Back To Top
‘Yapanın yanına kâr kalıyor dünyası’nın son zaferi

‘Yapanın yanına kâr kalıyor dünyası’nın son zaferi

 - Son Güncelleme: 28.03.2019 Perşembe 08:34
- A +

1967’den beri işgal altında bulunan Golan tepelerinin ABD tarafından İsrail toprağı olarak tanınması vahim bir karardır, doğru.

Bu karar, epeyidir hükümferma olan ‘yapanın yanına kâr kalıyor dünyası’nın iştah tanımaz bir neticesidir, doğru.

Olup biten ABD-İsrail yakınlığının en önemli meyvelerinden birisidir, bu da doğru.

Ne yazık ki mesele sadece, fiilen İsrail’e bir avantaj sağlanmasından ibaret değildir. Yapılan iş, toprak kazandırma girişimiyle sınırlı değildir.

Önce Kudüs’ün başkent olarak tanınması ardından da Golan kararı, Suriye’nin zaten yerle yeksan olan toprak bütünlüğünün bitmesine ilaveten Filistin meselesinde İsrail’in geri dönülmez bir psikolojik avantaj elde etmesi anlamına gelir. Yani, içinde İslam ülkelerinin de bulunduğu dünyanın büyük çoğunluğu Filistin davasında direnirken, Gazze’yi Kudüs’ü korumak şöyle dursun, İsrail hattı Şam sınırlarına kadar ilerletmiş bulunuyor. Bu saatten sonra Filistin-İsrail barışından söz etmek mümkün değildir. Mümkün olan tek şey, Gazze, Ramallah ve civarına sıkışmış Arapların nefes alıp alamayacağını müzakere etmektir. Kabaca söyleyecek olursak Arafat’ın bıraktığı diplomatik mirasa sahip çıkabilmek şimdi hayalden ibarettir. Ayrıca, ne Filistinliler ne de İslam dünyası Arafat’ın müzakeresini de yeterli bulmadığı düşünülürse, kaybın büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

***

O günden bu yana İsrail hükümeti yeni yerleşim birimleri metoduyla neredeyse bir vilayet kadar alanı kendi mülkü haline getirdi.

Şimdi mümkün olsa bile müzakere nereden başlayacak?

500 bin kişiyi aşan yeni yerleşim birimleri al-ver konusu olamaz.

Peki Kudüs’ün statüsü? İmkansız zira ABD o konuda geri dönüşü olmayan bir lütufta bulundu.

Muhtemel bir güvenlik anlaşmasında da İsrail’in, imza attığı onca katliama rağmen dünya kamuoyunda avantajlı durumda olması hazindir. Bu hasiste de ibre kaymıştır. 

Filistin bugün barış müzakerelerine konu olan her meselede bir yıl öncesine göre de Arafat planlarına kıyasla da çok daha geridedir. İslam dünyası hamasetle vakit öldürürken İsrail fili durum yaratarak kendi işini kendisi gördü ve diplomatik olarak zorlanamayacak boyutta avantajlar elde etti. ‘Geçmiş olsun’ demek ağırımıza gidiyor ama durumu bundan başka ifadeyle anlatmak da kolay görünmüyor.

Lafın gelişi değil, Filistin tahmin edilenden çok daha yalnızdır. Perde arkası diplomaside masada kalan tek ülke Mısır’dır ve orada da rejimin durumu ortadadır. İslam dünyası, Birleşmiş Mliletler’de yapılan her oylamadan Filistin’in zaferle çıkması ve İsrail’in mağlubiyetiyle teselli bulurken Tel Aviv -ABD desteğiyle- kendi işini kendi görmekte beceri geliştirdi.

Bir döneme kadar diplomasi sonuç almasa bile İsrail’in azgınlığına gem vuruyordu. Şimdi bu imkan da ortadan kalkınca Filistin bütün avantajını kaybetti.

Sadece Filistin değil, Golan kararında görüldüğü gibi diğer ülkeler de… Unutmayalım Kudüs’ün başkent ilanı da aynı zamanda bu şehir üzerinde hakkı olan Ürdün’ün egemenliğine fiili bir darbeydi ve sessizce geçiştirildi.

Golan karanının bölgede gerilimi artıracağı analizi İsrail için anlamlı değildir. Çünkü, gerilim bizatihi bu ülkenin ilerlemesi ve genişlemesi için bir sermayedir. Zaten hak etmediği bir alana hükmeden İsrail, her adımda çıtayı biraz daha yükselterek, diplomasi ve hukukun dışında ilerledikçe ilerliyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. .. 28 Mart 2019 23:00
Siyonizm ON NUMARA oynadı.2005'te Lubnan Eski Başbakanı Suikast ile öldürüldü hemen Suriye ile iliskilendirildi o zamana kadar Lubnanda bulunan Suriye ordusu Abd.! öncülüğünde siyasal vb baskı ile çıkarıldı Lubnandan.1) Gol..2) Gol Suriye'de İç karışıklık Yılların Birikimiyle çıkarıldı 3) Gol Kudüs Başkent oldu. 4) Gol. .Golan gitti.sayısız Gol aslinda !..İsrailin sınırında olan sıkıntı Suriye'den dolayı şimdi yine Suriye'den dolayı bizim Sınırlarımıza attılar.şimdi ayıkla princin taşını, Bari Iran'la Bozusmayalim! O zaman hep ten biteriz.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 20:41
Birileri icin hepimizsadece yiginlariz. Burda hilal hacli da yok birileri icin ekonomik olarak degerli veya degersiz olmak tek kistas oluyo.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 18:55
Filistinliler Urdune yerlestirilir. Sorun da biter.Siyasal Islamcilarin Filistinliler somurusude biter.Dunyaya huzur gelir.Trump bu sorunu bitirir....
Ev_Sahibi 28 Mart 2019 18:21
Kaybedilen savaşların da kazananları vardır. Kazanmak yada kaybetmek önemli değil, savaşta sen nerede duruyorsun ona bak. Batıcı yada sosyalist kesim sadece dünyadaki kazanımlara göre yorum yapar. Bu dava elbette İslam davası, eyy müslüman sen ne taraftasın ona bak!
KARAR OKURU 28 Mart 2019 14:03
Londra borsasinda memleketin neyi var neyi yoksa son kalanlarını da sattılar geçtiğimiz günlerde . Hayırlı uğurlu olsun . Konusacak konuyok artık
KARAR OKURU 28 Mart 2019 13:54
Golan bizimdir kimseye kaptirmayiz. Eeeyy Trump !!!
E.K 28 Mart 2019 13:09
Uluslar arasi iliskilerde guclu olan kazanir genlikle. Tarih boyle soyluyor. Efendim, bizim yiyecek ekemegimiz olmadigi halde yedi duvele karsi savastik ve kazandik Canakkale'de. Hepsi guclu ulkelerdi, demek ki hep guclu olan kazanmiyor, diye dusunulebilir. Ancak, Conkbayiri'na, o aycicegi tarlalarina bir nesil gomerek kazandik. Islam dunyasi teorik bir terim. Haritada var, ancak gercekte yok. Filistin meselesinde bu gune kadar yapabildikleri sifir. Israil de her devlet gibi menfaatlerini dusunuyor ve oyle davraniyor. Adamlar basarili, biz sevmesekte. Oyle.
karar okuru 28 Mart 2019 13:56
5
Katilin başarılısı olmaz arkadaş Katilin soysuzluğu olur. Hiç kimse kendi başarısını başkalarının katli ve umutsuzluğu üzerine kuramaz. Bu büyük ahlaksızlıkdır ve bunu menfaat diye geçiştiremeyiz. Bazıları kazandıklarını sandıklarında aslında kaybederler.
Karar Okuru 28 Mart 2019 19:09
0
Bilim ve akıl yolundan uzak olan kaybeder. Öteki mağdurum da mağdurum edebiyatı ile tembel ve başarıslz olarak yan gelir yatar. Kalabalık ama donanımsız arap, el kadar İsrail karşısında dağılır. Gücü yetmediğinden döner akrep gibi birbirini katleder. Müstahak olduğun seni bulur
Kuva-yi Milliye 28 Mart 2019 10:14
Suriye'nin kuzeyini, terör örgütlerine destek vererek işgal ettik.Bir ülkenin toprak bütünlüğüne saldırıda bulunduk. Bırakalım bu mazlumun yanında olma iki yüzlülüğünü. Müslümanlar yapınca fetih, batı yapınca işgal...Bir söz vardır: "Bir insanın iyi olup olmadığı ona verilen güç ile anlaşılır". Batının gücü, müslüman ülkelerde olsa akacak kanı, yapılacak zulümleri düşünemiyorum.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 12:46
12
10.14, Senin içine Batı kaçmış...
E.K 28 Mart 2019 13:19
29
Gerci cok fazla kirmizi almis bu yorum, ama Kuva-yi Milliye'nin sozlerininde biraz haklilik payi yok mu? Biz yapinca, gaza, sefer, savunma, fetih vs, baskalari olunca isgal. ..! Aslinda okur guzel bir noktaya deginmis.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 14:35
52
12:46, Işid zihniyeti içine kaçacağına varsın batı kaçsın
KARAR OKURU 28 Mart 2019 18:24
0
14.35, Aslında senin için ha İşid ha batı ne fark eder... İşid de Müslüman öldürüyor, Batı da...
Muhtefi. .. 28 Mart 2019 22:38
0
Bu nasıl mantık HAYRET ki HAYRET. .!..Kuva-yi Milliye Tabela fakat Küva yi Isgal olmuş Zihin,Şuur. .Kuva-yi Emperaliye Son 600 seneden beri Kademe, kademe Iligimizi kuruttu. Bari Zihnimiz kendi elimizde onu Kaptirmayalim. !.:))..o yazının üstüne o başlık Hiiiiic olmamiş. Etimolojisini arastir Bilimsel ol biraz. Tutulacak hiçbir tarafı yok. .sonra bakalım kim ne yapmış, nasıl yapmış, neler yapılmalı vs
KARAR OKURU 28 Mart 2019 09:39
İsrail Ortadoğu'da emperyalist çıkarların güvencesidir. Türkiye devleti , ve nerdeyse bütün islam ülkeleri liderlerinin ne söylediklerinden bağımsız olarak İsrail'in kuruluşundan bugüne kadar bu terörist devletin yanında yer almış, perde arkasında en derin ilişkileri sürdürmüştür. Müslüman halkı yanıltmayı bırakın, Filistinlilerin kanını iç politikada malzeme yapmayı durdurun! Emperyalist kapitalist sistem halklarımızın katilidir.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 08:57
onlarca yıldır filistinde arka bahçe kuran, gariban filistinlileri uyduruk, salakça füzelerle, intihar komandolarıyla israile saldırtanlar kimler? öyle karanlık bir mecra ki filistin.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 08:10
Bizim Suriye'yi zayıflatmamızın da bu işte bir katkısı olmuş mudur acaba?
KARAR OKURU 28 Mart 2019 08:42
46
hiç olurmu öyle şey aaaa. israille suriyenin en alakası var canım lütfen. van menüt
KARAR OKURU 28 Mart 2019 11:39
5
8.10, Osmanlıyı da Ak Parti yıkmıştı...
musto 28 Mart 2019 12:39
62
Biz dik durabilseydik Iraktan kaçan Amerika Suriyede bir taşı yerinden oynatamazdı. Serde islamın liderliği vardı.Taa Kemal Devrişin getirilmesi istifası Bahcelinin hodri meydan diye seçim istemesi bunların Erbakan hocayı yolda bırakmaları Milli görüş gömleğimizi çıkarttık diyerek meydanlara çıkmaları yakın tarihimizi inceleyenlere epey bir malzeme var.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 14:23
0
80 döneminde, işkenceler sırasında, insanların itirafları arasında 'm. kemali de öldürdükleri'' vardı.
nedim atatapmaz 28 Mart 2019 08:09
Batı'nın geliştirdiği evrensel hukuk sistemine, bilime, liyakata dayalı sisteme biz uyum sağlayamadığımız için falan diycem de bir gülme geliyor... Batının geliştirdiği evrensel hukuk sisteminde sanırım batılılar ve Yahudiler için her tarafı işgal etmek serbest. Olmayan kimyasal silahlar için 3 milyon insanın ölümüne neden olmak batıda normal bir durum herhalde. Bizdeki hüloğğğ'cu tayfa bu sisteme neden uyum gösteremiyor anlamıyorum. Sanırım bu gidişle Malezya olacağız :):)
KARAR OKURU 28 Mart 2019 07:34
Filistin davasına çok yazık oldu çok.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 08:43
8
onlara bişey olduğu yok adamlar çoluk çocuk dimdik duruyorlar. eğilip bükülen rüzagara göre yönelen sensin. sen kendine acı
KARAR OKURU 28 Mart 2019 07:27
Ve bunlar ne hikmetse son çeyrek yüzyılda oldu garip.Birileri madalyonların diyetinimi ödüyor yoksa
KARAR OKURU 28 Mart 2019 07:11
Yapanın yanına kar kalıyor dünyası. Mustafa beyin yeni Türkiye den sonraki icadı galiba. Yeni Türkiye nin durumu pek iyi değil. Bu kavramın da sonu ne olur bilinmez.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 06:41
Hele İstanbul'un ve ankaranın belediyelerini kazanalım. Filistin'in dertleri bitecek
KARAR OKURU 28 Mart 2019 02:52
Yaw hemşerim Erbakan hoca demişti ya.Israil neyden anlar?
Niye böyle oluyor? Halbuki Batılılar hukuka saygılı, medeni insanlar değil mi? Böyle düşünenler yanılıyor mu? Ne dersiniz?
KARAR OKURU 28 Mart 2019 08:52
3
Birleşmiş milletlerde dalgalanan Filistin bayragı ve her seferinde BM genel kurulunda Israil aleyhine çıkan kararlar "Batılılar"ın hukuka saygı ve medeniliği konusunda bir gosterge. Öte yandan Filistin için parmagını oynatmayan, laftan uretmekten başka hiç bir sey yapmayan, hatta perde arkasında veya alenen Israil ile iş birligi yapan 1.5 milyarlık Islam dünyası da Islam dunyasınin durumu hakkinda bir gosterge... Iki yuzlulugu ve kendi yetersizlikleriniz icin baskalarini suclamayi birakin artik. İslam dunyası kendi davasini ortada birakmişken "Batililar" sizin davaniz
batıcı 28 Mart 2019 10:27
4
batının ne olup olmadığı ile ilgilendiğin kadar kendinin ne olup olmadığın ile ilgilensen yol alırdın. ama yol alamıyorsun. batıyı özne kendini nesne kabul etmişsin bir kere. "batıcılar batıcılar" diye söylenmekten başka işe yaradığın yok.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 11:22
3
Hem Türkiyeliyim deyip hem de Batıcı lafı kendine batanlar, kendilerini gözden geçirsin. Hiç bir Batılı İslamcı lafını üstüne almaz.
Karar okuru 28 Mart 2019 01:35
Rasyonel bir direniş örgütü olan FKÖ yerine din politika bazlı Hamas vb. aldığından beri Filistin de, islam dünyası da yoğun bir gerileme içinde. Son yıllarda kaç islam devleti darmadağın edildi ve biz kiminleydik onlar dağılırken. Irak işgalinde rol almayışımız talihli bir kazadır. Filistinden öte topun ağzında İran var artık. Bu durumlara düşmemek için tarihimizde modern dünyaya uyum sağlamayı ve gelişmeyi elde etmek için çaba göstermiş olanları unutmak ve kötülemek için de seferberiz hep beraber. Kendi düşen ağlamaz inşallah.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 09:43
43
Irak işgaline karşı referandum oylamasının olduğu gün Ankara'da 100bin kişinin üzerinde sosyalist, demokrat insan olarak sıhhiye idik. Ne yazıkki o zaman islamcı, müslüman kimlikli insanlarımız evlerinde oturmayı tercih ettiler, çünkü iktidarda islamcı bir parti olduğu düşünülen Akp vardı.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 01:25
one minüüüüt ve banamı sordunuz arasında kalan akp seçmenine sevgiler
Vicdan Bayırı 28 Mart 2019 00:26
Golan bizim milli meselemizdir. Sayın cumhurbaşkanımız hükmettiği sürece Israile asla bırakılmayacaktır. Şimdi bana şiddetle karşı çıkanlar nedne bu seçimin basit bir belediye seçimi olmadığını umarım daha iyi anlamışlardır. Ekonomik kuşatılmanın sonu topraklarımızın kuşatılmasıdır. Devir birlik olup sandıkta gerekeni yapmaktır. Bu kadar basit.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 07:26
40
Bu duruma türkiye ne zaman geldi bakarmısın efendi. Yoksa son 17 senedir memleketi akşener yönetiyorda habrimizmi yok.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 10:23
4
Ha gayret karar okuru, az kaldı, analiz yapmaya devam et.Temsilciliğini yaptığın zihniyet ile acımasızca eleştirdiğin iktidar, 3 gün sonra halka hesap verecek. Gerekli dersi çıkartmanız temennisiyle... Sahi Filistinlinin, Erdoğan hakkında ne düşündüğünü hiç merak ettin mi..? Oturduğun yerden ahkam kesmek yerine, dünyanın mazlum halkları, Erdoğan hususunda ne düşünüyor..? Zahmet olmazsa bi araştır istersen...
KARAR OKURU 28 Mart 2019 14:38
40
Dunyanin mazlum halklari icin ne yapmis ki Erdogan? israil'le muttefik bir Nato ulkesinin Cumhurbaskani mi kurtaracak Filistinlileri, mazlum halklari? Secim konusmasina malzeme yapar, o kadar.
KARAR OKURU 28 Mart 2019 09:44
28
Bunların hepsi seçmene gaz verme, algı oluşturma operasyonları. Hiç bir şey yapmaz senin devletin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN