Back To Top
S-400… Bari oyun ‘bizim oyunumuz’ olsun

S-400… Bari oyun ‘bizim oyunumuz’ olsun

 - Son Güncelleme: 10.06.2019 Pazartesi 07:55
- A +

Türkiye’nin ciddiye alınması gereken ve üzerinde daha fazla konuşulmak zarureti olan bir s-400 problemi bulunuyor. Mesele bu aşamaya gelmeden; yani kriz boyutuna ulaşmadan yapılması gereken tartışmalar vardı ama o safha geride kaldı. Şimdiden sonra da söylenecek çok şey vardır, olmalı da…

Esasen bugün, konu bir krizle anılmak yerine, ismine uygun olarak Türkiye’nin savunma atağı ya da güvenlik hamlesi olmalıydı. Neticede silahlı kuvvetler bünyesine yeni teknoloji ürünü bir hava savunma sistemi sistemi alınmakta ve bu da tabiatıyla ülkenin karşı karşıya bulunduğu güvenlik riski nedeniyle hamle olarak değerlendirilmeyi hak etmektedir.

Böyle olamadı çünkü füze sistemini satan Rusya, alan da bir NATO üyesi olunca, bu alışveriş odağında Türkiye’nin bulunduğu birçok aktörle krize dönüştü. ABD şiddetle karşı çıkıyor ve bununla yetinmeyerek elinde yaptırımlara kadar varan tedbiri sahaya sürmeye hazırlanıyor. Nitekim, ortağı olduğumuz ABD merkezli F-35 uçak projesinden dışlanma sürecimiz başladı. Ki, bu resmi yaptırımların dışında bizzat ABD Savunma Bakanlığı’nın kendi reaksiyon seçeneklerinden birisi. Ardından, sık sık tekrar edildiği gibi ABD Kongresi’nin klasik yaptırım seçeneklerinin uygulanma ihtimali oldukça yüksektir.

Öte yandan, Türkiye başta Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı olmak üzere bütün yetkilileri s-400 alımından vazgeçilmeyeceğini ve sürecin planlandığı gibi devam ettiğini söylüyor. Neredeyse günde iki defa… Rusya ise ABD’ye atmak üzere olduğu golün keyfiyle teslimatla ilgili bütün detayları anında paylaşıyor. Son açıklama teslimatın iki ay içinde başlayacağı yönünde…

Burada duralım…

Türkiye, kendi iradesi ve politikası gereğince Rusya’dan füze alabilir. Gerekçelerinin güçlü olup olmaması da önemli değildir. İster ve alır… NATO üyesi olarak başta ABD ve diğer müttefiklerinin öfkesini çekme pahasına da bunu yapabilir. Hatta bu alışverişten faydası olmasa bile s-400’leri bir hangarda çürütmeyi düşünerek bile bunu yapabilir. Bu istikamette yaptırımları ve dolayısıyla ekonominin daha derin krize girmesini de göze alabilir. Kendi siyasi iradesi gereği yüksek risk ve minimum faydayı kabullenir ve belki ileride faydasını göreceğini umarak böyle bir karar verir.

Her dış politika hamlesi aynı gün netice alacak değildir. Bazen yıllarca beklersiniz. Varsayalım ki s-400 meselesi böyle bir kararın neticesidir. Siyasi olarak elbette tartışılır ama bu yol mümkündür ve kendi içinde tutarlıdır. Kendi kararımız, kendi meselemiz… Askeri ve ekonomik fizibilitesi zayıf görünse de bu bir tercihtir.

Ne var ki, bugün gidilmekte olan başka bir istikamettir ve aldığımız riskle kıyaslandığında kendimizi pek iyi hissetmeyeceğimiz bir noktayı işaret etmektedir. Planlandığı gibi s-400’leri alsak da plan bozulup alamasak da her durumda Rusya’nın bizim üzerimizden ABD ve NATO’ya gol atması garantidir. Ala her durumda hatta hiçbir dudumda bizim için böyle bir garanti yoktur. Biz faturayı öderken Rusya, karşı blokun surlarını bizimle dövmüş olacak. O noktada biz ne yapmış olacağız? Adımız kazananlar listesinde bulunacak mı? Hayır…

Bu süreçte bizim üzerimizden her durumda karlı çıkacak Rusya olacaksa oyun planımızı gözden geçirmemiz gerekir. Daha açık söyleyelim. Ağır bir risk yüklenirken ve ekonomik bedel ödeme ihtimali kapıdayken, hiç olmazsa ortadaki oyun bizim oyunumuz olsun deme hakkımızı ıskalamayalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 00:03
Sırf karşıtlık olsun diye yazılmış bir yazı sizi seviyorum, ancak bu yol doğru değil, olayları asimetrik olarak değerlendirin lütfen düz dünya bitti,
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 20:56
Yazdıkların çok inandırıcı değil. Yunanistan da Nato ülkesi.. Hatta Kenan Evren 12 Eylül'de darbe yapınca ilk işi Yunanistan'ın Nato üyeliğini onaylamak oldu. Yunanistan S- 300 füzesi alınca Nato'da bir sıkıntı olmuyor... Türkiye S-400 almak isteyince kabahatli... Beyler at terli... Artık yemiyor...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 09:40
Mustafa bey, sanki avrupanın kafirlerine göz kırpıyor gibisiniz. Şeytan abd vermezse vermesin. S 400 leri alacağız, buna ülkemizin acil ihtiyacı var. Çünkü hava savunmamız yeterli değil. Helikoter, tank, balistik füze, uzun menzilli top, artık milli üretim oldu. Şu anda yerli uçak sanayiimiz proje aşamasında. Onu da kısa zamanda başaracağımıza inanıyorum. O zaman gör bakalım avrupayı, hepsi hizaya gelecek. Bütün oyunları bozulacak.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 00:51
Peki ne yapalim. Hep Amerikadanmı alalım? Amerikadan alınca iyimi olacak? Kendi kararımızımı vermiş olacağız? Amerikan politikası gütmeyi bırakın artık! Amerika bize ambargo uygulayacak diye altınamı yatalım nedir yani. Yunanistan alıyorda biz neden alamıyoruz?
B 11 Haziran 2019 21:26
S-400 ülkenin ihtiyacı olan bir sistemdir. Uçak ihtiyacımız acil değil. Daha 10 yıl beklenebilir. F-16 larla devam edilebilir. Kendi uçağımızı imal etme yönünde ilerleme var. Yüksek irtifa hava savunma sistemi ise acil bir ihtiyaç. Bu sistem Türkiye'de yok. Şu anda Türkiye çatısız ev gibi, havadan gelecek tehditlere açık durumda. S-400 şu anda dünyadaki en gelişmiş sistem. Patriotlara göre daha ucuz. Ruslar bu teknolojiyi zamanla Türklere verebileceğini belirtti. Nato Kilis bombalanırken yada pyd'ye tırlar dolusu silah verilirken nerdeydi ?
HAKKI SEVER 11 Haziran 2019 15:54
Olacağı Şu S400 Ler alınacak A.B.D KONTROLÜNDE DEPOYA Kaldırılıp çürümeye terkedilecek.3 milyar dolar da ÇÖPE GİDECEK.Hem rusya hem a.b.d memnun olacak .Halkta bravo REİS diyecek.Soğuk su içeçek.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:26
1
Siz geçmişte uçakları gömdükleri zihniyetin devamını çok beklersiniz.Yok sen aynı takıntıyla devam et.Benim bir komşum var âşıri reis düşmanı 2002 den beri emekli maaslarımızı alamıyicaz deyip duruyor ama emekli maasın üstüne Ümraniye'de alıyor.Zihniyet bozuk işte ne yaparsın
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 07:45
Sayın Mustafa bey sizin bu S400 ile ilgili yazıda hem alabiliriz diyorsunuz öte taraftan Amerika öper diyorsunuz siz gazeteci olarak haberleri nasıl takip ediyorsunuz Amerika YPG/PYD/PKK ya parasız silahlar veriyor biz parasıyla almak istiyoruz vermiyorlar bizde Ruslardan daha iyisini alıyoruz Amerika'dan alsak silahın yazılımı onlarda olacak yani kilitleyebilrler bu yüzden Rusya dan almamız daha doğru kusura bakmayın Kıbrıs hataları gibi dik ve onurlu olmamız gerekir Omurgasız olmayalım biz ÖNCE MÜSLÜMAN sonra TÜRK üz
KararsIZ OKUR 11 Haziran 2019 05:48
Öncelikle anlamanız gereken; Türkiye S400 konusunda iddia ettiğiniz gibi edilgen değil etken durumda. Tartışma S400 mü patriotmu şeklinde lanse ediliyor halbuki işin Aslı orta irtifa hava savunma sistemine sahip olmasını istememesi, daha önce Çin’den son anda vazgeçtiğimiz alımdan sonra Patriot vermeyenler şimdi Rus S400 den vazgeçsek te bu Sistemi TEKNOLOJİ TRANSFERİ dahil bize vermezler. Türkiye için zaruret olan bir tercihi sanki keyfiyetmiş gibi sunarak hiç de iyi birşey yapmıyorsunuz.
ozan 11 Haziran 2019 02:08
Rusya’nın bizim üzerimizden ABD ve NATO’ya gol atması garantidir, diye yazmışsınız bu niye sizi rahatsız etti anlamadım bu zamana kadar abd nin dediğini yapıp rusyaya gol attıkta ne oldu,kuzeyimizi ypg ile güneyimizi israil ve yunanla çevirip ekonomi silahıyla branson vb, bahane edip bizi vurmadımı,fetöyü besleyip ,koruyan rusyamı ,keşke abd ve natonun kalesine 10 gol birden atsakta abd diye bir devletin esamesi okunmasa dünyada.Türkiye tüm ülkelerle eşit olarak işbirliği yapmalı ama abd nin yaptığı gibi hayt la şitt le gitmez gidemez bu iş
Muhtefi. . 10 Haziran 2019 21:35
Kuyrugu Dik tutmalıyız Amiyane Tabir ile. .Ama Akil, Strateji, Diplomasi vb Herşey ile Mücadele etmeliyiz. Rusya asla bizim partrenerimiz olamaz kendisi muhtaç bir pula. .:))..sadece Nükleer Füzeleri var hepsi o. Abd malum siyonist Güdümlü ülke.Etrafımızı Kusatiyor...Bati Zengin etliye ,sütlüye karışmaz. Kendi kendine yeterli. .Tek Çaremiz Tek Yürek olmak çünkü İç Siyaset üstü bir durum. ! Coook çalışmalıyız. .Ahlak, Edep Vatan Sevgisiyle. .Dünya Zor bir Asırdan geçiyor. Herşeye. !!!....hazırlıklı olmalıyiz. ..!
Süheyl CALISKANOGLU 10 Haziran 2019 18:01
Ucak düsürme vakasi,Türkiye'ye milyarlarca zarari oldu,Putin'nin gercek yüzünü gördük,S-400'ler den geri adim atamayiz.bu defa Putin'nin yaptirimlarinin cok daha agir olacagi endisesinden dolayi S-400'leri almaya mecbur birakilacagiz sonunda.ABD'nin ekonomik yaptirimlarinin Putin'nin kadar agir olamayacagi düsünülüyor olmasi cok muhtemel anliyacagimiz Putin korkusu elimizi kolumuzu bagladi sonucta,teslim bayragini cekeriz gelecek günlerde !..
Reis Hürdolaş 10 Haziran 2019 16:45
Allem-i cihan-alakat-ı beynelmilel kesilmişsiniz yahu. Önünüzde bu yaz günü her halde mangal var ki diplomasi ateşini külünü attırıyorsunuz sayın Karaalioğlu. Güya iktidarı eleştireyim diyorsunuz ama kendi mangalınızı söndürüyorsunuz. Tipik chpnin emperyal kokan bir başka versiyonu içine düşmüşsünüz
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:37
Dolayli olarak amerikan ağziyla akil veriyorsun.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 11:37
2
Aferin be ! nasıl da anladın ABD ağzıyla konuştuğunu. Bence bu zekanı boşa harcama!
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:07
Keşke ÖNCELİKLE hava savunma sisitemini NATO ülkelerinden almak istediğimizi,nato mülkeleri bu sisitemi vermeyince Rusya'dan alınmak zorunda kalındığını da yazsa idiniz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:18
4
çocuk mu kandırıyorsun? aldığın savunma sistemi sadece natoya karşı çalışıyor!
külyutmaz 10 Haziran 2019 13:31
Putin herkesi gözünden tanıyor.Türkiyenin Suriye'deki operasyonları iç siyaset için kullandığını gören Putin bizim birliğe bir roket salladı ve " eğer şu borulardan almazsanız daha çok roket yersiniz " diyerek bize bu iki soba borusunu sattı.Putin iyi tüccar.
Süheyl CALISKANOGLU 10 Haziran 2019 13:05
Yandas medyanin umurunda bile degil,gazetelerinde haber bile olmadi bu siyasi kriz.Türkiye Cumhuriyet Tarihinin en riskli kriziyle karsi karsiya Onlarin derdi Istanbul secimi,Binali Yildirim'a destek ve VIP vakasi..
E.K 10 Haziran 2019 12:44
Sn yazardan yine guzel bir yazi...200 yildir biz bolgede oyun kurucu degiliz. Edilgen bir yapiya sahibiz. Oyunlar bizim uzerimizden, bazen bize ragmen kuruluyor. Oyun kuruculuk gucle ve iyi diplomasiyle ilgilidir...Bakmayin, ulkeyi yonetenlerin esip gurledigine, yalaka basinin ulkeyi ucurduguna..Uluslar arasi arena kurtlar sofrasidir..Orada gercek gucun kadar saygi gorursun, pastadan pay alirsin...Olan bundan ibaret...Yanlis Suriye politikasinin sonuclari corap sokugu gibi gelmeye devam ediyor...Ittifaksiz Turkiye'nin, guclu ulkelere karsi caydirici gucu sinirlidir...Bagirarak sonuc alinmaz.
Süheyl CALISKANOGLU 10 Haziran 2019 11:31
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi krizi ile karsikarsiya.Ülkemizi cok cok zor günler bekliyor.Yandas medya bu konularda "üc maymunlari'oynamaya devam ediyorlar,bütün maksatlari Istanbul secimi öncesi "karartma' yapmakla VIP' vakasi yaratabilmek pesinde enerjilerini harciyorlar..
ozan 11 Haziran 2019 02:13
2
siz içerden abd, ab dışardan yıkamadınız kaç senedir,yıkamayacaksınızda ,abd bağırıyor ekonominizi mahvedeceğiz diye bizim gezici kafalılar yine devlete kabahat buluyor,tamam hükümete kızda iki kelamda abd ye et yok,abd venezuellada yaptığını yapmaya çalışıyor ama abd ye yakın bölge değil yapamıyor,ama bizde guadio cular çok olduğundan abd den çok abd ci olup su taşımaya devam ediyor.
Özgür Dinç 10 Haziran 2019 10:59
abd boyunduruğuna girelim mi diyorsun
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 13:50
4
hele sen bir nato nun koruyucu şemsiyesinden çık, bak bakalım o boyunduruğu putin nasıl takıyor sana.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:35
5
rus boyunduruğuna girelim mi diyorsun?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:52
1
kırk katır mı kırk satır mı diyoruz yani.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:28
3
sayılmaz. bir tarafta iyi kötü hukuk, demokrasi ve refahın hakim olduğu bir dünya var; öbür tarafta bir avuç çapulcunun milyar dolarlar içinde yüzdüğü, halkın fakirlikten süründüğü, hukukun ve demokrasinin esamesi okunmayan oligarşiler var. benim tercihim açık. sen düşünmeye devam edebilirsin. kurnazlık yapıp tam bağımsızlık deme yok öyle bir dünya.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:25
Uluslararası ilişkilerde duygulara yer olmaz. Karşılıklı çıkarlardır asıl olan. Amerika'nın şu güne kadar aldığı pozisyonlarin hasımane olduğunu görmemek için saf olmak gerek. Yıllardır patriot istedik, orali olan olmadi. Koca Türkiye yıllardır hava savunması olmadan, turistik geziye gelir gibi gelip giden el alemin patriotları ile idare ediyor. Yarın bir hava saldırısı olsa şu fikrinizin sonuçlarına katlanabilir misiniz?
durmak yok 10 Haziran 2019 10:23
CHP gibi açıkça söylesenize hala içinizde Reis ne der korkusu var. S400 ler İsrail, Amerika ve Yunanistan'a karşı alınıyor. Rusya gol atacakmış 3 gol yesek dahi asıl golü biz atacağız.
Takipci 10 Haziran 2019 09:41
Bu S-400 isinde bir bit yeniği var...
ati 10 Haziran 2019 13:04
2
kardeş, haklı da olabilirsin. bu, abd'nin bize 'suyumu bulandırıyorsun' mazereti de olabilir. ancak telaşesinden ben şunu anlıyorum: bu füzelerin güdümü illa ki rusya ile ilgili olacak ki, bu da abd'nin bu coğrafyadaki mutlak hakimiyetine önemli bir sekte olabilir! (kanımca yani) coğrafyadaki askeri üstünlüğü rusyaya kaptıracağı endişesi yaşıyorlar gibi.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 08:44
Ne yapalım peki Mustafa bey var mı süper dahiyane bir çözüm öneriniz !!! Her şeye muhalefet her şeye karşı çıkma başka bildiğiniz birşey yok mu sizin !!!
Mert 10 Haziran 2019 07:29
S-400 istemiyorsanız daha açık sözlü olabilirsiniz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:18
3
bundan daha açık ne desin? düşüncesizlik yapmayalım dese daha mı açık olur?
bizim apdi 10 Haziran 2019 06:24
bu s 400 olayi. 24 haziran günü. netlesecek. cünkü iptal edilecek. ilk önce ertelenecek.istanbul seciminden önce bunu aciklayamazlar. biz yakin tarihimizde, hemde bu akp hükümeti zamaninda ayni hatayi yapmistik. hatirladinizmi. ? s.400 ün ikiz kardesini . cin. den aliyorduk. 3 sefer yapilmis ihaleyi iptal ettik
Olmaz ki 10 Haziran 2019 12:12
10
Abd nin, bati nin nede cok savunucusu var, daha dogrusu dışarıya, ellere gönüllü hizmet eden cok mankurt var. Doviz yukselince seviniyorlar. Turkiye her hangi bir zarar gorunce seviniyorlar!? Bunlar dun de vardi. Mogol uşagı topal Timur, bu zihniyetin davetiyle Anadolu'ya gelip katliam yapmisti.Turk/Musluman soykirimi yapmisti. Boyle vatandaslik olmaz
Mikser 10 Haziran 2019 05:40
Centcom komutan Votel ne demisti? Turkiyede arkadaslarimiz hapse atiliyor" demisti. Siz NATO pilotlarini hapse atarsaniz, NATO size ucak verir mi? NATO/ABD/israil kendi pilotlarinin ucurmadigi F-35'i size verir mi? Sayet erecek olsaydi, pkk'yi egitmez, silahlandirmazdi. İsiniz gucunuz kafa karistirmak.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 12:51
4
sizin hesaba göre rusyanın vereceği s400 leri de rusyaya tabi subaylar kullanacak, ileride su 57 falan alırsak da o uçakları rusyaya tabi subaylar uçuracak. malum rusya kendi pilotlarının uçurmayacağı su57 leri bize verir mi.
Umut 10 Haziran 2019 04:49
Allah bir: Turkiye S-400 almasa bile F-35 ucaklari ver-me-ye-cek-ler! S-400'e karsi cikan ABD degil is-ra-il'dir. Turkiye'nin F-35 almasini engelleyen is-ra-il'dir! S-400, F-35 bi tarafa birakin, ABD 8 yildir araliksiz, Pkk/Ypg'yi NEDEN Silahlandiriyor? israil, Avrupa, ABD'de konusulanlari duyan, yazilanlari okuyan herkes bu gercegi bilir.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 04:18
Konuyu bam telinden yakalayan bir yazı. Türkiye bu işten hasarsız çıkmanın bir yolunu bulmalı.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:42
6
tek yol s400leri iptal etmek ve suriyeden çıkmak. bu iktidarla mümkün değil tabi.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:58
Türkiye’deki liderlere birinin Nato’ya üye olmanın askeri açıdan Rusya ile araya mesafe koymayı gerektirdiğini hatırlatsın. Rus uçağını düşürünce ilk iş Nato’nun kapısını çaldığımızı hatırlayalım. Öyle nato ile rusya’yı kapıştırayım en karlı ben çıkayım yok. Tek akıllı biz miyiz. Şark kurnazlığı yaptığımız. Yiğitliğe sığmaz bir kere. Madem Nato’nun üyesisin. Amerika illa Patriot al demiyor. Git Fransız sistemi al.
gercek 10 Haziran 2019 04:56
9
Rusya'da NATO'nun bir parcasi! papaganlar, uyur gezerler gormese, inkar etsede gercek bu. Madem oyle, ABD, NATO uyesi Turkiyenin dusmani Pkk/YPG'ye NEDEN silah veriyor?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 06:42
5
Amerika Türkiye’ye Suriye’ye gir İşid’le savaş dedi. Türkiye kem küm edince, Amerika’da ypg ile bu işi yaptı. Hala saf saf soruyorsunuz
Gercek 10 Haziran 2019 11:53
5
Isid kimd? Isid kimin mali? Isid, abd'nin blackwater/academy sirketi degil mi? Isid, abd'nin "öncü birlik"leri degil mi sn Malajan? Abd, Turkiynin sahibi mi ki her emrine he denilsin bre papagan?
Köroğlu 10 Haziran 2019 16:49
3
@Gercek. Umarım devlette karar vericiler senin gibi duygusal davranmıyordur. Diplomaside karar verirken tek bir kriter var: verdiğim karara diğer oyuncular nasıl tepki verir, sonuç ne olur? bu sonuçlar işime yarar mı? ABD nin emrini uygularım uygulamam falan bunlar ergen tripleri.
Abdülkadir 10 Haziran 2019 01:34
Bu konu iki yıldan beri konuşuluyor.Abd petriyotları verdi de biz mi almadık???Yıllarca neden salladılar da şimdi akıllarına geldi? Birinci dünya savaşında ingilizlerin parası ödenmiş gemileri vermemesi,Kıbrıs harekatından sonra ambargo uygulayan abd.Ne çabuk unuttuk?Sanki bizler safız rusya da bizi oyuna mı getirdi??? Hükümeti eleştirebilirsiniz lakin bu kadar da gözlerinizi yummanız kimseye bir yarar sağlamaz.Bedel ödenecekse hep beraber ülkemiz için ödeyeceğiz.Bu kadar ezilmenin anlamı yok.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:39
2
ülkemiz için derken? bu bedel tam olarak ne için ödeniyor? nasıl bir avantaja/faydaya kavuşuyoruz? ruslara/irana/suriyeye karşı bir avantajımız olmuyor. israile ya da yunanistana ya da abdye karşı da bir avantajımız olmuyor. nato üyelerine saldıracak değiliz. öyle bir durumda rusya bizi anında ham yapar. tam olarak nasıl bir faydası var bu s400lerin?
mustafa alıç 10 Haziran 2019 01:31
vah vah turkiyede kimler kimlerle dostmuş vah türkiyem vah sözde bunlar dostdu herkesin bir hesabı varsa Yaradanında bir hesabı vardır
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:12
Ayılarla oynarken, oynanan oyun nasıl bizim oyunumuz olabilir ki?İşimiz maalesef zor aşağıya tükürsen sakal yukarıya tükürsen bıyık hesabı...
Ben 10 Haziran 2019 01:11
Bu S-400 olayı Türkiye'ye Rusya'nın paralı ve gönüllü ajanlarının vasıtasıyla çektiği bir operasyona benziyor. Bizi güzel kullandılar sanırım. Putin zevkten dörtköşe oldu. İdlib'de filan Türkiye'yi dinlemiyor zaten. Yakında Suriye'den çıkın diye ultimatomu da verir. Verdi bir kaşık balı ağzımıza, şimdi geri alacakları bir kaşık baldan çok fazlası olacak.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 13:02
2
kaldı ki s300 leri ruslardan yunanlılar almadı. s300 leri rusyadan kıbrıs rum kesimi aldı, bize karşı kullanmak için. biz bunu savaş sebebi sayarız diye sert çıkınca, ara çözüm olarak yunanlılar rumlardan aldı, depoya kaldırdı.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:11
Dış politika şaheserleri mi bunu diyecek.Başarısız en başarısız oldukları bu alanda yine kaybeden olacakları kesin gibi.Yurt içinde bu işlerde bayağı başarılılar algı yaratmakta.Ama uluslararasında o hitap edecekleri alan kül yutmuyor.
musto 10 Haziran 2019 01:10
Almanların Natoya yapmış oldukları bazı roket projeleri için görüşmeler yapmış teklif hazırlamıştık illaki yapılır paraları ruslara sağa sola betona yatırmayıp yumurta kapıya gelmeden çalışsaydık mesafe katederdik.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:46
S-400 alimi son derece basit oynanan bir oyun. yunanistan'in gecmiste rus silah alip kullanima koymamasi soguk savas ortaminda tolere edilebildi. Bugun soguk savas yok. ustelik super guc olarak ABD ikili iliskilerini yaptirimlar temelinde yeniden sekillendirirken, aciktan ABD liderligine kafa tutar gozuken bir oyun oynarsaniz burnunuzu dibine kadar surterler. Buna karsi koyacak ne ekonomik, ne teknolojik, ne askeri vb. gucu yok Turkiye'nin. Ancak psikolojik tatmin sunan bir tavirla kuyrugu dik tutar gozukerek faturayi oder...
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:38
Enver Paşa’da Almanlardan yavuz ve midilli savaş gemilerini almıştı. Onlarda Rusya’yı bombalayıp bizi birinci dünya savaşına sokmuştu. S-400 de başımıza bela olacak
Engin SFCA 10 Haziran 2019 07:21
1
Tarihi yerinden okursaniz sevinirim,yanlis bilgi veriyorsunuz sayin arkadasim, o gemilere osmanli bayraklari takilmisdi ama komutanlar almandi...........
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 08:08
2
Yanlış bilgi yok. Osmanlı alıyor bu iki Alman gemisini. O zaman herşey Enver’den soruluyor. Zaten orduyu Alman generallere teslim etmiş Osmanlı. Çanakkale’de Otto Liman von Sanders başta.
G 10 Haziran 2019 12:00
0
Yeniden okusa ne yazar! Gercekleri kafasina çaksan, o gene kendi ezberibi terennum eder
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 18:59
1
Dahiliye Nezâreti Kale-i Sultaniye Mutasarrıflığı'na Almanya Hükûmeti bu iki zırhlının [Goeben ve Breslau] Devlet-i Aliyye'ye satılmasına karar verdiğini tebliğ etdiğinden dolayı Kale'ye duhûllerine muvâfakat edildiğini ve mürettebâtının İstanbul'dan sevki ve bayrağının tebdîli derdest olduğunu ve bu muameleden haberdâr olmayan kaptanların harekâtından dolayı hükûmetin müteessir ve müteessif olduğunu ve binâenaleyh Devlet-i Aliyye'nin bitaraflık hukukuna şiddetle riâyetde sâbit idüğünü cevaben tebliğ ediniz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:33
15 temmuz darbe girişiminde meclisi, sarayı bombalayan kendi uçaklarımıza karşı alıyoruz S-400’ü. Patriot nato uçaklarını vurmaz. Dost olarak görür. Ancak S-400 indirir. S-400 de Rus füzelerine uçaklarına karşı çalışmaz. Türkiye’de başka ülkelerin nato uçağını vurmayacağıma göre bu sistemi kendi hava kuvvetlerinin ilerde aykırı işlerine karşı tedbir olarak alıyor
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 05:36
6
15 temmuz mu.genelkurmay başkanı ve mit başkanı henüz yoktu ülkede bilinmedi tabi
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:35
0
böyle zırvalık olur mu? kendi orduna karşı silah mı alınır? ordunda sorun varsa onu düzeltirsin. bir devletin kendi ordusuna karşı önlem alması diye bir deli saçması olur mu?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 19:02
0
15 Temmuz gecesi Meclis’i Saray bombalayan F16 ları niye düşüremedik o zaman?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:30
Ucuz verenden alalım. Amerika maliyetinin 10 katına, Rusya maliyetin 6 katına satıyor diye duydum. Hangisinden alacaksak alalım, sıkı pazarlık yapmak gerekli.
KARA siyah 10 Haziran 2019 05:46
5
Boyle okuyucuya boyle yazi cok bile: Hint'de Rusyadan aliyor! Çin'den alacak olduk, Ayn el Arab olaylarinda S.Demirtas halki kiskirtti 55 insan kaledildi. Dahasi Çin'de Rusyadan aldiginin uzerine gelistirdi! Zaten! Siz nerede yasiyorsunuz, uzayda filan mi?
Mahmut 10 Haziran 2019 08:58
2
@05:46. Arkadaş uzaylı değil, doğru yazmış. Yukarıdaki gibi teknik ve taktik yazılarla oyalıyorlar bizi. Vergilerimizle milyarlarca dolarlık silah alınacak, yazıda silahların fiyatı hariç her türlü bilgi var.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:40
1
Batarya fiyatları Patriot Pac2 versiyonu 1 milyar dolar. S-400 ise normalde 400 milyon dolardan satılıyorken biz 500 milyondan almak istiyoruz, neden acaba??? Attıkları roketlerin fiyatları menzile göre değişiyor S-400'ün 600km yüksek menzilli roketini Rusya vermiyor bize. Roket menzil ve fiyatlarına bakmak lazım.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:41
4
s400 ler düşürdüğümüz uçağın tazminatı. aksa da koksa da alacağız.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN