Back To Top
Sorana söyleyebilmek

Sorana söyleyebilmek

 - Son Güncelleme: 06.02.2020 Perşembe 07:11
- A +

Herhangi bir meseleyi görmek ve konuşmak kadar, bunu çözebilmenin yolunu da göstermek ve bulmak zorundayız. Kabul etmek lazım ki böyle bir kabiliyet bizim nasibimize pek rastgelmez. Sözün şehveti, taraftar olmanın heyecanı çoğu kez ortadaki problemi ikinci plana iter, neticede devran eskisi gibi dönmeye devam eder. Çok konuşup bir arpa boyu yol gidemediğimiz sayısız vak’a bunun şahididir. Nitekim, Kızılay üzerinden başlayan tartışmanın akıbeti de o noktaya gitmek üzeredir.

Olup bitenlerden çıkacak mesaj, insanların zihninde itibarlı yere oturmuş olan vakıf ve yardım derneği gibi kurumların, içinde bulundukları yozlaşma halini sorgulamaktır. Bizatihi bu kurumların kendi hal ve gidişlerini, kamu kaynaklarına ilgilerini ve en nihayet bağış ve yardım gibi çok değerli kavramlarla kurdukları sorumsuz ilişkileri gözden geçirmektir. Gözden geçirmek şöyle dursun bunu doğal ve ahlaki sınırlara çekebilmektir.

Başta, tartışmalardan en uzak kalması gereken kurum Kızılay olmak üzere birçok kurum tatsız sinyaller veriyor. Kanuni sınırların bile ötesinde titiz ve şeffaf olması gereken yerler belirsizlik yansıtıyor, şüphe uyandırıyor. Endişe verici bir halin ortasındayız…

Ne yazık ki tabloyu böyle okumaktan da çok uzaktayız. Yanlışlar, sıradanlaşmış, normalleşmiş ve yapana hak görünür olmuştur.

Bunu bütün unsurlarıyla sorgulamak yerine, mesela son vak’ada adı geçen şirketi hedef tahtasına oturtup, bütün meseleyi o işlemden ibaret görmek gerçek mesajın ulaşmasına engel olacaktır. En nihayet Torunlar şirketinin (BaşkentGaz) bağışı Kızılay yerine Ensar Vakfı’na doğrudan yapması arasında bir vergi avantajı yoktur. Açıklamalardan anlaşılan, iki yol da aynı kapıya çıkıyor. Kaldı ki şirket, mevcut iktidardan çok önce de vakıflara, derneklere vesaire, sessiz sedasız bağış yapan, bunu yaparken de vergiden indirmek hesabı peşinde koşmadığı bilinen bir aile tarafından yönetiliyor. Meseleyi bir şirketin işlemlerine bağlayıp, günah keçisi aramak, temel ve yaygın yanlışı eleştirmeyi önler, başka işe yaramaz.

Doğru ya da yanlış bütün işlemlerin, bütün bağışların, o bağışların nereye gittiğinin sorulması ve sorgulanması görevimiz, kamuoyunun da hakkıdır. Asıl meseleyi görmezden gelmeyip, derinleşen problemi konuşulur kılmak daha büyük sorumluluktur.

Madem konu açıldı, bu fırsatı ıskalamayalım.

Vakıflar ve dernekler birer sivil toplum örgütleridir. Sivil olmak en başta devletle ve kamu kaynaklarıyla ilişki kurmamak; proje bazında ise sınırlı tutmak ve her durumda muhakkak şeffaf olmayı mecbur kılar. Bu şartlar yoksa ne “vakıf” ne “dernek” ne de “sivil” olmaktan bahsedilebilir.

Dernek olmak, vakıf olmak, bağış almak, bağışlamak şeffaf olmayı, sorana söylemeyi, hesap vermeyi zaruri kılar. Bilhassa bizim tecrübemiz gösteriyor ki her şeyden önce gereken budur. İnsanların en çok saygı duydukları bir faaliyeti icra etmenin gereği de başka bir yol söz konusu olamaz. Kim vakıf-dernek hizmeti yapıyorsa ve yapacaksa, önce ve mutlaka oraya bütün şeffaflığı vakfetmeli, bütün açıklığını bağışlamalıdır. Hayır işini gerçekten hayırlı kılacak yol bundan gayrısı değildir. Aksi ise, şimdi olduğu gibi bitmez tükenmez hayalkırıklığı hikayelerini dinlemektir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Şubat 2020 08:42
Yozlaşma aşılmalı. Mutlaka
karar 06 Şubat 2020 15:07
bu arada diyanetçilerin kanal istanbul kooperatifi hayırlı uğurlu olsun
Zavallı muhalifler, AKP'nin gündemine figüranlık yapıyorsunuz. Ensar vakfına yardım etmenin bu toplumda sizlerin vıdı vıdısından çok daha fazla karşılığı vardır...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 15:00
Beyler Koç ya da benzeri holdingler vergileri karşılığı nerelere yardım ediyor bir inceleyin. Torunlar da oralara yardım etse kimsenin gıkı çıkmazdı.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 17:10
8
Burada sorun, neden Kızılayın aracı yapıldığı. Nereye bağış yapıldığı değil.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 17:19
6
Ya da torunlar neden Ensara yönlendirildi?
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 14:30
bağışçı firmayı himayenize almanız mümkün değil,o kadar büyük kanatlarınız yok.bağışçı firmada diğerleri kadar yanlış yapmıştır ama belki bazı hafifletici (teşvik edilme gibi)sebepleri vardır.zaten şerfli olan bir kuruma kuş tüyü yardımla daha çok şeref kazandıramazsınız.ama ensarın sarsılan itibarı sebebiyle bu şereflendirilmeye daha çok ihtiyacı olabilir.üstelik bağışokuduğumuz kadarıyla ensarın yurt yapması için,kalkıp araya başkalarını sokararak bir şeyler yapması için değil.yoksa ensar yurt yapma kabiliyeti yokmu.öyleyese bağışçı neden liyakatsize yardım yapıyor.doğrudan türkene yapsaydı.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 13:56
Hedef tahtasına oturtulmasına neden olan bizzat kurumun başkanının vergi konusundaki çelişkili ifadeleri.Madem vergi gibi bir problem yok,niye ilgili vakfa doğrudan yardım yapılmıyor da insanda şüphe oluşmasına sebebiyet veriliyor?
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 13:31
İki gündür o kadar ölen olmuş, baktım, twitter sayfasından okudum, yine onlarca “Allah sizi başımızdan eksik etmesin” mesajı yazmışlar. “Allah; bu kadar kişiye bu kadar akıl vermiş, toplanıp bu akılla bir önlem alsak, bu haybeye ölüp giden insanlar da ailelerinin başından, evinden ocağından gitmeseydi, önlem alamaz mıydık, bundan sonrakiler için alalım sayın cumhurbaşkanı” diyen olmamış. Katarlıya sahip çıktığı kadar kendi ülkesinin ölenine sahip çıkmıyor. Soranın çok olduğu bir ülke olunmazsa geri kalan umursanmıyor, maalesef.
DİLE GELMEYEN 06 Şubat 2020 12:14
Akla gelip de dile gelemeyen kel,meler var... HAni devleti soyan bir dernek vardı geçen hafta el konulan. şim di devleti dolandıran sahtekarlık yapan hangi dernek sizce o mu bu mu.....
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:28
Ülkede hala basit meteorolojik olaylarda bile uçak kazaları oluyor. Abd ve asya gibi avrupa gibi daha vahim meteorolojik olaylar acaba Türkiyede olsa daha neler olur Allah bilir. Bu da emniyet kuralları ile ilgili gerekenlerin dikkate alınmadığını gösteriyor. Umursamazlık vurdum duymazlık birşey olmazcılık ülkenin kılcallarına kadar sirayet etmiş galiba.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:20
Tuz kokmuş siz hala laf anlayacaklar modundasınız.Farkında değilmisiniz, Suriyede askerimiz ölüyor sebebi yanlış dış politika, uçak pistten çıkıyor insanlar ölüyor sebebi umursamazlık, kuralsızlık,pilot ve kule hataları, çığ düşüyor insan ölüyor yetmiyor kurtarma ekibi “ikinci çığ tehlikesine rağmen” ölüyor yine kuralsızlık ve iş bilmez idareciler. Depremler de hala insanlar ölüyor çünkü 20 yıldır alınan vergilere rağmen riskli binalar tespit edilmemiş ya da tespite rağmen riski önleyecek şekilde insanlara maddi veya sosyolojik bir yardımda bulunulmamış.Risk raporları için bile para istenmiş.
musto 06 Şubat 2020 11:18
1hafta önce ülkemin geleceğinden,depremde olan dayanışmadan çabalardan umutlanmıştık,1 hafta sonra meğer hepsi makyajmış.Nasılki şehrin girişleri yol kenarları alt yapısız süslenir ufak br afat da gerçekler ortaya çıkar.10 kişi çığ altında kalıyor umut bağladığımız kurtarmaya giden tecrübeli ekipler çığ altında kalıyor.4 senede hava limanı yaptık diye övünüyoruz 10 senede Sabiha Gökçene 2'inci bir pisti yapamıyoruz.Üstelik yetmiyor tam teşekküllü Atatürk hava limanını kapatıyoruz.Ülkemizin 3 tarafı denizler ve göllerle kaplı 100 kişiden 75'i yüzme bilmiyor.Okullarda bunları öğretmemiz lazım.
bir vatandaş 06 Şubat 2020 11:08
yanlış düşünüyorsunuz sayın KARAALİOĞLU. vergiden avantaj sağlıyorlar. doğru yol varken dolambaçlı yollara sapmak, sizce akıl kârı mı?
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:23
6
Yahu adam o kadar para vermiş vergisine mi bakacak. Mesele o para niye Ensara yönlendirildi. Buna bakalım
karar 06 Şubat 2020 14:22
1
patronların çok büyük bir kısmının çıkarlarını çok iyi korudukları bellidir.vergisine de bakar sigortasınada ücretinede.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:06
Meseleyi görmek ve çözmeye örnek; yol yapmak güzel ama yolların nereden geçtiği ve tehlikelerinide bilmek bir mesele.Kar çok yağarsa çığ olur,yollar kapanabilir hatta insanlar ölebilir ve hatta kurtarmaya gidenlerde çığ altında kalıp ölebilirler. Bu meseleyi önceden görmek gerekir.Yolu yapanın görevi bunu önceden görmektir.Gelişmiş ve insan yaşamına saygılı ülkeler bu nedenle yollarını sürekli kontrol eder ve gerekirse suni çığ ile kontrollü olarak kar yığınını boşaltırlar.KURTARMA EKİBİNİN DURUMU İSE TAM FACİA yani,YOL YAPMAKLA ÖVÜNMEK YERİNE İŞLERİ DOĞRU YAPMALI VE İNSAN YAŞAMI KORUNMALI...
karar okuru 06 Şubat 2020 11:03
Sayın yazar Torun'ların avukatı olsan ancak bu kadar yazardın. Ne demek bağışı doğrudan yapmakla, Kızılay aracılığıyla yapmak arasında vergi avantajı farkı yoktur? Vergi uzmanlarının açıklamalarını okumadınız mı?
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:10
7
Yazar bu konuda haklı. Vergiciler de aynı şeyi söylüyor. Arada vergi farkı yok. Asıl soru madem öyle niye önce kızılaya verildi?
Okur 06 Şubat 2020 11:02
Sayın yazar veergi kanunlarını sanırım yanlış anımsıyor. "En nihayet Torunlar şirketinin (BaşkentGaz) bağışı Kızılay yerine Ensar Vakfı’na doğrudan yapması arasında bir vergi avantajı yoktur. " demiş. Hayır vardır. Eğer Kızılay'a yaparsanız bağışınızın tyüzde100'ü vergiden istisna tutulur. Bir vakfa yaparsanız ancak yüzde 5'i istisnaya girer, geri kalanının vergisini siz ödersiniz. Kaldı ki burada tuhaf olan çok önemli şeyler var. Aslında bunlar Türkiye'nin küçük ve özet gerçeği: Hortumlama.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:15
4
Yüzde yüz istisna diye birşey yoktur bağışlarda. Öyle olsa kimse vergi vermez bağış yapar.
karar 06 Şubat 2020 14:11
0
1 *5904 sayılı Kanunla Kurumlar Vergisi Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına eklenen (f) bendi ile 3/7/2009 tarihinden itibaren uygulanmak üzere Türkiye Kızılay Derneğine ve 6322 sayılı Kanunla aynı bentte yapılan değişiklikle 15/6/2012 tarihinden itibaren uygulanmak üzere Türkiye Yeşilay Cemiyetine, kurumlar vergisi mükellefleri tarafından makbuz karşılığı yapılan nakdî bağış veya yardımların TAMAMI, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde gösterilmek şartıyla kurum kazancından indirilebilecektir. 2 *
karar 06 Şubat 2020 14:12
0
2 *10.3.2.1. Kurum kazancının %5’i ile sınırlı bağış ve yardımlar Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere, köylere, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının %5’ine kadar olan kısmı, kurumlar vergisi beyannamesinde ayrıca gösterilmek şartıyla kurum kazancından indirim konusu yapılabilecektir.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 14:16
5
adamlar o kadar para verdikten sonra vergiye mi bakacaklar?
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 15:18
3
Bu kanun maddelerini buraya yazan ve aciklayan arkadasa cok tesekkur ederiz. Populistlere yalan uyduracak bahane, kacacak delik kalmadi.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 15:40
3
Adı geçen vakıf da kamu yararına kurum hakkına sahip olduğu için vergi farkı yoktur. karıştırmayın. vergi uzmanları açıkladı konuyu.
karar 06 Şubat 2020 20:15
0
gelir idaresi bşk. internet sayfasında vergi muafiyeti tanınan vakıflar listesinin (bu listede 287 vakıf vardır) 77.sırasında ensar vakfı (16.08.2012/2012/3582) yer almaktadır.ama malesef bu listede kızılay ve Türkiye yeşilay yer almamaktadır.bu durumda kızılay ve yeşilaya ya vergi vergi muafiyeti tanınmamıştır (ki bu mümkün değil) ya da kızılay ve yeşilaya bu vergi muafiyeti listesinden farklı bir liste ve katagoride vergi muafiyeti tanınmıştır.yani ensar ne kızılayla ne de yeşilayla aynı sınıfta değildir.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 21:01
0
Kızılay ve yeşilay listede çünkü onlar vakıf değil dernektir. Onlara ayrı listede ve kanunla muafiyet tanınmıştır. Vergiden daha önemli olan topyekün vakıfların yozlaşma halidir.
karar 06 Şubat 2020 23:53
0
sivil toplumla ilişkiler genel md. internet sayfasında kamu yararına çalışan dernekler listesinin 316.sırasında kızılay.345. sırasındada yeşilay var.tabbi ki bunlarada muafiyet sağlanmış yukarıda bir yerde belirtildiği gibi "yapılan nakdî bağış veya yardımların TAMAMI, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde gösterilmek şartıyla kurum kazancından indirilebilecektir."ve elbette bir yorumcunun dediği gibi topyekün vakıfların yozlaşma hali son derece önemlidir.umarım 3-5 tane yozlaşmamışı bulunur.
Takipci 06 Şubat 2020 10:27
Lutfen gercekci olalim vakiflar 'Vakif' degil, baska bir sey. Eger cesaretimiz varsa bunlarin ne oldugunu konusalim.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 08:21
Tam isabet bir yazı. Elinize sağlık
Okur 06 Şubat 2020 05:09
Sayin Karaalioğlu gerçekleri yansıtan bir yazı. Tartişmalar her konuda devam ediyor ve birde boru işi çıktı başımıza. Bu ne boru imiş be yahu darbe yapıyor. Bu boru daha çok su götrür. Boooorrrrruuuu!
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 03:35
Koca Türkiye’de adam kalmadı da Kızılay başkanının oğlunda gençlik kollarında Başkan yardımcısı oluyor. Biraz utanma olsa adam kalmasana insan oğlunu o mevkiye konaktan utanır. Biraz araştırsan kimbilir daha ne eş, dost, yandaş Kızılay’a doldurulmuş ve yüklü maaş alıyordur. Devlet hiçbir zaman bu kadar liyakata bakılmadan atanan adamlarla yönetilmemişti.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 02:21
VERMEME VEYA BAGIŞI VERGİDEN DÜŞME GİBİ BİR AMACI YOKSA NİÇİN BAGIŞINI DOGRUDAN ENSARCILARA YAPMAMIŞ ACABA. BUNLARIN YÜZÜNDEN ENSAR MÜHACİR GİBİ İSLAMİ TERİMLERDEN MİLLET NEFRET EDER OLDU.
karar 06 Şubat 2020 14:03
2
ensar bu kendisineden son durak olan türken vakfına doğrudan bağış yapmıyorsun.ne belli iş için yapılan bağışı yine kendi kullansa hadi neyse.iş yapamıyorlarki bu bağışı kalkıp türken vakfıyla paylaşıyorlar.o zaman neden liyakatsiz ensara bağış yapıyorsun.
Karar okuru 06 Şubat 2020 02:17
Desteklerken baştan düşünecektiniz. Son pişmanlıklar fayda etmiyor! Öyle vakıf işleride genelde pek masum değildir. Çoğu kez varlıklarını güven altına alma amaçlı, dolambaçlı yollardır çoğunlukla. Kızılayı da bu işlere alet ettiler.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 01:03
Saray'da herşey yolunda. Adamlar mis gibi yaşıyorlar. Ailecek sefa sürüyorlar. Açlık yokluk bilmiyorlar. Kendi cennetlerini kurmuşlar dertsiz tasasız bir hayat. Torun tombalak padişah gibi ooh ne güzel. Mutlu muyuz ey halkım. Memnun muyuz?
Yine mi dış güşler. Ne oyunmuş birader, adamlar vakıfların bile işleyişini bozmuş. Ecnebiler ne anlar hayırdan hasenattan? Onlar olmasa biz bize yeteriz. Tetikte olup engel olmalıyız. Hükümeti sonuna kadar desteklemeliyiz. Kızılayı yedirmeyiz. Başkan haklı beyler, dağılın...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 00:14
Vakıf işi denenmiş sınavları geçmiş insanların işidir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN