Back To Top
Suriye dosyası böyle kapanabilir mi?

Suriye dosyası böyle kapanabilir mi?

 - Son Güncelleme: 24.08.2019 Cumartesi 08:24
- A +

Suriye sahasının ne kadar sürprizlere açık olduğu anlamak için sadece Türkiye’den bölgeye bakışı izlemek yeterli. Suriye’yi anlamaya yetmese de bu ülkedeki fırsat ve riskleri takip için bizden yansıyan görüş ve davranışlara bakmak işe yarıyor. Bir gün zafer havası ertesi gün keder. Bir gün meseleler hal yolunda erkesi gün ise darmadağınık.

Her şey mümkün ve aynı zamanda hiçbir şey elde edememek de…

Afrin harekatıyla yükselen yıldızın, devamında Soçi’de varılan İdlib mutabakatıyla parlaması ve şimdi tam aynı yerden sönmeye yüz tutması bunu gösteriyor. Soçi ve genel olarak Astana süreci Türkiye’nin ABD dışındaki çözümün parçası olmayı seçmesiydi ama şimdi bu tercih yeterli görünmüyor. Çünkü, bizzat çözümün lideri kabul ettiğimiz Rusya, İdlib’de Suriye rejiminin önünü ardına kadar açarken Türkiye’yi pervasızca devre dışı bıraktı. Üstüne bir de tam bitti ve artık Suriyelileri geri göndermenin yoluna bakıyoruz derken yeni bir göç dalgasını da tetikledi. Putin, İdlib’den canını zor kurtaran ve bir milyona yakın oldukları tahmin edilen göçmenlerin Türkiye sınırına dayanmasını veya sınırı geçmesinı dert eder mi? Mümkün değil; görünen o ki umurunda da değil. Aylardır şehri bombalarken, bizim çok değer verdiğimiz Soçi mutabakatı da pek umurunda değildi. Şimdi daha iyi anlaşılıyor.

***

Bütün bunlar aynı zamanda Türkiye ile ABD arasında güvenli bölge görüşmelerinin ilk kez elle tutulur bir seviyeye geldiği günlerde oluyor. Rusya bu masayı dağıtmaya mı çalışıyor, bilinmez. Ancak, ortada İdlib faktörü olmasaydı bile istediğimiz vasıflarda bir güvenli bölgenin kurulması ihtimal dışı görünüyordu. Yani, Rusya’nın bir oyun planı varsa bile ABD’nin bunu güvenli bölge üzerinden bozmak gibi bir reaksiyonu bulunmuyordu.

Şimdi, görüşmeler tavsamaya başladığında bakabilirsek kendi başımızın çaresine bakacağız demektir. ABD’nin oyalama ihtimali çok kez tecrübe edildiği için Ankara’nın daha ilk günden itibaren bu seçeneği sık tekrarlaması da bundandır. Başka ifadeyle bu; işler yolunda gitmezse ve işimize gelen oyun kurulamazsa hiç olmazsa “oyun bozma gücü”nün ifadesidir. ABD ve Rusya’nın müştereken hoşlanmadığı bir durumda, kendi göbeğini kesmek riskli ve zor ama kaçınılmazdır. Gelin görün ki bu tezlere anlayışla bakan ve böyle bir girişime sempati duyan tek bir müttefikimiz bulunmuyor. Ne ABD, ne Rusya…

İç savaşın sonuna yaklaşılırken Türkiye bir yandan Kuzey hattı boyunca YPG hakimiyetini reddediyor, öte yandan da Esad’ın liderliğini kesinlikle benimsemiyor. Oysa, Esad’lı ve YPG’li Suriye, ABD ve Rusya’nın ülke üzerindeki mutabakatlarının parametreleri haline gelmiş bulunuyor. Şimdiden sonra, muhataplarımızla Suriye meselesini konuşurken aradaki bu çelişkiyi daha fazla göreceğiz. Gördükçe de endişemiz, telaşımız ve öfkemiz artacak.

ABD ve Rusya için çözüm olarak görülen statüko bizim için 3.5 milyonu aşkın göçmen, sınır hattı boyunca YPG devletçiği ve en nihayet Şam’da Ankara’ya karşı bilenmiş bir diktatörün olduğu karanlık tablodan başka bir şey değildir. Dosya böyle kapanacak olursa, Suriye sorunu bizim için önümüzdeki onyıllar boyunca açık bir güvenlik problemi olarak devam edecek demektir. Ne var ki sahada meseleyi böyle gören ve sonraki yıllara devredecek riskleri önemseyen başka aktör kalmamıştır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Okur 25 Ağustos 2019 07:41
Halihazırda Suriye´de nasıl bir anayasa oluşacağı belirsiz; Esad´ın ilk seçimlerle gitmesi de mümkün. Her halükarda Esad da bir fani, „onlarca sene“ yaşamayacak. Eğer Suriye anayasa çalışmaları hızlandırılarak başarıyla sonuçlanırsa, savaş biter, Suriye devleti tüm topraklarında egemenliğini sağlar; sınır güvenliğinden de sorumlu olur. Bu durumda kalkıp da NATO üyesi Türkiye´ye saldıracak hali yok. Ülke inşa edildikçe mülteciler de yavaştan ülkelerine döner. Yok savaş sürer, ülke toprakları parçalanmış kalırsa, işte o zaman Türkiye´nin güvenlik sorunları da sürer.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 00:26
Umutsuz olmak için çaresiz kalmak gerekir. Düne kadar- terör başı Öçalan - Suriye de idi ve bize bize düşmandı. Bundan sonra da devam etmesin de beis yok. (Dost olması tercihtir ) yani çok da bir şey değişmeyecektir. Tabi biz illada Suriyeli kardeşlerimiz diye tutturmazsak. Çare mi! Kolay! Kendi Kürt’lerimizi bağrımıza basacağız. İşte o zaman , Almanya bizi gerçekten kıskanacak. ABD/Rusya/sevgili! Araplar ve Esed ne halleri varsa görsünler. Kabaca bu.
Kasimpasa agziyla konusmak yakismaz,Türkiye'nin partili "tarafsiz' Cumhurbaskanina,kendisine laf söyletmez,kendisinde her hakki görebiliyor.Türkiye'de birlik ve beraberlik olmaz,RTE'nin Cumhurbaskanligi devam ettikce..
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 20:07
Mesele ne kadar aleyhimize ki reis Rusyaya gitmek zorunda kaldı.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 19:13
Erdoğan, bugünkü mitinginde, 25 yıldır fiili belediye başkanlığı yaptığı İstanbul sular altında kalınca, suçu İmamoğlu'na yıkıyor ve İstanbul'u sel basıyor, beyefendi tatilde, diyor.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 20:30
0
Cumhurbaskani siklet degistirmis o zaman
KARAR OKURUMürsel 24 Ağustos 2019 18:35
Rizikoya girdik.Bekleyip sabredeceğiz.Gün doğmadan ne doğar? Ya hacı ölür ya hancı Ya deve ölür ya deveci.Hasbunallahi ve nımelvekil.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 19:06
2
Erdoğan'ın devlet idaresi tam da böyle, yonca falı gibi : Putin beni seviyor, sevmiyor; seviyor, sevmiyor; seviyor, sevmiyor...
EKO 24 Ağustos 2019 17:46
İlk kurulduğu yıllardaki zayıf haliyle bile genç Türkiye Cumhuriyeti'ni dünyanın gerçekten itibarlı devleti yapan dış politikayı hatırlayın; 1/ Ortadoğu ve Asya ülkeleri ile bölgesel çıkarlar ve kültürel yakınlığa dayalı ittifaklar kur. Gelişmeleri için onlara örnek ol, telkinde bulun ama asla doğrudan müdahale etme. 2/ Batı ile müttefik ol, biliminden, teknolojisinden, demokrasisinden, hukukundan faydalan, ama asla kucağına oturmadan, onurlu ve eşit bir şekilde. 3/ Bu ittifaklardan aldığın güçle diğer ülkeler ve bloklarla teke tek ilişkilerini dengele ve geliştir. Atatürk'ü anlasaydık keş
N.Öztürk 24 Ağustos 2019 14:27
Sayın Yazar, ( Suriye sahasının .... anlamak için Türkiye'den bölgeye bakışı izlemek yeterli. ) şeklindeki daha ilk cümleniz hatanızı gözler önüne seriyor. Gerçi ilk hata sizin değildi, ama aynı bakış açısı, aynı mantık. Yani Türkiye'den bakmakla her şey anlaşılmıyormuş. Herşeyi çok iyi gördük, biliyoruz, iki haftada Emevi camisindeyiz, haydı gidiyoruz, hurrra diyenlerle işte buraya gelmiş olduk.Başka türlü bakmak- görmek ve analiz gerektiği çok açık.
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 14:20
Mustafa Bey; Tayyip Bey ve AKP nin uyguladığı SURİYE Politikası ile TÜRKİYE UÇURUMA Sürükleniyor. Nasıl, FETÖ Konusunda Geçmişte olaylara göz yumulup, TÜRKİYEMİZ’ in neler yaşadığını gördük. Suriye konusunda FETÖ den daha kötü olacağız. Yapılması gerekeler Suriye' ye sınır illerimiz de 1) Sınırdan 20 - 25 Km içeriye doğru tüm taşınmazlar T. C. Devleti tarafından İVEDİLİKLE KAMULAŞTIRILMALI (Satışın Önüne Geçmek için Eski Kullanıcılarına Kullanım Hakkı ile geri Verilmeli) 2) Suriye den vatandaşlığa geçenlere taşınmaz alımı yasaklanmalı. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 13:51
Mustafa Bey; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün Üstün Gayretleri ve İ. İnönü' nün 1939 da Hatay' ın Anavatan' a katılım döneminde yaptığı çalışmaları ile Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün "BİN YILLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE BIRAKILAMAZ" denilerek uzun çabalar neticesinde Hatay Anavatan' a katıldı. Şimdi adeta geçmişte yapılanlardan ÖC alınır şekilde HATAY kaderine terk ediliyor. Hatay Suriyelilere Terk Ediliyor. Soruyorum; 6 Yıldır Çalışmayan Suriyeliler HATAY' da bindikleri LÜKS araçlar ve Aldıkları taşınmazların KAYNAĞI nereden geliyor? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 12:45
TBBB Metin Bey "Diğer illerdeki kişileri bugün itibariyle memleketlerine gönderemesek bile Hatay’ı boşaltmamız lazım. Hatay’ı mültecilerden arındırmamız lazım. Sebebi de çok basit çünkü emperyalist güçler yarın öbür gün orada büyük bir karışıklık planı içerisindedirler." demiş. BEN de GÜNAYDIN diyorum. Dün Gazeteniz de Bir Yazarın yazısına yaptığım yorum da; "SURİYELİLER ÇALIŞMADIKLARI HALDE HATAY da HANGİ GELİRLE - NASIL TAŞINMAZ ALIYORLAR? ALDIKLARI TAŞINMAZLAR EL MUHABARATININ PARASI mı? diye yorum yazmıştım. İşte AKP nin ESERİ. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 24 Ağustos 2019 14:25
0
Mustafa Bey; Hatay' ın bir ilçesinde vatandaşlığa geçen Suriyeli vatandaş 2 si eski, 2 si halen inşaat aşamasında daire aldı. Soruyorum Suriye savaşta, Suriye de yıllarca çalışsa en yüksek devlet memurunun maaşı 400 - 450 TL ye eşit. Mustafa Bey; Hepsini biriktirse hiç yemese 4 ev nasıl BİRİKİR. ALLAH aşkına Yetkililer UYUYOR mu? Madem SAVAŞTA ki; Suriye de çalıştığı ile Türkiye de 4 ev alabiliyorsa, neden Suriye den geldi ki? Suriyelilerin aldıkları taşınmazların ana kaynağı iyi araştırılmalıdır. SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ. Saygılarımla
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:42
Önce içeride toplumu barıştıralım, yöneten liderlerin ağzından alev çıkmasın, kendi vatandaşına bu ne kin. Eğitim ve adaleti düzeltelim. En önemlisi içeride ve dışarıdaki kürt kardeşlerimizle sorunları çözelim. Bunu yaptığımızda bizleri kimse tutamaz, çevremizde bir barış çemberi kurmuş oluruz. Çok mu zor bunu yakmak, evet yanına Bahçeli’yi alırsan zor değil imkansız.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:35
Nasıl kapanacağını bize sormayacakları kesin. ABD ve Rusya ile aynı anda bozuşup diplomasi tarihine geçtik. Bizi bilardo topu yerine kullanıp aralarında maç yapıyorlar. Biz de Osmanlıyı diriltiyoruz, ama Kanuni değil Vahdettin zamanındakini.
Adem Saracoglu 24 Ağustos 2019 12:30
Afrin de baris icinde yasayan Kürtleri vatanlarimdan sürüp, terörist cihatcilara peskes ceken politikayi „Yükselen yildiz“ diye nitelemek, ne kadar aci! Halbuki Türkiye Suriyede Kürtleri destekleyerek hem ic barisa, hemde dis barisa hizmet edebilirdi. Hala da gec degil. Yeterki Kürt alerjili kafalar degissin.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:09
Rusya ve çin e yakın olan ülkelere bir bakın. Özbekistan kazakistan kırgızistan türkmenistan tacikistan doğu türkistan yani uygurlar azerbaycan yakutistan tataristan ve say daha sayabilirsen. Biz de rusya ve çin e yakın olmak istiyoruz. Ecelinize susadık sanırım. Bu ülkelerin hepsi ya baskı ya işkence ya zulüm altında. Ya müstemleke ya uydu durumundalar. Demokrasi zaten yok. Hepsi bilim da ve ekonomide ve askeriyede hep dışa bağımlı. Hoş biz de çok iyi değiliz ama onları en azından ona katlarız. Diyeceğim rus ve çin muhabbetinin sonu gözümüz önünde duruyor.
ali namlı 24 Ağustos 2019 12:07
Başımızda dünyayı dize getiren Reisimiz varken evvel Allah bunların hepsi halledilir ;kimse endişe etmesin,Reisimiz sağ olsun !!!
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 23:48
0
Helal sana, dünyayı yıkar geçeriz viz gelirler tırıs giderler, kimse sabrımızı sinamasınnnnnnnnn.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:00
Bence suriyede bugünler iyi günlerimiz. Hiç bir hamle bizim lehimize olmadı. Ne soçi ne cenevre ne güvenli bölge ne idlip mutabakatı ne halep anlaşması ne garantörlük ne gözlem kuleleri. Hepsi çok açık aleyhimize idi. Ancak algı ile farklı gösterildi. Birtek afrin ve cerablus görünüşte lehimize. Ancak nihayette oralardan da çıkmak zorunda kalacağız ve çıkacağız. Ama sorun değil. Bizden habersiz ortadoğuda masa kurulamaz ve yaprak kımıldamaz diyorlar. Bu ne demektir. Suriyedeki bu durum bizim eserimiz diyorlar yani. Yazık. Milyonlarca suriyeliye ve bize çok yazık.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:46
Degerli yalnizlik, derin yanlizliga donustu. Adamlar tel masa olarak kullaniyorlar bizi, koskoca asrin liderini oyuncak ettiler kendilerine.
musto 24 Ağustos 2019 11:31
Suriyede sen sana ait toprağı ve aceleyle içinde yatan Süleyman şahı bırakıp boş sandukayı alıp kaçtığında yenilgiyi peşinen kabul etmiştin.Senin ne kadar tabansız olduğunu dünya alem gördü Akdeniz ve Egede elinden gitmek üzere.Yaygara yapman bir şeyi değiştirmiyor gürültü kirliliğinden başka bir şey olmuyor.
Süheyl CALISKANOGLU 24 Ağustos 2019 11:06
Erdogan gelecek günlerde yine Rusya yollarin da,kendisi bizzat sormali Wladimir sen dersin ,Avrupa'da gazeteler,Putin,Erdogan'a Suriye'de "kazik atti' diye yaziyorlar,dogru mu bu kanka Wladimir(?)Bi söyliyiver sunlara,ne oldugunu!..
Muhtefi. . 24 Ağustos 2019 10:25
Artık Suriye dosyası bu sekilde Kapanmaz. !..Ne zaman kapanır biz, bizler Uyandığımız zaman kapanır. Dış güçleri kovdugumuz zaman Bu dosya kapanır. Çadır kuranlar gitmek zorunda. Zamanıni bizim Aklımız Belirleyecek. .
Süheyl CALISKANOGLU 24 Ağustos 2019 09:59
Iflas ettik,Suriye'de artik oynanacak bir tek dama tasi kalmamis.Avrupa'da gazeteler Putin Erdogan'i calimladi yaziyor,Türkiye'de bunu yazmaya ve düsünmeye dahi milletin cesareti yok,gercekler devamli hasir alti ediliyor.Nereye el attiysak dökülüyor,elimizde kaliyor,bu da bir degil,iki degil,defalarca oldu.Suriye politikasinin üzerine bir bardak soguk su veya ayran icelim,elimizden baska gelen de yok ki!..
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 10:27
0
Hayallerle dış politika olmazz. Olursa böyle olur işte.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:55
Kendi gücümüzle bir operasyon mu yaptık da, "yükselen yıldız", oldu Afrin, Mustafa Bey ? Putin'in pasaportu ile girdik Suriye'ye. Şimdi, pasaportun vize harcı pahalı geldi diye yakınıyoruz. Moskof, Tayyip'in kara kaşına mı yaptı o kıyağı ? Çar, bizi önce Batı'dan koparacak, sonra da, yalnız başına bırakacak. Bunu görmemek için Erdoğan olmak lazım.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:46
1
Gün gelecek Rusya yalniz kalan Turkiyeden İstanbul boğazını ve doğu illerini yine talep edecektir.
Okur 25 Ağustos 2019 07:59
0
12:46 Bunu sanmam. Boğazlardan istediği gibi geçip gidiyor. Gazdı, (kimselerin istemediği, satması zor) nükleer santral, silahdı derken kazanıyor, daha da iyi kazanacak. Zenginleri de kıyılarımızdan ev, arsa alabilirler. Nesi eksik ki işgalle uğraşsın; dünyada başını derde soksun.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:45
Geçmiş olsun !
Takipci 24 Ağustos 2019 07:43
Birçok sebep var: Politikada Din'i referans almak. 1) Ic politikada Ekonomiyi cokertti. 2) Dis politikada tam bir felaket...
Takipci 24 Ağustos 2019 09:24
0
Cok sebep 'kok sebep' olacak, ozur.dilerim.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 06:42
Kürt fobisi unutmamak lazımki başkasının özgörlünü engellersen kendinde özgür olamazsın bizim yapacağımız tek sey tipkı ATATÜRK ün yaptığı gibi kürtlerle itifak ozaman bütün ortadoğada ve dünyada söz sahibi olursun
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:44
12
Atatürk mü kürtlerle ittifak yaptı? Nerede. Dersim’de mi?
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 13:24
0
O zamanın şartlarında Atatürk genelde doğru olanları yaptı.ama bugünün şartları bambaşkadır Kürt türk ya birlikte özgür ve feraha bilime sanata çağdaş yaşama dümen tutacaklar yada iki tarafta birbirine düşman sömürge ve parya bir şekilde belirsiz denizlerde kulaç atacaklar .Türkiye'deki medeniyet demokrasi ve bilimi disiligini terk etmenin önündeki tek engel iç barışın olmayisidir
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:31
3
Kurtuluş savaşı sırasında ittifak yapıldı kerkük ve musul konuları yüzünden İngiliz oyunu ile ortaya çıktı gerici kürt isyanları ve sonrasında yaşandı problemler. Aşiret kültürü ve din eksenli olarak örgütleyebildiler ancak o zamanlar kürtçülük pek tutmamıştı. Ancak tarih ve sosyoloji temelini anlamayan kafaya ne anlatsan boş. İngiliz oyunları tutsa ne olurdu? Bu günki zavallı yemen gibi bir ülke çıkardı ortaya açlıktan ve savaştan kırılan. Kürtler de Türkler de cumhuriyetin başına birşey gelirse sonra çok ararlar.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 03:57
Bütün bu hüsranın sebebi 1- Kendinde olmayan güç ve kabiliyetler vehmetmek 2- Kürt fobisi
KARAR OKURU Etem Duman 24 Ağustos 2019 02:08
Seçim alanlarında Selahaddin Eyyubi edasıyla selam olsun Saraybosna’ya, Mekke’ye, Medine’ye, Kudüs’e diye nutuklar attın. Halk coştu, mest oldu, ekstaza girdi... ümmetin lideri olma hesapların vardı... bodoslama girdin Suriye’ye. Halk Suriye arka bahçemiz olacak zannederken birde baktı ülke Suriyelilerin arka bahçesi olmuş. Daha bir sürü de yoldaymış...
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 01:55
SKBY Hayırlı olsun o zaman!
AKP İKTİDARDA KALDIĞI MÜDDETÇE SURİYELİLER EKMEK ELDEN SU GÖLDEN BELEŞ HAYAT YAŞADIKLARI TÜRKİYEMİZİ TERK EDİP ÜLKELERİNE DÖNMEZLER
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 01:49
ABD Irak’ girerken gel beraber girelim dedi tezkere ile red ettik. Gel İşid’e karşı işbirliği yapalım dedi red ettik. Adamlar sana güvenmeyince haliyle kendine başka dost arayacak. Dolayısı ileYPG ile işbirliği yapıyorlar diye oturup ağlamak kızmak niye. Neymiş efendim bağımsız dış politikaymış...biz kim bağımsız dış politika kim. Sana onu yaptırırlar mı. Bağımsız politikayı Rusya yapar ABD yapar çünkü güçleri var. Senin yapacağın uzun vadeli çıkarın hangi blokta ona göre politikanı ayarlamak. Senin bağımsız dediğin politikanda aslında Ümmet ve İhvan. Onu da ne ABD ne de Putin sever.
Ali Desidero 24 Ağustos 2019 06:23
0
Yazdığın doğru kardeşim. Peki neden böyle davrandı Türkiye! Hiç düşündün mü? Sonucun böyle olacağını bile bile önceden makul olanı yapmamak, ihanettir. Ama biz bu ihtimali değil gafleti akla getiririz. Adamlarda Atatürk, Cumhuriyet, Demokrasi kini var. 17 yılda BİR TANE Atatürk, Cumhuriyet ismi geçen tesis yaptı mı Recep bey? Yapılmış okul, Stad, fabrika kapattı.Dış politikanın hangisinde Türkiye kazançlı çıktı. Yakında İdlip işi bitsin Afrin,Cerablus,Azez, Çobanbey'den çıkın denilecek.2 yıl önce bunu söyledim.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 10:24
0
Fanatik ideolojik görüşlerle dış politika olmazz.
KARAR OKURU Etem Duman 24 Ağustos 2019 01:21
Dimyat’a pirince giderken evdeki pirinçten olma işte buna denir. Millet Reisin Osmanlı’yı ayağa kaldıracağını zannedip Suriye’nin yakında ülkenin bir paçası olacağını sanarken bir de bakmış İstanbul’da Suriyelilere komşu olmuş. Bir milyonda yolda diyorlar...
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 01:19
Hâlâ ABD Rusya diyorsunuz. Konuştuğunuz coğrafyada yaşayan başka insanlar da var. Örneğin Esad yanlıları, örneğin Türkmenler, örneğin Dürziler, örneğin Kürtler. ABD ile Rusya ile sözünü ettiğiniz anlaşmaları yapanlar da burada başkalarının yaşadığını biliyordu. Ama ne Türkmenlere ne diyorsunuz diye sordu ne Araplara. Kime sordu peki? İhvancılar. İhbancıların ipiyle inilen kuyunun sonu yoktur..
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:20
Bizimkiler İdlib'in cihatçılara bırakılacağını, Esad'ın bunu kabul edeceğini mi düşünüyordu? Büyük ihtimalle evet ve bu çok safça bir düşünce. Şu anda çaresiz olan biziz. Bu işin tek yolu Esad'la anlaşmak hatta ona yardım etmekten geçiyor. Sonrasında mültecileri geri göndermeli, Pyd bölgesinin Esad'a geçmesi için çalışmalıyız.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 19:59
1
Siz bu zihniyette sahip olduğunuz müddetçe Kürtler Ortadoğu'nun en parlak yıldızı olmaya aday hep yükselecektir.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:10
İşin özü Türkiye ABD ve Rusyanın kabul etmediği iki konuda geri adım atacak durumda değil. Ypg ve esad.
Ali baba 24 Ağustos 2019 02:01
3
Hiç merak etme, birak geri adim atmayi, Arkasina bakmadan kaçacak
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 23:54
Bu kadar net anlatılabilirdi. Tebrikler ama geçmiş olsun.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 23:44
Tesekkur ediyoruz durumun net ozeti icin, hukumete de tesekkur ediyoruz bir kez daha sasirtmadigi icin
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN