Back To Top
Dünyayla artık açık hesap çalışamayız

Dünyayla artık açık hesap çalışamayız

 - Son Güncelleme: 25.05.2019 Cumartesi 07:57
- A +

Bugün bizim gazetenin manşetinde de göreceksiniz, Türkiye’nin Avrupa Birliği için yeniden bir hamleye hazırlandığı anlatılıyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yaklaşık 9 aydan beri yargı reformu üzerinde yapılan çalışmaları anlattıktan sonra bilhassa AB’ye ‘haklı’ sitemleri saymayı da ihmal etmeyerek şunları söylüyor: 

“Terörle Mücadele Kanunu kapsamında elbette terörle mücadeleyi zafiyete uğratmadan bu konuda yapılabilecek düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz. Temel yaklaşımımız terörle mücadele ama terörle mücadele yaparken de ifade özgürlüğü ve farklı konularla alakalı uygulamadan veya mevzuattan kaynaklı neler yapılabilir? Bu hususa çalışıyoruz.” 

Bilindiği gibi bu meselede 2016 yaz aylarında finale yaklaşılmış ama terörle mücadele zaafa uğruyor gerekçesiyle Ankara tarafından askıya alınmıştı. Böylelikle kamuoyunun beklediği Schengen’e dahil olma imkanı ve dolayısıyla Avrupa’ya vize muafiyeti de rafa kalkmıştı.  

Şimdi 3 yıl kaybedildikten sonra da olsa yeniden meselenin gündeme alınması isabetlidir. Bu bahiste Adalet Bakanı Gül’ün son dönemde sergilediği pozitif yaklaşım da gözardı edilmemeli. Gül’ün ifade ettiği “terörle mücadelede düzenleme” konusu, Türk vatandaşlarına AB ülkelerine serbest dolaşımı yolunu açacak 72 kriterin henüz tamamlanmayan 6’sından en önemlisidir. Ankara’nın henüz yerine getiremediği diğer kriterler ise; “kişisel verilerin korunması ile kişisel verilerle ilgili Europol anlaşmasının imzalanması, cezai konularda işbirliği, yolsuzlukla mücadele, geri kabul anlaşması ve biyometrik pasaportların AB kriterlerine yükseltilmesi”dir..  

***

Bakan şöyle devam ediyor: 

“Türkiye evrensel hukuku kendi ülkesinde uygulayan, açık, içine kapalı olmayan bir ülkedir. Avrupa’yla ve uluslararası toplumla yaptığı sözleşmelerin altında sadakatle bu sözleşmelere bakan yaklaşımımızı teyit ettik… Ortak bir yerde birtakım alternatif metinlerimiz var. Onları önümüzdeki zamanlarda gündemimize alacağız. Bu adımlarla beraber vize muafiyetiyle alakalı önemli tüm gelişmeleri hemen hemen tamamlamış olacağız.” 

Türkiye-AB ilişkileri çok daha istekli ve heyecanlı cümleler duymuştu ama yıllardır yaşanan seviye kaybından sonra buna da rıza göstermekten başka çare yok. Demek oluyor ki içeride evrensel değerler ve evrensel hukuktan bir hayli uzak bir yerde seyrediyor olmamıza rağmen hâlâ bir AB umudu bulunuyor. Avrupa hedefi bir şekilde canlılığını yitirmiyor.  

Umutlu olmak için elde yeterince malzeme yoktur. Ama bu girişim bile Türkiye’nin giderek zayıflayan kredibilitesi, uluslararası ilişkilerde taşıdığı ağır yük ve içeride seçimi iptaliyle siyasal sistemin aldığı hasar düşünülürse yine de olumludur. Hiç yoktan iyidir çünkü kabul edelim Türkiye’de epeyidir hukuk ve demokrasi adına ve de dünyayla pozitif ilişki geliştirmek adına yaprak kımıldamıyordu. Ne yazık ki YSK ve AYM gibi hukuk beklentisinin en yüksek olduğu kurumlar da bu eylemsizliğe dahildir.   

Bu vesileyle şunu da hatırlayalım yahut bilelim… Türkiye’nin sorunları artık sadece AB ile ilişki geliştirerek hallolacak noktayı geçmiştir. Önce içeriyle: toplumla, sokakla, fikir hürriyetiyle, hukukla, usulle, hatta seçme seçilme hakkıyla ilişki kurmak mecburiyeti vardır. Tahrip olan, aşınan, terk edilen bütün siyasi ve ahlaki değerleri onarmak gereği vardır.  

Gerilediğimiz yolu yeniden doğru istikamette koşmadan, bütün kriz alanlarıyla sahici olarak yüzleşmeden ne yapsak göstermelik olacaktır. Türkiye’nin “Önce lafımızı söyleyelim istim arkadan gelir” diyebilme ya da AK Parti iktidarının ilk yarısında olduğu gibi dünyayla açık hesap çalışma kredisi bitmiştir. O bir güven ilişkisiydi ve artık kalmadı.  

Elimizle yıktıklarımızı elimizle onarmadan AB dahil ne kimseyle masaya oturmak mümkündür, ne de mesafe almak… 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
istanbuloğlu 25 Mayıs 2019 23:29
AKP nin 212 den sonra yaptigi,lumpen ve popilist politikalarin ve hukuksuzluklarin sahidi olduktan sonra;Artik Akpnin bana adalet, hukuk,hakaniyet ve millilik adina verecegi vaaz ve nasihatlara karnim tok.Bunlari gelsin kulahima anlatsin.Gorevden aldigi Bldye Bsknina dahi (niye gorevden aldin; Gorevde ihmal ve suistimalinimi gordun.Boyle ise hak etti gorevden alinmayi) Valilik karari ile jip tahsis eden bir siyasal anlayistan ;Bu saatten sonra;Adalet hakkaniyet, ve yerli düsunce adina;bir şeyler beklemek safdillik;Bu kavramlarin istismar ve secim kaymaği yapilmasini beklemek hakkaniyet olur
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:44
Hukuktan vazgec tik kanunları uyguladılar yeter
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 17:16
Adaletin olmadığı Ülkede kocaman adalet Saray’ları olsa ne yazar ...zerre kadar güven bırakmadınız yargıda zerre kadar adalet yok bırakmadılar
Ulkenizi kotulemeyin 25 Mayıs 2019 15:27
Sayin Karar yazarlari! Gidin limon, simit satin. Gavurun ekmegini yemeyin, kilicini sallamayin, ulkenizi kötülemeyin! Vakit birlik dirlik olma vaktidir ki, Turkiye Akdenizdeki haklarini koruyabilsin. O vakit, 2. 3 yil sonra her vatandasina aylik 5 bin tl/$1000 maas verebilir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 17:17
3
Mesele para değil kardeş adalet demokrasi hukuk insan hakları
Adalet Esitlik kardeslik 25 Mayıs 2019 17:43
8
Fransa 1789 darbedinin slogani: adalet esitlik kardeslik"tir. Abdulhamid han hal edilip Slanik'e suruldugunde, Slanik sehir giris kemerinde de: adalet esitlik kardeslik" yazilidir! Ellerle bir olup kendi ulkene yoneticilerine taş atarsan, yarin yatacak mezarin bile olmaz! Çevremizdeki olan olaylar ve neticeleri buna delildir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 15:16
Çok doğru, bencede.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:44
Türkiye sonra yıllarda maruz kaldığı darbelerle ve yıkıcı teröre maruz kalmasaydi bigün daha ileri bir noktada olacagimiz kesin. Bu durumun tek musebbibi iktidar partisi değildir. Netice her devlet kendi varlığını korumak zorunda ve durumundadır. ....
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:39
akp her şıkıştıgında avrupaya girmeliyiz diyor sonra işi bitince haçlı avrupa diyor akp
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:25
6
Pkk feto dhkpc teroristlerin Avrupa da meskun oldugunu, saglam destek gorduklerini bilmeyen insan kaldi mi
Süheyl CALISKANOGLU 25 Mayıs 2019 14:33
Avrupa bizi aralarinda görmek istemiyorlar,hakli olarak bir cok nedenleri var.Beni düsündüren cok sayida Avrupali Türkiye'de tatilde yapmak istemiyorlar,sordugumda bunu "protesto'olarak izah ediyorlar.Türkiye'ye parali turistler Avrupa'dan geliyorlar,Rus ve Ukranya turistleri ucuz tarifelerle Türkiye'ye gelenler,sözün kisasi bizi ne Avrupa'da ne de Türkiye'de görmek istemiyorlar.Bu iktidar gitmeden hic bir sey düzlüge cikmayacak,bu acik ve secik,lami cimi de yok!..
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 23:34
1
Bir cumhurbaşkanı mahalle mahalle oy isteyip geziyorsa vay vayda bizim halimize be memleketin düştüğü hale bakın
28 Mehmet 25 Mayıs 2019 13:28
AB üyeliği adaylığından biz vazgeçelim, karşılığında imtiyazlı ortaklığı kabul edelim. Gerçekçi ve Türkiye'nin çıkarına olan çözüm bu. AB de rahatlar, bize karşı daha yapıcı olur. Ekonomi bir nebze nefes alır.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:20
Devlet 17-25'den beri bir ülkücü-avrasyacı ekibin kontrolüne girdi. hiç bir şey düzelmez artık.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:36
"Agam bizimle egleni" galiba!.. Birakin "Hukuk Devleti"ni, "Kanun Devleti" niteligini bile kaybetmisken, (aradaki farki lütfen arastirin) gittiginiz yer Ortadogu"yu takiple, Afrika istikametidir. "Avrupa"ymis..
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:04
AB zaten hayaldi, tamamen bitti. İktidar da ikide bir idam cezasını geri getirelim diyerek yola mayın döşüyor.
ati 25 Mayıs 2019 09:23
ben inanmıyorum samimiyete! istanbul seçimi ile ilgili bu çıkışta...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 07:09
Kaleminize saglik! Yillardir ruh sagligimiz, yasama sevincimiz kalmadi. Egitim, saglik basta olmak üzere her sey özellestirildi, tekellestirildi. Tarim bitti, hayvancilik bitti. Ithalata bagimliyiz. Paramiz pul oldu. Her gün sopalaniyoruz adeta. Yazik oldu bunca yila. Ömürler gitti.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Mayıs 2019 06:35
Bu iktidar sayesinde Türkiye,tarihinin en az itibarli dönemini yasiyor.Türkiye'yi ciddiye alan,Türkiye 'ye inanan ve güven neredeyse tek ülke bile kalmadi.N.Maduro elde kalan son "dost'. Bazilarinin itirazi olacaktir, Putin'i unuttun,ben Putin'nin dostluguna hic bir zaman inanmam, cok iyi düsünülmesi gereken bir dostluk bu (!)..
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:00
7
daha itibarsız dönemlere ben tanığım! o kadar da değil.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 03:02
Adalet(!) ve iç isleri bakanlarının adının geçtiği yazıları okuyamiyorum.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:33
13
itibar sizin zamanınızda vardı değil mi ? gelene ağam , gidene paşam hadi ordan , dinazorlar sizi dost olarak kimden bahsettiğini bilmiyorum ama aynı dosttan bahsetmiyoruz. Bu kültür emperyalizmine uğramış , emperyalist babalarınızı dost zanneden zihniyetiniz ahhhh....
karar 25 Mayıs 2019 03:01
son üç paragraf çok iyi olmuş.akp bulunduğu nokta itibariyle bunları sağlayacak kabiliyete sahip değildir,bütün değer yargıları son derece erozyona uğramıştır.kendilerini tamir edemezler.ayrıca böyle havalı konuşan a bakanı ysk nın garip!!! seçim iptal kararını hala sabah vicdanını yatağında bırakmışçasına savunup durmaktadır.böyle insanlar adaleti asla tesis edemezler.doğmadan ölü bir arzu o kadar.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:56
Bu zihniyetle hukukla yargı ve ekonomi ile ne diyeyim AB üyeliği mümkün değil
Has Parti 25 Mayıs 2019 01:20
İsviçre'de denizcilik bakanlığı neden yoksa Türkiye'de adalet bakanlığı aynı sebeple olmamalı bugünlerde. Adalet bakanlığı yıkılıp yerine millet bahçesi yapılmalı. Adalet Sarayları öğrenci yurdu olmalı.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 17:14
0
Ağzına sağlık
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:12
Birey haklarıyla ilgili tüm gelişmeleri ,tüketici haklarını, trafik,çevreyi koruma, engelli düzenlemelerini, bina sağlamlık yönetmeliklerini velhasıl bütün gelişmelerimizi Avrupa birliginin dayatmaları sonunda elde edebildik. Bizi hiç almayacak olsalar bile bu dayatmalardan daha birçoğuna maruz kalmamızı diliyorum canı gönülden..
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:44
avrupa birliğine gireceğiz diye gündüz vakti havai fişekler atmışlardı, şimdi ortadoğu bile kabul etmiyor.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:39
bizi avrupa birliğine üye yapacaklarını söylediler, önce ortadoğuya yamamaya kalktılar katarın dışında artık ortadoğu bile kabul etmiyor..
Musto 25 Mayıs 2019 00:34
Akp yanına kendisine faydası olmayan bir partiyle ne ülkenin meselesini nede avrupa ile ilişkileri düzeltebilir kredi bulamadığı için takiyye yapıyor ülke yanmış işsiz kalmış umurlarında değil herkese iş bulmak zorunda değiliz diyor sizi amerikan çiftçisini seçti Fin ve Kanada kağıt üreticilerimi seçti .Birazda umut verdiğiniz insanların derdine ferman olun.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:20
Avrupa alır tavizleri ,sonra bugün yaşananları önüne sürer.Verilen tavizlerle kalıt burnumuzu çekeriz.Dış politikada başarılı bir dönemi görmedik bu dönemde.Kaybeden hep Türkiye oldu.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:16
Gazetelerde yayınlanan (evet sorunsuz yayınlanmış) iki karikatürü arkadaşlarıyla paylaşan vatandaş hakime ben hakaret etmiyorum desede Cumhurbaşkanına hakaretten 2 yıl 2 ay hapis cesasına çarptırılmış, cezasıda ertelenmemiş. Böyle hakimler olduğu sürece lafla, yazıyla nasıl yıkılan adalet tekrar oynatılabilir.
ati 25 Mayıs 2019 10:19
6
arkadaşlarıyla paylaşırken altına-üstüne bir yorum yazdığı için ceza almış olabilir mi? ( hakaret cezalarına cezaevini çok haksız bulurum) aksi halde ceza uygulama imkanı olamaz mahkemenin.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:12
"AK Parti iktidarının ilk yarısında olduğu gibi dünyayla açık hesap çalışma kredisi bitmiştir. O bir güven ilişkisiydi ve artık kalmadı." Cümlesine şunu ekleyebilir miyim Mustafa Bey : Sadece dışarıda değil, içeride de aynı güven sorunu yaşanmaktadır. AKP'ye Türkiye halklarının açtığı kredi de dolmuştur. AKP uzatmaları oynamaktadır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN