Back To Top
S-400’de nereye doğru?

S-400’de nereye doğru?

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 07:48
- A +

Birkaç günden beri S-400 konusunda ciddi söylentiler vardı. O kadar ki iddialar nedeniyle para piyasaları bile etkilendi ve Türk Lirası, dolar karşısında değer kazanmaya başladı. Bazı söylentilere göre Türkiye, S-400’leri almaktan tümüyle vazgeçmiş, bazılarına göre ise teslimat erteleniyordu. Her iki durumda da konunun Türkiye ile ABD arasında bir kriz potansiyeli olmaktan çıkacağı beklentisi oluşmuştu.  

Ne var ki Türkiye öteden beri, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere en yetkili ağızlardan açık bir şekilde S-400 hava savunma füze sistemini alacağını ve geri dönüş olmadığını dile getirmişti. Elbette bu kararın artıları eksileri, avantaj ve dezavantajları var ama Ankara hesaplarını sürecin ilerlemesinden; yani geri dönmemekten yana yaptı. Diyebiliriz ki, beyanlara bakılacak olursa Türk dış politikasının en kararlı olduğu konuların başında S-400 füzelerinin alınması geliyor. ABD’nin ve NATO’nun açık baskıları nedeniyle konu neredeyse bir egemenlik ve milli gurur meselesi haline de gelmiş bulunuyor.  

***

Bilindiği gibi ABD defalarca, teslimatın gerçekleşmesi halinde Türkiye’yi başta F-35 savaş uçağı projesinden çıkarmakla ve devamında ekonomik ambargoyla tehdit etmişti. Hâlâ da bazen kongre bazen senato bazen de ilgili bakanlıkların sözcüleri tehdide devam ediyor. Bütün bunlara rağmen Cumhurbaşkanı, kararından vazgeçmedi ve hatta teslimatın Haziran-Temmuz ayları takviminde tamamlanacağı da ilan edildi. Muhtemelen Ankara, muhtemel tehditlerin artmaması ve baskı unsuru olmaması için önden tedbir alarak kararlılığını ilan etme yolunu tercih etti. Böylelikle, bir müttefik olarak ABD’nin daha ileri gidemeyeceğini hesap etti, ediyor. Senato/kongre merkezli bir ambargo kararı çakacak olursa ABD Başkanı Trump’ın bunu veto edeceği veya zayıflatacağı umudunu hâlâ korunuyor.  

Buna rağmen işler Türkiye’nin istediği gibi gelişmiyor. Böylesine ağır ve stratejik nitelikte bir karar için normaldir. Kaldı ki süreç ABD’nin istediği gibi geri dönmüyor veya durmuyor. Duracak gibi de görünmüyor… Nitekim. geçen hafta hüküm süren ve Türkiye’nin geri adım atacağını fısıldayan kulisler dün itibariyle geçersiz kaldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bir kez daha açık şekilde ne iptal ne de ertelemenin sözkonusu olduğunu söyledi. Bakan böyle söylese bile yine de bir açık kapı var mıdır, olabilir ama açıklamalar o kadar bağlayıcı ki bu saatten sonra Türkiye’nin tatmin edici bir model bulunmadan geri dönmesi büyük prestij maliyeti üretir. Bu açıdan, Ankara’nın Washington tarafından kabul edilmeyen ortak komisyon önerisi bir model sayılabilirdi ama olmadı.  

Bir yandan da Rusya’nın suratının asılacağı bir kararı almanın zorluğu ortadadır. Sadece İdlib’de yaşanan ve Türkiye’yi hiç memnun etmeyen bombardımanlar da Moskova’nın homurdanması olarak görülmelidir. Ki, Suriye İdlib’den ibaret de değildir.  

Türkiye hararetli bir şekilde iptal edilen İstanbul seçimini konuşuyor. Böylesine ağır bir kararın konuşması ve tartışılması doğaldır. Ancak, fazla teknik görünse de S-400 konusu içeride seçim iptali ne anlam ifade ediyorsa dış politikada o anlamı ifade ediyor. İkisi birbirinden ağır ve ikisi de ekonomi ve siyasete etkileri bakımından birbirinden önemli iki vak’adır.  

Ve bütün iddialı tahminlere rağmen ikisinin de sonucu büyük bir merak konusudur.  

Sıcak bir yaza adım attık, atıyoruz… Umarız, S-400 ağır ve heyecanlı temposuyla bütün yaza damgasını vurmaz. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 16 Mayıs 2019 22:08
S-400 cooook zor konu. .Rusya Çarıkli Köylü ama NÜKLEER GÜÇ. .:)))..öyle veya böyle NATO ülkesiyiz.. Ekonomi ve Refah bu tarafta. .Zengin Kız Fakir oğlan aşkı Klasik Türk filmi. .:)))..atıp, tutmakla da olmaz. $ matbaası var Sarı Kafanın bastı mi gaza 10-20 yapabilir $$$ :)))...stratejik Akıl lazım. Devlet Büyüklerimize Cenabı Hak İrfan ve Hikmet lutfetsin gerçekten zor bir durum. .!...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:12
SAYIN YAZAR GÜZEL YAZINIZI OKUYUNCA İBN'İ FATIK IN EL MUHTARÜL HİKEM ADLI ESERİNDE ki ÖZLÜ ve HİKMETLİ BİR SÖZ HATIRIMA GELDİ. (.... DÜNYANIN EN ŞAŞKIN ADAMI KUVVETİ OLMADIĞI HALDE KUVVETLİYE KAFA TUTAN ADAMDIR....)
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 14:55
S-400 acil bir ihtiyaçtır. ABD veya Rusya tercihi değildir. En güzeli kendimiz yapabilmek. Ama bu toplumla bunu başarmak çok zordur...
Ali baba 16 Mayıs 2019 16:50
1
Kime karsi ihtiyaç var ?
aklı selim 16 Mayıs 2019 22:32
2
tecavücüsüne aşık...
E.K 16 Mayıs 2019 13:04
s-400lerin teknik ozeliklerini bilmiyorum. Getirisi ve goturusunu de bilmiyorum... Cok pahali oldugunu dusunuyorum...Bunlari kime karsi kullanacagimizi da merak ediyoruz... Abd'nin dayatmalari egemen bir devlet acisindan kabul edilemez... Artik Turkiye'yi uydu ulke gibi gormekten vazgecseler iyi olur.... F-35 lerin bazi olumsuz ozelikleri de gelmeye basladi. Norvec, kendi askeri yapilanmalarinin fotograflarini Pantegon'a aktirdigini, casuzluk yaptigini ileri suruyor...Yani alinmasalar dunyanin sonu olmaz.... En iyi savunma sistemi kaliteli/egitimli nufustur...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 14:47
8
13.04, Silahın yoksa, kaliteli eğitimli nüfus sadece emperyalizmin mezesidir.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:21
1
Finlandiya emperyalizmin mezesi mi? İrlanda ? Singapur? İspanya?
E.K 16 Mayıs 2019 15:28
0
Iran nukluer fuze pesinde. Halki domatese muhtac...Kuzey korede silah cok, nukluerde var. Halki ac. Almanya butun dunyaya silah satiyor. Guclu bir ordusu yok. Hollanda savunma sanayinde cok iyi. Kucuk bir ordusu var. Egitimli nufus, careyi uretir. Baskalarinda silah alarak, teknoloji alarak, tasima suyla degirmen cevirmek gibi. Modern silahlari kullanmak bile kendi basina bir is...Egitim onemli... Yorumunuz icin tesekurler.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:42
Mustafa Bey helâl süt emmmişsiniz helâl size özellikle'Hata" yazınız için...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:39
Ne çok uzman var herkes her şeyi biliyor. Yorumlara bakınca... Dolar mı ruble mi hangisine bağımlıyız. Borçlar,köprü ödemeleri bile neyle... Hesap ortada... Yorulma! Maalesef!
Takipci 16 Mayıs 2019 12:35
Ben domatese bakarim. Rusya domates aliyor mu, almıyor mu? Almiyor, gerisi teferruattır...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 11:44
NATO üyesiyiz, S 400'leri almak dereyi geçerken at değiştirmeye benzer. Ayrıca tarihi husumetimiz olan ve açıkça topraklarımızda gözü olan Rusya ile nasıl müttefik olabiliriz ki?! ABD ile Rusya arasında sıkışmak çok kötü ama bu da hayatın bir gerçeği. Böyle bir ikilemde ABD Rusya'ya tercih edilmelidir.
KARAR OKUR 16 Mayıs 2019 13:50
3
2. Dünya savaşı anlaşmalarından dolayı bütün avrupa ABD nin eyaleti konumundadır. İngiltere hariç. O yüzden Avrupa devletleri egemen zannedilmesin. Japonya, Kore zaten eyalet konumundalar. Vietnam, Myanmar bölgesi Çin hegemonyasında. Başta Hindistan pekçok ülke İngiliz hegemonyasında. Güney Amerika kıtası birkaç ülke dışında ABD hegemonyasında. Dünyada egemen sayılabilecek ülkeler ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Türkiye, Venezuela, İran. Şimdi ABDnin kendi hegemonyası altına almak istediği 3 ülke var. Türkiye, İran, Venezuela!
Hani Bilmesek İnanacağız ! 16 Mayıs 2019 18:41
0
13:50 hayal kurmuşsun Türkiye, İran ve Venezuella egemen falan değil. Ayrıca 2. dünya savaşından sonra Türkiye Abd ye bırakıldı tarihe iyi bak. Tam egemen dersen Abd var. Rusya ve İngiltere bile bu anlamda tam egemen sayılmaz. Çin dersen olmaya çalışıyor. Önce askeri ve ekonomik olarak güçlenmesi gerekiyordu. Egemen olsan iki emperyalden biri olan Rus'a yanaşmaz bağımsız takılırsın. Hey Allahım sen kalk ülkeyi 19 yılda tamamen Abd ye bağla ondan sonra seni devirmek istediklerinde kafa tutuyormuşçuluk oyna.
Süheyl CALISKANOGLU 16 Mayıs 2019 11:14
S-400 macerasina baliklama atladik,parasinida verdik,sonrada "akillar basa geldi'simdi
Bıldırki hurmalar 16 Mayıs 2019 10:41
Sürekli seçim zırt referandum zart bilmem ne seçim derken bütün bu S 400 mus filan arada kaynadi. O donemde mitinglerde Osmanlı tokadi yemeyen kalmadi.Meydanlar coştu . Sandıklar patladi. Seçimler kesin zaferlerle kazanıldi.Sonra günümüz,aha şimdi ki an geldi. Tercih yapacaksın artık .Ama hangisi.Sıkıştık mı ikisinin arasında.Biz büyüğüz gobegimizi kendimiz keseriz mavallarini geçelim. İkisinde diyet ister .Cikacak faturayi direkt mitinglerle ,TRT vs kanalarla hamaset sarhoşu edilmiş "ileri zekalı "vatandaş ve maalesef "geri zekalı " muhalif birlikte ödeyec
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:11
S400 işi en çok kimi rahatsız eder? Tabi ki ABD kuklası fetoculeri, sonra da utanmadan millete akıl verirler.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:19
2
düşük ücretle geçinmek zorunda olanları. kimi rahatsız etmez? gelir sorunu olmayanları.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:04
Türkiye, 15 Temmuz'da dost yada düşman, kimin nerede durduğunu açıkça gördü. Bütün batı basını o gece durmadan "Erdoğan uçakla sığınacak yer arıyor, Almanya kabul etmedi, Ìngiltere'ye sığınabilir." derken, Atatürk havalimanına inip, kılı kıpırdamadan basın toplantısı düzenleyen Erdoğan'dı. O gece Türkiye için bir Paradigma değişiminin tetikleyicisi oldu ve bunun dönüşü yoktur.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 16:25
0
10:94'e kırmızı veren şahıs, fikrini söyle, varsa tabii !
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 09:26
Dış politikada beylik sözlerle içi boş laflarla yapılmaz sonra da bükemediğiniz eli öpmek zorunda kalıyorsunuz
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 04:13
Sorsan acayip diplomasi yapıyoruz.
Engin SFCA 16 Mayıs 2019 03:17
Catisiz evi savunan insanlari gormek ne aci.Turkiyenin hava savunma sistemini hemde acil olarak kurulmasinin karsisinda olmak maalesef baska guclere hizmet etmekdir
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 09:29
4
Rusya'ya karşı kullanamayacağım hava savunma sistemini n'apayım? Türkiye'ye, Rusya'dan daha büyük tehdit var mı?
KARAR OKUR 16 Mayıs 2019 13:57
7
Türkiyenin en büyük tehdidi ABD dir. Nato dur. Türkiyeyi sürekli karıştırmaya çalışan bunlardır. ABDnin Türkiye üzerinden geçen hava araçları hatta bazı uyduları S400 e takılacak. O yüzden hop hop hopluyorlar.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 14:05
3
S 400 füze arkadaş. radar değil ki hava araçları takılsın.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:51
2
ABD İslamcı/Avrasyacı ortaklığından rahatsız. Türkiye ile bir derdi yok.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 03:06
Türkiye Cumhuriyeti Rusya ve Amerika arasına sıkışmış durumda benim anladığım kadarıyla Türkiye'yi özellikle Erdoğan'a Amerika ve Rusya kendi çıkarları için kullanmaya çalışıyor ve kullanıyor da Putin çok uyanık bir kişi
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 09:33
0
Türkiye bir NATO ülkesidir, bağlantısız ülke değildir. Dolayısı ile Rusya ve Amerika arasına sıkış(a)maz. NATO'dan yana taraftır. Alternatifi NATO'dan çıkmak ve Rusya ile baş başa kalmaktır.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:45
1
09:33, doğru, lakin NATO Amerika demek değildir. Türkiye de pekala Almanya, Fransa vb gibi NATO yükümlülüklerini inkar etmeden ama Amerika tarafından da şamar oğlanı yapılmasına izin vermeden kendi çîkarlarının gerektirdiği politikalar üretip uygulayabilir.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:29
2
ABD'nin ve Türkiye'nin çıkarları aynı. Fransa ve Almanya ABD ile savunma konularında hemfikir. Şamaroğlu söylemi bir palavra. ABD Kürt meslesinde TSK'dan farklı düşündüğü için ABD'ye kızgın olanların kamuoyuna pompaladığı bir palavra.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 02:41
Geçen Karar manşet haber yaptı. İlk yüzde yüz yerli helikopter motoru diye. İşin gerçeği General Electric lisansi ile 1970 model teknoloji TEİ’de üretiliyor. Millete doğru haber verin. Kritik Savunma teknolojilerinde dışa göbekten bağımlıyız.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:00
2
İlk 100 e 2 üniversite sokamayan, PISA'da diplerde dolaşan, küresel çapta tek bir teknoloji şirketi bile olmayan bir ülkenin ben yerli savunma sanayi yaptım diye ortalıkta dolaşmasına kargalar bile güler. Bizde ciddiye alan çok ama. Yalana ne çok ihtiyacımız varmış.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 02:38
Rusya tarih boyunca Türkler’e hükmetmek istemiştir. Rusya ile ortaklık olmaz. Rusya, Amerika’dan daha beter sömürür. Sömürmekten öte seni uşağı yapmak ister. Dış politikaları o. Efelenmenin alemi yok. Biz küçük bir balığız. Kabul edip masadaki yerimizi bilelim. Ama diklenmek hoşunuza gidiyor.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:27
1
biz de tarih boyunca, rusları altetmeyi istedik. rusya şeytan biz de melek değiliz. bu kafayı değiştirin.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:42
1
mesele şeytan melek meselesi değil, çıkar ve kültür meselesi 1) akdenize inmeye ihtiyacı var. rusya için en önemli stratejik hedef 2) ortodoks aleminde anadolu, müslümanlara kaptırılmış bir "anayurt"tur. konstantinopolis kaptırılmış başkenttir. 3) ilişki simetrik değil. rusya senden çok daha güçlü. son 300 yılda yaptığın her savaşı kaybetmişsin; fark kapanmamış, açılmış.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 02:38
Kullanamayacağımız bir sisteme milyar dolarlar verdik. bir Nato’ya, bir Rusya’ya göz kırpıp akıllıca davrandığımızı zannettik. Bu koca devletler aptal mı senin oyununu görmeyecek kadar.
musto 16 Mayıs 2019 01:11
Oyunu baştan yanlış oynarsan dün on bin km uzaktan gelen Rusyanın burda ne işi var ya daha uzaktan gelen Amerikanın burda ne işi var demezsen Füzeyi Rusdan uçağı Amerikadan alacaksın birde onlara kabadayılık yapacaksın ülkenin kaynaklarını tüketecek soğana patatese muhtaç edeceksin.Kıbrısı Ak deniz ve Egeyi tehlikeye attın nerdeyse ne kadar dost ve düşman varsa bize karşı müttefik ettin.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:08
5
Savunmada yerlilik oranını %60'lara %70'lere çıkardıkça sesler İsrail'den Amerika'dan ve onların buradaki ev zencilerinden geliyor... Sizin gibilere inat kendi savunma sistemimizi de yapacağız.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:58
1
hocam inatla oluyorsa bu iş hemen yapın. ben kendi adıma, morarmaktan pek memnun olurum.
musto 16 Mayıs 2019 17:56
3
Türk halkı Kıbrıs çıkartmasından sonra canı gönülden karınca kararınca elinde olanları vererek kuruldu o yardımların toplanmasında az koşturmadım emekleri geçenlerin vicdanı sızlıyor 50 milyon dolar yatırım yapacak diyerek katara peşkeş çektiğiniz tank palet fabrikasını unutmadık sizin zihniyetinizden hayır çıkmaz menfeat çıkar.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 01:06
Türkiye bu savunma sistemi olan s-400’ü alsada almasa da kaybeden tarafda olacaktır çünkü Amerika bu saatten sonra bize hiç bir şekilde güvenmez artık , bu yüzden bölgede kendine yeni alternatif ülkeler ve müttefikler bulmaya başladığı için planlarında biz yokuz artık ; Rusya tarafına gelirsek zaten bize fazla güvenmiyorlar eğer onlara bir kazık atarsak Suriye konusunda yanımızda duracak hiçbir ülke kalmayacak ve her cephede kaybetmiş yenilmiş ve de yalnız kalmış bir ülke olacağız yani durum oldukça kötü şimdi gelde işin içinden çık hadi çok zor.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:08
1
Tersine, Türkiye Amerika'ya güvenilmeyeceğini 15 Temmuz'da açık seçik gördü. Şimdi de bağımsız politikalar ile kendi geleceğini kurmaya çalışıyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN