Back To Top
Kaçırılmış kalınmış fırsatların gölgesinde…

Kaçırılmış kalınmış fırsatların gölgesinde…

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 08:22
- A +

Fırat’ın doğusunda kalan Suriye topraklarında dün fiilen başlayan devriye faaliyeti belki yetersiz ama sembolik bile olsa önemli bir adımdır. Uzun uzun anlatmaya gerek yok, bu derin bölgede Türkiye’nin kaygılarının tamamı yatmaktadır. İç savaşın sonunda böylesine büyük ve kalıcı bir güvenlik riski oluşturacağı belliydi ama YPG/PYD’nin Pentagon nezdinde IŞİD’le mücadele sayesinde kazandığı kredi ve saha hakimiyeti, problemi neredeyse başedilemez hale getirdi. Geç kalınmış ve dolayısıyla artık ideal çözümün imkansız olduğu bir noktaya varılmış olsa da zararın neresinden dönülebileceğine bakıyoruz. Durumuz budur.

“Geç kalınmış” parantezi içine şunu da koyalım da ileride çok konuşulacak bir faktörü ıskalamayalım. Türkiye’nin bir kez daha bir Kürt meselesinde erken davranma kaabiliyeti gösteremediğini; yani, bölgedeki Kürtleri himaye etmek veya bir yolla onların sempatisini kazanmayı beceremediğini belirtelim. Şimdi önümüzde büyük ve kalıcı bir problem olarak büyüyen meselenin en kolay çözüm yolunu böylelikle ıskalamış bulunuyoruz. Bundan sonra, ya ABD ile diplomatik oyun oynayarak ya da son zamanlarda sık tekrarlandığı gibi “Kendi göbeğimiz kendimiz keserek” askeri yollarla bu sorunu yöneteceğiz.

Ortak devriye başlamış olsa da bunun Ankara için güvenilir bir mekanizma olmadığı ve en başta bizim hedeflediğimiz sonuçla ABD’nin düşündüğü arasında kapanmaz bir uçurum olduğu aşikardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Müttefikimiz (ABD) bizim için değil terör örgütü için güvenli bölge istiyor” sözü de bunun açık ifadesidir. Türkiye, halihazırda Suriye sınırı boyunca neredeyse devletleşmiş bir örgüt olan PYD’nin tasfiyesini bekliyor. İlaveten, içeride 3.5 milyonu aşkın göçmenin ilk elde bir milyonunun sonra da geri kalanının bu hat boyunca iskan edilmesini istiyor. Bütün bunları da aceleyle ve bir an önce yapmayı tasarlıyor. Acelenin bir göstergesi de eğer bu plan işlemezse sınırları açarak Türkiye’deki göçmen Suriyelilerin Avrupa’ya geçişine izin verileceği kartını masaya sürmektir. ABD ile pazarlık yaparken Avrupa’yı sıkıntıya sokacak bir resti ilan ediyoruz. Bunun anlamı, Yunanistan ve İtalya’dan başlayarak Almanya’ya kadar ulaşan haritada bütün başkentlerin ABD’ye baskı yaparak Ankara’nın taleplerini kabul etmesini sağlamaktır. Fikir gerçekten buysa ABD’nin ve bilhassa Trump’ın Avrupa’nın göçmen sıkıntısı yaşamasını pek umursamayacağını hesaba katmamız gerekir. Washington, Suriye’de kurduğunu düşündüğü dengeden memnun ve bunu bozmak için masayı devirmek gibi bir mesaiye tevessül edebilir mi? Zayıf bir ihtimal…

Öte yandan, kapıları açmak politikası ne kadar uygulanabilir? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kapılar açıldığında ve göçmenler için Avrupa’ya geçiş kolaylaştığında Suriye’den daha büyük göç dalgası gelebileceğini söylemişti. Özetle, biz kapıları açarız Avrupa da sıkı sıkıya kapatır ve sonuçta daha büyük bir Suriyeli göçmen nüfusu kaçınılmaz olabilir. Kapıları açmak senaryosu kulağa hoş gelse de kolay değil, hatta uygulaması imkansıza yakın bir yöntemdir.

Türkiye bu noktada ABD ile sınır devriyesini titizlikte sürdürmelidir. YPG riski bu yolla çözülemeyecek olsa bile çözümün imkansızlığını göstermek adına bu aşamanın geçilmesi gerekiyor. Süreci böyle yönetip doğrudan askeri güç kullanmak seçeneğini her an devreye girecek bir enstrüman olarak göstermek hakkı vardır. Zaten, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün yetkililer bunu ifade etmekten geri durmuyor.

Şimdiden sonra atılacak ve atılmayacak her adımın kaybedilmiş fırsatlar gölgesinde yaşanacağını, kolay olmayacağını bilelim. Bilelim de sahadaki kaybın üzerine bir de sinir harbinin kaybedeni olmayalım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 09 Eylül 2019 14:56
güvenli bölgenin abd ile görüşülmesiyle birlikte onlarla olan ticaret hacminin 20-30 milyar $ lardan 70 e çekilmesi elbette bunun neyin karşılıı olduğu sorusunıda akla getirdi.güv.bölg. işleri ilerieyip sulandırıldıkça hamasetle birlikte ticaret hacminin 100 milyar$ a getirilmesi konuşulur oldu.biraz daha sulanırsa bu rakamın 150 milyar $ lara ve hamasetin tavanına yaklaşırız.
Süheyl CALISKANOGLU 09 Eylül 2019 13:18
ABD gel biraz sinrda beraber dolasalim teklifi yapti,bizimkiler de "sazan gibi'atladilar,beraberce gezintiye cikildi,netice bir kere daha Hatice!..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 17:14
8
E ne yapılması lazım? ABD ile savaşalım mı? CHP bunu mu öneriyor? CHP Batı ittifakından yana mı değil mi? PKK meselesinde AKP'den farklı tutumu var mı?
Cok lafa gerek yok..Özete gelelim...Pkk,işid, vd .Fıratin Doğusu, Kıbrıs, Balkanlar, Kafkaslar,Ortadoğu vb olan ve olabilecek Sorunlar, Tehlikeler. Sadece ve Sadece Vatanın tam birlik içinde TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ (tüm etnik kokenlerimizle) zihniyeti ve çıkarı Doğrultusunda istikrarli bir mücadele ile Partiler, ideolojiler üstü olursak SIKINTI YOKTUR ...DEVLETTE ESAS DEVAMLİLİKTİR. ..Aile,İşyeri vb nasıl İstikrarlı olursa (Ahlak,Sevgi, saygı, tam bütünlük ) Toplumda öyledir. Bu hem Ahlaki hem Bilimseldir .kalanı zırva. !..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:51
2
Çok güldüm özür:))))
Sağırlar iki kere güler. Şanslısın yine. :)))..ikinci gülüşü sonra. .GULMEK İYİDİR. .şifadır. .:))..
musto 09 Eylül 2019 11:22
Ava giden avlanacağınıda hesap etmeliydi.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 16:38
1
Kim ava gitti
musto 09 Eylül 2019 18:55
0
Avcıların kim olduğu belli oldu. Bizlere'de Tazılık görevi verildi.
yurdumun insanı 09 Eylül 2019 11:16
2.ONE MİNUTE MASALI Yemeyin bizi,RTE de ABD de ülkemiz kamuoyunu oyalıyor.Recep ağa trip atıp gaz alıyor.Süreç ABD,İsrail beklentisine göre yürüyor.Suriye ile aramızda Adana Anlaşması ile,5 km içeri girme hakkımız var.Putin'de söyledi.Ama,sen 5 km derinliği artırmak için,Suriye ile görüşme yerine ( 3.ülke olarak başka devletin egemenliğine tecavüz)ABD ile iş tutuyorsun.Yarın bu yolu benim ülkeme karşı kullanırlarsa diye düşünmez mi insan! Bence Mavi Marmara,One Minute olayları gibi iki yüzlü politika izlenmekte.Sonuçta PKK/PYD Kürd Bölge Devleti,BOP Eş başkanlığı gereği kurulacak!
karar okuru 09 Eylül 2019 14:44
0
öncesi de vardır ama gözümüzün önündeki 17 yıllık proje artık iyice gerçekleşme kulvarında sona doğru ilerliyor.bazılarına göre anlaşılmaz gibi görülen herşey bir projenin doğrultusunda bilmesi gerekenlerin bildiği üzere bilinçli olark yürüyür.bütün bu bağırtı ve çağırtılar ile yapılan hamaset sadece kayıkçı kavgası.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:16
Fırat’ın doğusundaki “derin bölgede”, ABD’nin komutasında volta atmanın “sembolik” bir değeri bile yok. Kuru masraf ! Bu nasıl bir Kürt fobisiymiş arkadaş. Barzani referandum yapar, halk % 90’ların üzerinde evet, der; Ankara sizi aç bırakırım, diye tepki verir. Suriye’de fiilen bir egemenlik alanı yaratmış ve IŞİD’e karşı verdiği mücadele ile ABD’nin hatta Rusya’nın himayesine girmiş silahlı Kürt hareketinin, Ankara’yı, yıkarım, yakarım, taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmam moduna getirmesi, sağlıklı bir ruh haline işaret değil.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 10:00
Sağa sola savrulmalar...zikzaklar... kandırılmalar... sıfır sorunlardan sıfır komşular...dibe vurmuş hukuk, eğitim, ekonomi. Yandaş medyaya bakarsan da ülke çağ atlamış.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 21:14
2
Amerika Irak'ı, Suriye'yi işgal etti. Ama AKP kötü komşu...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:55
Yazar "kürtleri" himaye etmekten bahsederken, bölgedeki "kürtler"in pkk tarafından kontrol edildiğini unutuyor, yani diyor ki Türkiye Cumhuriyeti can düşmanıyla işbirliği yapsın, araplarla arasına da kan davası soksun. Bu mudur. Yapılacak şey en baştan müdahale edip bu kanton denen uyduruk yapılanmaları engellemekti çünkü bunların ne olup gelecekte neyi amaçladıklarını ben bile amatör gözlerimle görmüş idim. Hükümet Suriye iç savaşına taraf olacağına önce kendi güvenliğini sağlamalıydı ama herhalde ilgililer ihale ya da kupon arazi avında olduklarından tehlikeyi farkedememiş olmalılar.
Adem Saracoglu 09 Eylül 2019 09:23
Sinirda ISIS tehlike degildi! Ama mesele Kürt kazanimlari olunca bir güvenlik sorunu? Bu kafayla daha cok sinir krizleri gecirilir. Türkiyenin avuntusu, Kürtlerin kayiplarina indirgenemez. Bunun sonu hüsran! YPG ile ortak hareket edip, destemlemek, bizi hen ic politikada hemde dis alanda rahatlatir. Bunun ALTERNATIVI yok.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:57
6
Saçma. Kürt kazanımı dediğin arapların yerlerinden sürülüp yerleşkelerinin yıkılması, tapu kayıtlarının imha edilip, boşaltılan yerlerin kürtlerce işgal edilmesi ise bunun israilin batı şeriada yaptığından farkı yok.
musto 09 Eylül 2019 13:34
6
11.57 Tesbitleriniz çok doğru Kerkük Barzani tarafından el konulması tapu kayıtlarının yok edilmesi sessizce kabullenmemiz. İşid geliyor bahanesi ile Süleyman Şahı alıp kaçmamız uyarıldığımız halde Musulda Konsolosu rehin bırakarak elimizi kolumuzu bağlamamız yardım için Peşmergeyi sınırlarımızdan içeri sokmak nasıl oluyor'da kürt kazanımına destekmi yoksa köstekmi oluyoruz.Bop projesi tıkır tıkır işliyor izanı olan düşünsün.
Alternatif cooook..:)). TÜRK MİLLETİNİN. Çıkarına olmayan bütün yollar KAPALIDIR. !..TÜRK MİLLETİNİN. .Huzuru, Güvenliği Tehlikeye Düşerse. Zannetmeyin ki .!..Dünyada HUZUR olur. .Hertaraf Huzursuz olur. (Tekrar edelim TÜRK MİLLETİ demek Bosna, Prizren, Uskup, Gostivar, Kafkas, Musul, Kerkuk, Kudüs, Mekke, Medine vd) tum Etnik Kökenlerin Hepsidir. Onun için Dünya Huzursuz olur. !.Bunun ALTERNATİFİ yok-tur. .Osmanlı gitti, Hertaraf perişan, Allah Muhafaza Anadoluda Çakıl taşı Kımıldat. DÜNYA YANAR. ..!..Çünkü bu Coğrafya böyledır. Bir olalım Diri yada Sürü. .!..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:16
Suriye'de ilk günden savasa engel olmali, Amerika'nin burayi batakliga çevirme planina dahil olmamaliydik. Bir ülkenin ajanlarla çikarilan iç karisikliklarindan kalkip iktidarina "in ordan " dedik. içislerine karistik. Artik bir bataklik ve o bölgede terörü sürekli kilacak bir yapiya zemin hazirladik! Özal da bir koyar üç aliriz diye körfez krizinde hayal kurmustu!?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:10
”yurtta sulh cihanda sulh pısırık politika dediler”. Türkiye’nin yeri bu değil, onu hak ettiği yere getireceğiz dediler...Hayırlı olsun, bizi hak ettiğimiz yere getirdiler.
karar okuru 09 Eylül 2019 08:03
akp içerdeki suriyelillere vatandaşlık verip burada kalıcı olmaları için herşeyi yapıyor sonrada avrupayı kapıları açarım diye tehdit ediyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:14
10
8.03, Her değin şeyler nedir
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 07:32
Iyi ki cok iyi bir disisleri bakanimiz var da rahatiz ...
Ne istediniz de,vermedik(!) 09 Eylül 2019 15:55
0
Cok iyi bir Disisleri Bakanimiz var-mis!Saka olmali bu(?)Ironi olmali Bazen TV kanallarin da Ömer Celik,Mahir Ünal ve Mevlut Cavusoglu'nu gördügüm de,ne düsündügümü tahmin etmeye calisin,lütfen!..
Kürt meselesi mi? 09 Eylül 2019 05:01
Osmanlı topraklarındaki Arap meselesi ne ise bizim şimdiki Kürt meselemiz de odur. Sepeleri ile beraber tıpatıp aynıdır. Figüranları bile çok benziyor.
Erdoğan, 17-25 Aralık sürecinden sonra en az Erbakan kadar Milli Görüş jargonu ile konuşmaya başladı. Buna karşlık AKP, Özal'lı ANAP çizgisinde yoluna devam ediyor. Yani Erdoğan'ın söylemleri AKP'nin icraatına yansımıyor. Bunun hikmeti nedir? Üzerine yazan çizen yok... Herkes bilinçli ya da bilinçsiz bir kayıkçı kavgasının peşinde...
karar okuru 09 Eylül 2019 14:36
3
erdoğan kim erbakan kim ,erdoğan ne milli görüş ne.gömleği çıkarmakla iftihar edenlerin 17 yıl sonunda milleti,devleti,eknomiyi,itibarı getirdiği nokta belli.tavizlerle işbaşına gelenler ne ektilerse aynısını yaşayacaklar.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 20:33
1
14.36, Yazdıklarımı anladığını sanmıyorum.
Ali baba 09 Eylül 2019 01:02
Suriyenin kuzeyindeki Kürd kardešlerimizden,Biz Türkiyeye bir Tehtit Yok , Kibris Türkleri icin istedigimizi, Suriyedeki Kürd kardešlerimiz icinde istemeliyiz,
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 04:33
12
Kürt Kardeş değil ABD'nin silahlandırdığı teröristler. Tehtid değil saldırı var.
Ali Baba..Büyük Düşün BÜYÜK. .En az Siyonistler kadar. Ya Kendin oluşturursun Birliğini ya da Başkasının oluşturacağı Birliğe hizmetçi, köle oluruz. Bu COĞRAFYALARDA. TÜRK MİLLETİ MİLLİYETÇİLİĞİNDE. Birleşmek zorundayız ..Misak ı Milli (Toplumsal Hedef vb) ile başlarız. Musul -Kerkuk içeri alırız. Güneş,Nehirler,Madenler bizde olur. Bu başlangıç daha. !!..ahh bir anlasak. .tuzağı. gerisi kolay ! Hayali bile güzel TURK MILLETI'yiz Bizler desek. . Düşmanların UYKUSU KAÇAR. .Şüphesiz. Ödleri patlıyor bir olmayalım diye. !
Adem Saracoglu 09 Eylül 2019 18:16
2
Ne güzel söylemissin Ali Baba Allah senden razi olsun;)
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:00
Ülkenin her alanda bu kadar duvara toslamasının, bu kadar yalnızlaşmasının nedeni iktidarın aldığı ahlar olabilir mi? Kavala neredeyse iki yıldır hapiste. Benzer hikayeler de var tabi. Biz kendimizi düzeltmeden Allah bizim durumumuzu düzeltmez.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:33
9
Kavalayi cikarirsak bu is duzelirmi yani sen ne yiyip iciyorsun aynisindan bende istiyorum
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 13:14
2
@11:13, açken yaptım yorumu, yediklerimin bir etkisi yok, düşünmek için de beyin+vicdan kullanıyorum.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:08
Hatayı baştan yaptık ve yıllarca göremedik.
Tarihi hata... 09 Eylül 2019 05:03
7
Evet hatayı baştan yaptık. Sakarya diye kurtardığımız vatanda Adapazarı kurduk...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 23:48
Bu açıdan bakıldığında durum daha tatsız. Galiba başka açı da yok !
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN