Back To Top
Göçmen meselesinde naifliği bırakmanın zamanı geldi, geçiyor

Göçmen meselesinde naifliği bırakmanın zamanı geldi, geçiyor

 - Son Güncelleme: 25.01.2020 Cumartesi 09:58
- A +

Birleşmiş Milletler’e bağlı çalışan Ekonomik ve Sosyal İşler Organizasyonu (DESA)’nın rakamlarına göre geçtiğimiz yılın Eylül ayında Türkiye’de bulunan mülteci ve göçmen sayısı 5 milyon 678 bini aşmıştı. Sadece İdlib’teki düzenli katliamın ardından rakamın şu anda nereye ulaştığını bilmiyoruz. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar sözcülerinin kaygılı açıklamalarından anlaşılan o ki göçmen sayacı hızlı yükseliyor. Daha dün İçişleri Bakanı Soylu, “Tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız” dedi. Bu ifade, mevcut sayısına ilaveten yeni dalgaları ifade ediyor olmalı ama mesela İran’ın sınırları açıp özellikle sayıları Afgan mültecilere çıkışı gösterdiği iddiası buna dahil mi, onu da bilmiyoruz.   

Washington Post gazetesinin iddiasına göre Trump’ın İran’a yönelik yaptırım politikalarının sonucunda ortaya çıkan sorunlu ekonomik problemler yeni bir göç hareketinin işaretini veriyor. Esasen işaretin de ötesine geçildi ve başlayan bir hareket var. İçişleri Bakanlığı kayıtlarına göre sadece resmi yollarla iltica başvurusunda bulunan Afganlılar’ın sayısı 2081’de 100 bin, 2019’de ise 184 bine ulaştı. Soylu’nun yeni açıklaması da şöyle: “Bu yıl 454 bin kaçak göçmen yakalandı, bunlardan 104 bin kişi kendi ülkelerine gönderildi. Yüzlerce insan Ege Denizi’nde boğulmaktan kurtuldu.” 

Yakalanan göçmenlerin çoğunluğu Suriye dışı ülkelerin vatandaşları olsa gerek. Zira, Suriye’den geçişler bir şekilde kontrol altındadır.

Muhtemel artış potansiyeli bir yana mevcut rakamlar dahi Türkiye’nin devasa boyutta bir göçmen meselesi olduğunu apaçık ortaya koyuyor.

Peki, bu büyük problemle neden gerektiği şekilde yüzleşmiyoruz? Cevabı basit ama çok naif. Çünkü, göçmen denildiğinde büyük çoğunluk (4 milyona yakın) Suriyeliler olduğu için ve bunların da nasıl olsa birgün ülkelerine döneceği kanaati hakim olduğu için meseleyi zihinlerde ertelemiş bulunuyoruz. Fazlasıyla naif bir düşünce çünkü gerçek bu değil… Kabul etmek gerekir ki Suriye’de Esad rejiminin Rusya desteğiyle “zafer”e ulaşması bu fikri yenilgiye uğratmıştır. Mevcut şartlarda; yani, Esad egemenliğinde göçmenlerin geri dönmesi mümkün değildir. Bu durum onlar için, tıpkı ülkeyi terketmek zorunda kaldıkları gün olduğu gibi bir ölüm-kalım meselesidir. Dönemezler. Düşman ve hain görüldüklerinden döndüklerinde can güvenlikleri olmayacaktır. Dolayısıyla, normalleşmeye bağlı, serbest ve rızaya dayalı dönüşü unutmakta fayda vardır. Türkiye dahil, Ürdün, Lübnan veya Avupa’da bulunan göçmenler için tek normalleşme şartı Esad’sız Suriye’ydi ve bu artık imkansız hale gelmiştir.

Bununla birlikte, Türkiye’nin son derece haklı olmakla birlikte yine naif bir fikirden öteye gitmeyen sınıra yakın yerlerde yeni yerleşim merkezleri inşa ederek en azından bir milyonluk kısmı geri gönderme projesi de imkansızdır. Bunun için kaynak da siyasi zemin de bulunmamaktadır. Suriyelilerin dışındakiler özellikle Afgan göçmenler için ise bırakın bir proje düşünmeyi, naif bir geri dönüş fikri geliştirmek dahi sözkonusu değildir.

Türkiye’nin bir göçmen ve mülteci meselesi bulunduğunu bilerek ve bununla yüzleşerek önümüze bakmamız gerekiyor. Özellikle Suriyelilere yönelik düşmanca ve dışlayıcı tutumlarla mücadele ederek işe başlamakta fayda vardır. Birçoğu iş kurarak veya işçi olarak ekonomik hayata karışan bu insanların sosyalleşmesi ve uyumunu temin etmek ileride yaşanabilecek başka problemleri önlemek adına gecikmeden atılması gereken adımlardır. Zaten ülkemizde kalacak insanları bir problem olarak tanımlamak yerine, gerçekle yüzleşerek geleceğimizi planlamak en doğru yol olacaktır.

Hiç olmazsa bir sosyal meseleyi zamanında, erkenden ve önlem almak için vakit varken çözmeyi deneyelim…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Orhun 25 Ocak 2020 23:22
Bunların hepsi başa beladır,ülke akp den kurtulmadan rahata ermeyecektir,herseyi istismar eden çıkar partisi ülkeyi araplaştirmaya calışmaktadır,mültecilerin tamamı geri gönderilmelidir acilen.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 20:54
II. ... Bunları yapanların tamamı, bedelini alın teriyle verdiğimiz uçak biletleriyle oturduğumuz koltukların karşısında, çarprazında veya perde ile kapatılmış ön bölümlerinde, bedeli bizim vergilerimizle ödenen biletlerle kasılarak oturacaklar ... Gerisini siz tamamlayın artık. Allah affetsin kastı aştıysam niyetim kötü değil. Bizden yaka silkecek, ‘bunları da herkes gibi yarattım, yeryüzünde ne yediler içtiler de böyle utanmaz oldular’ diyecek. Sıradan insan, yine insanlığından utanacak. İsteyen utanmasın. Benden bu kadar ...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 20:53
I. Depremden sonra olacaklar: Her yetkili mutad olduğu üzere gerekli açıklamaları yapacak, buna muhalefetin yetkilileri de dahil hatta HDP’nin yetkilileri de. Onlar, her ne kadar sayılmamış gibi olsa da milletin cebinden yasalar çerçevesinde yararlanabildikleri nedeniyle saymamamız adil olmaz. Ölen kadersizlerin cenaze namazları kılınacak. Sorumlular, sorumluluktan yine kurtulacak hatta bunların bazıları başarılı bile sayılacak ... Her şey yine Allah’a havale edilecek. Bolca rahmet dilenecek. +++
Cok teşşekür mustafa bey çok idal bir düşünce bizler avurpadan nekadar dönmüş isek bunlarda o kadar döner ülkelerine bir an önce ortama düzenli birşekilde uyum saglamaktan başka çare yok
Çok ayıp!.. 25 Ocak 2020 16:43
12.19, Yerinden yurdundan edilmiş insanlar legal ya da illegal yollarla Türkiye'ye sığınıyor. Muhalefet, iktidarı yıpratmak için bundan medet umuyor. Çok ayıp. Çok zalimce...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 19:24
5
İktidar! mademki dünya lideri, insanları yerinden yurdundan ettirmesin. Yoksa dünya lideri olmanın ne anlamı olacak...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 23:08
6
19.24, Boş, boş konuşma.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 23:49
1
20:53 mesajını da ben yazdım, dolu konuşan. Bundan başka daha bir çok yorum yazdım. Ondan da çok okumaya gözlem yapmaya anlamaya çalıştım, çalışıyorum. İnsanoğlundan hiç taktir beklemedim. Sizin yazdığınız buysa size de tebrikler. Taktire şayansınız. Hayatta ve alkışta başarılar. Diliyorum emekleriniz, başarılarınız taktir ediliyordur.
cumhur 28 Ocak 2020 14:22
1
Caminin içi dururken dışı haramdır!Ülkemizde bir sürü işsiz ve yardıma muhtaç varken bunları gözardı edip dışarılara ve uzaklara yardım sizce doğru mu?
Türk oğlu ! 25 Ocak 2020 15:51
Bana kalırsan bunların hepsi istilacıdır.Hukuki olarak bile baktığımızda,özellikle Suriyeliler mülteci değil geçici sığınmacıdır.Kimseyi kandırmayın iktidar isterse bunları sınırdışı eder.Olan iktidarın(Erdoğan)Abd ile iş tutup Türkiyenin nüfus yapısının kasıtlı olarak değiştirilerek Türklerin azınlığa düşürülmesidir.Yapılması gereken 2011den sonra vatandaş yapılanlar dahil bütün Suriyeli-Afgan ve diğer ülkelerden gelen istilacıların derhal sınır dışı edilmeleridir.Yeter ülkeyi insan çöplüğüne döndürdüler.Yüzyılda geçse farketmez Başta Suriyeliler ve hepsi defolup Gİ-DE-CEK-LER
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 18:44
15
Bence senin gibi hastalıklı düşünceye sahip olanların bu ülkede yeri yok.
KARAR OKURU 27 Ocak 2020 11:38
2
Başta suriyeliler ve diğerleri derken,ee biz ne olacağız kürt olanlar. bizi nereye gondereceksin ey Ebu Cehil ,ırkçı.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 02:01
0
Kürtler, bu ülkenin başat kurucusu, asli unsurudur. Özgür ve eşit bir paydaştır. Bu ülkenin en önemli payandasıdır. Türkler kadar hak sahibidir. Nokta.
Türk oğlu ! 31 Ocak 2020 02:48
0
11:38 benim yazımda kürtler var mı, yok.Ben yazımda ülkeye doldurulan yabancı ülke vatandaşlarından bahsediyorum.Bu kürt-arap-türk veya başkası benim için fark etmez.Kimse keyfine göre ülkeye milyonlarca kişi dolduramaz.Peki sen bunu nerenden çıkarıyorsun.Ya kürt ırkçısısın ya suriyeli yada provakatör.En naifinden okuduğunu anlamıyorsun Ey Ebulehep.
Sade vatandaş 25 Ocak 2020 13:58
Akif bey, politika Suriye de iç savaşı durdurmak için değil; politika Tr.yi mülteci akınına uğratarak, ekonomik ve sosyal anlamda kaos oluşturmak.Ve İsrail için Suriye de saha temizliği yapmak.olay bundan ibaret...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 13:56
Ortadoğu bataklığına saplandı ülke, naifligi biraksan nolur? Ülkenin stratejik ortağı Abd usagi katar olmuş hala naifligi atmaktan bahsediliyor. Sizin naifliginiz üniversite eğitimi bile olmayan bir mahalle cazgiriyla dünyaya nizam verdiğinizi sanmanizdi. Yanin da eğitimli kadrolar varken, durum bir dönem belki hoş gözüktü ama mal bu maalesef. Eskiden halk yöneticilere g uvenmezdi, buna güvendi bu da suistimal etti o güveni, ne oldum delisi oldu.
Karar Okuru 25 Ocak 2020 14:34
2
Güzel yorum. Ortadoğu cazgırlığı fayda etse küçücük bir ülke önünde tüm arap alemi şamar oğlanına dönmezdi. Rasyonel akılla Arafat’ın mücadelesini bırakıp, dinci Hamas peşine düşenler kaybetti.
Rejim yanlısı 25 Ocak 2020 15:23
1
Ne güzel anlattınız bilakis mahalle cazgirligi ve üniversite bile okumamış gerçeğini...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 13:28
Esad varsa dönmem el nusra varsa dönerim diyorlar. Dogru mu anladım sn yazar?
tam vakti 25 Ocak 2020 12:47
bu deprem c bşk.nın kanal ist. düşüncesinden vazgeçmesi için gerçek bir fırsat olabilir.manisa,ankaradan sonra şiddeti artarak elazığ depremi ve Allah korusun daha şiddetlisiyle zıt istikamete dönüş.1 kanal enkazı kaldırmaya,2 tane konut yapmaya,2 tane işyerleri ve fabrikalara,2 tanesi alt yapı ve üst yapıya,1 tane de geçiş sürecine.haydi yarısı kadar olsun.ekonomi berbet,m bankasının bile yedek akçesi kullanılmış.üstüne telefisi çok çok daha zor insan kaybı,işgücü kaybı ve beyin kaybı.bu kaldırılabilecek yük değil.şimdi çıkıp,ülkeyi,milleti,dinimi düşünüyorum ve bu işten vazgeçiyorum demenin
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 14:06
2
Cumhurbaşkanı kolunu kaptırmış, Amerikan usagi Katar in parasına muhtaç olmuş. Putinin abiligine esir olmuş. Trumptan mektup alip, kararlıyız dediği operasyonu yapmaktan aciz olmuş. Capsizligini kapatacak konu lazim. Yalandan Yerli araba, kanal istanbuldan gelecek parayla yapilacak diyecekler yarin obur gun. senin benim canım onemli değil, reisin suksesi için harcıyor ulke enerjisini.
Karar Okuru 25 Ocak 2020 12:38
Bu dünkü destekçilerin kendi eseri olan bu hallerden şikayetini anlayamıyorum. Meksikada yılda 35 bin cinayet işleniyor. Bu sosyal moloz nitelikli göç, üreteceği ilave sosyal moloz ile ülkeyi bir suç sarmalına sokacak. Bu anlayışa destek olarak bugüne getirenlerin şikayet etmekle utançtan kurtulacağını sanmam. Hukuksuzluk, olağan üstü artmış düşük nitelikli nüfus, yolsuzluk ve yoksulluk hayırlı olsun sayenizde.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 12:29
Sayın yazar,biraz aklı olan insan göçmenlerin gönderilmesinin imkansız olduğunu bilir.Bir şeyler düşünmek falan bunlar karşılığı olmayan temenniler...Dünya gündeminde yer alma gibi bir şeyin sonucunda başımıza gelen bir durum..Hepsinde olduğu gibi "bir adım sonrasını kestirememek"...Dünya bize güvenip yardım yağdıracak gibi gelmiş olmalı.Ama neden güvensin sorusunu kendimize sormuşmuyuz..Bu insanların ülkemize şimdiden öngörülemeyen o kadar zararları olacakki...Vekalet savaşının askerliğini yapan bir Güruh aralarından çıkmadımı...Namlu bu..
Bir fikir! 25 Ocak 2020 12:27
Yazar gelen gitmiyor.... bari madem kalıcılar ileride şehirlerimizi terörize etmesinler, uyum politikaları geliştirilsin, entegrasyonları sağlansın demek istiyor diye anladım.bu gerçekçi yaklaşım bencede.... bu kadar insan tr'de doğuyor, büyüyor.madem devlet bunları sınırdışı edemiyor.hiç olmazsa maaş vermektense iş bulup çalışmalarına destek olmalıdır.olmazda olursa ileride ülkelerine ileride birgün dönerlerse tr adına umulurki iyi şeyler söylerler.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 15:24
2
Yeryüzünde bir ‘ümmet’ biz miyiz. Katarlı da ümmet. Parasını yatırım yapacak yer arıyormuş madem. Biraz iyilik de onlar yapsın. Bir 40 milyar da onlar versin ensara. Uzun vadede geri alır. Hem haklarında ilerde iyi söz söyleyecek Arap kardeş kazanırlar. Biz çok kazanmışızdır şimdiye kadar.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 22:53
2
... gitmiş. Din kardeşiyiz, Allah rızası için hiç olmazsa istatistiklere bakın. Ülkelerinde akrabaları, komşularıyla evlerinde yaşasınlar diyin de ona göre davransın hükümet. Onları rezil etmeyelim, perişanlar. Biz de çok iyi durumda değiliz.
Vicdan Bayırı 25 Ocak 2020 11:43
Allahtan damı korkmazsınız ey müslümanlar ne göçmen meselesi onların hepsi misafirimiz. Tabiykide ikramda kusur etmeden ağırlayacağız. Bu islam kültüründe böyledir. Olmayan verdiği vergiyle olan da cebinden birşeyler koyarak bu insanlara yardım edecektir. Bu zihniyette olmayan defolup gidebilir. Bu ülke bizim sizin gibi vicdansızlara yer yok. Ey müslüman uyuma mültecilere sahip çık . Çık ki sende mülteci durumuna düşersen kalacak yerin , çalacak kapın için yüzün olsun. Uyanın artık şu gaflet uykusundan cahil herifler....
Rejim yanlısı 25 Ocak 2020 12:16
4
Senin zihnin bir ben değil bir millet mücadele edecek...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 12:33
2
Nüfus dengesini değiştir, geri göndermek için çaba gösterme, esadla görüşmeyip putinle görüş, kontrolsüz olarak insanları ülkenin heryerine dağıt. Misafir değiller artık, açıkça vatandaş oldunuz desinler. Bizim çocuklarımız suriyedeyken onlarında askerlik yapmasını isteyelim en azından.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 12:35
3
Dindarım demeye getiriyorsunuz muhterem.Türk milletinin mülteci olduğunu nerede gördün yada okudun.Memleketten gidin diyorsun ya,kovacaksın da ondan mı mülteci olacak bu millet..Aklınla bin yaşa diyemiyorum..
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 13:09
1
Ey Ümmeti Muhammed! Gözünü aç, müslümanın mezhep farklılıklarını kışkırtıp önce ülkelerinde birbirine sonra mülteci haline düşürenler, şimdi de onları kendi iç sorunlarını halledememiş ülkelere gönderiyorlar, orayı da iyice karıştıracaklar. İşte o karıştırılmaya başlanmış ülke bizim ülkemiz. Mülteci olanların ülkelerine gitmesi için çalışalım, olacaklar da oldurulmasın evlerinde ülkelerinde huzur içinde yaşasınlar diyelim.
Karar Okuru 25 Ocak 2020 13:26
0
Vicdansız, cahil vs. Abdürrahim Karakoç'tan bir şiir; Âlim derler, bakarsın sözü kelâmı cahil Yazar derler, yazar da.. özü kalemli cahil Diplomayla, unvanla kazanmış cehaleti Gidip aynaya bakmaz, sayar âlemi cahil..
Vicdan Bayırı 25 Ocak 2020 13:53
6
Seninkiylede bir ümmet mücadele edecek.Ama boşuna olmayan şeylene kadar mucadele edilebilir ki. Donkişot misali işte. Gelip adam gibi tartışmak istiyorsan kitap oku dostum. Her duyduğuna inanma hele havuz medyasına hiç
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 19:36
4
Bunlar rizkin Allah tarafından verildiğini,kimsenin kimsenin başkasının rızkını yiyemiyecegini bilmiyor.Rizkin her bir fert için ayrı ayrı belirlendiğini bilmiyorlar. Bunlar bırak Suriyelilere babalarına bile bir ekmek vermezler.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 20:07
1
11.43 Yorumun nasıl yayımlanıyor anlamak güç.Kimseye defol git,cahil herif deme hakkın yok.Demek ki kapasiten bu kadar.Ayrıca herkes düşüncesini söyleme hakkına sahip.Çok istiyorsan stediğin kadar evine sığınmacı alabilirsin. Sığınmacılara harcandığı söylenen 40 milyar dolar bütün vatandaşların vergilerinden yoplanan miktar. Her vatandaş vergi verdiğine göre herkes fikrini özgürce söyler. Bu konuda yapılan bütün anketlerde yüzde seksen gibi sığınmacıların dönmesini istiyor. Hal böyle iken bu derece itici yorum yapman çok yanlış.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 22:52
1
@19.36, o zaman yeryüzünde ne kadar sıkıntılı ve derdi olan varsa bize gelsin, vazgeçtim eski Osmanlı topraklarından olan gelsin beraber yaşayalım. Allah rızıklarını verir. Gelsinler gerisi Allah kerim, diyorsunuz da daha kendi ülkemizdekilerle barış içinde yaşayamıyoruz; yediğimiz içtiğimiz giydiğimiz kullandığımız eşyaların çoğu ithal. Gördüğümüz araba pilsiz prototip. Kamu ve özel sektör borçları almış başını +++
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 23:01
0
... İlave olarak Elazığ depreminde ölen her bir insanımızın vebali her birimizin üzerinde. Onları yaşatabilirdik. Japonya nasıl yaşatıyor, daha büyük depremler oluyor orda? Dünden beri gözüme uyku girmedi. Buna Allah’ın taktiri diyemeyiz. Allah bize akıl vermiş, önce eşeği sağlam kazığa bağlamalı sonra ona güvenmeliyiz diye biliriz. Biz bunu yaptık mı?
KARAR OKURUZ 25 Ocak 2020 11:40
Valla Tayyip evlenenden 3 çocuk istiyordu gerek kalmadı al sana 6 milyon nüfus çoluk-çocuk avantadan hepsi Tayyip delisi her senede takviye olarak istediğin kadar çocuk yapsın
Türk oğlu ! 25 Ocak 2020 11:23
Bu ülkeyi yönetenlerin hepsinin ideolojisinin içine tüküreyim.Geçmişteki yöneticeler menfaatçiydi bunlar hem menfaatçi hemde hayalperest.Bu ne lan dangalaklar kendilerini seçilmiş(ilahi) sanıp dünyayı yöneteceğini sanan müstemleke müptezeller.Bi kendini Mehdi ilan etmediği kaldı Uluuuğ İreisin.
Takipci 25 Ocak 2020 10:51
Cumhuriyetin Kurucu Iradesi Basit kurallar koymus; Yurtta sulh cihanda sulh, Orta Dogu pisligine bulasmamak. Bunlar yuzyillarin tecrubesi ile olusmus sonuclar, ne kadar dogru ve hakli oldugunu yasayarak goruyoruz. Yasadigimiz son yillara bir laboratuvar olarak bakacak olursak gorunen su: Islamci zihin yapisi, birakiniz dunyayi anlamayi, Orta Dogu'yu bile anlamaktan acizmis.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 14:24
0
Benim 3-5 yıl önceki düşüncem bu İslamcı siyasetçiler devleti yonetmesinler, herşeyi b.k ediyorlar; yoneteceklerse sadece belediyeleri yönetsinler noktasında idi.Ama artık bu da değişti;belediye de yonetmesinler.İlla yönetmek istiyorlarsa risk alsın,ticaret yapsın, şirket kurşun, üretime katkıda bulunsun biz de şapka çıkaralım.Ama olur mu? Siyasetle zenginleşmek çok daha kolay.Zaten din ile insanları kandırmak çok daha kolay.Hepsi defolup gitse de millet kurtulsa...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 19:40
6
Kabe Arabın olsun bize Çankaya yeter.ilah olarak sana taparız,ancak senden yardım isteriz atam diyenler.Ya siz hristiyan olup niçin Avrupa'ya yerlesmiyorsunuz.nede olsa dinden nefret ediyorsunuz.kolayi var.hristiyan olun türk milletiyle uğraşmayın.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 21:04
0
Kimsenin kimseyi bu ülkeden kovma hakkı YOK. Ama seçmenler başlarını ellerinin arasına alıp mutlaka ciddi ciddi düşünmeli ve vicdanlı olmalı. Birlikte yaşamın bir yolunu bulmalıyız. Ensarı, muhaciri, hamaseti bir tarafa bırakarak, bu ülkeyi bize bırakanların mirasına uygun ve insana yakışan şekilde. El elin eşeğini türkü çığıra çığıra ararmış. Eşeği bulmaya mecburuz. Bunu biz yapacağız. Yapmak zorundayız.
Karar Okuru 25 Ocak 2020 10:40
Bu milletin birliğini düşünen gelecekte bir felaket yaşanmasını istemeyen akıl sahipleri Suriyelilerin ülkelerine geri dönmesini ister. Devletimiz geri dönen Suriyelilerin kendi ülkelerinde zarar görmemeleri ve eski arazi ve diğer mülklerinin tekrar iade edilmesi için Suriye Devleti ile müzakere etmelidir. Çünkü Suriyelilerin geri dönmeleri Ülkemiz ve Milletimiz için hem maddi hemde manevi olarak daha az kayıp yada daha fazla kazanç olduğunu her akıl sahibi anlamaktadır.
Suriyeliler meselesi din temelli çözülecek bir problem değildir.. asimilasyon politikaları uygulanmalı ve bu kitlenin türk topraklarında kalırsa turklesmeleri sağlanmalı.. kendi etnik kültürlerini buralarda yaşamalarına imkan takınmamalı...asıl çözümün bunları göndermek olduğu unutulmamalı.. ama belediye personeli ile yapılan mitinglerle durumun ciddiyeti anlaşılmıyor..
karar 25 Ocak 2020 12:33
1
dediğinizin yapılmasındansa bütün mültecilerin hangi şartta olursa olsun kendi memleketlerine gönderilmesini tercih ederim.
Rejim yanlısı 25 Ocak 2020 15:25
3
Dediğinde ne varmış asimilasyon uygulanmalı ve bu ülkeden gönderilmeli...Çok doğru..
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 16:19
0
Hayal görmeyi bırakmak şart. Yahu bin yıldır birlikte yaşadıklarımıza yapmamışız onu. Araplara neden yapalım? Zaten istesek de yapamayız. Ülkelerine gönderilmelerini orda yaşamalarını sağlayacak politikalar uygulanmalı. Ama bizde koltuk derdi önce geliyor. Kimse yeryüzüne kazık çakmıyor. Hepimiz insanız, önemli mevkilerde olsak bile ölüp gideceğiz. Geride kalanlara ekstra problemler bırakılmamalı. Sonra çocuklarımız, torunlarımız üzülür...
karar 26 Ocak 2020 01:04
0
15.25.onların asimilasyonuna hayır,ama onların ülkelerine gönderilmesine evet
İstemiyoruz kardesim islamciliginizida kardeşliğini de etnik dayanışmanizı da alın gidin....kardesim siz giderseniz bunlarda gider emin olun elin suriyelisine bedava memleket verdiniz...halen urettiginiz politikalar cozumler buram buram islamcilik kokuyor..
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 12:19
1
İslamcılık demek haksızlık olur.buna başka birşey deniyor....sağ yada soldan olması farketmiyor...4.5 milyon suriyeli, 4 milyon afgan...başka yokmu gelen...anadolu istilaya (tarihte moğol) uğramışçasına yol geçen hanı olmaya doğru gidiyor...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 09:50
Üşenmedim yorumlara baktım tek tek. Deprem olmuş, onca insan ölmüş, bir çoğu yıkıntıların altında kurtarılmayı bekliyorken bazı kişiler gelip yorumlarda olumsuzu işaretlemişler gece gece. Bir karşı yorum da yapılmamış üstelik. İnsanlık ölmüş, bildiğiniz gibi değil!
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 10:56
0
Hayır kardeşim öyle değil. Birçok yorumda da deprem duyarlılığı var. Haksızlık etme. Yazı konuları deprem olmamamasına rağmen.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 16:18
0
toplum depreme uğramış zaten. tekil bir depremden çok daha ağır bir tablo var. o nedenle artık doğal afetler eskisi gibi gündem olamıyor. insan hayatının değersizleştirilmesi sonrasında bunları yaşıyoruz.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 18:01
0
Haksızlık etmek aklımın ucundan geçmez. Sizinle yorumcularla ve lütfedip bu yorumları da okuyan okurlarla gözlemimi paylaştım. Okuyamadığım yazılar için gazeteyi açtığımda kendi yorumumlarımı bir daha kontrol etmek için açtığımda gördüm. Acaba aynı dili konuşup iletişim kuramıyor muyuz? (09,50 yorumcusunun cevabı)
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 09:06
Ey suriyeli ve afganlı savaş kaçkınlarını savunan onları buraya getiren zihniyete tek kelime etmeyen kendini yazar sanan insan. Evine neden suriyeli afganlı alıp beslemiyorsun.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 10:54
7
Karaalioğlu kendini yazar sanma. Al bir mülteci ondan sonra yazar olursun. Tank uçak veya yerli otomobil konusunda da yazmadan önce üret bakalım bunlardan. Tamam mı?
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 08:17
Nasıl putinden özür diledilerse gidip Esad dan da özür dilesinler.biz ettik sen etme desinler.Esadin ayaklarına kapansinlar. Ülke cıkarı için bu yapılmalı.Ama ülke bunların umrunda mi???
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 03:25
Bu sosyal bir mesele degil, tamamen politik bir mesele, biz Suriyede asilerin yaninda olup ulkelerindeki sanciyi uzatmasak ve proteje sistemini uygulayip "hami devlet" pozuyla onca Suriyeliyi kullanisli bir sekilde iceri almasak bugun bu sorun olmayacakti.. Suriye topraklarina yerlesme argumanimiz neydi peki? Suriyelilere kendi topraklarinda zemin olusturmak! Bunun icin dunya kadar insan yerinden oldu ve biz de bol para doktuk.. İdlibden gelecek akinin asi-it-kopuk-terorist-free olmayacagini da dusununce, sorun hic oyle "karisin-barisin" seviyesinde sosyal bir mesele filan degil, risk ciddi!
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 02:44
Gelsinler ağa gelsinler.Son bir lokma kalmıştı elimizde.Onuda alsınlar.Bu kardeşliği medineli ensar bile kaldıramazdı.Her zoru gören kaçıp türkiyeye gelsin.Kimler bizi kabul edecek acaba zor zamanlarımızda.Bunun sonu emin olun sosyal patlama.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 01:42
Boynundan büyük işleri yapmaya kalkarsan olacağı bu.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 01:40
Suriye’ye girelim derken Suriye bize girdi, çıkarabilirseniz çıkar.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 09:57
1
Ensar Vakfı tecavüz rezaletinde hem de kadın bakan ‘bir kereden bir şey olmaz, biz onları tanıyoruz’ demişti. Bunlar ensar, tanınıyorlar. Bir kere izin verilenin ses çıkarılmazsa çok keresi de olur!
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 01:35
Çok doğru söylüyorsunuz. Solcu bir gazetenin AB Türkiye yetkilisiyle 1 kaç ay önce yaptığı söyleşide bile, Türk muhabir habire suriyeli sığınmacılarla ilgili soru sorarken AB yetkilisi son yıllarda Türkiye'ye suriyeli değil, Afgan göçünün artmakta olduğuna dikkat çekmişti. Türkiye'de basın gerçek ğörevini yapmıyor ki. Hazır ajans haberlerini, yabancı basın haberlerini aktarmaktan başka. Konu, olay, sorunu yerinde, kaynağında araştırma yok. Köşe yazarları köşelerinde söyleşi yayınlıyor. Muhabirler de böyle az gelişmiş, yetersiz kalıyor. Basın hep başkalarını eleştiriyor. Biraz da kendini eleşti
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 01:26
"naif bir geri dönüş fikri" ne buya... Çok güldüm...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 01:16
Çare Esad'la anlaşıp halkın can güvenliğini garanti altına alarak dönmelerini sağlamaktır. Esad çatışmalardan kaçan bu insanları niçin öldürsün? Şu anda Esad'ın hakim olduğu bölgede yaşayan 18 milyonu öldürmüyor da bizdeki 5 milyonu mu öldürecek? Ürdün'e, Lübnan'a sığınıp yakın bir zamanda geri dönenleri öldürdü mü? Bunlar isyan etmedi sadece kaçtı sayın yazar. Lütfen çaresiziz edebiyatı yapmayın.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 06:53
20
Esadla anlaşacaksan anlaş tutan yok. Ama savaşın başladığı günden itibaren geri dönen yok yanlış bilgi vermeyin. Ürdün ve Lübnan’dan da dönen olmadı.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 08:02
11
01.16, Dalga mı geçiyorsın? Bunca insanı kim katletti. Esad İdlib'de hala insan katlediyor.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 15:29
1
Bizimkiler ailece görüşürken Esat mümin kardeşti. Ne oldu da bu adam bir anda cellada dönüştü ya da dönüştürüldü?
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 01:06
Merak etmeyin, göçmenler için de fazla üzülmeyin. Biz, depremlerde çürük binalarda sahipsiz, ilgisiz, işsiz güçsüz, aç açık insanlarımızın ölümüne seyirci kalıp göçmenlere yer açıyoruz. Elin adamları fiştekliyor diye balıklama her savaşa atlayıp daha çok göçmen getirir ve onlara kim bilir daha ne kadar 40 milyarlar harcamakla övünüyoruz. O, aç açık orda burda ziyan olan ‘o paralarla biz ihya olurduk’ demeyenler size bize bağırır çağırır küfreder. Siz de yazmaya çizmeye devam edersiniz. Hayat böyle sürer gider. Ölene kadar...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 09:33
1
E Osmanlı kuruluyor, olacak o kadar...
recep 25 Ocak 2020 10:14
0
kendi insanımızın bir değeri yok ki.Son aylar da ülkemizde 4 , 6 arasında depremler oluyor. İstanbul'da beklenen yüzde 7 üstü bir deprem de yüzbinlerce insanımızı kaybedeceğimiz söyleniyor. Binaların güçlenmesi gerekiyor. Parasal kaynaklarımız sınırlı. Bütçemiz açık veriyor. Dağ gibi dış ve iç borçlarımız var. Bu durumda kaynaklarımızı kendi vatandaşlarımızın ihtiyaçları için harcamamız gerekmez mi. Her ülkenin bakabileceği bir sığınmacı sınırı var.Bizde başlarda 100 bin denmişti. Beş milyonun üzerinde bir sığınmacı yükünü bu ülke kaldıramaz. Ülkemizi yönetenlerin görevi kendi vatandaşlarını
karar 25 Ocak 2020 00:48
"Türkiye’nin bir göçmen ve mülteci meselesi bulunduğunu bilerek ve bununla yüzleşerek önümüze bakmamız gerekiyor. "göçmenler ve mülteciler ülkelerine dönmelidir.ve dünya özellikle suriyelilerin dönüşünde suriyeliler ve esat arasındaki karşılıklı güvensizlik ortamını kaldıracak/sağlayacak şartları bir şekilde ve mutlaka oluşturmalıdır.türkiye nüfusunun yüzde altısı ve daha da artma ihtimali olan bu oranı ne ekonomik ne sosyal açıdan kaldırabilecek durumda değildir.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 00:38
Mustafa bey, akıl vermeyin lütfen. Beğeniyorsanız evinizde bakabilirsiniz. Bu iș corap söküğü gibidir. Beș milyona rıza arkada kalan beș yüz milyona davettir. Bizim kesemizden ağalık etmeye kimsenin hakkı yok.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 00:34
Bu politikaları da yıllarca desteklememiştiniz?
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 06:47
1
Yazar hala destekliyor. Suriyelileri kovalım demiyor!
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 00:33
Ulkeyi yonetenlerin kafasi ideolojik olursa ve hele din ideoloji olarak kullanilirsa boyle hersey ele yuze bulastirilir...
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 08:03
17
Yani ideolojimiz dinsizlik olsa kurtulacağız diyorsun.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 11:40
0
08.03.cok acik:okudugunu anlayamayan PISA testi ogrencilerinden misiniz? beyninizin okudugunu anlama kabiliyetini gelistirmeniz sart o zaman. Yok eger bilerek saptiriyorsaniz ahlaki egitim almaniz sart.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 00:12
Naiflik falan değil, para hırsı, vurdumduymazlık, sorumsuzluk ve utanmazlıktan birer birer ahirete göçüyor millet! Depremlerde çürük binalar yüzünden yok yere ölüyor insanlarımız 21. yüzyılda. Biz ne zaman ‘adam’ olacağız?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN