Back To Top
Vakfa değil geleneğe el koymak...

Vakfa değil geleneğe el koymak...

 - Son Güncelleme: 23.01.2020 Perşembe 00:11
- A +

Adalet, kanundur, usüldür, uygulamadır, eşitliktir ve her şeyden önce bir duygudur. Vatandaşın kendisini yargıya teslim etme anında hissettiği güven duygusudur. Bir başka etki olmaksızın; yani, siyasetin, sermayenin, etnik üstünlüğün, medyanın yahut da davaya tesir edecek herhangi bir gücün işe yaramayacağı her şeyin kanunda yazdığı ve hukuk normlarına tabi olarak tahakkuk edeceği duygusu…

Kimsenin inancı, kimliği, gücü ya da güçsüzlüğü sebebiyle iltimas görmeyeceği veya gadre uğramayacağı bir yargılamaya adil yargılama denir. Düşünceleri resmi ideolojiyle çelişen, siyasi tercihi iktidarla farklılaşan yahut da dili kalabalıklardan farklı söyleyenin peşinen suçlu kabul edilmesine karşı teminat, hukuktur. Suçu sabit olana kadar suçsuz olmak muamelesi görmek veya bir başkasının canını sıktığı için cezaya muhatap olmak da ancak hukuk sayesinde önlenebilir. Aksi halde hukuktan söz edilemez ve tabii ki adalet duygusunun varlığı mevzubahis olamaz.

Fikirleri, siyasi tercihleri yahut sosyal vak’alara bakışı bizimle uyuşmuyor diye yok etmek veya cezalandırmak istediğimiz insanın dayanağı hukuktur. Yarın, siyasi şartlar ve sırtımızı dayadığımız güç kompozisyonu değiştiğinde aynı muameleyi görmemenin garantisi de hukuktur. Kavga ne kadar kızışsa da, öfke ne kadar sabırsız olsa da, yumruk kendine ne kadar güvense de herkesi durduran, sınırlayan şey hukuktur.

Ve ancak yargı kurumlarının varlığı hukukun varlığına işaret etmez, sadece hukuk makinasının işlemesi de adalet duygusunu üretmez. Böyle olduğu içindir ki Türkiye’nin büyük ve acil bir adalet sorunu vardır. Ne hazin ki konuşuldukça artmakta, talep edildikçe büyümektedir. Adaleti tesis etmekle sorumlu olanlar bu çizgiden hergün biraz daha uzaklaşmaktadır.

Onlar uzaklaşırken, iktidarın elleri, ayakları ve cümle sessiz ortakları da olup biteni görmezden gelmektedir. Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, keyfilik vs. sıradanlaşmakta ve sessizliğin onayıyla kurumsallaşmaktadır.

Adı sanı bilinmeyenler için de adı sanı bilinip sırt çevrilenler için de üniversiteler, vakıflar için de aynı kural işlemektedir. Şehir Üniversitesi böyle bir sessizlikte tepelenmişti. Şimdi de Bilim Sanat Vakfı aynı sessizliğin nezaretinde infaz ediliyor. Benzersiz bir bilim ve düşünce merkezi; olgun, kaliteli ve vizyon sahibi bir fikir yuvası dağıtılıyor.

Sadece bir vakıf değil, bilimle, sanatla, fikirle, düşünceyle birlikte vicdan da ölüyor.

Üniversiteyi de vakfı da yok eden otorite aynı zamanda hukuku ve muhafazakar düşüncenin geleneğini ve elbette geleceğini yok ediyor, kimin umurunda? Eğer umursanmış olsaydı değil el koymak, böyle bir ihtimal akla bile gelmezdi… Akla gelmemesi gereken başa geliyorsa varın vehameti hesap edin.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 02:01
Günaydin. Cok yakinda Terör örgütü ilan edilebilir vatana ihanetle yargilanabilirsiniz. Emin olun arkanizdan oh olsun diyen , Sizin hipnoz ettiginiz ve uyandiramadiginiz milyonlar var... Artillerie siede Black mirror daki böceklerin arasindasiniz. Bana kalirsa Bu bir uyari. Ne demisti „ya bizdensiniz ya da Karsi taraftansiniz“ ya itaat yada teröristlik. Bu yolun sonu cehennem... Allah rahmet eylesin. Yinede ülkem adina üzülüyorum. Bu ülkede terörist yok. Terör üzerinden rant edenler var. 90 lar geri geldi...
cumhur 24 Ocak 2020 17:33
Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Bitmeden usanmadan aynı konuya devam etmenizi temenni ederim.İnsanca yaşamanın bir gereğidir bu.Hak,hukuk ve adaletin önemini yeni anlamaya başladık.Ne yazık ki insan bir şeyi kaybetmeden değerini anlayamıyor...
okur 23 Ocak 2020 21:07
Maalesef herkes çok geç kaldı, siz bile sayın yazar. Bu işin buraya geleceği o kadar açık seçik belliydi ki. Herkes hesap kitap yaptı. Kurbağanın altında kaynatılan su gibi kaynadı halbuki herkesin altında su. Hepimiz suçluyuz. Cezamızı çekeceğiz. Gerisi boş laf.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 21:00
Sapı bizden... Malum balta hikayesi.
Evet doğru söylemiş sayın yazar..BİSAV sadece bir vakıf değildir aynı zamanda Şehir Üniversitesi'nin patronudur. Şehir Üniversitesi'nin kefiline (Marmara Ünv) devri için zorunluluk doğmuş ise, patron olan vakfa kayyum atanmasında problem görünmüyor. Kayyum atamak, el koymak değildir. Ülkemizin en büyük vakfı/derneği KIZILAY'a kayyum atanabiliyorsa Bilim Sanat Vakfına neden atanmasın. Sonuç olarak vatandaş olarak bizim gözümüzde bu bir vakıf meselesi değil, siyasi meseledir.
Şerif 23 Ocak 2020 17:04
Elkoymaya alışan el. artık duramaz. önüne gelen el koyar.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 17:45
1
konuyu siyasi yapıp her türlü haksızlığı meşrulaştırmak da zamanın ruhu... kardeşim bisav bir vakıftır siyasi kurum değildir. olsa bile el konulması izahtan varestedir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:30
Bu adaleti daha önce isteseydiniz ülke bu durumda olmazdı. Bundan sonra geri dönüş çok zor. Çok insanı kaybettiniz.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:28
“Onlar uzaklaşırken, iktidarın elleri, ayakları ve cümle sessiz ortakları da olup biteni görmezden gelmektedir. Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, keyfilik vs. sıradanlaşmakta ve sessizliğin onayıyla kurumsallaşmaktadır.” Yaa neymiş demek ki; o gün dokunmayan yılan bir gün mutlaka dönüp dokunuyormuş değil mi? Herkes ettiğini bulacak.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:22
Türkiye'de Adalet ayrılalı hayli zaman oldu Hep beraber yolcu etmiştiniz
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:08
Böylesine ucube bir konunun neresiyle ilgili bir yorum yapılır ki !!!
basri ivit 23 Ocak 2020 13:20
aklınız başınıza geliyor...yıllarca destek vermiştiniz....
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:34
9
Boş laf seninki. Adamlar yıllardır iktidarı içeriden ve dışarıdan eleştiriyor. Senin gibi oturduğu yerden atmıyor. O yüzden bedel ödüyorlar.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:24
6
Yıllarca demokrasiye ve hukuka destek verdi. Hala veriyor. Ama sen daha o aşamaya gelemedin. Ülkenin en tutucu en gerici kısmı kemalistler.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 17:49
1
Her eleştiri yapanı suçmuş gibi Kemalist diye suçlamayın. İslamcının olduğu yerde Kemalist de olur, liberal de başkaları da... Bu memleket -CI’cılar ülkesi. Vatandaşı ara da bul....
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 21:51
0
Yazık herkes birbirine düşmüş sen kemalist sen dinci diye diye fetocular güçlendikçe güçleniyor ülkeye ihanet ediliyo kimse farkında değil bu ülke bütün farklılıklarıyla bu milletindir başka TÜRKİYE yok
konyalı ahmet 23 Ocak 2020 12:11
Parti hukuksuzuluğu size değdiği için yeni yeni itiraz ediyorsunuz inanın başlardada aynı şeyleri kendilerinden omayanlara yaptılar.katılıyorum hukuk herkese lazım
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:59
‘Sevgi ve merhamet’, ‘korku ve itaat’. Sevgi ve merhamet’in unutulduğu, daha güçlü olandan çekinme, güçsüze zalimlik yapma, onu hakir görme, korku ve itaat yöntemiyle insanları terbiye etme alışkanlığı olan toplumlarda görülüyor. Gelenekçilik bile denilmez bugünkü muhafazakarların haline. Geleneklerimiz arasında sevgi ve merhamet de vardı. Uzun süredir sadece ‘çıkar’ var. İnsanlar yaşlı bir hacı amcaya bile güvenemiyor, küçük çocuğunu dahi sevmesine izin veremez oldular. Muhafazakarın toplumun gözündeki yeri günümüzde budur!
Erzincanli 23 Ocak 2020 11:54
Zaten hep boyle olmustur.Ne zaman zulf-i yare dokunulursa o zaman adalet kavrami akliniza geliyor.Orta dogulu olmak boyle birsey iste.
turgut ertav 23 Ocak 2020 11:41
AKP hükümetinin uyguladığı kayyum siyaseti,ya orasını ele geçirmek veya iflas eden dernek-vakıf-şirket gibi yerleri kurtarmak içindir.Tabi, ballı kayyum maaşı ile yandaşlarını atamak işi de var.
Niğdeli ... 23 Ocak 2020 10:24
Günahınız emin olun bizden çok, biz içkisini içen maçını seyreden adamlarız.. yaptığımız tek şey bu keşke bizim gibi olsaydiniz da memleket bu hale gelmeseydi getirmeseydiniz...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 23:04
1
Hiç bunu böyle düşünmemiştim alıyorumki gerçekten sizler Türkiyenin aydınları ve elitlerisiniz teşekkür ederim kendimi çok ezik hissettim
Niğdeli ... 23 Ocak 2020 23:45
0
Ne demek ki bu...sayın yorumcu...elit derken..Ben elitli değil nigdeliyim...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 09:03
Erdogan+Perinçek+Bahçeli kan kardeş oldular. Erdoğan kendisine koşulsuz destek veren kardeşlerini tek tek devre dışı bıraktı. Zulmü reva gördü. Kendisine ırkçı ve maocuyu dost edindi. AKP destekçileri şunu bilsinler. Sizin lideriniz eski adam değil, yönünü ve istikametini millet düşmanlarıyla birlikte belirliyor. Güç sarhoşu. Memleketi yönetemiyor ve bunu gizlemek için bin takla atıyor. İnsan en çok yanlış yapan sevdiğini eleştirir. Sen de aklını topla, eleştirini yap. Vicdansızlık etme. Vebali vardır.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 08:40
Yargıya güven duygusunu,hukuk ve adaleti hep birlikte yok ettiniz. Şimdi zülfi yare dokunduğu için zıplıyorsunuz. Dün tv'lerde başkalarına ambargo uygulanırken,sizler tek ses halinde kamuoyu oluşturuyorsunuz. Ergenekon,Balyoz diyerek muhafızlarınıza reva görülen zulmü alkışlıyordunuz. Sizler önce kendi yanlışlarınızı dile getirip,milletten özür dileyin. Referandum yapılıp yargı bağımsızlığının yok edilmesinde sizin payınız yok mu? Ergenekon,Balyoz kumaşları yapılırken, ''ya bu oluşumlar gerçekten var mı'' diye başınızı eliniz arasına alıp vicdan muhasebesi yaptınız mı? Nasıl olsa muarızı onlar
HACI MURAT 23 Ocak 2020 08:11
Karar'da V.G.Müdürlüğünün şu açıklaması var:"Bilim ve Sanat Vakfı’nın komisyonca yönetimi işlemi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 11’inci maddesinin onuncu fıkrası gereğince (Mahkeme tarafından kayyum atanıncaya kadar kurucu vakıf,Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilir) yerine getirilmiştir.Yapılan işlem yasanın amir hükmünün ifasından ibarettir."Kanunun gereğini yaparsın, kanun önemli değil,hukuk önemli derler. Görmezden gelir gibi olursun,kanunsuz hukuku nasıl tesisi edeceksin deyip, "kanunsuz suç ve ceza olmaz" kuralını haklı olarak hatırlatırlar.Kılıcın iki tarafı da ke
HACI MURAT 23 Ocak 2020 10:06
11
08.54 @Sanırım fetöcülerin,yani soru hırsızlarının,başkalarının hakkını yiyerek bazı makamlara haksız olarak gelenlerin hakkını yedi demek istiyorsun.Yoksa eski iktidarların üstüne yattığı tasarrufu teşvik, konut edindirme yardımını hak sahiplerine ödemesini,milletin çocuklarına okulların açıldığı gün kitaplarını bedava vermesini,Toki ile dar gelirliyi ev sahibi yapmasını, fakir fukarayı kollamasını falan kastedecek değilsin herhalde.
karar 23 Ocak 2020 13:32
2
hacım bak çalıyı dolanmayı tercih etmeyecek,doğru yazdığını ifade edeceğim.ama bizim hep yaptığımız düzeltmeye gitmek yerine hep çalıyı dolanmak.böylece problem hep vardır ama unutulur.bir gün lazım olduğunda ortaya çıkar bizde hiç öyle bir şey yokmuş gibi konuşur dururuz.yasa böyle.bağırıp çağırmanın anlamı yok.fakat bütün olayın sonu doğru,ortası yanlış,başlangıcı yanlışın ağababası.
karar 23 Ocak 2020 13:43
4
10.06.sizin hemen fetöyü öne sürmeyecek onun ardına saklanmayacaklardan olduğunuzu düşünürdüm.ahh o fetöcüler fetücüleşmişlerle birlikte neler neler yapmadılar ;birlikte ıslanmak,aynı yollarda yürümekten başka.mesela soruların çalınması,mülakatlar,binlerce kişinin sınavsız kadroya geçirilmesi vb gibi şeyler.ve hile yoluyla liyakatsizlerin müdürlüklere getirilmesi,sendika tavsiyesiyle baştacı yapılanlar,teşkilat önerisi ile korunup kollananlar.hiç şüphesiz sizde bizim gibi bunlara vakıfsınız da içinizde saklıyorsunuz.hacı fetöcüleşmişlere dikkat et lütfen.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 08:54
2
Hacı onu bunu bırak. Erdoğan bu kadar kul hakkı yerken, dostlarını kardeşlerini tekmelerken sen ne diye hala ona desteksin. Müslüman haksızlık yapanın yanında mı yer alır. Biraz vicdanını dinle, kimse mutlak doğru değildir. Çok sevdiğin de yoldan çıkıyor işte. Haklı olanın, mazlumun tarafında ol.
Vatandaş Rıza 23 Ocak 2020 05:22
Hulooğ yaşasın savaş kızışıyor! Seyrediyorum, sevinmiyorum, kaygı da duymuyorum! Çünkü Allah'ın biz insanlar için rahmeti gereği koyduğu yasa hükmünü gösteriyor! Kirlenen dünya için nasıl dezanfakte işi gerekli ise, kirlenen sosyal, siyasal, ekonomik hayat içinde vardır! Buyrun "Eğer Allah, insanların bir kısmını diğer bir kısmı ile defetmeseydi yeryüzü fesad ve küfür karanlığına bürünürdü.Bu âlemlere rahmeti gereği böyledir!( Bakara 251) buyuruyor! Ülkemiz siyasi ve dini camaat=ÖRGÜTLER ler yüzünden fesad ZULÜM içinde! Fetö zıvanadan çıktı AKP ile defedildi sıra AKP de!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 03:55
Maalesef muhafaza düşünce ancak iktidarı desteklemek için sesini çıkarıyor. Eleştirmek için vatan haini damgasını yemeyi göze almak gerekiyor. Onun içinde fazla ses çıkmıyor, iktidar istediğini yapıyor. Bünün sonu otoriter, totaliter bir sisteme kadar gider. Bu gidiş hayra alamet değil.
karar 23 Ocak 2020 13:20
3
c bşk nı mavi marmara meselesinde israille anlaşınca ihh bşk nı bir iki laf edeyim dedi de zoru biraz görünce amiyane bir deyişle kuyruğunu kıstırıp köşesine çekildi,sonrada sayfa sayfa verilen ilanlarda diğer destekçilerin yanında yerini aldı.kol kırılırda yen içinde kalırmış deyip geçerler.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 03:23
Müslümanların oyları ile iktidara gelenler şimdi ise 12 Eylül ve 28 Şubatta yapılmayan zulümleri Bilim ve Sanat vakfını kapatarak 100 yılda yapılmayan bu işkenceler Mao cu Doğu Perinçeki de yanına alarak müslümanlara zulme başladılar. Çok yakında bunların sonu gelecek biraz daha sabır ey vakıf mensupları.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:19
Suleyman bir sultan olmus bosu Bosuna ....bosu bosuna Mahzunu serif ne guzel soylemis
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:12
Universite diplomasi şaibeli, futbolcunun bilim ve sanat vakfını hazzetmesini beklemek saflıktır
Öteki imam hatipli... 23 Ocak 2020 10:23
1
Ne güzel söylemişsin ama bunu bilmeyen kaldımı bununla beraber bu adamı savunmayan kaldı mi...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 11:35
0
O yüzden çok iyi tekmeliyor, toptan bile daha...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:50
Diyecek kelime bulmakta zorlanıyorum ŞAŞKINIM. Bu olay 28 şubat zulmünü hatırlatıryor.. Kınıyoruz. Ama sadece kınamakla kalamayız. Etrafimdaki arkadaşlarla birlikte hepimiz AK PARTİ teskilatlarinda çalıştık.. Ilk secimde ne yapacağımızı görecekler. Ortak kararımız GELECEK İÇİN GELECEK PARTİSİ OLACAK.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:38
Tüm bu eylemler korkudan kaynaklı. Günün birinde defterlerin açılma korkusu. AMA KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK. GELECEK GELECEK.
karar 23 Ocak 2020 13:11
2
gelecek kendi ağzıyla devri sabık yaratmayacağını ifade etti,merak etme hiç bir şey olmaz.menderes te aynı şeyi söylemiş yapılanlar yapanların yanına kar kalmıştı.
Sayın Yazar vakfa kayyum atanmasının gerekçelerinden hiç bahsetmediniz. Onlardan bahsetseniz iyi olacaktı.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:13
Zulüm GAYRETULLAHA DOKUNURSA vah hallerine
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 12:01
0
Daha nasıl dokunacak? Daha neler olması lazım? Bırak bu zirva boş lafları.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:56
CB sistemiyle elbirligi ile olusturdugunuz otoriter rejim tikir tikir isliyor...
Karar Okuru 23 Ocak 2020 00:55
Eh eser sizin! Çok destek verdiniz şimdi çıkmayan sesler susturulurken! Hayrını görün!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:52
Oh ne ala. Bizde gelenek her suçunu ihmalini Allah’ın taktiri diye at Allah’ın üstüne kurtul. O da yetmezse hukuku suçla. Bakalım Allah nasıl çarpacak bu sorumsuzları. Kullarının işleri güçleri de ağlayıp zırlamak, yalvarıp yakarmak. Hem de kendi seçtiklerine. Bunca yıldır doğru dürüst bir hukuk devleti kurup da güven ve huzur içinde yaşamayı beceremedik, hala da niyetimiz yok! Allah hukuksuz, birbirinizin hakkını gözetmeden kaos içinde mi yaşayın dedi. Allah’ın adlarından bir de Hak değil mi? Allah verdiği aklı da geri alır inşallah, bu nimeti kullanmayan bu ahmaklardan!
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:48
Reisin başka seçeneyi yok; onun sonuna kadar tutunacağı dal cahil cühelanın oyları. Onlar olmasa zaten çoktan gitmişti.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:32
Daha ne söylenebilir. Allah razı olsun
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN