Back To Top
Ne yapılacaksa, bir an önce

Ne yapılacaksa, bir an önce

 - Son Güncelleme: 19.08.2019 Pazartesi 08:45
- A +

Bir iktidarın 17 yıldır işbaşında olmasına rağmen hâlâ acil beklentilerin odağında olması ve hala bir dizi kritik adım için baskı görmesi ilginçtir. Böylesine uzun süre yönettikten sonra, bazı süreçlerin rutine bağlanmış olması ve ülkenin dünyayla rekabeti konuşması beklenirdi. Ama bu sarmalı bir türlü aşamadık…

Hâlâ masamızda bulunan hukuk, eğitim, akademi, teknolojik üretim, şehirleşme, şeffaflık, bürokratik sistem veya temel sosyal meselelerin hal yolunda olması esasında yüksek bir beklenti değildir. Geride kalan çok uzun süre ve yıllar içinde oluşan muazzam sosyal destekle Türkiye bu meselelerin hepsini çözemese bile acil olmaktan çıkartabilirdi. Yahut da her sarsıntıda krize dönüşen ve gözleri dövize, faize çeviren ekonomik problemleri…

İktidar süresi ne kadar uzun olursa olsun bir ülkenin kapasitesi bazı meseleleri tümden yok etmeye yetmeyebilir. Ama onları öncelikli olmaktan çıkarabilir. Sözgelimi, maliyeti eleştiri ve tartışma konusu olsa bile sağlık meselesinin bu iktidar döneminde hale yola koyulması gibi…. Yahut, yine bazı tercihler tartışılmakla birlikte ulaştırma hizmetleri gibi… Ne var ki aynı netice eğitim, teknoloji, ekonomi başta olmak üzere diğer sektörlerde elde edilemedi. Edilemediği gibi meseleler hem derinleşti, hem de yenilerinin eklenmesine mani olunamadı.

Yerel seçimin ardından gözlerin yeniden ve aceleyle hükümete ve tabii hükümetin eskisinden daha güçlü yetkilerle donatılmış başkanı Erdoğan’a çevrilmiş olması sadece yeni sistemin vaadedilen faydalarını görmeyi değil aynı zamanda 17 yılın biriken meselelerine çözüm umudunu da içeriyor. Son seçim, iktidarın tadını kaçırmış olsa da Cumhurbaşkanlığı seçimi bir yılı henüz geride bırakmış taze ve yeni bir yetki olma özelliğini hala koruyor. Yola koyulmak ve işleri halletmek için hem yeterli siyasi meşruiyet, hem de fırsat vardır. Yetki ise, herhalde şikayet edilmeyecek kadar mevcuttur.

Tek problem eldeki zamanı umutları kırmayacak bir titizlikle kullanabilmektedir. Madem yakın gelecekte seçim de yok, o halde eldeki süreyi verimli kullanıp acil ve acilleşmiş meseleleri bir an önce gündemden çıkaracak bir iktidar enerjisine ihtiyaç vardır. Başta hukuk ve şeffaflık duygusu geri getirecek- bu sadece Meclis’te bekleyen yargı reformunun işi değil- beraberinde de ülkenin dünyayla laf yarıştırmakta değil bilimde, teknolojide ve üretimde yarışacağı bir vizyon koyacak hamleler gerekiyor. AK Parti iktidarlarının başlangıç dönemlerinde yaptığı gibi ama hacim ve problem büyüdüğü için şimdi daha güçlü hamleler gerekmektedir. 

Zevahiri kurtarmaya yönelik veya sınırlı hamleler artık işe yaramayacaktır. Gerçek anlamda bir değişim duygusu üretmeyen ve birbiriyle tutarlılık göstermeyen icraatlar da ülkeye ve iktidara zaman kaybettirmekten başka netice doğurmayacaktır. Türkiye’nin önünde bulunan problemler kolay olmasa bile artık birlikte yaşanamayacağı için üstesinden gelinmesi zaruridir. Ertelenemez, yok sayılamaz veya geçiştirilemez… Başka gündemlerle de değiştirilemez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sayılanların bazılarını mesele olarak görmeyebilir ama toplamda ülke için neyin gerekli olduğunu, hangi atmosfere ihtiyaç olduğunu bilecek kadar tecrübe sahibidir. En önemlisi de toplumun bu saatten sonra neyi icraat olarak görüp görmeyeceğini herkesten daha iyi görecek konumdadır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 15:35
Saglik alani ilk anda kuyrukta beklenmeyecek diye basladi, sonra özel sektörün eline teslim edildi.. Devlet hastaneleri kapatilip Sehir hastanelerine binlerce hasta sürükleniyor. Vatandas yakin ihtisas hastanelerine kolay ulasirken, binlerce hasta trafikte ayni yere, yöne gitmek zorunda birakildi. Yap islet devlet modeli. Bunlar devlet hastanesi degil. Numune, Yüksek ihtisas, Atatürk Egitim Arastirma kapatildi ki sehir hastanesine gitsin diye hastalar. Doktorlarin bir kismi sehir hastanelerine gitmedi. Taseron gibi oldu gidenler de. Tam gün dayatmasi, doktor birakmadi devlet hastanelerinde!
Adiniz KARAR 20 Ağustos 2019 09:38
AKPARTI bu isi sevdi. Kendi icinde de secimle gelen basbakani görevden alip yerine kayyum basbakan atayan bir partinin baska partilerede kayyum atamasi bu isi cok sevmesi ile aciklanabilir. Gereksiz secim samatasindan kurtuluyor. Hazir baslamisken muhalefet partilerinin basina da birer kayyum atasa.. Kilicdaroglu'nun yerine mesela Damat otursa ne kiyak kayyum olurdu. Di mi ? di mi ? degil mi ?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 21:13
halka hizmet hakka hizmettir düsturuyla cennete ulaşmak için yola çıkanların cehhenneme çevirdiği garip yurdum benim
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 21:12
Alemlerin efendisi (sav) bile bende sizin gibi bir kulum dediği halde biz reisi gözümüzde çok büyüttüğümüz için kaybettik.
cumhur 21 Ağustos 2019 17:48
0
Sükut ikrardan gelir!Tüm bu söylemlere c.başkanı çıkıp "bu söylediklerinizi kabul etmiyorum,bu haddi aşan sözleri duymamış olayım"dedi mi?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 20:43
Çok iyi Mustafa Bey, çevre baya genişlemiş ters tarafa doğru,
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 19:03
Bir an once halkin sectigi belediye baskanlarini gorevlerinden alip yerlerine kayyumlar koydular. Demokrasi, insan haklari, hukuk, millet iradesi hepsi hikaye bu ulkede.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 20:36
7
Terörist e yardım yataklık yapılmış olmasını seçilmiş olmak suçtan çıkarıyosa, neden terörist deniyor ki?
ati 19 Ağustos 2019 18:24
bizi sadece oyalıyorlar.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 18:21
Ne yapılacaksa bir an önce yapılsın dediniz daha yazınizın mürekkebi kurumadan mesaj alındı ve üç belediyeye kayyum atandı!!!!!
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 18:16
Sayın yazar hala iktidardan hukuk adalet beklentisini” bir an önce “ olarak ifade etmesini artık saflık olarak görüyorum. Khk lı diye mazbata verilmemesi hilesi ortadayken ve kayyum atandığı bir günde...
İbrahim Erdoğan 19 Ağustos 2019 16:51
Bu kadar ortaya karışık yazı her zaman görülmez!.. Sonuç olarak ne diyorsunuz yani... Biraz cesaret lütfen!..
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 17:29
2
Evet Mustafa Bey biraz cesaret. Şöööyle okkalı bir küfür hükümete . Hadi korkma ! Yahu adam daha ne yazsın. Elinizi çabuk tutun yoksa memleket de siz de batıyorsunuz diyor.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 15:47
Halkın seçtiği belediye başkalarını bu şekilde görevden alma gösteriyor ki bunların tekrar demokrasiyi, hukuku inşa edeceği yok. Bu bir yerde CHP’li belediyelere de bir uyarı niteliğindedir.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 16:53
1
Bu, halka, bir uyarı niteliğindedir. Benden başkasını seçtirmem; seçerseniz de yaşatmak, demektir. Ben umudu kesmedim, halk oyun namus olduğunu bir gün öğrenecek.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 15:07
Hukuksal soruşturma olmadan ve suçu hukuksal olarak ispat edilmeden seçilmiş belediye başkanlarını görevden almak yanlıştır. Yargılanır hukuksal olarak suçu ispat olunur o zaman görevden alınabilir ama bu şekilde yanlıştır.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 14:40
Boşuna umutlanmayın bu kafa ile bir arpa boyu yol alamayız
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 14:35
çare demokrasi başka yol nafile
Süheyl CALISKANOGLU 19 Ağustos 2019 13:21
Bu düzen tüm cürümüslügüyle ortada.Onarmak,"tedavi etmek'sadece vakit kaybetmek,zaman kazanma gayreti olur.Tek care kesip atmak, kangren olmasina izin vermemekle olur..
Efedamat 19 Ağustos 2019 13:14
Bu ülkeyi 17 yıldır hatalarına hep bir bahane bulmaya çalışan iktidardan umutlusunuz. Keşke o umudunuzdan bir parça bende de olsaydı.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:00
Seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması çok yanlış bir uygulamadır ve onu seçen seçmene haksızlıktır
musto 19 Ağustos 2019 11:12
15
Sebebini bilip bilmeden yazıyorsun sorki niye almışlar.Biraz önce Diyarbakır valisi açıkladı sn Cumhur başkanımız Recep Tayyip Erdoğanın resmini belediye binasından indirmişler.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 19:16
1
Vayy bee Musto, ne büyük suç işlemişler meğerse. Görevden almak yetmez. Daha kötü cezalar vermek lazım bu hainlere!...
musto 19 Ağustos 2019 22:03
0
Aziz Nesin halkımız için bir şeyler söylemiş palavra atıyor böyle bir araştırmayı kim yapmış nasıl yapmış diye düşünmüştüm.Aylar önce bir bakan aya dört şeritli yol yapacağız desek inanacak milyonlar vardır.Bir ironi yaptık eleştiri ve ironiyi anlayacak muhakemeden yoksun.
Kaan 19 Ağustos 2019 10:52
Ne yapılacaksa biran önce yapılmalı.Sorunlar uzarsa yol yapar,kronikleşir,normal hal alır.Çözüm yerine çözümsüzlük üretmeye başlar.Adil ,eşit hukuk ve şeffaflık yeter.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 15:17
0
e, %55 oyla seçilmiş bi,rini almak için yeterli gerekçe yani, öyle mi? allah size yalnız akıl değil, vijdan versin vijdan
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 15:30
0
kusura bakmayın, aslında sizden bir sonraki yoruma yorum yazan 11.12'nin cevabına cevap yazmak istemiştim, yanlışlıkla buraya düştü ve gayet alakasız oldu.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:34
16 sene tek başına iktidar yetmedi. Bütün güç tek kişinin elinde olması gerekir ki Türkiye uçsun dediler. Onu da yaptık. Ama bir türlü olmuyor da olmuyor. Çünkü bunların devleti yönetim anlayışı yanlış. Bunların düşünce sistemi yanlış. Bunları tekrar tekrar denedik ve her denememizde yeni bir sonuç bekledik veya ümit ettik ama olmuyor arkadaş, zorla değil ya.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:23
Erdoğan'ın herhangi bişeyi herkesten iyi bilecek bir durumu yok. Ne eğitimi, ne dünya görüşü, ne donanımı buna yeterli. Erdoğan herşeyi herkesten iyi bildiğini iddia ediyor 17 yıldır, sizin gibi yazarlar da altını doldurmaya çalışıyor. Stratejik bir derinlik uyduruyor, boş beleş lafların arkasından. "Dünya 5 ten büyüktür" dedi. Siz de bunu egemenlere karşı kazanılmış bir zafere çevirdiniz yazılarınızla. Örnekler bitmez. One minute la coştuk , Ey Rusyayla büyük devlet olduk. 2023 e az kaldı. Desteke devam
Karar Okuru 19 Ağustos 2019 17:46
0
Dünya 5 ten büyük filan değil o 5 ekonomik olarak da askeri güç olarakda dahası medeniyet olarakta dünyanın gerisinden büyük. Yiyorsa yap hamleni Suriye ye gir de gör dünyanın kaç bucak olduğunu
Süheyl CALISKANOGLU 19 Ağustos 2019 10:13
18 yilda Türkiye'nin her yaniyla hücresiyle oynayarak(Adalet-Hukuk-Egitim) Türkiye'nin Kimya'sini bozdular.Bu Türkiye'den kendileri de memnun degil,olan oldu bir kere.2023 hedefi diye bir hedef yok.Lafta var,özde yok,kandirma cabasi var.Bu taktik artik tutmuyor,sona gelindi..
ÖTÜKENLİKURT 19 Ağustos 2019 09:33
Sayın yazar, şu soruları önce kendinize sorunuz; - ne istiyorum? - Kimden istiyorum? - Onun bu isteklerime cvap verme niyeti ve kadrosu var mı? İnsanlar işsizliğin zirvede olduğu bir dönemde bazı mollaların 4 yerden, 4 ayrı görevden maaş aldıklarını duyunca hayretten küçük dillerini yutuyorlar!Kıstasınız liyakat değil de alnı secde gören olursa, işleriniz sarpa sarar! Muhatabınız muhteremin gündemi Ahlat'a yapılacak 1071 odalı saray! 8 milyon işsiz de gündeminde yok, ekonomik kriz de! HAVANDA SU DÖVMEYİNİZ!
Takipci 19 Ağustos 2019 08:41
Bir yazarimiz (B.Coskun) 17 yil once demisti ki: Geri vitesle ileri gidilmez... Cahillige yatirim yaparak neyi duzeltebiliriz?
Karar Okuru 19 Ağustos 2019 07:45
Bir zaman destek verdiğiniz anlayış yeni seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak gerçek yüzünü göstermeye başladı. Şimdilerde böyle suret-i haktan görünüp yazmak moda oldu. Ölüme sebebiyet verip özür dilemek olmuyor. Biraz kendini, kapasitesini ve yeterliliğini de gözden geçirmeli insan.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:41
AKP halkla didişmeye, halkın iradesini yok saymaya can atıyor. İdare kendini yargı yerine koyup, ceza kesiyor. Daha dün seçilen, Diyarbakır, Van, Mardin belediye başkanları görevden alındı. Ortada ne bir yargı kararı var, ne de dişe dokunur bir gerekçe. Muhtemelen sırada, Ankara ve İstanbul var. İmamoğlu'nu görevden alınca yerine, Binali Yıldırım'ı kayyım atarlar, artık. Bu iktidar ne Kürt sorununu çözebilir, ne Suriyeli sorununu, ne de diğerlerini. Demokrasiye inanmayan bu iktidarın kendisi, bizatihi sorun.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:29
Sabah uyandık ilk haber kayım yine atanmış yazıklar olsun... gerekçe haklarındaki soruşturmalarmış, ne güzel kimi almak istense önce soruşturma açtır sonra görevden al...
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:14
Buradan çıkış buraya getirenler ile olmaz hızla bugün iyi kötü ekmek yiyenin ekmeğine göz dikme günlerine geliyoruz
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 05:02
Birikim ve donanım buraya kadar... Fatih projesiyle(tabletle) eğitimin düzeleceğine inanmak her şeyi özetliyor. Mustafa Bey, Ustalık Dönemi ve Yeni Türkiye çıkışı yetersizliğin ikrarıydı. Reklam,söylem ve algıyla yürünen yol bitti. Sizin hâlâ beklenti içinde olmanız şaşırtıcı! Hakikât gün gibi ortada... Maalesef 3Y(yoksulluk yolsuzluk yasaklar) rafa kalktı. 4.Y(yıkılış) kaçınılmaz. Ben değil tarih öyle diyor.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 03:42
Niçin şikayet ediyorsun. Herşeye verecek bir cevabımız var. Dinlemek istemiyorsan dinleme. Ama dinleyenler çoğunlukta.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 01:51
ulkenin bu hale gelmesinde sizin gibi gazetecilerin payi az degil. hep sak sakcilik yaptiniz. once bir ozelestiriniz olmali.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:58
28 şubat postmodern darbesi ve devamında gelen 2001 krizi sonrası yaşanılan olumsuzluklar doğal olarak gelecek vadeden, yeni şeyler söyleyen bir partiye hem güç hem de enerji verdi. Sistemin içerisine daha önce sistem dışında yer alan periferinin de enerjisi eklendi. Şimdi enerji dağıldı, bitmek üzere.. Sorum şu: şu anda bu enerjiyi hangi sosyolojik gerekçeler üretecek?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:07
3
Maaşınız ödenmeyince siz bu enerjiyi üretebilirsiniz
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:58
1
Çanlar AKP için çalıyor. 28 Şubatın zencileri, Beyaz Türk oldu, yeni zenciler üretti. Onlardan yaraya merhem olmalarını beklemek nafile. Yeni seslere, yeni soluklara ihtiyaç var.Türkiye halklarının, özellikle dörtte biri işsiz olan gençlerin, ekmekten özgürlüğe o kadar devasa sorunları var ki, bu sosyoloji, AKP’yi götürür.
musto 19 Ağustos 2019 00:15
Her türlü gömleğimizi çıkardık millete hizmete geldik millete hizmet ağır geldi yarısına hizmet götürelim dediler yarısıda vasıfsız ancak amelelik yapar sat savur borç al inşaata yatır kazmayı küreği kapan şehirlere koştu köyler kasabalar boşaldı halk mutlu bankalar mutlu.Bizim gücümüz tüm islam ümmetine yeter dediler işler karıştı krediler kesildi inşaatlar elde kaldı millet köyüne dönmüyor tarımı unuttu.Söz verdiği hemen 2,5 milyon insana iş bulacağız nerde o sözler çık söyle başınızın çaresine bakın bizden size fayda yok onlarda biliyor yinede bir umut diye bekliyorlar çaresizler.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 23:42
Mustafa bey hala Erdoğandan umutlu. Son çare tavsiyeler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN