Back To Top
İran’ın derdi ve dermanı

İran’ın derdi ve dermanı

 - Son Güncelleme: 03.01.2018 Çarşamba 00:58
- A +

Demokrasinin gerekliliği, olmazsa olmazlığı bugünün dünyasında bir fetiş ya da ululama değildir. Bir sistemin her derdin devası olması gerekmiyor; dertlere deva veya meselelere çözüm için en ideal yöntemi içermesi yeterlidir. Tartışarak, konuşarak ve özellikle de yargı, medya, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, serbest piyasa gibi kurumları mükemmelleştirerek ortak karara varıldığında buna demokrasi deniyor. Her toplumda aynı, milli gelir rakamını, aynı güvenlik imkanını veya aynı eğitim kalitesini vermeyebilir ama iyi uygulandığında en iyiyi bulmanın yolunu açar. Demokrasi bu açıdan bir imkandır… Mesela Türkiye, kurumlarıyla birlikte demokrasisini geliştirdiği yıllarda ekonomik refahını artırmayı başarmış, sosyal barışını geliştirmiş, itibarını yükseltmiş ve geleceğe olan güvenini ileri taşımıştır.

***

Hedef; herkesin, din, dil, etnik köken ve siyasi görüş ayrımı hissetmeksizin her türlü ekonomik, sosyal yarışta bulunabilmesi, kamu hizmetleri ve imkanları dahil bütün ünitelere eşit erişime sahip olmasıdır. Kavram şimdilerde unutulmuş olsa da “Yeni Türkiye” olarak tanımladığımız şey de budur.

Dolayısıyla, bazı uygulamalarda, bu sistemin bütün sorunları çözemiyor veya bazı kesimlerin eşitsizliğini ortadan kaldıramıyor oluşu da bir eksiklik değildir. En nihayet, alternatif bütün modeller toplumun sadece bir kesimine avantaj sağlayan, topyekün mutluluk ve gelişmeyi rejimin bekası endişesiyle sınırlayan bir yola sapmaktan kurtulamıyor. Çünkü, sistemin tabiatından kaynaklanan adaletsiz paylaşım; paylaşımdan pay alanların bitmeyen kaygıları nedeniyle ortak faydayı ve hep birlikte kazanmayı imkansızlaştırıyor.

Şimdi İran’ın yaşamakta olduğu da bundan başka bir şey değildir. Güçlü bir devlet geleneği, etkili bir dış politika ve tartışılmadığı müddetçe de oldukça sağlam görünen bir resmi ideolojiye sahip bir ülkeden bahsediyoruz. İran, rejimini (ve devrimi) koruyan birden fazla gücün bulunduğu, yetkileri sınırlı da olsa icranın cumhurbaşkanı seçimi marifetiyle belirlendiği kendine has bir modelle idare ediliyor. Anayasal tanımıyla bir teokrasi; yani din devleti ama seçim sisteminin gücü nedeniyle demokrasinin olmadığı da söylenemez. Ama, yargı, medya, sivil toplum gibi kurumlarının güçsüzlüğü nedeniyle kesinlikle yetersiz bir demokrasi…

Cumhurbaşkanı Ruhani, göstericilere karşı verdiği mesajlarla problemin kaynağını anladığını hissettiriyor. İnsanlar ekonomik sıkıntı, kaynakların adaletsiz dağılımı, gündelik hayata yönelik bitmek bilmeyen müdahaleler ve hiçbir şekilde şeffaf olmayan işlemler karşısında tepkilerini dile getiriyorlarsa buna kayıtsız da kalınamaz…

***

Böyle durumlarda meselelerin üstesinden gelmek için dünyanın yeniden keşfine ihtiyaç yoktur. Toplumun endişe ve şüphelerini giderecek mekanizmaları geliştirmek, kurumları büyütmek ve sadece sandıkta değil her alanda katılımı çoğaltmak bir çıkıştır. Komplo teorisi yapmak yerine gerçekle yüzleşmek ve böylelikle olayların seyrinden bilistifade “İran’ı karıştırmak isteyenler”in yolunu kapatmak en akıllıca olan yöntemdir.

Sokaklara taşan ve ne yazık ki ölümlü sonuçlara ulaşan olaylar gösteriyor ki İran’ın, toplumun kendini güvende hissedeceği kurumlara ve dolayısıyla daha fazla demokrasiye ihtiyacı vardır. Demokrasi; rejimlerin esnekliği, hareket kabiliyeti ve devamlılığı için bir zarurettir; kalıcılık ve bekanın garantisidir. İleri demokrasilerde sokakların sistemi sarsacak hacimde karışmaması da bu basit formül sayesindedir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 04:33
Dünyadaki hakim demokratik sistemlerin çoğu eskidi. Sistemi temsil makamındaki seçilmişler zengin şirketlere hizmet etmekten yoksullaştırılan kesimlerin sorunlarına bakmaya zaman bulamıyorlar. Nasıl oluyor bu? Kısaca seçilmişler ve atanmışlar paranın esiri olunca el birliği ile zenginler lehine sistemleri çalışmaz hale getiriyorlar. sistemleri istismar edenlere karşı kendi kendini ayarlayabilen bir demokrasi yok hala. Eskiyen anayasalar kutsallaştırılıp değiştirilemez hale getirilince de en iyi bilinen demokrasiler dahi tıkanabiliyor.
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 16:03
Tam demokrasi huzur ve refah istiyoruz insanlar
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 23:07
1
Demokrasi, huzur ve refah; bunların üçü bir arada hiç olmadı...
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 15:17
@ Karaalioğlu diyor ki: "Mesela Türkiye, kurumlarıyla birlikte demokrasisini geliştirdiği yıllarda ekonomik refahını artırmayı başarmış, sosyal barışını geliştirmiş, itibarını yükseltmiş ve geleceğe olan güvenini ileri taşımıştır." Bu söz baştan sona bir hayal mahsulüdür. Hiç bir bilimsel veriye dayanmaz. Sayın yazarın ima ettiği yıllarda demokrasiden çok, Fetönün fetiş etkisi vardı. Devlet kademelerinde Fetö adına adam kayırmalar, sahte imtihanlarla hak gaspları yaşanıyor, yargı yoluyla şantaj ve haraçlar alınıyordu. Ergenekon düzmecesi
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 15:42
1
EK: Ergenekon düzmecesi ile bir çok insan yanlış işlerle suçlanıyordu. Hatta merhum Erbakan, Ergenekon için "Amerika'ya karşı çıkan askerlere yapılmış bir tezgahtır" mealinde bir itirazda bulununca, bu günkü demokrasi havarileri merhum Hocayı, gider ayak askere yalakalıkla suçlamıştı. Türk milleti balık zekalı değildir. Hatırlar. En başta, İslam için savaştıkları halde, kendilerine İslam'ın yasaklayanları hatırlar... Unutturmayanlara selam olsun...
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 14:33
Sizin anlattiklarinizi anlayacak kapasite, derinlik ve uzak gorusluluk Turkiye' yi yonetenlerde yok maalesef. Girdiler bir aleme gidiyorlar kiyamete...Sorun su ki faturayi Turkiye oduyor, ve misliyle odeyecek...
HACI CAVCAV 03 Ocak 2018 12:42
"Mesela Türkiye, kurumlarıyla birlikte demokrasisini geliştirdiği yıllarda ekonomik refahını artırmayı başarmış, sosyal barışını geliştirmiş, itibarını yükseltmiş ve geleceğe olan güvenini ileri taşımıştır."Bu geride kalmış bir hikaye değil,devam eden bir süreçtir. Yarınlarımızın dünden ve bu günden iyi olacağından şüphemiz yok.
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 15:58
2
Sen öyle san
Anadolu 03 Ocak 2018 11:40
özetle şu:Sen başkalarının evine müdahale edersen senin evini de karıştırırlar, seni oradan vururlar
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 11:27
Kısa ve öx. Çözüm bu ama o coğrafya için zor maalesef
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 05:50
Neden kimse 'İslam'ın bir devlet talebi var mı?' diye sorgulamıyor. O zaman belki İslam toplumları daha sağlıklı yol alır, kendilerini siyasetçilere kullandırtmaz.
KARAR OKURU 03 Ocak 2018 11:58
5
Ne demezsin?.. Böylesine feylezof diyorum imla hatası sanıyorlar...
cevat karakalem 03 Ocak 2018 04:44
En onemli nokta "kapsayicilik" ve toplumda kendini "dislanmis ve oyun disinda hisseden" ciddi bir kesimin olmamasi. Yoksa %50+1 ile tamamen kanunlar dahilinde kalinarak bile cok tek tarafli bir yonetim sergilenebilir. Bir toplulugu olusturan alt kumelerin ne kadar cok ortak degeri varsa kapsayicilik o kadar zahmetsiz olur. Herhalde bu ortak degerlere vurgu yapmak ve onlari goz onunde bulundurmak da basarili ve akilli bir iktidarin izleyecegi yoldur. Turkiye'de pek gundeme gelmedi ama Mursi'ye karsi bir muhalefetin olusmasi onun bu konudaki beceriksizliginden kaynaklandi.
İran'da sokağa çıkanlar "İslam Devleti İstemiyoruz" diye bağırıyorlar. İran'da demokrasi olsa sokaktakiler "İslam Devleti İstiyoruz" mu diyeceklerdi? Her mevzuyu demokrasi ile izah etmek başta demokrasiye eziyettir. İran İslam Devrimi, 40 yıldır İran'da her şeyi yapacak güce sahipken, İranlılara Müslümanlığı bir türlü sevdiremedi!.. Not: İran'da Rusya'dan daha güçlü bir demokrasi vardır. Ama ne hikmetse demokrasi için Rusya'ya akıl vermek aklınıza gelmiyor. Neden orada işler yolunda da ondan. Nerede arıza var oraya bir demokrasi. Diş ağrısı, baş a
Hah, esas mesele Rusya!.. 03 Ocak 2018 12:12
3
Esas Rusya'ya demokrasi lazım. İnsanlığın önündeki en büyük engel Rusya'da demokrasi olmaması. Müslümanlar ateş olsa cürümleri kadar yer yakıyor. Rusya öyle değil. Sürekli istikrarsızlık kaynağı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN