Back To Top
Yeniden Suriye ama nereden?

Yeniden Suriye ama nereden?

 - Son Güncelleme: 01.02.2020 Cumartesi 08:43
- A +

Dış politikanın birden çok ünitesi olması gerektiğini bilmesine biliyoruz ama her vak’ada göremiyoruz. Suriye dosyasında ise artık hiç göremez olduk. Böyle olduğu içindir ki Türkiye’nin en hayati hedeflerinin tamamının birden toplandığı bir dosyada gelinen nokta kurulan ittifaklar bağlamında hayalkırıklığıdır.

Bu sonuç epeyidir tebarüz etmişti ama resmi ağızlardan ifadesi meselenin derinliğini daha açık ortaya koydu. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti dönüşünde Rusya’ya sitemkar ifadeler kullanmış ve akabinde de “Hem Soçi, hem Astana süreci bitti” demişti. Astana turlarının aslında Rusya’nın Suriye’de yapmayı hedeflediği işlere hizmet ettiği ve Esad’ı güçlendirdiği, sürece baştan beri soğukkanlı bakanlar tarafından söylenmekteydi ama mesele şimdi kimin haklı çıktığı değildir. Çünkü yine Cumhurbaşkanı’nın dün yaptığı konuşmadan anlıyoruz ki Suriye politikamızdaki yalnızlığımız hayalkırıklığının ötesine geçmek üzeredir.

Erdoğan şöyle dedi:

“Esed rejimi İdlib’deki saldırıları artırmıştır. Rusya ile bir mutabakat imzalamıştık, bu plan adım adım ihlal edilmektedir. Suriye’deki her gelişme Türkiye için kendi sınırları içindekiler kadar önemlidir. Halen 3,6 milyon Suriyeliyi barındıran ülkemizin yeni bir göç dalgasına tahammülü yoktur. Suriye’nin durumuna seyirci kalmayacağız. Adana mutabakatının gereği olarak oradayız. Teröristleri sonuna kadar kovalarız. Bu bazen YPG, PYD, DEAŞ olur hatta bazen FETÖ olur. Nereye kaçarsa kovalayacağız. İdlib’deki durumun süratle normale dönmemesi durumunda harekete geçeriz. Bir kez daha ilan ediyorum…Siyasi süreç hızla ve adil şekilde hayata geçirilmeli. Askeri güç kullanmak dahil ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmeyeceğiz.”

Özetleyecek olursak Erdoğan, Suriyeli göçünün geri dönmesi şöyle dursun artması tehlikesine ve YPG’nin hala elini kolunu sallayarak işine devam etmesine istinaden yeni bir harekatın kaçınılmaz olduğu noktasına gelmiş bulunuyor. ABD ile Ankara, Rusya ile Soçi’de imzalanan mutabakatlarla durdurulan Barış Pınarı Harekatı’nın amacı göçmenleri geri gönderme yolunu açmak ve bizim için bir güvenlik problemi olan YPG’yi bitirmekti. Cumhurbaşkanı, her iki mesele hala devam ettiğine göre yapılacak da bellidir noktasında konuşuyor. Haklı mı haklı…

Ne var ki Suriye dosyasında düğmeyi nerede yanlış iliklediğimiz ve hatta kaç kere yanlış iliklediğimiz belli olmadığı için şimdiden sonra ve bilhassa da harekat durdurulduktan sonra nereden başlayacağımız belirsizdir.

Rusya mutabakatı ihlal etmedik aksine aynen uyguluyoruz diyor ve rejimle birlikte İdlib’te sonuna kadar gideceğini gösteriyor. Dolayısıyla, şimdi atılacak adımların sınırlarını iyice tartmak gerekiyor. Kendi göbeğimizi keserek Rusya ve rejimi mi durduracağız? Rusya ve ABD ikisi birden YPG/PYD ile ilişkisini bitirmeye değil geliştirmeye niyetli; ikisine birden mi haddini bildireceğiz?

Evet, haklı olmasını haklıyız… Bu kadar göçmen yüküyle ve bu kadar açık YPG problemiyle yaşamak imkansızdır. Gel gör ki bunlar sadece bizim derdimiz ve ne müttefikimiz ABD’nin ne de “aktüel” müttefikimiz Rusya’nın umurumda bile değil.

Erdoğan’ın sözlerini sonu askeri harekata varacak bir çıkış değil, Rusya’ya yönelik son çağrı olarak değerlendirmek gerekir. Çağrı cevapsız kalırsa iki ülke ilişkilerinin kaçınılmaz olarak gerileyeceği de hesaba katılmalı…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hayri 03 Şubat 2020 21:10
Sn Cb.nını bu kadar ağır eleştirenleri anlayamıyorum.rüyada görsem inanamayacağım bir başarının altına imza atanlar ce-ha-pe zihniyetimi.Amerika ile Rusyayı bize karşı birleştiren,ülkemizi aşağı tükürse sakal-yukarı tükürse bıyık konumuna getirmeyi başaran Kılıçtaroğlumu yoksa.Anlamadığım bişey daha var.ne zaman sahada şehitlerimiz olsa,bir yada birkaç ocağa ateş düşse hemen karşı taraftan bikaç misli düşmanın etkisiz hale getirildiği anlatılıyor.tek bir canımız kaybedildiğinde suriye ordusunu kırsan o annenin acısını dindirebilirmisin.
Ali rıza 01 Şubat 2020 22:29
Mezhepçilik öyle bir illettir ki tedavisi mümkün degil , bizimde müstarip oldugumuz hastalık bu taa yavuz selimden bu güne bir imparatorluğu yitirdik temennim odur ki cumhuriyeti yitirmeyiz amma hiç umudum yok , her inat bir murattır der atalarımız ,
Muhtefi.. 01 Şubat 2020 21:25
1..teeeee.bastan KARIŞMAYACAKTIK .....ve Arabulucu kalmaliydik..Mezhepler,firkalar vd ustu olmaliyidk/yız..!..Bakın Istanbulda Arab turistlere hepsi istisnasiz pecelisi,pecesizi ,Entarilisi ,pantolonlusu Guzel.spor ayakkabılar,gozlukler,guzel lokantalarda vb yerlerde tabi ki doğrudur bu,,vakit geçiriyor. Herkes Huzur,Bereket, Guvenli ortamlar ister,istiyor,istiyoruz..Bunu da Akil,ilim,Ahlak,Caliskanlikla elde edebiliriz. Mezhepler,hizipler,örgütler kargaşasından .bisey CIK-MAZ.!..Derhal Akli,Diplomasiyi oncellemeliyiz.
Erken seçim olmalı 01 Şubat 2020 17:38
Yazik olacak Filistinlilere.Kudus kirmizi cizgisi oldu Reisin.HAYDI hayirlisi...5 10 sene sonra Filistinliler diye sorun kalmaz...
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 16:55
Tatlısu (Grup toplantısı) kabadayıları. Bir de suçsuz Türk vatandaşlarını içeride tutma-Cumhuriyet yazarları gibi- otoriteleri.
Gerçeğin çölü 01 Şubat 2020 16:54
Yeniden Suriye falan,bunlar hoş laflar ama ayni zamanda boş laflar.Suriye diye bir devlet kalmadı sayemizde.Rusya ya,İran a mahkum oldu Suriye.İsrail e güzel saha temizliği yapıldı ve yapilmaya devam ediyor. BOP çok güzel bir şekilde işlemeye devam ediyor.Kapikullari şehvetle alkışlıyor...
Adem Saracoglu 01 Şubat 2020 15:58
O ilk hatali dügme DAES sinirdayken tehlike degilde, Kürtler olunca düsman kesilmekdi. Bari bi tesbiti söyleme cesareti gösterin Yazar efendi! Bu asamadan sonra Kürtlerle isbirligi yapmak, zarardan dönmenin ilk sarti!
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 14:47
Uzulmeyin S-400'leri almayiz Rus'lara hadlerini bildirmis oluruz.
Süheyl CALISKANOGLU 01 Şubat 2020 15:45
0
S-400'lerin hesabi coktan ödendi,"ufak bir hesap'2,5 milyar ($)ödendi. Halen orijinal paketlerinde,hangarlarda korunuyor.Bahar'da Ruslar bize bunlarin nasil kullanilacagini ögreteceklermis!..Göcmen kuslarla "antremanlara'basliyacagiz(!)
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 16:53
0
S-400’ler kimin vergileriyle ödendi?
karar 01 Şubat 2020 14:26
sınırlarımızın dışına müdahale etmemiz gerkmezdi ama bop gibi emelleri olan bir plan varken tabiiki bu zordu.sınırlarımız dışında kim nerede isterse devlet kursun bunun önemi yok ama içeride adalete dayanan bir birliğimizin olması gerek.içeride iyi değilsen zaten işin bitik.bu durum esed in yapacağı zulümün çok çok üzerinde yıkıma yol açtı.sınır kapılarının açılması esedin,bölge ülkelerinin,israilin dünyanın rahatlamasını sağladı meydan boşaldı,temizlendi.türkiye benzeri bazı ülkelerin başı ekonomik,sosyoloji vb büyük dertlere girdi,dünyanın meselesi olan konu birkaç ülkenin meselesine döndü..
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 23:11
0
Esed değil Esad.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 14:08
1001 gece masallari. Guya dunya lideriymis.... Insanlari issizlikten acliktan olurken, ailleler yikilirken. Heyyt, eyyt.. Malkocoglu dunyayi titretiyor ve ulkenin ne kadar cahili varsa : Dunya liderimiz dogru yapiyor: diyorlar ama iki cumleyi de yanyana getirmesini bilmiyorlar. 45 senedir yurtdisinda yasayan biri olarak sunu anladim ki ne kadar ulkenin cahilleri dunya liderimiz diyorsalar yurtdisinda ulkenin degeri tam tersine bir gorunum gosteriyor ve ayni zamandada dunya lideriyle dalga geciyorlar dunya halklari. Selamlar.
Kendini,Suriye kargasasinda,basrollerde zannederken,"figüran'olmak hazin bir duygu maalesef..
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 12:36
Yıllarca Erdoğana destek verin sonra gelin burada eleştiri yapın. Önce kendimizi eleştirelim. Sonra sokağa çıkıp doğruları millete anlatalım. Aldatıldık diyelim, herkes Erdoğanı, Erdoğan da bizi aldattı diyelim. Onun partisinin artık felç olduğunu memeleketi yönetemediğini anlatalım. Burada iki satır yazmakla olmuyor. Derdini çevrene anlat, anlat ki bizi bu hale getirenler bedava oy alamasınlar. Yoksa çok gözyaşımız olacak.
Erken seçim olmalı 01 Şubat 2020 12:15
Akp ve Erdoğan hiç bir sorunu çözecek kapasiteye sahip değil ! Sadece sorunu biraz daha öteleyerek daha da büyütür ve hepimiz altında kalırız. Suriye'de olaylar ilk çıktığında, olaylara müdahil olmayıp, açık kapı politikası uygulaması olmasaydı. Suriye yıkılmaz, ypg, işid , haşdi şabi ortaya çıkmaz, iran, rusya ve abd Suriye'ye girmez, israilin önü açılmaz, bu kadar mülteci ülkeye gelmez, işsizlik olmaz, menfur Kudüs anlaşmasına kimse cesaret edemezdi. Bu iktidar değişmedikçe de hiç bir şey değişmez. O yüzden erken seçim olmalı. Hem de en kısa sürede.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 13:41
4
Tabi erken seçim olsun ve Erdogan 5 yıl daha koltugunda otursun. Bravo zeka kıvılcımı.
Erken seçim olmalı 01 Şubat 2020 16:15
1
13:41 erken seçimin Erdoğan'ın 5 yıl daha iktidarda kalması ile ne alakası var. Yarın seçim olsa Akp ve Erdoğan %25'i geçemez! Seçim olmazsa 4 yıl garanti iktidarda kalacak ve çok daha büyük bir enkaz bırakacak, bu mu istediğin veya "zeka kıvılcımın"!
ÖTÜKENLİKURT 01 Şubat 2020 11:56
Sayın yazar ilk yanlış düğme, bırakın ülke yönetmeyi, küçük bir bakkalı yönetme gücündeki zevatın, dev bir ülkeyi yönetmeye çalışmasıdır. ikinci yanlış düğme Emevi Camisinde cuma namazı kılma histerisidir! Üçüncü yanlış düğme dünyadaki tüm kaçkın islamcı katilleri Suriye'ye davet ederek onlarla işbirliği yapmaktır! 4. Yanlış düğme komşu bir ülkenin iç işlerine burnunu sokup, orada yangın çıkarmak ve o yangına benzin dökmektir. 5. Yanlış düğme güçlü müttefikleri naralarla karşı cepheye sürüp, Libya'nın aşiretlerine, Cezayir'in himmetine muhtaç kalmaktır! DOĞRU DÜĞME VAR MI!?
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 11:31
Yeniden destan...icin, once OSO sonra Suriye Milli Ordusu !! diye tanimlanan maasli cihatcilar, yine Suriyeye ve Libyaya, Kesmire,Israile barisa katki...icin gonderilebilir !! Suriye devletinin ordusunun da ismi rejim gucleri diye soylenir !! .Komsu Suriyeyi, karistirmak, yikmak, bolmek, topragini kapmak icin yapilan butun saldirilar, toprak butunlugune saygiliyiz !! argumani ile cok inandirici olur...Milyonlarca olu, sakat, issiz, evsiz, gocmen, multeci insanin olmasi onemsiz bir teferruattir..Boyle neoemperyal cifte standart politikaya, ender rastlanilir ! Yine tarih...yazalim ! Medya hazir
Karar okuru 01 Şubat 2020 11:22
Sayın yazar, "Ne var ki Suriye dosyasında düğmeyi nerede yanlış iliklediğimiz ve hatta kaç kere yanlış iliklediğimiz belli olmadığı için şimdiden sonra ve bilhassa da harekat durdurulduktan sonra nereden başlayacağımız belirsizdir." diyor. O zaman Erdoğan nerede haklı? O düğmeleri yanlış ilikleme sonucu uçuruma attığımız her adıma bir yenisini eklemenin haklı ne yanı olabilir? Hem şu Astana ve Soçi süreçlerine uymayan kim, Putin mi, Erdoğan mı? Biz aldığımız işi 3 senedir yaptık mı ki sitem ediyoruz?
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 11:14
İdlip in durumu karışık.Suriye ve Rusyanın Terörist dedikleri,ABD ve Suidi Arabistanın maaşlı elamanları,Bunun bizi ilgilendiren kısmı ise mülteci akını,Eğer Rusya ile müzakereler kesilirse,ABD nin idlibe saldıranları vurması kaçınılmaz.Büyük ihtimalle Türkiye olası bu duruma göre senaryo üretiyor savunma hattı oluşturuyor.Benim tahminim Türkiye Menbiç,Aynel Arap,Tel Rıfat bölgelerini ilk fırsatta ele geçirmeye çalışacaktır.Buradaki hükümeti güçlendirecektir.Hava kuvvetlerini bile oluşturmaları ihtimal dahilindedir.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 11:11
Cumhuriyet tarihinin en tutarsız ve başarısız dış işleri politikasını yaşıyoruz. Hayalperestliğin varacağı yer burasıydı zaten. Komşu ülkelerle sıfır problem ilkesi terk edilip Türkiye liderliğinde hilafet hayaline kapılmanın böyle bir son getirmesi gayet doğal.
Grup toplantısında nara atmak kürtleri katletmek icın Şahin davranmak kolay ve faturası yok. Asıl olan Emperyalist güçlere karşı nara atabilmek...
Rasim 01 Şubat 2020 10:11
Önemli kararlar, düşünülür, araştırılır,tartışılır öyle alınır. Hele uluslar arası ilişkilerde. Yani aceleye getirmeden.Doğru kararlar ancak böyle alınabilir.Biz ne yaptık; Sistem değiştirerek artık zaman kaybetmeden hızlı kararlar alacağız dedik alıyoruz da.Peki o hızlı aldığımız kararların sonucunu düşündük mü? Daha önce uçağını düşürdüğümüz Rusya ile aramızı zor düzelttik.Tekrar bozulma ihtimalini düşündük mü? Acele kararlar alarak birçok antlaşmalar yaptık. Örneğin; F 400 ler,Doğalgaz boru hatları,nükleer Santrallerin kurulması gibi...
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 13:57
0
Evet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine de doğru dürüst tartışmadan,ikazları dinlemeden,terddütleri gidermeden geçtik. Şimdi kıvranıp duruyoruz...
musto 01 Şubat 2020 10:05
Orta doğuda Satranç tahtası kurulduğunda vezirlik payesi verildi.İlk hamlede hedefimiz Şah olmaktı.Hamlelerimizin boş olduğu görüldükçe oyunun yükünü çeken piyonlara dönüştürüldük.Şah mat dediler oyun bitti.Oyun kurucular alacağını aldı başıboş piyonlar gibi amaçsız ruhsuz sağa sola koşturup duruyoruz.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 10:19
1
Aşçı iyi olmazsa lezzetli yemek olmaz. Deneyimli diplomatları monşer diyerek küçümsedik.Dışişlerine liyakata göre değil siyasi atamalar yaptık. Sonuç ortada...
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 09:36
Suriye’nin kendi toprağında hakimiyle kurmaya çalışması Türkiye’yi niye bu kadar rahatsız ediyor anlamak mümkün değil.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 08:45
Hiç bir şey yapamayacağız. İlk başta kapıldığımız ucuz kahramanlık ve hamasetin bedelini milletçe ödeyeceğiz. İşin geleceği nokta önceden belli idi. İsrail için risk oluşturması muhtemel her ortadoğu ülkesi, Irak ve Suriye'nin akibetine uğrayacaktır. İsrail, ABD ve ikilinin yerli işbirlikçilerinin hedefi budur. Acı olansa; bilerek veya bilmeyerek bizlerin de buna alet olmamızdır.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 07:46
S400 de yediğimiz kazık burada ortaya çıktı ne rus uçağı vurabilirsiniz nede türk uçağı ve iha ve sihası kaldırabilirsiniz. Ayrıca İslami hassasiyetleri oy devşirmek için kullandıkları belli yoksa Uygur Türkleri müslüman depil mi ki bir kez dahi Çine uyarıda bulunulmadı hatta asimilasyon politikası el alrından desteklendi. Tabi Kudüs filistin deyince gelsin oylar değilmi bu yüzden Türkiyeyi ciddiye akan yok sürekli kandırılıyor birileri vesselam
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 10:14
0
Bu kadar ikaz edildiği,hangi ülkeye karşı kullanacaksınız dendiği halde bu füzeleri aldık.Alelacele alınan kararlar başımızı çok ağırtacak.
karar 01 Şubat 2020 14:13
0
s 400 leri depoya (bulundukları yer ve menzilleri itibariyle)kaldırdığımız halde pis abd peşimizi bırakmıyor,pis rusya da onca aldığımız mal ve verdiğimiz taahhüde rağmen bize yardımdan kaçınıyor.vallahi kabahat bizde değil.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 07:44
Bana göre Türkiye hiçbir şekilde Suriye olayına müdahil olmayacaktı.. Suriye’nin toprağında planlar Suriye’yi ilgilendirir
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 10:22
1
Derdimiz Suriye'nin birliğinden çok,İslamcı bir iktidarın yönetime gelmesi...
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 07:41
Nerden bakarsan tutarsızlık.Yanlış teşhis baştan yanlış kimsenin ettiği zülm kimseye kalmaz Zülm kimden gelirde o zalimdir onun karşısında susan da dilsiz şeytandır ...
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 06:36
Ne oldu Putin abi Suriye işini halledecekti? Çünkü Putin’e havale ettiğini aylar önce basına duyurmuştu. Ne Rusdan ne de Amerika’dan bize dost olmaz ve Rusya daima Esedin yanında olacaktır. Suriye’de de mi kandırıldık yine? Dış politika son 7-8 yıldır çökmüş durumda fakat Damat bunu da çok önemli birşey söyleyecem ve burası çok önemli der ve hallllleeeedddddeeeeerrrrrr.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 06:30
Rusya ve Iran liderleriyle ortalarina gecip el sikma pozlari verirken iyiydi ama. Oyun kurucu,m Turkiye! Peh peh...efelenmeyin Rusya’nin tokadi agir olur.
AKP Gurup Toplantisindaki "efelenmeler'Avrupa,ABD,Rusya'ya aslinda bir "Show',kendi kitlesinin hamasetine güveniyor,sadece onlara biraz "gaz veriyor'bu efelenmeler..
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 03:42
Helal sana Reis! Idlib’i almışken ordan Şam’a girelim Emevi camisinde namazdan sonra sırada İsrail, derken Kahire ordan Mekke, Medine... kim tutar seni.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 03:19
Sen nasıl ülkende teröristlerle savaşıyorum diyorsan onlarda kendi ülkesindeki teröristlerle savaşıyor.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 03:17
İşin özü ideolojik. Sen islamcıları tehlikeli görmüyorsun (hatta kanatlarının altına alıyorsun) karşı taraf ise onların çağ dışı ideolojisini en büyük tehlike olarak görüyor.
karar 01 Şubat 2020 14:07
0
herkes görünüşte nereden gelirse gelin teröre karşı sözler söylüyor ama gerçekte herkes kendi teröristini seviyor ve insanlarda devletlerde bunu biliyor.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 02:07
İdlip’ten 700.000 kardeşimiz geliyormuş. Esenler’e yerleştirsek olur mu? Devlet bu kardeşlerimizle çok güzel ilgilenir, Emin’im.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 05:33
0
Bence Konya,maraş ve Yozgat seve seve sinelerine basarlar
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 08:46
0
Esenyurta gelmesinler de. Burada zaten 700000 var.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 02:05
Çöküş ve üstelik dönüşü olmayan bir yıkım.
Sade vatandas 01 Şubat 2020 02:00
Suriye'nin kolu kanadı kırıldı,Rusya Akdeniz e indi, İsraile saha temizliği yapıldı,rahat bir nefes aldı ve kıskis gülüyor kendi köşesinde.Ve bütün bunlar biraz da bizim sayemizde oldu...
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 08:44
0
Biz değil, Erdoğan ve Davutoğlu ve Fidan sayesinde. Günah onların boynuna.
karar 01 Şubat 2020 14:04
0
ve bir de oy verenlerin boynunda.öyle yükü atmak mümkün değil.
Orhun 01 Şubat 2020 01:49
Türkiye dışpolitikası her hali ve durumuyla iflas etmiştir,ülke çok kötü yönetiliyor ve bunlar ülkenin başını tam belaya sokmadan giderlerse bir şans daha olacaktır,akp sonhızla icte ve dişta zarar vererek devam etmektedir,herkes başını iki elinin arasına alip yeniden düsünmelidir.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 16:59
0
orhun bey yazına halen kırmızı verenler çok insanlar akıllanmıyor vergiden kaçmak değil vergiden kaçınmak doğru diyor mutehait ali ağaoğlu sürekli genç kızlarla dost hayatı yaşasın bunlarda alkışlasın bizim milletimize kolay kurtuluş yok milletimiz çok ahhhh aldı ege denizinde yatan günahsız çocuklar in ahi
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 01:17
2 kere 2, 5 eder
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 01:04
Nasıl anlaşmışlar Soçi'de. Erdoğan ben İdlibdeki El-Kaide kökenli silahlı grupları tahliye edeceğim, ağır silahlarını teslim alacağım demiş (yalandan söz vermiş). Putin de sen görevini yaparsan ben de ateş etmeyeceğim demiş (yalan tabiki).Peki Erdoğan ne yapmış, hiçbirşey. Yani yine KANDIRILMIŞ.
Karar Okuru 01 Şubat 2020 00:56
Yanlış politikalara çok destek vermişliğiniz vardı yanılmıyorsam. Bu suriye meselesinin daha fazla toparlayamaz isek ciddi sıkıntı çıkaracağı muhakkak. Ne ABD ne Rusya politikalarından vazgeçmeyecek Bu ülkeler Türkiyenin içine uzanacak oyunlar oynama, ekonomik baskı, Askeri güç, vekil kullanma ve hatta kişilerle doğrudan uğraşma gücüne sahip. ABD Suriye politikasındaki ileri geri manevralar yaparken ciddi risk içeren bir hamle ile nokta imhası cürretini gösterdi.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 00:36
Hiç bir şey yapamayız. Ancak bağırır, çağırır iç kamuoyuna propaganda yaparız. Rusya ve ABD izin vermedikçe adım bile atamayız. Kendimizi kandırmayalım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN