Back To Top
Gerisi teferruatsa vatanın vay haline

Gerisi teferruatsa vatanın vay haline

 - Son Güncelleme: 05.09.2019 Perşembe 09:13
- A +

Bir vatanı, toplumu, milleti ve hepsinin üzerindeki çatıyı yani devleti var eden şey hukuktur. İnsanların kanunla birbirleri arasındaki ilişkileri düzenlendikleri, sonra da kanun önünde eşitlik ve adil yargılanma başta olmak üzere bir dizi hakkı doğuştan kazandıkları düzen, onları bir devlete doğmak ve orada güven içinde yaşamak hakkıyla donatır. Devlet kendisini var eden insanların sahip olduğu ve sonradan kazandığı/kazanacağı sayısız hakkının teminatıdır. Kanun önünde eşitlikten mülkiyet hakkına, seyahat özgürlüğünden ifade hürriyetine, örgütlenme hakkından bilgi edinme hakkına kadar, her geçen gün bir yenisi eklenen haklar bürokratik olarak devletin düzenleme alanında ama gerçekte sadece toplumun sahipliğindedir. İnsanlar bu haklar etrafında devleti yaratırlar. Devlet otoritesi bu temel hakları gaspetmek şöyle dursun eksiltemez bile.

Hukuku olmayan topluluklar ne millet olabilir, ne de bir devlet sahibi…

Bırakın modern ve çağdaş demokratik devletleri yüzyıllardan beri devlet felsefesinde hak, hukuk asla ama asla teferruat kabul edilmez, edilemez. Türkiye tarihinin en karanlık dönemi olan Osmanlı’nın çöküşünden Cumhuriyet’in kuruluşuna giden gerçek beka ve hayat mücadelesi döneminde bile devleti idare edenler ve hukuk insanları sözlerle, imalarla, sloganlarla, hamasetle hukuku teferruat ilan etmemiştir. Zira, bir millet için hak, hukuk ve doğuştan gelen özgürlükler teferruat haline gelmişse orada devletten de söz edilemez, ortak bir millet anlayışından da…

“Sözkonusu vatansa gerisi teferruattır” sloganı bazı kulaklara pek heyecan verici ve geliyor olsa bile yanlıştır. Bilakis, sözkonusu vatansa, tam da o zaman gerisi teferruat değildir. O teferruat sanılanlar her şartta saygı görür ve korunursa yaşadığımız topraklar o zaman vatan olur.

Kendisiyle barışık, özgüven sahibi milletler böyle bir cümle kuramaz. Bir yandan her vesileyle büyük devlet olduğunu iddia ederken, bir yandan beka tehlikesi bahsiyle “yıkıldık yıkıyoruz, herşey artık teferruat” diyemez. Bir yandan Türkiye için güvenli liman, huzur, barış ülkesi derken de kimse o sloganın şehvetine esir olamaz. Bu öylesine mühim bir kıstastır ki kimse bu bahiste çelişkiye düşemez. 

***

Vatanı var etmek, korumak, büyütmek, geliştirmek o teferruatların herbirine azami hürmetle, onları geliştirmekle mümkündür. Yaşadığımız bütün tecrübeler gösteriyor ki sadece bu şekilde mümkündür. Gerisi; yani, haktan, hukuktan, hürriyetten eksilterek vatanı korumak fikri bir milletin başına gelebilecek en büyük felakettir. Hakkı hukuku teferruat hanesine yazıp oradan vatanı kurtaracağını zanneden milletler yanılgı içindedir; bu yolla asla huzur içinde yaşanacak ve bekası halkının teminatında bir devlet inşa edemezler.

Bu hakikatleri görmek için uzak tarihte yorulmak istemeyenler yakın tarihe baksınlar. Baksınlar da hangi devirde ve şartta beka tehlikesi var, hangisinde yok görsünler.

Hukuk, demokrasi, liyakat, ehliyet, şeffaflık ya da seçme/seçilme hakkı teferruat değil, bilakis devletin olmazsa olmaz şartlarıdır. Bu kabiliyetleri yitiren toplumlar yenilmiş, kaybetmiş ve dünya için önemini yitirmiş demektir. Huzurlu ve kendisiyle barışık bir hayatı teferruat haline getiren toplumların başında büyük bir mesele var demektir.

Vatan, vatanı var eden değerlerle ayakta durur. Değerler teferruat sayılırsa o vakit vatan acıklı bir yurdun adı olur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 17:18
Teşekkürler.Umarım yazınızı okuyanlar aydınlanmışlardır.Teferruat uygarlıktır.GT.
Sadri 07 Eylül 2019 00:35
Sayın Soylu demiş ki, hangi iş adamı kayıtsız işçi çalıştırırsa canına okuruz. Evet doğru canına oku ama kanunen oku. Devlet cana okumaz kanunları uygular. kanun eksikse tamamlar. Maalesef son yıllarda hamaset siyasilerin diline pelesenk oldu. Biz de vatandaş olarak bıktık hamasetten.
Hasan 06 Eylül 2019 00:46
Bir toplumun her alanda gelişmesi için hukuk bilinci şarttır. Gelişmenin elif basıdır. Hukuk bilincine varmak için de bireylerin kendilerini tanımları ve haklarını talep etme becerisini göstermeleri şarttır. İlişkilerimize adalet, hukuk hakim olmadan sevgi, kardeşlik ve diğer değerler hakim olmaz; kendine güvenen, üretken, kişilikli ve kaliteli insanlar yetişmez. Yetişmeyince de vatanseverliğimiz de dahil diğer her şeyimiz kalitesizliğimizin adeta örtüsü halini alır. Hukuk bilincimiz olsaydı şeyhlerin elinde ölü meyyit veya çobanın güttüğü raaya olmazdık...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:14
Bu cümleden hareketle hiçbir slogana anlam yüklememek lazım. Yazara söyleyelim böyle yapsın. Ama teferruat meselesini baro başkanı değil ondan önce Cumhurbaşkanı söyledi. Ondan bir önce de vatan partisi başkanı. Şimdi nasıl duruyor? Yine gereksiz bir anlam mı yüklenmiş?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:01
O söze çok anlam yüklemişsiniz. söz konusu teferruat ise gerisi vatandır. Demekle o söz arasında bir fark yok. Velev ki bunu bir hukukçu söylesin. O zaman bile hak hukuktan vazgeçelim anlamı çıkmaz. Çıkamaz. Çünkü sözü kim söylerse söylesin neyi teferruat sayarsa şahsım aslımda vatanla ölçüyor ve onu değerli müşfikten sonra ayrıntı yapıyor. Kaldı ki bunun gibi sözlerin dibacesine bakılmaz
Abdullah yönlüer 05 Eylül 2019 22:24
Bir toprak parçası vatan olmuşsa değerler üreterek olmuştur Bu söz yalnızca vatanın değerini göstermek için söylenmiştir oluşturulan değerlerle kıyaslanmak için değil Beni kuşkulandıran kışkırtıcı bir yazı
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 21:30
Yorumum yayinlanmadi. Teferruat olduk.
Hasan 05 Eylül 2019 21:18
İnsan mantık ve epistemik ilkeler sayesinde bildiklerine düzen verir, malumatlarını birer disiplin/bilim haline getirir. Devlette hukuk ilkelerini hakim kılarak ancak gerçek işlevini (toplumsal düzeni) yerine getirebilir. Yoksa devletin kendisi vatanı tehlikeye düşüren etkenlerin bir parçası olur. Malum, devletin dini, mülkün temeli adalettir ve adil bir hukuk hakim değilse devlet varlık nedenini yetirmiş demektir. Bi de vatan bilinci ile hukuk bilinci arasında mantıki bir ilişki hakimdir; biri söz konusu olursa diğeri de söz konusu olur. Ezberleri bozan bir yazı. Eline sağlık...
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 17:49
Dinbazlar, insanları, EN KOLAY ŞEKİLDE, Allah ile, siyasetçiler ise vatan ile, kandırırlar. Siyasetçi aynı zamanda dinbaz ise, vay başımıza gelene.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 22:57
5
Dindar siyasetle ilgilenince adı dinbaz oluyor... Başörtülü temizlikçi ise sorun yok, vekil olursa dini siyaset alet etmiş oluyor. Kısaca dinsiz tek doğru kendini kabul ediyor. Çok egoistçe ve banal!
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 16:40
gerisi teferruat olmasa, hırsızlar, dolandırıcılar, kan emici keneler nasıl geçinecekler.
e.k 05 Eylül 2019 16:14
Guzel ve ozlu bır yazı. Iktıdardakılerın en buyuk dayanagı oldu hamaset. Ucuz sıyaset. Adalettır esas olan. Gerısı teferruattır. Vatanın ısgal altındakı gunlerde soylenmıs 100 yıl oncekı bır soz. Hala sakız gıbı anlamsızca agızlarda.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 16:01
Devletin önde gelenleri ve yargı üyeleri artık sözleriyle sınırları zorluyor. Bir devlet için hukuk, olsa iyi olur diyeceğin opsiyonel bir şey değildir. Devleti devlet yapan en temel şeylerdendir. Hukuk olmadan devlet kurulamaz mı? Kurulur. Ama orada yaşamak isteyeceğinizden emin değilim. Ya diktatörlük olur ya da kişiye göre değişen kuralların uygulandığı büyük ölçek bir mafya organizasyonu olur.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 21:32
6
Vayy beee hukukmuş hangi hukuk???? Bize uymayan avrupada ithal hukuk mu yoksa
MUSTAFA 05 Eylül 2019 14:47
Sn. yazar bizim çoğuzaman düşünmediğimiz çok önemli bir konuya temas etmiş. KONU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR deyimini beyinlerimize kazıdıkları için bu sözlerin altındaki kamuflajın farkına uzak kalmışızdır. Esas mesele ondan sonra başlamalıdır. Vatan ve teferruattır sözleri en bedbin anlarımızda bize bir ilaç gibi sokulur. Bu da politikacıların bir nevi oyunu olmalı. Mesele vatan ise ulus için her zaman önemli olmak zorundadır. Turhan FEYZİOĞLU’nun kemikleri sızlıyordur. Evlatlık alıp büyütüp adam ettiği Metin FEYZİOĞLU’nun iktidar nimetlerine dayanamayıp RTE’nin önünde diz çökmüştür.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 14:47
Bahçeli, başkanlık referandumu için anayasa değişikliğini destekleyeceklerini söylerken, Erdoğan anayasaya uymuyor o zaman anayasayı Erdoğan’a uyduralım, demişti. Erdoğan Cumhurbaşkanı iken kanunsuz bir şekilde açık ve taraf olarak siyaset yapıp, anayasayı defalarca ihlal etti. Siz, anayasal suç işleseniz, dokunulmazlık zırhının elinizden gitmesine izin verir misiniz ? Memleketi yakarsınız gene de zırhı vermezsiniz. Erdoğan da öyle yapıyor.
Erzincanli 05 Eylül 2019 14:25
Aslinda butun olup bitenlere baktigimiza uzulerek gordugum sey oda artik Vatan kavraminin iyice icinîn bosaltilarak tamamen tefatturat halîne gelmis oldugudur.
Süheyl CALISKANOGLU 05 Eylül 2019 14:10
Yazinin son cümlesi,bu yazinin özü bana göre,"Vatan acikli bir yurdun adi olur'Olmadik mi? yasadigimiz bu günlerde?..
Kaan 05 Eylül 2019 13:48
Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.dedik mi çaresize nasıl çare olacağız.Kimsesize nasıl kimse olacağız.Harçlığı biten öğrenciye nasıl harçlık olacağız.Acil adalet bekleyene nasıl çare olacağız.Önce insanı değerli kılalım,bir birimizi anlayalım,sevelim.Hep beraber dertlerimize çözüm olalım.Yukarıdaki söze''Aç tokun halinden anlamaz''ata sözünü atalarımız yıllar önce söylemiştir.Empati yapıp anlayanlara,olaylara duyarlı olanlara çaresizlere çare olanlara selam olsun.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:36
Hatırlayın son 5 yılda vatandan kaçıp iltica eden niceler oldu. 6..7yil öncesine kadar kimse lafta bunlarla vatan millet sevgisinde yarisamazdi.ama bugün vatan onlar için teferruat kişisel çıkarları her şeyin üstünde.onun için vatan edebiyatı lafla değil icraatla olur
Karar Okuru 2 05 Eylül 2019 13:27
On numara yazı. Çok güzel tespitler. Sloganla, bağırıp çağırmayla vatan savunulmaz. İnsanı teferruatlarıyla yaşatki devlet varolsun.. Yolsuzluklar, haksızlıklar, adamın varsa hakkın var anlayışları teferruatsa o zaman vatan neresi yada nasıl bir şey
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:24
Söz konusu benim kişisel çıkarımsa vatan teferruat tır.demek istemiş olamazmi
Muhtefi. . 05 Eylül 2019 13:11
Günlük, kısa zamanlı politik görüşlerde kayboluyorsunuz.Çay içimi zamanda unutulacak yazı yaziyirsunuz.Ahlak, Edeb, Adalet, Sevgi, Saygı, Fedakarlık vb Davranışlar Ailede, İsyerinde,Toplumda ,Camide, Okulda heryerde Elzemdir. Politika, iç siyaset üstüdür.Gayet tabi Toplumun tum Toplumu kapsayaci Yüce Meziyetleri yoksa Gemi Batar.Fakat bunu anlatmak için neden SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR. Cümlesini TABELA yapiyorsunuz. Diyemiyormusunuz elbette VATAN direkleri Ahlak, Adalet, Edeb, Hoşgörü, Fedakarlıktir. Ancak böyle açıklanır. !.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 09:54
1
Sayın yazar. Muhtefi ismiyle yazam kişi bildiğiniz trolden başka bir özelliği olmayan birisidir. Karar gazetesinin özgür ortamını suistimal ederek yazıp duruyor. Ait olduğu yandaş medyanın sunamadığı fırsatı kullanarak kaliteyi düşürüyor.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 12:54
Çerçeveletilip duvara asılmalık yazı.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 12:51
Dava için hertürlü , ahlaksizliga, yalana, rüşvete, santaja, ses cikarmamakla övünmek , konu vatansa gerisi teferruattır demekten daha ayıplı bir davranıştır sayın yazar. Ben gezi olaylarını - o zamanlar tvler de Akp sözcülüğü yaptığınız yıllardı.- yorumlarken kitlelerin derdini dinlemeden anlamadan , dava uğruna yapılan haksızlıkları nasıl haklı göstermeye calıştığınızı net hatırlıyorum.7"
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:02
0
Bu arkadaş başka yazarı hatırlıyor galiba ya sa kendini. Karaalioğlu’nun kalemi gezi olaylarında sükunet tavsiye ettiği için kırıldı. Herkes aynı kefede değil karar okuru.
musto 05 Eylül 2019 12:28
Bakmayın siz buralarda Adalet için fırtınalar kopardığımıza.2 ay anadoluda,akp kaleleri olan il ve ilçelerde bulundum halk düzenini kurmuş yüksek faturada kavgada il ve ilçe başkanı devreye girer halledilir.Olay büyür yargıya, giderse savcı hakim parti teşkilatından atanmış teşkilatın isteği doğrultusunda çözülür.Yeterki destek,bakıcı yaşlılık,paraları ve yardımlar devam etsin.Fetöye bulaşan çocukları içeride olan ailelerin çoğunluğu batı İllerine, göç etmiş kalanlarda dışlanmış bir şekilde fazla ortada görünmüyor.Sıkıntı batıdan yatırım ve para gelmiyor üreten kesim bundan rahatsız.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 11:59
Bravo Mustafa Bey ;Feyzioğlu 'nun soluna düşmüşsün... yakında CHP-HDP ortaklığının yanına yuvarlanırsın.. Kim demiş evrim yok diye....
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 12:43
6
Yapma Mustafa bey. Çabuk perinçekin sağına düş. Olmuyor böyle!
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 14:35
1
Hocam mesele Karaalioğlu'nun durduğu yerde değil senin durduğun yerde. Öyle uç bir yerdesin ki LePen, Boris Johnson, Trump bile senden solda kalıyor.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 16:13
0
Siyaseti tarif ederken sağ ,sol mu kaldı?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 11:56
Kesip saklanacak bir yazı. Teşekkürler sayın yazar.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 10:45
Bugün, Dünya gazetesinin birinci sayfasında, “Türkiye çok büyük bir güç, işbirliğini artırmayı arzuluyoruz.” diye bir başlık gördüm. Merak ettim, Türkiye’yi büyük güç olarak gören kimmiş, diye. MAURITISU’nun turizm bakanı imiş. Adını ilk defa duyduğum bu ülke, Afrika’da bir adaymış. Bakan, Türkiye’ye ülkesini pazarlamaya gelmiş. Oraya Türkiye’den iki bin turist gidiyormuş, bunu dört bin yapmaya çalışıyorlarmış. Çok şükür, dünyada bize büyük güçsünüz diyen bir adacık kalmış. Bu arada bakan, Atatürk'ün büyük bir hayranıymış.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:01
1
Ha ataturk hayraniysa hemen sahiplenelim onu
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 13:39
1
Bunu mu anladın 10:01, o son cümleden ? Dünyada adını, yerini bile milyarların bilmediği, Türkiye'nin gündeminde olmayan bir ülkenin bakanı, Atatürk'ü tanıyor ve hayran oluyorsa, demek ki, o adam DÜNYA ÇAPINDA bir şeyler yapmış.
mutlu yücel 05 Eylül 2019 10:10
Konuyu ne güzel açmışsın, aklına kalemine sağlık, haz aldım iki kere okudum. Özgürlüğü sözde beka meselesiyle diskalifiye edilen insanlar için vatan, olsa olsa onun zindanı olur.
Süheyl CALISKANOGLU 05 Eylül 2019 10:07
2014 senesinde,Metin Feyzioglu'nu "bir sey "sanmistik ,kisa zaman da "cilasi döküldü'altindaki ortaya cikti.Konusma yasagi vardi,bu kaldirildi bu defa 15 dakkika konusmasina izin verildi,2014'te yasananlari unutup,RTE'nin Bestepe Sarayi'na gidip "sade suya tirit'bir konusma yapti,biraz uzatti 1-2 "dakikacik'korktum yine "edepsizlik'suclamasini göze alabileck mi diye(?)Metin Feyzioglu'nun derdi,Vatan degil,gönlünden gecen Adalet Bakanligi bu hedefine adim ,adim,ilerliyor,bunun da RET'nin "dümen suyunda'gitmekle ancak saglayabilecegini iyi bilen bir "tatli su kurnazi'!..
Adem Saracoglu 05 Eylül 2019 09:09
Tebrikler;) Aynen katiliyorum;) Bu cümlenin arkasina siginan düzeysiz ve sig insanlardan kurtulma dilegi ile;)
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 09:03
Basit belediye secimlerinin bile beka sorunu ?? goruldugu bir ulkede, hukuk, demokrasi, liyakat, ehliyet, şeffaflık gibi degerler utopyadir - teferruattir - onemsizdir!! Bizi secmeyenler zillet...ittifakidir, haindir..., kavga, nefret soylemleri, butun komsular - azinliklar kotu ve hain... , hergun etkisiz hale getirilenlerin sayisi, firildak politikacilarin hamaset, vatan, millet, din tuccarligi, medyanin gercek problemlere odaklanmasi yerine futbol haberleri paranoyasi ile yasanan bir ulke gorunumu vermektedir !!
Akın 05 Eylül 2019 08:53
Söz konusu vatansa gerisi teferruattır sözünü ilk kim söylemiş bilmiyorum ama bu sözden daha iyisini biliyorum. Şeyh Edebalinin Osman Gaziye nasihati: İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.
Karar okuru 05 Eylül 2019 08:42
Geçmişten bu tarafa gücü kendinde toplayanlar her zaman "“Sözkonusu vatansa gerisi teferruattır” derler. Ve bütün Anayasayı, yasaları askıya alıp istedikleri zaman uygular, istemedikleri zamanda uygulamazlar. Dün böyle oldu, bugünde böyle oluyor, yarın da farklı olmayacaktır. Olan garibana oluyor....
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 08:02
Eskiden furyalar toplumu nasıl etkiliyordu bir zaman İspanyol paça pantolonlar bir yandan da arabesk müzik bir yandan aşk filmleri şimdi de söz konusu vatan ise gerisi teferruattir deyimi moda madem öyle vatanı çok seviyorsunuz ailelerimize kaç kişi sınırda askerlik yaptı kaç kişi terörist ile çarpıştı ailenizde kaç kişi bedelli askerlik yaptı gidecek olan askerlerden bedelli yapacak var mı anlatin boş yere hamaset yapıp milletin kafasını utulemeyin ne demişti Koca Akif Allah bu millete tekrar istiklal marşı yazdirmasin ama yine iş başa düşerse de gerekeni yaparız fazla lafa hacet yok
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 07:36
Vatani değerli kılan yurttaslarinin kendilerini güvende hissedecekleri bir anayasa ve hukuk sisteminin varligidir.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:12
Milyonların önünde azarlanıp kürsüden indirilen adam aynı yere kös kös gittiğinde etrafına ne diyecek? Hani nerede senin gururun diyenlere vatanım için katlanıyorum demek istiyor herhalde.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:06
2
Ne gururu be kursude niye azarlandi siyaset yapmaya kalktida ondan milyonlar bunu gordu zaten yarginin basi bagimsiz olsun ama kendinide devletin asli sahibi sanmasin
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:11
Barolar Birliği Başkanı hukuk olmadan vatan olamayacağını bilmiyor. Ülke de tuz kokmuş.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 05:54
Ben iddia ediyorum moda klişe laflardan biridir çünkü yine hiç duymadığım ama dün akşam bir Tv'de katılımcının birisi Sivas kongresinin yıldönümü anarak pkk ye lanet okuyordu bunu da birkaç defa yaptı kardeşim pkk ye lanet olsun istediğini söyle haykır bu devleti yedi düvele yedirmedik ne olduğu belirsiz bir taşeron örgüte mi yedirecegiz onun için bu hamaset kokan kelimeler doğalgaz çay elektrik zamlarının unutulmasıni sağlamak için yapılan taktiksel söylenen sözlerdir
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:08
0
Vatan-Millet-Sakarya her zaman Hükümetlerin zor zamanında başvurdukları yöntemdir. Dün işe yarıyordu, bugün işe yarıyor; Eğitim sisteminin durumuna baktığın vakit yarın da işe yarayacak ne yazık ki
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 05:21
Bir hukukcunun hele onemli bir mevkide olan bir hukukcunun bu sozu soylemesi utanc verici. Feyzioglu istifa etsin.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 04:15
Bunların vatanı düşünmedikleri sağır sultan bile artık anladı söZ konusu ihale rant para ise gerisi adaletmiş hukukmuş yok efendim bilimmiş demokrasiymiş nafile kardeşim....
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 04:12
Söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyenler askerlik bile yapmamıştır.Çok popülist bir söylem,başarılının değil başarısız olanın söylediği arkasına saklandığı bir sözün İnan’ın hiçbir manası da yoktur..Merkezde öncelikle insan olmalı insan yoksa vatan da bir toprak parçasıdır
SÖZ KONUSU KISA YOLDAN KÖŞE DÖNMEK CEPLERİ DOLDURMAK İSE GERİSİ TEFERRUATTIR
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 01:44
Liyâkatı ideolojiler öldürüyor. Baroların en tepesindeki şahsiyeti oraya taşıyan sağduyuyu kör eden ideoloji... Barolar önce bu körlükten kurtulsun. Sonra hem ağlar hem de donunu bağlarsın. Hukukla iç içe olanlar bu durumda ise vay halimize! Çok harikâ bir yazı...
Çerkez Ethem 05 Eylül 2019 01:17
.."Hukuk, demokrasi, liyakat, ehliyet, şeffaflık ya da seçme/seçilme hakkı teferruat değil, bilakis devletin olmazsa olmaz şartlarıdır. Bu kabiliyetleri yitiren toplumlar yenilmiş, kaybetmiş ve dünya için önemini yitirmiş demektir. Huzurlu ve kendisiyle barışık bir hayatı teferruat haline getiren toplumların başında büyük bir mesele var demektir"... Ama ne güzel elit/politikacılar kullanıyodu bu sözü! vatan, millet, sakarya, sloganından sonra sevdikleri en güzel kolpa sloganlardan biriydi! Şimdi neyi sallıycaklar? Bizleri nasıl uyutacaklar?
Sözün konusu!!! 05 Eylül 2019 01:07
Söz konusu vatansa, gerisi (hırsızlık, yolsuzluk, adam kayırma, rüşvet, hazinenin musluğuna çökme, saraylar-filolar dizme) teferrüattır. Binaenaleyh bekamız tehlikede, hem bir merminin fiyatı nedir bilir misiniz? Biz ülke yönetiyoruz ülke!... yakında milli ve yerli atom bombamız da olacak!... evet söylediğim gibi ûmmetin birliğini bozanlar bedelini ağır biçimde ödeyecekler!!!... Biz varsak siz de varsınız!! Haa ne diyorduk bizim rabiamız dört... beştepe, ahlat, marmaris ve şey... Söz konusu vatansa gerisi böyle işte azizim....
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 01:11
"Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır." Beka meselesine azami derecede sahip çıkmamız lazım. Tarih boyunca Avrupa, ülkemize fitne tohumları attı, dinimizden, mukaddesatımızdan soğutulduk. Hamdolsun, yeni imanlı, inançı bir nesil geliyor. Eskiden müslümanım demeye çekiniyorduk, şimdi öyle mi?
KARAR OKURUMehmet atay 05 Eylül 2019 05:55
2
Ne zaman çekiniyorsunuz " müslümanım " demeye Daha çok inanın ...batmak için
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:14
0
Bu gelen yeni imanli, inançlı gençliği sizden başka da gören var mı.
Karar Okuru 05 Eylül 2019 11:58
0
Müslümanım deyip asılsız laflar edip, yalan söylüyorsunuz. Kim ne zaman çekinmiş bu Ülkede müslümanım demeye?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:19
0
kim çekinmiş müslümanım demeğe?ha tarikat üyesiyim demeğe çekiniyordunuz orası doğru....
adem kıral 05 Eylül 2019 16:54
0
eskiden müslüman olduğunu kimden sakliyordunki sen miyanbardanmi bahsediyorsun bay sahte dinci müslümansan yalan söylemezsin sen hangi dine aitsin 1983 de sarikamisda askerdim sarığımi çıkardım onlarca subayın karşısında oturdum namaza kimselerde rahatsız olmadı alayda büyük bir mescidimiz vardı askerinden yukarıdaki subay assubayina kadar vakit ve cuma namazına gelirlerdi sorun yoktu ne zaman birileri kanlı mi kansizmi olacak olacak deyince çivisi çıktı siyasal islamcılar içine ettiler insanda biraz hak olur adalet olur yazık bu kadar iftira olmaz birazda siyasal islamcıla
KARAR OKURU mahmut şen 05 Eylül 2019 17:37
0
Kardeş ayıptır sorması ama siz hangi ülkede yaşıyorsun.....
Vatana sahip çıkan 05 Eylül 2019 23:11
1
Mevcut iktidarın bir kısım mensuplarında ahlak, liyakat, adalet, hakkaniyet adına arızalar, eksikler, çürükler varmış. Bir de imam hatipli öğrenciler arasında deizme inananlar varmış. Bir iktidar milletvekili ise "Bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike Kuransız İslam, deizm." demiş. Bunlara da hamdedelim mi ? Bunlar vatana sahip çıkarlar mı acaba ?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:49
bu canavari sizler yarattiniz
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:22
Acıklı ve zulmün hüküm sürdüğü acılı bir yer olur.El hâk doğrudur.
Vatan teferruatsa vay gerisinin haline...
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:39
0
Anlamıyorsunuz değil mi, üzerinde insanın yaşayamadığı toprak vatan olmaz. Esas olan insandır. O yüzden insanlar bugün, Türkiye'den öykündüğünüz Rusya'dan Avrupa'ya göç etmeye çalışıyor.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 05:46
16
00.39, Göç etmek isteyenletin vatanı değil burası.
Karar okuru 05 Eylül 2019 08:47
1
05;46 Unutma! Bir gün sende bir mazlum durumuna düşüp sevdiklerinden ve çocukluğunda çamurda oynadığın güzel vatandan geçip gitmek durumunda kalmazsın. İnşâallah kalmazsın... Eğer kalırsan anlarsın... Ama geç olabilir...
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 09:25
0
05:46 İyice yaşanmaz edin arkadaş, onun vatanı değil bunun vatanı değil diyerek kendinizi kandırın. Buyurun sizin olsun, ideolojileriniz batsın...
Haklısınız... İnsicamlı cümlelerle haklılık gerekçenize katkı sunabilirdim ama cahil olmasaydım.. Vatan mefhumuna tutsak edilmiş gibi hissediyorum kendimi.. Her tranlığın çilingiri
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:21
7
23.55, Hiç sanmıyorum. Daha çok özgürlük mevhumu ile tutsak edişmiş birine benziyorsun.
KARAR OKURUMehmet atay 05 Eylül 2019 05:52
1
Heee sen mavi dağların etrafında dolan zincirle
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 23:53
Erdoğan Sivas'ta, elimin altında nükleer füze olmamasını kabul edemiyorum, dedi. Olsa ne yapacaksın hacım ? Sivil asker ayırmadan, çocuk-kadın-yaşlı seçmeden öldürecek misin ? Doğayı, hayvanları helak mı edeceksin ? Vicdanın bittiği noktadayız. Müslümanlığın bittiği noktadayız. Bahçeli, eserinle övünebilirsin.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:19
28
23.53, Erdoğan ne demiş, ne saçmalamışsın...
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 08:54
4
Hukuk önemli,fakat vatan sadece hukukla ayakta durmaz. Vatan çalışmakla, sevmekle, güçlü olmakla sürdürülebilir politikalarla ayakta durur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN