Back To Top
‘Dış güçler’i yenme kılavuzu

‘Dış güçler’i yenme kılavuzu

 - Son Güncelleme: 20.05.2019 Pazartesi 07:41
- A +

Bir ülkenin kendisini olağanüstü şartlarda görmesi ve hissetmesiyle bunun tersi hissiyata sahip olması arasında o ülkenin kaderini tayin edecek büyüklükte fark vardır. Toplumun dünyaya bakışı, başkalarını dost ya da düşman olarak tarif edip etmemesi, dış güçlerin dış düşman olup olmadığı gibi fikirler enerji ve kaynak sarfiyatı belirler. “Seçimin birinci turunun tamamlandığı” 31 Mart akşamına kadar hükümferma olan beka meselesi böyle bir rüzgardı. Seçim bittikten sonra bahis konusu olmaması, kimsenin dönüp bir daha bekadan söz etmemesi neticeyi değiştirmez. İddianın sahiciliği, derinliği ya da sahada tatbik edilip edilmemesi mühim değildir. Mühim olan zihinlerin bu duyguyu taşımasıdır.  

Toplumun, bürokrasinin, medyanın, akademinin, patronun, işçinin, memurun zihnine beka meselesini; yani yarınımızın belirsiz olduğu, ülkenin başına her an herşeyin gelebileceği endişesini yerleştirdiğinizde bu tahmin edilemez boyutta netice alır.  Kimse, hakka, hukuka, liyakata, ortak faydaya, demokrasiye, empatiye, kaliteli üretime yahut da ülkenin dünyadaki prestijine riayet etmeyi düşünmez. Düşünmek zorunda da değildir zira, vatan elden gitmektedir ve gerisi gayet tabii ki teferruattır!  

Ülke büyük tehdit altındayken; dost bildiklerimiz, müttefiklerimiz, aslında dost görünümlü düşman haline gelmişken kaliteyle, hukukla, teamülle veya hoşgörüyle kim vakit kaybeder? Yahut da insanlarda beka korkusu belirdikten sonra aynı zamanda onlara hak, hukuk ve birbirini anlayıp dinlemek nasıl telkin edilebilir? Her farklı fikir, her eleştiri, her çarpıcı görüş bölünme parçalanma gerekçesi olarak görülmez de başka ne görülür? Nitekim böyle tezahür etmiyor mu? Bürokrasideki atamaların liyakat problemi, iş dünyasının çaresiz yakınmaları veya seçimin tekrarı, sadece ülkenin büyük tehlikelerle karşı karşıya olmasıyla izah edilmiyor mu? Komplocu zihin en kabul edilemez siyasi ve hukuki kararları bile o büyük tehlikenin heyulasıyla makulleştirmiyor mu?  

Tehlike öylesine büyük ki herşey olabilir!.. Doların yükselmesi, seçimin tekrarı, teknolojide geri kalışımız hep aynı sebepten. Bazıları bütün bu problemlerin dış güçler nedeniyle ortaya çıktığını ve Türkiye’nin aslında çok başarılı ve bunları hak etmeyen bir ülke olduğunu düşünüyor, düşündürüyor. Madem aslında çok iyi ve başarılıyız o zaman neden oyunu bozamıyoruz sorusu akledilmiyor. Yanılıp akleden ve hakikati söyleyenlerin gördüğü muamele de ortada. Bilindiği gibi soru sormak ve sorgulamak böyle dönemlerde akıllı işi sayılmıyor.  

Ama çelişki ve tutarsızlık aşikar, gürültülü ve korkutucu olsa da hakikat değişmez… Yaşamakta olduğumuz günlere hakim olan karanlık güçlerle mücadele rüzgarı, ülkenin eğitim kalitesinden kişi başına gelire, teknolojik beceriden diplomatik özgüvene karar herşeyi tayin eder.  

Dünyanın herkesin herkesi yenmeye çalıştığı bir güç mücadelesi sahnesi olduğunu görmeyip, bütün ülkelerin bizi bölüp parçalamak için gece gündüz plan yaptığı fikrine saplanırsak bir başkasının parmak kımıldatmasına gerek olmadan kaderimizi tayin etmiş oluruz. O da hiç iyi olmaz… Bu işin adı dış güçlerle mücadele değil dünyayla rekabettir, önce bunu bilelim. Devletler arasında bitmek tükenmek bilmeyen, acımasız çıkar çatışması vardır ve galip çıkmanın da kuralları bellidir. Teknoloji üretmeden, eğitim kalitesini artırmadan, hukuk ve demokrasi için çaba göstermeden hiçbir şey olmaz, olamaz. Kaliteli, seviyeli, açık fikirli bir toplum olmayı denemek yerine, kendi kendimize tafra yapmayı tercih edersek dedelerimizin babalarımıza, babalarımızın bize anlattığı hikayeleri biz de çocuklarımıza anlatırız. Kehanet falan değil, olacak budur… 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru 22 Mayıs 2019 18:26
Bir yönetic,devlet başkanı kısacası herhangi bir işletme veya devlet lademesinde görev,yetki alan birileri yetkileri doğrultusunda yaşanan her probleme çözüm üretme yerine başkalarını suçluyorsa! bilinki bu kötü niyetli bir hedef şaşırtmadır.Beceriksizliklerini başkasına yükleme kurnazlığıdır. Bir toplum liyakatsızlar tarafından yönetildiği zaman bilin ki! o toplum feleketin eşiğine gelmiştir.
Okur 22 Mayıs 2019 03:50
Günümüzde tüm ülkeler, değişik ölçülerde olsa da birbirlerine eskisinden daha bağımlı. Dünyanın bir köşesinde kimi malın üretimi aksadığında, dünyanın öte ucunda fiyatlar etkileniyor. Fakirlik, savaş sonucu göçler binlerce km´ye uzanıyor…Dolayısıyla, ülkeler arasında yalnızca çıkar çelişkisi yok, pekala müşterek çıkarlar da var. Barışçıl ilişkilerden tutun iklim iklim değişikliğine karşı tedbirlere, tüm ülkelerin ancak birlikte çözebileceği sorunlar.
Okur 22 Mayıs 2019 03:08
Günümüzde tüm ülkeler, değişik ölçülerde olsa da birbirlerine eskisinden daha bağımlı. Dünyanın bir köşesinde kimi malın üretimi aksadığında, dünyanın öte ucunda fiyatlar etkileniyor. Fakirlik, savaş sonucu göçler binlerce km´ye uzanıyor…Dolayısıyla, ülkeler arasında yalnızca çıkar çelişkisi yok, pekala müşterek çıkarlar da var. Barışçıl ilişkilerden tutun iklim iklim değişikliğine karşı tedbirlere, tüm ülkelerin ancak birlikte çözebileceği sorunlar.
cuma özusan 21 Mayıs 2019 23:09
mükemmel. on üzerinden on.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 11:33
Sn. Yazar, günümüz dünya şartların da “dış” kaldımı ki yenmek için uğraş verilsin ? Bütün bu martavallar zaten “dış” verdiği ya da için aldığı borçlarını istemesi ve daha fazla borç vererek “dış”ın, içe girmeme meselesi değilmidir?
Hersoy 20 Mayıs 2019 21:10
2013 tü sanırım; Babacan da, demokrasi, hukuk olmadan orta gelir tuzağından kurtulamayız demilşti, bi soraki seçimlerde aday da yapılmadı.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 20:45
Dis guclerin Turkiyeye karsi en buyuk silahi bop es baskani olan cia in Turkieye ayagi fetoye ne istediyse verenlerdir. Toplumu din irk olarak bolup , direncini kiranlardir. Şimdi sira geldi askeri gücümüzü azaltmaya. Onu da profesyonel askerlik bedelli derken yapiyorlar. 2023 te zoraki kosullara sokacaklar ulkeyi, sonrada bi tweetle bolerler ülkeyi artık nolcak
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 16:26
Oldum olası dindarları cemaatları tarikatları sevmedim ısınmadı kanım bunlara ....diyecekler ki sen ateistsin walla namaz da kılıyorum kuran da okuyorum Ama bağnazlığı sevmirem
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 19:34
0
En dogrusu senin yaptigin. Allah'a inandiktan sonra baska seye ihtiyac yok.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 20:30
2
19.34, Allah inandıktan sonrası kolay ama Allah'a inanmak için çok şeye ihtiyaç var. Not: Allah'tan söz ediyoruz, tanrıdan değil.. Allah'a inanan deist olmaz...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 16:21
Biz birbirimizi yemeye devam edelim. Ezeli düşmanlarımız gelsin, her ikimizi birden midesine indirsin. Böylece sorun kökten çözülmüş olur. Asgari müştereklerimizi elimizden aldılar. Yerinede bir şey bulamadık. Rab'bimiz bir, kitabımız bir, dinimiz bir, peygamberimiz bir, vatanımız, bayrağımız bir ve daha neler, neler. Ne yazıkki kendi elimizle bu değerlerin içini boşalttık. İsterseniz Endülüslü ananın oğluna dediği gibi adam olmayı beceremedik. Şimdi oturup(tırnak içerisinde) karılar gibi oturup ağlayalım.
cumhur 20 Mayıs 2019 15:22
DOST KAZAN,DÜŞMANI ANAN DA DOĞURUR. DİYE BİR SÖZ VARDIR.SORUYORUM; DÜNYADA EN YAKIN KOMŞULARIMIZ DA DAHİL OLMAK ÜZERE KAÇ DOSTUMUZ VAR?OLANLARI DA KAYBETTİK!Acaba sebebi nedir?
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 19:38
0
Iceride kendine dusman disarida dost bulur mu?
E.K 20 Mayıs 2019 15:21
Beceriksiz usta aletleri suclarmis...Bizim iktidardaki siyasetcilerde ne idiu belirsiz dis gucleri sucluyor. .... Iktidarlarinin ilk donemlerinde ayni dis gucler ulkemize 650 milyar dolar para yatirirken, sorun yoktu...Akp'ye ovguler yaparken sorun yoktu...Yillarca insanlara palavra projeler sattilalr. 2023, 2050, 2071 vs....Artik insanlar bunlarin yalan oldugunu anladi. Inanmiyor. ... Simdide beka meselesi...vs...Turkiye'nin beka meselesi yok....Akp ve Mhp'nin olabilir....
KARAR OKUDUM 20 Mayıs 2019 15:20
Sondan başa doğru gidelim: 6)İhracat yapman gerek 5)Uluslararası marka yaratman gerek 4)Yüksek teknoloji geliştirebilir düzeye gelmen gerek 3)Temel bilimlerde söz sahibi olman gerek 2)Eğitim kalitesini artırman gerek 1)Müfredatı ve kitapları hazırlayanların ve kabul eden kurulun mükemmel olması gerek (şu an Milli Eğitim Bakanlığı Takim Terbiye Kurulunun hiç bir üyesi temel bilimlerde eğitim almamış) Bu kafa ile milli olamazsın, ancak Alman'dan, Japon'dan teknoloji satın alıp inşaat yaparsın.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 16:32
0
Herkesin yaptığı hatayı sizde yapıyorsunuz. Her gelişmenin aşamaları vardır. Eğitim bugünden yarına çözülmez, yüksek teknoloji demişsin toplumun %90 kağıt üzerinde 4 işlem yapamaz. Markalaşma önemli de. Sizin bu kısa ve orta vadede çözümünüz ne. 180-200 milyar dolar borç çevrilecek. İşletmeler iflas ediyor. Üretim duruyor. Çiftçi, hayvancı iflas ediyor
Alaeddin 20 Mayıs 2019 19:24
0
1) Turizm: büyük pazarlama kampanyası 2) Özelleştirme. Öncelikle yabancılara satış. Bankalar, TRT, devlet arazileri 3) Suriye'den çekilme. Zaten atacaklar. Gücümüz yetmiyor 4) AB ile ilişkileri geliştirme. Üye adaylığından vazgeçip stratejik ortaklık statüsü alma. Bu ilişkiyi rahatlatır. Ülkeye güven gelir. Risk düşer, yatırım artar. 5) IMF
Okur 22 Mayıs 2019 02:50
0
16:32 7-8 yıl öncesine kadar Türkiye tarım ürünleriyle kendini doyurabiliyordu; bugün besin maddelerini ithal etmek zorundayız. Hani Almanya da gıda ürünleri ithal ediyor diyebilirsiniz ama onlar cari fazlayı ne yapacaklarını şaşırırken bizim cari açığımız var, paramızın değeri de düşmekte. Gelişmenin hangi aşamasındayız dersiniz?
Okur 22 Mayıs 2019 03:06
1
19:24 Özelleştirmeden ne beklediğinizi anlamadım. Zaten özelleştirilmeyen az milli varlığımız kaldı; seçimlerden sonra Tarımda Milli Birlik Projesi’yle özelleştirme sürecinin hızlanıp, çiftçi topraklarını kaybederken, gıda üretim tarz ve fiyatlarının da giderek şirketler tarafından belirleneceği söyleniyor. Şirketler için karlı tabii de, bu gerçekten halkın ortak yararına mı çok şüpheli.
dış gücler başak şehiri kıskandılar şampiyon etmediler hehehe :)
Başka bir kılavuz 20 Mayıs 2019 14:25
Sayın Karaalioğlu, ben size daha iyi bir kılavuz söyleyeyim. O çok daha kolay. Sisi gibi, dış gücün emrine gireceksin. Demokrasiye falan da gerek yok...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 14:33
1
Asla asla . Allah korusun . Biz yerliyiz, milliyiz. yahu. Dış güçleri korkudan titretiyoruz zaten. Niye emirlerine gireceğiz ki? Ayrıca Sisi kim? Bir ona dış güç olur yağarız evelaallah. Buna yazar izin verse benim çelik gibi iradem müsaade etmez. Lütfen...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 15:29
2
14.33, Sisi-Batı ilişkisini kaldıramadın. İroniye gömüldün.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 16:14
3
Ya da, Suudiler gibi bastır Amerikan, Alman, İngiliz silahlarına yüz milyarlarca doları, her gün üç beş kelle uçurmaya, konsoloslukta gazeteci buharlaştırmaya devam et. Demokrasi, insan hakları dediğin şeyler bizim gibi kafa tutan devletleri yola getirmek için kullanılan levye ve mancınıktan başka bir şey değildir.
Okur 22 Mayıs 2019 03:27
0
16:14 Kimi devlet yönetimlerinin çıkarlarıyla uyumlu politikaları „insan hakları“nı bahane ederek yürüttükleri doğru. Yalnız, „insan hakları“ her zaman ve her yerde sırf „bahane“ değil, somut siyasi, ekonomik koşullara bakmak gerek. Biz nasıl tek vücut değilsek, „Batı“ da tek vücut değil; orada da tüm dünyada insan haklarını önemseyen geniş kesimler var. Türkiye Avrupa Konseyi üyesi olduğundan, insan haklarına özel önem veriliyor
Süheyl CALISKANOGLU 20 Mayıs 2019 14:10
Dis gücleri yenme kilavuzu,cok basit Tv kanallarinda bol "laf salatasi'gece gündüz bazen günde 3 defa,ara sira posta atacaksin,sonra telefonda "Sorry'demeyi basaracaksin,La Fontain masallarindan devamli ayni sahneleri devreye sokacaksin,halkimiz "balik hafizali'oldugu icin unutur.Her gün ayni masallari tekrar tekrar bikmadan usanmadan,ha gayret az kaldi Happy End'e (!)..
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 13:29
Özellikle ekonomimiz çok büyük saldırı altında biber soğan patates limon üretmemize engel oluyorlar araba uçak yapacaz bırakmıyor enflasyonu indirecez buna da mani oluyorlar hep dış mihraklar ya sizin hiç mi suçunuz yok
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 12:31
Teraziniz Kur'an ve Sünnet olmayıp, aklınız olursa, allâme-i cihan bile olsanız hata yapma ihtimaliniz her zaman yüksektir. Hele içine kin, nefret katmışsanız vay halinize. Partizanlık çağımızın en büyük hastalıklarındandır. Dikkat edin Şeytan sağdan yaklaştığında kendini belli etmez. Ruz-i mahşerde zor durumda kalmamak için müteyakkız olunuz! Tehlike çok. Lâkin en büyük tehlikeyi es geçmeyelim. En büyük müsibet ise Bediüzzaman'ın ifadesiyle dine gelen musibettir. Ne hazindir ki FETÖ ihanetinden sonra dindar bir müslümanın bir diğer dindar müslü
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 13:45
0
Anlamadim, din akilla ters mi?
Karar okuru 20 Mayıs 2019 11:51
Mustafa bey; özelikle cemaat, tarikat veya imam hatipte yetiştirilen muhafazakar kesimdeki insanımızın en büyük zaafı komplo teorilerini kendi inandığı kesim liderlerinden geldiğinde sorgusuz gerçek gibi kabul etmesi .İtiraz edenlerin ise fitne çıkarmak ve münafıklık dahil cematten kavulmaya kadar giden bir süreci yaşaması.Bu kesimi yön veren liderler müntesiplerini konsilide etmek için bıkkınlık derecesinde kullanıyorlar.Çin 1998 yılında1 trilyon dolar olan Milli hasılasını 20 yılda 14 trilyon dolara çıkarıyor; 14 kat artırıyor.Biz ise 17 yılda 3,
Ben 20 Mayıs 2019 11:20
O değil de bu beka meselesi ne çabuk buharlaştı yahu. Bu beka meselesinin yok olması için seçimlerin kaybedilip sonra yenilenmesi kararını aldırmak gerekiyormuş. Sonra gelsin Apo'dan mesajlar v.s. Beka meselesi kalsa böyle mi olurdu.
demircan 20 Mayıs 2019 10:56
islami değerler endeksinde ilk kırkta müslüman ülke yok.45.sırada birleşik arap emirlikleri.türkiye 95.sırada.türkiye ekonomi endeksinde 70 uluslararası ilişkilerde 153 ülke arasında 148. sırada.insan hakları ve siyasal haklar sıralamasında 100.sırada. 1.sırada yeni zelanda ve sonra izlanda hollanda isveç kanada avustralya norveç isviçre irlanda danimarka gibi ülkeler ilk on da yer alıyor. istiklal şairimiz mehmet akif ersoy avrupa seyehatinden döndüğünde arkadaşları oralar da ahval nedir diye sorunca işleri dinimiz gibi dinleride işimiz gibi cevabını ver
karar okuru 20 Mayıs 2019 11:25
0
Avrupa ahlaksızlık batağındaydı, çöküyordu, batıyordu. 21. y.y. bizim olacaktı. Oldu mu şimdi? Neyse bilim üretecek halimiz yok ya. Yeni sloganlar üretelim. Mesela ben biriyle başlayalım. Bu avrupalılar bizi kıskanıyor. O yüzden araştırmalarında bizi aşağılarda gösteriyor.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 12:04
8
11.25, Avrupa ahlaksızlık batağında Battı... Eskilerin Avrupası yok artık.
Okur 24 Mayıs 2019 01:57
0
12:04 Bir karşılaştırın bakalım Avrupa´daki ve Türkiye´deki cinayet, yaralama, tecavüz,
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:49
Beka’yi kimse yemedi. “Zillet” ters tepti. Bizdeki siyaset danismanlarinin, strateji yapicilarin ne kadar mahir! olduklari ortaya cikti...
Süheyl CALISKANOGLU 20 Mayıs 2019 09:42
Kendine yalan söylemeyi basarabilenlerin arasinda yasamak zorlasiyor,her gecen günde imkansizlasiyor..Türkiye nasil toparlanacak? Bir degil bir kac mucizeye cok acele ihtiyac var !..
Dış güçleri yenmek için gece yatmadan önce ağır yemekler yememek gerekir.
Köroğlu 20 Mayıs 2019 12:12
0
Karbonhidratı azaltıp proteini arttırmak da işe yarar. Özellikle balık ve deniz ürünleri (ineklere yapılan büyük gaddarlık ama balıklar o kadar da şey değil). Aslında böcek yemeğe geçsek en güzeli.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 08:19
Mustafa Bey, mevcut yöneticimiz, eğitim kalitesini artırıp, hukuk ve demokrasi için çaba gösterip, kaliteli, seviyeli, açık fikirli bir toplum üretmeyi ister mi ? Öyle bir toplum, onu seçer mi ? Ona, kandırılabilecek yığınlar lazım; her gün başka bir yalana aldanan toplum lazım.
KARAR OKUDUM 20 Mayıs 2019 07:30
AK Parti, propaganda ustası. Dünyanın 17. en büyük ekonomisiyiz, bunu yeni gibi anlattılar ve herkes inandı, halbuki 1960'lardan beri hep 17. sıradayız. Hayat standartları arttı, kabul, ama bütün dünyada arttı, teknoloji ve dünya ekonomisi büyümesine paralel olarak. Burası çokomelli: Dünyada, kişi başına düşen milli gelirde AK Partiye kadar hep 63 ila 65. sırada idik, 2018'de 78. sıradayız, yani zenginleşmişiz ama, başka ülkeler daha çok zenginleşmiş, yarışta geride kalmışız.
Beka sorunu vardir 20 Mayıs 2019 06:06
Avrupa da yapilan secimlerde Turk/İslam dusmanligi pompalanmiyor mu? Turkiyenin bekasi: İdlip'ten 3 milyon gocmenin Turkiye'ye gelme tehlikesi yok mu? Bati, ABD SINIRIMIZDA pkk'yi silahlandirmiyor mu? ABD, İran'a vurursa, İran'dan Turkiye'ye gelmesi muhtemel 15-20 milyon gocmen Turkiye'yi felc etmez mi? Turk donanmasi şu anda Akdenizde kusatma altinda degil mi? Butun bunlar Turkiye icin beka sorunu degil mi? Yazik! Sırf muhalif olmak icin gercekler tersyuz edilmez ki.
Hüseyin Şevki Topuz 20 Mayıs 2019 08:51
2
Tamam o zaman bu seçimde de bunları işleyin propaganda olarak. Niye vazgeçtiniz şu beka meselesinden?
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:16
1
Dediginiz göçmenler gelirse AKP bayram eder.
Fatih Kömürcüoğlu 20 Mayıs 2019 11:46
1
Beka sorunu Kurtuluş Savaşında, 2.Dünya Savaşında, Sovyetler bizden Boğazlar, Kars, Ardahan'ı istediğinde, Kıbrıs Harekatında, PKK teröründe, Körfez Savaşında'da vardı. Geçmişte de vardı gelecekte de olacak. Bu durumda biz ömrümüzün sonuna kadar AKP'ye oy vermek zorundayız vermezsek hainiz öyle mi?
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:50
Tablo sizin cizdiginiz kadar vahim değil belki ama haklı oldugunuz taraf şu ki dünyaya ve küresel güçlere bakisimizda ciddi bir yanilgimiz var....onlar tuzak kurarken biz ne yapıyoruz sorusu önemlidir. ..
Okur 22 Mayıs 2019 03:42
0
Biz ne yapıyoruz sorusu tabii ki çok önemli. Yalnız, dünyadaki son derece karmaşık, çok taraflı uluslararası ilişkileri de „Türkiye´ye karşı tuzak“la açıklamak, sorunu baştan hatalı tanımlamak demektir. Sorunları somut tespit edemeyince de, ne yapsak çıkış bulamayız
??? 20 Mayıs 2019 04:02
Gelişmiyormuyuz?3000 mühendisimiz uçak motoru için çalışmıyor mu?En büyükler,barajlar,hava alanları,köprüler,tüneller yapılmıyor mu?Demir çelik,alüminyum,bakır,nikel,krom vb gibi fabrikalarımız yok mu?Çimento,un,şeker,makarna vb üretemiyormuyuz.traktör ve tarım araç ve gereçleri yapamıyormuyuz?Yerinde mi sayıyoruz?2030 da dünyanın 5 . ekonomisi olacak denilen bir ülkede yaşıyoruz.Elbette hızlı gelişmenin faturaları oluyor olacak.Bu bir savaştır ekonomik bağımsızlık savaşı göğsümüzü siper edip söndürürüz niye diyemiyoruz.Yönetenler bugün
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:24
1
Binbir gece masalları.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 07:47
0
2002 yilinda dunyanin 17.buyuk ekonomisiydik simdi 18-19.buyuk ekonomisiyiz. Degisen cok birsey yok. Dunyanin ilk 10 ekonomisi icinde olmak icin her sektorde dunyadaki 10 marka icinde markamiz olmasi gerekiyor hayal gormeyelim. Ne oldu 2023 hedefleri?
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 08:07
0
Seni de kandirmislar. 10 sene sonra dunyanin 5. ekonomisi olacagiz oyle mi? Nasil olacak bu, onu da soylediler mi? iyi uykular, renkli ruyalar.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:28
1
O fabrikalar AKPye eskilerden miras kaldi. AKP tarihe fabrika kapatan iktidar olarak geçecek.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 11:33
0
matematik bilmeyen biri daha. türkçe ve matematik şart. aslında ingilizce ve kodlama da şart ama önce 1-2 nesilde türkçe ve matematiği halledersek ona da şükür.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 11:47
0
Ülkenin gelişmişliği fabrikada kaç kişi çalıştığı ile ölçülmez, kişi başına düşen milli gelirde dünyadaki sıralaması ile ölçülür. Türkiye 50 yıldır 65. sırada idi, 2018'de 78. sırada.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:04
Ben yıllardır takip ediyorum fakir fukara hep ölüyor onların sırtında vatan sağolsun... Bedelli askerlikte yeni düzenlemeyle ey fakir sen askere git ey parası olan sen bedelli çocuğunu gönder.15 bin TL 30 bine çıkmış diyorlar....doğru mu sn Karaoğlu... Zeginimiz bedel öder askerimiz fakirdendir türküsü...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:26
1
Reis parası olan kurtulsun, parası olmayan savaşsın olmaz öyle şey. bedelli bizim örf ve adetlerimize ters diyordu. Noldu? Çabuk unutuyor millet
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:58
Müslümanların muhalefet kültürü 73 fırka hadisi ve fırak kültürüne dayanır. 73 fırka hadisi doğrunun ve hakkın bir tane olduğunu telkin eder. Hakkı da bir tek fırka temsil eder. Hak fırkaya ait olmayanlar da batılın, yanlışın ve şeytanın tarafını temsil eder. Demokrasi ise özü itibarı ile muhalefetin şeytanlaştırılmadığı ve iktidarın alternatifi olarak görüldüğü sistemin adıdır. Bizim birinci zihniyetten ikincisine evrilmemiz için daha çok fırın ekmek yememiz gerekiyor.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:50
1400 yildir namaz kilmayanin oldurulup-oldurulemeyecigini tartisan toplumuz. Kac kadinla evleniliri tartisiyoruz.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 11:48
1
Yerinde tespit ,tebrikler.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:18
Dış güç üretme,düşman yaratma söylemi seçmen nezdinde hep tutmuştur.Bu sebeple ekonomik ve demokratik açıdan ülkelerini geliştiremeyen iktidar sahipleri bu yola sıkça başvururlar.Karşılığı vardır nihayetinde.Eleştiri ve sorgulama kültürü gelişmedikçe bu döngü böylece devam edecektir.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 02:53
Bunlar babalarina yalan soyleyen adamlar. Babasindan Gizli gizli 10 yil futbol oynamis adamlar. Ufak yalanlar cig oldu geldi bugune . Hadi bi destek daha derken, bunlar bizden denilip aahip cikilirken aslinda ilkesizlige hizmet edildigi bugun anlasildi sanirsam.
Veli Kara 20 Mayıs 2019 01:48
Hocam karamsar tablo çizmeye hiç hacet yok. Siz de biliyorsunuz ki Türkiyenin başına büyük işler açmaya yeminli haçlı zihniyetli dış güçler var. Var güçleriyle çalışıyorlar. Bizim şanlı tarihimiz kahramanlık dolu. Gerekirse bir destan daha yazacak kadar damarlarımızda Türk-Müslüman kanını vatan uğrunda feda etmekten imtina etmeyeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde milli değerlerimize sahip çıkalım, o zaman bir Türk'ün dünyaya bedel olduğunu gösterelim.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:44
0
Boş nutuklara gıcık oluyorum...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:10
0
Bu hesapla bir Türk arabası kaç Alman arabası eder. Ya da tanklarımız kaç Rus S 400 ' ü ya da takımları kaç Barcelona eder v.s v.s...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 16:23
0
Bir tl kaç dolar ya da sterlin eder sen Ona göre hesapla gerisini
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 01:42
Demokrasiyi herkes araç olarak gördü bugüne kadar.Bu ülke de demokrasi kültürü yerine kul kültürü geldi.Hesap vermez bir kültür.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 01:16
Psikoloji biliminde hatayı her zaman ve yalnızca başkalarında görmeyi tercih etmek kişilik bozukluğu olarak adlandırılıyor.. Ülkeler de birçok konuda nihayetinde bir tek birey gibi davranırlar..
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 01:08
Kuvvetler ayrılığı dediğimiz Yasama,Yürütme,Yargı bağımsızlığı tek adam sistemi ile çöktü.En küçük devlet memuru bile yetki ve sorumluğunu - acaba başıma bir şey gelir mi,endişe ve yanlışı içinde- durumu idare cihetine gittiği için; Aynı olaylar farklı sonuçlar doğuruyor...Bu karmaşa da; Teknoloji de üretilemez, eğitim kalitesi de artmaz, hukuk ve demokrasi de geriler.Nitekim bunu yaşıyoruz.
Bir ülkeye emperyalizmin desteklediği PKK ve Fetö saldırıyor, emperyalizm bu saldırıları artık aleni sahipleniyor ve siz çıkmış ülkede her şeyin olağan gittiğini, birilerinin gereksiz yere ortalığı gerdiğini söylüyorsunuz. Terör örgütü PKK'ya 20.000 tır dolusu silah vermek midir devletler arası rekabet? TBMM'yi bombalayan Fetö kahpesini korumaya almak mıdır devletler arası rekabet?.. Pabucumun rekabeti...
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:33
0
Peki, emperyalistlerle Eeey çekerek,adaleti,hukuku,özgürlükleri askıya alarak mı mücadele edeceğiz?Var mı bir fikrin Pabucumun Rekabeti. Bence önce cehaletle mücadele edilmeli zira, emperyalistlerden daha çok zarar veriyor güzel ülkeme.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 09:55
7
Emperyalistlerin gönüllü kölesi olmaktan daha büyük cehalet yoktur.
Karar okuru 20 Mayıs 2019 11:22
0
Pabucumun rekabeti “Hizmet Hareketi”, “Hocaefendi”, “Fettullah Efendi Hazretleri”, “Saygideger Hocaefendi”, “Sayin Ocalan”, “Kelle” daha sayamadigim onlarcasi size birsey ifade ediyormu??? Belli ki etmiyor… Bu sozlerin Sahiplerimi mucadele edecek bu mucadeleyi “Pabucumun Rekabeti”…
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 12:02
4
11.22, Biz şahıs ismi vermedik. Dış güç var dedik. Aklı başında herkes dış güçler ve piyonları ile mücadele etmeli. CHP, MHP, AKP fark etmez. Hepsi mücadele etmeli.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 14:42
0
09:55 Dünyadaki bütün cahiller empeyalizmin gönüllü kölesidir.
Has Parti 20 Mayıs 2019 00:40
Aslında onlar 'Düşgüç'.
Zekeriya kayıkcı 20 Mayıs 2019 04:00
0
Doğu Türkistan daki çin zulmüne,,devlet olarak ses çıkarabiliyormuyuz?Hepsi devletin gücü ile orantılı.Çin kadar güçlü olursan kimse Pkk ya silahı boş ver çakı veremez. Dış güç edebiyatı palavradan ibadet.Cahil halkı kandırmanın yolu.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 10:03
1
04.00, Güçlü olursan dış güçlerin kötü oyunlarıyla baş edersin. Bu doğru. Ama dış güç yok dersen, güçlü de olamazsın.
musto 20 Mayıs 2019 00:35
Bir makinenin dişlilerin yarısı yoksa makine çalışmaz ülkenin yarısını dışlamış kurumlara olan güven kaybedilmiş bir cemaattan kurtulmadan diğerleri ortalıkta cirit atıyor kemikleri toprak olmuş değerlerine akşam sabah hakaret ettiriliyor ve destekleniyorsa dışarıya lüzum yok kendimiz yetiyoruz.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 00:16
Manifesto!
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 04:27
0
Enfesto!
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 00:03
Cok guzel bir yazi, haykiris gibi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN