Back To Top
Fabrika ayarı, kabine revizyonu

Fabrika ayarı, kabine revizyonu

 - Son Güncelleme: 27.06.2019 Perşembe 10:04
- A +

İstanbul seçiminde AK Parti aleyhine ortaya çıkan sıradışı yenilgi tablosu kaçınılmaz olarak değişim ve yenilenme taleplerini güçlendirdi. İktidar partisinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sandıktan gelen mesaja kulak vermesi ve gereğini yapması bekleniyor ya da umuluyor. Saymakla bitmeyecek öneri ve talepler listesinin başında da bir kabine revizyonu ile artık sloganlaşmış fabrika ayarlarına dönme çağrısı bulunuyor.

Kabine revizyonu meselesini sona bırakalım, önce biraz fabrika meselesine odaklanalım.

Fabrika ayarlarına dönmek, kavramı artık geçersizdir. Ayrıca ne mümkündür ne de gereklidir.

AK Parti’nin şimdiden sonra yapması gereken yeni ayarlar üretmektir. Zira, eski ayarlar, yani 2002 felsefesi dahi artık Türkiye için yetersizdir. Bunlar sanılanın aksine sihirli cümleler de değildir. Bağlayıcı hiç değildir… Nitekim, bazı branşlarda atılan adımlar geçerliliğini koruyor olsa da bazılarında 2002 seviyesinin gerisine düşülmüştür.

Bu bahsi bilahare tartışmak üzere kısa kesiyorum… Her konuda ileri gidilmiş olsa dahi, madem bugün değişim ihtiyacı kapıya dayanmıştır; 2019 Türkiye’sinde 2002 model ayarlarla yol alabilmek imkansızdır. Son seçim süreçlerindeki söylem gösterdi ki CHP bile bugün artık bu ayarların ilerisindedir. AK Parti ister 23 Haziran’da verilen mesajın gereği olarak, ister daha önce de lüzumu duyulan değişim için bir adım atacaksa bu ancak cazibe yaratmakla mümkündür. Toplumu şaşırtacak, yenilik arayışını başka partilerde aratmayacak ve en önemlisi de umudunu kaybetmiş kitlelere umut aşılayacak bir program üretmek zarureti vardır.

***

İstanbul seçiminin sonuçlarına rağmen AK Parti bugün ülkenin en büyük partisi ve Erdoğan da en çok şahsi oya sahip lideridir. Bu nedenle hem partinin hem de Cumhurbaşkanı’nın ne yapıp ne yapmayacağı sadece kendilerini değil ülkeyi yakından alakadar etmektedir.

Kürtler ve Kürt sorunu, Avrupa Birliği, temel hak ve özgürlükler ve basın hürriyeti gibi konularda muhakkak surette yeni bir felsefe belirlemek zarureti vardır. Bu sahalarda çok kez gelgitler, mehter yürüyüşü gibi iki ileri bir geri adımlamalar yaşanmıştır. İktidar partisinin toplumdaki farklı fikirler, aidiyetler, etnik gruplar konusunda ne düşündüğüne dair kesin kararlar vermesi gerekiyor. Farklılıklar zillet mi yoksa zenginlik mi? Türkiye, beka meselesi yüzünden yarını belirsiz şekilde sürükleniyor mu yoksa sık sık gururla tekrarlandığı gibi güçlü ve oyun kurucu bir devlet mi? Hukuk devletin emrinde mi olacak yoksa vatandaşın hizmetinde mi?

Cevaplar bulup yeni, samimi ve rasyonel ayarlar belirlemek şarttır. Yeni bir ayar seti üreterek yola devam edilmelidir. Eskilerin ömrü tamamlanmıştır.

Bunu zaruri kılan bir başka gerekçe de AK Parti’nin bizatihi yıllar içinde ürettiği sorunlardır. Bunların başında toplumsal gerginlik, kamu harcamalarının denetimsizliği, basın hürriyeti problemi ve dış politikada istikamet meselesi gelmektedir. Ya da şehirlerdeki yanlış, çarpık ve itici betonlaşma. Yahut da dünya bilim liglerinin tamamında liste sonlarına demir atmış halimiz…

Bu tabloda bütün yenilenme ihtiyacını kabine revizyonuna indirgemek ve üç-beş bakanın adının değişmesiyle bu talebi savuşturmak anlamlı değildir. Mevcut kabine daha bir yılını doldurmadı, unutmayalım. Üstelik, ilk başkanlık seçiminin ardından, çok büyük bir beklentiyle ve umutla işbaşı yapmışlardı. Şimdi bazıları değişecek de ne olacak?

Zihniyet değişmedikçe, felsefe yenilenmedikçe kabine revizyonu ya da parti bünyesinde kadro kaydırmaların derinliği olmayacak ve birkaç gün sürecek iştahlı siyasi sohbetten başka anlam taşımayacaktır. AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı’nın karşı karşıya bulunduğu ciddi meselenin çözümü ise camekan yenilemekte değildir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süheyl CALISKANOGLU 28 Haziran 2019 14:13
Ülkede fabrika mi,kaldi "ayar yapilacak'bazilari kapandi,bazilarida yabancilara satildi,Katar vs..Elde kalanlar,iflasin esiginde,her gün bir tanesi yaniyor,kasitli veya degil ,bilmiyorum.Yazinin basligi bana gercek fabrikalari hatirlatti!..
tc vatansever 28 Haziran 2019 11:00
sayın Yazar Fabrika ayarına dönmek için Başkanlık sisteminden vazgeçip TBBM ne Eğemenlik verilmeli Kurumlar yerine oturtmalıdır TSK sız Türkiye Sevr projesidir dikkat
Karar okuru 28 Haziran 2019 03:32
Ortada sadece bir gurup insan var... AKP siyasi parti olma ozelligini kaybetti, bir siyasi parti bazi konularda fikir degistirebilir ve bazi dusunceleri guncelleyebilir fakat firildak gibi donmeye baslarsa manasini yitirir... bkz. MHP ortakligi, Ocalan mektubu ve roportaji, sivil toplumu bogazlama davalari, Fettulah Gülen Hareketi etc.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 21:38
Sorun RTE, Kilicdaroglu veya baska bir siyasetçi degil. Turkiyede en büyük sorun eğitimsiz toplum.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 23:19
2
Kemalist sistem
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:08
Adana akp tekrar eski günlerine dönmek istiyorsa, Mahmut Tezcan, Durmuş Ali yıldız, Abdullah doğru, Abdullah Çalışkan, Ali küçük Aydın...
Elif soy 27 Haziran 2019 20:05
Neye dönerlerse dönsünler,niyetlerine ve samimiyetlerine artık güvenemeyiz,güvenirlilikleri kalmadı,geriye dönüş olmazve büyük hata olur.Kim adaletli,şefaf ve herkesin hakkını hukukuna sahip çıkar ve cesaretli olursa o kişi kazanacaktır.İmamoğlu mumu yaktı umarım bir gün güneş olur herkesi ısıtır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:34
Ne ayar yapılırsa yapılsın hiç bir şey düzelmez,sağlıktan örnek vereyim hastanelere gidin poliklinikler ufacık baş hekim ve yardımcılarının odaları kocaman polikliniklerde doktora yardımcı bir sekreter yok bir sürü hastanın bilgisayar işlerini doktor yapıyor ama küçücük bir hastanede bile üç dört başhekim yardımcısı var ve hepsinin sekreteri var , yazık demekten başka bir şey de elden gelmiyor
ARTIK MİLLETİN VERDİĞİ AVANS BİİTİ!ARTIK PALAVRA İLE İŞİN YÜRÜMEDİĞİNİ GÖRDÜ,AYRICA HERSEÇİM ÖNCESİ,SEÇMEN KENDİNİN KANDIRILDIĞINI GÖRDÜ.!VE TOKATI VURDU,AKILLARI BAŞINA GELSİN DİYE,ANLIYANA.!
Son ülkücü 27 Haziran 2019 18:19
Yıllarca ülkücü olmama sol partilerin önü açılmasın diye AKP oy verdim. Elim kırılsaydı keşke. Yine Binali beye oy verecektim, bir baktım bebek katili Öcalan, kardeşi Osman devlet ekra nlarında boy gösterdi. Bahçeli ve içişleri bakanı bir laf etmedi. Dünyam yıkıldı. Oy kullanmaya gitmedim. Hakkımızda hiç birine helal etmiyorum.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:56
Sayın Karalioğlu. Bu günlerin gelecegini biz 10 yıl önce söylerken bizi niyet okumakla suçluyordunuz. Rahmetli Rauf Denktaş Kıbrıs sorunun önündeki engel olarak görülüyordu. Çok geç kalmadınız mı? Millet bir özür bekliyor. Desti kırıldıktan sonra yol göstermek....
en büyük akp 27 Haziran 2019 17:21
Herke düşünür, haramiler çalar yani AKP çalar bu kadar basit Oy Hırsızlığı Hak hukuk Hırsızlığı her yönde kendisine vurulan damga, oy, para, hak, haram ve adalet olarak inek Hırsızlığı kaldi onada Osman yardimci oldu
Osman Sarıgün amca 27 Haziran 2019 21:06
0
Evet şu meşhur Osman Sarıgün, İnek Hırsızlığından hapis yatmasi gibi Osman Amca yada Osman Dayi akpnin dayisi
Anti Feto 28 Haziran 2019 03:50
1
bu ulkede hirsizlar bellidir, hemde tescilli hirsizlar:Feto'dur! bu gercegi hic bir yalan, carpitma degistirmeyecektir. 30 sene hayir hasena parasi verdigim Feto'nun vatani milleti, dini imani Hacli-Sionlara sattigini tarih kitaplari coktan yazdi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:54
SAYIN YAZAR. MEDYA DAMADIN KONTROLÜNDE. TEŞKİLATTA ÖYLE. MİLLETVEKİLLERİDE ÖYLE. Damat kendi burjuvasini yarattı. Gazete yazarları haklı eleştiri yapamıyorlar yapanlar apar topar işten atılıyor. Gazeteler PELİKAN örgütüne tasarlanan haberleri yazdığı iddialarını sağır sultan bile duydu. KARAR GAZETESİ VE YAZARLARI YANİ SİZLERDEN ALLAH RAZI OLSUN.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:51
Lider partilerin ömrü liderlerin siyasi veya hayat ömrü kadardır
KARAR 'da KARARLI ADAM 27 Haziran 2019 15:06
Artık çok geç.Bu satten sonra ne ayar tutar ne de revizyon.31 Mart seçimi kabul edilseydi ,AKP adına bu kadar yıkım olmazdı.Çünkü seçim bir anlamda referanduma dönüştü,üstelik farkta çok fazla.Her ne kadar iktidar bunu fazla belli etmese de,çaktırmasa da moraller altüst olmuş durunda.Tekrar ediyorum,ikinci kez yapılan seçimden sonra kesinlikle hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ,bunu onlar da çok iyi biliyor fakat hissettirmemeye çalışıyorlar.Seçimin sonucuna göre yaz çok sıcak geçecek denmişti(bazı muhalif yazarlar),sıcaklığın şiddeti yakında artmaya başlayacak.Bakalım daha neler olacak.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:44
AKP'yi kurtaracak kabine revizyonu önerimdir : Cumhurbaşkanı Cemil ÇİÇEK, Adalet Bakanı Sami SELÇUK, İçişleri Bakanı Hanefi AVCI, Hazine Bakanı Mahfi EĞİLMEZ …
Karar Okuyucusu 27 Haziran 2019 14:30
Yıl 2002 bakanlar kurulu oluştu. Tv'de Cemil Çiçek ile M. Ali Bayar var. Cemil Çiçek şöyle bir şey söyledi. "Bu hükumet belki acami, yanlış yapabilir ama şu kulun hakkını alıp öteki kula da vermedi." şeklinde konuşunca, M. Ali Bayar "Evet çok doğru, bu konuda gerçekten duyarlısınız" diye karşılık verdi. Sayın yazar, artık o güvenirlik kalmadı, bakın etrafınıza, bakın müteahhitlere kimlere ne peşkeşler çekildi. Bürokraside asla liyakat gözetilmedi. İktidarını sürdürmek için her türlü yanlışlığa tevessül edildi. Hukuk yok sayıldı, adalet duygusu kalmadı. Artık fabrika ayarı da çare değil.
tc vatansever 27 Haziran 2019 14:08
sevgili yazar Adaletsiz Akp artık bitti tükendi siyasi tarihe gömüldü ali babacan yeni partiyi derhal kurmalı ancak adaleti hakkı hukuku en önde yazmalı dini söylemlere yer vermesin çünkü millet camiden uzaklaştı akp baskısı nedeniyle vatandaş dine uzaktan bakıyor cami cemaatı kalmadı ama akp buna sebep oldu
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:48
Sizden beklenmeyecek, Özür dilerim, mükemmellikte bir yazı. Şu anda bile fırsatları değerlendirerek, toplumu şaşırtacak, umut aşılayacak adımları atabilirdi. Örneğin, Eskişehirdeki termik santral ihalesini durdurmak Osman Kavalanın tutuksuz yargılanması , Ordu valisinin geri adım atması gibi .
Mehmet 27 Haziran 2019 12:40
Tereyağı bozuldu,güven bitti artık gol maya tutmaz.Akillarda ak parti sadece kullanır ve işi bittiğinde atar
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:58
Ellere saglik :)
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:58
Geçmiş ola. Beklenen zam yağmuru başladı. Yeni partiler geliyor, meclis aritmetiği değişecek. O zaman Cumhur ittifakı da risk altında. Büyük devlet adamı Bahçeli kendi bekası için meclisteki herkesle koalisyon kurabilir. Bu ortamda AKP bırak revizyonu hazır elindekini korumanın derdine düşecek. Başkanlık sistemi de yavaştan tartışılmaya başlandı. AKP geçmişini sildi, geleceği de belirsiz. İşlek otobanın ortasında kala kalmış bir yaya gibi sanki.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:53
Ne
Ahmet.. 27 Haziran 2019 11:44
Hiç kimse somut realiteyi söylemiyor.. Topu orta sahada dolaştırıp duruyor... Hep yuvarlak ifadeler: "Zihniyet değişmedikçe, felsefe yenilenmedikçe kabine revizyonu ya da parti bünyesinde kadro kaydırmaların derinliği olmayacak" vs... Kardeşim; iki Trabzon'lu bakan arasında hem ülke genelinde hem de Trabzon özelinde tabir yerindeyse tam bir "it dalaşı" var... Revizyonun "bismillahı", bu ikisinin gönderilmesidir... Sonrasına sonra bakılır... Ağzını açan "nepotizm" kem küm gibi laflar ediyor... Adını vereceksin adını: "damat Berat Albayrak gitmelidir" diyeceksin!.. Dediğim gibi, bu başlangıçtır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:19
Bu merhaleden sonra bu parti ile ve bu lider taassubu mümkün degil. Partilerde canlı varlıklar gibidir. Doğarlar güçlenip büyürler ve ölürler. Vesselâm...
ati 27 Haziran 2019 10:49
niyet mustafa bey, niyet ne? ben buna bakıyorum. savrulmaların arkasında beceriksizlik mi var, yağma/rant çarkı mı... yerel yönetimlerde ne yazık ki izlediğim şey, ikinci olan. ''nasılsa bu bozulma artık düzelmeyecek!'' fikrine sahip partililer ve bürokratlar giderayak, ''talanın dibine vurmak' niyetindeler bence. düzelmek imkansız.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:26
AKP'de mekanizma bozuk. Bu saatten sonra ayar tutmaz.
KARARLI KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:09
“mehter yürüyüşü gibi iki ileri bir geri adımlamalar.” Kadim bir yanlışı düzeltmek gerekiyor sanırım. "Mehter Takımı geri adım atmaz" Takım önce üç adım atar ve o üçüncü adımda sağa (ya da sola) döner. Bu bir "selamlama" yürüyüşüdür.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:46
0
Teşbihte hata olmaz derler. Takma o kadar.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:00
AKP diye bir parti yok aslinda,ne vat tek adam RTE,o gittikten sonra ANAP sonu gibi olacak.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:43
6
Ne hikmetse bu CHP Anap gibi olmuyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:35
3
Tabi ki CHP ANAP gibi olmaz. Onun bir kurumsal kimliği var. Kıtlık zamanı bir avuç darıyla hayatını sürdürür. ANAP ve AKP tepeden iktidar olmuş partiler. Mekanizmaları farklı, muhalefette yapamazlar.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:54
0
Chp felsefesi ve kökü olan bir parti. Onun için anap gibi olmaz. Felsefesi olan diğer partiler de kapatılsalar da başka isimle kurulup devam ederler, msp gibi hadep gibi. Akp bir hareket partisi gibi başlanmasına rağmen yolda lider partisine dönüşmüştür, siyasi ömrü de liderinin siyasi ömrü kadar olacaktır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:21
1
Chp nin varlık nedeni seçkincilik psikozudur. İktidar olma aşamasına gelince mitoz bölünmeye uğrar. Aksi durum Chp nin normalleştiği anlamına gelir ki bu da herhangi bir partinin sonunun başlangıcı olması gibidir. Özetle Chp nin varlığının daim olmasının nedeni birinci cümledir.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 27 Haziran 2019 10:03
“Fabrika ayarlarına dönmek, kavramı artık geçersizdir. Ayrıca ne mümkündür ne de gereklidir. AK Parti’nin şimdiden sonra yapması gereken yeni ayarlar üretmektir.” Çok doğru bir tespit. Osmanlı Devleti’nde işler olumsuz gelişmeye başladığında padişaha bunun sebepleri ve hal çareleri için layihalar, risaleler sunduklarında “Kanuni dönemi uygulamalarına dönmemiz lazım” diyorlardı. Hayat dinamik geçmişten kopmadan hep önümüze ve ileriye bakmamız gerekiyor, hep ileriye!!!!!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:47
Maalesef ak partinin bir türlü anlamadığı ya da anlamak istemediği nokta da burası. Sorunların temeli kişilerden çok şu anki devlet yönetiminin felsefesine dayanıyor. Ak parti dışındaki herkesi devlet düşmanı gören bir anlayış hangi soruna nasıl bir çözüm bulabilir? Sırf kendini alkışlayıp pohpohlayanlari etrafina toplayan bir yönetim zihniyeti nasıl doğru karar alıp uygulayabilir? Kısacası tuz baştan kokmustur. Göstermelik üç beş bakanın değişimi hiçbirşeyi değiştirmeyeceği gibi hiç-bir soruna da çözüm olmayacaktır. Bu böyle biline...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:46
Ne ala dünya vaat et yapma suçu başkasına at tekrar vaat et yine yapama sucu yine başkasına at yeniden vaat et yine yapma suçu başkasına at yine vaat et yine yapma başkasını suçla yine vaat et ...sıkıldınız değil mi. Ama olan bu ve bu millet aynen yine oy veriyor yine inanıyor. Trajıkomik ötesi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:40
Akp den artık ne bir beklentimiz ne de umudumuz var.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:39
Siz kacmayıp mücadele etseydiniz, arkada konuşmak kolay, yazık
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:00
0
Kaçmadılar, kovuldular. Onlar da köy köy gezmeye başladılar ve onuncu köy olarak karar'da karar kıldılar.
Salih 27 Haziran 2019 08:50
Dayatma ne demek. Benim sözümü geçerli kararı ben veririm. Kimseyi dinlemiyorum. Diyorsa. ANAP gibi olma yolu hayırlı olsun. O parti de Aile uğruna gitmişti
Karar Okuru 27 Haziran 2019 08:46
Son seçimde Erdoğanın en çok oya sahip lider olmadığına işaret ediyor.
hasan 27 Haziran 2019 08:43
Arkadaşlar! Bazıları dün ak dediğine bugün kara diyor gibi yorumlar yazıyor. Kimse önceden doğru bulduğunu desteklerken bugün yanlışlar ağırlık kazandığında önceden desteklemenin hatırına yanlışta ısrar etmemeli. Ak Parti nin çok hatası var . Suriyeliler, betonlaşma ve kutuplaştırma bunların içinde en büyükleri belki de. Eskiden bazı şeyleri iyi yaptı diye bunlara susmak gerekmiyor.
HACI MURAT 27 Haziran 2019 11:32
9
Suriyeliler konusu bir süreç ve devam ediyor,bu konuda tüm etken parametrelere bakmak gerekir. Betonlaşma bu gün istanbul ilçelerinde enfazla betonlaşmanin olduğu yer 18 chp ilçe belediyeleriydi.kutuplasma ve gerilim 2 tarafın tutumundandır.çift taraflı yani.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:00
1
Hacım yine çarpıtma peşindesin. Chp li belediyelerdeki kupon arazilerin imar planları ve izinleri çevre ve şehircilik bakanlığında, buralarda belediyelerin yetkisi yok. Ve sen bunu bildiğin halde yalan yazıyorsun. Sorsak belki beş vakit namaz da kılıyorsun. Elimden seni allah havale etmekten başka bir şey gelmiyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:06
Ufuk açıcı ve felsefi derinlik içeren bu güzel yazınızdan dolayı kutluyorum.
Beşiktaş 27 Haziran 2019 08:01
Kabine revizyonu dayatma ile olmaz diyorlar. Ancak Damadı kim dayattı da Bakan yaptılar.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:48
Eski liderlerle yeni isler yapmak, reform yapmak mumkun degil. Hele bazi yapidaki liderlerle bunu yapmak daha da zor. Gelinen bu nokta uzun zaman aldi, bir sabah kalkip ben degistim denilemez bu da olmaz. Daha da kotu olacak diye dusunuyorum.
Musto 27 Haziran 2019 07:44
Çok şükür yıllardır müslümanlar zulum görüyor yalanının gerçek olmadığı amaçlarının cenneti bu dünyada yasamak olduğu ortaya çıktı.
? 27 Haziran 2019 06:52
Uyarmıştınız başardınız ne kadar övünseniz az gelir.Binali bey seçilmedi ya mutlu olun ucunuz.Ahir ömründe adam dinlenmek nedir bilmiyor.Birkaç eser daha üreteyim diyor.Eserlerini beton diye aşağıladınız.Yap satçı Ekremi başkan yaptınız.Eşinin yüzünün her hattı çile ile yoğrulmuş,öğretmen emeklisi kadıncağızı belediye başkanı eşi olmayı layık görmediniz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 06:51
Evet CHP iyi değişti. Adayları aynı Tayyip gibi camilerde Yasin okumaya başladı. Ama bir farkla. Tecvidleri yok. Olsun, o da zamanla düzelir...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 05:38
Deveden kervancıbaşı hakkını helal et etmesini istemiş deve hakkımı helal etmeye ederim ancak şu eşşeği önüme bağladın ya çok zoruma gidiyor demiş kervanın önünde ki eşekler temizlenmedikçe kervancıbaşı da bu millet ile helalleşemez
Dis polika? Dunya finans çetesi diyorki: Tek basina olamazsin, Dogu/Çin blogunda olacaksin".. Pentahon/silah çetesi de diyorki, "Bati bolgunda yer alacaksin" Peki Turkiye nasil bir dis politika izlemeli? Sinirimizda 80 bin kisilik pkk ordusu kurup egiten silahlandiran Pentagon/ABD bize dost mu? Dogu Turkistani istila eden, oradaki Turklere soykirim uygulayan ve yakin gelecekte diger Turki devletleri ve bizi de isgal, istila etmesi pek muhtemel Çin mi bize dost? Turkiye ne yapmali? İstanbul'da son secimi kazanan, Cia/Pentagonun gonullu elemani Feto'ye teslim mi olmali?
karar 27 Haziran 2019 09:38
1
eğitim sistemini eğitim ve bilim açısından hiçbir gelişmeye açmaz 17 yılda neredeyse 17 defa bu konuyu yaz boz tahtasına çevirirseniz sonunda bu soruları sorar ve bozanları kamufle edersiniz.fetöye de istediği herşeyi veren sizsiniz.bizim gibi ülkelerin söz sahibi olması için 2 yol var.ya gerçekten para ve silah sahibi olacaksınız ya da akletmezmisinizi ve dolu sineleri gerçek anlamda oluşturacak bütünleşmeyi ve bilinçlenmeyi gerçekleşt,irek eğitim sistemini kuracaksınız.tabi ki adaleti de öne koyacak ve satılmamış yöneticilerede sahip olacaksınız.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:34
1
"Dış mihraklar" yine hortlamış. Hikayelerini çok dinlemiştik Kenan Evren'den.
Süheyl CALISKANOGLU 27 Haziran 2019 10:41
2
05:00, Öncelikle dogru dürüst Türkce yazmaya calis,ukala tavirli zir cahillerden kimse hoslanmaz,bunu unutma..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:22
7
Muhalefet cephesinin hangi dış cephede iktidarın yanında olduğunu hatırlayan var mı?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 03:10
"Fabrika ayari...kabine revizyonu"...Bunlar teferruat Sayin yazar. Bu ulkenin en buyuk sorunu "baskanlik sistemi" denen tek adam rejimidir. Bir an once parlamenter sisteme gecilmezse ne ayar, ne revizyon hicbirsey duzelmez
Çoktandır sayın yazardan aklıbaşında yalıkalık kokmayan ve Erdoğan için taklalar atmayana bir yazısını okudum ve mutluyum kendi adıma çünkü iyi ve sevdiğim bir yazardı taki Erdoğan’la beraber bu gün ak dediğine yarın kara diyebilen takla üstüne takla atan, cüzdanla vicdanın yer değiştirdiği günlere kadar iyiki sayın yazar değişti eski halini ve dürüstlüğünü alırmı sanmıyorum çünkü bir ara baya dönmeye başladı ve iyice kendisini zehirledi ama bu günede şükür buda bize yeter
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:59
Makyaj kurtarmaz sayın Mustafa Bey çok güzel bir yazı yüreğinize sağlık... Muhabbetle...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:56
Karar'ın yazarlarının tesbitleri çok isâbetli,yapılan okuyucu yorumlarındaki tesbitler bir kısmı hâkeza... Ancak eleştirmenin ihânet olarak fetva ile de desteklendiği bir anlsyış değişir mi? Mümkün gözükmüyor. Değişmeyeni millet değişimden yana olanla değiştirir. Değişmeyen tarihin tozlu sayfalarında yerini alır. Örnek;ANAP gibi...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:54
1
Bravo
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:52
Ak parti artık bitmiştir.Ömrünü tamamladı.Bir an önce Babacan Gül vs. Parti kurmalı yoksa başkaları orayı sahiplenir.Bu İyi parti olur ya da chp her neyse.Bir an önce yeni vizyon ve parti açıklanmalı ve Ak Parti (2002 2010) misyonu ve tabanı devralınmalı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:48
Metal yorgunluğu bünyeyi sarmış. Bu yorgunluğu tedavi edecek liyakâtli kadrolar tasfiye edilmiş. Burdan dönüş çok zor. Vitrin yenilesen ne olacak,kimi koyacaksın. Elindeki kadrolar özgür irade kullanma yetisini kaybetmiş. Tam paşam olur paşam modunda, robotlaşmış.
son karar 27 Haziran 2019 01:24
bi bitmediniz arkadaş ne kürt sorunuymuş biz hayatta iken bizim sorunlarımıza sıra gelmicek
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:48
İtibardan tasarruf olmaz diyenlerin uçak sayılarını artırmak,köşk ve saraylarını makam araçlarını çoğaltmak için gece gündüz çalışıp vergi ödüyoruz. Yeter ki itibarımız beş para olmasın.
serkan aydogdu 27 Haziran 2019 00:47
düşünsenize khk ile işinden atılan aile bireyi nin çocukları karısı ailesi sülalesi akp ye beddua ediyorlar sadece khk ile işinden olan tek kişi ye olmuyor olan ailesine çocuklarına hatta sülale boyu çile çekiyor bu insanlar benim sülalemde eskiden akp li olanlar bile kendi yakınları çolugu çocugu işsiz kalıp birde fetöcü diye karısı çocugu babası hapse konunca otamatikmen 5 milyona yakın insan akp ye oy vermedi bu gidişle vermezde akp li degilsek ya zilletiz ya terörist yada fetö damgası yiyoruz yani kendi halkına savaş açmış bir akp ile karşı karşıyayız en ufak eleşti
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:45
3
Düşünsenize 15 Temmuz gecesi ailesi şehid edilen çocuklar ne dualar ediyordur.Zira müslüman beddua etmez.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:50
Eğitim sistemimiz de yeni ayarlar istiyor. Bütün liseler imam hatip okuluna çevrilip, üniversiteler kapatılıp medreseler açılmalıdır.
Karar Okuru 27 Haziran 2019 00:42
Damat hala yerinde duruyor. Ekonomi nasil duzelecek?
Dertli 27 Haziran 2019 08:36
0
Damat dayatma ile değiştirilemez. Özel kanuna tabi. Ekonomi düzelmesi güvene bağlı duaya bağlı. Şimdi Ak Parti milletin duasını almıyor
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:30
Nedir ozaman söyleyin. Akil bir adamsiniz. AKP ye danışmanlık yapın seve seve kabul ederler. Kaldıki onlra hiç yabanci değilsiniz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:29
kesinlikle... Dostl aci söyler... camekan degisimi sorunlar sadece hali altina gizler.. Sorun camda degil camcida...
külyutmaz 27 Haziran 2019 00:24
Tayyip Erdoğan'ın veya kabinesinin ne yaptığı ,ne olacağı zırnık kadar ilgimi çekmiyor ama örneğin; Saadet partisinin kendi tabanını Ak Parti'nin yıllarca uyguladığı yıkıcı zihinsel tahribattan kurtarmak için ne yapacağı ve bu kesimi dünyaya entegre etmek için nasıl politikalar kurguladığı daha önemli benim için.Aynı şeyi CHP için de merak ediyorum? Muhtemel iktidar ortaklığında uygulamak isteyecekleri geleneksel dış politikalarında Batı,Doğu,Kuzey ve Güney düşmanlıklarına yeni bir yön daha ekleyecekler mi ?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN