Back To Top
Hukuk rezervimiz ne durumda?

Hukuk rezervimiz ne durumda?

 - Son Güncelleme: 04.05.2019 Cumartesi 08:59
- A +

Ekonominin içinde bulunduğu krize ilişkin; bazıları gerçeği inkar eden bazıları da gerçeğin bütün kırıntılarını dahi göze sokan bir uçtan bir uca analizler dinliyoruz. Hepsi hiç şüphesiz çok değerli ve özellikle bilgi ve rakamlara güvenin azaldığı ortamda gereklidir de. Kaldı ki bir ülkede herkesin üzerinde istediği gibi serbestçe konuşabileceği alanların başında ekonomi gelir. Zenginin, fakirin, vasıflı olanın, olmayanın ortak ilgi alanı gelirini artırmak ve korumak olduğu için konuşmaktan men edilemeyecek konu budur.   

Aslında ekonominin hangi şartlarda iyi olduğunu ve olabileceğini, hangi şartlarda ise ne kadar kendinizle övünürseniz övünün kötü olduğunu ve olabileceğini salim kafayla düşünen herkes bilir. Rakamlar sıralandığında hemen karmaşıklaştırılabilen bir alandır ama gerçekle yüzleşmek de o kadar kolaydır. Çarşıya pazara, markete, bankaya gittiğinizde bütün o noktalı virgüllü rakamlar birden sadeleşir ve ekonomi iyi mi kötü mü kolaylıkla anlarsınız.  

İşler yolunda gidiyorsa ekonomi sokakta konuşulmaz, tersi durumda ise bugün olduğu gibi başka bir şeyden bahsedilmez. Mesele bu kadar basittir. Dolayısıyla gerçeği inkârın faydası yoktur.  

***

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde uzun bir direnişin ardından döviz rezervlerini açıkladı. Böylelikle net rezervimizin 26 milyar doların altına indiğini öğrendik. Bu rakam bir ekonomi için tek değilse de önemli bir göstergedir. Ama ekonomiyi de içeren asıl önemli gösterge hukuk rezervlerinin ne kadar gerilediğidir. Belirleyici olan, toplumun hukuk sistemine ne kadar güvendiği, uluslararası toplumun bu ülkenin yargısına ne kadar itimat ettiğidir. 

Hukuk rezervimiz hangi seviyede ona bakalım. Ve hukuk rezervleri zayıflayan bir ülkenin başka rezervlerde hayalkırıklığı yaşamaya devam edeceğini artık anlayalım.  

Türkiye, 2019 hukukun üstünlüğü endeksinde 126 ülke arasında 109’uncu sıradadır, başka söze gerek var mı? Böyle bir endeks olmasa bile ülkenin içinde bulunduğu hukuk ve temel haklar problemlerini görmezden gelmeye imkan var mı? Peki, hukuku bu kadar gerilemiş, insanlarında hukuk duygusu kaybolmuş bir ülkede ekonominin güçlü olması, üretebilmesi ve çağı yakalaması; demokrasiye güven duyulması ihtimali var mı? 

Mesele hukukun ekonomiyle yakın ilişkisi değildir. Yani, hukuk bir ülkeye ekonomi iyi olacak diye değil hayatın her alanında huzur ve güvenliğin tesisi için lazımdır. İnsan olmak hukuka bağlı olmak ve hukuka göre muamele görmeyi gerektirdiği için şarttır. İyi bir ekonomi, güçlü bir dış politika, dünyayla rekabet, gelişmek, üretmek, eğitimli olmak hukuk devleti olmanın neticeleridir.  

Bir ülkenin, bir toplumun, bir milletin; şanlı tarihten, muhteşem geçmişten, bulunmaz ve benzersiz coğrafyadan ya da genç nüfustan önce övüneceği şey bir hukuk devleti olabilmektir. Bunu başaran milletler çok şeyi başarır; hukukun üstünlüğünü tesis eden toplumlar başı dik yürür ve geleceğini güvence altına alır.  

Madem rezerv saymaya başladık, madem envantere göz atmak vakti geldi o zaman gerçeği görelim de bütün rezevlerin en kıymetlisi olanı güçlendirmek için daha fazla vakit kaybetmeyelim. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 11 Mayıs 2019 04:44
Yarın Hak divanında sandık olmayacak ama ADALETİN en keskin olacak!!!
Süleyman d. 11 Mayıs 2019 04:38
Diriliş dizisinde: töre töre diye toyda bile birçok Oğuz Bey'ini öldüren uç beyi Ertuğrul bey ; yeni uç beyine dilenecek "töreni yok sayıyor ve ayağımın altına alıyorum bakalım ne yapabileceksin" mealindeki sahneyi görünce yanımdakilerle dedim ki: "önümüzdeki seçimi kaybedecekler ama sonuçları kabul etmeyecekler" :)
Diriliş dizisinde: töre töre diye toyda bile birçok Oğuz Bey'ini öldüren uç beyi Ertuğrul bey'in ; yeni uç beyinin emirlerine karşı gelerek : "buyruğu u yok sayıyor ve ayağımın altına alıyorum bakalım ne yapabileceksin" mealindeki sahnede töreye baş kaldırdığını görünce yanımdakilerle dedim ki: "önümüzdeki seçimi kaybedecekler ama sonuçları kabul etmeyecekler" :)
Süheyl CALISKANOGLU 05 Mayıs 2019 19:42
Hukuk iflas etmeye basladi 2002 yillarinda,bitti rezerve de kisa sürede tükendi,artik hukuk-mukuk olmaksizin "durumu idare ediyoruz'sonu nereye varir ama "ufukta görünenler'felaketin her gecen gün Türkiye'ye yaklastiginin habercisi,siyasiler hergün TV'de nutuk atmakla mesguller,algimiza oynayan ve hicbir inandiriciligi olmayan "laf salatalarini'yandaslara yediriyorlar sadece,onlar da ne olsa afiyetle yiyip yutuyorlar,2002 den bugünlere kadar (!)..
Süheyl CALISKANOGLU 05 Mayıs 2019 17:19
Türkiye'de Hukuk(!)Siz milleti ti'ye mi aliyorsunuz(?)..
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 18:14
Hukuk rezervimizi hepiniz elele verip bir kişinin iki dudağı arasına sigdirdiniz . İşte o iki dudak arası mesafe ne kadarsa o kadar rezervimiz var demektir. Gerisi fasa fiso
Davut 04 Mayıs 2019 18:06
Mustafa bey, önemli olan bir toplumun hukuka güvenip güvenmemesi degil; toplumun hukuk talebi var mı, hukuk bilinci var mı? Önemli olan budur.Fatih in rum mimarla yargılandığı hikayedir ama Bursa da ki "herkese helal, Müslüman a haram" çeşmesi gerçektir. .Fatura pahalı olacak ama yapacak bir şey yok. ..
Menderes YILDIRIM 04 Mayıs 2019 16:18
Mustafa Bey; Bugünkü yazınız da beni geçmişe - sizin TV lerdeki konuşmalarınıza götürdü. Mustafa Bey; Hepimiz İNSANIZ, Elbette HATA yapar, şaşar ve beşeriz. Ancak son aylarda başta ŞAHSINIZ ve geçmiş dönemde AKP nin CANSİPERHANE SAVUNUCULARI yazar ve çizeri okuyorum da (Neredeyse 180 derece) tersi fikirlere gelmişler. Şunu söylemeniz çok mu zor. Evet ben geçmişte HATA yapmadım, Hata istemeden yapılandır. HATA denilenleri, Bilerek ve isteyerek yaptım, demek bu kadar mı zor. Umarım siz ve diğer kişiler geç olmadan, dersiniz. KUL HAKKI Unutmayın. Yayınlayab
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 21:37
5
Ne saçmalıyorsun geçmișteki ak parti ile șimdiki aynımı ha senin gibi statik beyinler için aynı olabilir yazar gibi iyi yaptığına iyi kötü yaptığına kötü diyebilmektir marifet
Abdullah GARİB 04 Mayıs 2019 15:33
S.A Başkanlık sistemi getirilirken bize daha güçlü meclis ve daha güçlü bir yargı sistemi vaat edildi. Ben de iştişare ve tek adamlık yetkilerine itiraz etmeme rağmen evet dedim. Ama şimdi anladım ki Başkanlıktan kasıtları tek adam ve sadece kendi çıkarları doğrultusunda oluşturdukları düzen ve hukuk, toplumun tüm kesimlerin yararına hiçbir şey yok. Bizi aldattılar. Tek adamlık rejimi Türkiye'ye gelmesinde evet dediğim için binbir pişmanım. Allah Affetsin inşallah.Selam ve dua ile
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 14:16
Adayların ölçebilir ve ölçülebilir olmayan sözlü sınavlarla, tarafgirlik ölçeğiyle hakim-savcı yapıldığı bir ülkede hukuk ve adalet konuşmak bir fantazidir. Ama olsun, hayal kurmak da iyidir.
ramazan gün... 04 Mayıs 2019 12:50
Yaratıklarınki, (hakkı) herhangi bir (şerî) cezanın uygulanmasıyla ilgili şeriat emri olmadıkça, onlara hiçbir şekilde eziyet etmemek, şeriatın yasaklarının dışındaki işlerde imkân ölçüsünde ve kendilerini tercih ederek onlara karşı iyi davranmaktır. Çünkü (Hakkın) maksadına uymanın biricik yolu, şeriatın diliyle ifade edilmiş olmaktır. (..)" İman ile ihsan iki kardeş iken İslam onların arasında rabıta ve bağdır. Gerçeği karıştırma! İslam doğru yol iken iman değerli ve büyük bir ahlaktır. İhsan Kadim’i müşahede etmektir. "; teorik v
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 12:55
1
Ramazan bey. İlmi derinliği yüksek olan(!) Yorumunuzun anlamını açıklarsanız, toplum istifade edebilir.
ramazan gün... 04 Mayıs 2019 12:39
'Ahlak başkalarına taalluk etse bile, Allah’ı razı eden bir ahlak olmalıdır. Bu durumda söz konusu kişinin öfkelenmesi veya razı olması birdir. O insan mümin ise Allah’m razı olduğu işten razı olur; buna mukabil Allah düşmanı ise öyle biri bize göre dikkate alınacak biri değildir. (..) Demek ki güzel ahlak, Allah’ı razı eden işlerde söz konusu olabilir. Başka bir ifadeyle güzel ahlak ancak Allah’a karşı uygulanabilir(..)
ramazan gün... 04 Mayıs 2019 12:38
'Bu itibarla yaratılmışların gayesinin birbirinden farklı olduğunu, birisini razı ederken düşmanı olan öteki kişinin kızacağını anladık. İşin böyle olması da kaçınılmazdır. Bir kişinin bütün yaratılmışları razı edecek şekilde iyi ahlak sahibi olması imkânsızdır.(..) Güzel ahlakı ancak Allah ile musahabe halinde uygular ve kullanırız: O’nu razı eden işleri yapar, razı etmeyen işlerden kaçarız. Bu davranışın ve ahlakın Hakkın mertebesiyle ilgili olup olmaması veya başkasma ulaşıp ulaşmaması durumu değiştirmez.(..)
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 12:32
Bugün içleri hiç bir masraftan kaçınılmadan çok iyi döşenmiş koca koca adliye binalarımız var, içlerinde o görkemli cüppelerinin içinde kürsülerde oturan haşmetli hakim savcılarımız bulunuyor ama bir tek şey eksik, HUKUK ...
E.K 04 Mayıs 2019 12:22
Türkiye, 2019 hukukun üstünlüğü endeksinde 126 ülke arasında 109’uncu sıradadır, başka söze gerek var mı? diye yazmissiniz sn yazar. Hayir baska soze hic gerek yok. Basligin altina sadece bu cumleyi yazip bitirseniz de olabilirdi. Ulkemiz, maalesef Afrika ulkeleriyle ayni grupta. Aslinda utanc verici bir durum. Halimize bakmadan iki taraf efeleniyoruz, ayar vermeye calisiyoruz, yetmedi, Islam dunyasinin liderligine oynuyoruz. Traji komik bir durum. Adaletin durumu boyle olunca disaridan gelen yatirim ve parada kesildi haliyle...
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 12:18
Hukuk Ahlaktır.! Ahlak'ı olmayanın hukuk ve adalet ile işi olmaz.Nebevi dil ile ifadesi " Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma" dır. Bir şiir okudu diye 5 ay hapise atılan biri o zaman nasılda mağduriyetini pazarlamıştı.Şimdi ise yargıya hükmü ne yönde vermesi gerektiğini söylüyor.Bunun hesabın vereceksin. Dokunulmazlığın yok.Tazminatı vereceksin.Terörist,hırsız diye hükmünü veriyor Atadığı yargıç ve hakimleri sipariş karar veriyor.Menderes sonradan yargıçlar önüne çıktığında nasıl sinik duruyor resimleri ortada. Ama daha ön
Hukuk ne oldu daga kacti,dag ne oldu,yandi kül oldu.Hukuk mukuk hikaye,"Ölcü AKP iktidarinin istegi ne ise, o' Türkiye'de Hukuk (!)..Gerisi fasa fiso...
Toprak 04 Mayıs 2019 11:41
Nemiz kaldı fezailden Nemiz eksik rezailden.
Türkiye'de ,Demokrasi,Hukuk var,duy da inanma !..
cumhur 04 Mayıs 2019 11:11
...ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.Hz Mevlana.Yalan söyleyen,söylediğinin tam tersini yapan,söylediğini gelişmelere ve ortama göre değiştiren,söz verip sözünde durmayan,emanete hıyanetlik eden kim olursa olsun onunla birlik olma çünkü sen de aynısı gibi olursun...
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 10:31
Bazı insanların üzerinde " davamızın mensubudur " yazılı kartlarla hakimlik- savcılık sınavlarını kazanıp mahkeme kürsülerine çıkmaya başlaması ile birlikte maalesef hukukumuzda rezervler tamamen bitti ...
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 10:05
Siz çöldeki kurt ve kuzudan bahsedeceksiniz ama sizin gibi düşünmeyen veya aynı menfaat gurubu içinde olmayan insanların hakları söz konusu olduğunda aynı davada ayrı ayrı kararlar çıkaracaksınız bu mu adalet bu mu insanlık bu kadar mı kalp kararır Allah bunların hesabı sormayacak mı hani bir zamanlar herkesin hesabı var ama Allah'ın da hesabı var diyenler unuttu mu o hesabı adalet en zayıfın en güçlü olandan hakkını almadığı müddetçe sağlanmaz o teneşir herkesin uzanacağı yerdir sakın unutmayın
Takıpcı 04 Mayıs 2019 09:43
Hukuk rezervi sifirlanali cok oldu, Ucuncu sinif bir Orta Dogu devleti olma yolundayiz maalesef...
Menderes YILDIRIM 04 Mayıs 2019 09:29
Mustafa Bey; HUKUK REZERVİMİZ demişsiniz ya. Hangi HUKUK rezervi diyorum. 1) Kaldı mı? - 2) Şimdi Nerede? - 3) HUKUK Giderken, seyredenler sizlere de lazım olduğunda ne yapacaksınız? - 4) Bana lazım olmaz demeyin, Hiç olmazsa yakınlarınıza da olsa lazım olduğunda ne yapacaksınız? 5) Biz alıştık ezilmeye, yok ile yaşamaya, yoku var yaparak kendimizi avutmaya, biz alıştık aç yatmaya, biz alıştık içeriye girip 3 - 4 sene sonra iddianemelerimizin hazırlanmasına. Sizin başınıza gelirse ne yaparsınız? Bize sorun tamam mı? Saygılarımla
ati 04 Mayıs 2019 08:43
içmeye ayranımız kalmamış ama, hala, milyar dolarlık ve adı ''eser'' olan ağır işlere para harcıyoruz. mimari tanıtımını dinledim dün. ''ölçütleri'' çok anlamlı imiş. her çıkıntının metrajı istanbul ve türk tarihine ilişkin bir özelliğe işaret ediyormuş. çok şaşırdım! ne mimarlarımız var ama...!
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 07:23
Adalet ve demokrasi özlemim hic bitmeyecek.
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 07:23
Vallaha sayın yazar turkiye buraya bir günde gelmedi ve memleketin bu noktaya gelmesinde zamanında sizinde çok kıymetli katkılarınız olmadı değil hani..
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 08:24
13
Vay be ne zeki bir okur. Nasıl da lafı çakmış karar gazetesine. Breh breh. Üstelik karar gazetesinin sunduğu imkanla. Helal olsun
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 09:21
14
Bu doğru bir yorum.Gelinen yeri beğenmiyor iseniz ancak zamanında o gidişe destek vermişseniz derin bir özeleştiriyi yapmazız gerekir aksi takdirde o gün mü yanlış yapıyordunuz yoksa bugün mü? Diye sorulur. Dün destek verenlerin bugün bir kısmının hapiste olması, bir kısmının medyadan silindiği ve çok azınında kenarda pişman duruşları dikkate alındığında bu arkadaşların öngörü ve değerlendirme yeteneklerinin kıtlığı öne çıkıyor. Yine de gazetenin objektif olma çabası her türlü takdirin üstündedir. Sonuç olarak yanlış işler yanlış zi
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 10:47
6
07:23’e: Katki konusundaki tespite katilmakla birlikte, su an karar gazettsi ve yazarlarinin ulkenin kotu gidisatina dair objektif elestiriler ve sunduklari cozum yollari cok onemli ve faydali. Kaldi ki bunlari ifade edebilmek hala cesaret istiyor mevcut baski ortaminda. 8:24’e: Karar gazetesi, kendine ve yzarlarina dair hakaret icermeyen yorumlari yayimlamaycaksa, elestirdigi tutum ve zihniyetten ne farki kalir. Iktidar yanlisi medya gibi tek ses mi olsun? Ulkedeki bir cok grubun felsefesi olan aykiri sesi bastirin seklindeki sakat mantigi mi savunacagiz yani. Karar gazetesi ortaminda
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 06:55
Mercedes Benz reklami yazinizin ustune lök diye oturmus, "..artik anlayalim." diye biten paragraftan sonraki paragrafi kapatiyor..
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 04:19
Hukuk mu dediniz ? Nasıl ulaşabiliriz ona ? Ulaşabilirseniz yolunu bize de gösterin.
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 03:14
Bu gun gene gazetelerde cocuk tacizi davalarinin birinin beraat karari ile sonuclandigi haberi vardi. Hangi hakla, hukukla, dayanakla boyle kararlar cikmaya devam ediyor? Sucluyu koruyup kurbani suclayan bu kararlar toplum vicdanini kanatiyor. Toplum vicdaninin onayini almayan boyle bir hukuk olabilir mi?
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 02:30
Hukuk rezervi 2010 referandumunda sıfırı tüketti.
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 09:26
6
İşin ilginç yanı “Yetmez ama evet” zeka düzeyinin sonra ortaya çıkan hukuksuzluk garabetinin tokatını yemiş olmaları. Kendi düşen ağlamaz mı desek bilemiyorum!
Muzaffer 04 Mayıs 2019 21:29
2
O referandum kabul edilirse adalete veda edeceğimiz imkanlar nispetinde anlatıldı. Zaten bir siyasi parti, yargı ile ilgili referandumu ısrarla kendisi için istiyorsa oluşacak yargının çok isteyen taraf lehine çalışacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. O zaman evet diyenler çocuklarına,torunlarına bu tercihlerini yargının bu duruma düşmesinde kendi paylarının da olduğunu gururlanarak anlatabilirler.
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 02:28
Diyelim elinize zurnayi gecirmissiniz. Sadece o zurnayi calarken nefes alir hale gelmissiniz, calmasaniz oleceksiniz. Bu durumda otturmek icin sirada bekleyene nezaketle hukuk icinde zurnayi verir misiniz? Sirada bekleyenin daha iyi bir calgici olmasi size bir sey ifade eder mi? Siz de kalkmis hukuk bekliyorsunuz.
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 02:30
AYM bile Ahmet Altan’ı oh olsun diye ömür boyu hapisle içerde tutarsa bu ülkede hukuk rezervi mi kalır. Ergenekon intikamını alıyor işte.
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 02:20
Hukuk talebiniz bosunadir. Tek adamligi tercih etmis bir iktidar hukuku isletir mi? Esyanin tabiatina ters. Kocaman bir oksimoron.
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 02:21
Hukuka ihtiyac duymayan bir iktidarin yonettigi ulkede yasamak, hayatlarimizin ve sonrasinda da ulke olarak varligimizin ziyan edilmesi demektir. Bu dogrultuda epey bir yol kat edildi.
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 02:02
Hukuk rezervimizi bosaltacak olanlara gorev verdik. Bosalttiklarinin yerine orman kanunlarini koydular. Butun taslari ve sopalari da kendi ellerine aldilar. Orman sakinlerine de saklanacak kovuk aramaktan baska secenek kalmadi. Hukukun isledigi saygin ulkeler kumesinden parya ulkeler kumesine dustuk. Artik kimse yakinimizdan bile gecmek istemez.
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 01:32
Benzetmeyi sevdim.
musto 04 Mayıs 2019 00:50
Bir parti lideri şehit cenazesinde linç ediliyor korumalar İçişleri bakanlığınca yargılanıyor insanların aklına linç edilmesini niçin önlediniz sorusu geliyor sorumlu savcı Ensar vakfından savcılğa geçen bir üye idam mangasını serbest bırakıyor ana muhalefet lideri kendini kurtaramazken vatandaşı kim kurtaracak.
TEZAT 04 Mayıs 2019 00:48
Hukuk rezervimiz hangi seviyede ona bakalım diyor yazar. Ne yapacağız hukuk rezervini, sen bor rezervimizden, doğalgaz rezervimizden haber ver biraz kafayı bulalım mutlu olalım.
KARARLI KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 00:37
Türkiye, 2019 hukukun üstünlüğü endeksinde 126 ülke arasında 17 ülkeyi arkada bırakarak 109.olma başarını göstermiştir. Bu başarıya rağmen hâlâ tenkit, hâlâ tenkit. Ehh yaniii başarı mutluluğunu bile insana rahat yaşatmıyorsunuz sayın yazar.
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 10:57
4
ne başarısı kardeşim kafayı mı yedin sen bir iftiraya uğrar bakalım yalan yanlış şeyler ne anandan çıktığına pişman olursun vallahi ne baş ağrısından bahsediyorsan guguklarla başarı olacak
Ali baba 04 Mayıs 2019 00:33
Bizim danalar ahirdan kaçip,hukukun, rezerv tarlasina girdiler, tarlada hukuk, adalet,diye bir sey birakmadilar,
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 17:02
10
teşbihte en ufak bir hata bile yok. tamamen, tıpatıp, tıpkısıyla aynı. dosdoğru tanımlama.
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 00:33
Fazla söze gerek yok"Adalet Mülkün Temelidir."
musto 04 Mayıs 2019 00:23
Bir zamanlar kör ve topal olsada ağır aksak yürüsede şaşaalı sarayları olmasada halkın güvendiği adalet sistemimiz vardı önce fetö ile sonrada akp parti üyesi veya sempatizanları doldurularak vicdanlı hakimlerinde pasifize edilmesi ile tarafsızlığı bitmiştir.
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 10:40
3
Çok üzgünüm ama buna inanmak çok zor .Keşke öyle olsaydı umudum çoğalırdı yeniden başarırız diye.. Eskiden de hakkı degil devleti koruyan bir yapı vardı. Resmi ideolojiye yüzde yüz uymazsanız derhal zalim kararlarla cezalandırılırdınız. Halk bunu daha az öğrenirdi iletişim araçlarından. Dolayısıyla evet , daha çok inanırdı beyhude yere..
musto 04 Mayıs 2019 14:30
26
İşim gereği 70 yıllardan bu iktidar dönemine kadar her tür mahkemelerde davamız oldu Kararlarda Türk milleti adına karar veren bağımsız mahkemeler der. Genelde idari mahkemelerimiz çoğunlukla vatandaşın lehine karar verirdi DGM türü mahkemelerde bağımsızlığını unutur devleti koruma iç güdüsü ile karar verirdi şimdi bırakın bunları nerdeyse tamamı parti mahkemesine dönüştü.
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 00:19
Keske hukuk katledilirken. Sesiniz daha fazla ciksaydi. Tek Adam sistemi adim adim örülürken engel olunsaydi. Simdi aglamaninda sizlamaninda faydasi yok.
Karar Okuru 04 Mayıs 2019 09:40
16
Sonuç da çok da kızmamak gerek. Bu toplumun yazarı da, çizeri de oldukça kısıtlı olan bireylerin yaşadığı ortamın ürünü. Kalşte de o tabi
KARAR OKURU 04 Mayıs 2019 00:00
Tek kelimeyle mükemmel. Eline sağlık sn yazar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN