Back To Top
Sadece Filistin’e değil İslam dünyasına reva görülen saygının belgesi

Sadece Filistin’e değil İslam dünyasına reva görülen saygının belgesi

 - Son Güncelleme: 30.01.2020 Perşembe 07:02
- A +

ABD Başkanı Trump ile İsrail Başbakanı Netanyahu’nun el ele kol kola alkışlarla ilan ettikleri plan neyi anlatıyor?

Filistin ile İsrail arasında barışı mı? Haksız hukuksuz toprak işgallerini mi? Mülteci haline gelmiş milyonların hak ettikleri hayata geri dönmelerini mi? İsrail’in Filistin üzerindeki zoraki vesayetini bitirmeyi mi? Ya da Ortadoğu’da suküneti mi?

Hiçbirini… Kelimenin bütün anlamlarıyla ortada zorba, tehditkâr, bencil ve kuralsız bir dayatmadan başka bir şey yoktur. Trump Planı’nın anlattığı şey aslında, İslam dünyasına böylesine saygısız muamele etmekte beis olmadığıdır. Eğer bir beis olsaydı Trump gibi dengesiz bir lider bile buna cesaret edemezdi. Bu haliyle “Yüzyılın Anlaşması”, Filistin’in yalnızlığından çok İslam ülkelerinin yüz yıl sonunda gelip dayandığı politik sefaletin ilanıdır.

Plan tabii ki işlemeyecek, tabii ki kimse o belgelenin altına imza atmayacak ama bu İsrail’in istediğini almayacağı anlamına gelmiyor. Topraklarını büyüttü, yeni yerleşim birimlerini demirbaşına kaydettirdi ve Kudüs’ü başkent olarak ilan ettirip tarihte hiç olmadığı kadar ABD’yi kendine dost Filistin’e düşman hale getirdi… Şimdiden sonra anlaşma imzalansa ne olur, imzalanmasa ne olur?

Bütün bunlar da İslam dünyasında hamasetin arş-ı alayı tuttuğu, boş lafların yeri göğü inlettiği bir zamanda gerçekleşti. Aylardır masada olan bu akılalmaz plan için birkaç gün bile diplomatik mesai yapamayan, ABD’ye itiraz şöyle dursun köşede bucakta iki cümle etmekten dahi imtina eden bir dünyanın sessizliğinde… Katar desteklemiş, Bahreyn arka çıkmış, Umman kabul etmiş boş laflar. İslam ülkelerinin tamamının sorumluluğu bir diğerinden aşağı değildir. Bahreyn gibi küçücük bir ülkenin desteği ABD/İsrail için anlamlıysa; büyük, çok büyük devletlerin sürece karşı direnme çabası göstermemeleri de o kadar anlam taşır. Bu kadar zamanda üç-beş İslam ülkesinin hiç olmazsa bir çalışma grubu oluşturarak plana karşı mesai harcadığını bile gören olmadı. Günler, aylar boş geçerken şimdi ilan edildikten sonra konuşmanın faydası olmayacaktır. 

Başa dönelim… Trump’ın planı Filistin’e değil bütün İslam dünyasına neyi reva gördüğünü anlatıyor. Gerisi anlamsızdır. Şimdiden sonra; yani Basra harab olduktan sonra da o lafları çok duyacağız.

‘Astana süreci diye bir şey kalmadı’

Bu cümle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aittir. Ve açık ki son yılların; yani Rusya ile sınır tanımayan yakınlaşma döneminin en önemli cümlesi olarak kayda geçirilmelidir. Cumhurbaşkanı bu yargıya yine kendisine ait şu ifadelerin sonunda varmış bulunuyor:

“Rusya ile gerek Soçi, gerek Astana’da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu… Şu an itibarıyla maalesef Rusya, Astana’ya da, Soçi’ye de sadık değil. Arkadaşlarımız kendilerine, ‘İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız’ dediler. En son Halep’ten bizim tarafa atışlar var. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sonra da biz göbeğimizi keseriz. Bu konuda Rusya da eğer biz birbirimize sadık ortaklar isek, tavrını belli edecek… Şu anda Astana süreci diye bir şey de kalmadı. Astana süreci şu anda sessizlikte veya sessizliğe büründü. Astana’yı yeniden ayağa kaldırmak ve yeniden ayağa kalkışı ile birlikte Türkiye, Rusya, İran ne yapabilir, bakmak lazım… Tabii asıl gidilmesi gereken yer Cenevre. Cenevre konusunda da sanki unutma politikası var.”

Erdoğan’ın geldiği yer o kadar önemli ki, bunun ileriye doğru sonuçları olacaktır. Ama hayalkırıklığı içeren bu sözler üzerinden geriye doğru yaşananların muhasebesini yapmak da gerekecektir. Bilhassa fayda-maliyet analizini…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Emir Selçuk 30 Ocak 2020 20:12
Yazının başlığında - bilinçli seçilmediyse- sorun var gibi. "... Saygısızlığın belgesi" olmalı.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 19:13
İdlip’ten 700.000 göçmen kardeşimiz geliyormuş.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 20:10
15
Ak Partili kardeşlerimiz evlerine buyur etsinler...
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 17:18
0
benim kardeşim değiller kim diyorsa evine alıp her şeyini paylaşsınlar
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 19:11
İslam dünyasının en büyük problemlerinden birisi her ülkede en azından bir tane her şeyi ama her şeyi eleştirebilecek özgürlüğe sahip üniversiteleri olmamasıdır. İsrail’de Yahudiliğin üniversitede eleştirilebildiğine eminim. Ama cevap ta veriliyordur muhakkak. Amerika’da Abraham Lincoln da hakaret etmeden eleştirilebiliniyordur.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 18:54
Orta doğunun dışarıdan görünen resmini cizeyim size. İran gaza gelip yanlışlıkla yolcu uçağı düşürdü. Nükleer silah yapmak istiyor. Suudi Arabistan gazeteciyi öldürdü asitle eritti. Türkiye dünyanın en fazla tutuklu gazetecileri sıralamasında önde. Önüne gelen müslümanları kullanıyor - feto İslamiyet adina onca halkımızı aldattı, askerimize, adaletimize, devletimize neler yaptı. Ortadoğu'da her yerde ic savaş var. Müslüman muslumanla mezhep adına savaşıyor. Bilmiyorum, bu durum düzelir mi.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 17:38
Burada yorum yapanların yorumlarını kırmızıya boyayana kadar, 15 Temmuz gazileri için toplana yardımın akıbetini sorun bari... Bu insanların yakınları bu ülke için canını feda etti. Kalanlara sahip çıkmak şarttır. Lafla olmaz! Ey okurlar, siz de görün memleketiniz ne halde! Vicdanınız rahat mı?
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 17:44
0
vicdanları öylesine rahat ki daha da kırmızıya basıyorlar vergi kaçırmak günah vergiden kaçınmak iyi işte iyi basın kırmızı ya
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 15:43
filistin topraklarında yaşayanların, üretkenlik anlamında, israille rekabet edebileceği günler lazım, bize ve tüm islam alemine!
karar 30 Ocak 2020 15:33
abd bop eşbaşkanı golan ı israile verdi,şimdide kudüs ü.bop eşbaşkanlığı bu ülkeye,bu millete,bu ümmete ne verdi,ne kazandırdı veya neler aldı.nato,oecd,bm başkanlığı gibi bir şey de değil.bu bop ortadoğuyula değilde ne ile ilgi.eşbaşkan diğerine bilgi,istihbarat vermiyormu,istişaredemi yapılmıyor,gizli bir yapılanmamı yoksa.daha orada ne bekleniyor.bu proje bittide bizmi bilmiyoruz .yoksa biz feshettik diye bir açıklamamı yapıldı.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 14:26
Cok komiksiniz. En basindan belli ve bilenen bir şeydi zaten. Siz öngörüsüz iseniz ne diyeyim ki. Astana dureci denen sey aşama aşama zamana yayılmış olarak hama halep humus idlib vs. Yerlerin esada teslim planıydı. Tabi arada bir mız mızlanma işin raconu.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 15:03
5
Allah karar yazarlarına sabır versin. Yazmazlar niye yazmıyorsun diye şikayet ederler yazarlar biz zaten biliyorduk derler.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 21:03
1
Zaten biliyorduk degil. burdan kaç kere yazdım. Bu yazarlar ise sağır sultandan sonra yazıyorlar. Adamı da salak yerine koymasınlar. Son olarak sen bilmiyor muydun.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 21:28
0
Yazar bu mevzuyu ve Rusya ile ilişki sıkıntısını ilk günden beri yazıyor. Hatta bu yüzden bir hain olmadığı kaldı.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 12:11
Kardeşimiz katar İsrail'in yanında yer aldı. Bizimkinden tık yok. Filistin ise Akdeniz'de Yunanistan'ın yanında yer aldı. Ülke çıkarları onları oralara itiyorsa benimde yerim onların yanı değil
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 12:04
Dış politika denen şey, ‘kınama beyanı’ından ibarettir. Bizde buna bir de ‘bağırma çağırma ve dengi saymama’ beyanları eklendi. Literatüre yeni katkılar bekleniyor ...
Takipci 30 Ocak 2020 11:44
Islam Alemi umitsiz vaka, biz kendimizi kurtaralim...
Karar Okuru 30 Ocak 2020 11:37
İslamın içine düştüğü çukuru 100 yıl önce görenleri bu gün eleştiriyoruz, her şeyi ile ortadoğu sefaletine koşan bir anlayışı huşu içinde desteklemiş olduğunuz gerçeğini de unutmuyoruz. Yeni bekçi düzeni ile çok uzun yıllar içinden çıkılamayacak bir yağma/ baskı düzeninin yapı taşı oldunuz. Neresinden tutsanız elde kalıyor. Şimdi de şikayet! Anlaşılıyorki milliyetçisi ile, solcusu ile, liberali ile, dindar muhafazakarı ile bu coğrafyanın kumaşından elbise çıkmıyor. Dünya bağnazlara layığını yaşatıyor!
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 11:29
İslam dünyasının kendisine saygısı var mı ki başkasından saygı beklesin... Saygı, hak edilir...
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 11:25
Arsız güçlü olunca haksız suçlu olurmuş. Bunların hem ulusal hem uluslararası örneklerini görüyoruz... O yüzden haklının yanında olacak vicdanlı bireylerin çoğalması için daha çok çabaya ihtiyaç var...
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 11:53
3
... ‘haklı suçlu olurmuş’, klavye kurbanı olmuş.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 11:19
Tüm müslüman ülkeler yüz yıllardır havanda su dövüyoruz. Boş beleş konuşmayı iş zannediyoruz.bu molozlardan yeni bir bina inşa edemeyiz .bize yeni aşk lazım
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:50
Yandas medyayi okursaniz Trump bir iyi bir kotu. Baskan oldugu gunlerde yere goge sigdiramadilar. Sonra bize ekonomik saldiri yapti ne bicim adam bu dediler. Suriyeye girmemize izin verdi helal olsun derken, Cumhurbaskanina gonderdigi mektuba fena bozuldular. Simdi de "100 yilin baris plani" deyip ABDdeki Israil lobisinin destegini garantiledi...Trump baskanligi kaybetmemek, gelecek secimi kazanmak icin her kotulugu yapabilecek karakterde biri. Akli dengesinin de pek yerinde olmadigi ortada. Obamayi sevmeyenler O'nun kiymetini anlayacak gunun birinde.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:34
Suriye politikası çöktü. Beyaz bayrak !
Gazete okuru 30 Ocak 2020 09:29
"Ağacın kalitelisi özünden, insanın kalitelisi sözünden belli olur."
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:08
Ya Kızılay-Ensar?
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:02
Siyonist İsrail emperyalist ABD Filistinin toprağını gasp etti bizimkiler de çok da sert bir karşılık gelmedi hadi desenize ey Trump! Demiyorsunuz diyemiyorsanız . Biz Ancak deprem vergisini verdiği verginin ne olduğunu diye soran yurttaşlara soruşturma açarız ..
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:00
Bence yapılan islamcılık değil arapçılık. Müslüman uygurlara israilin filistinlilere uyguladığı zulmün kat be kat fazlası yapılırken onu görmeyip, konu filistinli araplar olunca yeri göğü yıkmanın başka tarifi yok bence.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 12:38
9
O bile değil, paracılık!
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 08:26
Benim gibi sıradan biri bile Irak örneğinden sonra Suriye merkezi otoritesini zayıflatmaz, birşey yapacaksa suhuletle ve diyalog içerisinde yapmaya çalışırdı. Hem, İran ve Rusya ile bizim çıkarlarımızın hele de Suriye özelinde çatışması kaçınılmaz bir durum. Bunu nasıl gör(e)müyorlar? Bizim için ideal çözüm ile reelpolitik arasındaki farkı anlayamayacak kadar hamasete batmış durumdayız ne yazıkki. Filistin konusuna hiç girmeyeyim. Dedenin yediği erik, torunun dişlerini kamaştırıyor desem; vicdanım el ermiyor. Hiç bir şey yap(a)mayacağımızı da bizim efsunlular hariç, cümle alem biliyor. Yazık.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 08:19
İslam dünyası mı? Önce daha küçük ölçeğe ülke içine bak, öyle homojen, ilkeleri olan, adalet ve hukuku olan bir grup var mı?
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 05:31
Soçi ve Astana da destan yazmamışız yani.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 15:17
15
yok destansiz olmaz ,yazildi da suya yaziliyor hep...
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 01:01
Çözüm iki devletli ama mutlaka bağımsız bir Filistin devletini de içeren, İsrail’i de dışlamayan bir çözüm olmalıdır.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 00:34
Hepsi şov, Deniz Gezmiş filistin halkı için bile zamanın da mücadele etmiş kimin haberi var sonu ne olmuş. İki yüzlü insanlar ve siyaset her şey danışıklı dövüş ve şahsi çıkarlar .
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 00:32
Oyle bir camura sapladilar ki Turkiye' nin (ic ve) dis politikasini kurtulmak icin debelendikce daha da batiriyorlar...
Öztürk 30 Ocak 2020 00:13
Aldatildik...yine...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN