Back To Top
Hariciye meselesinde ara özet vakti

Hariciye meselesinde ara özet vakti

 - Son Güncelleme: 22.02.2020 Cumartesi 09:39
- A +

Dış politikada tecrübe, maharet, gelenek, kurumsallık vesaire hiç şüphesiz bir ülke için her zaman gereklidir. Her şeyin ustalıkla ve mesleki standartlar üzerinden yapıldığı hallerde diplomasi çoğu kez bir çarpan gücüne sahiptir. Ürettiğiniz ekonomik değeri katlar, aradığınız güvenliği güçlendirir. Uluslararası pazarda fırsatları faydaya çevirir. Güvenli bir liman olmak tabirinin hakkını vermek de güçlü bir diplomasiyle mümkündür.

Türkiye’nin bugün dış politikada sıkışmış olmasını, Rusya ile ilişkilerle neredeyse çatışmanın eşiğine gelinecek ölçüde hayalkırıklığı yaşamasını da ABD ve Batı ile sürekli olarak ilişki tazelemek ihtiyacını da diplomasideki eksikliğimizde aramak gerekir. Potansiyelimiz ve jeopolitik sermayemiz gereği hiçbir zaman müttefiksiz kalmıyoruz ama mesele bu değildir. Mesele, ittifaklardan düzenli fayda elde edebilmektir. Rusya’dan umduğumuzu bulamadığımızda ABD’nin atlayıp gelmesi, İdlib’de sorun çıktığında Almanya ve Fransa’nın telefona sarılması bu ülkenin doğal gücünün eseridir. Maharet, o doğallığı zenginleştirmek ve problemi kaynağından çözebilmektir. Var olanın üzerine koyabilmektir. Konu Suriye olduğunda YPG/PYD’nin bu noktaya gelmemesini, mültecilerin taşınamaz hacme ulaşmamasını temin edebilmektir. Yani, edebilmekti ve ne yazık ki bunu başaramadık.

En çok iddia koyduğumuz konularda en büyük kayıpları yaşamak, Suriye’de ve İdlib’de sıkışmak Türkiye’ye yakışmıyor. Tıpkı, güvenli liman iddiasını kaybedip, yabancı sermayenin uğramadığı bir merkez haline gelmiş olmanın yakışmadığı gibi. Yakın zamana kadar arabuluculuk rolünün birini bırakıp birini üstlenen ülkenin şimdi buna ihtiyaç duymasını düşünmek zorundayız. “Bu terazi bu sıkleti çekemez” diyenleri hedefe oturturken yaptığımız afra tafrayı unutup gerçekle yüzleşmeliyiz.

Evet, ABD ikili oynuyor, hatta üçlü, beşli. Evet Avrupa kendi menfaati peşinde koşuyor. Evet Rusya’yla dostluğun ömrü kısa oluyor. Evet, Araplar süper güçlerin peşinde sürükleniyor. Evet, İslam dünyası beceriksiz... Bunları söylemek ve duymak hoşumuza gidiyorsa, avazımız çıktığı kadar haykıralım; hepsi doğrudur. Gelin görün ki aynı cümleleri duymayacağınız ülke yoktur. Amerikalılar Avrupalılara, Ruslar Araplara, Müslümanlar Hıristiyanlara, İngilizler Almanlara, Almanlar Fransızlara yüzyıllardır benzer şeyler söyler. Hatta, herkesin küçük ya da büyük bir “dış güç” hayaleti de vardır ama bizim kadar buna takılıp kalanı pek azdır.

Uluslararası ilişkiler, hedefi ve amacı “çıkar” olan bir dünyanın genel adıdır. Kimsenin kimseye kara kaş kara göz için merhamet etmediği bir dünyadır bu. Eğer hatır işe yarasaydı, dünyaları verdiğimiz Rusya bugün bize ateş ediyor olmazdı. Aynı kural ABD ve Avrupa için de geçerlidir. Dış politika, kimin ne kadar işine yarıyorsak ve kim ne kadar işimize yarıyorsa hesabından ibarettir. Bir bloku terk edip diğerini tercih etmek faydalıysa tamam ama birini kıskandırmak için diğeriyle yakınlaşmak sanılanın aksine hiç netice vermez. Geri döndüğümüzde başlayacağımız yer, çoğu dosyada bıraktığımızın da gerisi olur. Şimdi yaşadığımız tablo gibi…

Büyük ülke olmak demek oyununu dünya gerçeğini bilerek, yorulmadan, bıkmadan oynayabilmektir. Aslolan milli menfaatlere odaklanmak, bunun için kalıcı, güvenilir, temkinli ittifaklar kurmak ve koruyup geliştirmektir. Ve illa da dış politikayı iç politika malzemesi yapmamak gerekir ki manevra lüzumu olduğunda eller kollar bağlanmasın. Zira, refah ve güvenlik üretemeyen dış politika hamasetin sırtında yürüyemez.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 19:24
Mustafa bey. İki yıl öncesine kadar destekliyordunuz. O zamanlar bunları söyleyenlere statükocu diyordunuz. Bir özeleştiri ihtiyacı bile duymuyorsunuz. Bu günleri hep beraber hazırladınız.
Bu günlerde adindan cok bahsedilen,süper zekali 10 yasindaki Atakan icin her kafadan bir ses cikiyor,ne yapmali vs..vs.. Benim düsüncem Bestepe Sarayin daki "Danisman Ordusuna' katilmali.Merve Kavakci'nin iki kizinin da orada olduguna göre,Atakan cok kolayca bu danisman ordusuna katilmali,faydasi olur,zarari olmaz..Kimler oraya kapagi atmadi ki?..
Prof.Burhan Kuzu, bas danisman olursa,Atakan neden olmasin ki?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 18:51
Yorumlar trollanmis: yesili bir tikladiginda ayni yorumda kirmizi dort bes kere tiklanmis gibi oluyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 20:33
0
Aman kardeşim siz de bakmayın kırmızıya yeşile.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 18:39
Bugün Muğla Kötekli pazarında salatalık 8 liraydı
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 17:15
Hamaset var mı hamaset... Siz ondan söz edin... Bize akla gerek yok... Gaz yeter...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 16:51
Kimileri dost kazığı yedikçe yiyor; en büyük kazığı da millet yiyor... Gelsin zamlar gitsin saraylar, köşkler... Ölen çocuklarımızsa her şeyden daha büyük bir acı ve üzüntü vesilesi...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 16:15
Kapı komşunun problemini binlerce km uzaklardaki vampirlerle çözmeye çalışırsan, sanada aynı hastalığı bulaştırırlar.iç ve dış işleri bakanlığıadeta adaletsiz ve hukuksuzluk üzerine tüm hızıyla devam etmeye çalışıyorlar nereye kadar?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 15:23
“ABD ikili oynuyor, hatta üçlü beşli.” Kimileri de yedi kocalı Hürmüz gibi oldu...
Bizim Rus dostlarimiz varmis da haberimiz yokmus(!) Wladimir Putin ve Sergei Lawrow...Bizimle "oynuyorlar'dost falan degiller..Ülkesinin menfatleri icin calisiyorlar,bizim cirak diplomatlar da Ruslari "ahbap cavus"diplomasiyle "kafaya alacaklarini'hesap ediyorlardi,ögrendiler sonun da ümit edelim !..
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 15:01
Enver Paşa da yeni Osmanlıyı kuracaktı ama eski Osmanlıyı bile yaşatamadı. Yaklaşık olarak 300 yıldır hergün bir ileri 3 geri gidiyoruz. Bizden kat be kat geride olan bazı ülkeler bugün dünyaya teknoloji satıyor , peki biz ne yapıyoruz ? Hâla savaşmaktan , fetihten bilmem başka olmayacak işlerden medet umuyoruz. Kürtlerle bir arada yaşama iradesini gösteremedik , araplarla komşu olmayı başaramadık , avrupalılarla gelgitleeimizi çözemedik . En sonunda da bataklığa saplandık. Neden ? Çünkü büyüklenme hastalığına tutulduk. Geçmiş olsun
Mehmet hoca 22 Şubat 2020 14:50
Yazı güzel, son cümle harika...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 14:20
Güzel bir yazı olmuş.
ÖTÜKENLİKURT 22 Şubat 2020 13:50
Çok doğru bir yazı. Ben ülkenin bu hale geleceğini, AKP iktidara geldiği dönemde dışişleri bürokratları için MONŞER sözünün ağızlara sakız edildiğinde tahmin etmiştim. O zaman face sayfamda yazdım, "yakında ömründe dışişlerini, elçiliği bir defa bile görmemiş, lisan bilmeyen, tecrübesiz, birikimsiz, ama alnı secde gören diplomat sözünün manasını bile bilmeyen diplomatlar geliyor" dedim! AKP'nin elindeki okumuş yazmış ekip, FETÖ sebebiyle eridi! babacan'ın ayrılmasıyla da devam etti! Geriye ne kaldı Ozan! Onu Viyana'ya elçi yaptılar ama bilge kılıklı adem suskun! İhanet sürüyor!
E.K 22 Şubat 2020 13:23
Turkiye nin dis politikasi daha onurlu ve dik basli olacak diyerek basladi akp . Geldigimiz nokta baslangicin cok gerisinde..Demek ki sark kurnazligi ile isler yurumuyor...Harika bir yazi. Tesekur ederiz.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 15:19
10
Çünkü dış işlerini iki üç kişinin dünya görüşüne ve aklına göre dizayn ederseniz durum bu olur
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 12:24
“Dost kazığı” yemeye doyamadılar...
karar 22 Şubat 2020 11:33
dün tv lerde c bşk.nın yıldızı düşük,omuzları çöküktü.yalnız şahsı olsa problem değil ama bütün bir ülkeyi bütün bir milleti kendisiyle aynı pozisyona getirmeye hakkı asla yoktu.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:28
Vaktiyle size biraz önyargı beslemiştim ama bu son bir kaç yıldır yaşanan bazı iç ve dış gelişmeler size hak vermem gerektiğini ortaya koydu. Tespitiniz harika yerinde. Sonu belli olmayan bir girdaba girmiş durumdayız. Ne zaman normalleşeceğimiz ise meçhul gibi görünüyor. Suriyenin en büyük kaybedeni biziz. Aynı zamanda yörüngemizi de. Arapların kabile savaşı için koca bir devleti heba mı edeceğiz. Ya bizim ahmetler mehmetler ne olacak. Hani "Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye razıydık" acaba bu cümle o zamanda mı samimşyetten uzaktı.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:20
TÜRKİYE DE AKPARTI KENDINI DIŞ POLİTİKADA GÜCÜNUN ÇOK ÜSTÜNDE KENDİNİ TAKDİM ETMEKTEDIR.AYNEN ITTIHAD VE TERAKKİ UCLUSU TALAT CEMAL ENVER PAŞALAR GİBİ..ONLAR KARADENIZDE RUSYAYA TOSLADILAR. AK PARTİ IDLIBTE NERDEYSE TOSLAYACAK PAŞALAR 1. CIHAN SAVASINA SEBEP OLDUKAR.SONUÇ MALUM.SURIYE SONRASINI DÜSUNMEK VE YAZMAK BILE ISITMIYORUM
KARAR+OKURU 22 Şubat 2020 10:58
Sözün bittigi yerdeyiz.lale devri bitti tek çözüm sandık
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 10:08
Kes duvara as bu yazıyı.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:52
Bakara makara diyenler, Ozan Ceyhunlar? Merveler, Dişliler vb. Büyükelçilikler verilmesi manidar değil mı?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:18
Dünyaya rezil olduk ve çocuk gibi başkasından yardım bekler olduk. İstikrarlı bir dış politikamız yok. Bu iş bitmedi. Dostu Putin yine diyecek ki İdlibdeki terör gruplarını temizle yoksa yine bombalarım diyecek. Soçide niye oyuna gelip o maddeye imza attınız yoksa orada Tercüman mu kandırdı?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 07:42
Arsa değeri olan bir coğrafyada her zaman ilgi çekiyoruz. Siyasiler bu cennet vatana gösterilen alakayı kendi şahıslarına gösterildiğini sanıyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 07:10
Bir ülkenin aydınları bu tür yazıları yumurta kapıya dayanmadan basra harap olmadan çok daha öncesinde cesaretle yazmalıdır. Sevsinler sizin gibi fırsatçı seyircileri.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 09:02
10
Utan be adam. Bu gazete çıktığı günden beri bunı yazıyor. Karaalioğlu etmeyin gitmeyin diye yalvarıyor. Pes.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 09:52
12
Yazanların hepsi dönemine göre ya amerikan aşığı olmakla, ya siyonist olmakla, ya ergenekoncu olmakla, ya fetöcü olmakla ya da başka bir şeyle suçlandı, işlerinden oldu, hatta yargılandı.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 10:19
12
Yazan yazıyordu okuyan yok dinleyen yok tepe bildiğini okuyor hep aynı rüyayı anlatıyor emevide namaz kılacağız ama bizm namazımızı kılıyorlar
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:42
6
Hayıflanma ve suçlama aşamasını geçeli çok oldu... Kumaştan ne çıkarsaya bakılıyor...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 07:06
Yöneticiler sorunsuz bir dünya istiyorlar. Emin olun öyle bile olsa ülkeyi yine batırırlar. Çünkü busefer de hayallerindeki diş güçler bunları zehirler. Bir kere yazılımları yanlış. Düzelmesi de 5 nesil yazılım sonrası belki.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:57
Vaktiyle ırkçıbiri elinde silah ile,Türkün gücünü göreceksiniz diye öküz gibi bağırıyordu.Gördük işte.Kürt fobisi yüzünden memleketin düştüğü duruma bakın.Ve emin olun bunlar iyi günlerimiz.Ortadoğuda bunca fitne ve fesada sebep olduktan sonra memleketin rahat yüzü göreceğimi sanılıyor?Bu ekonomik krizin memlekette bir karşılığı olmayacağımı düşünülüyor?
Muzaffer 22 Şubat 2020 05:11
Sn.yazar ilk paragrafınızda, dış politika ile ilgili bahsettiğiniz tecrübe,maharet,gelenek,kurumsallık gibi önemli kavramlardan bahsetmişsiniz de.Bu tip dışişleri mensuplarına monşer deniyor.Bize fazla geldi. Şimdilerdeki büyükeçi atamalarına bakın, Kalaycıdan terzilik yapmasını istemek gibi bir şey.Bazen hayret etmemek mümkün değil.Bizim mi binlerce yıllık Devlet geleneğimiz vardı. Kendisine yeni oyuncak alınmış çocuklardan farkımız yok. Deneye yanıla belki bu devlet yönetme işini de öğreniriz.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 02:55
Yazınızda "birini kıskandırmak için diğerine yaklaşmak" demiş, işi çok basitleştirmişsiniz. ABD'nin YPG'ye verdiği sınırsız destekle güney sınırlarımızda füze, bomba atması, sınırda tünel,labirentler açarak ülke içindeki patlamalar vs tehditlere karşı yürütülen harekatlar için ruslara yakınlaşmak zorunda kaldık. Yani "müttefikimiz" ABD'nin kazıkları yüzünden. Bu gerçeği lütfen unutmayalım.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:18
11
Tarihte en çok savaştığımızı ülke hangisi, bil bakalım...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 10:20
45
Obama zamaninda, Işid ilk ortaya çıktığı zaman, ABD bize gel Işid'i beraber temizleyelim dedi. Biz de onlar terörist falan değil heyecanlı sünni gençler dedik ve Amerika PYD yi ortak olarak buldu onunla işbirliği yaptı. Biz ise daha sonra Işid'i terörist olarak tanımak zorunda kaldık ve ısid'e karşı Fırat Kalkanını tek başımıza yaptık. Eğer yillar sonra gelecğimiz noktayı en baştan görseydik başımıza YPG ve İdlip belası olur muydu?
karar 22 Şubat 2020 11:28
16
".... tehditlere karşı yürütülen harekatlar için ruslara yakınlaşmak zorunda kaldık." üstü kapalı bir şekilde aciz olduğunuzu itiraf ediyorsunuz..ondan daha kötüsü aciz olduğunuzu bilmemek,bilseydiniz o duruma göre bir takım tedbirler alabilirdiniz.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:48
16
Bir gün ona diğer gün başkasına yaklaşmak, kime yaklaşılırsa diğerine celallenmek muhalefete millete bağırarak oy toplamaya benzemez. Elin adamları çarpıverir böyle... Söyleyen çok oldu da dinletilemedi...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 03:30
17
cok cesitli ve dereceli yakinlasmalar var. sen gittin rusyayı seçtin!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:40
17
Abd oraya hangi yanlış politika ile peydah oldu. Tayyibin yanlışı ile oldu. Seni Reisin o Amerikalıları Türkiye'ye sokmak için 1 Mart tezkeresinde bin tane takla attı. Şimdi ters ters konuşma.
Umarım bu yazınızı okuması gerekenler okur
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 01:30
Reis Mısır’da, Suriye’de manevra yapabilecek hiçbir alan bırakmıyor ve dolayısı ile Türkiye sürekli kaybediyor. Amaç iç politika ve oy olunca sonunda Türkiye kaybetmiş iktidarın fazlada umurunda değil. Nasılsa yandaş basın her dış politika sonucundan bir kahramanlık hikayesi çıkarır.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 01:10
Ulkenin asirlardan suzulen dis politika geleneklerini "pasiflikle ve baticilikla" suclayarak dis politika uzmanlarini ve kurumlarini dagitan bir yonetimin zavalli beceriksizligi...
Karar Okuru 22 Şubat 2020 00:57
Bu yüzleşme meselesi büyük ölçüde bu gün şikayet edilen anlayışı desteklemiş olanlar içinde geçerli değil mi? Nasıl Suriye politikası konusunda tarihi birikime dayalı uyarılara kulak asılmaması bu günü doğurdu ise, Ülke yönetimindeki bugünkü anlayışın içi boş, gerçekleşmeyecek demokrasi hayali ile kritik dönemeçlerde tüm uyarılara rağmen desteklenmiş olması, suriye politikasını da, ülkedeki kırık dökük de olsa gelenekleri de yerle bir eden zemini de hazırladı. Fıtratına hiç uymayan şeyler beklendi iktidardan ve sonuçta her şey eski Türkiye’den bin beter durumdayız her açıdan.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 00:31
Amarikan ağzıyla kaleme almışsın
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 01:55
21
Evet sayın yazar. Rusya 15 askerimizi şehit etti diye bu kadar da Amerikancılık olmaz ki
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 05:51
13
Çok haklısınız reis yanlış yapmaz , yaptığı bir iş bize yanlış gibi gelsede muhakkak bir bildiği vardır onun en büyük yardımcıları gayb âleminin bilinmeyenleridir, mesela şu 48 saat araverilen barışpınarı harekatı 48 saat dolmadığı için yapılamadı hele şu 48 saat dolsun harekat kaldığı yerden devam etsin bak piyasada ne ABD,ne ab ne Rusya nede çin kalacak dünya reisi dünyanın lideri olarak tanıyacak zaten şurada 48 saat ın dolmasına bir kaç saniye kaldı
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:21
12
"Amarikan" diyen bilgiçliğinize hayranlık duymamak elde değil.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 07:54
19
Rusya üç ayrı hava saldırısında 15 askerimizi öldürdü bazıları hala Amerikaya bağırıyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:43
17
Yandaşin çarpık ağzıyla yazacak hali yok, gerçekleri olduğu gibi yazmış. Buna amerikan ağzı dersen hakikat değişmez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN