Back To Top
Kaybolan seviyenin arkasından bakakalmak

Kaybolan seviyenin arkasından bakakalmak

 - Son Güncelleme: 25.02.2019 Pazartesi 16:03
- A +

Liyakat meselemiz var mı? Var. Aşikar…

Ehliyet, adalet, üslup, adab, hak/hukuk meselelerimiz de var.

Geç oradan, hoşgörü, empati bahsinde de mesele had safhada. İlimde, bilimde, akademide hakeza.  Üretmekte ve paylaşmakta bile…

Ne kadar sayarsak sayalım ama bilelim ki bir numaralı mesele seviyesizliktir. Neyi nasıl yaptığımızdan ziyade ilme, düşünceye, tarza, tavra ne kadar kıymet verdiğimiz önemlidir. Seviye bir toplumun kalitesinin derecesini temsil eder ve çalışmaktan, üretmekten, hakkaniyetten, liyakattan, haktan ve hukuktan evvel utanma duygusunu mecbur kılar. Adaletsizliğe, yalan söylemeye, çarpıtmaya, hak etmediğin yere konmaya, başkasının hakkını gaspetmeye, ne pahasına olursa olsun üstte kalmaya tenezzül etmezsin, zira utanırsın.

Başkalarının canını yakmaya utanırsın. Fırsatçılık ve köşe dönmeciliğe meyledemezsin, yüzün kızarır. Göz göre göre başkasının hakkını yiyemezsin, ayıptır.

Seviye diye bir şey vardır ve herkesi hicaba mecbur kılar. Hırs ve rekabet ne kadar coşkulu olsa da insana bir sınır koyar. Durman gereken yeri gösterir.

Liyakat, ehliyet, adalet ve hakka riayet kaybolmuşsa evvela seviye çizgisi silinmiş demektir. Kimsenin kimseden utanmadığı, her yalanın mübah, her yolun meşru ve maksada matuf her faaliyetin hak bellendiği bir yere mahkum olunmuş demektir. 

Ne yazık ki o saymakla bitmeyen bütün vasıflarımıza rağmen geldiğimiz nokta da burasıdır.

Dün alkışladığını bugün yuhalayan, dün baş tacı ettiğini bugün ayaklar altına alan, dün inandığını bugün inkar eden zihniyet o seviyenin mahsulüdür.

Kötülük denilen şey bu düşük seviyenin, zayıf karakterin açtığı yolda koşar adım ilerlemektedir. Madem kimsenin kimseden utanması yok, madem bilime hürmet lüzumsuz, madem adalet sadece kendine yararsa lazım ve madem yalan söylemekte sakınca yok; o zaman daha kötü olmaya mani nedir? Hal böyleyken, daha fazla seviyesizlik, daha çok kalitesizlik ve en nihayet herkesi bu çürümeye ortak etmekte de beis yoktur.

Seviye düştükçe makul siner. Ölümü gördüğü için sıtmaya razı olur. Daha azıyla yetinmeye önce boyun eğer sonra da nefes alabildiği için memnun olur. Bilgi, görgü, gelenek ve hafıza giderek silinir, geriye bugüne de şükür dedirten bir acziyet kalır. Hiç olmazsa eldekinden olmamaya razı olan çaresiz bir yetinme hali zihinlere oturur.

O vakit hakkaniyet duygusu zayıflar, silikleşir ve en nihayet kaybolur. Hakikatin ne olduğu unutulur yerine vaktin geçerli akçesi ikame olur. En ağır yaftalar en basit münakaşada kolaylıkla söylenir hale gelir. Hain olmak yahut vatanperverlikle taltif edilmek; o kadar kolay kazanılır ki düşen de şaşar yükselen de. Yan bakan işbirlikçi olur, hayran bakan makbul… Bugünün makbulü de yarının maktulü olmamak için var gücüyle seviyeyi biraz daha aşağıya çeker. Seviye artacak olursa apoletler dökülecektir, bunu bilir.

Bilmem söylemeye hacet var mı? Daha büyük ekonomiyi, daha yüksek binaları, daha fazla parayı, daha geniş arazileri kazanmak da kaybetmek de mümkündür. Tarih, zaman, şartlar o imkanı yolun bir yerinde her toplumun ayağına getirir. Lakin kaybolan seviyeyi, yitip giden kaliteyi, eriyen hakkaniyet duygusunu kazanmak çok zordur. Çok meşakkatlidir ve belki de imkansızdır. 

Kaybına mani olmayla mecalimiz yetmese bile kaybettiğimizi bilelim hiç olmazsa…

19-02/25/siyahkarar-1551099861.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARARLI 'KARAR' OKURU 27 Şubat 2019 18:20
Karaalioğlu, "Kaybolan seviyenin arkasından bakakalmak" başlığının altında : "Dün alkışladığını bugün yuhalayan, dün baş tacı ettiğini bugün ayaklar altına alan, dün inandığını bugün inkar eden zihniyet o seviyenin mahsulüdür." demiş. Fî tarihinde birileri :"Galat-ı meşhûr fasîh-i mehcûrdan evlâdır" (Yaygın yanlış, terk edilmiş doğrudan daha iyidir) demiş. ' Fasih-i mehcûr'lardan bir Er kişi ,27 Şubat 2011'de hicret etti.Ne yazar,ne de yazının altında atışanlar, Rahmetle dahi yâd et(me)mişler. 'Galat-ı meşhur'un zuhurunda hissedâr
KARARLI 'KARAR' OKURU 27 Şubat 2019 18:57
0
'Galat-ı meşhur'un zuhurunda hissedâr olanlar, 'cumhur -cemaat' gurub vaktini mi bekliyorlar ?
DURUMUMUZU ŞÖYLE ÖZETLEYEBİLİRİZ. DÜŞTÜK YOLA. MEVLAM KAYIRA.
doğan kaya 26 Şubat 2019 23:26
yayınlamayacaksanız neden yorum yazdırıyorsunuz?
doğan kaya 26 Şubat 2019 21:09
biryzamanlar gülenciler vardı astıkları astık kestikleri kestik hak tanımazladı hukuk tanımazlardı şimdi nerdeler kaçanlar kaçtı kalanlarda girecek delik arıyorlar ey reisciler sözüm size sakınha onların durumuna düşmeyın onlarda zamanında sorgulamadıkları şarlatanın günahının bedelini ödüyorlar hemde çok acı bir şekilde
karar okuru 26 Şubat 2019 17:06
Sayın Karaalioğlu,söylediklerinize katılmamak mümkün değil!Bizi içten yaralayan yaralarımıza parmak basmışsınız.Namertten dostun olacağına mertten düşmanın olsun demişler.Ar damarı çatlayana her şey normal geilir!
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 11:29
Çok afaki bir yazı olmuş açıkçası. Güç savaşlarının, ayak kaydırmanın, liyakatsiz terfilerin en acımasız şekilde yaşandığı yer özel sektördür. Bunu uluslararası bir firmada çalışan bir insan olarak söylüyorum. Ama özel sektörde memuriyetten farklı olarak “dişli” olmak bir meziyet, liyakatli olsa da “silik” olmak bir eksiklik olarak görüldüğü, konjonktürün kişiye farklı şanslar ya da dezavantajlar sağlayabileceği ön kabulü olduğu için kimse bu durumu eleştirmez, rahatsız olan zaten istifa edip ayrılır.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 23:16
Bu yazıdaki tespitleri yaşadığımızı bile bile olumsuz yorum yapan herkes aslında yazarı doğrulamış oluyor. Kimisi iktidara eleştiri olduğunu düşündüğünden saldırıyor kimisi de geçmişte iktidar kanadında yer aldığı için ülkenin mevcut şartlarında böyle bir yazı yazan yazara ancak şapka çıkarılır aranızda günahsız olduğunu iddia eden varsa ilk taşı o atsın
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 21:18
Sadece havuz medyasinin degil, iktidari korkak, urkek yazilarla dolayli olarak elestiren kose yazarlarinin da seviye kaybinda rolu var.
ati 25 Şubat 2019 22:09
8
ne şartlar altında, neler pahasına yazabildiklerini bilmiyorsanız...!
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 20:23
Seviyesizlik ne yazik ki yeni normali oldu Turkiye' nin. Muhalefeti kriminalize ederek iktidarda kalmanin temel mekanizmasi islevini goruyor. Seviyesizlik her alanda (ekonomi, yonetim kalitesi, egitim, hukuk devleti vb) tum gelisme dinamiklerini yamuklastirip tikayarak Turkiye' yi uluslararasi rekabette surekli geriletiyor. Seviyesizlerden seviyeli bir yonetim beklenemez. Ama seviyesizlige yazinizda yapildigi gibi ayna tutulmazsa, seviyesizligi en guzel durum olarak topluma sunagelirler. Hatta Avrupa' nin da bu seviyesizligi kiskandigini bile ileri surerek...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 20:20
Cehalet zulmü getirir,zulüm adaleti yok eder.adaletin bittiği yerde liyakatı aramak beyhüdadır.Nitelikli insan iyi bir eğitimle yetişir.Eğitime yön veren ailedir.Aileyi yönlendiren ise resmi idiaolojidir.Geçim derdinde olan bir toplumun erdemli olmasını beklemek hayaldır.Kötü niyetli siyasetçiler de bunun farkında oldukları için toplumu yoksullukla terbiye ederek kendilerine bağlama sanatını çok iyi bilirler. Mustafa bey bu konu çok önemli,işlediğiniz için sağolun.Ancak halkı uyandırmak için sürekli işlenmeli.Belki bir çoğumuz aynaya bakmaya utanırız.
Halil Korkmaz 25 Şubat 2019 20:10
Tamam: Türkiye'nin kalkındığı, uçak fabrikası, dünyanın bizi kıskandığı, FETÖ'nün Hocaefendi, Öcalan'ın barış güvercini olduğu, borçlarımızın azaldığı filan hepsi yalandı ama mitinglere giderseniz Reis'den size 250 gram çay ve bez çanta bedava. Haberiniz olsun
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 17:45
Sarı sendika diye bir şey var mı? Sarı ihanetin dengidir de? Ama işçilere ihanetin.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 17:20
ilim nedir?
Dsp Genel Başkanı chp çok fena saydırmış ; akpartiyi siz iktidar yapıyorsunuz yıllardır, secimlerde yenilip yuzsüz yuzsüz başardık diye dolasiyorsunuz.31 mart secimlerinden sonra tribunlere gideceksiniz.abdullah gul cumhurbaskani olsun diye yalvariyorsunuz, ulkuculeri solcu diye aday yapiyorsunuz.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 19:29
26
Seni gidi trolcuk seni ...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 16:55
Sn Erdogan her gun kendisi gibi dusunmeyenler icin, hain, terorist, illet, zillet sifatlarini kullaniyor. Ser odaklari diyor. Kendisi kanunla korundugu icin elestriden muaf...! ...imamin seviyesi boyle olunca ..cemaatte ona uyuyor.... yazi icin tesekurler.
Alarm 25 Şubat 2019 17:12
47
Kendisi gibi dusunmeyene degil apocu hdp ile isbirligi yapanlara diyor
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 20:26
52
17:12..o zaman apocu hdp yi niye seçimlere sokuyor? yarın pazarlık yapmak için mi ? bizi kandiramazsin; karşında aya otoyol yapılacağına inanlar yok..
Zuhahaha 25 Şubat 2019 22:17
9
20:26 ay a otoyoldan daha zor olan chp zaferine inananlar var.her secim yenilip her secim bir umut. Sen ak partiyi chp mi sandın belediye pazarligi yapsin.hdpye kayyum atamış . Ama meclise alıp canlandiran yine chp.
karar okuru 25 Şubat 2019 16:52
Sözlerinize katılmamak mümkün değil.Tüm bu hataların,yanlışların,eksikliklerin giderilmesi için adaleti,eğitimi hukukun üstünlüğünü kabullemek gerekir.Gelecekte tüm bunların oluşabilmesi için ok büyük zamana ihtiyaç var!Bu sebepten dolayı gelecekten son derece umutsuzum.Allah bu necip millete acısın ve korusun...
Mevlüt 25 Şubat 2019 15:58
Allah'ım hain olmadığım halde bana hain diyenleri, Zillete hiç düşmemiş birisi olarak beni zillete gösterenlere iki cihanda da hakkımı helal etmiyorum.
kararlı okur 25 Şubat 2019 20:39
34
amin
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 14:43
Seviye sorunu yoktur. İlk günden bu yana , dedigi yaptıgı herseye bir özür bulan , siz ve akif beki gibi yazarlar vardır. İlkesel duruşlar için bile ama diyen yazarlar. Somada esnaf döven adamı savunmak için tvlerde neler konuştuğunuzu unutmadık. Star da heraksam çıkıp savunuyordunuz ya baskanı seviyeyi yavas yavas düşürürken. Hukukun teknik konularını bile eğip büktünüz . İşleri kitabına uydurmaya bile çalışmadınız. ne seviyesinden bahsediyosunuz. camiye ayakkabıyla girdiler sayın yazar ne seviyesinden bahsediyosunuz.
Karar Okuru 25 Şubat 2019 16:16
24
İşte doğru yorum bu. Herkesi ahmak yerine koydular. Aslında her şey ortada. Herkes oradaydı. Herkesin onündeki ahlak zaaflarını yuttular ve de yutturdular. Zamanla gene eski ayarlarına döner bu arkadaşlar. İndikleri trenden başka binecek tren yok bu kafa için. Geçti artık!!
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 16:28
7
Lafdan anlamayana etmeli tekdir, tekdirle yola gelmeyenin hakki kotektir
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 16:30
11
Bir kötek eksikti. Bırakın bu işleri.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 14:24
Bu seviye güzel boyle bir dönem daha devam edelim. Halkımızın alacağı daha dersler var. Anlatınca anlamadılar yaşasınlar biraz daha kimlik üstünden siyaseti, alnı secdeye degenin adaleti çok yaşa. En az bir dönem daha inadına RTE
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 17:23
6
Aynen. Bence enaz 2030 yilina kadar.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 14:21
Sorgusuz sualsiz insanların yargılandığı Cennet Vatanım.
Yalanın büyüğü küçüğü, hatta şakadanı olmaz. Peygamber, yalan yalan olarak, yalancık yalancık olarak yazılır ve hesabı sorulur, diyor. Bir başka rivayette de, Müslümanın, zina yapabileceğini, içki, içebileceğini, hırsız olabileceğini ancak yalan söyleyemeyeceğini vurguluyor. Müslümanlar, yalanına şahit olduğunuzun arkasından gitmenin, ona destek olmanın, hesabı gerektirdiğini unutmayın.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 15:45
33
yalancının peşinden yalancılar gider. garip bir durum yok ortada
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 13:51
Hepsini Ce Ha Pe yaptı.Necip halkımız sandıkta haddini bildireceeek
Öztürk 25 Şubat 2019 13:28
Yazılanlar doğru ne yazikki.nerden bakarsan bak toplumsal yozlaşma var.
Öztürk 25 Şubat 2019 13:23
Ortaya yazılmış,sadece anlık fikirsel ve ahlaki zevk veren bir yazı.Hedef göstermeden,soyuttan somuta geçmeden,kalın felsefe kitaplarından sadece bir cümle.
Hâl-i pür melâlimizi anlatan güzel bir yazı.Gerçekten nedir bu seviyesizlik.Nedir bu rezillik?Adam ;milletin gözüne baka baka, hakikati çarpıtabiliyor.Demek bu onun bir tabiatı haline gelmiş.Halbuki ;yalanla iman,bir arada bulunmazmış.Ama şimdi sarmaş dolaş.Hem mü'min,hem yalancı.Halbuki Allah Resulu:"Mümin,asla yalan söylemez"buyuruyor.Bu da bize, içinde bulunduğumuz seviyeyi bilakis seviyesizliği gösteriyor.
karar okuru. 25 Şubat 2019 12:49
teşekkürler. altına imza atılacak değerlendirme .
Mısırlı Hüseyin'e idam mahkumu olmasına rağmen Mısır'a iade eden AKP ondan sonra Türkiye'de Rabia yapıp oyları toplayan yine AKP Erdoğan diyor ki sisi'ye sence diktatör için insanları niye açmıyorsun diyor O zaman niye Mısırlı Hüseyin'i diktatöre iade ediyorsun Erdoğan
Chp hdp açık ortak 25 Şubat 2019 13:35
21
Hala o gencin siginma talebi yaptigini ispatlayabilen babayigit cikmadi.ya da turkiyenin onun idam mahkumu oldugunu bildigini..ispatlayacak babayigit araniyor.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 13:59
27
13:35..onun idam mahkumu olduğunu bilseydi ,sence ne yapardi?Mavi Marmara da ölüme gonderdikleri gibi, Türkiye'ye gelirken bana mı sordun der mıydı?..Babayiğit mı? Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana,bilmem söylesem mi,söylemesem mi.!!!
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 15:00
11
13:59 mavi marmara ölume gonderme mi ? Aksine gitmeyin mi dendi acaba ?
Menderes YILDIRIM 25 Şubat 2019 12:08
Mustafa Bey; Liyakat Yerine Benden - Senden Diye Yapılan KPSS ATAMALARI Kurumlarının Çoğunu Ne Hale Getirdiğini Görebilirsiniz. Size Bir ÖR: FETÖ Şaibelerine Göz Yummak Adına GEÇMİŞ Yıllarda Sınavlarda HAKLARI Kaybolan GENÇLER, Şu An YAŞ SINIRI Uygulaması ile Bundan Sonraki HAYATLARINDA da İŞE GİREMİYECEKLER. Bunların Hepsi Benim Akrabam Değil, Kan Bağım Yok, Ama Yaş Sınırı Uygulaması ile Hayatlarının Geri Kalan Döneminde KPSS ile İŞE GİREMEYECEKLER. HAKLARINIZI HELAL EDİN - RABBİM BENİ AFFETSİN, Diyerek Geçiştirilemez.
FAHRİ CEBECİ 25 Şubat 2019 11:58
BU YAZININ HER KELİMESİNE KATILIYORUM,EİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK.SELAM
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 11:50
Bazen yorumlar yazılardan daha anlamlı olabiliyor. Yazar öyle bir yazmış ki yorumların hepsi havada kalıyor. Bu yazıya sadece şapka çıkarılır.
Karar okuru 25 Şubat 2019 11:44
Yazar önce kendine bakmalı. Yetersiz, donanımsız ve ezik bir kültürün sarıldığı bu anlayışın buraya varacağını görememiş olmak ciddi bir kusurdur kendini eli kalem tutan olarak görenler için. Geri kalmışlığın öfkesi hiç bir şeyi değiştirmez sadece yıkar ve tahrip eder. Aslında en büyük kötülüğü de kendine yapar. Şimdi sıkıntı ile sesleniyorsanız kendinize de bu anlayış ile yaptığınız kötülüğü yaşıyorsunuz. Son pişmanlıklar fayda etmiyor. O anlayıştan dünyanın hiç bir yerinde hiçbir şey çıkmaz! Sadece çaresizlikten mazaret-ma
Şerif 25 Şubat 2019 10:40
Teşekkürler sayın Karaali, Bu yazıyı inanarak yazdıysanız teşekkürler. çünkü artı ayranı üfleyerek içme zamanı.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 10:12
Şu soğukta içimiz ısındı. Ne güzel bir yazı. Demek ki ülkenin sağduyulu insanları yalnız değil. Sağolun varolun Mustafa bey.
karar okuru 25 Şubat 2019 10:11
nası becerdin de korkmadan yazdın bütün bunları seni burnundan tavana asarlar anında fötö cü ilan ederler yazık olur sana
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 10:09
(Dün alkışladığını bugün yuhalayan, dün baş tacı ettiğini bugün ayaklar altına alan, dün inandığını bugün inkar eden zihniyet o seviyenin mahsulüdür) tamam iste sayin Karaalioglu tamda kendini tarif etmissin.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 10:15
18
Nedir bu kararcıların çektiği. Bir yandan baskı ambargo. Öte yandan böyle tuzu kuru tipler. Allah kolaylık versin!
karar okuru 25 Şubat 2019 12:40
2
Bak dostum yorumcu tuzunu incelemiş ve kuruluğuna da hüküm vermiş. Bundan fikrinin sağlamlığının anla...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 13:41
7
10:09.. Yazarı fena yakalamissin ama,bunun bir amasi var.. yazarın; aldatildim,rabbim beni affetsin demeye hiç mi hakkı yoktur?..yok eğer ama si yok seviyesizlikte ısrar etmeliydi derseniz,bana da ,ulan hepiniz oradaydiniz deme hakkı doğar ki .. yanlıştan dönülmesi erdemliktir; ısrar etmenin ne demek olduğunu da sen söyle
musto 25 Şubat 2019 16:09
8
Tarafsız biri olarak şöyle bir atasözümüz var.Dinsizin hakkından imansız gelirmiş.yok bir birinizden farkınız.
karar okuru 25 Şubat 2019 10:07
ne mutlu şahsınız ve medyanın bu kayıpta hiç rolünüz yok ve dışarıdan bakabiliyorsunuz hakkaniyet duygusuna ve olaylara:)
Karar Okuru 25 Şubat 2019 09:54
Ağzınıza yüreğinize sağlık Mustafa Bey. Yazınızda dile getirdiğiniz seviye kaybı konusu beni de çok rahatsız eden bir husus idi. İnsanımız, toplumumuz için seviye isteyenlerin sesini daha çok duymak istiyorum.
Menderes YILDIRIM 25 Şubat 2019 09:55
Mustafa Bey; "Liyakat, ehliyet, adalet ve hakka riayet kaybolmuşsa evvela seviye çizgisi silinmiş demektir. Kimsenin kimseden utanmadığı, her yalanın mübah, her yolun meşru ve maksada matuf her faaliyetin hak bellendiği bir yere mahkum olunmuş demektir." Demişsiniz. Keşke HİÇ Olmazsa ama Her Daim Yanlışlar Vardı. Ancak LİYAKAT KÜLTÜRÜ - EMEĞİ - HAKKIN Kaybolduğu BUKADAR DÖNEM HİÇ OLMAMIŞTI. Sınavlarında FETÖ ŞAİBELERE GÖZ YUMMANIN SONUCU. Bu Durumu Bilmiyorlar mıydı? Görmüyorlar mıydı? ANLAŞMA BOZULMASI DİYE Sessiz Kalındı.
cenap 25 Şubat 2019 12:09
42
hiç bilmez olurlarmı,bal gibi biliyorlardı.tabanlarıda bundan rahatsız olunca binlerce yandaşlarını,torpillileri hiçbir sınava tabi tutmadan sözleşmeli memur olarak çalıştırdılar ve bir gece ansızın bunların hepsini kadrolu memur yaptılar.ha soruları çaldırıp adamı işe almışsın,ha torpille sınavsız adamları sözleşmeli yapmışsın,ha bir gecede onları kadrolu memur yapmışsın.hepsi aynı şey.fetöcülerle aynı yağmurda ıslanıp aynı yollarda yürüyünce aynı huylara sahip olmuşlar.
Bu yazıyı kesip Türkiye 2019 daki .. Islamcı yılları diye anlatırız.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 14:38
7
09:34.…Yazı da ,yorumda " cuk" oturmuş.
Kılıçdaroğlu: akpartiye oy vermek HARAMDIR.. CHPli Veli Ağbaba Ak partiye oy verirseniz elleriniz kırılsın.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 12:20
24
Kılıçdaroğlu neden hatalı izah eder misiniz.. Hırsızlık vurgun talan eden.Şehirler pislik içinde.Hava,su,toprak ve insanı kirletene oy verip bunları devam ettirmek helal mi!
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 09:24
2000 yıllık Devletin 100 Yıllık Cumhuriyetin başındaki Cumhurbaşkanının, belediye başkanlarının seçildiği yerel seçimi kazanabilmek için halkın önüne çıkıp işportacı gibi çay, poşet tanıtımı yaptığı, yanına bir de tarak vad ettiğini gördüğümde Türkiye’de seviye sorununun artık kalmadığına kesin ikna oldum.
Karar Okuru 25 Şubat 2019 10:13
30
Cumhurbaskani bu mitinglerden sonra kazanirsa belediye baskani mi olacak?
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 11:22
12
Erdoğanın mitingleri muhalefeti acayip geriyor...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 15:16
35
@11:22: tabii bu mitingler muhalefeti gericek! "Tarafsız" Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, bütün bakanlar devletin imkamları ile miting yapıyor, muhalefet ancak kendi imkanları ile miting yapabiliyor. Nerde hak ve hukkuk, adalet ve eşitlik? Bu seçim (ve öncekiler ) adil değil.
Yüksel dinçer 25 Şubat 2019 09:24
harika bir yazı olmuş ama kim kendinde bir pay çıkarır yerel seçim yapılıyor beka sorunu oluyor karşı tarafa zillet ittifakı diyebiliyor siyaset sevyesi okadar düşükki adam koltuk benim olsun'da ülke batarsa batsın adam on senede dört parti değiştiriyor yav nasıl bir varlıksınız hiçmi biraz karekter zerresi olmaz.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 09:06
Durum tespiti bu kadar mı güzel yapılır. Yine tarihe not düşecek müthiş bir yazı. Kaleminiz çok farklı bir boyutta.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 08:52
Ben bir hain-teröristim ve zillet bataklığında debelenip duruyorum. Çünkü 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı adaylarına oy vermeyi düşünmüyorum.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 08:51
Yazınızın her kelimesine katılıyorum. Yüreğinize sağlık Mustafa Bey..
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 08:47
Bir doz, ayar sorunumuz var ulke olarak. Ulke disindakilar gavur, ulke icinde muhalifler ise hain. Yani bizden olmayanlara her turlu kotuluk mubah. Peki bu mu dindar olmak, hosgorulu olmak, baskalarinin ki onlar da Allah’in kulu, haklarina saygi duymak?
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 08:43
Nedendir bilmem ama bu yazıyı okurken aklıma Frankenstein romanı geldi.kendi yaptığı bir iş sonucunda mahvolan kimse;yaratıcısının kontrolünden çıkıp onun mahvına sebep olan,zaptedilemeyen, durdurulamayan biri ..... fantastik bir mary shelley romanı.
kemal 25 Şubat 2019 08:18
çürüdük, üst üste yığılmış çöp gibi içten içe çürüttüler bizi, çok azımız kendini kurtarabilir bu çürümüşlükten, inşallah o kurtulan bizler oluruz umarım.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 07:49
Artik öldük, bittik,yandik Edebiyatlarini bırakalım. Herkes kendine baksin.Devleti yönetenler kotu de ,biz halk olarak,sivil toplum örgütleri olarak nasiliz ona bakalim.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 06:50
Umarım dibi görmüşüzdür de buradan yükseliriz. Tabi bazı şeylerin değişmesi gerekecek.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 06:38
İnşallah içişleri bakanımız bu yazınızı okur.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 03:01
Bizde yere tükürüp küfürlü konusan adam makbüldür. kibar adam top derler mahallede . Mahalleye girdin mi şöyle bir yere tükürücen bi ızvunla oynayacanki adam görsün mahleli. Öyle temiz sık giyin bir de rücalı falan konus bak ne diyorlar
Karar Okuru 25 Şubat 2019 01:58
Donanimi ve zekasi yetmeyen insanlarin kapasitelerinin ustundeki noktalarda goreve gelmesi (getirilmesi ile) carklar durma noktasina geldi.
musto 25 Şubat 2019 01:46
Amerika Başkanlık sistemi güzel bir sistemmiş iyide olsa kötüde olsa iki dönem seçilip köşesine çekiliyor keşke bunlarda tadında bıraksalardı. ihale yasalarına çevirdiler yap boz.
Davut Doğrucu 25 Şubat 2019 01:31
Üslub-u beyan, aynıyla insan...! Bizde de "Bilge Adam"lar çooook takdir edilir!
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 01:28
Yazınıza aynen katılıyorum bu seviyesizler kendilerini İslamın önderi saymaları ve müslümanların ne çilelerle kazandıklarını VE itibarını (ki müslümanların kazandığı bu itibar bunları iktidara getirdi )Ama bu sahte müsümanlar70 80 senede kazanılan itibarı 15 senede bitirdiler bunlara ne söylense boş hazreti Allah bunları kahhar sopasıyla kahretsin AMİNNNN.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 07:47
24
Demokrasinin güzelliği bu işte. En absürt dusuncenin de ifade edilebilmesi.80 yilda her on yilda bir darbe ile tokat yemişin. Bizim cocuklar dedikleri Bati ve işbirlikçileri tarafindan.Son olarak hainler sürüsü tarafindan 15 Temmuzda Turkiyeyi isgal girişiminden kurtaran bir Halk ve iktidara , kazanimlari kaybettirdi diyorsun. Bin yillik tarih ve medeniyetin den haberin varmi? Kaybedilen bir sey yok. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.Anlayana.
karar okuru 25 Şubat 2019 10:07
4
Seviyesizliğin yerildiği yazıya bu kadar seviyesiz bir yorum yazmak meselenin muhalif görünen insanlarda daha da kronik bir hal aldığını gösteriyor. Sayın Karaalioğlu gazetesinin yazar yorumlarını okuyor mu bilmiyorum ama birşeyleri düzeltmeye ilk burdan başlasa iyi olur...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 14:18
6
07:47......"Bizim çocuklar" kim ola ki onlar? " Biz BOP. es baskanlarindan biriyiz ve bu görevi yapıyoruz; hani şu Amerika'nın da düşündüğü".." ellerine bir kağıt almışlar" ..bizim çocuklar..." diye, ispatlamayan namussuzdur serefsizdir".. kaybedilen bir şey var mı? Seni kaybettik be çocuk
KaRaR oKURu 25 Şubat 2019 01:17
Güzel ve anlamlı bir yazı.Bu insanca olmayan eylemleri yapanlar kimmiş, şöyle yana yana birkaç isim zikredeydik tanzim kuyruğu misali. Bir de milletin yarısına hain diyene biz ne demeliyiz. Milletine hain diyene lanet etmek, hakaret etmek caiz olur mu. Yoksa Kudret-i İlahinin Kahhar ve Celal ismine mi havale edelim. Neyse çok düşünemeyiz daha ben havale ettim bile...
karar okuru 25 Şubat 2019 10:12
8
Bu lanetleşme merakı nereden geliyor efendi. En son bir meczup mülaane ile tarumar olmuştu. Fikirlerini hakaret etmeden ve lanetleşmeden yazamıyor musun...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 01:01
Biz herşeyden önce toplum olarak utanma duygusunu kaybettik , akıl ve vicdan insanın en önemli iki değeridir , biri diğerinin yanlış yapmasını her zaman engellemiştir eğer bir insanda bu iki vasıf kaybolmaya başlamış ise insani çürüme kaçınılmaz sondur
Karar Okuru 25 Şubat 2019 02:04
17
Suc toplumun degildir. Toplumun uzerine boca edilen hoyratligin ve cirkinligindir. Balik her zaman bastan kokar.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 01:01
Sn yazar , yazıyı çok uzatmissiniz; akp ülkeyi mahvetti demeniz yeterli olacaktı
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 07:21
31
AKP, Fetö ve PKK'yı mahvetti...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 00:33
Manifesto. Eline sağlık sayın yazar.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 00:21
Kaybettiğimizden rahatsız, pişman değilsek farkında olmak neye yarar çirkinliğimizi artırmaktan başka.
Karar Okuru 25 Şubat 2019 02:09
22
Algi operasyonlarindan serseme donmus secmen nasil farkinda olacak? Ortada gezen bilgi kirliligine bakarsak zor. Diyelim farkindalik ve pismanlik olustu. Bunu sonuca yansitacak kanal kaldi mi? Herkes korkuyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN