Back To Top
Dünyanın anlayacağı dil

Dünyanın anlayacağı dil

- A +

Her zaman adaletsiz ve kuralsız olan dünya, son birkaç yılda iyiden iyiye topyekün Vahşi Batı sahnesine dönmüş bulunuyor. Birleşmiş Milletler sonrası düzende nispeten engellerle karşılaşan ‘yapanın yanına kâr kalma pratiği’ bugün artık engelsiz şekilde genel uygulama halini almış bulunuyor. Bu yeni duruma bizatihi kendisi de bir kural tanımaz olan ABD’nin, Rusya kaynaklı hamlelere nasıl cevap vereceğini bilememesi yol açtı. Önce, Rusya’nın sadece bir ‘gaz istasyonu’ olmasıyla teselli buldular; yani petrol ve doğalgaz bitince süperlikten eser kalmayacağını umdular. Bu teori kısa sürede çökünce şimdi sahada görülen telaş başladı…

Rusya’nın Kırım’ı ilhakı, Ukrayna’yı dilediği gibi karıştırması, ardından Suriye’de sistematik katliamlarla kendisine alan açması bile Batı’yı girdiği derin uykudan uyandıramadı. Ruslar, Londra sokaklarını Moskova banliyöleri gibi serbestçe kullanıp siyasi suikastlere başlayınca bu casus oyunu bütün Batı sistemi için onur kırıcı oldu. 14 Avrupa Birliği üyesi ülkeyle birlikte ABD, Kanada ve Ukrayna’nın ülkelerindeki Rus diplomatlara kapıyı göstermesi, bardağı taşıran bu son damlanın sonucuydu.

***

Batı blokunun bu sembolik hamlesi Rusya’nın cesaretini kırmaya yetmez elbette ama ‘yapanın yanına kâr kalıyor’ siyasetine karşı demokratik dünyanın birşeyler yapması gerektiğini hatırlatmış gibi görünüyor. Brexit’le AB’ye veda eden İngiltere de, epeyidir Avrupa’yı adam yerine dahi koymayan ABD de birdenbire Batı ittifakı diye bir gücün varlığını fark etti. Sembolik ya da göstermelik olsa da birlikte hareket etmenin değeri anlaşıldı. Ve eğer bu ortak hareket kaabiliyeti sergilenemezse durumun daha da kötüye gideceği derinden hissedildi. Demokratik yönetimleri, açık toplumları bazen dijital imkanlarla, bazen de Ukrayna ve Suriye örneklerinde olduğu gibi sahada bırakılan boşluklarla kolaylıkla manipüle edebilen Rusya’nın bir gaz istasyonu olmanın çok ötesine geçtiği en azından anlaşıldı.

Yine de bu yeni durum, Rusya’nın pervasızlığının, ABD öncülüğünde eski ve bilinen pervasızlıkla yer değiştirmesi sonucunu doğurmamalı. Demokratik dünya güvende olmak istiyorsa bu sadece demokratik usullerle ve uluslararası hukukun diliyle mümkün olabilecektir. Suriye’de de, Filistin’de de ve mesela Arakan’da da…

Dolayısıyla, nasıl kriz anlarında İngiltere ve ABD birdenbire dayanışma ihtiyacı hissediyorsa Türkiye gibi kritik noktada bulunan ülkeler de denkleme dahil olmak zorundadır. Bu açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB liderleriyle yaptığı zirve yerinde bir adım olmuştur. Sadece Türkiye için değil Avrupa Birliği için de…

***

Ankara, göçmen politikalarındaki inisiyatifi ve Suriye krizinin bundan sonraki sevk ve idaresindeki ağırlığı nedeniyle AB’nin bir hayli düşük seviyedeki dış politika kapasitesini artırma imkanına sahip bulunuyor. AB tarafı, Cumhurbaşkanı’na sunduğu çoğu demokratikleşme ve hukuk konularını içeren uzun listeyle üzerine düşeni yapıyor. Bunun gerekli olduğunu ve Türkiye’nin demokratikleşme dinamiği içinde anlamlı bir yeri bulunduğunu tekrara gerek yoktur. Ancak tam bu noktada bir şey daha gerekiyor… Hem demokratikleşme kalitesinin artması hem de AB’nin dış politika potansiyelinin gelişmesi için Türkiye’ye gerçek anlamla bir müttefik gibi davranılması kaçınılmazdır. Ev ödevi düzeninden karşılıklı işbirliği dönemine geçilmesi iki alanda da verimliği artıracaktır.

Türkiye için de AB için de ittifakın dilini doğrudan konuşmak bölge ve dünya siyaseti için en ideal ve faydalı iletişim yoludur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Mart 2018 18:01
Sayın yazar bir tiyatro oynanıyor sen de perde gerisinden türk halkına sufle veriyorsun.. ruslar oyun dışı edilmeye çalışılıyor farkında degil miyiz zannediyorsun? Sonra irana girecek senin patronlar. Sonraki hedefi ise yazmama bilmem gerek var mı ?
KARAR OKURU 30 Mart 2018 09:02
0
Bu okuyucu yorumu ürkütücü. Demek rusçuluk bu kadar cesaret bulabiliyor Türkiye'de. Yazık.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 09:25
Yahu siz ne diyorsunuz yaaa
KARAR OKURU 28 Mart 2018 08:54
Ab tek yol değil ama en çok avantajlı yol. Erdoğan da sonunda buraya demirliyor. Doğrusu bu.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 01:24
İngilizlerin ab den çıkma kararı asrın aptallığıdır.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 02:28
2
Dünya siyasetinde, İngilizlerin aptal olduğunu düşünmek, başak bir aptallık olsa gerek...
KARAR OKURU 28 Mart 2018 08:12
2
Aptallıkları dillere destan ama dünyada İngilizlere toz kondurmayan üçüncü dünya komplocuları sayesinde hep havalı geçiniiebikiyorlar. Adamların dışişleri bakanı boris. Hala mı üst akıl teranesi
KARAR OKURU 28 Mart 2018 00:47
Sayın Karaalioğlu bu davanın en önemli ve dikkate alınacak gerçek bi gazetecisiniz.İlgiyle takip ediyorum sizi.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 16:11
0
Hangi dava o?
cevat karakalem 28 Mart 2018 00:02
Rusya kousundaki tahlile katilmiyorum.Uzun vadede tuzaga cekildi.Kirim'in ilhaki Ukrayna'nin toprak butunlugu icin imzaladigi anlasmanin resmi ihlali.Suriye'de sonucta ne elde edecek?Ancak eskisden olan us ve nufuzunun devami olacak ki Suriye'nin tam durulmasi daha 10 yol alir.Bu iki cephe Rusya'nin ilgi ve kaynaklarini tuketiyor.Balkan ulkeleri birer birr AB ve NATO'ya giriyor ya da yaklasiyor,Sirbistan bile.Demografik olarak da Rusya iyi durumda degil ve ekonomisini cesitlendiremedi.Su siralar yaptigi nara atmaktan oteye bir sey degil.Yaptigi suikastlere Avrasyacilar ne diyor acaba?
Birol 28 Mart 2018 00:40
3
Rusya yı Türkiye ile karıştırdınız sanırım.Haklının güçlü olduğu değil,güçlünün haklı olduğu bir dünya düzeninde bunlar normal.Rusya öyle zayıf olsa hiç bir yerde barınamaz.Rusya zalim katılıyorum.Fakat AB ve NATO sütten çıkmış ak kaşık mı? İkisininde ellerinde müslüman kanı var.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 13:34
1
bence birtek türkiye ak kaşık. zaten ak insanlar tarafından yönetiliyoruz. kesinlikle suriyelilerin kanı bizim üzerimizde yok. hep bizi kıskananlar iftira atıyorlar.
Birol 28 Mart 2018 15:55
1
13:34 Türkiye de hatalı fakat zalim değil.Rusya, ABD ve AB ülkelerinin yanında,bu konuda esamesi okunmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN