Back To Top
Yeni renkler, yeni siyasi tablo

Yeni renkler, yeni siyasi tablo

 - Son Güncelleme: 14.09.2019 Cumartesi 08:58
- A +

Sistem referandumu (16 Nisan 2017) ve ardından Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimler (24 Haziran 2018) siyasal tablonun genel karakterini netleştirmişti. Bir yanda AK Parti-MHP Cumhur ittifakının sahip olduğu yüzde 50’nin üzerinde oy tabanı karşısında ise CHP öncülüğündeki Millet İttifakı ve başta HDP olmak üzere diğer partilerin toplamının yüzde 49’da sabitlenen oy oranı... İkinci blokun; yani muhalefet cephesinin artık yüzde 49’dan aşağı inmediği yerel seçimlerde (31 Mart 2019) açıkça görüldü. Hatta, CHP’nin büyükşehirlerdeki başarısı muhalefetin yüzde 49’u aştığına da işaret ediyor ama yerel seçimin tabiatı gereği rakamın nerede olduğunu somutlaştırmak pek mümkün değil.

Şunu biliyoruz… Geleneksel tasnifle yüzde 65 geniş tabanı koruyan muhafazakâr seçmenin yüzde 50 civarında olan kısmından fazlası Cumhur ittifakını tercih etmiyor. Dahası, muhalefet blokunu İYİ Parti üzerinden tercih eden milliyetçi seçmen ve HDP üzerinden tercih eden muhafazakâr Kürt seçmen Cumhur ittifakına neredeyse kapıları kapatmış bulunuyor. Son seçim sonrasında bu kitleyi kazanmak için hamle yapılması şöyle dursun tersine girişimler de devam ediyor.

Başkanlık sistemi idarede, bürokraside ve merkezi siyasette hâlâ oturmamış olsa bile, ürettiği tercihler nedeniyle tabanda oturmuş durumdadır. Ülkenin kaderine hükmedecek cumhurbaşkanı muhakkak surette bu kılpayı oy dengesinden geçmek zorundadır. Belki bir puan ya da en fazla iki-üç puanlık esneme alanı bulunuyor. Başlangıçta sistemi tasarlayan AK Parti-MHP ortaklığının hesabının böyle olmadığını söylersek yanılmış olmayız ama sistem ikinci senesinde gelip bu denkleme dayandı.

***

Başlangıçta AK Parti’den yeni siyasi parti kuracak bir kopuş olacağı da tahmin edilmemişti. Siyasi denkleme bugün artık bu faktör de katılmıştır. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve arkadaşlarının ihraç sürecini durdurarak istifa kararı almaları ve bunu yeni bir parti ilanıyla birlikte yapmaları bilhassa Cumhur ittifakının oy hesaplarını sarsacak bir gelişmedir. Çünkü, Davutoğlu’nun öncelikli oy kitlesinin, lideri olarak başında seçime girdiği ve hükümetler kurduğu AK Parti tabanı olduğu bellidir. İstifaya giden süreçte büyük çoğunluğun iştirak ettiği eleştiri ve özeleştiriler yaparak özelde AK Parti’nin, genelde ise geniş muhafazakâr tabanın duyarlılıklarına hitap etmeyi bildi. Öte yandan süreci soğukkanlı yöneterek, istifaya giden yolda bir anlamda ‘günah benden gitti’ kanaatini vermeyi başardı. Davutoğlu, bugüne kadar daha çok parti içi muhalefet alanını kullanıyordu. Şimdi partileşme süreci ilan edildi ve hem bu mesajların hem de seçmen tabanının olup bitenlere nasıl tepki vereceğini ölçebileceğimiz bir süreç başladı.

Böylelikle, genel siyasi oy dağılımını ve yeni partilerin toplumdaki karşılığını, tahminlerin ötesine geçip en azından anketlere bakarak tanımlama fırsatı olacaktır. Bu tablo oy dağılımını etkileyecek ama bunun kadar önemli bir etki politik söylem çeşitliliğinde görülecek. Ülkenin sorunları; ekonomi, dış politika, sosyal gerilim, adalet, hukuk gibi sektörlerde hem eleştiri hem de farklı fikirleri duyma imkanı ortaya çıkacak. Bunlar sadece bir fikir değil aynı zamanda toplum karşısında birer siyasi vaat olarak şekillenecek.

Hiç şüphesiz kolay bir yol değil ama farklılıklar, yeni fikirler, yeni partiler ve siyasi rekabet demokrasi için fırsat alanlarıdır. Sadece yeni parti için fırsat değil; özgür zeminde iktidarın muhalefetle yarışması ülke için de imkandır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yorumcu 14 Eylül 2019 19:50
Yeni renklerden bahsedip Babacan'a dair tek kelime etmemeniz garip
kaan 14 Eylül 2019 18:29
Korkunun,öfkenin,stresin,çaresizliğin,ümitsizliğin ortamında renklere dikkat etmeyiz.Yeni ümitlerle oyalanırız.Ne zaman terzinin gözü ağır basmaya başlarsa ,değişim başlıyor demektir.İyilikleri,güzelliklerin doğması dileğiyle.....yağmur cankatar doğaya,ümitle yeşerir yapraklar.
Tayyip, Davutoğlu'nu siyasete alıştırdı bir kere.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 15:32
Davutoğlu sıfır sorun politikasıyla takdir topladı, Suriye politikasıyla da kötü iz bıraktı. Hatası da olsa dürüst, samimi bir insan. Görevi süresince hakkında yolsuzluk, hırsızlık gibi yüz kızartıcı bir dedikodusu olmadı. Allah yar ve yardımcısı olsun inşallah
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 14:38
Başkanlık sistemi yok, erdoğan sistemi var. Bir fani için rejim değiştirdik, bu ülkenin siyasi tarihine kara leke çaldık. Yarın iktidar el değiştirsin, akp (ve tabi bahçeli) tayfası bu sistemi değiştirmek için elinden geleni yapar. Güya kanaat önderi akp borazanları da açık oturum kapalı oturum gezip parlamenter sistemin faziletlerini, başkanlık sisteminin zararlarını hem de zerre utanmadan anlatmazlarsa ne olayım.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 15:43
3
Tabi zaten baya beyaz bir siyasi tarihimiz vardı, dabeler falan.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 14:22
Hocam Davutoğlu ve Babacan yeni renkler mi . Yani bu insanları ilk defami görüyor millet. Allah Allah , Allah Allah ..... Yeni ve tek renk var siyasette uyandırıyim .... İmamoğlu . Yaklaşık altı ay oldu piyasaya gireli diğerleri gibi 20 yıl değil . Hem sekuler hem dindar nasıl oluyorsa böyle bir şey birde . Zaten sayenizde 20 yılda dönüştürdüğünüz toplumda hem sekuler hem dindar bir şey aşure gibi yani. Adam uyuyo valla topluma .Sizinkiler bu topluma eğreti duruyor artık. Binali beyin gençler benim Gankam!! demesi gibi bir şeyler yani .. Boşuna hayaller ve tespitler...
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 09:26
0
Allah Allah! İmamoğu İBB Başkanı olmadan önce civciv yumurtası mıydı? Yine ilçelerden birisinde belediye başkanı değil miydi? Bu nasıl yeni renk oluyor? Bağnazlık dedikleri bu olsa gerek.
Karar Gaztesi yazarları ile ekseri okuyucu yorumları arasında bir kopukluk var. Karar Gazetesi yazarları içinde ateist, mataryalist biri yok. Yorumcuların çoğu ya ateist ya deist. Karar Yazarları İslam'ın güzel bir şey olduğunu ama doğru yaşanmadığı için zarar gördüğünü yazıyor. Yorumcuların çoğu ise hatanın İslam'da olduğunu İslam'ın kötülüklerinin sebebi olduğunu düşünüyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 14:42
1
Okurların büyük çoğunluğu öyle değil bence. Sadece kararın özgür düşünce ortamı herkes gibi farklı fikir sahipleri için bulunmaz fırsat oluyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 17:43
0
14.42, Okurları bilemiyoruz ama yorumcuların ekseriyeti öyle.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 18:49
1
Karar geleneksel islamcı ve aynı zamanda demokrat bir ekibin gazetesidir. Burası kesin. Okurlara geniş bir yorum ve dolayısıyla özgürlük alanı açmaya çalışıyorlar. Bu alan bazıları tarafından kullanılıyor bazıları da suistimal ediyor ama bence devam etmeli. Suistimal de bir fikir özgürlüğüdür en nihayet.
Ülkesini seven vatandaş 15 Eylül 2019 08:03
0
Karar gazetesi yazarları için; ülkemizin uçuruma yuvarlanmasını seyredemeyecek kadar onurlu,omurgalı,bir anlamda(siz sadece yaptıklarınızdan değil yapmadıklarınızdan da hesaba çekileceksiniz) ayetinde emir buyurulduğu gibi davranıyorlar.Bu aynı zamanda aydın sorumluluğudur.Bu iktidar adaletsiz uygulamalarıyla en fazla dine zarar verdi.Bütün ibadetlerini azami ölçüde ifa etmeye gayret eden biriyim,ama yakın çevremde lktidarın adaleti es geçtiği liyakatı hiç umursamadığı görünür uygulamaları nedeniyle dini sorgular hale geldiklerine üzülerek şahit oluyorum.Okuyucuların peygamberimizle osman bin
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 20:41
0
Sen tanıyomusun yorumcularıda böyle onlar adına konuşuyorsun.
Adem Saracoglu 14 Eylül 2019 13:28
Dönüp dolasip gelecegimiz yer, hep ehveni ser de kaliyor. Yazik;( Herkes kendini bizzat düzeltmekle bu ise baslamali. Balik bastan kokar demek kolaycilik.
Mustafa Soylutürk 14 Eylül 2019 12:07
''Günah benden gitti'' söylemi kesinlikle sayın Davutoğlu'nu kurtaramayacak .Tam tersi sağın iktidarı kaybetmesi halinde kendi ve yedi sülalesi ömürlerince ''günah keçisi'' olmaktan kurtulamayacaktır !....
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 14:15
1
Türkiye halklarını sağ ve sol diye bölenlere lanet olsun.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 14:37
1
Ne olur kardeş sağ iktidarı kaybetse kıyametiniz mi olur. Belki de böylesi hayırlıdır.
Mustafa Soylutürk 14 Eylül 2019 15:32
0
Karar okuru'na Biz mücadelemizi veririz...Hayır ve şeri ancak Allah bilir..
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 12:02
Taç giyen baş akıllanır denir ya, doğrudur. Davutoğlu başbakanlığı sürecinde akıllandı sanırım. Rekabetin olduğu her alan ülke adına hayırlı olacaktır. Yeni oluşum iktidarı ve diğer partileri akıl yoluna davet edecektir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 11:59
Atı alan Üsküdarlı geçmiş.ne davtolu nede Babacan hiç heveslenmeyin ülkede para edecek hiç bı şey kalmamistir her şey tapusuyla satılmıştır.siz tucarlar artık avucunuzu yalarsiniz.bu ülkenin gerçek vatansever partilerinde soğuk bir su icsin üstüne.sacmaliyor diyene zamanı beklesin her şey ortaya çıkacak bir gün.
musto 14 Eylül 2019 10:42
Dört tane İslamcı parti oh ne güzel öbür dünyada cennetimiz garanti.Hep bana Rap,bana olmaz.Bizlere birazcıkta bu dünyadaki cenneti yaşatsanız.
musahhih 14 Eylül 2019 11:51
3
Bir müjdem var sana musto : Bir okuyucuyu garantiledin. :) Ömrüm olursa, her gün BİR TANE imla hatanı düzelteceğim. Bir taneyi az bulma, damlaya damlaya göl olur. :) Beni "musahhih" adımdan tanıyacaksın. Şu kalıbı kullanacağım : musto onun doğrusu şu : ... Başlıyorum, musto onun doğrusu şu : rabbena.
musto 14 Eylül 2019 15:38
0
Musahhih.Kıssayı sakın yanlış anlama kahvehane veya mahalle ağzıyla konuşup yazmazsan halkımız pek itibar etmiyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 18:03
0
Ben bir tane İslamcı parti bulamadım. Sen nasıl dört tane buldun?
musto 14 Eylül 2019 19:04
0
İki tanesi kendilerini öyle tarif ediyor kalplerini bilemem düğünlerine katıldım,Haremlik ve selamlık, usulü iki tanesi'de doğumda, yakında sağlıklı olarak aramıza katılır.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 20:23
0
Türkiyede kendisini İslamcı olarak tarif eden bir parti yok.
musto 14 Eylül 2019 22:05
0
20,23 Başka bir ülkede yaşyorsun anayasamıza göre kurulamaz. Türban yıllarca siyasal simge olarak kullanıldı.Sonunda Sn Erdoğan siyasal,simge olarak kullanıldıysa ne oldu ne yapabildiniz ne yapabileceksiniz.Atı alan Üsküdarı geçti gücünüz yetmez.
20.05, Türban konusunda artık CHP'de AKP gibi düşünüyor. Yani türbanı tekrar yasaklayacağım vs. demiyor. CHP de İslamcı bir parti mi? Demek ki türbanı serbest bırakmanın İslamcılıkla bir ilgisi yok. Atı alan Üsküdar'ı geçti demenin İslamcılıkla ne alakası var? SP'ye gelince, daha bir kaç gün önce Karamollaoğlu biz İslamcı değiliz, biz sadece Müslümanız dedi. Türkiye'de İslamcı bir parti kurmak anayasaya göre zaten yasaktır. İslamcı bir parti de yok zaten. Erbakan'ın harbi İslamcı 4 partisi bu yüzden kapatılmıştır. Ama bir çok müptezel AKP'yi bahane ederek İslamcılığa saldırmayı bir maharet sa
musto 14 Eylül 2019 13:42
0
İlgin için teşekkürler.Köyde dul ve fakir kadın oğlunu Medrese eğitimine gönderir.Çocuk yaz, tatilinde köyüne, döner Anası konu, komşunun vermiş olduğu buğdayı, yıkar kuruması için sergiye serer.Oğlunu sergiyi beklemesi için başına diker biraz sonra daldaki kuşlar buğdayı yemeye başlar. Çocuk anasına seslenir/Ana kari ana kari / Eba bülbüller mübareği hatmediyorlar/ Kadın bakın komşular oğlum ne güzel konuşuyor oğlan bir kaç kez tekrar eder kadın bakar'ki kuşlar ,buğdayı bitirmek üzereler kucağına topladığı taşlar ile hem kuşları hem oğlunu taşlar bir taraftan'da söylenir adam gibi söylesene
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 09:37
Patlak balon hava tutmaz... Stratejik derinliği boşa büyütmeyiniz...CHP'ye garnitür olacağından başka bir şey yok
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 17:54
0
Belki de CHP'ye kaymış sağ oylara taliptir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 19:28
0
Patlak balon olmayan kim var söyler misin?
Vatandaş Adem 14 Eylül 2019 08:38
İlahi sayın Karaalioğlu,başkanlık sistemi tabanda otursa Akparti niye oy kaybetsin,halkta güven kaybetsin.Artik Akpartiye oy verenler de Akpartideki tutarsızlığı görüyor."Baskanlik sistemi ile ulkeyi kaosa sürükleyen koalisyon dönemi son bulacak."Nerdereee başkanlık sistemi ile koalisyon sürekli hale geldi.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 10:00
8
AKP 18 yıl önce aldığı oydan daha yüksek bir oya sahip.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 14:20
1
10:00 ama malesef artık %35 yetmiyor
Hulki 14 Eylül 2019 08:27
Analiz, yorum, retorik... Ülkeyi chp'ye teslim etmek için değil mi bütün bunlar?
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 16:53
1
Ne oldu? Ülkeyi 70 yildir sağcı iktidarlar yönetti. Memnun musun içinde bulunduğun tek adam rejiminden?
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:02
Davutoğlu komşularla sıfır sorun politikasıyla başarılı oldu ancak Suriye politikasıyla çok kötü puan topladı. Ayrıca başbakanlığı kabul ederek Abdullah Gülün partiye dönüşüne engel oldu yani bir nevi kullanıldı. Yine de ihraç edilmeyi hak etmiyordu. Babacan, Abdullah Gül, Davutoğlu kötü adam Bahçeli, Perinçek iyi adam oldular. AKP için yolun sonu görünüyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:23
6
Davutoglu kullanıldı öyle mi? Peki Abdullah Gül’ün eli armut mu topluyordu? İki gün önce istifa edip geçseydi partinin başına. Ne Davutoğlu başbakan olurdu ne de başkanlık sistemi gelirdi. Bu tablonun tek sorumlusu Gül’dür. Trol dedikodularını boşverin.
Nurettin 14 Eylül 2019 07:45
Başka parti yok ki kime oy verelim kıskacından kurtulursak bu çok olumlu bir gelişme olur. Siyasette rekabet olmalı ki farklı alternatifler ortaya çıksın. Bir de yeni partiler başarılı olmaz deniyor. AKP kurulduğunda 4 kez üst üste seçim kazanacağı tahmin edilemiyordu . Çok partili hayata geçildiğinden beri bir gerçek var 2 den fazla seçim kazanan parti hem kendini hemde ülkeyi yoruyor.Parti ne yaparsam yapayım millet nasılsa bana oy veriyor diye kendini yenilemiyor. Yeni parti veya partiler ülkeye iyi gelecek
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 07:34
Davutoğlunun başarılı olması için gereken yol çok açık...Sadece kendi yerinde Erdoğan olsaydı ayrıldığı partisine nasıl muhalefet yapardı, onu düşünsün, uygulasın..Nede olsa aynı tabana hitap ediyorlar ve bu tabanda Erdoğan türü politikacıları, muhalefeti seviyor. İnşallah başarılı olur ve söylediklerini uygular...
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 06:43
Sayın Davutoğlu başbakan iken bir kez Erdoğan'ın sözünden çıkmış mı, farklı bir şey düşünmüş mü? Hatırlayamıyorum. Varsa söyleyin
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 10:15
4
Sayın okur.ihalelerde şeffaflık yasa tasarısı, mal beyanı yasa tasarısı, gökdelenlerin istanbulun otuz kilometre dışına taşınması teklifi, kamu ihale kurumundan palazlananlarla mücadelesi daha yüzlercesi. Bu tekliflere CHP yanaşmadı bile.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 14:24
0
10:15 yine mi CHP suçlu
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 06:35
17 yillik iktidar donemi sonunda kuracagi baskanlik sistemi ile daha bir yil sonrasini tahmin edemeyen bir yapidan sozde beka doneminde ulkenin gelecegini sekillendirmesini mi bekliyoruz?
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 05:07
Başkanlık sistemi idarede, bürokraside ve merkezi siyasette hâlâ oturmamış olsa bile, ürettiği tercihler nedeniyle tabanda oturmuş durumdadır. CAN ALÍCİ
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 01:18
Yeni renklerle çok renkli bir tablo,haydi hayırlısı! Bu kader denk noktasındadır İnşaAllah!
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 00:58
Siyasi İslam kendisini Allah’ın yeryüzündeki temsilcisi olarak görüyor. Onlar için parti içi demokrasi, ülke için demokrasi diye bir sorunu yoktur. Kullandıkları terminoloji zaten bunu açığa veriyor; “Dava... Ümmet... kefen giymek vs”. Bunlar demokratik toplumlarda kullanılmayacak kelimelerdir. Dolayısı ile onlara eleştiri getirirsen hain ilan edilip kapının önüne konursun. Çünkü bütün doğrular onların tekelinde.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 09:48
3
Bütün doğrular kimin tekelinde olsun? Bütün mesele bu. Bir grup diyor ki doğrular Tanrının tekelindedir. Bu emperyalizmin işine gelmiyor. İşin içine Tanrı girdi mi insanları şekilden şekile sokamak güçleşiyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 09:59
2
Bir sıfatın arkasına gizlenip Siyasal İslam demenize gerek yok. Söyledikleriniz doğrudan İslam'la alakalıdır. İslam bütün müminlerin yeryüzünde Allah'ın halifeleri olduğunu söyler. Fakat kimin mümin olup olmayacağına dair bir sınırlama getirmez. Dileyen mümin olabilir.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 23:54
KENDİ AYAKLARINA ANCAK BU KADAR KURŞUN SIKILIR. Ehliyetli ve liyakatlı kadrolar tasfiye edildi.parti bir avuc kamu ihale şebekesinin elinde kaldı diyenler haklımı cıktı.üzüntü verici bütün bunca caba heba oldu.ama yeni bir HAL YENİ UMUTLAR DOĞURUR. İNŞALLAH DAVUTOĞLU VE ARKADAŞLARI AYDINLIK YARINLAR İÇİN UMUT OLUR.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 23:38
Zor bir denklem. Çok zor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN