Back To Top
Sahada, masada, medyada

Sahada, masada, medyada

 - Son Güncelleme: 12.10.2019 Cumartesi 07:50
- A +

YPG/PYD’ye yönelik sınır ötesi harekat beklendiği gibi ve tahmin edildiği tempoda devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve MİT başta olmak üzere bütün güvenlik kurumlarının Suriye sahasında bilgi ve tecrübesi bu harekata avantaj olarak yansıyor. Umarız ki en kısa sürede ve en az kayıpla bölgenin Türkiye’ye tehdit üretmeyecek hale gelmesi sağlanır.

Barış Pınarı harekatının iki ana gerekçesi var ve dünya bunları anlamakta yetersiz kaldı. Şimdi daha iyi görünüyor ki biz de anlatmakta yetersizdik.

Birincisi, içeride 40 yılı aşkın süredir PKK terörüyle uğraşan bir ülke için aynı karakterde yapılanmanın sınır boyunca kurulması açık bir güvenlik meselesidir ve hiçbir ülke buna göz yumamaz.

İkincisi ise, Suriye iç savaşı birçok bölge ülkesine mülteci ve göçmen tahliyesine yol açtı. En çok göçmen de 3.5 milyonla bize geldi. Savaşın sonuna gelinirken ve yeni anayasa çalışmaları başlarken herkes elini yıkayıp kazancını hesaplamaya başlamışken Türkiye’ye ne halin varsa gör demek de kabul edilemezdi.

Özetle, sınırda bir güvenlik problemi içeride de ağır bir göç meselesi… 8 yıllık savaş, çatışma, nüfus hareketi, vekalet savaşları, nüfuz ve imtiyaz paylaşımı böyle bitecek olursa, ülkesini yerle bir eden, bir milyon insanını katleden ve 500 bininden haber dahi alınamayan Esad bile bizden daha avantajlı bir final yapmış olacaktı. Bu kanlı ve acılı dosya böyle mühürlenemezdi.

***

Buraya gelirken Türkiye hatalar yaptı elbette. Çok daha önce çok daha sınırlı maliyetlerle çözülebilecek meselelerin birikmesine seyirci kaldı. Suriye’de YPG’nin bugün dünya tarafından müdafaa edilen politik güç haline gelmesine seyirci kalmak bu hatalardan birisidir. Rusya ve İran’ın genişledikçe genişleyen avantajları karşısında uzun süre çaresiz kalmak da öyle…

Ne var ki zamanında yapmamız gerekenleri yapmamış olmak bugünkü tabloya rıza gösterilmesi sonucunu doğurmaz. Çünkü açıkça belli ki bugünler Türkiye için son fırsattır. Eğer harekat yapılmamış olsaydı bir daha fırsat olmayacaktı. Tam olarak köprüden önce son çıkış hali… Ya da başlayan harekat amacına ulaşamazsa bir daha telafi imkanı olmayabilir, hatta olmaz.

Kendimizi en maliyetli yola mecbur bırakmamız harekatın önemini azaltmıyor. Yeter ki üstesinden gelelim.

Üstesinden gelmek demek, önce sahada üstünlük sağlamak ve beraberinde diplomatik gerilimi yönetmek demektir. Bugüne kadar anlatamadığımız derdimizi bu süreçte muhataplarımıza anlatabilmek ve başta toprak bütünlüğü prensibi olmak üzere bütün uluslararası hukuk kurallarına riayete bağlılık göstermektir. Haklılığımızı kendi kendimize anlatıp durmak yerine duyması gerekenlere belletmekte büyük fayda vardır.

Zamana karşı yarış gerektiren gergin bir sürecin içindeyiz. Böyle zamanlarda sahadaki olduğu kadar masada ve uluslararası medyada mesai zarureti vardır.

Oyun kuramazsanız bazen oyun bozmak da bir politik güçtür ve şimdi bunu yapıyoruz. Birincisi kadar sempatik olmayabilir ama ortadaki gerekçeleri itiraz edilemeyecek şekilde anlatmanın yolları vardır. En başta, Türkiye’nin Batı ittifakı için taşıdığı ittifak değerini unutmadan diplomatik adımları ve iletişim faaliyetini yönetmek zorundayız.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Ekim 2019 01:41
Yazar soğukkanlı bir noktada. Sonuç siyasi olarak başarısız olursa yüklenecek gibi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 17:17
Oyun kuramasanda oyun bozan olmak.....fatih terimin milli takımına da aynı şeyi yakıştırırlardı ve hala da öyle.elden başka birşey gelemiyor anlaşılan.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 19:07
0
17.17, Sana ne?
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 15:18
Türkiye'de muhalefet, benim dediğim olursa vatanperverim, benim dediğim olmazsa vatan haini olabilirim diyor...
E.K 12 Ekim 2019 12:00
Emevi camii'ine uc saatte gidip cuma namazi kilacaktik..Topla tufekle, tankla uc gunde 8 km girebildik...Esadi devirip Musluman Kardesler benzeri kendileri gibi siyasal islamcilari is basina gecirmek adina, milyonlarca Suriyeliyi sorusuz sualsiz ulkeye doldurdular...Esad yikilmadi...Isler karisti...Evdeki hesap carsiya hic uymadi....Bol ve bos hamaset kendi iktidarlarini korumaya faydasi oldu, ulkeye degil..Bu mucadele sahada ve masada kazanilacak, yada kazanilacak..Yuregimiz Mehmetciklerle...!
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 18:15
3
Senin yüreğin yok.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 18:57
0
12.00, Bir günde bölgede hakimiyet sağlanır. Sivil bir kişinin burnu kanamasın diye sabrediliyor. Bu orduyu Allah'ın izniyle, ne içerideki, ne dışarıdaki düşmanlar yenemez.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 19:26
4
Senin gibi ler değişmez. Sizin vatanla bayrakla işiniz olmaz. Dolar takip etmeye devam et güzel kardeşim.
Ekonomi'de cuvalladilar,bunun bahanesini,Suriye harekatina yamaliyacaklar,vatandasa bu versiyonu yutturmak cok daha kolay Ekonomik cöküsün yalancisi ,Suriye harekati olacak,senaryo coktan hazirlandi..
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 11:20
Bunlara destek olan Amerika, Amerika ya çıt yok, Trump abine diyeydin masrafsız gözyaşısiz cikarirdi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 19:09
2
11.20, Tamam sen Trumpa öyle söylersin...
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:05
Kazançtan bahsetmissiniz? Yahu Suriye, Amerika eliyle karistirildi, ajani, silahi, parasiyla. Suriye iç savasla karsi karsiya kaldigi gibi, tüm dünya üstüne çullandi ülkenin. Biz de muhalifleri kucakladik! Sonuç. Ilk basta bir avuc insan, ardindan milyonlar öldü. El ele ortaya çikan yikim bu! Kazanç lafi iç burkucu! Ne kazanci!? ,
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:55
Mustafa bey, siz yanlis meslek secmissiniz. Gazatecilik yerine, Kurt nasil imha edilir uzmani olmaliydiniz. Ama reisin etrafinda size tas cikartacak bir suru bar. Din soslu yavsiyelerinizi bize okutuyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:05
3
Yazar dinden bahsetmemiş ama...
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:23
Nnokta vurusla alan temizligi yazip koydugunuz resme bakin. Bizim mehmetler bunlar mi. Bu gazete neyi amacliyor. Savaş tahriki sana yakisti mi? Her devlet komsumla derdim var deyince boyle mi yapmali.
Karar Okuru 12 Ekim 2019 09:25
2
Resim çok kötü. O tip adamlar ile iş yapanlar bunu daha sonra öderler. Eline silah verip adam salmak. Korkarım bunu içeride de yaparlar. Ortada devlet kalmadı
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:25
kendimizi iyi anlatamamisiZ falan filan. Sen oy icin kirmizi bultenle aranan eli kanli dedign teroristi , siradan adam da degil aponun kardesini, tv ye cikarip kendine oy istermissin , ustune kimse soruşturma açmamış, sen kime neyi anlaticaksin kirmiz cizgim diye bu saatten sonra. kendilerine iç siyaset malzemesi cikarmak için herşeyi yaparlar. Hiç güvenmiyoruz hukumute. Allah askerimize yardimci olsun. Sag salim dönsünler insallah.
Karar Okuru 12 Ekim 2019 09:25
4
Çok doğru seçim öncesi yapılan o iş bu hükümete hiç bir şekilde güvenilemeyeceğinin en açık göstergesi. Ülke bütünü ile güvenilmez oldu
iso 12 Ekim 2019 08:03
1.Bu harekatla ilk kez gercekten tc nin bekasi tehlikeye girdi.Isterse taa sama kadar gitsin, camide namaz kilsin, Taslar ilk kez yrrinde oynamaya basladi, Ne demisler, sen dogru ol kem belasini bulur.Adamin biri babasina 40 kisiyle karsilastigini, 40 ininda haksiz olduguunu soylemis, Babasida ogluna , yok oglum herkes haksiz olmaz, sen biraz kendine bak demis.Bu islerin buraxa gelmesinde en basta sizin turunuzden gazeciler suclu, Herzaman savas saksakciligi yaptiniz.Egri oturup dogru konusalim, simdiye kadar ypg tarafindan , zeydin dali ve baris pinari hareketlarinin sureleri disinda ,
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:56
Bu kadar bilgisayar muhendisligi ogratmenligi ve teknolojilari bolumu ve bu bolumlerde binlerce akademisyenimiz varken....bu terorist ve terorist sevicilerin internet sosyal medya uzerinden bu kadar turkiyeyi karalamalarina nasil musade edilir neden karsi ataga gecilmez anlamiyorum.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:59
2
İşte örnek vatandaş!
Karar Okuru 12 Ekim 2019 09:39
5
Becerikli adam kalmadıki iktidar sayesinde. O dediğini henüz yapamıyorlar.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 13:45
0
O muhendis, akademiyenin cogu karşı-israil cephesindeyse!? AB-D medyasina bir bakiver Fetoculer neler yaziyor soyluyor
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 19:12
0
9.39, Evet darbe becerici hainlerin hepsi yurt dışına kaçtı...
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 01:36
Nasil anlatacaksiniz hakli oldugunuzu Sayin yazar? Biz hakliyiz diyerek mi? Bu ulkede 90 sene devletin Kurt vatandaslara yaptigini da anlatacak misiniz? Hic sanmam. Bu yazdiginiz makalede bir iki cumleyle bile deginmemissiniz bu konuya. Peki, HDPnin baskanlarini, milletvekillerini neden hapse attiniz diye soranlara ne diyeceksiniz? Ya da Ahmet Turk gibi degerli bir siyasetciyi kovarak yerine kayyim atadiginizi hatirlatirlarsa bunu nasil savunacaksiniz? Onlar terorist veya teroristlere destek verdiler mi diyeceksiniz?
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 16:22
5
Hakli oldugumuzu anlatamiyoruz cunku Kurtlere haksizlik yaptik ve yapiyoruz. Bugun bile Kurt siyasetciler hapiste. Halkin sectigi belediye baskanlarini kovup yerlerine kayyum ataniyor. Devletin Kurt politikasi hukuka ve insan haklarina aykiri. Boyle olunca kimseyi kandiramiyoruz. Ustelik bu operasyon dunya kamuoyunda Kurtlere olan empatinin artmasina sebep oldu. Bati medyasinda Kurtler'in kim oldugunu, Kurt tarihini ve Kurtler'e yapilan haksizliklari anlatiyorlar, bu harekat hakkinda bilgi verirken.
Savas taktik 12 Ekim 2019 01:22
operasyan yanlis icra ediliyor. Hedeflenen mesafe 30 km. yani kendi SINIRIMIZIN icinden her an her turlu savunabilecegimiz bir mesafe. Harekat, ucar birliklerle direk M4 denetim altina alinip iceri dogru bogma seklinde olmali ve 10-15 gun icinde tamamlanmaliydi.. Bunlar icerden disariya dogru supurme yapiyor. Bu sekilde dusmanin ikmal, ikame vs hertur harekat serbestligi var. Her iki harekatin riskleri esit. savas bu. Allah ordumuzun yar ve yardimcisi olsun. muzaffer eylesin.
Karar Okuru 12 Ekim 2019 09:38
0
30 km herkesin Rusya ve ABD dahil bir alan onun dışına çıkılırsa durdurur hatta geri yollarlar. Dün BM Türkiye aleyhine karar çıkarmaya kalktı hem ABD hem Rusya veto etti niye Türkiye yi niye koruyorlar acaba. Adamarın tonlarca silah verdiği beslediği yapıyı öyle kafana göre ortadan kaldıramazsın askeri olmaktan çok akıllı diplomasi gerek gerçek sonuç için. Senaryonun dışına çıkacak durumumuz yok.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 01:16
Kimse farkinda degil veya aptalliga oynuyor Turkiye kaybedegi bir savasa girdi Beyler turkiye ic savasa dogru gidiyor bakmayin insanlarin suskunluguna biraz daha uzasin bu is gorecegiz hepimiz Pkk suan En cok Erdogani seviyorlar
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 14:39
0
1.16, Dilin kemiği, hesap soran da yok.. Konuş koşabildiğin kadar. Değin gibi değilse şerefini ne olacak...
musto 12 Ekim 2019 00:58
Ak .partinin yaptıklarına kendi yandaşları dahi inanmazken Dünyayı nasıl inandıracak:Piar konusunda uzman firmalar ile çalışılacak belgeseller hazırlanacak yabancı haber kanallarında gerekirse para verilerek yayınlatılacak.Boğazlarından zevk ve sefalarından saltanatlarından bir müddet kısacaklar.Zannetmem yine dönüp bizlere propaganda yapacaklar.
Muhtefi. . 12 Ekim 2019 00:36
Hz Mevlananın Hikayesi var Bahcivanin Uc kisi olan Seyid,Molla ve Dervişi ayirip tek,tek Pataklaması.:))..Saddami Demokrasi Maskesi ile devirdiler. HERŞEY ORADAN başladı. Çekiç güç vb.Bizim Muhafazakar tayfa Oyuna geldi. .Suriyede yine Oyuna geldiler, bulaştılar. Şimdi RASYONALIST PRAGMATİST Programlı (Gercekci,Sonuç amaçlı ) Kurmay Zeka ile Yol izlenmeli. .Sevgili Peygamberimizin Savaş ve Siyaset,Diploması Taktiği Sünnetleri YOL HARİTASI yapılmalı. !..Orada Kimsenin İşi kolay değil ve.Olmayacak. Zafer Hakla Olandadir.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 01:42
5
"Zafer Hakla olandadir"...Yanlis; zafer guclu olanindir. Sen Balkan kokenli oldugunu yazmistin. Sirbistan'in Nis sehrinde kelle kulesi vardir. Muze haline getirilmistir. Gidip gordun mu?
Muhtefi. . 12 Ekim 2019 12:27
3
Ya geç onları sen.Oradaki Rehberi dinleyip MASAL Anlatma..EVLİYA ÇELEBİ'yi dinle söylediği O Halk O Camiler, Mezarlıklar. BUHAR mi oldu.?..Budapesteden inerek aşağıya dogru. BİR AVUÇ KALDIK. Oralarda.GÖZYAŞI girmeyen Ev yoktur.BOSNADA MERMI DEGMEYEN EV YOK..!..git gor..NİŞ Orada.kimin ne olduğu belli değil. Osmanlı istese idi 1 Tane Gayrimüslim kalmazdı. Viyana Önlerine kadar. Böyle Sırıtıyor Taraflı bakmak. Bari BİLİMSEL ol..!..
Fikirtepeli Özgür 12 Ekim 2019 14:48
2
Zafer hakla olanın ise o zaman bu ypg li terorstlerinde bir cogu musluman hatta işid in tamamı koyu musluman , nasil olacak anlamadim ben simdi yani.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 20:08
1
14.48, Müslümanım deyip ateistlerin safında yer alarak Hak ile olunmaz...
Muhtefi. . 12 Ekim 2019 21:01
1
Sana İtikadı ve Ameli dersler veremem. Zamanım yok. :))..İnanıyorsan eger. (İnanmıyorsan kafana gore takil) Git kendi mesrebince arastir, sorustur. HUZURU İLAHİYE çıkacağız Elbet bir zaman. Hazırlıklı olmamız lazım. Saygılar. .
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN