Back To Top
Hangi başkan hangi dil hangi siyaset?

Hangi başkan hangi dil hangi siyaset?

 - Son Güncelleme: 22.06.2019 Cumartesi 07:59
- A +

Yarın yapılacak seçim önemlidir ve ilgili ilgisiz bütün aktörlerin seferber olarak sandığa ağırlık koyması önemi daha da artırdı. Son olarak Abdullah Öcalan’ın biraz garip yolla da olsa ulaştırdığı mektup bunun göstergesidir. Bir seçimin; özellikle İstanbul’un başkanını belirleyecek bir yerel seçimin ilgilileri arasına Öcalan’ın dahil olması gariptir ama anlaşılan mektuba şaşılanlar bile yarın yapılacak seçimin taşıdığı kıymeti anlayabilmiş değildir. Öyle olmasa, iktidar için izahı sıkıntı olacak ve çok eleştirilecek işleme izin verilmezdi herhalde.

Bu mektup için lehte aleyhte söylenenleri tartışmaya şu dakikada gerek yok. Cumhur ittifakının “Bunda ne var, adamlar rekabet halinde” kabilinden normalleştirme çabası ya da millet ittifakının “Hani bize terörist diyordunuz, ne oldu” yollu dokundurmaları sayfalarca yazmaya değer ama en nihayet yarın sabah sandık başında karar verecek olan 10 milyonu aşkın İstanbullu’nun da olup bitene herkes kadar aklı erer... Mesajın doğrudan muhatabı olan Kürtlerin de aklı erer, Türklerin de… Son derece politize olmuş, kılı kırk yarmakta mahir bir seçmen kitlesi var ve uzun cümleler böyle durumlarda işe de yaramaz.

Ancak şunu söyleyelim… İmralı mektubu, Ekrem İmamoğlu’na gitmesi muhtemel oyları azaltır mı ya da Binali Yıldırım’da karar kılmış milliyetçi seçmenin aklını karıştırır mı bilinmese bile bu işlem Kürt seçmenin siyasal sistem üzerindeki önemini apaçık artırdı. Dolayısıyla, sadece İstanbul seçimi için değil sonrasında da HDP’ye önem atfedilmesini sağladı. Üstelik, HDP pek Öcalan’la aynı fikirde görünmüyor olmasına rağmen…

Mektubun ya da mesajın İstanbul seçimine etkisini çok beklemeden, yarın akşam saatlerinde göreceğiz. Ama görüp anlayacaklarımız bunun ötesindedir.

***

İyi bir kampanya dönemi yaşamadık. Yani, projelerin konuşulduğu, hizmet rekabetinin tartışıldığı ve adayların neyi nasıl yapacaklarının sorgulandığı sahneler izleyemedik. Aksine, sadece bunların konuşulmadığı ve ağır siyasi çatışmanın ortalığa döküldüğü, yaftalamaları, suçlamaları ve hatta dedektifliği bol bir kampanya oldu. İki taraf da propaganda yöntemlerinden çokça dolayı eleştirildi ama ikisi de bildiğinden geri adım atmadı. Hatta ileri gitti…

Kampanyalar ne kadar eleştirilirse eleştirilsin iki adayın, iki partinin ve iki ittifakın eteklerinde taşın tamamını ortaya döktükleri de bir gerçektir. Güçlü veya zayıf, az ya da çok söyleyecekleri herşeyi söyleme imkanı buldular. Ellerinde 31 Mart’ın başabaş sayılacak sıcak seçim tablosu olduğuna göre sergiledikleri tarzın işe yarayacağına ve sonuç alacağına inandılar demek ki… Hangi tarzın sandıktan zaferle çıkacağı ülkenin geleceği açısından son derece önemlidir. Seçim, siyasal sistemin geleceği açısından da önemli sinyaller vermeyle namzettir. Hangi dil tercih ediliyor, hangi usul onaylanıyor ya da toplum hangi kaygıları önemsiyor?

Yarın kurulacak sandık sadece İstanbul’u kimin yöneteceğini değil, hangi siyaset tarzının ve dilin tasvip gördüğüne de belirleyecek.

Umarız, demokratik atmosferi zenginleştirecek ve geride hukuki, siyasi gerilim bırakmayacak bir seçim olur. Netice şimdiden hayırlı olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 22:56
Aslında bu mektup ya da mesaj adı her neyse konuşmaya değer bir konu değil. Hele de iktidar kanadinin. .çünkü bu mesaj ortaya atılmış bir zaman ayarlı bir bombadir. Amaç HDP ve PKK nın gündemde tutulması ve propagandasını n yapılmasıdır. Olduğundan fazla gosterilmesi gayesidir.
Diyarbakır'lı 22 Haziran 2019 22:01
Menderes Yıldırım, tebrikler. Yalnız soy isminizi, çağrışım yapmasın diye değiştirirseniz daha iyi olur. Bunu şaka yollu söylemiyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:48
Al sana cevap; ister PKK, ister MKK tabanından olsun, yeter ki bunların karşılarında olsun, kafalarına balyoz indirilsin, farketmez. İmamoğlu öteki yüzsüzlere karşı bir emniyet subabıdır.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 14:55
0
Al işte PKK sempatizanlarıyla da olsun yeter ki imamoğlu olsun diyor. Atatürk'ün partisi bu kadar asagilanamazdi.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:38
Ben bir Kürt seçmen olarak, fikirlerim sol ile hiç bir şekilde barışık olmasa bile, insanların aklıyla, fikriyle, inanç değerleriyle alay eden bu zihniyete karşı dur demek amacıyla sol tarafa oyumu kullanacağım.
E.K 22 Haziran 2019 17:02
Omurgasiz siyasetin gelecegi nokta budur..Koltuklari icin, din, iman, milliyet, terorist ne varsa kullanmaktan cekinmeyen, bir anlayis...Insanlari sadece insan olduklari ve yurttas olduklari icin sevemeyen bir anlayis..Iki hafta once hain zillet dedikleri insanlar acaba bu sozleri unutup simdiki palavralara insanirlar mi?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 16:50
Binali Yıldırım'ı tanımak isteyenler Okan Bayülgen'in programını izlesin. İsmail Küçükkaya'dan çok daha kaliteli ve eğlenceli.
ceren 22 Haziran 2019 16:24
yalan dolan başkan istemiyoruz.binali bey gibi devlet ciddiyeti adam lazım istanbula..
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:22
Öcalan olayına kızanlara bir sorum var: PKK tabanından Ekrem İmamoğlu'na oy gelmesini istiyor musunuz?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 19:28
1
PKK tabani ne demek? Vatani korumak icin askerlik yaptirdigin, vergi verdirdigin, en az senin kadar TC vatandasi bu vatanin insanlarini mi kastediyorsun?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 20:52
1
PKK tabanı, PKK'ya sempati duyan ve Öcalan'ın sözüne göre oy veren kitledir. Sorumu cevaplayan yok.
karar 22 Haziran 2019 23:57
0
imamoğluna hdp nin meşru oyları yeter,apo bile diyemediğin öcalanın sözüyle oy veren kitle kürtlere ihanetin sembolü olarak sadece size yakışır.malum tencere yuvarlanır kapağını bulur.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 00:18
1
Bu HDP'nin meşru tabanı Öcalan dene teröristbaşının sözüne itimat etmeyecekse neden korkuyorsunuz? Apo ne derse desin.
HAKKI SEVER 23 Haziran 2019 08:25
0
ÖCALAN emriyle Hareket edecek varsa istemiyoruz.İktidar Öcalanı Kürtlerin temsilcisi ilan etmiştir ,teröristle antlaşma yapıp mesaj yayınlayan devlet nasıl bir devlettir.Yabancı devletler PKK YPG nin MESAJINI iletince ,pazarlık yapınca AK arkadaşlar kızmasın.Adamlar kendiniz de yapıyorsunuz deyince ne diyeceksin.
Süheyl CALISKANOGLU 22 Haziran 2019 14:00
AKP,cözüm üretemedigi zamanlar da"Yenikapi Ruhu'mitingleri düzenler bedava otobüs seferleri,vatandaslarin ellerine bayrak tutustururlar,bol bol nutuklar,CHP bu"Tiyatro'da yer almadigi icin'Vatana ihanetle suclanir.AKP'nin aklina gelmemis olmali ki,Yenikapi Apo Ruhu mitingi rahatlikla sahneye konulurdu.Apo,Imrali'dan Helikopterle,Yenikapi'ya getirilir,biraz gezer,görür yukaridan Istanbul'u seyreder,Türkce ve Kürtce uzun bir nutuk atar,Ekrem imamoglu'na oy verirseniz "bozulurum'mesaji verir bu canli yayin,Reyting rekorlarini alt üst ederdi.Bestepe Sarayi Danismanlari bunu akil edemedilermi?Ac
karar okuru 22 Haziran 2019 13:56
Osman Öcalan'ın İçişleri Bakanlığının sitesinde kırmızı bültenle aranmasına rağmen TRT'de konuşturulduğu iddiasına cevap verecek olan var mı? Ya kırmızı bültenle aranmasını kaldırın ya da TRT'de konuşturanlara dava açın ve devlet görevlileri harekete geçip aranan şahsı yakalasınlar.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 19:13
0
Osman Öcalan bir suçlu mu ki aransın?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 13:32
Ekrem baskan, kapsayici/saygili/sevgili/birlestirici dil, bilimsel analiz ve ozgur tartismaya dayali surdurulebilir gercek cozumler ureten siyaset...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:19
Pkk lideri bu mektupla doğrudan ya da dolaylı olarak kimi destekledi ya da kime karşı çıktı. Görünen yıldırıma destek var imamoğluna karşı durma var. Akp de bu mesajı kamuya ilan ediyor. Garip bir durum. Gerçekler bu iken algı ise bunun tersi.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 19:18
2
Görünen şu: "Türklerin kutuplaşma siyasetinde taraf olmayın". Yıldırım'a destek demek abes olur. Öcalan'ı dinleyecek olan seçmen zaten oy vermesin.
Hakkı Söyler 22 Haziran 2019 20:55
1
pkk liderine mektup yazdırıldı.ve iktidar eliyle katilin sözü measajı seçime bulaştırıldı.Ne dediği değil ,ne yapıldığı önemli.İkdidar bunu yaparak ey kürt halkı sizin temsilciniz öcalandır dedi.Öcalanı teröristlikten Halk temsilcisi ve özgürlük savaşçısı ilan etmiş oldu.En kötüsü budur.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:29
0
Öcalan'a o mektup yazdırıldıysa Selo'ya da tweet arttırılmıştır. Selo da aynı suçtan içerde. Hem madem Öcalan'a böyle bir şey yaptırılabilir, neden Ankara, Adana, Antalya kaybedilirken bu yapılmadı? CHP Ankara'yı HDP sayesinde aldı.
karar 22 Haziran 2019 11:46
apo ile bu görüşmenin gerçekleşmesini sağlayan cezaevi md.ü,izin veren savcı veya hakim,görüşecek kişiyi seçen kişi,iç işleri bakanı soy lu,ondan habersiz nefes alınamayan c başkanı hakkında chp mahkemeler nezdinde suç duyurusunda bulunmalı,guguk bir karar çıkarsa tüm iç hukuk yollarını deneyip dünyaya açılmalı.meclise soruşturma önergesi de vermeli.devlet bazen böyle görüşmeler yapar ama böyle pespaye işler için değil,eline yüzünede bulaştırmaz,böyle abd nin yaptığını kopye ederek mektupta sızdırmaz.metodlar aynı çünkü aynı ekürinin elemanları abd,f.,a..birde abd yi dış güçler olarak utanmada
Menderes YILDIRIM 22 Haziran 2019 11:26
23 Haziran 2019 dan sonra AKP Hükümetinin acımasız zamlarına karşı durmak için İstanbul Seçimlerinden Öyle bir OY Yüzdesi (%) ÇIKMALI ki, AKP Hükümeti zam yapmaya CESARET EDEMEMELİDİR. İstanbul seçeni vereceği oy ile Türkiye' deki tüm insanların AKP Hükümeti tarafından ZAM - Yeni Vergiler ile ezilmelerinin önüne geçecek TOKATI atmalıdır. İstanbul Seçmeni sadece İstanbul' u değil Türkiye' yi kurtaracaktır. İstanbullu Seçmenler Oy Kararını verirken AKP nin ZAM GÜNAHINA ortak olmayacak şekilde OYUNU KULLANMALIDIR. Saygılarımla
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:49
3 günlük dünya hayatı için söylemidikleri yalan , yapmadıkları hile ve rezalet kalmadı. Maalesef toplumlar çoğu zaman siyasetçilerin gerçek yüzünü göremiyorlar. Siyasetçi oy için bugün terorist dediği insanı neredeyse kuzu ilan etmektedir. Vatandaşın asla bu oyuna gelmemesi gerekir. Sorulması gereken soru net. Ne değişti de dün terörist olanlar bugün makbul oldular ? Hergün beka diye yeri göğü inletenlere ne oldu ? Amaç belli, insanları korkuyla hizaya getirmek.Bu, bizim gibi geçmişi çalkantılı olan toplumlarda maalesef prim yapmaktadır.Bilgi toplumuna dönüşemediğimiz sürece aldanmaya devam.
Kararli 22 Haziran 2019 10:49
Buraya not düsüyorum bize bu mektupla kumpas kurdular diyecekler.
Neyzen 22 Haziran 2019 09:47
APO BİZİ KURTARASAN! Gençler bilmez. Halk ANAP yönetiminden şikayetçi İDİ. Demirel Urfa'da mitinğ yapıyor. Urfalı bağırıyor. " BABA BİZİ KURTARASAN".. Şimdi de AKP liler bu halde! İstanbul'daki rantı kaybetmemek için taaa İmralı adasına adam göndermişler mektup getirtmişler GÜYA, (çünkü paylaşılan mektupta GÖRÜLMÜŞTÜR kaşesi yok.) Apo'ya mecbur olmuşlar ÇARESİZCE "APO BİZİ KURTARASAN" diye yalvarıyor ar. Ama tezgahı bile yapamışlar.Eline yüzüne bulaştırmışlar.Film gibiler
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:30
2
Cumhur İttifakı olarak bizim Apo sevdalılarının oyuna ihtiyacımız yok, ya sizin?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:30
Bu Öcalan bir huzurevinde filan mı yaşıyor da hiçbir alakası olmayan bir kişi kolaylıkla görüşüp tavsiye mektubu alıyor?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:25
AKP adayı, yaptık gene yaparız, dedi. AKP'nin yaptıklarından, yani İstanbul’a ihanetten razı olanlar ona oy verecek. İMAMOĞLU, İstanbul’da devasa bir İSRAF olduğunu, ek kaynağı israfı engelleyerek yaratacağını söyledi. Yani fakir fukara için bir UMUT ihtimaline kapı açtı. Kendisine karşı yeri göğü inleten havuz medyasının İstanbul’dan nemalandığını bildiğimize göre, bize düşen ganimet vanasının kapatılmasına destek olmak. İnşallah, her şey çok güzel olacak. :)
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:13
Istanbul’u birakmamak icin yapilanlara bakilirsa, 4 yil sonraki cumhurbaskanligi seciminde Allah korusun diyorum
Menderes YILDIRIM 22 Haziran 2019 08:51
Teşekkürler T.C. Resmi Haber Ajansı A.A.. Teşekkürler AKP. Teşekkürler MHP. Teşekkürler Tayyip Bey. Ekrem İmamoğlu' nu Binlerce Asker ve Polisimizin Şehit ve Gazi olmalarına + Sivil ve Bebeklerin Katili PKK Elebaşı - İmralı Canisi - Terörist Elebaşın EKREM İMAMOĞLU' nu DESTEKLEMEDİĞİ Mesajını Tüm İstanbul ve Türkiye ve Dünyaya A.A. aracılığıyla İSPATLADIĞINIZ için TEŞEKKÜRLER. Bu konuda Ekrem Beyin PKK Elebaşı - İmralı Canisi tarafından DESTEKLENMEDİĞİ konusunda Sizin Kadar ETKİLİ OLUNAMAZDI. Sizlere YÜREKTEN TEŞEKKÜRLER. Saygılarımla
Ülkücü 23 Haziran 2019 00:21
2
PKK Elabaşı desteklemiyor ama mevcut PKK yöneticileri destekliyor. Duran Kalkan, Bese Hozat, Cemil bayık PKK'lı değil mi? Açıklayın Menderes bey, bekliyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:42
İstanbul sen ne mübârek şehirsin. Seni sen olarak sevmeyenlerin mefaatperest,kirlenmiş ruhunu açık ettin. Bu hasta ruhlara Rabbim şifa vere. Sana ihânetin bir bedeli olmalı. Sen duaların şehrisin. Bu bedelin ağır olduğunu geç de olsa öğrenir ihânet edenler. Seni sen olarak sevmeyenler kazandım sanır. Hep böyle sandı bütün kaybedenler. Muhabbetle...
Krr 22 Haziran 2019 08:23
İstanbul seçmeni yarın Binali beyi çektiği zulümden kurtaracak. Kendisine şimdiden CB yardimciliginda başarılar! dileriz. Beka yalanından başlayıp Öcalan canisinden yardım istemeye kadar giden iğrenç bir siyaset takip eden AKP ve MHPye de Allah akıl fikir versin.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 19:19
2
Öcalan PKK sempatizanı tabanı Türk siyasetinden uzak tutmak istedi. Öcalan'ın sözüne değer veren birileri varsa oy vermesinler. Güzel değil mi sayın yorumcu. Ama PKK tabanından oy beklentiniz varsa bilemem. O zaman Allah size akıl fikir versin.
KARAR OKUR 22 Haziran 2019 08:04
Ulke cok degisik alisilmadik sureclerden geciriliyor. Bir taraftan muhalefet terorize edilirken obur taraftan terorle anilan bir yapidan medet umuluyor. Milletle dalga geciliyor, millet cok kotu duruma konuyor. Yapilan son derece acik ve milletin gozunun icine bakarak, legal HDP ve onun temsilcileri varken, illegal PKK ve onun temsilcisini muhatap alarak ittifak kurmak, oradan medet ummak.
KARAR OKUR 22 Haziran 2019 08:00
Kurtler bu ulkenin asli unsurlarindan biri, ulkenin kaderini belirleyecek boyle bir secimde tarafsiz kalmalari dusunulrmez. Onlara oyle olun demek de abesle istigaldir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 07:50
Kanaatim o ki AKP, kürtleri de cebine 20 lira sıkıştırıp elinden oyunu aldığı kendi seçmeni gibi görmekle büyük yanlış yaptı. Hem Kürtleri hem de Türkleri kaybetti.
Yurdumun insanı 22 Haziran 2019 07:50
Ben Kürt değilim ancak şu an ülkede en bilinçli stratejik siyaseti kürt hareket yapıyor. 40 yıl öncesi ve şu anki sosyal, siyasal, ekonomik, askeri varlığını karşılaştırın görürsünüz. Mektup Diyor ki "şu ana kadar olduğu gibi tarafsız olun" bundan sonra demiyor. Zaten Sezai Temelli de"Herkes ve AKP ler bu mektubu okuyor AMA anlamıyor. Bunlara anlatacağız. Bu zulüm düzeni bitecek." diyor. Ama uyanık sanan angut AKP, AA, A HABER TARİKATI şok olacak. HDP oyu beklerken MHP seçmeni sürpriz yapacak. Çünkü Bahçeliye kızacak. Şerefsiz, ilkesiz değilim diyecek.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 19:24
2
MHP bahçeliye kızıp Duran Kalkan'a aynı adayı destekleyecek. İlginç.
ittifakının imralidan son dakika flaş transferide yetmeyecektir. Rantı,yatı,katı ,krizi.enflasyonuda,Cumhurbaşkanının tarafsız olmamasını da oy verirken değerlendireceğim.
Karar Okuru 22 Haziran 2019 07:25
Siyasal kürtçüler ve islamcılar Cumhuriyet ile pek anlaşamazlar. Devletin, tabiki biz halktan kaynaklanan despotlukları, aymazlıkları da ayrı konu ama bu iki uç zaman zaman aynı kalitedeki Türkçüler ile de işiliği yaparlar. örneğim milliyetçi lider esas tehlike olanın CHP ve İYİ parti olduğu, HDP nin bu şer ittifakına yanaşmasını önlemek için Aponun devreye girdiği anlamına gelen sözleri ülkenin kalite ve kültürünün durumunu gösteriyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 07:22
Artık iktidardaki partinin popülerisitesi kalmadı Türkiye’ye yeni bir şeyler söyleyemediği gibi geriye dönüş var...ben İstanbul seçiminde Kürt’lerin belirleyici olacağına inanıyorum bir zamanlar yok inkar edilen Kürt’ler . Ne diyelim
karar 22 Haziran 2019 00:58
"Dolayısıyla, sadece İstanbul seçimi için değil sonrasında da HDP’ye önem atfedilmesini sağladı. Üstelik, HDP pek Öcalan’la aynı fikirde görünmüyor olmasına rağmen… "yazının can alıcı noktası bu.apo hangi gerekçeyle olursa olsunbu son yaptığı fiile hdp li olsun olmasın bu ülkede veya bu ülke dışındaki kürtler üzerindeki etkisini aşındırmış hatta neredeyse silmiştir.bütün olan bitenlerden sonra bu o kesim açısından affedilemez bir hatadır.üstelik k ırakta etkili ve kabul görmüş bir oluşum ve yine k suriye de kabul edilme noktasına evrilmeye çalışılan bir başka oluşum ve liderleri varken apo akp
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 00:46
Abdullah Ocalan, hakiki adiyla Agop Agopyan Cumhur ittifaki tarafindan transfer edildi. Anadolu Ajansi "teroristbasi tarafsiz kalin dedi" diye yaptigi Turkce haberi Kurtce de yapti ama bir farkla; Kurtce haberde teroristbasi kelimesi yoktu. Boylece Apo'ya 8 yildir uygulanan ziyaretci yasaginin neden simdi kaldirildigi da ortaya cikti. Bence iktidar icin Selahattin Demirtas Apo'dan cok daha tehlikeli biri. Hem sucu yokken zindanda cile cekiyor hem de zeki, sempatik ve guzel konusan bir siyasetci.
Mutlu Yücel 22 Haziran 2019 00:19
2) tam anlamıyla APO ya payandalık yapmak demek değilse nedir?AKP, siz hâlâ Derin Devletin bataklığı üzerinde Afrikalı gibi sıçrayarak gulu gulu dansı yapıyorsunuz ve git gide de batıyorsunuz. Bizlerle beraber ve bizlerden daha da fazla aldatılmış,dışlanmışlığın kendilerine verdiği ağırbaşlılığı özüyle karıştırmış Kürtlere galligo çalımı atmaktan bir türlü vazgeçemiyorsunuz. Boğazınıza Derin Devletin çengeli takıldı bir milim ilerleyemiyor,gün güne güçten düşüp perişanlaşıyorsunuz.
Mutlu Yücel 22 Haziran 2019 00:19
1)AKP ve yandaş medya koro halinde”Öcalan’ın çıkışı; bizim dışımızda gelişen, Kendisi, Kandil, ve HDP arasında geçen bir güç kavgasıdır diyor”İşi daha da açarsak, Öcalan ın sessis geçen zaman içinde kendi populatesinin erozyona uğratıldığı düşüncesinin kendine verdiği bir sıçramadır ve zamanlaması da çıkışının değer bulması açısından uygundur.-İyi de; sizin dışınızda geçen ve sizi ilgilendirmeyen bir olaysa Öcalan’a ziyaretçi göndererek aralarında sözde geçen kavgada APO nun sesinin duyurulmasını sağlamak,
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN