Back To Top
Diplomasinin arkasına askeri güç koymak

Diplomasinin arkasına askeri güç koymak

- A +

Afrin operasyonunun iki ay gibi kısa bir sürede tamamlanması, Türk Silahlı Kuvvetleri adına örnek bir harekat başarısı olarak kayda geçmiştir. Harekatın planlaması, sevk-idaresi ve sahadaki tatbikatının her aşamada ustalıkla yapıldığı görülüyor. YPG’nin direnemeden Afrin kasabasını terk etmesinde de bu ustalığın rolü büyüktür. İlk aşamada küçük çaplı direnişlerle askerin kapasitesini anlamaya çalıştıkları ve buradan çıkardıkları sonuçla en iyi yolun çekilmek olduğunu gördükleri anlaşılıyor. Ayrıca, kamuoyunda büyük beklenti yaratan operasyonun gerekirse şehir savaşını göze almak pahasına tamamlanmadan noktalanması da mümkün değildi. Bu kararlılık Arin’deki terörist grupları bölgeden ayrılmaya zorlamıştır. Toplamda, bir askeri harekat için en iyi iyi sonuç diyebiliriz…

Sivillere yönelik hassasiyet de kayda geçirilmesi gereken bir başka önemli unsurdur. Türkiye, bu konuda yapılan karşı propagandaları etkisiz hale getirecek bilgilendirmeye önem vererek harekatın en önemli sivil boyutunu başarıyla yönetmiştir.

***

Zeytin Dalı, bugüne kadar PKK’ya yönelik sınır ötesi operasyonlar içinde sonuç kalitesi en yüksek harekat olmuştur. Çerçevesi belli, amacı net bu askeri/siyasi hamlenin ardından Suriye’de yaşanacak gelişmelerde Ankara’nın eli güçlenmiştir.

Özetle, Afrin’de diplomasinin arkasına askeri gücü koymanın başarılı bir örneği verilmiştir.

Öte yandan Afrin, Türkiye’nin yakın vadede 40 yıllık, uzun vadede asırlık Kürt sorununun terör boyutuna yönelik bir girişimin ilk adımıdır. Suriye sınırı boyunca yerleşmiş olan ve otonom bir devlet formuna kavuşmuş bulunan PYD/YPG güçlerinin geriletilmesi ve tehdit olmaktan çıkarılması amacını taşıyor. Dolayısıyla, bu amacı gerçekleştirmek için Ankara’nın önünde uzun bir koridor ve mesai bulunuyor. Neticede, YPG’nin sınır hattı boyunca belirli sayıda silahlı unsurları bulunmaktadır. İlaveten Afrin’den kaçan terörist gruplar da hesaba katılmalıdır. Sadece Fırat’ın doğu kesiminde değil, batısında da Tel Rıfat ve Münbiç’te önemli miktarda YPG’li bulunduğu biliniyor.

Haritaya bakıldığında sorunun büyük kısmının hâlâ aktif olduğu görülecektir. Elbette bu her adımda askeri seçeneği kullanmak anlamını taşımaz. Özellikle Afrin’den sonra, Türkiye’nin ne yapabileceğini gösteren siyasi sermayenin netleşmesi diplomatik alanı da genişlemiştir. Aslolan YPG/PKK tehlikesinin bertaraf edilmesi olduğuna göre bundan sonraki adımlarda hem askeri hem de diplomatik seçeneklerin yerine ve duruma göre işlemesi imkanı da ortaya çıkmıştır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
NİHAT TEMEL 24 Mart 2018 17:43
MUSTAFA BEY YAZILARINIZI TAKİP EDİYORUM SON AYLARDA EKRANLARDA GÖRÜNMÜYORSUNUZ MERAK ETTİM
engineer 20 Mart 2018 12:12
biraz daha geniş perspektiften bakarsak işgallerden kim kazandı: 1-Kuzey ırakta kürdistan kurulması kürtler için bir kazanım değilmi? 2-Suriye kürdistanı kürtler için bir kazanım değilmi? 3-Irak ve suriyenin petrolünü hortumlayan amerika kazançlı değilmi? 4-israil için daha az tehdit israil açısından kazanç değilmi? 5-uzun vadeli düşünüldüğünde kürtler adım adım hedefe varıyormu? 6-İslam tüm dünya kamuoyu nezdinde İslamofobiye dönüşmedimi,bu yahudi ve nasraniler için bir bakıma kazanç değilmi? sonuç kim karlı kim zararlı
karar okuru 2 20 Mart 2018 11:32
Karar yazarları ve okurları, bundan birkaç ay önce, ırak ve suriyede kazananın iran ve kürtler olduğunu yazdığında, çatışmada herkesin zarar göreceğini ancak en çok zararı zayıfların göreceğini yazmıştım ve kürtlerin kazanmasının mümkün olmadığını belirtmiştim. epey olumsuz tık almıştı yorumum. Bunu şunun için yazıyorum. insanlar duyguları ile, olmasını istediklerine göre analiz yapıyorlar.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 09:14
Yoh canim daha neler...
KARAR OKURU 20 Mart 2018 02:15
Soğukkanlı akıllı bir analiz ama dinleyen kaldı mı bilinmez !
Birol 20 Mart 2018 01:49
Afrin operasyonu bazında "Diplomasinin arkasına askeri güç koymak"doğru. Fakat, genele bakıldığında "Askeri gücün arkasına diplomatik güç koymak"daha doğru.Türkiyenin diplomatik gücü,caydırıcılığı,ordumuzun harp gücüyle orantılıdır.TSK'nın harekat kabiliyetinin üst düzeyde olduğu kanıtlandı.Böylesi zor bir operasyondan alnının akıyla çıktı.Allah ordumuza zeval vermesin.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 00:23
Sayın Karaalioğlu çok haklısınız.Diplomasi her zaman öncelikli seçeneğimiz olmalı
cevat karakalem 19 Mart 2018 23:54
Turkiye adimlarini dikkatli atmali ki oyle yapiyor gibi.ABD ile makul bir anlasma var gibi.Bunu olaylarin gelisimine ve yurt ici/disi medyadaki gozlemlerime gore soyluyorum.Artik turkiye ABD'nin asil derdinin Iran oldugunu anlamisa benziyor ve ABD'de Turkiye'nin hassasiyetlerini.Tahminim PYD'nin Afrin;den cekilmesinin arkasinda da bir takim gorusmeler var ve benzeri Munbic'te de olacak.Irak'daki secimlerden sonra ise Iran'a karsi birseyler beklenebilir.Bu arada Suriye'de bir ABD/Fransiz fuze saldirisi supriz olmayacaktir.Sonucta Turkiye Bati ile beraber olmali.
Birol 20 Mart 2018 03:26
2
Tipik bir İslamcı bakış açısı.Şu anda Suriyede, Rusya'ya rağmen dengeleri değiştirecek bir hamle yapılamaz.Esad veya İran'a karşı askeri bir operasyon yapmaya kalkışılırsa,Rusya faktörü hesaba katılmak zorunda.Zira, ABD ile Rusya askeri yönden karşı karşıya gelmekten çekiniyor.Rusyanın gücünü kimse yok sayamaz,yokmuş gibi davranamaz.
Genç İşsiz 19 Mart 2018 23:54
8 senedir bıktırdı artık sabah akşam suriye ve suriyelileri konuşuyoruz.Bir günde *işsizliği *hayat pahalılığını *berbat eğitim sistemini yada *ülkemizi işgal eden milyonlarca mülteci konuşurmusununuz? Konuşmazsınız yada konuşamazsınız dimi!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN