Back To Top
Hukuk duygusu varsa başka belge gerekmez

Hukuk duygusu varsa başka belge gerekmez

 - Son Güncelleme: 01.06.2019 Cumartesi 08:28
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir süreden beri beklenen ve umut bağlanan Yargı Reformu Stratejisini açıkladı. Detaylar çok ve tartışılacak madde fazla ama ülke hukuk konusunda pozitif bir gündeme o kadar muhtaç ki; gerçekçi olalım üçe beşe bakacak halimiz yok. Yoksa ne açıklanan strateji Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılıyor ne de daha önce yine AK Parti iktidarının muhtelif dönemlerinde açıklanan ve açıklanmakla kalmayıp “tatbik” edilen reformların ötesine geçebiliyor. Türkiye’nin hukuk bahsinde çok daha iyi zamanları olmuştu. Şimdi ise iyi niyetle söyleyecek olursak kendi kendimize geri gittiğimiz yolu tekrar kat etmeye çalışacağız.

Değerli hukuk hocası Prof. Dr. İzzet Özgenç bu bahiste söylenmesi gereken basit gerçeği gayet sarih ifade ediyor:

“30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan “Yargı Reformu Stratejisi” ile ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanına ifade ettirilen hususların büyük bir kısmını hayata geçirebilmek için düzenleme yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Türkiye’nin sorunu, her zaman, iyi ve doğru uygulama sorunudur. Hukuka dönme, iyi ve doğru uygulama yönünde SAMİMİ İRADE ortaya konulduğunda, bunun, ülkedeki hukuk güvenliğine ilişkin endişelerin giderilmesi yönündeki etkisi hemen kendisini tezahür ettirir.”

***

Başka söze ne hacet? Türkiye hukuku da yargıyı da reformu da yeni keşfediyor değildir. Bu yollardan çok geçmiştir ve en kaliteli, verimli adımlar da bizzat yine Erdoğan’ın ülkeyi Başbakan ve sonrasında Cumhurbaşkanı olarak idare ettiği dönemlerde atılmıştır. Prof. Özgenç’in “Sayın Cumhurbaşkanı’na ifade ettirilen” ibaresini tercih etmesinde de yakın geçmişte yapılan işlere nazikçe yapılan bir gönderme olabilir. Yahut devamında dile getirdi “samimi irade” vurgusuna…

Yine de bir düşünce insanı, gazeteci ve sokaktaki vatandaş kimliklerimle içinde hukuk geçen ve bugünden bir adım daha ilerisini ima dahi eden metinlere ilgimi esirgemeyeceğim. Bir kısmı muhtemelen kanunlaşmayacak ve tatbikata yansımayacak olsa da değil mi ki hukuk ihtiyacı konuşuluyor, buna da şükür. Zira yakın vakte kadar, daha fazla hukuktan, daha çok demokrasiden bahseden ya da tutuklu yargılamanın tedbir olması gerektiğinden veya hakimlik teminatından söz açan bölücülükle yaftalanıyordu. Şimdi bu ihtiyacı hükümet ve bizatihi Cumhurbaşkanı dile getiriyor. Hal böyleyse söylemekte de beis yoktur: Hiç yoktan iyidir!

Tekrar yola koyulur hiç olmazsa AK Parti’nin önceki dönemlerinde ulaşılan seviyeyi yakalarız bakarsınız. Araya Olağanüstü Hal hukuku, tatbikatı ve KHK dönemi girdi. Şimdi adım adım bu da aşılır diye umut etmekte beis yoktur. Adalet Bakanı Abdühamit Gül’ün bu istikametteki şahsi çabasını da gözardı etmiyorum. 

Hukuk, elbette kayıtlı metin; yani kanun ister ama kanunların güçlü olduğu her yerde hukukun varlığı garanti değildir. Buna Türkiye de açık bir örnektir. Yöneticilerin, siyasetin, bürokrasinin ve yargıda sorumluluk taşıyanların hukuk duygusu taşıması birinci şarttır. Aslolan kanuni mevzuatın zenginliği değil hukuk anlayışının prestiji ve hakimiyetidir.

Kamu adına yetki kullanan en yukarıdan aşağıya kadar herkes kendisini hukuk devleti ilkesiyle bağlı hissetmek zorundadır. Hakkı teslim etmenin, hukuku yerine getirmenin devletin lütfu değil vazifesi olduğunu bilmek zorundadır.

Bir ülkede hukuk varsa kanun tali önemdedir. Zira hukukun sahaya yayılmış otoritesi hak ihlaline kanunlardan çok daha güçlü şekilde mani olur.

Devlet idaresinde hukuk duygusu hakim olduktan sonra zayıf metinler bile bir ülkede hukuku tesis etmeye yetecektir. Yoksa, ne kadar kanun, reform ve strateji belgesi yazılsın faydasızdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru 01 Haziran 2019 16:41
Hukuk yoksa gerisi hikayedir… Dunya nin en mukemmel anayasa sini yap, ona uyumlu kanunlari cikar… Uymadikdan, uygulamadikdan, orumcek tutmus kafalari aydinlatmadan ne yapsaniz nafile. Bugunler tarih defterine yaziliyor, bugunun dertleri yarinin dersleri olacak universitelerde, hukuk fakultelerinde. Saygilarimla
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 16:06
Yok gerek var. Çok duyduk biz Fırat’ın kıyısında kaybolan kuzudan Ömer sorumludur hikayelerini. Adalet diye masal anlattılar bunca sene.
ati 01 Haziran 2019 15:29
Hakkı teslim etmek, hukuku yerine getirmek devletin lütfu değil vazifesidir!
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 15:01
'Hukuk varsa kanun tali önemdedir' güzel söz.
Abdullah GARİB 01 Haziran 2019 14:16
S.A Sayın Mustafa KARAALİOĞLU Beyefendiye; Yargımız adaletin gerçekleşmesi için çalışmıyor. Devleti, iktidarı ve mevcut makamlı kişileri korumak için çalışıyor. Nerede Fatihle birlikte yargılanan Yahudi hikayesi. Fatih kolu kesilecekken bile Hakime diyor ki; Eğer padişahlığıma güvenseydin şu kılıcımla boynunu uçurumdum. Hakimin cevabı da bir o kadar manidar; Sen padişahlığına güvenip adaletin verdiği karar uymasaydın bu topuzla kafanı patlatırdım; diyor. Herkese duyurulur. Selam ve dua ile
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:56
Yemin ediyorum artık açık ve net olarak hakla dalga geçiyorlar biri bizi şimdi cezalandırmayın diğeri daha sonra tövbe ederiz başkası anayasa falan tanımam diyor ..yok hukuk falan öldü allah rahmet eylesin...ancak şu da unutulmasın adalete en çok onu çiğneyenin ihtiyacı olacaktır eninde sonunda...
TEZAT 01 Haziran 2019 13:37
Hukuk, elbette kayıtlı metin; yani kanun ister ama kanunların güçlü olduğu her yerde hukukun varlığı garanti değildir. Buna Türkiye de açık bir örnektir. İngiltere'nin yazılı bir anayasası bile yok.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:09
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bu reforma kim inanır ?
küskün vatandaş 01 Haziran 2019 12:23
Süslü görkemli toplantılar, eller şişene kadar yapılan alkışlar, teknik ifadeler, süslü cümleler. Hepsi hikaye. KHK sistemine devam mı tamam mı? Beraat-takipsizlik alanlar göreve dönecek mi bundan haber verin bize
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 12:17
Ne zaman ki kanunda suçlu ama gerçekte suçsuz insanlar metne bağlı kalmadan bihakkın hakkını teslim edebilirse orada adalet inşaa edilmiş demektir
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 12:15
Hukuku adil, yargıçlar bağımsız olduğunda hesap vermek korkusu olanlar hiçbir zaman yargıçları bağımsız, hukuku adil yapamazlar.
Süheyl CALISKANOGLU 01 Haziran 2019 12:12
Paketlerden biktik usandik,Hazine Bakani'nin actigi paket sayisi kac oldu,icinden cikan"laf salatasi'Reform paketinde Avukatlara yesil pasaport verilmesi gerceklesir,Dolar-Euro rekor seviyelerde Avukat'lar da kolay kolay yurt disina cikmazlar,yesil pasaport cikarmak icin ödeyecekleri ücret yanlarina kar kalir(!)..
E.K 01 Haziran 2019 11:48
Hukuk adina her turlu olumlu gelismeye sevinmek zorundayiz...Adaletin adamina gore uygulanmasindan hep cektik..En cokta Akp doneminde cektik ve hala cekiyoruz...17 yildir cok projeler duyduk... Ancak sonuc goremedik..Umariz aciklanan paket bir secim yatirimi degildir..Aldatmaca degildir..Yazilanlar uygulanir..Guzel bir yazi tesekur ederiz..
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:17
Gercek dindar, inancli insanlarin bunu gosterme zamani, hosgorulu olundugunu, caliskan olundugunu, insan sevgisini, kul hakkina saygiyi gosterme zaman. Sag sol yeter artik, sadece duzgun insan ve duzgun toplum olalim
Esel 01 Haziran 2019 10:47
Hukuk zaten ülkemizde yok oldu gitti. Şimdi insanların ibadet özgürlüğü de yok ediliyor. Cuma günü camiye namaza gelen sayın imamoğluyu protesto ettiler. Allah'a ibadet etmeye gelen birini bir kul nasıl o ibadethanede protesto edebilir anlamak mümkün değil.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 10:45
Ütopya.. gel kurtar bizi. Bugün dünya üzerinde hukukun tam anlamıyla işlediği kıta ülke demiyorum ufak bir kara par, deniz veya hava parçası var mı ki. Kendimizi dövüyoruz.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 10:00
Bizim ;akıl ,vicdan, ahlak ve zihniyet reformuna ihtiyacımız vardır
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 09:35
Paket açıkladılar akılda kalan tek madde Avukatlara yeşil pasaport! Çok doğru bir uygulama itirazım yok. Ancak yurdum insanı adalete bu kadar açken güya mağduru savunma mekanizmasının başındaki kişi yakın geçmişte yediği fırçayı unutarak avuç patlatırcasına alkış tutması ibretlik! Hukuk altın çağını yaşıyor bu kafalarla işte! Ancak şu cümle çok kıymetli "ayarını bozduğun terazi gün gelir seni de tartar" Dün terazinin ayarını bozanlar bugün terazide inim inim inleyerek adalet arıyor ama yok bitti. Tuz da koktu vesselam...
Takipci 01 Haziran 2019 08:57
Sorun samimiyet sorunudur.
Karar Okuru 01 Haziran 2019 03:22
Hukuk duygusu yok oldu. Iktidar guven vermiyor, kredisini sifirladi. Hakim ve savcilari siyasi (bugun itibariyle akp'li) adalet bakaninin eleyip atadigi duzende yarginin tarafsiz olabilecegine kimse inanmiyor.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 03:03
Hukuk kalmadı ki duygusu olsun bu gün kimse yargının bağımsız olduğuna inanmıyo..
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 02:51
İslam beldelerine adaletin hakim olması hayal gibi geliyor. Çünkü en çok mülteci durumuna düşen müslümanlardır.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 02:51
Yine şov peşindeler. Avukatlara yeşil pasaport vereceklermiş, daha fazla insanın vizesiz seyahat edebilmesi iyi hoş da bunun yargı reformuyla ne alakası var?
Karar okuru 01 Haziran 2019 17:07
0
Toki den dusuk faiz li kredi ile Ev vermeyi eklemeyi unutmuslar hukukculara... Boyle yargi reformumu olur. En onemli maddeyi unutmuslar…
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 01:37
Adalet ve Kalkınma Partisi 17 sene sonra adalette reform yapma gereğini fark ediyor. Ah bu CHP yok mu? Hukuku yok etti bu ülkede.
Köroğlu 01 Haziran 2019 10:59
9
Kurucu parti CHP hukuku hiç tesis etmedi ki yok etsin. Ama Moğoltay'ın yargı erkini kapalı devre bir kemalist kasta çevirmesi olmayan hukuku iyice guguka çevirerek gerçekten çok büyük zarar verdi. CHP hiçbir zaman hukuku ve demokrasiyi önemsemedi. Mitolojilerini alaturka bir laiklik kavramı üzerine kurmuş memurların vesayetçi zihniyetinin siyasetteki partisi de değil, bir devlet dairesi mantığı ile yönetilen uzantısı oldu sadece. Yeni yeni kabuk değiştirmeye zorlanıyor. Onda da acemi.
Köroğlu 01 Haziran 2019 11:11
10
CHP tabanı da batılı değerlerden çok uzak. Demokrasi ve hukuk nosyonlarına yabancı. Dünyanın en sefil eğitim sistemlerinden birinin ürünü.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 15:56
1
17 sene geçmiş, hala CHP’yi suçluyorsunuz.
Karar okuru 01 Haziran 2019 16:56
2
Sayin KÖROĞLU, yine oturup kalkin, kor, topal da olsa birtakim kurumlari ve kurallari tesis eden o donemlere Dua edin... CHP ye, DEMOKRAT PARTI ye, ADALET PARTISINE, MSP ye, ANAP a. Hariciye, Askeriye, Adliye etc. Tahrumar edildi, Allah sonumuzu hayr etsin … Bazi isleri duzeltelim derken tum ana kolonlar kesildi, bosuna bekaa soylemi ile gelmiyorlar insanlarin karsisina, cunku biliyorlar bu durumu. Cocuklar, siradan insanlar kandirilabilir ama devlet adamlarinin kandirilmak gibi bir luksleri yoktur.
Köroğlu 01 Haziran 2019 20:03
3
Dostça uyarı: Şu %25in dışına çıkabilmek istiyorsanız 'eski, iyi kötü yürüyordu, şimdi her şey bozuk' söylemini bırakın. Güven vermiyorsunuz. Eski, iyi kötü yürümüyordu. Berbattı. Kendinizi daha iyi eğitilmiş, bilen sınıf olarak görmeyi bırakın. Sizin eğitiminiz de çok dandik. Kaldı ki eğitim 'doğruyu bilme' becerisi kazandırmaz. 'Eskiden hatalar oldu, hepimizin oluyor biz de kendimizi geliştiriyoruz' deyin. Yok biz kitle partisi değil, misyon partisiyiz, 25 bize yetiyor diyorsanız onu bilemem.
Karar okuru 01 Haziran 2019 22:34
1
KÖROĞLU na cevap, Aile buyuklerim 27 mayis da senelerce Yassiada ve Kayseri de hapisde yatti... Egitimimle ilgili nasil bu kadar eminsiniz onu anlayamadim, ilkokul u bitirdikden sonra Turkiye den ayrildik ve Dunya nin degisik yerlerinde tamamladim egitimimi, su andada yurtdisinda calisiyor ve yasiyorum. Dunya nin su andaki en buyuk sorunuda tam o bahsettiginiz buyuk oy oranlari ile Populist kitle partileri ve insanligi ongorulemez bir kaos un icine dogru surukluyorlar. ABD de, BREZILYA da, RUSYA da, MACARISTAN da, TURKIYE de etc. Dunya yi bu kaos dan kim cikaracak derseniz o yuzdeleri COK fazl
Köroğlu 02 Haziran 2019 10:20
1
Laf kalabalığını bırakın. Bu ülkenin %75'i CHP'nin kurduğu düzeni berbat bir düzen olarak hatırlıyor. Hukukun ve demokrasinin olmadığı, ekonominin süründüğü bir düzendi o. Alaturka faşizan bir düzendi. Bugünkü de berbat. Ama kimse bu berbat düzenden eski berbat düzene dönmek istemiyor. O yüzden eskinin güzellemesini yapmayı bırakın. İrite ediyorsunuz kendi tabanınız dışındakileri.
Köroğlu 02 Haziran 2019 10:23
1
15:56 Demagojiyi bırak. Onca yaşanandan sonra daha hala eski iyiydi diye sayıklarsan gerçekle yüzleşirsin. Eskinin berbat düzeni için elbette CHP sorumlu.
Karar okuru 02 Haziran 2019 15:44
0
Bugunun berbat duzeni icin reis sorumlu demis KÖROĞLU… Aferin…
musto 01 Haziran 2019 00:48
Sn erdoğanın ülkeye yapacağı iyilik tek adam rejimi olarak kötü örnek olarak gösterdiği rahmetli İnönünün göstermiş olduğu cesareti göstermesi.Olağan hal altında yapılan Başkanlık rejimininin Stk Ünüversiteler muhalefet ve konunun uzmanlarını bir araya toplaması sistemin sağlıklı çalışabilir hale getirilmesi.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 00:32
Gerçekten başka söze gerek yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN