Back To Top
Yapılabileceklerin yarısı Filistin’e yeterdi…

Yapılabileceklerin yarısı Filistin’e yeterdi…

 - Son Güncelleme: 10.02.2020 Pazartesi 07:15
- A +

Dün İstanbul Yenikapı’da Kudüs mitingi vardı. Konuşmalarda ve meydanda hem coşku hem heyecan, hem hüzün hem öfke, hem keder hem de umut mesajları yükseldi. Esasen, son Trump Planı sonrasında da öteden beri Filistin meselesinde yaşanan her olumsuz gelişmede de tablo hep böyle olmuştur. Bir yanda tahammül edilemez bir kaybın kederi, bir yanda da böyle gidemez dedirten umut arasında bir yerde…

Yeterince kederlendik, umut penceresini açalım…

Saadet Partisi’nin ev sahipliğindeki miting Kudüs meselesinde Türkiye’den yükselen en büyük tepkiyi de yansıtıyordu. Çok siyasi konuşma yapıldı, çok söz söylendi ama bu kadar zamandır etkili, sarsıcı başka bir tepki miting yapılmadı, yapılamadı. Hatta, Cuma gösterileri hariç bir mitingi de yapılmadı. Konusu ne olursa olsun her türlü duyarlılığın devlet iznine bağlı olduğu bir dönemde Saadet Partisi’nin yaptığı iş bu yüzden ülkenin yüzünü ağartmıştır. Temel Karamollaoğlu’nun konuşması da bilhassa “Oturup ağlaşmak yerine ne yapılabilir?” sorusuna cevap verirken çok değerliydi. Özetleyelim…. Eğer, İslam dünyası diplomatik, ekonomik veya askeri gücünün yarısını; sadece yarısını yansıtabilse ne Trump Planı yazılabilirdi, ne İsrail bu kadar şımarabilirdi ve tabiatıyla ne de Filistin bugüne kadar gerilediği noktada olmazdı.

Tamamı bir araya gelmese de olur. Sadece önde gelen 5-6 ülke benzer bir yol izlese bile Filistin meselesi bu hazin durumda olmaz, ABD Büyükelçiliği Kudüs’e taşınmazdı. İslam dünyasının sorunu yapacak birşeyi olmaması değil, bu probleme samimiyetle el atmamasıdır. Hüda-Par Genel Başkanı İshak Sağlam da İslam ülkelerine aynı çağrıyı yaptı. Hiç olmazsa Filistin için bir araya ayara gelmemeyi kim izah edebilir?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da mitingde Filistin için atılabilecek adımları anlattı. Bilhassa diplomatik kanallarda birçok şey yapılabilir ve Avrupa ülkeleri sürece dahil edilebilir. Yine tamamı değil, yarısı yapılabilse Trump Planı sadece çöplüğe atılmakla kalmaz, geriye de döndürülebilir. Yapılma istenirse yapılacak o kadar çok şey var ki…Davutoğlu’nun konuşmasında öncelikle Türkiye’nin ihmal ettiği adımların altını çiziyorum. Bunlar için sahici bir mesai mümkün olabilse, uzun süredir lafta kalan tepkilerin hayata geçmesi mümkün olacak ve belki başka ülkeleri de cesaretlendirecektir. Özellikle, sadece İslam coğrafyası değil bu konuda duyarlılık taşıyan ve öteden beri İsrail işgalini reddeden Batı başkentlerini de sürece dahil etmek şarttır. Tabii, bir şey yapmaya niyet varsa…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Kudüs mitingine katıldı. Bu katılım hiç şüphesiz dünün en önemli fotoğrafıydı. Yıllardır bu ve benzeri İslam dünyası problemlerinde geride durmak gibi anlaşılmaz bir denge gözeten CHP’nin dün sahnede olması Türkiye için çok değerli bir gelişmedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla birlikte mitinge katılıp güzel bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu bir tabuyu daha yıkmıştır. Ülke için gerekli olandan geri durmayarak, “Kim ne der, kim ne söyler?” diye endişe etmeyerek doğrusunu yapmıştır. Türkiye için faydalı olan bu cesaretli politik tavırdır.  Devamında fayda vardır.

Bu arada, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Kudüs meselesiyle birlikte, en az bunun kadar sahipsiz olan Doğu Türkistan meselesini hatırlatmasını takdir ediyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:03
Yorum yazan ve onay veren kişi kadar trol giriyor sayfaya. Akılsız troller Sayfayı ziyaret ederek gazeteye destek vermenizi bizde onaylıyoruz.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:00
Ülkeyi adım adım savaşa sokuyorlar farkında değil misiniz?
Meşru 10 Şubat 2020 17:58
Libya meşru hükümetin askerleriyle koruyanlar Filistin meşru hükümetin askeriyle koruyamıyor mu mavi Marmara ne oldu insani yardım bile yapamıyoruz
Günün sözü;Diyanet Baskani Ali Erbas'tan..Kuran kurslarinda bir tuglasi olana,Cennette bir ev verilecekmis.Bir tuglaya bir ev,2 tuglaya bahceli ev,3 tuglasi olana ,yüzme havuzlu ev (!).Ali Erbas milleti saf yerine koyuyor,1Q Testi yapiyor anlasilan!..
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 15:18
burhan kuzu ile ilgili bir şey yazmıyor muyuz?
TARKAN KUZU KUZU 10 Şubat 2020 18:33
9
Bakanlık yok, meclis başkanlığı da verilmedi; kuzu kuzu oturuyor. Methetmekten yorulduğu başkanlık sistemi de kabak çıktı.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 19:15
4
Ne demiş yine hoca?
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 19:41
6
Hakim ve savcılar herşeyi itiraf etmişler diye haber var.Ama ucu Kuzulara uzanırmı o biraz meçhul.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 20:14
2
Zindaşti 400.000 dolar.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 14:17
NE ZAMAN adam oluruz başka din ırk millet ve düşüncelere karşı saygılı ve hoşgörülü olmayı öğrendiğimizde, kin ve nefretle hareket etmemeyi öğrendiğimizde öfkemizi kontrol altına aldığımızda. her şey sadece bizim olsun başkası bana ne empati kurmayı becerdiğimizde. Yani suriyedeki alevilere esada karşı ey esat diyerek çetelerle işbirliği yapıp sonrada filistin demek dengsziliktir, suriyedeki kürtleri sınırımızdan uzaklaştırıp çeteleri ve aileri için yer hazırlamak katliam yapmak bir taraftan insanları evinden yurdundan olmasına yardım etmek saldırmak bir taraftan filistin ümmet demek.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 14:03
Ulkeyide filistini de kudüsü de yakın uzak her yeri yıktınız geçtiniz. Utanmadan hala konuşuyorsunuz. Hayret doğrusu. insanda az da olsa utanma duygusu olur.
Menderes YILDIRIM 10 Şubat 2020 12:33
Mustafa Bey; "T. Karamollaoğlu’nun konuşması da bilhassa “Oturup ağlaşmak yerine ne yapılabilir?” sorusuna cevap verirken çok değerliydi." = HEP AĞLAŞTIK mı demiş ? + "Gelecek Partisi Genel Başkanı A. Davutoğlu da mitingde Filistin için atılabilecek adımları anlattı." = Başbakan ve Dış İşleri Bakanı iken NEDEN Yapmamış ? + Tespiti doğru yapmak lazım. İslam ALEMİ denilen ÜLKELER = İSLAM veya MÜSLÜMAN mı? Ülkemiz HEP SLOGAN Üretti. Halkın DUYGULARI SÖMÜRÜLDÜ. Mavi Marmara Gemisinde İSRAİL' in ZULMÜ için AKP DAVA AÇILMASI YASAKLADI. Vatandaş hala Tayyip Beye OY VERİYOR. VATANDAŞIMIZ bu. Saygılar
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 12:26
Muhalefet alternatif olmak istiyorsa Erdoğan’dan rol çalıp Kudüs gibi istismara açık konular için değil, toplumu kasıp kavuran, ülkeyi yıkıma sürükleyen yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik, adaletsizlik gibi konular için miting düzenlemelidir.
KARAR OKURUMürsel 10 Şubat 2020 11:48
Eğer, İslam dünyası diplomatik, ekonomik veya askeri gücünün yarısını; sadece yarısını yansıtabilse ne Trump Planı yazılabilirdi, ne İsrail bu kadar şımarabilirdi ve tabiatıyla ne de Filistin bugüne kadar gerilediği noktada olmazdı.( Muhtemel ki.!)
Takipci 10 Şubat 2020 11:35
Sn Yazar diyor ki: 'Eğer, İslam dünyası diplomatik, ekonomik veya askeri gücünün yarısını; sadece yarısını yansıtabilse'. Islam dunyasinin boyle bir gucu falan yoktur, kendimizi aldatmayalım. Biz enerjimizi boyle seylere harcamayalım, kendimizi kurtaralim...
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 11:29
barzani referandumuna karşı çıktık, suriyeli kürtleri namusunu canını işide karşı korurken yardım etmedik tv den seyrettik, kürtler bölge oluşturacak korkusundan birde biz top yekün saldırdık kendi topraklarından sürdük. Bu filistin ve ümmetçilikle ancak kendimizi kandırırız biz ne müslümanız nede insanlıktan nasibimizi almamışız, filistinin arapları var, elle yapılmış tapınak ve yapıtlar taşlar karın doyurmaz. Dinler insanların hizmetine sunuldu insanlar dinlerin hizmetine değil insanlar din uğruna birbirini öldürüyor. Hem komşu ülkeleremize saldırıyoruz hem günah çıkartıyoruz
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 10:27
Mustafa Bey'den daha derin analizli bir yazı beklerdim açıkçası, haftanın ilk günü böyle kolaya kaçmak olmuş kısa özetler gibi. Yine de elinize sağlık
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 16:26
1
Mustafa Bey son zamanlarda fazla derine inmekten korkuyor. Az kazsa fena fışkıracak.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 10:19
İyi, ne yapmamız icap ediyor? Hazırlanalım..
ARTSO 10 Şubat 2020 09:46
yahu yazar sen niye kederleniyorsun ...muhtelemen karadenizliydin....filistin nireeee sen nirelisinnn yahu..birazda ait olduğun coğrafyaya kederlen üzül...sorunlarını anlat bu nedir yahu...şu filistin mevzusuda bir hallolsada bakalım ne yazacaksınız....
Okur 10 Şubat 2020 09:14
Sayin Karaalioğlu , yazınız çok mükemmel fakat bu ülkemizi yönetenler okuyup bir ders alsalar diyorum. 18 yıldır İslam alemine bir faydası olmayan bir iktidarın bu Filistin konusuna hiç katkısı olmaz. Bu iktidar sayedinde zaten Amerika ve siyonist güçler hedeflerine kavuştular.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 08:46
Filistin'in, Gazze nin üzerine örülen 10 metrelik güvenlik duvarının çimentosu Türkiye'den gidiyor. Başka söze gerek yok.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 08:18
O iş bitti arkadaşlar. Kudüs'ün İsrail'in başkenti olmasını ilk imzalayan da AKP hükümeti oldu. Bunu 8 yıl önce yaptı. İsteyen marmara gemisi ile ilgili anlaşmaya baksın. Orda Başkent Kudüs(jaruselam) olarak geçiyor.
Kudüs için Erdoğan konuşunca hamaset oluyor, muhalefet konuşunca güzel oluyor.... İnandırıcılığınız kalmadı.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 09:19
6
Erdoğan konuşunca hamaset olduğunu kim söyledi?
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 09:20
12
Çünkü Erdoğan icraat makamında. Şartlar eşit mi ki vasıflar aynı olsun.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 09:53
14
İcra makamı konuşmaz yapar.yapamıyorsa susar
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 10:29
20
Erdoğan ne söylese inandırıcı gelmiyor... İnandırıcılığını kaybetti artık... Malesef ülke adına da çok kötü bişey bu
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 05:24
Bop es baskanligi, Ordumuza kumpas, Suriyeyi parcalama istegi, sonunda gucsuz Suriye ve Israili'in plani hepsi birbirine bagli. Zamaninda muhalefet Suriye ile oynamayin demisti. O zaman muhalefete agiz dolusu kufurler edildi. Simdi oturup aglayin. Insan kollektif akildan biraz istifade eder.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 08:20
11
Bu BOP eş başkanlığı zırvasını da Türkiye’den başka duyan konuşan yok. Amerika’nın size eş başkanlığı bırak, sekreterlik bile verdiği yok. Saçma sapan dedikodularla vakit geçiriyorsunuz
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 01:48
Kudüs’ten önce Doğu Türkistan için miting yapmamız gerekirdi.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 16:29
7
Eskiden milliyetçi bir partimiz vardı. Şimdi ümmetçi oldu.
musto 10 Şubat 2020 01:19
Dedem 60 yıllarda Kudüs üzerinden Hacca gitti, 5 yıl sonra Kudüs İsrailin eline geçti.Bir daha da Kudüs üzerinden hac yolu kapandı.Dedem hüngür hüngür ağlardı.Silahlarını kuşandı eli silah,tutan çocuklarıyla,torunlarıyla askerlik şubesinin kapısına dayandı bizleri Kudüse gönderin.Binlerce yıldır haçlı savaşıyla yüz binlerce insanın şehit olduğu Kudüs hiç bir çabası olmayan Avrupalıların katlettiği Yahudi halkına kan bedeli olarak teslim edildi.Kudüs tarihten gelen özelliğiyle kolay,kolay unutulmaz.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 01:22
9
Yorumun ikinci bölümü kahvehane sohbeti.
musto 10 Şubat 2020 01:57
3
Romalılar,babilliler şunu yaptı bunu yaptı neticede ülkeni terketmişsin ama filistin halkı daima orada İbrahim de gelmiş filistin halkının mülküne yerleşmiş.İstersen ölümün nefesi filminde yahudilerin, gaz odalarına gönderilmeden öncesi,Tanrıyı yargılamaları sahnesini bir izle.Biz seninle bir anlaşma yapmıştık neden bizi terkedip,başkalarıyla anlaştın.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 01:10
One minute! diyen yahudi cesaret madalyalı muhterem nerede abilerim? Kurukafacı tayfa nerde ablalarım?
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 00:33
sayın mustafa çok güzel filistin için birleştik peki 20 milyon türkiyede toplam dünyada 40 milyon kürt var, peki bu ümetçiler filistin için toplanıyorda hüdaparda buna dahi saadette diğer türk partileride niye kürtler için bir gün toplanmadı. kürtler ALLAHIN üvey çocuklarımı ümet denildiğinde kürtler niye ümetin içinde yok kürtler sadece bonbalanmalımı? Bakın türkiye bu iki yüzlülüğü ile er geç yüzleşmek zorunda filistinlilerin arapları var ama türk ve kürtlerin kusuru bakma kimsesi yok eğer türkiye bu şekilde devam ederse kürtlerden olursa bu çoğrafyada yanında kimseyi bulmaz.
karar 10 Şubat 2020 01:56
4
düşüncelerinizin yobazı olmamak kaydıyla düşündüğünüzü söyleyebilirsiniz,bence mahzuru yok.fakat " kürtler ALLAHIN üvey çocuklarımı...."ifadeniz beni çok rahatsız etti.bir an maksadınızı aşarak haşa Allah'a çocuklar isnat ettiğinizi düşündüm.yunan tanrılarından birini anarak bu ifadeyi kullanabilirdiniz.umarım tek cümlelik bir düzeltme yaparsınız.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 03:56
7
Diyarbakır’dan, Van’dan, Urfa’dan, Hakkari’den Kürtlerin kovulduğunu duydun mu? Türkler gelip Diyarbakır’dan sizi kovup evinize yerleşiyor mu? Daha sen Filistin sorununun özünü anlayamamışsın karşılaştırma yapıyorsun. Kürtler Türkiye’de istediği ilde ev alıp iş açabiliyor. En büyük Kürt şehri İstanbul. Ama siz PKK’lılar (Kürtler’le karıştırmamak lazım) Saddam gazla Kürtleri vahşice boğarken, Türkiye’de PKKlılar ayaklanıp dağa çıktı.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 08:50
17
Kürt sözünden ürperenler, cevaplar döseyenler! İçinizdeki faşizmi dizginleyin, bu coğrafyanın tarihi katliamlar tarihidir. Dönün bakın Maraş, Madımak, Sivas, dersim.....Cizre bodrumları daha konuşulmadı!
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 10:30
9
20 milyon türkiyede 20 milyon dünyada mı? Az olmuş üstad 100 milyon var dünyada kürt
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 12:16
4
sayın karar üvey kullarımı demek istedim orasını dizeltirim özür dilerim.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 14:11
3
İsrail vatandaşı Filistinliler anadillerinde eğitim yapabiliyorlar ve belediye başkanı seçebiliyorlar. Anadolu Kürtleri de yapabiliyor mu?
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 16:22
3
Anadolu kürtleri de yapıyor. biraz eksik biraz fazla. Filistinlilerin sahip olmadığı birçok hakka bizim kürtlerimiz sahiptir. karıştırmayın, demogoji yapmayın.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 17:20
1
Anadolu Kürtlerinin sahip olduğu ama İsrail Araplarının sahip olmadığı hangi haklar var?
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 00:32
Ah ah demekten başka ne kaldı elde?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN