Back To Top
Tecrübeden uzak durmak, onu önemsizleştirmez

Tecrübeden uzak durmak, onu önemsizleştirmez

 - Son Güncelleme: 20.01.2020 Pazartesi 07:12
- A +

Yerel seçimin sonuçları birçok şeyi işaret ederken en başta siyasetin normalleşmesi ve adil rekabete geri dönülmesi gerektiğini göstermişti. 8 ay önce Cumhurbaşkanlığı ve Meclis çoğunluğunu kazanan iktidar blokunun kısa süre sonra İstanbul ve Ankara dahil büyükşehirlerin önemli bölümünü muhalefete kaybetmesi gayet tabii ki seçmenin icraata dair memnuniyetsizliğinin yansımasıydı. Bununla birlikte de iktidarın rakip siyasi partilere karşı orantısız siyasi güç kullanımına tepki… Nitekim, bu tepki tekrar edilen İstanbul seçiminin ikinci denemesinde 800 bin oy farkıyla kendisini gösterdi.

Uzun analizlere ve detaylı incelemelere gerek olmadan söylenebilir ki bu tablo sarsıcı bir siyasi tecrübedir. Muhalefet için izlediği yolun doğruluğuna işaret eden ve geliştirilmesi gereken bir tecrübe... Nitekim, o yoldan devam ediyorlar. Yerel seçim tecrübesinden iktidara düşen pay ise açık ki tarzını, üslubunu ve siyasetini değiştirmesi gerektiğidir. Ne var ki iktidar değişim mesajını önemsemiş görünmüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ve AK Parti, MHP sözcüleri, yani Cumhur ittifakı eski tarzda ısrar ettikçe de Millet ittifakının yerelde sonuç alan siyasetinin yolu açılıyor. Henüz ikinci yılını sürmekte olan Başkanlık sistemine yönelik endişelerin artması ve desteğin azalması bunu teyid etmektedir.

Bilhassa İstanbul ve Ankara belediyelerine yönelik iktidarın bilek gücünü fazlasıyla göstermeye odaklı uygulamalar iktidar için alan tutmak ve rakibin alanını daraltmak işlevi görüyor zannedilse de yansıması kesinlikle öyle değildir. Nasıl, seçimini tekrarı büyük ve telafisi imkansız bir hata olmuşsa şimdi yapılmakta olanlar da aynı istikameti işaret ediyor. Kanalistanbul projesinde belediyenin yok sayılması başta olmak üzere, belediyelerin icraatlarına engel çıkarılması, yerel yönetimlerin yetkilerini merkeze taşımaya niyetli bazı yasa girişimleri ve bitmek tükenmek bilmeyen politik sataşmalar… CHP’li belediyeler kendi hallerine bırakılsa işleri ellerine yüzlerine bulaştırır mı bilinmez ama bu şekilde elleri kolları bağlanmaya çalışıldıkça siyasi olarak karlı çıkacakları kesindir.

Özellikle, işsizliğin tarihi rekorlar seviyesinde olduğu ve ekonomide daralmanın aşılamadığı kriz ortamında sempati antipati dengesini en çok düşünmesi gereken iktidardır. Sempati ve söylem üstünlüğü azalıyor. Herşeyin yolunda gittiği şartlarla, işlerin zaten gergin yürüdüğü ortam arasında büyük fark vardır. Açık ki ülkede işler yolunda gitmiyor… Muhalefeti daha fazla iş yapamaz hale getirmek, seçmeni seçeneksiz bırakıp Cumhur ittifakına yöneltmeyecektir.

Cumhur ittifakı siyaset tarzı olarak bildiği yolda yürümeyi tercih etse de bu yürüyüş ülke gerçeklerini değiştirmiyor, yitirilen zamanın önemi azaltmıyor.

Bilmem tekrara hacet var mı ama Türkiye’nin gerilimi düşürmeye, sokaktan merkeze ve merkezden muhalefete kadar adalete, hukuka ihtiyacı vardır.

Gerçekleri gören, şeffaf ve bilhassa, bugünü kurtarmak için gelecekten eksiltmeyen bir ekonomi yönetimine ihtiyacı vardır.

Gerisi de var ama önce barut! Adalet ve şeffaflık bu ülkenin (esasen bütün ülkelerin) mücadelesinin barutudur. Toplumun aradığı ve beklediği bu iki duygunun geri dönmesidir. Başkanlık sisteminin başarı ölçüsü de hızlı ve seri karar almaktan önce bunlardır.

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 21 Ocak 2020 16:43
Yılların deneyimi ve tecrübeleriyle varılan sonuç hiç bir zaman yanlış olamaz!Yani oyuncak kule yapıyoruz en son taşı koyamadan sil baştan!Tarih boyunca monarşi,oligarşi ve demokrasi denendi ve doğrunun demokrasi olduğu öğrenildi fakat nedense hala monarşiye hevesleniyoruz. Allah bir insanı cezalandıracağı zaman önce aklını alırmış...
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 00:47
Tecrübelerimizi İslam'a göre değerlendirirken 22 milyon m2 toprağımız vardı. İslamdan uzaklaştık, hatta İslamsız bir devlete razı olduk. Durumumuz ortada...
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 01:45
0
O zaman japonya,almanya,fransa,ingiltere,norveç,isveç,finlandiya vs.mükemmel islamlar demekki,islami yaşiya yaşiya milli gelirleri 70-80 bin dolarlarda:))))
Xyz 21 Ocak 2020 00:12
Sayın yazar;Ak partinin eleştirdiğiniz hataları sizin hedeflerinize uygun hatalar!! Bence..sizi sevindien hatalar.Yani mevcut iktidarı sıkıntıya sokacak hatalar..Sevincinizi anlıyorum.Yeni parti girişimleri Ak parti iktidarının düşmesini kolaylaştırak için galiba.Bu düşüşü dört gözle bekleyenler var(pkk israil saadet chp ip abd ab vs.)...ha gayret...
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 00:15
0
Yahu bu ne komplo kafası. Yazar dostça ikaz ediyor. Senin palavralarım doğru olsa görmezden gelirdi. Bu karar tayfasının işi zor bu kafaya karşı.
Kararlı 21 Ocak 2020 01:49
0
İnşallah inşallah bende sabirsızlikla bekliyorum,akparti iktidardan düşerse ülke kurtulacak,akp ile mhp nin varlığı ülkenin bekasını tehdit eder halde,yoksa batış yolunda hızla ilerliyoruz,gerçi sen göremiyorsun ama olsun sende batınca görebilecen demekki:))
Türkiye'nin topraklarina arazilerine,Kanal Bölgesinde nasil korunur,sahib cikilir, damat Albayrak seneler öncesi oralari "kapmis'yeter ki, "yabancilarin eline gecmesin'düsüncesiyle.Katar'lilara "atmis calimini'acik arazide. Buna "kara mizah mi'desek ne denir,bilmiyorum,bu milleti salak saniyorlar bunun,yanlarina kar kalacagini saniyorlar,ne yapsalar!.. Sandik günü gelecek,egitim düzeyi düsük vatandaslara güveniyorlar Vatandas yedigi bu kaziklarin hesabini soracak,zengin degil "katmerli zengin'olmak isteyenlerle sandikta hesaplasacagiz,enin de sonunda..
efedamat 20 Ocak 2020 17:50
huylu huyundan vazgeçmez.inadım inat politikası devam edecek gibi gözüküyor. dikkat ediyorum iktidarın hitabet gücüde eskisi gibi değil. metal yorgunluğu artık zirveye yansımış durumda. en iyi ben bilirim tavrı devam ediyor. istanbul hezimetinden asla ders alınmamış.
Vehbi 20 Ocak 2020 16:36
doğru dersiniz de anlayacak kimse var mı yok mu bilmem. iktidar Suriye ve libya kadar memleketin içini ve işini de düşünse daha iyi olacak. Araplarını aşiret kavgasına heba edilecek bir vatanımız ve neslimiz yok bizim...
ati 20 Ocak 2020 15:25
ali babacan, nerelerde kaldınız?
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 18:54
2
Babacan ve gül anlaştı ve akp ye bize yüklenmeyin biz de sizi gostermelik elestirelim.dogmadan oldu.soner yalçın okuyun anlarsınız.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 22:36
0
yazan kardeş, ali babacan bunu yapmaz! soner yalçın ne kadar bilir, bunu bilemem ama, ben ali babacanı biliyorum. iyi bir hazırlık dönemi planladıklarını düşünüyorum.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 17:30
0
18.54, Ali Babacan parti kurup AKP'den ne oy alırsa bize kârdır ama ben CHP'ye oy vereceğim diyebilirsiniz, bu çok doğal bir hevestir. Ama Babacan ve Abdullah Gül için diğer söyledikleriniz tamamen uydurma ve palavradan ibarettir.
Gülizar 20 Ocak 2020 15:23
"İnsani Gelişme Raporu 2019' yayımlandı, Türkiye 189 ülke arasında 59'uncu sırada yer aldı. İnsani Gelişme Endeksi değeri 0,806 olarak hesaplanan Türkiye, ilk kez 'çok yüksek insani gelişme' kategorisine girdi. Buna göre beklenen yaşam süresi, ortalama öğrenim süresi, beklenen öğrenim süresi ve brüt milli gelir arttı." Sizden haberler. Haberiniz var mı diye sormak istedim. Her şey battı, gitti, Türkiye her açıdan çok büyük sıkıntılar yaşıyor minvalinde haberlerle muhal-afeti aratmıyorsunuz ya...Bir de gelecek partisini de back vokale aldınız ya. O bakımdan. Haberin devamı gazetenizde :)
Karar Okuru 20 Ocak 2020 19:31
0
Hakikaten ülke uçtu bunlar muhalefet yapıyor. Uçmak uyuşturucu kafası ile kendinden keyifle geçmek anlamıda veriyor bu arada.
Kararlı 21 Ocak 2020 01:52
0
Devamlı a haber izliyorsun galibaa:)))))
Mahmut43 21 Ocak 2020 02:44
1
Aklıma TÜİK'in başında ki zat geldi, verilerle nasıl oynanabildiği!
Vatansever 20 Ocak 2020 14:28
Üzüntülüyüm! İslam ; ahlak, adalet, merhamet, doğruluk, güven... velhasıl iyilik adına ne varsa bünyesine barındırır. Bugün geldiğim noktada müslümanız demeye utanır olduk...Bize yardım et Allahım.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 20:56
3
AKP'nin başarılı olduğu hiç bir işi İslam'a mal etmezken, başarısız olduğu her işi İslam'danmış gibi göstermek moda oldu.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 13:12
Kanal arazileri ortaya çıkmaya başladı. Bakalım daha neler göreceğiz.
milli 20 Ocak 2020 17:49
0
Yap-İşlet-Devret kapsamında kapsamında devlet garantisi verilerek inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 2019 yılı için ödenecek ücret belli oldu. Cebimizden 3 milyar TL çıkacak!
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 21:02
6
17.49, 3. Köprü açık ihale ile yaptırıldı. En uygun teklif veren firma tercih edildi. Mesela Koç ya da Sabancı daha uygun teklif verip de işi alamamış değiller. Köprü gereksizdi diyen varsa o konuşulabilir. Ama pahalı yaptırıldı diyen, şimdi boş konuşmayacak, ihaleye katılıp daha ucuza yapacaktı.
Milli 21 Ocak 2020 00:21
0
Bize ne koçtan sabancıdan, sizin ve benim cebimden çıkıp ve başkalarının cebine giren değerden bahsediyorum.
Sabır! 20 Ocak 2020 08:34
Fetö Ak partiden koptu.%49-%5=%44 kaldı.Cumhur ittifakı kuruldu.Toplam oyları%44+%11=%55 olması gerekiyordu.MHP bölündü.İP koptu MHP% 3 kaybetti.Kaybettiği oyu Ak partiden tamamladı.cumhur ittifakının oyu %55-%3=%52 oldu.Buraya kadar oyunlar tuttu.Ak parti iktidardan uzaklaştırılamadı.Şimdi Nur topu gibi 2 partimiz daha olacak.Amaç ise cumhur ittifakını % 50 nin altına indirmek.Bu mümkün mü göreceğiz.2023 e kadar sabredin.
Aynı tas.. 20 Ocak 2020 10:00
10
Büyük cin'e diz çöktürüp dizinin dibine tilmiz olarak olarak oturtan Reyizimiz onu da çözecek... Siyaset sanatında halihazırda bir numara reistir...
FD 20 Ocak 2020 07:56
İyi niyetli bir yazı ama anlamak gerek artık, Ak Partinin adalet, hukuk ve şeffaflık yoluna girmesi imkan kabili değildir, çünkü hukuk ve şeffaflık hesap vermeyi gerektirir, yolsuzluk ve kayırmanın engellemesini iktiza eder, özgürlük alanını genişletmeyi demokratik değerleri tahkim etmeyi icap ettirir, yargı bağımsızlığının ihdas edilmesini lüzum ettirir, ne şimdiki Ak Parti ne de her zamanki MHP bu yolu tercih eder, çünkü vebal büyük ve ağır, kim ödeyecek, kimse....
Muzaffer 20 Ocak 2020 07:24
Sn yazar, en büyük yanlış da burada. Hızlı ve seri karar almak doğru değil. Düşünerek,danışarak konu ile ilgili kişilerle iştişare edilerek alınan kararlar doğrudur. Bir devlet yap bozla yönetilmez.Hızlı karar almak iyi bir şey olsaydı İhale kanunu 180 kere değişmezdi. Acele bir kanun çıkıyor kısa bir süre sonra tekrar değiştiriliyor. Bazı istisnalar haricinde hızlı karar almaktansa doğru karar almak önemlidir. Önemli konular aceleye getirilmemelidir.
eski islamcı 20 Ocak 2020 06:37
İran halkı aylardır baştaki dinci monarşist rejimine karşı özgürlük için mücadele veriyor sokaklarda Suudi Arabistan bile yavaş yavaş şeriatı bırakmaya başladı bugün Ortadoğu ülkeleri laikliğin ve özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu anlamaya başladı buna rağmen Erdoğan akp liler Türkiye'deki bir avuç siyasal dinci hala ortaçağ karanlığına dönmek ve sözde şeriat Devleti ile yönetilmek istiyorlar çok ilginç değil mi islam'ın doğduğu Suudi Arabistan bile şeriatı bırakırken Türkiye Cumhuriyeti laik bir Rejiminde AKP hala şeriat peşinde koşuyor
karar 20 Ocak 2020 12:26
3
akp yi şeriata yamam gayretinizi anlamak mümkğn değil.akp ne şeriat ne.
Karar okuru 20 Ocak 2020 03:32
Keşke bütün bunları ülkeyi buraya getiren anlayışa hararet ile destek vermeden önce de tahlil edebilse idiniz. Son seçimde sandığıda devirmeye kalkanların, terör başından bile yararlanmaya çalışanların iktidar için yapamayacağı yoktur. Yakında bir vesile ile demokrasinin rafa kalkması bile mümkün, daha önce yazdığınız gibi iyi kötü bugün ekmeğini kazananın ekmeğine göz dikilen günler de gelebilir. O zaman yaptığınız büyük kötülükle yüzleşirsiniz. Millet de İranlılar gibi içine düştüğü çukurda çaresiz çırpınır!! Şimdi dün görevde olup, bugün dolandırıcı denilenden medet ummak. Hadi canım!!
Karar Okuru 20 Ocak 2020 01:57
Boğazlardan yoğunluklu olarak Rus gemileri geçiyor. Bizim sorduğumuz soruyu Ruslarda sormuş. Rus Vestiekonomika sitesi, "Ama şurası da henüz belirsiz: 25 mil yakında Boğazlar'dan ücretsiz bir geçit varken, gemiler neden Kanal'a ödeme yapsın ki" diye sordu. Cevap verebilecekmiyiz.
Karar Okuru 20 Ocak 2020 11:08
0
Kanal projesinin Amerikan destekli denildiğinde itiraz edenler vardı. Ancak ABD'li fon şirketi Money Maker Management tüm finansmanı sağlayabileceğini iddia ediliyor. Bu gerçekse bir anlam ifade ediyormu, bilemedim.
karar 20 Ocak 2020 12:18
0
abd şirketinin "devlet destekli" mega projelerle ilgilendiği şirket yetkilerince ifade edilmiş.kemerlerinizi bağlayın.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 00:49
Allah razı olsun Mustafa bey. Tam bir dost acı söyler yazısı. Bize bu tavır lazım!
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 00:48
Akp her geçen gün Türkiye’yi her alanda geriye götürüyor..Allah sonumuzu hayır etsin
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 00:46
Yenilen pehlivan güreşe doymaz denilirmiş...Halkın aklıyla dalga geçiliyor.Yandaş gittikçe daha zengin ,fakir daha da fakirleşecektir .Onca sorunlara rağmen gündemde önce suriye ve şimdi de Libya var bakalım sırada ne olacak...Rabbim fakir fukaranın yardımcısı olsun tok acın halinden ne anlasın ki
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 19:00
4
Yenilen pehlivan mi ? bunu herhalde 9 kere seçim kaybetmiş CHP için söyledin.Ha bu arada muhalefet belediye başkanlıkları kazandı meclisi değil.Gormemis bir seçim kazanmiş, tutmuş genel secimi kaybetmiş,
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 00:39
"Muhalefeti daha fazla iş yapamaz hale getirmek, seçmeni seçeneksiz bırakıp Cumhur ittifakına yöneltmeyecektir." Ya nereye yöneltecektir? Yeni partilere. Ak Parti'nin planladığı budur. Ak Parti seçmen gözünde, zihninde eskimekte olduğunu, kredisinin azalmakta olduğunu bilmekte. Çözümü seçmenin yeni partilere yönelmesinde görmekte. Babacan veya Davutoğlu'nun partileri (hangisi daha aktif ve cevval olursa) Ak Parti'nin devamı olacaktır. İlk dönem Erbakan idi. İkinci dönem Erdoğan. Üçüncü dönem ise Babacan veya Davutoğlu olacaktır.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 08:51
0
‘Türk muhafazakarı’na güven yerlerde sürünüyor. Bu yeni partileri kuracaklar insan evladıysa kendi vatandaşını kandırmaz, bu milletin iyiniyetini ve güvenini suistimal etmez. İnsanın onuru, insanlığın değer yargıları var. Başkalarının zor durumundan, hulus ve saffetinden yararlanarak onları kandırmak onursuzluktur. Bu son fırsattır. Parti kurucularının bu yola tevessül edeceklerine ilişkin geçmişteki kişisel karneleri zayıf değil.
karar 20 Ocak 2020 12:14
1
ikinci dönem ve üçüncü dönem diye ifade edilenlerin Erbakan ile bir bağlantıları yok.gereksiz yere böyle bir bağlantı varmış gibi algı oluşturma çabası çok anlamsız.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN