Back To Top
Türkün Türk’ten başka düşmanı yoktur

Türkün Türk’ten başka düşmanı yoktur

 - Son Güncelleme: 17.06.2019 Pazartesi 07:59
- A +

Bazı meseleler vardır ki üzerinde konuşmak ve tartışmak hiç bitmese yeridir. O mesele hallolmadan başka sahalara girmek, başka mevzudan bahis açmak yersizdir, beyhudedir. Eğitim mesela…

Bilhassa bizim gibi, zihni tarihin ağır yükü ve travmalarıyla bugünün geri kalmışlık kompleksinin harmanı olan toplumlar için… Geçmiş parlak zamanları hayal ediyoruz, başarmak istiyoruz ama yapamıyoruz. “Büyük devlet… Güçlü millet… Oyun kurucu diplomasi… Şakaya gelmez irade… Dünyanın merkezi… Büyük stratejik coğrafya…” sloganlarıyla hevesleniyoruz lakin hayatın acıma duygusundan mahrum gerçekleri bizi durduruyor. O vakit, bizi durduranın hayatın gerçekleri değil, “dış güçler” olduğunu sanıyoruz.

Aslında mükemmeliz ve çok şeyi hak ediyoruz ama o dış güçler, karanlık mahfiller, gizli ittfaklar… İşi gücü bırakıp sadece bizim yolumuza taş koyan o derin dünya devleti.

Gözlerini karartmışlar ve bize düşmanlık yapmak için o kadar körleşmişler ki, 1960’larda bizden yirmi kat fakir olan Güney Kore’nin bugün dünya sanayi devi olmasını ıskalamışlar. Koreliler, adım adım büyümüş, sessiz sedasız önce Asya kaplanı sonra da dünya devi olmuşlar. Sayısız markayla Amerika’nın Avrupa’nın pazarına ortak olmuşlar. Bizi de geçip, 35 bin Dolar kişi başına gelire ulaşmışlar. Aynı güçler Malezya’yı, Portekiz’i, Finlandiya’yı, Norveç’i de aradan kaçırmışlar. Dış güçlerin sadece bizimle uğraşmalarının sonucu olsa gerek. Halbuki daha bütüncül bakabilseler, birçok ülkeyi bizim gibi geri kalmış bırakabilir ve daha çok para kazanabilirlerdi!

Şimdi de Çin’i aradan kaçırıyorlar… Ben değil, “karanlık dünya güçleri”nin sembolü Apple’ın CEO’su söylüyor bunu: “Çin’de üretim yapmamızın sebebi ucuz işçilik değil. Çin’de artık ucuz işçilik yok. Orada üretim aşamalarında yüksek teknoloji ve bunu yönetecek yetkin insan kaynağı var. ABD’de bu yok… Çin bunu eğitime yaptığı yatırımla başardı.”

Çinlilere bakın siz… Muhtemelen bütün dünya ve elbette ABD onlarla gece gündüz uğraşırken! oturup ders çalışmışlar ve şimdi herkese nanik yapıyorlar. Sakın, Güney Kore, Finlandiya, Portekiz, Malezya da öyle yapmış olmasın?

Sakın bizim gibi ülkeler kendilerini hamasetle teselli ederken işini bilen ülkeler eğitime, teknolojiye ve rekabete önem vermiş olmasın?

Öyle yaptılar, evet.

Sadece biz değil, hepsi çok önemli stratejik konumdadır. Hepsi bir yerle bir yer arasında vazgeçilmez köprüdür. Hepsi, milleti ve devletiyle yenilmez, bölünmez ve parçalanmaz bir bütündür. Hepsi bugün bulundukları toprakları kanlarıyla, canlarıyla kazandılar.

Hepsinin de zihinlerinde tarihin yüklediği düşmanlıklar, endişeler ve korkuları vardı ama bunlara takılmadan geleceği bakabildiler. 

Eğitimi önemseyen, hedeflerine sadık kalan ve geçmişle değil geleceğin fırsatlarıyla yaşamayı beceren ülkeler başardı. Doğal kaynakları; yani, petrolü ve gazı olan ülkelerden daha büyük ekonomiler yaratmaya muvaffak oldular. Kalıcı ve sürdürülebilir refaha ulaştılar.

İyi bir eğitimi sistemine ihtiyacımız var. Eğitilmiş olmadan başka ne konuşursak beyhudedir. Cehaleti, hamaseti, avuntuyu değil, bilgiyi, düşünceyi, yaratıcılığı geliştiren bir eğitim sistemi kurmadan, karanlıkta düşman avlamaya devam ederiz ama avlanır geri döneriz.

Kendimizi ve gelecek nesilleri cahil bırakmaktan daha büyük kötülük olamaz, bunu da bize bizden başkası yapamaz. Türkün, eğitimi ıskalayan Türk’ten başka düşmanı yoktur, olmamıştır, olmayacaktır.

Eğitimsiz bir toplumun, eğitimde geri kalmayı dert etmeyen bir ülkenin, eğitimi bina zanneden bir devletin başka düşmana da ihtiyacı yoktur. Ne dış güce, ne iç güce…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 12:24
Güzel ve yerinde tespit. Ama o zaman da hamasetle yönetecek kitle olmaz diyorlar.....
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 12:26
Helal
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 00:03
1940 lı yıllarda eğitim kime teslim edildi, komisyon kimlerden oluştu, Atatürk'ün eğitim sistemi kimlerin eli ile tasfiye edildi, siz bunları benden daha iyi bilirsiniz, lütfen adil olun haklısınız ama gerçekçi yazmamışsınız yazıyı,
Hasan 18 Haziran 2019 06:20
Dış düşman sinek gibi yaraya konar ve seni rahatsız eder. Bu rahatsızlık seni uyandırmıyorsa, yarayı iyileştirme çaresini bulmayaya zorlamıyorsa yaran çok derindir, demektir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 13:21
0
Hangi dış düşman. Yazıyı bir kere daha oku. Senden bahsediyor.
Hasan 20 Haziran 2019 03:44
0
Yazar, eğitilmiş olmadan başka ne konuşursak beyhudedir, diyor. Cehaleti, eğitimsizliği siyasi, ekonomik, toplumsal ve diğer bütün alanlardaki sorunların ana temeli olarak görüyor ve en büyük kötülük, düşmanlık olarak tanımlıyor. Bunun ise bize bizden başka kimsenin yapmayacağını ve tamamen bize bağlı bir şey olduğu söylüyor. Bu cehaleti keskin bir kılıç gibi kullanacak, sömürecek bir iç veya dış düşmanın olmayacağını demiyor; düşman olsa da olmasa da o cahalet, o eğitimsizlik bize yetiyor ve düşmanın yapayacağını bize yapıyor. Dolaysıyla‘hangi düşman, kim düşman sorusu’ değil, ‘düşmanlık nedi
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 06:15
Güzel bir yazı. Eğitimde yapılması gereken somut önerileri de yazmanızı dilerim.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 01:58
Ağızınıza sağlık. Çok gerçekçi bir reçete sundunuz. Lakin aynı hatayı sizde yeni şafakta yazarken yapıyordunuz. Bu yazınız gibi kral çıplak diyebiliyor muydunuz. Biz galiba birilerine kırıldığımızda gerçekleri görebiliyoruz veya (söyleyebiliyoruz) sevdiklerimizin hipnozu olmayalım. Yanlışı babanda yapsa yapanın yakasına yapışalım diyebilelim. istişaresiz Resulullah karar almazdı ,siz nasıl oluyorda herşeyi bilebiliyorsunuz diyebilelim. Ama yıkmadan ,yakmadan. Olumlu yerlerde alkışlayarak.
Süheyl CALISKANOGLU 17 Haziran 2019 23:14
Bazi KARAR yorumculari,bu günkü Hürriyet Gazetesi Yazari ,Ahmet Hakan'in kösesinden alinti biraz da calinti yapmislar,Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mültecimi,muhacir mi oldugunu tartisiyorlar,her ne haliniz varsa görün,size bir sey diyecegim,benim Babam'da Selanik dogumlu,anliyacaginiz hemseriyiz,gurur ve onur duyuyoruz Atamiz'la..
Süheyl CALISKANOGLU 17 Haziran 2019 22:58
Benim dikkatimi ceken bir nokta ,dün aksam ki ortak yayin sonrasinda cekilen,Aile fotografi.Modern ,giyimi kusami ,özgüveni yüksek kendilerini ortama uydurmakta hic bir problemleri olmadigi acikca gözlenen modern bir Türk ailesi.Diger ailede ben bunlar göremedim, yorgun,orada olmaktan hic te hosnut olmadiklari acik secik görülüyordu.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 23:14
6
Yanlış düşünüyorsunuz! Kıyafette keramet olmaz.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 13:22
0
Ateş olmayan yerden duman çıkmaz
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 22:35
Sizin yazım hayatınıza başladıktan bilmem kaç yıl sonra bu konuyu yazmanız gibi bişey mi bu bahsettiğiniz?
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 22:59
0
Ya da sizin yazarı yazı hayatına başladıktan bilmem kaç yıl sonra keşfetmeniz gibi birşey. Adam hep bunları yazıp duruyor.
FATİH 17 Haziran 2019 21:37
Bir eğitimci olarak umutluyum sizin düşmüş olduğunuz psikolojik durumunuzun tersine. Epeydir bataklık çığırtkanlığı yapıyorsunuz. Size acıyorum. Mahallenize sırt dönerek birşey yapacağınızı zannediyorsunuz. Yapın eleştirinizi ama umutsuzluk aşılamayın. Enerjinizi boşa tuketiyorsunuz size burada ekmek yok. Başka kapıya lütfen. Sizin yaptığınız bu davranışın vebalı çok ağır.
karar okuru 17 Haziran 2019 22:05
1
Sen hırsızlar, adaletsizler, sonradan görmeler mahallesinde kös kös otur......
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 23:13
3
Beyinlerimizi siyasetin emrine vermekten, onların halayıkı olmaktan Allah'a sığınırım.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 01:28
1
Birde eğitimcisin öylemi, yukardaki yazıyı anlayıp kavrıyamıyan bir eğitimci, işte yazarın anlatmak istediği tamda bu,eğitimde kalmadı eğitimcide,senden eğitimci değil partici olup milleti kandırmak olur,bugün bu halde olmamızın sebebi bu işte
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 13:23
0
Umut fakirin ekmeği. Aynen umuda devam.
? 17 Haziran 2019 21:11
Üfürmüşsün!Haçlı seferlerini, Moğol istilasını ,Kurtuluş savaşını nereye koyacaksın Bu başlıklı yazı okunmaya değer değil!Her şey bitti Türkü Türk e mi hedef gösteriyorsun!
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 13:25
0
"Birileri" kapıda... ama dikkat...
RAHMETLİ OZAN ARİF 6 17 Haziran 2019 20:11
Yani sizde, hiç bir suç yok, öyle mi? Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Arif der ki; dış güçlere uyup be, Bırakın bu ağızları ayıp be, Sayenizde yıllarımız kayıp be, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!"
RAHMETLİ OZAN ARİF 4 17 Haziran 2019 20:12
Verenler vatanı kiraya vermiş, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Utanmadan hadi satmadık deyin, Dalga geçin dalga, gönül eğleyin!.. Tek fabrika yaptınız mı söyleyin?Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Pirinç, buğday, nohut, bulgur, soğan, et, Ne var ise hep dışardan ithal et… Üretmeden yaşar mı bir memleket? Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Hiç bir sıfat yokken çağrılıp piste, Ben mi ağırlandım “oval ofis”te? Zeytin yağı gibi çıkmayın üste! Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!”
RAHMETLİ OZAN ARİF 3 17 Haziran 2019 20:12
Ne beş yıllık, ne on yıllık plan var, On laf duysam dokuzunda yalan var, Dıştan önce içimizde yılan var,Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Tekel, Sümer, Demir-Çelik, Limandı; Telekomu, Seka’ları kim aldı, Yabancıya satılmayan ne kaldı?Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Tek tek saysam çok sayarım daha çok, Benim artık boş laflara karnım tok! Satılmayan, fabrika yok, banka yok… Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Trabzon’a bile Katar’lı girmiş, Uzun göle Arap postunu sermiş!
RAHMETLİ OZAN ARİF 2 17 Haziran 2019 20:11
Yol yaparken, yolsuzluk yap, çal götür, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Etrafınız hep yiyici tip dolu, Altlarında dört çekerli jip dolu, Hepisinde cukka sağlam cep dolu,Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Prof bile cehl’e hizmet ederse! Ulemanız dahi şöyle halt yerse; “Yolsuzluk hırsızlık değildir…” derse, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Dış güç, mış güç diye ötmeyin hadin, Ben inanmam, başka kapıya gidin! Eğtim sisteminin içine edin, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!”
RAHMETLİ OZAN ARİF 1 17 Haziran 2019 20:10
"Her türlü hatayı, yanlışı yap yap, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Çarşıya uymazsa evdeki hesap, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Dış güçler de hırlı değil elbette, Ama önce kendine bak sen gitte, Gözleriniz malda, mülkte, servette, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Liyakati almayarak hiç kâle, Akrabaya, tanıdığa ihale!.. Cenabı-Hak koyunca da bu hale, Ondan sonra “vay efendim, dış güçler!” Fırsat deyip dört tarafa dal götür, Kitabına uydur uydur mal götür,
Mustafa ALSANCAK 17 Haziran 2019 18:49
Şimdi biz ulus olarak dünya milletleri ile mukayese edildiğinde neden çok arka sıralarda kalmışız diye içimizi sizlatan üzüntülere kapılıriz. Paramızda değer kaybı tavan yaptığında dış güçlere veryansın eden politikacıların beyanatlarini dinler bütün kötülüklerin dış düşmanların işi olduğuna inanmamiz lcln hükümet saldırıya geçip halkın galeyanini durdurmak için akla ve izana sığmayan görüş bildirisinde bulunmaktan sıkıntı duymazlar .Taner Yıldız'ın dediği gibi eğitimli vatandaşlar dinci ve gerici politikacıların hiç işine gelmez. Ama memleketin kültürel zenginliğe kavuşması için pozitif bilim
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 15:36
Mustafa bey, dediğiniz gibi bu dış güçler tarih boyunca bizimle çok uğraştılar. Hala da uğraşıyorlar, bizi bırakamazlar. Çünkü İslam'ın son karakolu ve sancaktarı olması hasebiyledir. Eskiden hümümetler, muktedir olamıyorlardı ama şimdi öyle değil. Bunu hazmedemiyorlar. Eskiler su uyur, düşman uyumaz derler. Bu dış güçler her türlü entrikayı yapmak için fırsat kolluyorlar. Bunların genlerinde zulüm, küfür, ihanet ve haramilik var. Uyanık ve güçlü olmalıyız. Köprü geçerken at değiştirilmez.
Denge 17 Haziran 2019 21:33
1
Masallardan gerçeklere geçişi yapabilmenizi dilerim. Biraz farklı şeyler okuyun öğrenin aynı boş hikayelere hemen inanmayın.
Süheyl CALISKANOGLU 17 Haziran 2019 15:20
Bu kanitlanmistir ,yurt disinda yasayan Türkler en cok "kazigi'firsatini buldugunda birbirlerine atarlar,bu bir,ikinci kazik Konsolosluklarda atilir Pasaport,cikarmak,uzatmak ,ödenen ücretler astronomik,yapilan hizmet,asik suratlar,tuhaf tavirlar vs..vs..Iste Türk'ün Türke olan sevgi ve saygisi bu kadarcik!..
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 13:58
Yazinin Basligi Dogru. Lakin icerik felaket. Dogru baslik altinda dis gucler propagandasi.
Mustafa ALSANCAK 17 Haziran 2019 13:18
2) Bugünün dünyasında her şey teknik ilerlemeden geçiyor. Bizde olduğu gibi nerdeyse tüm okulları İMAM HATİP yaparak endüstri alanında bir ilerleme kaydedildiği görülmüş şey değildir. Polikacilar ellerinden gelse her ilçeye bir fakülte konduracaklar. Ama çoğu yerde öğretmen bile olmadığı söyleniyor.Bir genç tıbbiyeli anlatmıştı, :Edirne'de okumuş ama okuduğu tüm seneler içinde bir defa olsun laborasyonlara girmedlklerini söyleyince doğrusu hayatta nasıl başarılı olabileceği hususunda hastalarımız için korkuya kapilmistim. Yani sağlam esaslara dayalı ezbercilikten arınmış eğitim sistemi şarttır
Mustafa ALSANCAK 17 Haziran 2019 13:00
1)KORE NASIL OLDU DA SANAYİ SIRALAMASINDA DÜNYA. DEVLERİ ARASINDA HATIRI SAYILIR HALE GELDİ DİYE İNSANLAR MERAK EDİYOR. BİLMEM hatırlayanlar VAR MİDİR? İNGİLTERE DÜNYANIN EN PAHALİ ARABASİ OLAN O DÜNYACA MEŞHUR ROLLS ROYSUN YAPIMINA SON VERDİĞİNDE GUNEY KORE İŞSİZ KALAN BÜTÜN MÜHENDİS VE TEKNİKERLERİ KORE'YE DAVET EDİP KORENİN OTOMOBİL ENDÜSTRİSİNİN TEMELİNİ ATMIŞTI. DAHA SONRALARI MUAZZAM YATIRIMLARA YÖNELİP TANINMIŞ MARKALARLA REKABET EDECEK HALE GELDİLER.ALMANYA'YA YUZLERCE GENCİ GÖNDERİP TEKNİK ELAMAN İHTİYAÇLARINI EĞİTİMLİ GENCLERLE KAPATTİLAR. TEKNİK İLERLEME OKULLARI İMAM HATİP YAPMAKL
Thales 17 Haziran 2019 12:58
Okulların ilçe belediyelerine devredilmesinin avantajlarından biri de şu: 922 ilçe var. İlk başlarda bunların muhtemelen 900 civarı berbat bir iş çıkaracaklar okul yönetimi konusunda. Ama istatiksel olarak 20 civarında ilçe oldukça başarılı olacak. 3-5 tanesi ise çok başarılı olacaktır. Bu başarı hikayeleri, yakın seçmen baskısı yüzünden diğerleri tarafından taklit edilecek. Neyin çalışıp çalışmayacağını bulmada komiteler, şuralar, uzmanlar verimsizdir. Son tahlilde doğal seçilim, en iyi (hatta tek) ilerleme yöntemidir. (Çünkü bilinmeyen parametre çok).
Adanalı 17 Haziran 2019 12:50
Atatürk'ün muhacir olduğunu sanan sözde akademisyenler var bu ülkede. Bu nedenle bizim bilim ve teknoloji de bir yere gelmemiş çok zor.vah ki vah
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 15:11
7
Atatürk muhacirdir. Buna itiraz etmek işkemden atmaktır.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 18:25
2
M. Kemal elbette muhacir. Balkanlar'dan Anadolu'ya göç etmiş. Mülteci değil ama. İkisi farklı.
İhsan Yılmaz 17 Haziran 2019 12:45
Mustafa bey, yazınızı okumadım. Başlık mükemmel. Sizde bu başlığın tarafı olduğunuzu kabul ediyorsunuzdur. Umarım. Artık KARARda sadece başlıklara bakabiliyorum. Komşularınız KARAR öncesi bilgilerini allayıp pullayıp yeni gelişmelere uyarlayarak yayınlıyorlar intiba uyandı bende. Ancak şu dikkatten kaçmamaktadır. Olayları söylediğim gibi doğru aktarırken ansızın ne oluyorsa önceleri vardıkları haklı sonuçlara değilde, sizin de dediğiniz gibi sanki bir düşman edasıyla SPIEGELdergisinin bağladığı sonuca ulaşıyorlar. Rahatsızlığım bu. Bozuk saat dahi günde iki defa doğruyu göstermektedir. Slm.
KARAR OKURMU 17 Haziran 2019 12:43
Kaç kişi aylık plan yapacak bilgisini arttırmak için bu yazıdan sonra. Kaç kişi çocuğuna kodlama ilmi sunacak yaz boyunca. Dil konusunda devleti beklemeden ve çocuk büyümeden ne yapacağız.
E.K 17 Haziran 2019 12:32
Harika bir yazi..Dogr soze ne denir...Kucuk bir sorun var yalniz..! Egitimli, kaliteli bir nufus Akp gibi din uzerenden siyaset yapan bir partiyi iktidarda tutmaz..Sizce Akp egitime yatirim yapip bindigi dali keser mi?..En buyuk acmazlarimizdan biri de bu..!
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 12:01
Elinize, kaleminize, yüreğinize sağlık
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 11:58
ısayın yazar doğruları yazmışsınız eğitım çok önemlı matamatık fızık kımya edebıyat okuduğunu anlamayan kışı matematık ögrenemez bızler okuduğımuzu anlamıyoruz S400 bızlerde yaparız eğıtım eksık olduğu için yapamıyoruz yapar dünyaya satarız
Şaşkın 17 Haziran 2019 11:45
Bilinçli köylüyü seven ağa gördünüz mü? Aziz nesin kitaplarında bu konuyu çok işlemiştir. Bizim siyasilerin iyi niyetle Eğitim sorununu çözmek istediklerine inanmıyorum. Eğitimli toplumlar sorgularlar. Bizde siyasiler bir yalanı 40 kere tekrarladılarmı o doğru oluyor ve top yekün ortaya atılan yalanın peşinde gidiyoruz.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 10:54
Çin'e bir kaç kez gittim, temel yetenekler konusuna (temel matematik, temel fizik, Çinceye hakimiyet) çok önem veriyorlar. Şaşırtıcı bir şekilde ziyaret ettiğim firmanın güvenlik görevlisinin bile basit Öklid matematiğine hakim durumda olduğunu gördüm. ÇİN'DE yeni mühendis ortalama 2000 dolarla işe başlıyor. Temel bilim dallarına eğitim yatırımı yapmadan ilerlemek mümkün değil. Lafla peynir gemisi yürümüyor.
Ali 17 Haziran 2019 10:19
Mesele net ve açık, daha söze gerek yok.
Muhtefi. . 17 Haziran 2019 10:19
Egitim Ailede başlar Okulda,Okullarda,İşte vb ve bu temelin üstüne Öğretim ile Topluma katılırız. Müslüman olarak Hased. Kibir, Dedikodu, Riya vb en büyük sorunumuz Saglam Ailede Ahlaki Degeleri Yüksek ise bu Şahıslar asla Topluma Parazit olmazlar. Ama Hedef bugün Masa, Kasa,Köşe vb sadece nasıl ele geçirebilirim Hep önde olmak sadece Ben, Ben. .Toplumun Genelinde Kabul görüyor bu düşük Ahlak,Büyük Foto'da Düşman arıyoruz. Biz İlk once AYNAYA BAKALIM Düşmanı gayet net gorebilirz. !..;)))..
Takipci 17 Haziran 2019 10:07
Kuran Kursu - Imam Hatip - Ilahiyat sistemi Turkiyeyi ucuruyor. Medrese Sistemi de Osmanliyi ucurmuştu...
Köroğlu 17 Haziran 2019 19:23
3
Kemalist eğitim sisteminin de bizi getirdiği yer 2001 krizi ve kişi başı 3000 dolar olmuştu. Demek mesele orada değil.
MNC 17 Haziran 2019 09:21
Lisede 2 çocuğu olan bir baba olarak yazdıklarınızın altına imzamı atarım. Çin işi daha da ileri götürdü ve tüm dünyadan IB hocası transfer ediyor. Bizim çocukların okulundaki en iyi 2 ya da 3 hoca çok iyi ücretle seneye Çin'e gidiyor. Bizimkiler de okul binası yapınca eğitim halloldu sayıyor. Ne diyelim......
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 09:21
Nihayet doğru tespit ve çözümleri içeren bir yazı bulduk. Teşekkürler. Bıktım şu "Amerika şeytan" tantanasından. Şeytana yapmamak zorunda şeytanlığını, niye suçluyoruz ki! Ancak bakınca görüyoruz ki o şeytana papucunu ters giydiren melekler de var(mış). Hem çalışmıyor hem ağlaşıyoruz vesselam. Tembel öğrenci gibi; öğretmen bana kafayı taktı(!) sendromu bizimkisi.
Süheyl CALISKANOGLU 17 Haziran 2019 09:10
Türk Halki kandirilmaya calisiliyor,"herkes bize düsman' yaklasimiyla Dis politikada basarisizligi örtbas etme cabasi "maskesidir' Düsmanlari biz yarattik,ulu orta sözlerle,"Nazi vs..vs..Sonrada bize düsman olduklari Paranoya'siyla halkimiz "ayakta uyutulmaya calisiliyor..
KARARLİ KARAR OKURU 17 Haziran 2019 09:08
Ozan Arif in "Vay Efendim Dış Güçler" şiirini okumalarını Karar okurlarına israrla tavsiye ederim.
Vatandaş A 17 Haziran 2019 08:42
Sınav gozetmenligi yaptığım bir lisede sıraya kazınmış bir öğrenci sözü beni hala düşündürür "Okullar hapishane,öğretmenler gardiyan"bu söz öğretmen olmama rağmen çokta boş yanlış bir söz değil.
Karar Okuru 17 Haziran 2019 08:38
Eh bu yollara çıktığımızda eskiden destek verdiğiniz anlayış tam da yazının başlığına uyuyor. Ülkenin sorunu dış güç değil cahil ve yağmacı anlayış ama bir zamanlar methiyeler düzülüyordu. Sonunda gerçeklerin tokadı herkesi ayıltır ama iş işten geçti. Artık düşük kaliteli ve düşük profilli bir ülke ve halkız gerisi boş. İlerleme için giriştiğimiz mücadelede kendi aymazlık ve cehaletimizle yenik düştük. Hayırlısı artık
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 11:44
0
Buraya yorum yazan arkadaslar ustune alinmamis yazar toplumum cahil kaldigindan bahsediyo onlar kendi ustune alinmiyi onlar geri kalmis diil
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 18:31
0
Eskiden de düşük kaliteli ve düşük profilli bir halktık.
Süheyl CALISKANOGLU 17 Haziran 2019 08:35
AKP'nin Enerji Bakani Taner Yildiz ; Egitim seviyesi arttikca oy oranimiz düsüyor demisti "alkislanacak bir tespit' !..Cehaletin bundan daha acik bir göstergesi olamaz.Egitim her seydir ve ne ekersen onu bicersin.. Not;Sayet yanilmiyorsam ,Taner Yildiz'in profesör oldugunu hatirliyorum,düsünün artik bunu bir profesör "fikri' insaf..
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 10:46
6
Bu yazının altına imza atılır.Turkiye cumhuriyetin ilk yıllarında eğitim seviyesi çok düşüktü iktidar CHP şu an eğitimi seviyesi çok yüksek iktidar AK-PARTİ
Velet mazbut velakin ahali peşt
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 02:35
Eksiği var fazlası yok. Elinize sağlık sayın yazar.
Çerkez Ethem 17 Haziran 2019 02:04
....."Kendimizi ve gelecek nesilleri cahil bırakmaktan daha büyük kötülük olamaz, bunu da bize bizden başkası yapamaz. Türkün, eğitimi ıskalayan Türk’ten başka düşmanı yoktur, olmamıştır, olmayacaktır"...çok doğru.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 01:23
Yazıyı iki defa okudum ülkemizin dünü bugünü yarını hepsini özetlemiș yazar Allah razı olsun keșke ülkemin bütün insanları okusa bu yazıyı bu parti marti meselesi değil çünkü bu kadar ucuz ve basit değil çinde yüksek teknoloji ve bunu yönetecek yetișmiș insan var diyor Apple ceosu çin bunun temellerini 15 sene önce matematik ve teknoloji liseleri açarak basardığını duymuștum biz ne yaptık üzüldüm dertlendim
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 00:41
Milli Eğitim sistem sadece aptallastiriyor .çocuklarım sistem kurbanı. Öyle bir hale geldikki meslek deyince akla para ve saygınlık geliyor. Nasıl mutlu olunur nasıl uretim yapılır öğreten yok.evet toplumlar bunları oluşturan bireyler cahilliğe son kararı almadıkça yozlaşma ve tembelliğe devam. .. Çünkü daha insanımız Yaradanı ni tanımıyor. Nefes bile yanlış alıyoruz üzgünum
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 00:10
Dis gucler, hamaset, hainlik, terorist vb laflar beceriksizligin, ne yapacagini bilememenin, yapamamanin, cuvallamanin itirafindan baska birsey degil. Ne kadar hamaset ve dis gucler edabiyati, o kadar beceriksizlik ve cuvallama...
ati 16 Haziran 2019 23:56
o kalkınan devletlerin 'ankara' gibi bir baş belaları yok. eğitimcilerimizin üzerine de ölü toprağı serpilmiş. tembelliğin dibine vurmuşuz.
Karar 16 Haziran 2019 23:56
''Türkün Türk’ten başka düşmanı yoktur'' ✅
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 23:53
17 Yıldır eğitimle oynayan arada nesillerin kaybolmasına neden olanlara mı anlatıyorsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN