Back To Top
Suriye’de tarih yeniden yazılsa…

Suriye’de tarih yeniden yazılsa…

 - Son Güncelleme: 31.08.2019 Cumartesi 08:33
- A +

Bugünden geriye doğru bakınca bazı diplomatik süreçleri yorumlamak gayet kolay olabiliyor. Sebep-sonuçlar elde olduğuna göre karar vermek de şüphesiz çok kolaydır. Ayrıca denenmiş ve sonuç almış hamleler ortada olduğuna göre hata yapma ihtimali ortadan kalkıyor.

Bütün tarihi yeniden yazabilsek, hatalardan ders almış olurduk ve birçok şey tekerrür etmezdi. Ama tarih “olsaydılar”la, “yapsaydılar”la yazılmıyor.

Bu girizgahı Suriye dosyasına taşıyalım. Türkiye’nin Suriye politikası yanlış mıydı? Ya da yol boşunca yapılmaması gereken şeyler mi yapıldı? Suriye iç savaşı öncesiyle bugünü kıyasladığımızda çok içinde olduğumuz ve aktif bir aktörü olduğumuz problemin kazananı olmadığımız aşikar. Savaş öncesi Şam yönetimi dostumuzdu, bu ülkeden kaynaklanan PKK riski bitmişti ve ülkemizde 3,5 milyonu aşkın göçmen bulunmuyordu. Bugün ise, Şam’da Türkiye düşmanı bir yönetim bulunuyor, sınırımız boyunca statü kazanmak üzere olan YPG/PKK var ve hemen hemen bütün vilayetlerimizde yoğun Suriyeli nüfusu ile yaşamaktayız.

Bu tabloya rağmen Suriye politikası tümüyle yanlış değildi. Şam’daki diktatörün kendi vatandaşlarına katliam yapmasına göz yumulamazdı. Unutmayalım ki Esad’ın katliamları 15-20 bine ulaştığı zamanlarda bile Ankara hâlâ bir umutla çözüm telkinini sürdürüyordu. Telkinlerin işe yaramadığı anlaşıldığında da kimse Esad’a “Madem böyle uygun görüyorsun o zaman öldür” diyerek seyirci kalamazdı. Film başa sarılsa, bugün bile bu söylenemez. Türkiye’nin, bugün tartışılıyor olmasına rağmen Suriye göçüne kapılarını açması insani ve doğru bir karardı. Kapılar açılmasaydı o insanların sonu kaçamayanlar gibi ölüm olacaktı.

Bununla birlikte başlangıçtan bugüne Suriye konusunda yüzlerce karar alındı ve bunların birçoğu da yanlıştı. Birçoğunda şu veya bu sebeplerle zamanlama hatası yapıldı ve bazıları da bugün Türkiye’yi baştaki avantajlı konumundan uzaklaştırıp Rusya ve ABD’nin himmetine muhtaç hale getirdi. Ne yazık ki bazı sonuçların da artık telafisi bulunmuyor. YPG yapılanması ve göçmen tahliyesi de bunlar arasındadır.

Evet, Türkiye sorunun güçlü bir tarafı olmaya devam ediyor ama sahada iki süper güç ve onlar bizden çok daha güçlü. Kabul edelim, bizim için sorun olan şeyler onların gözünde aynı anlamı taşımıyor. Zaten, Türkiye’nin Suriye dosyasında talihinin dönmesi de ABD’nin Rusya’ya alanı açmasıyla başlamıştı. O günden beri sürekli geriledik ve şimdi karşı karşıya bulunduğumuz problemler de kronikleşti. Yani, içinde Rusya’nın iştahı ve ABD’nin kayıtsızlığının olduğu Suriye’nin yakın tarihi defalarca yazılsa sonuç bizim için değişmeyecektir.

Şimdiden sonra yapılması gereken hasarı azaltmak ve Suriye meselesini bir güvenlik riski olmaktan çıkarmaktır. Bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Rusya seyahati, öte yandan da ABD ile aramızdaki sınır güvenliği çalışmaları bu faza geçildiğini gösteriyor. En nihayet, baştan beri değişmeyen politikamız Suriye’nin toprak bütünlüğü olduğuna göre bu doğrultuda varılacak bir sonuç Türkiye’yi rahatsız etmeyecektir.

İlk aşamada yapılabilecek olan, YPG riskini sınırın uzağında tutmak ve daha fazla göçmen girişini önlemektir. Mevcut göçmenlerin geri dönüşü ise uzun ve meşakkatli bir konu ki şu anda muhataplarımızın bununla ilgilenmeleri mümkün görünmüyor. Esad ise zaten bu bahse tamamen kapalıdır, bunu da not edelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Samimiyet 03 Eylül 2019 22:28
Suriye sorununu İsrail/ABD ve Avrupayi dahil etmeden tahlil etmeye calismak samimi degildir.
Karar Okuru... 01 Eylül 2019 00:12
Türkiye'nin temel sorunu; kendi coğrafyasındaki sorunları kendi insiyatifi ile çözeceğine, ABD ve Rusya'ya şikayet edip konuyu onlara havale edip Türkiye'nin istediği şekilde çözmelerini beklemesidir. Elin adamı da gelir kendi politikası ve çıkarına göre hareket eder, ondan sonra da Türkiye de seyreder durur ve ağlanır. Bu konuda hep "Bir gece ansızın gelebiliriz" şarkısını sadece kendi söyler, kendi oynar, böylelikle iç politika malzemesi yaparak hayal dünyasında kendini oyalar. Elalem de burnumuzun dibinde kendi istediği oluşumları ve devletçikleri hayata geçirir. Nerede o büyük Türkiye?
Ali rıza 31 Ağustos 2019 21:34
Çok sığ bir yorum, bilmiyor olamazsınız fakat neden sormadığınızı merak ediyorum , bunu yapanlarda bilmiyor olamazlar , eğer bilmeden hesap etmeden yaptılar ise, ki öyle görülüyor vay halimize ,telafisi mümkün olmayan bir hata , suriyenin büyük bölümü kim için boşaltıldı ? Kuzeyin kime verileceği bellli, batı kısım zaten beşşar esad ta, doğu kısım kime verilecek? Suriyenin toprak bütünlüğü , hikaye oyalama kandırmaca , soru bu lütfen cevap verin ki derin stratejist hayatta iken diktiği ağacın yeşerdiğini görsün.
Bir hilaye!!!! 31 Ağustos 2019 19:12
Raviyanı ahbar vü nakilanu asar rivayet edip nakletmişlerdir ki zamanın birinde bahçesini genişlet için komşusunun evini ateşe veren, hırsına tapan, kibrini elçi seçen bir padişah varimiş lakin komşunun evinde arı kovanı bulunmasın mıymış, ateş duman kontrolden çıkıp kovanlar da yanınca arılar padişahın evine dadanmasın mıymış...üstelik ateş padişahın bahçesine de sıçramasınmıymış.....padişah yediği naneyi farkettiģinde bahçesi çoktaaaan talan olmuş...
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 18:45
Sayın Karaalioğlu suriyede yapılan yanlışların bedelini fakir insanlar ödüyor. hayatın zorlaşması, pahalılığın artması ahlaki çöküntüyü beraberinde getiriyor. Dünyanın bütün Mazlumlarını biz alalım hep beraber bizde mi mazlum alalım. Amaç kaliteyi artırmak değilde herkesi eşit bir şekilde kalitesiz halemi getirmek.bu mudur çözüm. Amaç suriye de Amerika ya veya rusya ya yer açmaksa. Bunu başardık. Birde anlamadığım suriyelilerin sahilde gezen delikanlılarının göndermeyerek neden vatan sevgilerini ve kurtuluş savaşlarının önüne geçiyoruz
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 18:40
Suriye meselesini aldik basimiza, yillardir huzuru unuttuk! Yazik bu millete! Savas, kriz, gerilim, baska iyi birsey yok. Bunlarla yatip kalkiyoruz. Haber izlemiyoruz artik. Ruh ve beden sagligi bozuldu ..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 16:30
Suriye'de başı sıkışan isyancılar bizim kampımıza koşuyor, açmamız için zorluyorlar. Türk ordusu gelsin doğrudan savaşa girsin diyorlar. İstedikleri olmayınca öfkeleniyorlar. Acaba hükümetimiz bu insanlara ne umutlar, ne vaatler verdi? Daha en başta isyana biz mi teşvik ettik? Yoksa neden bizi sorumlu tutsunlar? Eğer öyleyse, ölen yüzbinlerin kanı bizim de elimizde. Allah affetsin diyerek sıyrılmak mümkün olur mu acaba????
Muhtefi. . 31 Ağustos 2019 13:48
En Evvela Yanlış Dugmelenmis Deli Gömleği giydirilmiş. BILAD I ŞAM (Şam Toprak sınırları ) neresiydi.Acaba. ! SURİYE diye bir Devlet YOK-TU.Anlaşılabilir Perişan, Kafamizi kaşıyacak Takat yoktu. Peki Gaflet bunu n bahanesi yok. Bir Akademisyen Suriye masamizda Adam yok neredeyse dedi. Gavur ise Tam takır Bilinçli Mudahale etmedi Abd/Bati.paramparça olsunlar diye.Bizde yardım ettik Muhafazakar ayaklarıyla parçalanmasına.Orada birbirinı öldürenler Moskova Metrosunda yol sorsun birbirine ayni dilde gözleri parlar. Ama Suriye'de Vahsetteler.zor işler. !
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 13:46
Sayın Yazar, Bu analizde pas geçtiğiniz önemli bir nokta var. Dünyanın neresinde kendi ülkesinin meşru hükümetine karşı silahlı mücadele başlatan insanlara "silahlı muhalif" denir ve desteklenir? Başka ülkelerden gelen savaşçılar o meşru devletin topraklarına sokulur, eğitilir, donatılır, beslenir, hastanelerde bakılır? Bize yapılınca bunun adı terörizm, bölücülük, terör destekçiliği oluyorsa, komşumuza biz yapınca adı ne olur? Yoksa muhalefetin "silahlı" olanını işimize gelince meşru kabul ediyor, gelmeyince terör mü diyoruz? "Silahlı muhalefet" lafı nasıl bir garabettir?
Kamil 31 Ağustos 2019 13:15
Erdoğan 'ın küçümsediği monşerler böyle hatalar yapmamıştı. Ak Parti hükumeti, cumhuriyet tarihinin en başarısız hükumeti oldu maalesef.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 14:50
0
Vay arkadas hemde cumhuriyet tarihi
KARAR OKURUMürsel 31 Ağustos 2019 13:13
Sabır sabır dua.Esat altında ölen eşekten inmesini bilmiyen kişi. Allah büyük.Ya deve ölür ya deveci Ya hacı ölür ya hancı. Hasbunallah..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 12:43
Pelikanlar sarayda soz sahibi oldugu surece bu Suriye belasindan kurtulmamiz mumkun gozukmuyor. Herkes ettigini bulacaktir.
vahid 31 Ağustos 2019 11:56
cihad suuru tasıyan gercek muslumanlar ,abd-rusya-israil-suud gibi emperyalist zalimlerin gozunde insan bile olmayan ve yok edilmesi gereken yaratıklar,vahsice katledilmelerinde bir sakınca olmayan teroristler.isid,feto gibi proje-taseron orgutleri kullanarak surekli musluman katliamı yapıyorlar. cehennem odunu olan bu zalimleri anlamak kolay adamlar neticede gorevini yapıyo ama asıl anlasılması mumkun olmayan ve igrenc olan musluman oldugunu iddia edenlerin bu emperyalistlere inanması guvenmesi,onların agzından konusması. boyle hareket edenleri bekleyen sadece feci bir akibettir.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:01
Uluslararası ilişkiler maharet, uzak görüş, bilgi ile yönetilir ve yönetirken de bu konudaki deneyim sahiplerini, monşer diye küçümsemeden, düşüncelerine saygı göstererek. Suriye'ye sınırı olmayan iki emperyalist devlete güvenerek insan kendi ülkesini bataklığa sürüklerse olacağı budur. Hiç olmazsa bu noktada Suriye'nin toprak bütünlüğü, sözü lafta kalmasın ve Suriye ile masaya oturulsun. Yoksa durum daha da vahim hale gelecek....
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:24
Eğer isyancılara silah ve para desteği yapılmamış , dünyanın dört bir yanindaki profesyonel cihadçılar suriyeye yığılmamış olsaydı, ayaklanma girişimi büyümeden bastırımış, bir ülke baştan başa yıkılmamış, her iki taraftan toplam 550 bin kişi ölmemiş, bize üç buçuk milyon mülteci gelmemiş, cebimizden 40 milyar dolar çıkmamış, suriye ile ticaretimizden yüzlerce milyar dolar kazanmış olurduk. İnanın suriye halkı da bugünkünden daha mutlu olurdu. 15-20 bin kişi ölmesin diye 500 binden fazla insanın ölümüne neden olmak nasıl bir mantıktır.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 18:33
0
Amerika 2005'den beri Suriye'de olaylarin ćikmasi için ajani, silahi, parasiyla her türlü girisimde bulundu. Sonunda bir yikima imza atti. Biz de kosa kosa gönüllü yazildik! Yazik ettik kendimize de, Suriye'ye de.. Basimiza binbir dert açtik ayrica! Amerika'ya gidip gelip aman YPG 'e silah verme, yok destek verme der olduk.. Ekonomik kriz de tepemizde, paramiz yüzde 60 deger kaybetti. Zamlar yagmur oldu.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 20:57
3
Amerikanın umurunda mı Suriye? Bırakamadınız gitti şu üçüncü dünyalı kompleksleri!
karar okuru 31 Ağustos 2019 10:14
"Bu tabloya rağmen Suriye politikası tümüyle yanlış değildi. Şam’daki diktatörün kendi vatandaşlarına katliam yapmasına göz yumulamazdı."geç bunları.suriye politikası baştan sona bop merkezli ve o doğrultuda yürüyen bir yanlıştı.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:12
Katliamdan kaçan birkaç bin kişiyi sınırlardaki kamplara yerleştirmek normaldir. Ama ondan sonra çoğu Avrupa'ya geçmek isteyen milyonlar ülkeye doluşur ve sen halen Esadsız bir Suriye bekliyorsan sıfırdan uluslararası satranç derslerine başlaman gerekir. Osmanlı kılıcına güvendiği için diplomaside kötüymüş, sonra kılıcı da körelince rezil olmuş. Bizim güveneceğimiz bir kör kılıcımız bile yok.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:54
Turkiye kendi kapasitesine ve gücüne bakmadan Esad'i zora sokacagim düşüncesiyle Suriye sinirini açıp milyonlarca mülteciyi kabul etmekle kendi başına onlarca yıl cozemeyecegi bir sorun aldı. Suriyenin iç sorununu kendi iç sorunu haline getirdi.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 23:30
0
Biz abd ye güvendik abdde bizi yeme getirdi olayın aslı budur.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:54
Hâlâ Suriye'de politikamiz tepeden tirnaga yanlisti. Irak batakligi orda karsimizda iken hayal pesinde kostum. Suriye ile dost kalmaliydik. Karistik da iyi mi oldu? Suriye'yi bölecek, milyonlarca insani yok edecek Amerika güdümlü bir savasi desteklemis olduk. PKK yetmedi, iSiD, PYD, YPG daha kimbilir hangi gruplar türedi, yüzyil yetecek sorunu basimiza sardik. Suriye ile ticaret yapan iller perisan oldu. Türkiye'nin sokaklari nufus patlamasi yaptiracak yetmis iki milletten göçmenle dolu. Kaç yillardir huzur kalmadi. Üstüne ekonomik çöküs son 4 yildir. Bittik, biktik, yorulduk, insaf..
KARAR OKURUMehmet atay 31 Ağustos 2019 09:27
İlk safhada abd Suriye'ye " siz girin" dedi Tabii bunu yapamayacağımızı düşünerek Yapamadık. Pasifiz.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 14:02
1
Tabi canım, biz işgalci ve emperyalist bir ülkeyiz ya zaten!.. Sadece pislemek yetmez, üstüne tüy de dikmek lazımdı!..
KARAR OKURUMehmet atay 01 Eylül 2019 12:08
0
Ee iyi Senin dediğin gibi değiliz madem otur seyret
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:02
"En nihayet, baştan beri değişmeyen politikamız Suriye’nin toprak bütünlüğü olduğuna göre bu doğrultuda varılacak bir sonuç Türkiye’yi rahatsız etmeyecektir. " yazmisiniz...Suriyeye karsi, Ihvanci, mezhepci, neoosmanlici, neoemperyal olarak, emperyallerle beraber basta bolmek, yikmak icin maasli cihatci "barisseverlerle" her kotuluk yapildi ve sonuc olarak yuzbinlerce masum insan etkisiz hale getirildi ....evinden, yurdundan oldu. Bu toprak butunlugunden yanayiz ...yalanini tekrarlamak yoruyor ? Eylemler, uygulanan politika ise tam tersi...Aklimizla alay etmeyin...Biraz ilkelli olun !
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 08:59
Korkak bir yazı ...ne olur ne olmaz zaten iktidar ile kötü durumdayız daha fazla kötü olmayalım diye tedbir alıyor Mustafa bey ...Ne şiş yansın nede kebap bugün de yazı yazdık Allaha çok şükür durumu
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 08:53
Boyundan büyük işe kalkarsan burnunu sürterler. Erdoğan'ın siyasi hayatı, Suriye beceriksizliği nedeniyle son bulacak. Öyle, bölgemizde bizden habersiz sinek bile uçamaz, gibi, ARTİSTİK laflarla, büyük devlet olunmuyor. Bak bir taraftan ABD, diğer taraftan Moskof, aldılar aralarına, birbirlerine paslayıp dalgalarını geçiyorlar. Dış politikada maskara olduk; dahilde is dört milyon, ÜREYEN bir yığın, başımıza kaldı.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 07:29
Aslında gün geçmiyor ki her gün bir zam haberi olmasın dün gece doğalgaza yüzde 14.90 zam gelmiş hayırlı olsun özellikle 3+3 zam alan memurlara...yani millet geçim derdinde
Süheyl CALISKANOGLU 31 Ağustos 2019 11:38
0
Ekonomi berbat,her gecen gün daha da kötüye gidiyor,gece gündüz zam firtinasi esiyor,ne yapmak lazim,halki oyalamak,ayakta uyutmak icin "Idam cezasini tekrar piyasaya sürüyorlar'RTE'nin meshur sözü"Önüme gelirse imzalarim,gelmiyecegini de cok iyi bilmesine ragmen ayni taktik bu AKP ,baska da bir yetenekleri de yok ki..Idam gelmemeli.Avrupa Konseyi bizi derhal kapi disari eder..
Yurdumun insanı 31 Ağustos 2019 06:41
BİLGİ VE GÖRÜŞ -3 RTE tezgaha geldiğini SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ denildiğinde anladı.HDP liler RTE ve Davutoğlu'nu ABD ve İsrail planı tufaya getiridiklerini gördü. Kuzey Suriye IŞİD ile mücadele ayağına PKK PYD alanı olarak de facto hale getirildi. Hendek operasyonları öyle başladı.Ve Recep efedi Suriye de sahaya ABD, İsrail, Suud, BAE,Nato ile çıkmıştı.. Şimdi İran, Rusya,Türkiye olarak oynuyor. Ne stratejik derinlik ama değil mi! RTE şimdi iki dostunu idare etmeye çalışan biri politikası ile devam ediyor. İktidar da klmk için iki dostundan da uçak, silah alıyor.Bedelini halk ödüyor.
Yurdumun insanı 31 Ağustos 2019 06:32
BİLGİ VE GÖRÜŞ -2 Suriye olayı Arap Baharı tuzağı ile ilişkilidir.Rusya ve İran burada rol alma mecburiyeti siyasi, ekonomik, askeri dir. RTE Davut oğlu Ne Osmanlı ve Hilafet hülyası gözlerini kör edince gelişmeleri görememişlerdir.A.Dilipak Arap Baharı, Başkanlık Sitemi ve Saray ilişkisini 5 yıl önce Kanada'da anlattı. Güya İhvancılar Tunus, Libya, Irak, Mısır, Suriye'de tezgahlanan olaylar ile iktidara gelecek daha sonra Birleşik İslam Devletleri kurulacak, Ak Saray 1150 oda idare merkezi, RTE Halife olacak Dı! Başkanlık bunun karşılığı diye vaaz veriyordu. İnternete girin bakın.Ne oldi!
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 02:35
Komik ve omurgasız bir yazı. Son zamanlarda bu karar yazarlarına bir hal oldu. Çok sığ ve basit yazılar kaleme alınıyor. Derinlik hiç yok. Basit bir kronoloji ve herkesin bildiği ezberden öte birşey yok. Son olarak o hata değil dediğin konular politika değil sonuçlardır. Göçmenleri kabul zorunlu bir sonuçtur. Esed katliamına karşı çıkmak herkesin hemfikir olduğu konudur. Mesele ise bu işleri maharet göstererek yapmaktır. Maalesef maharet değil sakarlık gösterildi.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:57
1
Ne mahareti!? Suriye ile dost kalmaliydik! Karistik da ne oldu? Artik öyle bir batakliga saplandik ki! Bedelini Türkiye, halk ödüyor. On yildir savasdan baska bir gündem var mi? Yazik degil mi bu millete!? Daha ne mahareti? Bir koyalim üç alalim diyen basbakanlar Irak 'da batakliga su tasidi. Ahkam kesmeyi birakin artik..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:30
13
Tabi her gün reise bindirmeleri Kılıçdaroğlu'na ve HDP ye övgüler dizmeleri gerekiyor.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:35
1
Suriyede esasın katliamı değil, meşru bir devletin silahlı isyancılara karşı meşru tepkisi vardır. Bizdeki hendek olaylarından farkı yoktur. Bizde pkk ayaklandı, onlarda ihvan. internetten hendek ayaklanması bastırıldıktan sonraki cizre, sur v.s. resimlerine bakın , suriyedeki iç savaş geçirmis şehirlerden pek bir farkı olmadığını göreceksiniz. Her devletin silahlı ayaklanmaya silahla müdahale hakki vardır.
vatandaş 31 Ağustos 2019 01:15
Türkiye'yi kuran önder kadronun uzun tarihsel tecrübeler sonucu vardığı Yurtta Sulh-Cihanda Sulh ilkesiyle alay etmenin faturalarını ödüyoruz. Muktedir yıllar önce Erzurum'da yaptığı bir konuşmada geleneksel dış politika ile alay edip risk almadan dış politika olmaz diyordu. Al sana risk nasıl çıkarsan çık bu işten
Karar Okuru 31 Ağustos 2019 01:14
Bu tip orta doğulu yönetimler ve bu yönetimlere yol veren ya da engel olamayan halkların yaşadığı coğrafyalar artık akşam haberlerinin duygusuz konuları arasında. Kimse bakmıyor bile. Esed katliam yapıyor diyoruz, yarın dış güçler sizin ülkede de katliam yapıyorsunuz diye müdahaleye kalksa ne deriz? PKK yı her kes kullanıyor, son haziran seçimlerinde iktidar ortakları Öcalandan mektup alıp, aranan teröristi televizyona çıkarıp kullanmaya kalkmadı mı? Biz orta doğulular artık genetik zeka düzeyimizi sorgulamalıyız.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 00:51
Onunla olmazmış belirtmek gerekirmis adamın ülkesine yam yam gibi herkes saldiracak sivil diye yutturulan herifler ülkeye kursun sıkacak kafa kesecek adam da bekleyecwk gelin beni utun die Cok eksik saptamalarınız yada mezhebi takıntınız var baska turlu bunu anlamamak okdara dahiyane birikim gerektirmiyor gerci haklıyı haksızı kimse umursamıyor yazarlarmızda aynı mentalite ile yaklasiyor maalesef isime ne gelirse onu yaziyim onu ovuyum yada karaliyim dogrulugun cokta bir ehemmiyeti yok kolay gelsin
musto 31 Ağustos 2019 00:43
Bana göre sorun BOP başkanlığına soyunup tezkereyi geçiremeyince telafi etmek için İzmir'i üs merkezi yapıp Libyanın parçalanmasına yardım edip alınan silahları Suriye'ye taşımakla tekrar güven tazeledik.Esad sonrası kurulacak yönetimde İsrail ile anlaşamadık tek başımıza harekat ettik dağınık muhalefetle bunu beceremedik.İşid devreye sokuldu bunlar kızgın çocuklar okadar büyütmeyin dedik Musulda konsolosluğu rehin bıraktık. İşidin sünni olması dünyadaki radikal örgütlerin suriyede toplanması ile Rusya devreye girdi.Amerikadan rövanşı aldık derken pkk devreye sokuldu.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 00:31
ABD ve Rusya karar vermiş. Biz ise işimizi yürütmek için sürekli taviz veriyoruz.
Mehmet 31 Ağustos 2019 00:04
Biz suriye halkına ve oso ya ihanet ediyoruz.Abd ve pkk nin istediği tampon bölgeyi kabul ederek aslında abd nin ömür boyu orda kalmasını sağlıyoruz.Cok bağımı pkk mesrulasiyor.Idlipten sınırımıza gelen suriyeliler bize güveni kalmamış.Dikkat edin hain diye bağırıyorlar.Bir haftaca esedi indirecektik ama sonunda mısır,pakistan,libya ve suriye de ehli sünneti bitirdik.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 16:29
1
Sen bu işlere hala ehli sünnet gözlüğüyle bakmaya devam edersen daha çok bitersin.
Cem 30 Ağustos 2019 23:55
Hala anlamadınız değil mi, savaştan önce mayınlar tarım diye sökülüp sınır niye güvensiz hale geldi ile başlayan bir çok konu, kaşınmasa yara kanamayacak ve komşuda yangın çıkmayacaktı, benzinle gitmeyecektik, BOP, BOP ah ne proje imiş,
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 23:51
Başka nasıl anlatılabilir ki. Açık net dramatik
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN