Back To Top
Hiçbir şey yapmayacaksak bari yapılmış olana dokunmayalım

Hiçbir şey yapmayacaksak bari yapılmış olana dokunmayalım

 - Son Güncelleme: 22.08.2019 Perşembe 09:02
- A +

Pazartesi günü “Ne yapılacaksa, bir an önce” başlıklı bir yazı yazmıştım. Vakit geçirmeden temel meselelere el atılması ve fırsat maliyetinin büyümemesini öneren bir yazıydı. Hukuk, ekonomi, teknoloji gibi bazı sektörlere odaklanılması gerekiyor ve bunun için de zaman tükeniyor. Bunu söyledim…

Yazının sabahında İçişleri Bakanlığı emriyle Diyarbakır, Mardin ve Van’ın HDP’li büyükşehir belediye başkanları görevden alındı. Okuyucularım da haklı olarak “Ne yapılacaksa bir an önce demiştin. İşte bir an önce yaptılar” diyerek yorum yazmakta gecikmediler. Birisi “Ne yapılacaksa bir an önce yapılsın dediniz daha yazınızın mürekkebi kurumadan mesaj alındı ve üç belediyeye kayyum atandı!!!!!” diyor. Bir başkası da “Sayın yazar hâlâ iktidardan hukuk adalet beklentisini” bir an önce“ olarak ifade etmesini artık saflık olarak görüyorum. KHK’lı diye mazbata verilmemesi hilesi ortadayken ve kayyum atandığı bir günde...” demiş.

***

Türkiye’ye en çok lazım olan şey biraz daha demokrasiyken, ülkenin demokrasinin ilk dersi “seçim”den sınıfta kalması karşısında ne diyebilirim? Okurlar haklıdır. Mürekkebi kurumamış bir seçimi yok sayıp, belediye başkanlarını görevden almak doğru bir karar olmadığı gibi, seçim sistemi başta olmak üzere, hukuk, demokrasi ve en önemlisi de bir arada yaşama prensibine ağır bir darbe indirmek anlamı taşıyor. Kürt siyasetinin temsilini önlemeye yönelik tek parti iktidarlarından bugüne her yolun denenmiş olduğu ve netice almak şöyle dursun, aksine gelişmelere yol açtığı aşikar bir politikanın bugün denenmeye değer bulunması tecrübe eksikliğidir. Devletin, Kürt meselesiyle yüzleşme ve terörle mücadele birikiminin gözardı edilmesidir.

“Terör ayrı Kürt halkı ayrı” diyoruz. Devlet de hükümet de bunu diyor. Buna rağmen, Kürt halkının bir önceki dönemdeki kayyum atamalarına rağmen yeniden ve yüksek oylarla seçtiği temsilcilerini görevden almak bu prensiple açıkça çelişmektedir. İçişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı’nın takip imkanlarının neredeyse sınırsız olduğu ortamda görevden alınan başkanların PKK ile ilişkilerini belgeleyip süreci en azından kanunileştirmek imkanı varken bu yolun ıskalanması da bir başka yanlıştır. Bir terör örgütü olan PKK’ya kaynak aktarılması asla gözardı edilemeyecek bir ihtimaldir ve kimsenin kabul edemeyeceği bir uygulamadır. Kanunen ispatlanması halinde de karara itiraz edilemezdi. Ne var ki ortadaki tablo, bir varsayımı esas alıyor ve bu prensibi desteklemiyor.

***

Türkiye’nin birçok önceliği arasında terörle mücadele ilk sırada geliyor ve gelmelidir. Ancak, seçilmiş belediye başkanlarını görevden almak tecrübeyle sabittir ki bu mücadeleye hizmet etmiyor. “PKK’nın eline koz veriliyor” demeyeceğim çünkü devletin işi bir terör örgütünün kozlarına göre davranmak değildir. Ancak, kayyum kararları sıradan vatandaşın, sokaktaki Kürdün aidiyet duygusunu ve demokrasiye olan inancını zedeliyor. Bu kararlar hoşnut edici olsaydı; vatandaşın kanaati, 31 Mart’a kadar kayyum eliyle yönetilen Diyarbakır, Mardin, ve Van’da seçim sonuçlarına yansımış olurdu. Böyle olmadı. Olmadığına göre, sandıkla didişmek yerine PKK ile siyasi planda mücadele etmek için, ortak değerleri zedelemeyecek başka yöntemler bulmak zorundayız.

Seçim sisteminin, ülke için ne kadar değerli bir sığınak olduğu ortadayken bu sistemi yaralayacak adımlardan uzak durulması gerektiği de bir başka gerçektir. Buradan hareketle yine safiyane, “Ne yapılacaksa bir an önce” diyorum ama olumlu istikamette birşey yapılmayacaksa bari yapılmış olana dokunulmasın kaydıyla…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yavuz TOPCU 24 Ağustos 2019 13:03
Yıllardır aynı terane Avrupaya kendimizi iyi anlatamıyoruz,(Avrupanın bizi tanımamak gibi bir eksikliği yok çok iyi tanıyorlar ve kendi istedikleri politikaları bize dayatarak bizi hırpalamanın peşindeler) PKK (PeKaKa) ya koz veriyoruz (Bizizim ne verdiğimiz değil ağababalarının ne istediğinin önemili olduğunu) vatandaş kayyumdan sonra Hdp oylarını artırdı ( 31 Martta seçimlerindeki oyların Hdp fetö chp ip hasılı bir ittifakın oyu olduğunu) bilerekmi bu yazıları yazıyorsunuz yoksa halen kisenin bunu anlayamadığınımı düşünerekmi yazıyorsunuz
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:45
Sen ne diyorsun kardeşim. Teröre demokrasimi istiyorsun. ALLAH aşkına biraz insaf. Yazık çok yazık ALLAH ıslah etsin.
ramazan gün... 22 Ağustos 2019 20:17
'Bir terör örgütü olan PKK’ya kaynak aktarılması asla gözardı edilemeyecek bir ihtimaldir ve kimsenin kabul edemeyeceği bir uygulamadır. ' (...) neden kabul edilemesin?. aynı mantıkla seçilmiş olma ve temsil niteliği burada neden işlemesin?. bütün mesele bu sınırın nerede olduğu meselesi iken, bu sınırı senin veya hükümetin çekmesi arasında keyfilik açısından ne fark var?. neticede adam 'demokratik devrimci silahlı mücadele' veriyor; yani istenen demokrasiye o da Bayramoğlu kadar atıfta bulunuyor işte; ah muvazaa ah!.
Süheyl CALISKANOGLU 22 Ağustos 2019 15:02
RTE'nin "itibari olsun'diye kücük,büyük 13 ucak alinmis,hepsinin bakimi yapiliyor,her an ucmaya hazir durumda bekliyorlar.Ormanlarimizin kiymeti ve "itibari olmadigi'icin,eski bakimsiz arizali ucaklarina kimse binmek istemiyor,ormanlarimiz cayir cayir yanip kül oluyor.Vay ülkem vay.ne hale geldin,getirdiler bunlarin hepsini Allah'a havele ediyorum,bunun icin dua ediyorum,oy vermiyorum vermedim bu AKP iktidarina,elimden baska gelen de yok cünkü..
Okur 22 Ağustos 2019 13:26
Sayin Cumhurbaskanimiz dostum dedigi Putinin askerleri ve Esad ile birlikte Turk askeri mevzilerine silah atisi yapiyorlar. Putin, Esadi birakip bize yardim edecegini zannedenler kimler acaba? AHHHH Putin de kandirdi desene.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 13:07
Mesele net ve açık güneyde abd ve rusya tarafından sıkıştırılan içerde ekonominin bütün çarkları durmuş her gün çay şeker degalgaz ve elektriğe gelen zamlarla iyice sıkışan hükümet hedef saptırmak ve rahatlamak için kayyimi sahaya sürmüştür
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 12:54
Iki oy fazla alacam diye Mesela Teror orgutu başının mektubunu okuyanlara kardeşinin tv çıkaranlara da buna izin veren kurumlarada kayyum atanmali
Almanya'da Angela Merkel,bir baska devletin basbakani veya cumhurbaskaniyla telefonda konustugunu kimse bilmez,Alman halkinin bunu bilmesinin hic luzumu olmadigidir.RTE Almanya Basbakani A.Merkel'le telefonda görüstü haberi bütün yandas TV kanallarinda alt yazi olarak servis edilir.Daha düne kadar secim öncesi yandaslara gaz vermek icin Alman'lara Nazi diye secim meydanlarinda bas bas bagiran RTE,Angela Merkel'den Suriye icin yardim istemis..Türk tipi siyaset,bugün tükür,yarin yalarsin...Sonra medet umarsin!..
musto 22 Ağustos 2019 12:21
Özgür toplumların oluşmadığı ülkelerde bu kavgalar daima devam edecek bunu önleyecek bir güç henüz keşfedilmedi.Gücü ele geçirmek isteyenler sizlere kimi, dini,kimi,ırkı,dili,mezhebi aralarında demokrasi özgürlük ve refahı vaadedecek.Özgür bireyseniz beynininiz muhakeme edecek sorgulayacak doğru kararı verecek değilseniz hoşunuza gidecek sonunu bilmediğiniz karanlığa veya aydınlığa çıkacak tercihlerinizin esiri olarak yılmaz bekçisi olacaksınız.
Vatandaş Adem 22 Ağustos 2019 12:15
Ben bir an önce yapılacak şeyi buldum.Turkiye et,süt,saman,soğan,nohut,mercimek,pirinç hatta doktor bile ithal ediyor.Bakanlar fiyatı biraz artan ürünler için ithal ederiz resti çekiyor.Eee ülkede hukuk yoksa,demokrasi yoksa en iyisi ithal edeceksin.İthal edilecek ulkeler :Çin,Suudi Arabistan,Katar olabilir...
Abdullah GARİB 22 Ağustos 2019 11:39
S.A Sayın Mustafa KARALİOĞLU Beyefendiye; Kürt sorunumuz Osmanlıdan beri vardır. Yani 100 yıllık bir sorundur. Ancak bu ülke bu sorunda firasetli davranmış komşu komşuya düşman olmamıştır. Maalesef Akp iktidarında izlediği politikalar yüzünden komşu komşuya sudan sebeplerle düşman olmuştur. Ben Türkiye'ye soruyorum. Hangisi daha zalim acaba!
Muhtefi. 22 Ağustos 2019 09:45
Bizler Halk, Basın Görsel, Yazılı önemli görevi var. !..istersen Algı operasyonu yaparsın Demokratilk adına xxxxxL sınırsız, şekilsiz Oval. .!..ya da Vatanı , Milletin İstiklal ve.İstikbalini gozetirsin yine Adalet, Ahlak, Sevgi, Saygı ile Demokrasi ama Pergel VATANIN MERKEZİNDE kalarak. . PKK yönetir oraları bunun Aksi AKLIMIZLA DALGA geçmektir. !.PKK İzin vermediği adamı infaz edip DİREKLERE ASİYOR ..ayrıca siz KARAR biraz Eleştirince Sizleri Yayinlamiyorsunuz ..Niye küçük dükkan yürüsün. Ya TÜRK MİLLETİ ne yapacak. !!
karar okuru 22 Ağustos 2019 09:22
adam hem savcı hem hakim.kime şikayet edeceksin.hadi görevden aldınkayyım atamak ne oluyor.bu resmen kötü niyet göstergesi.bırak meclisin içinden biri seçilsin.ama meclisteki herkes de görevden alınanlar gibisuçlu addediliyor yargı kararrı olmadan.bari seçimleri iptal edebilseydiniz.
F.Öztürk 22 Ağustos 2019 08:23
İktidar bizim yüzümüzü kara çıkarmaya devam ediyor.Bu görevden almayı mahkemeye bırakmayıp,içişlerinin yapması,bölge halkını karşısına almak manası taşır.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:04
Yaptıkları yanlışın bedelini İSTANBUL ANKARA ADANA MERSIN ANTALYA YI kayıp edenler bence ilk secimde iktidarı kayip ederler eminolun halkla inatlaşmaz
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 05:32
Sadece belediye başkanını görevden alıp yerine herhalde valilikte çok boş vakti olan valiyi atamak nasıl tüm sorunları bir anda çözüyor anlayabilen varsa bana da anlatsın.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 03:17
Millet tarafindan devlet tarafina gecince, böl parcala yonet taktigi mi bu millete uygulanan acaba? Haasaa birlesip bizi sorgulamaya baslarlarsa halimiz nice olur endisesi mi var acaba?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:52
teror ile mucadele cok guzel boylece kimse seni sorgulayamaz. elestiriler hainliktir. guzel malzeme
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:14
Tecrübe eksikliği mi ülkemin geleceğini dinamitlemek ve BOP için alan açmak mı? Sayın Mustafa Bey siz daha iyi bilirsiniz diye düşünüyorum. Daha açık ve net olalım ki millet uyansın. Yarın geç olabilir. Saygılar...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:05
Ulus devlet üzerine kurulmuş bir devletten bu sorunu çözmesini beklemek doğru değildir. Hele geçici iktidarlardan beklemek abesle iştigaldir. Kısacası bu sorunun çözümü yok. Aydınlarımız boşuna kafa yoruyor. Bu sorunun çözümü başka bir yüzyılın ya da başka bir düşünce dünyasının işidir.
hamza akyol 22 Ağustos 2019 03:15
3
düşünce gibi görünen cümleler çok ilgi görüyor maalesef. ulus devlet üzerine kurulan birçok devlet sorunlarını çözebiliyor. bunların başında da ingiltere ve fransayı görebilirsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN