Back To Top
Kılıçdaroğlu’nun o sözü ne anlama gelir?

Kılıçdaroğlu’nun o sözü ne anlama gelir?

 - Son Güncelleme: 07.10.2019 Pazartesi 07:42
- A +

Siyasetin lafı boldur. Özellikle, siyasal merkezin toplum üzerinde belirleyici gücünün böylesine yüksek olduğu durumlarda söz söylemek veya meydanı boş bırakmamak adına aman vermez bir rekabet olur. Bunlar çoğu kez sıradan polemikler ve özellikle Türkiye’de gündelik konuşma dilinin kalitesini düşüren lakırdıdan ibaret şeylerdir. Zaten sıradanlaşmaya meyyal kesimlerin cesaretini artıran, içinde bilgi kırıntısı olmadığı gibi bol hamaset ve sloganla süslenmiş cümlelerin biri gider öteki gelir. Sokağın istifade edeceği; yani bir siyasal vizyon öneren sözlerden ziyade siyasal tartışmalarda fanatizmi besleyen ve amiyane tabirle laf çarpmaya yarayan sözler ne yazık ki merkezi siyasetin ana faaliyeti haline geldi. Bugün de gelmedi, epeyidir böyledir.

Kıyaslamak mübalağa olmaz, bugünün siyasal dili 20, 30 yıl öncesinin çok gerisindedir. Düşük seviyelidir ve kalitesizdir. Üstüne bir de politikacılar sosyal medyaya kulak verme adına, o mecraların seviyesine inme konforunu da seçiyorlar ki, manzara bakılacak, duyulacak gibi değildir.

Son dönemde daha çok insanın televizyonda siyasal konuşma ve bunlar üzerine yapılan tartışmalardan soğumaya başlamasının sebebini burada aramak gerekir.

Neyse ki siyasal rekabet partileri büyük zihinsel değişimlere mecbur bırakıyor da bazen kulak kabartmaya değer sözler duyabiliyoruz. Bazen dediğim, gerçekten bazen. Haftada yahut ayda değil, yılda bir kadar…
      CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen hafta sonu bir konuşmasında şöyle dedi: “Bizim de çok kabahatimiz, kusurumuz var. Bir başörtüsünü Türkiye’nin en temel meselesi haline getirdik. O kız çocuğumuz üniversiteye gidiyor mu, imkânını sağlıyor muyuz? Derdin o olmalı. Çocuklarımız okumalı, bilimi öğrenmeli ve hayatı sorgulamalı.” 
     Kılıçdaroğlu malum bir süredir, CHP’yi ülke gerçeklerine; yani Türkiye’nin sosyolojisi, inanç haritası ve siyasal hafızasına uygun istikamette dönüştürmeye çalışıyor. Artık çalışmayı geçti dönüştürüyor da… Nitekim, bu dönüşüm sayesinde; sadece bir bakışta CHP’li görünen aday profilini terkedip farklı kimlik kombinasyonlarının da CHP’de olabileceği kanaati uyandıran isimleri belediye başkan adayı göstermeye cesaret ederek yerel yönetimlerin en parlak koltuklarında iktidar olmayı başardı. 
     Başörtüsü konusunda söylediği sözleri de bu değişim penceresinden önemsemek gerekiyor. Böyle konuştuğu için partisine oy gelir mi, gider mi önemli değildir. Ayrıca da oy böyle meseleler üzerinden gelip gitmesin… Önemli olan ülkede en temel tartışma konusu olan, eski rejimin ana karakterini oluşturan ve CHP’nin siyasal desteğiyle de büyüyen başörtüsü meselesinde tarihi önemde bir tavır değişikliği açıklamış olmasıdır. Böylelikle, demokrasilerde sadece iktidarın değil, muhalefetin de temel sorunların çözümüne katkı verme prensibinin güzel bir örneğini göstermiştir. Başörtüsü meselesi zaten halloldu, yasaklar zaten kalktı veya aksi bir tavır zaten artık sürdürülemez diye düşünülebilir. Ama siyasal ve sosyolojik süreçlerin kırılganlığı açısından bu açıklama son derece gereklidir. CHP Liderinin ağzından duyulması bir tahahhüttür ve bir dönemin sonunu ilan etmektedir.    
     Rövanş müsabakalarına merakın yüksek olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Böyle bir söz, geri dönüşü imkansızlaştıran ve kılık kıyafet hürriyetini güçlendiren değerli bir siyasal cümledir.
    Kılıçdaroğlu’nun partisi adına cesur sayılacak bu adımı umarız ki siyasete ülkenin ortak iyiliği için rekabet getirebilir. Daha fazla hürriyet, daha fazla hayat tarzı garantisi ve daha fazla empati adına…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 21:53
Gerçekten tartışma programları iğrenç bir hal aldı , ya Rabbi nasıl bi seviyesizlik bu böyle , yalakalığında bi seviyesi varmıdır acaba
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 17:08
0
Yoktur ve olmayacaktır.
isparta kahramani 07 Ekim 2019 19:37
walla mustafa abi gerci sen daha iyi biliyorsun amma simdi biraz safliga vuruyorsun isi diyecegim o ki bunlar seriati bile getirirler yeter ki reis gitsin
siyami çokatan 07 Ekim 2019 18:09
aslında chp yirmi yaşına gelmiş insanlara aile baskısı ile olsa da başı kapalı diye okul kapısını kapatmak istemiyordu Hatta arşivlere bakın geleneksel baskıların Bedeli ve çözümü insanlara okul kapısını kapatmak olamaz diyen yüzlerce politikacı chp li bulursunuz
Basörtüsü polemigi,egitimi düsük dindar kisima "gaz vermek'icin bilincli körüklendi,pazarlandi,AKP bunu istismar ederek oy topladi,gercek bu gerisi fasa-fiso..
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 16:40
5
Desene CHP/TSK da tongaya kolay bastı.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 13:39
Evet siyaset 30 , 40 gerisinde kaldı. Çünkü o yılların yazar cizerleri de farklıydı. Sizin gibi rüzgar ne yana eserse o tarafa gitmiyorlardi .Sizler ve bizler neysek siyasiler de onlardır. Üzgünüm.
BİLÂL GÜN 07 Ekim 2019 12:38
TAYYİB'İN GÜCÜ; 50+1 OLMASA ,KILIÇTAROĞLU NEDAMET İZHÂR EDER MİYDİ... HERKES BİLİYORDUR ,BUNUN BÖYLE OLDUĞUNU. SİZİN GİBİ İSTİKAMETSİZLER DE BİLİR AMA HAKÎKÂTİ ÖRTMEYE KALKIŞIR...
Hüseyin Şenel 07 Ekim 2019 11:49
“CBS sisteminin karizması çöktü,destek %50’nin altına düştü” Yeni sistem arzusunun Milletimiz’de karşılığının çok fazla olduğunu düşünüyorum. CBS referandumda hak ettiği %’yi alamamıştı..Referandum öncesi şiddetli kutuplaşma ortamı (Hayırlı Cumalar”,vs.nin bile denilemediği) ve katkı kabul etmeden,acele Referanduma gidilmesi,çoğu kesiminin (sistemi isteyenler dahil) hayır demesine sebep olmuştur..Önerileri dikkate almış bir teklifin,tatminkar oranlarda kabul göreceğinden emindim. Hayati değişikler getirecek bir süreç ancak çıkması istemiyorsanız böyle idare edilirdi. (Günümüzde de
Hüseyin Şenel 07 Ekim 2019 11:47
sonuçlarını gördüğümüz,devam eden“Ben bu orduyu yedek subaylarla da idare ederim!”özgüveni neticesi) “Piyango”gibi bir sistem teklif edilip de Marjineller dahil,muhalefete keskin bir şekilde“hayır”dedirten süreç. Tezimin doğruluğunu(Milletimizin bu sistemi desteklediği tezi)öyle bir ortamda kıl payı kabul edilmesine ve düşünülenin aksine,İstanbul seçimlerinde verilen Demokratik tepkinin(Parlamenter sisteme dönüş arzusu içinde olan partiler etrafında kümelenme değil,tam tersi) desteklediğini düşünüyorum.Günümüzde ilmini siyasi görüşünden arındırmış Sosyolog’lara o kadar çok ihtiyaç var ki..
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 11:21
Ah bir de samimiyetlerine inanabilsek ! Eğer Kılıçdaroğlu başörtüsü konusundaki sözlerinde samimi ise, yıllardır yaptığı, halkın oylarıyla seçilmiş Erdoğan üzerinden Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratan, iç barışı tehlikeye atan, kutuplaşma ve ayrışmaya neden olan nefret söylemi için de aynı özeleştiriyi yapmalıdır. Yapamıyorsa, bu söylediklerinin oy devşirmeye yönelik taktik bir takiyye oluğuna inanmaya devam etmekten başka çare yok.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 12:27
4
Nefret söylemini Kılıçdaroğlu yapıyor öyle mi? Sabah kahvaltıda çay mı içtin?
musto 07 Ekim 2019 10:44
Yeğenim 2010 Cambridge ünüversitesinde eğitim görmeye gitti bir kaç sene sonra Yusuf islam ile ülkeye yapılacak bir cami projesine yardım için geldiler:Bizim muhafazakar dindar yeğen gitmiş yerine Hint türbanı takmış siyasal ikidarın simgesel kıyafetlerini giymiş kızım bu ne hal ne annenin ne ninelerin giydiğİ kıyafetler bunlar değil amca onlar çağdışı kaldı şimdi moda bunlar bence islamcılar inancın içini boşaltıp sadece görüntüye ve kıyafete indirdiler.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 11:34
8
Başörtülüyü üniversiteye almayıp eğitim hakkını gaspedenler bu kızların başlarına takıntı yapacaklarına kafalarının içini bilim ile doldurmalarını sağlasalardı iş buraya gelmezdi ve tükürdüklerini yalamak zorunda kalmazlardı.
Köroğlu 07 Ekim 2019 10:39
Kılıçdaroğlu'nun bu açılımları değerli ama yetersiz. Şunu hissetmiyorum ben: "CHP için hem hukuk hem de demokrasi önemlidir. CHP için insan devletten önce gelir"
isparta kahramani 07 Ekim 2019 19:45
1
haklisin beyim tek parti doneminde ve 28 subat surecinde gosterdi ne kadar halkci ve bittabi demokrat oldugunu
Köroğlu 07 Ekim 2019 20:34
1
O kadar geriye gitmeyelim. 367 kararı ortada. Hukuk ve demokrasiden yana olan bir partinin yapacağı iş değil. S-400e destek ortada. Devleti değil halkı düşünen bir partinin vereceği destek değil.
KARAR OKURU DEDE 07 Ekim 2019 10:15
Keşke taa başından Deniz baykal saçma sapan laiklik -bu arada laiklik olmazsa olmaz-tartismasi yerine turbai emekçi kızların sorunlarına egilselerdi bu gün bu parti iktidar olmazdı.20 yildir somurecekleri bi malzeme vermezlerdi
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 10:02
Herşey aslına dönecek galiba
Yigit 07 Ekim 2019 09:58
Dilin kemigi yok derler her tarafa doner hele siyasetci isen millete baska konusur icraatlar baska konusur sayin yazarlar kilictar oglunun demecine baliklama atlamislar allah askina chp nin oldugu belediyelere gidin sayin kac tane bas ortulu eiaman calisiyor
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 15:21
1
Bravo kardeşim. Ben İzmir'liyim. En doğru tespit. Lafla peynir gemisi yürümez.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 08:59
Başörtüsüne karşı değilim ama İhvan’ın onu siyasi sembol olarak sömürdüğünün de farkındayım.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 12:16
9
08:59, senin Atatürk’ü sömürdüğün gibi mi ?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 19:16
2
12:16 Yani sence İhvancı değilsen Atatürkçü oluyorsun. İlginç bir yaklaşım. Sen bu konuda bir tez yazsan meşhur olursun.
Takipci 07 Ekim 2019 08:49
Basortusu bahane, Rant sahane...
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 16:39
3
Ataturk bahane, Rant sahane...
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 08:10
Parti başkanının bu saatte bunu söylemesinin anlamı yok. Kaale alan da yok. Partisinin tabanı ayrı telden çalıyor.
karar okuru 07 Ekim 2019 11:07
6
sömürü bitecek korktunuz mu ? hoşunuza gitmedi mi?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 08:00
Başörtüsünün serbest bırakılmasından aslında en çok kadınlar ve özellikle de baba,abi, eş baskısıyla zorla başı ortturulen kadınlar zarar görecek. CHP aslında onları korumaya çalışıyordu. Ama gerici politikacılar baskın geldi.
karar okur 07 Ekim 2019 11:09
0
hayali düşüncelerle insanların inançlarını basite almak yanlış, bu baskıcı zihniyet nedeniyle hep iktidarı ellerinde tutuyorlar hala uyanmadınız
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 16:18
0
Baskıcı zihniyet değil. tam tersine baskıya karşı çıkan ve kadınları kendi aile ve çevrelerindeki baskıdan korumaya çalışan zihniyet.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 07:22
Aslında iktidar eskiden CHP nin durduğu noktada CHP ise bugün AKP nin durduğu noktada ve magduriyettedir Allah için şu sultan Abdülhamid Han'ın suyunu bile hele hele devlete almayarak ne kadar statükonun temsilcisi gibi davranmıyor mu ?
abdul 07 Ekim 2019 06:56
Koyu bir solcu, demokrat ve laik olarak CHP nin ve CHP lilerin Turban konusunu problem yapmasini hic bir zaman anlamadim. Bir ozgurlukcu ve demokrat partinin yapacagi, turbanli ogrenciye bir yasak geldiginde ilk ayaga kalkacak parti olmasisidir. Bunu anlamak icin bu kadar zaman gereksizdi.
BAŞÖRTÜ MESELESİ ÇÖZÜLDÜ GÜNDEMDEN DÜŞTÜ SEÇİMLERDE 40+1 Mİ 50+1 Mİ OLSUN KONUSU DA VATANDAŞIN UMURUNDA DEĞİL BU MİLLETİN ENFLASYON HAYAT PAHALILIĞI GEÇİM SIKINTISI İŞSİZLİK ADALET GİBİ CANINI YAKAN YAŞAMAKTAN BEZDİREN ÇOK ÖNEMLİ SORUNLARI VAR DOĞALGAZ ZAMLARI YÜZÜNDEN SOBAYA DÖNÜŞ BAŞLADI KÖMÜR SATIŞLARI PATLADI KILIÇDAROĞLU ÜLKEMİZ KAMUOYUNUN UNUTTUĞU MESELELERİ GÜNDEME TAŞIYACAĞINA ZAMLARI HAYAT PAHALILIĞINI PROTESTO MİTİNGLERİ DÜZENLESİN MUHALEFET PARTİLERİ BUNUN İÇİN VAR
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 10:14
1
Zamlar kimsenin umurunda değil. Etrafına bir bak istersen
Karar Okuru 07 Ekim 2019 02:35
Kilicdaroglu mutevazi halk insanidir, anadolu insanidir. Yalan konusmaz, karnindan konusmaz. Ben samimiyetine yurekten inaniyorum. Adalet yuruyusundeki ayaklarinda yaralar acilmis fotografi geldi gozlerimin onune.
Çerkez Ethem 07 Ekim 2019 02:00
Hiçbirşey veya Herşey anlamına gelebilir bilemeyiz! Yetişemiyoz, elit/politikacıların duruş değiştirme hızlarına! Ama tek iyi bildiğimiz çürük sistem değişmediği sürece, Kim Ne Demiş hiç farketmiyor! her 15-20 senede, yaşadığımız depresyona, çöküşe doğru gidiyoz! 100 yıldır böyle!
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 00:26
AKP fakir halkı başörtüsüne fit etti ama kendileri de malı götürdü.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 00:27
Sn. Kılıçdaroğlu sonunda dilini, partisini, hoşgörüsünü tüm halka açtı. Bunun sonucunu belediye başkanlığı seçiminden sonraki ilk seçimde de görecek. Bunun karşı dil “Size buradan kemik çıkmaz” diye gelen cevap. Halk aptal değil. Bunu kemiği bırakmaya niyetiniz yok diye yorumlar.
EMG 07 Ekim 2019 00:20
Yazarımız dilek ve temenniler faslına geçmiş. Uğurlar ola.
Garip yolcu 07 Ekim 2019 09:27
12
Evet siziyıllardır yazılarınızı çok okudum bu değişimleriniz beni şoka sokuyor Kılıçdaroğluna yaptığınız güzellemeler gözlermi yaşartıpeki benim kaybolan yıllarım ne olacak kabahatmiz var dedi unuttuk affettik binlerce öğrencinin hayatını karartı ben onların yüzünden okuyamadım yıllar geçti sıradan bir akşam sanat kursuna gittim yazılmakiçin sınıf arkadaşım öğretmen olmuş tabiki başı açık olduğu için ben oraya örtümle kayıt yaptıramadım öğretmen sınıf arkadaşım beni kayıtsız aldı diplloma önemli değil dedi peki yazıklar olsun size chp zihniyeti adla değişmez 70 yıldır tanıyorum baktılar muh
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN