Back To Top
Yerli otomobil, milli heyecan…

Yerli otomobil, milli heyecan…

 - Son Güncelleme: 30.12.2019 Pazartesi 07:25
- A +

Yerli otomobil girişimi geç kalınmış, gerekli ve desteklenmesi zaruri bir projedir. Türkiye, sınai ve teknolojik üretimde olması gereken yerin epeyi gerisinde bulunduğundan bu çapta bir ürün için kolları sıvamak zorundaydı. Pazar olarak en zor olanı, müşteri paylaşımının çoktan yapıldığı ve markalaşmanın ileri düzeyde olduğu bir branş seçildi ama otomotiv sektörünün cazibesi vardır. Sonuç alınabilirse ülkeye moral verir ve iyi otomobil yapabilmek başka şeyleri yapabilmenin de garantisi olarak görülür.

TOGG’un ortaya çıkardığı prototipe bilindiği gibi birçok itirazlar var ve bunların bazıları haklı ama bir yerden başlamak gerekiyordu, oradan da başlandı… 15 yılda dünyanın en büyük inşaat pazarını kurup, diktiği yüzbinlerce lüks binanın içine tek bir yerli asansör koyamayan bir millet için otomobil üretimine girişmek kesinlikle takdiri hak etmektedir. Emeği geçenleri ve bundan sonra daha zor aşamalarda emek ve sermaye verecekleri teşvik etmemiz isabet olacaktır.

Bu işin üstesinden gelmek ekonomimizi ayağa kaldırmayacak ve bize dünyaları kazandırmayacak ama gelememek yani başaramamak moral felaket olacaktır, unutmayalım.

Projeyi destekleyelim ama teknoloji ve ekonominin olmazsa olmaz kuralını ihlal etmeden; yani coşmadan. Hamaset hiçbir sahada işe yaramaz ama bilhassa iktisatta ve üretimde hamasetin sonu hüsrandır. Yerli otomobilde henüz başlangıç noktasındayız; herşeyi hallettik havasına girip abartmayalım. Vatan millet Sakarya’dan uzak duralım. Yoksa 40-50 sene sonra başka bir Devrim otomobili efsanesinin konusu oluruz, akıldan çıkarmayalım. 

Evvela şunu görelim... Sınai üretim fikrine o kadar yabancıyız ki bir şey üretmeyi icat etmek sanıyoruz. Otomobili de biz icat etmedik; şimdi yapmak için kolları sıvadığımız elektrikli otomobili de. Hatta onun pilini ve yazılımını da biz bulmadık.

Eğer pazarınız varsa ya da paranız var ve bir şeye ihtiyacınız varsa yahut da paranız var ve sadece şan olsun diye bir şey üretmek istiyorsanız bile bugünün dünyasında her şeyi yapabilirsiniz. Otomobil, bilgisayar, hızlı tren, uzay aracı ve hatta nükleer silah bile… Mesela, bilime hiçbir katkısı olmayan Pakistan ve İran parayı harcayıp teknoloji ve bilimin en ileri ürünü sayılan nükleer tesisler kurup, nükleer silah yapabiliyor. Çin ise malum, yeryüzündeki her şeyi yapıyor ve satıyor. 

Yani dünyada icat etmediği teknolojileri üretip pazar sahibi olan ülkeler vardır. Hatta bazıları bu teknolojileri icat edenlerden daha hızlı geliştirebilmektedir de.

Sözkonusu teknoloji olduğunda bizim gibi ülkeler için “yerli ve milli” diye bir şey yoktur.  Bilhassa otomotivde...  Tamamı bizim dışımızdaki dünyada icat edilen, başta en ‘önemli parça fikir’ olmak üzere yazılım donanım ve standartları dünya pazarında geliştirilen bir ürünü sadece kendi topraklarımızda yapıyoruz diye buna yerli ve milli diyemeyiz. Zaten illa da yerli/milli olmasına gerek yoktur. Gereken şey otomobili seri üretebilmek ve ona pazar bulabilmektir. Ya da en azından iç pazar ihtiyacının bir kısmını olsun karşılayabilecek bir maliyet satış dengesi kurabilmektir. Proje fizibl olursa yerli ve millidir. Zarar ederse ister yerli olsun ister küresel, o iş manasızdır. 

Ve eğer yerli ve milli olmak bizim için gerçekten önemliyse, laf ola beri gele diye yahut slogan maksadıyla söylemiyorsak o zaman icat etmeyi öğreneceğiz. Üretmek, montajlamak, pazarlamak ve markalaşmak başka yerli bir değere sahip olmak başkadır. Değer sahibi olmak çalışmak, araştırmak, geliştirmek, yaratmak ve yaratıcılık için ortam hazırlamak ister. Zordur ama gurur vericidir. Doğum süreci sükseli değildir ve dişini çok sıkman gerekir ama sonu heyecanlıdır. Dünyaya ancak bu yolla birşey söylersin. Dünyaya birşey söylemeden de yerli milli olamazsın.

Yeni otomobil projesinin yolu açık olsun. Umarım bu proje sayesinde sanayii, teknolojiyi, bilimi, bilişimi; dünyanın geldiği ve gideceği yeri öğreniriz…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
saim 01 Ocak 2020 12:15
..yarı muhalif yarı umutlusunuz diyelim
KARAR OKURU 01 Ocak 2020 06:28
Sayın yazar bir alimimiz ''edipler edepli olmalıdır ''der.Köşenizden muhataplarınıza seslenirken lütfen yazdığınız özellikle konusuyla ilgili teknik bilgi belge gerektiren konularda atmayın.Buna bu yanınızda sadece bir örnek (binalarımızda yerli asansör yok iddiası)yani aydınlatmak mı ?karartmak mı ? çabanız . Kısır döngüyü bırakında yolumuza gidelim.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 03:37
Teslanın Çinde ki fabrikası bir yıldan az bir süre için de tamamlandı. Şimdi yılda 500000 araba imal etmeye başladı. Biraz bizde imkansız gözükenleri başaribilsek.
Peygamber yolu 30 Aralık 2019 23:48
Pakistanın bilime nasıl katkısı yokmuş.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 23:44
Şu lafa bayıldım 15 yılda dünyanın en büyük inşaat pazarını kurup en güzel binalarını dikip içine bir tane yerli asansör koyamayan millet.bu çok önemli meseleyi candamarından yakalamış yazar helal olsun bizim sanayiciler marketçilik yapıyor netsin asansörlü bu araba işide cumhurbaşkanının zorlaması ile oldu sonu iyi olur inşallah
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 23:07
tog açın halinden bilmez. Milletin parasıyla yoksulun alın teriyle daha fazla yalana talana fırıldağa hileye israfa hırsızlığa ahlaksızlığa devam. Herşey kendi saltanatları için...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 20:04
reklamlarına Danilo şef çıksın.
cumhur 30 Aralık 2019 20:02
Güncel konulara baktığımda sanki yakında bir seçim olacakmış gibi düşünüyorum.Kanal İstanbul,yerli ve milli otomobil vb.Çok kolay gündem değiştirlebiliyor veya gündem yaratılabiliyor! Yerli otomobil olayını öyle bir sevinçle izledik ki! Sanki Edison ampulü icat etti ya da alfret nobel dinamiti keşfetti!Onlar bu kadar sevinmemiştir.Fabrikayı yap,üretime başla o zaman sevin!Kanal İstanbul projesi ise şu anda en son yapılacak işlerden biri!İşsizlik almış yürümüş,ekonomi dbe vurmuş siz kanal peşindesiniz.Yazık oluyor ülkeme...
e.k 30 Aralık 2019 20:02
Sn yazarın goruslerıne kısmen katılıyoruz. Pakıstan ve Iran ı bılıme hıc katkısı olmayan ulkeler olarak nıtelemesı haksızlık. Nukluer fızıgı tatbıke edebılmek bıle kendı basına bır bılım. Kadıkı bu ulkelerden cok degerlı bılım adamlarıda mevcut...Bılımın, evrensel ekonomının dılınden zıyade bos beles haması nutukların sehvetıne kapılıp kendını kaybeden akp genel baskanı Erdogan dan uzak durması gerek yerlı otomobıl gırısımı. Yoksa kesınlıkle husrana ugrar.
Muhalefet endişeli, ya bu araba yapılırsa. Diyelim emsali ithal araba 500 bin lira bu araba da 300 bin lira. CHP'li seçmen bu araba AKP dönemimde yapıldı bunu almayız, daha pahalıya ithal araba alalım der mi? Demez, demesi de gerekmez. Oyunu CHP'ye verir, bu arabayı da alır. Ama Tayyip'in hedefleri palavradır lafına artık bir daha pirim vermez...
Efedamat 30 Aralık 2019 16:37
5 sene önce bilbordarda kendi uçağımız diye ilanlar vardı. Hatta aya çift şeritli otoban yapacağız desek inanan bir seçmen var diyenler. 2 sene sonra 175.000 araç üretileceğine inanan da aynı seçmenler. İçime bir ateş düştü yanar ha yanar yanar. Umut gönlümün ekmeği umar ha umar umar.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 18:38
1
O, 5 sene önce bilboardlarda, tv’lerde, meydanlarda kendisine her söylenene inanacak insanların hiç biri hiç bir okula gidememiş, orta veya yüksek öğrenim görmüş bir akrabası, komşusu, köyününün öğretmeni, karakolunun komutanı... olmamış mı da inanırlar her duyduklarına ve gördüklerine? Peşine düşecek insan veya lider ararlar? Ah zavallı beynim ve perişan kalbim...!
vatandaş 30 Aralık 2019 16:04
Yerli ve milli fabrikayı kur, üretime başla, reklamını ondan sonra yap! Dünya devleriyle teknolojik ve ekonomik yani fiyat bakımından yarışabilecek miyiz?Aklıma takılan bunlar...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 23:55
4
16.04, Anladım. Yerli arabaya karşı değilsin. Yerli arabayı AKP'nin yapmasına karşısın. Ama buna haset derler...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 15:55
“Yerli ve milli” olmak içi boş siyasi bir terimden öte bir şey değildir. Önemli olan yapmaktır. Başlamak bitirmenin yüzde biri bile olsa takdire şayandır. Yeter ki toplumun ağzı tatlansın politikası güdülmesin.
Mustafa ARICI 30 Aralık 2019 15:51
"15 yılda dünyanın en büyük inşaat pazarını kurup, diktiği yüz binlerce lüks binanın içine tek bir yerli asansör koyamayan bir millet için otomobil üretimine girişmek kesinlikle takdiri hak etmektedir. " diyen Mustafa Karaalioğlu bey kendi ülkesinin, kendi şehrinin sanayisinden, sanayicisinden bihaber. Gel Konya'ya sevgili kardeşim, kaç yıllardır asansör motoru ve müştemilatı satan, ihraç eden fabrikaları kendi gözlerinle gör. Ayıptır yaptığın, sanayicimize ve mühendisimize hakarettir. Bu kadar irtifa kaybı nereden kaynaklanıyor Allah aşkına?
KARAR OKURU 01 Ocak 2020 06:35
0
Allah razı olsun.Söz bilenin Kılıç kuşananın
KARAR OKURUMürsel 30 Aralık 2019 15:22
Sayın Karaalioğlu aynen katılıyorum. Amma şu üretmediğimiz lüks arabaların ortaasya bozkırında at sürer gibi sürülmesi yörüklüğümüzün ispat BİR, Hele ( mevhum ve meçhul); zekatımı verir Bmv den iner VV e binerim diye çalım satan, görgüsüz muhteris yobaz müslüman yok mu çileden çıkaracak beni.( kıskanmayım benim de olur.mu?)
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:40
3
Hay müslümanlar kadar başına taş düşsün. Doksan yıldır niye yapmadınız madem.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 17:11
2
Mustafa bey gelir mi görür mü bilmem ama biz niye göremiyoruz o asansörleri lüks binalarda?
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 18:27
1
Sanki o zaman alleme i cihandık.Topraklarımızı Küçük Kaynarca Antlaşması(1774 Rusya/tarihimizdeki en ağır antlaşma) sürekli kaybeden korumaya çalışan bir imparatorluktuk!. Kayıplarımız artarak devam etti.Tarihinin işine gelen tarafıyla övünen işine gelmeyen taraflarına saldıranlardan objektif bir geleceğe bakma anlayışı beklemek saflık olur. Ümit fakirin ekmeği,bekle ki zamanda ilerle.İlerle de bir ulus ol,elaleme silah, ticari mal pazarı ve kıytırıktan şeylerle övünen insanların yaşadığı bir ülke olma.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 15:18
Masraf olmasın diye kimseye sorulmadan reis istedi diye ülke 4.5 g ye geçti dünya 5g yi bitirirken. Cahilligiyle ovunenlerin Turkiyesi burasi. Geri kalmisligimiz yerli ve milli. Nasıl bir kafa dünyaya kafa tuttuğunu iddia ediyor bir anlayin. Dayak yiyip kalkarken siz göreceksiniz diyen adamdan farkımız yok. Her yerden tokat yiyoruz sonra da bizim tercihimiz diyoruz. Reis dünyaya kafa tutuyor çok keyifli izlemesi.
Anatolyan 30 Aralık 2019 14:45
2. DS sonrası dünyada yerli ve milli olan bir şey yok. Küresel düzende kaptığınız yer; küresel ekonomiye ne kattığınız, insanlığın toplam birikiminden ne kadar yararlanabildiğiniz önemli. "Türkiye ve dünyanın geri kalanı" şeklinde düşünmek sonuç vermez; "Türkiye'nin dünyadaki yeri nedir? İnsanlığa kattığı nedir?" diye düşünmek sonuç verir. Ancak böyle ortalama vatandaşın hayatı iyileşir.
Thales 30 Aralık 2019 14:39
Türkiye öncelikle PISA'da ilk 5'e girmeyi, ilk 100 üniversite arasına 2 üniversite sokmayı hedeflemeli. Enerjisini ve kaynaklarını bu yönde kullanmalı. İnsan kaynakları altyapısı düzelmeden gerisi havanda su dövmek. Boşa emek ve para.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:11
0
Çok ama çok doğru. Okullara özgürlük.
Süheyl CALISKANOGLU 30 Aralık 2019 18:07
0
PISA sonuclarina göre yüzde 60'i okudugunu anlamayan topluluk nasil olurda ilk 5'e girecek?Bir degil birkac mucize gerekli.Gönül arzu eder fakat bu Egitimsizlikle bu kadari gerceklesiyor ancak..
Alaaddin 30 Aralık 2019 14:37
Sanayileşmek isteyen işe otomotivden başlamamalı. Yazar demiş: 200 yıllık doymuş bir pazar. Tüketici segmentleri kapılmış pazar payları oturmuş. Sektör düşük marjlar, yüksek arge gideri yüzünden küresel konsolidasyona gidiyor, 3-5 grupta toplanmaya başladı bütün markalar. Hiç bir arge, pazarlama, teknoloji altyapısı olmadan ben de varım diye ortaya çıkılmamalı. Gel gör ki 'otomobil' sektörünün halkla ilişkiler değeri yüksek. Belki küresel sanayinin nasıl çalıştığını öğrenmemizi sağlar da, bir yarar sağlayabiliriz bu girişimden.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:48
1
Otomotiv sektörü elektrikli arabalarla neredeyse resetlendi. Eski devler içten yanmalı motor döneminin devleri idi. Elektrikli oto konusunda herkes baştan başlıyor. Almanların 100 yıllık motor saltanatı devriliyor. İçten yanmalı motorlar gelecekte çöp-hurda olacak. Gelecek daha verimli, daha temiz elektrikli motorların devri.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 17:27
2
Almanyanin otomotivde tahti devriliyormus arkadaslar haberiniz var mi Wolksvagen elektrikli arac icin 60 milyar eur arastirma gelistirme butcesi ayirmis Bloomberg'de haber yapildi. Kendinizi dev aynasinda gormeyin
Kuddusi 30 Aralık 2019 13:54
Samanı ve soğanı bile dışarıdan ithal eden bir ülke otomobil montajı yapıp devlete, yandaşa ve bir avuç zengine "yerli ve milli" kisvesiyle satsa bile Çin den ne farkı olur ki?
ALDULKADİR 30 Aralık 2019 14:28
7
MONTAJI KOÇ GRUBUNA SORACAKSIN. ÜLKEMİZDE YILLIK 1 MİLYONA YAKIN ARAÇ SATIŞ PAZARI VARKEN NEDEN YURT DIŞINA DÖVİZ GİTSİN? AYRICA ÇİN NE ALAKA? ADAMLAR MÜTHİŞ HIZLI BÜYÜYORLAR.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 14:41
1
Onlar olmasaydı bu millet arabaya bile binemez, en iyi ihtimalle Rusların Jigulisi gibi bir araca sahip olurdu. Her şeyi devlet üretmek zorunda kalır belki özel sektör bu kadar bile istihdam yaratamazdı. Geçmişi kötülemeyi bıraksak da biraz bugüne daha çok da geleceğe baksak. Toprak satarak kanal açıp geçecek gemilerden para kazanıp gelişeceğimizi umuyoruz. Anadolu’da kaç fabrika kapandı kaç tane yeni açıldı son yıllarda?
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 13:36
Yerli araba yapılacak diye kimlerin ödü patlıyor...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 14:01
1
Cumaları ‘iki ayet sallayan’ taktir ve taltif edilip büyükelçi yapılıyor, sesini çıkaramayanlar o kadar yazıdan bu sonucu çıkarıyor... ‘Yeni dünya düzeni’ne bizim memleketin vatandaşının uyum tarzı bu olsa gerek:((
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 14:06
3
Turkiye'de su an mesela tofas tarafindan yapilan yerli arabalar Erdogan'in siyasi yerli arabasindan cok daha yerli parcayla yapiliyor. Onlarin birikimi var, Erdogan'in siyasi yerlisinde o da yok...
Karar Okuru 30 Aralık 2019 13:32
Soframa ekmek koyamadigim icin yerli otomobil beni hic heyecanlandirmiyor. Istanbul kanali da oyle.
Süheyl CALISKANOGLU 30 Aralık 2019 12:42
"Yerli ve milli'otomobil projesi,asla gerceklesmez,bu sadece erken secim icin ,bilincli olarak hazirlanmis hayali bir "Tiyatro'olarak zihinler de kalacak.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:42
11
İzle gör. Sonra gururda duy. Bişey kaybetmezsin
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 19:06
4
Onun uluslararası bir deyimi var: Bekle ve gör. İnşallah bekleyeceğimize değer...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 12:33
Biz cehennemde yanmayan kefen bile yapabiliyorsak, ki o teknolojiye sahip başka bir Dünya ülkesi yoktur, o zaman bırakın pilli arabayı biz uçan araba bile yaparız.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:43
5
Heykel yapıyoruz ya
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 21:12
1
Bu heykel düşmanlığı nedir anlayamadım. Batıya bakın her gelişmenin sonucu heykel ve sanatla başladı. Önce heykeller yapıldı ondan sonra o heykel sanatı, sanat teknolojiyi yarattı siz halen heykel tartışması yapıyorsunuz. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u alırken Bizanslılar melekler dişi mi erkek mi diye tartışıyorlardı. Ama Fatih o anda teknoloji ile uğraşıyordu. Top dökümü, gemi yapımı vb.
ALDULKADİR 31 Aralık 2019 15:38
0
21:12 Her gelişme heykel ve sanatla başladı öyle mi? :)) Endülüs medeniyeti olmasaydı Avrupa'nın hali ne olurdu acaba? Yada Timur Osmanlıya çelme takmasaydı batıdan Endülüs, doğudan Osmanlı ilerleseydi ve Vatikan'ın korkuları gerçek olup Avrupa diye bir yer olmasaydı?
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 12:33
"Yerli-Milli" ile kendinden geçmiş taifeye bu işin neden olmayacağını anlatmak için bu kadar naif olmaya ve zahmete gerek yok. Kaleminize sağlık, rasyonel olmaya devam.... duasi ile
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 12:16
Yerli arabaya Evet; ancak tarım Bakanının şu sözü düşündürüyor: Düzce Kültür Merkezi'nde düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Bakan Pakdemirli "Uçaklarınız, roketleriniz olabilir, teknolojiniz çok yüksek olabilir ama buzdolabı boşsa bunların hepsi boştur. O yüzden buzdolabının mutlaka dolu olması lazım."
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 11:59
Generallerin erke donergeci icadina benzemesin bizim pilli araba.
Karar Okumazı 30 Aralık 2019 11:52
Bundan daha birkaç yıl önce AKP ve sayın Erdoğan'a toz kondurmayan Mustafa Karaali'nin; ne dediği belli olmayan, alttan alta küçümsemeye ve orasından burasında çomak sokmaya çalıştığı makalesini okuyunca acı acı gülümsedim.."Omurgalı" olmanın ne kadar zor ve değerli bir şey olduğunu insan bir kez daha anlıyor..
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 12:59
2
Kardeşim adamlar tam da bu yüzden saldırı altında. Eskiden de toz konduruyorlardı ama onlara yeter dendi. Tam itaat... tek omurgalı kadro kararda. İyi ki varlar.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 14:25
1
Omurgalı olmak, bizim mahalle ya da öte mahalle ne der diye düşünmeden ilkeleri savunmaktır. Gözünü devlet rantını yağmalamaya dikmiş laikçi ya da dinci vasıfsız köylü kabileleri bunu kavrayamaz.
Selman 30 Aralık 2019 11:47
Sayın yazar, sizin bakış açınıza göre sandalyeyi icat eden haricinde bütün sandalye üreticileri taklitçi ve özgün değil. Ancak bu mantık yanlıştır. İphone tanıtılırken ilk defa icat edilmiş algısının oluşmasında getirdiği kullanıcı deneyimi ve yazılım ekosistemi vardı. Apple mevcut teknolojiyi özgün bir formda sundu ve sloganı da "phone was reinvented" idi. Yerli otomobilin icat edilmiş tüm parçalarını başka lisanlar ile değil sıfırdan kendimiz yaparsak bal gibi de yerli ve milli olur. Yazılım konusunda zaten birbaşkasının kodunu kullanamazsınız. Sıfırdan kodlamak zorundasınız. Bu bile emektir
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 12:01
1
Yazar da bunu söylüyor başka şekilde. Ama tamamı ithal edilen bir prototipe yerli milli diyemezsiniz. Derseniz yalan olur.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 13:14
0
Yazıdan hiçbir şey anlamamışsınız. Sayın yazar oldukça rasyonel ve orta zeka düzeyinde birinin anlatacağı düzeyde, kutuplaştırmaktan uzak bir yazı yazmış.
Selman 30 Aralık 2019 13:21
2
Prototip in nerede yapıldığının önemi yok. Önemli olan fikri hakların TM olması. Apple herşeyi çinde üretiyor. Cihazlarının üzerine ise designed by california yazıyor. Mesele fikrin size ait olması. Bu arabanın tasarımında da mühendisliğinde de Türkiye nin gövdesi var. Tesla da ilk roadster üretirken lotus un kasasını kullanmıştı. Türkiye için önemli bir adımdır yerli ve elektrikli oto. Boğmaya çalışınca ne geçiyor elinize anlamıyorum.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 15:44
1
... Daha önce de ihtiyaç olduğunda! piyasaya/markete/seçmenin önüne sürülmüş veya satın alınmış marka hakları ve başka araç prototipleri gördü bu millet. Nasıl bir tepki verilmesi bekleniyor? Cevap lütfedin de düşünelim nerde hata yapıyoruz..
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 18:24
1
Selman kardes bu arac 2018 yilinda Pinin Fanina firmasi tarafindan Cin'deki otomotiv fuarinda tanitildi. Yani fikri bize ait degil
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 11:43
Kanunun ilgili maddesi ç bendi ‘Yatırım süresi: başlangıç tarihinden itibaren 13 yıl olup yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilir’
Italya'dan ithal edilen "yerli ve milli otomobilimiz' yagmurlu havalarda kullanilmaya elverisli degil,veya direksiyondaki RTE'nin ehliyeti buna müsait degil,hangisi?Birazcik yagmur yagdigi icin bu gösteri turu iptal edildi,cok ilginc seyler oluyor bu ülkede vesselam !..
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:44
2
Dışarıda test sürüşü yapıldı. izlemedin mi?
ÖTÜKENLİKURT 30 Aralık 2019 11:12
Bence projenin şansı çok yüksek sayın yazar! İmamhatip okuyan milyonlar ara teknik eleman ihtiyacını karşılar, ülkemizde en çok sayıya ulaşmış olan ilahiyat fakültesi mezunu mühendisler de proje geliştirirler, dünyanın en mükemmel otomobiliyle yolları fethederiz Allahın izniyle! ÜLKE EMİN ELLERDE, HİÇ GEREK YOK TASAYA / İMAMLAR BU OTOYU SÜRERLER PİYASAYA! Bugün dahi sanayiciler ara eleman sıkıntımız var diye sızlanıyorken son 3 yılda tüm okullar İmamhatip yapıldı! 3 sene sonrayı düşünün! Haydi tempo tutalım; ÇOK İYİ GÖRÜNMÜYOR, SON YILLARDA FOTOMUZ / YAŞASIN EBEDİYYEN, YERLİ VE MİLLİ OTOMUZ.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 13:17
2
Üstad, bu arada, Araç için elektrikli olmasına gerek yok. Cübbeli hocamız, kuvvetli nefesiyle, seri olarak üretilen ve araçlara monte edilen, mübarek okunmuş zemzem suyu yapar, binlerce kilometre yol alırız inşaallah
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:46
2
Evet o imam hatipler yapacak bunları hiç merak etme. Doksan yıldır sizinkileri gördük. İdeolojik sapkınlar sizi
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 10:31
Milletin parasıyla millete şov yapıyorlar yine. Çiftlik bankanın açılış töreni gibi bir açılış töreni, benzer bi hamaset ayni mesajlar. dünya bizi kıskanıyor , osmanli sahlaniyor derken yine dolandirilmaya calisilan bir millet. Valla cok yazık. Kimlere kaldı memleket. Eskiden de vardı ama bu kadar ucuz değildi bu işler.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 10:03
Dünyanın hiçbir yerinde fabrikası olmayan arabanın, tankın, uçağın tanıtımı yapılmaz. Bizde yapılır. Onbeş yıl geçer fabrika kurulmaz ama yaptık, yapıyoruz, yapacağız yalanı gırla gider. İç Anadolumun az saf vatandaşı da uzaya çıktık sanır cahilliğinden. Siyasal İslamcıların bu yönü çok ama çok çirkin. Yalan üzerinden siyaset. Kurarsın fabrikayı koyarsın önümüze arabayı satışa başlarsın biz de gurur duyar alkışlarız. Hayal satıcılığından vazgeçin be.
Selman 30 Aralık 2019 11:49
9
Tesla nın hikayesi bir bakın da öyle yorum yapın. Ayrıca startup projelerinin hepsinde önce ürün ortaya konur sonra seri üretime geçilir. Önce piyasayı ikna eder sonra üretirsiniz.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 17:30
2
11:49 Kardesim Tesla daha once otomotiv fuarindaki bir araci getirip ulkesinde tanitmadi. Icindeki tum teknoloji Teslada orjinal. O gercek start up. Bilmeden yorum yapma
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 09:54
Benim anlamadığım bu araç 2018 yılında Hong Kong araba fuarında sergilenen Pinin Farina K 350 SUV modelinin aynısı. Yani söylendiği gibi dizaynı bize özel değil. Ayrıca milli yerli otomobil ne demek. Şayet dizaynı ve teknolojisi bize ait olmayan ama ülkemizde üretilen bir araç kast ediliyorsa zaten yerli otomobillerimiz var. Ürettim hattı olmayan prototip için çok fazla sevinemedim ihtiyatlıyım. Daha önceki prototipler ne oldu? Wolksvagen bile hazır üretim hattını ülkemize taşımak için 22 aylık bir süre öngörürken 24 ay sonra üretime başlayacak demek ne kadar sağlıklı bilmiyorum.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 09:52
Yetişmiş insan gücün yoksa, bilim ve teknoloji üretemezsin.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 14:03
0
Onların çoğu kaçtı gitti, kalanların da gözü yolda maalesef.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 09:51
İşin şöyle ilginç bir tarafı var.Yerli oto tanıtımı yapıldı ama ortada daha fabrika yok.Kendi çapımda anket yaptım,insanların önemli bir kısmı bu aracın tamamen yerli olduğuna inanıyor.Kendi kendimizi kandırıp ondan sonra da mutlu olabiliyoruz.Korkarım 2023 te çıkması planlanan aracın yerlilik oranı fiat egea dan çok daha düşük olacak.Herşeye rağmen fikri hakları ve şirket kuruluşu tamamen yerli olan TOGG u tebrik ediyor,başarılar diliyorum.Lakin toplum olarak şunu anlayabilirsek çok mutlu olacam.Fabrika binası veya lansman yapmayla yerli oto olmuyor.Yine de isteyen yerli olduğuna inanabilir..
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 16:47
0
Kendi çapında anket mi yaptın:)) abim, amcaoğlu, bakkal nazmi.... aşmışın sen hacı.
engineer 30 Aralık 2019 09:51
ortada fabrika yok, önce fabrikası yapılacak, Erbakan merhum fabrikaları yapan fabrika derdi, kurulacak olan araba fabrikasının üretim bantlarındaki makinalar, robotlar vs de yerli ve milli olur mu? bir zamanlar buderus kazanları Türkiye'de üretmezmiyiz diye sorulan soruya cevaben en az on milyar marklık yatırrım lazım denmişti, kazan nedirki dökümden yapılmış dökme demir kazan, araba yapmak döküm kazan yapmaya benzemez, fabrikayı tofaş'ın gelip kurmasına da benzemez, de haydi bakalım, bir nal bulduk üç nal ve birde at bulursak tamamdır.
musto 30 Aralık 2019 09:50
Emirle yapılan bir şeyden hayır gelmez.Devrim otomobili tamamı yerli olarak 4,5 ayda gerçeği yapıldı, trafiğe çıktı arkasını getiremediler. Zoraki yapılan ortaklıklarla bu işin yürüyemeyeceği üretim fabrikasının kurulmadığından anlaşılıyor.Şimdilik şova devam.
Hikmet 30 Aralık 2019 09:29
Yapacağımız ve çok gururlandığımız (henüz fabrikası olmasa da) yerli otomobilimizin yüzde 52 yerli olacağı, sürecin sonuna doğru da bu oranın yüzde 68 e çıkacağı otomobilin başındaki kişi tarafından belirtilmiş. Türkiye'deki diğer otomobil fabrikalarındaki yerli oranı yüzde 68 den aşağı değil. Yani yerlilik oranı aynı. Bir de elektrikli otomobilimizi yağışlı havalarda kullanmamak gerekirmiş. Neyse bunlar teferruat. Biz işin keyfini sürelim...
Battal GAZİ 30 Aralık 2019 09:08
Sezai efendi bu otomobil kalem pille mi çalışıyor yavrum. Sende bunu anlayacak zeka seviyesi yok.
Karar Okumazı 30 Aralık 2019 12:07
1
60 yılda yüzde 10 lardan gelinen yüzde 68 lik oran ve daha ilk çıktığında yüzde 51 lik oran.Ve bunu bile bile kinini kusan iğdiş edilmiş beyinler! New diyelim, Allah ıslah etsin..
Güzel yazı lakin sizin gibi iyimser bakamıyorum..tarih kafamıza vura vura öğretmiştir ki günü kurtarmak icin yapilan şovlar, iyi niyete dayanmayan pahalı propaganda aracları gereksiz birer israftır... bir iki yıl önce galiba saab'ın tutunamayan bir modelini de bir ton parayı cöpe atarak aldılar Tübitak yapacak falan filan dediler şimdi esamesi yok... Muktedirlerin tasallutu olmasa Türkiye herşeyi yapabilir... ama muktedirler koltuklarının, damatlarının, oğullarının geleceği için ülkesini beyin sermayesini çöpe çevirme, mali sermayesini de in....gandi yapma konusunda pek mahirler...
ERKAN DOĞAN 30 Aralık 2019 08:42
Sayın Yazar Daha araba üretmemiş dünya bizi konuşuyor diye yaygara.Erdoğan.3 köprüyü bir açalım Almanlar o zaman görür diyorlardı ne oldu borç. Hava alanını bir açalım görürsünüz ne oldu borç.Bu kadar eziklik olacak iş değil.
Takipci 30 Aralık 2019 08:11
Yerli Otomobil siyasi bir proje mi, yoksa ticari ve teknik bir proje mi? Sanki siyasi bir proje gibi gorunuyor. 2015 yilinda da boyle bir ruzgar estirilmisti, modeller sergilenmisti, yurt disina bunun icin ciddi paralar da odenmisti, sonra hersey unutuldu, paralar da bosa gitti. Atalarimiz demis ki: Sutten agzi yanan yogurdu ufleyerek yer...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 08:05
Polisin her zaman tarafsız olması gerektiği ortaya çıktı. Ne tarikatlara-suç işlemediği sürece- ne solculara-suç işlemediği sürece-ne Kürtler’e intikam gözü ile bakmamalı. Etki tepki doğurur bu da unutulmamalı. En azından insanların güveni azalır.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 08:02
Ateistler Türk polisine güvenebilir mi?
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 08:57
0
Ateistlerin ploisle ne işi var.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 07:48
Bu şimdiden çok sipariş alındığı söylenen ve valinin belediye başkanının sosyal medyadan otomobil siparişi vs. bana ‘TV’den yardım toplama işlerimizi’ hatırlattı. Televizyona çıkıp yardım edeceğini söyleyen çok olur da yardım eden az olur. Bir de toplanan yardımları ihtiyaç sahiplerine vermeyenler vardır. Burda kıla tüye itiraz edenlere soruyorum, hak sahiplerine dağıtılmadığı söylenen yardımlar konusunda ne diyorsunuz?
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 07:36
Mü-kem-mel bir yazı. Al da duvara as. İyi ki varsınız sayın yazar!
Yurdumun İnsanı 30 Aralık 2019 07:01
ÇAPANOPLU İŞİ 2 M.Koç kahrından öldü! Adama Ar Ge çalışması yaptırıp sonra ihale Şems Ethem'e verildi.Savunma Sanayi da Damat'lara, Enerji üretim ve dağıtım yandaşlara, Otomotiv sektörüne işçi ve emek düşmanı Hisarcıklıoğlu sokuluyor. İşsizlik Fonu da finans kaynakları. Bu adam işveren işçi arası anlaşmazlığı adaletsiz hakem kurumu ile çözmeyi AKP ile elde ettik.Grev ve sendikaları bitirdik diyen adam. Daha önce üretimi ülkede yapılan otomobiller desteklenmez iken TOGG neden DESTEKLENİYOR.OLAGAN KİRLİ İŞLER 5 G Prof. Erdal ARIKAN yazın Google girin babayiğit görün.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 06:53
Mustafa Bey, bir arada şu ithal çöp işine değinseniz. Dünyanın çöplüğü olmaya doğru gidiyoruz. Bir önceki yıl 7000 ton olan çöp ithali bu yıl 600.000 tona yaklaşmış. Çin'in alımını yasakladığı çöp alımını biz artacak şekilde yapıyoruz. Tabi geri dönüşüm işi hikaye. Toprağımızı, suyumuzu kirletiyoruz.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 08:58
8
Ne bu ya... Gazinoda şarkı isteği yapar gibi...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 11:31
0
Çöpü kimse görmek istemiyor, hep atmak istiyor çöplük gibi görülen yerlere. Başka ülkeler çöpünü gönderemesin, memleket çöplük olmasın, kimseye de öyle görme fırsatı verilmesin...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 12:32
0
Bu kadar verimli toprağımız çalışkan çiftçimiz varken savaştaki Suriye’den patates ithal eden ülkemiz, 524 bin ton da plastik çöp ithal etmiş. Bunda bir acayiplik yok mu?
Yurdumun İnsanı 30 Aralık 2019 06:49
ÇAPANOPLU İŞİ 1 You Tobe girin görürsünüz!Önder YOL 2017 de DMA marka Yerli ve Milli Oto üretmiş geliştirmiş ilgi, destek olmayınca ÇİN ile anlaşmış. 2015 de Hacatepe Ü. Doc.Dr Engin TANIK 11 babayiğit ile EVT S1 Marka spor araba üretmiş. Yazılım, üretim,model hepsi yerli bu adamcağız da işe son vermiş. Şimdi Recep bey Hisarçıklıoğlu gibi karanlık biri ve 5 6 patron ile çıkmış yerli araba yaptık, meydan okuyor aleme! Pis kokular gelmiyor mu burnunuza.. TSMF KARMEHMETLER elindeki BMC yi kelepir fiyata E. SANCAK'a peşkeş çekti. Değeri altında verdi.Yürü ya Şems Etem dedi! Neden acep!
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 06:41
Bu otomobil törenini izlerken güldüm gerçekten.kica koca adamlar koca koca tören düzenleyip koca koca laflar ettiler.tipuk 3.dünya ülkesi.ortada bi şey yok.fabrika yok.yerlilik millilik adına ne var.italyan tasarım italyan üretim bir prototip almus getirmiş ben yaptım diye tanıtıyıp bu kadar yaygara koparıyorsun.eger 3yil sonra o araba seri üretilsin ben de taksimde anıracak.bu kadar büyük konusuyorum.aklimizla alay etmeyin.yeter
Deli Emin 30 Aralık 2019 06:40
Muhtemelen bundan önce pek çok yatırımda olduğu gibi göz boyama, seçim kazanma yatırımı.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 06:25
Bu ülke insanlarının bu günkü haliyle işe aşa adalete hukuka demokrasiye ihtiyaçları vardır hiçbiri yoktur umutsuz insanlar . Umudun yoksa heyecan zaten hiç yok ..
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 05:36
Keşke oyle olsa.Kim istemez.Projenin başarıyla sürmesi için yürekten duacıyız ve aklıma gelen ilk soru: malum projelerde olduğu gibi bu da devlet garantili mi olacak????
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 08:14
1
Bir de yerli ve milli uçağımız havalandıydı. Ne oldu hala inecek havaalanı bulamadımı???
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 04:26
Sn. yazar 'Lüks binanın içine tek bir yerli bir asansör koyamayan bir millet' demişsiniz. Asansör yapamazsak araba nasıl yapacağız. Artık sanayi üretimine bir yerden başlamamız şart.Asansör,Traktör. Elektrikli bisiklet,Araba vb gibi. Sanayide belli bir mesafe alır ürettiklerimizi ihraç da edersek bu durum ekonomimize olumlu yansıyacaktır.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 09:24
0
Tek tük istisnaları sahmazsak, biz de sanayi aşağı yukarı montaja denk geliyor. Montajda iyiyiz çok şükür.
Rasim 30 Aralık 2019 04:13
Sn.yazar merdivenler basmak basamak çıkılmaz mı. Araba yapmak çok güzel bir şey. Yalnız biz daha çok basit olan şeyleri yapmıyor ya ya da yapamıyoruz. Bisiklet olmayan ev yok gibidir.Elektrikli bisiklet de çok yaygınlaştı. Elektrikli bisikletlerin tamamı ithal. Kaliteli bisiklet de öyle. Kaliteli bir bisiklet 2.000 Tl den başlıyor 30.0000 Tl ye çıkıyor.Ama biz ithal ediyoruz. niye. Araba yapmaktan daha kolay değil mi.Önce bunları yapıp dövizlerimizi çarçur etmesek. Sonra da Fabrikamızı kurup arabamızı yapsak...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 03:33
Bizimkiler bu arabayı kör topal 10-15 senede yapmayı başardığında dünyada hidrojen, su ile giden araba yapılmaya başlanır. Hiçbir patent alınmamış, araştırma geliştirme için para ayrılmamış, ayrıca tüm parlak beyinlerini kaçırmış bu iktidar sadece yandaş medyayı kullanarak halka böyle yurt dışında yaptırılmış arabayı ot için umut diye satar.
Krr 30 Aralık 2019 02:30
Kiira Motors (Uganda), Karenjy (Madagaskar); Iran Khodro, Pars Khodro, Saipa (İran), Wallyscar (Tunus), Vinfast (Vietnam), ZAZ (Ukrayna)...şu ülkelerin hepsinin araba fabrikası var. Gelişmiş ve gelişmekte ülkeleri saymadım zaten. İranlı Khodro Co. Van'da fabrika kurma müracaatı yaptı. Elin fakir Afrikalısı bile araba üretiyorken biz siyasi hava atıyoruz. Bizim de olsun elbette ama böbürlenip şişmenin anlamı yok. Yapın, ucuz olsun bizim fakirlerimiz de binsin, arkanızdan dua edelim.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 01:46
Bu otomobilin hangi parçası özgün, yerli teknoloji? Batarya, elektrik motor, şarj takımı en kritik teknoloji. Hiçbirinde yokuz. Sonuçta marka bizim, bütün parçalar ithal. Fiat’ın, Toyota’nın Türkiye’de üretmesinden hiçbir farkı yok. Araba 100 lira etse, bunun yüzde 80’i gene yurtdışına akacak. İntel işlemcisini üretmiş, bizimkiler kasanın içine koyup yerli bilgisayar diye övünüyor. Bu otomobilinde hiçbir farkı yok. CEO’da işi bilmiyor belliki altına COO italyan Sergio’yu işe almış. Milletin vergisi boşa gidiyor.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 01:27
Felaket diyorsan felakete hazir ol sayin yazar,buda bundan önceki yaptiklari gibi burda kalacak,keşke yapsalarda bizde alkışlasak,bu ve kanal sadece cambaza bak çalışmasidir,goreceksiniz,bu islerde samimi olan birisi önce israf ve savurganliktan vazgecer,paralar yine saraylara gidecek,yandaşlara aktarmiya devam edilecek,inananlarda yav ne safmışım dediğiyle kalacak.
Biz Libya için diyoruzki; BM nin kabul ettiği resmi devlet var ve o devletin resmi bir daveti olursa oturur deģerlendiririz diyoruz.Aynı BM tanıdığı Suriye için başka argümanlar geliştiriyoruz.1500000 nüfüslu Kıbrıs ta dõnüşümlü başkanlığı savunuyoruz ama bizimkilerin 320000 nüfusuna karşılık onların 1200000 olduğunu gõz ardı ediyoruz sonrada dünya beşten büyüktür diye Hz .Ömer'ler arıyoruz.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 00:58
Kimse yerli araba yapmayalım demiyor. Ama bu işler alt yapı ile başlar. Sende alt yapı yok; eğitilmiş eleman, kapital, organizasyon, teknoloji. Dünyanın önde gelen bir çok araba firması ya satıldı, ya birleşti yada iflas etti. Sen iğneden ipliği dışardan alacaksın ve en ileri teknoloji ile üretim yapan firmalarla yarışacaksın. Kanal, hava alanı yapacağına eğitimi uluslararası düzeye çıkaracak adımlar atmak bu ülkenin önceliği olmalı. Eğitilmiş elamanın olunca ileri teknolojiye dayalı üretimin ilk adımını atmakla kalmayıp, başka teknoloji firmalarını da ülkeye çekersin.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 00:57
ellerin kızarıncaya kadar alkışla ki ne kadar vatansever olduğun anlaşılsın.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 00:56
Benim merak ettiğim bu işi yapacak olan iş adamı ve mühendisler kimse neden çıkıp iki kelam etmezler? Argesiydi fizibilitesiydi planıydı pazarıydı vs çıkıp bir anlatsınlar bilelim ne nedir? Yoksa?
Karar gaza basmis 30 Aralık 2019 00:54
Yerli oto siyasi mi yoksa ekonomik bir proje mi? Yerli deniyor ama tasarim yabanci, orijinal bir patent basvurusu yok. Esas soru Ekonomik olarak dunya piyasalarinda tutunabilir mi? Tabii vatandasin vergileriyle beslenmeden (koprulerde oldugu gibi). Dev sirketlerin Turkiye devletinin butcesinden fazla arastirma-gelistirme harcamalari var. Sadece elektrikli otomobil degil, surucusuz/otomatik giden ve ucan otomobiller yakin gelecekte piyasada. Bilim ve teknoloji uretiminde nal toplayan Turkiye nasil yarisabilir? Su haliyle bu Erdogan' in siyasi propaganda projesi, milli tank ve helikopter gibi..
Karar Okumazı 30 Aralık 2019 12:26
3
Yalan söylüyorsun! Yahu tarafgirliğin bu kadarına da pes!!! TOGG CEO su bizzat röportajda Tasarım dahil her türlü patentın alındıgını söyledi,şimdi adama da yalancı dersin! Az utanma olur insanda yahu,Saldıracaksın anladık da destekli saldır bari!
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 14:14
0
12.26. Tasarim yabanci, biz yerli orijinal patenten bahsediyoruz. icat ettiginiz bisey olmadan nasil origjnal patent aliyorsunuz? o da siyasi proje galiba..
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 00:39
Wikipedia hala yasak bu ulkede. Hapisteki gazetecilerde dunya sampiyonuyuz kac senedir. AiHM kararlarini da dinlemiyoruz artik. Yolsuzluk endeksinde son 10 ulke arasindayiz. Ekonomide kriz bitmiyor. Universite mevzunlarinin %35i issiz. Simdi bir italyan'in dizayn ettigi bir prototipi "yerli otomobil" diyerek buyuk bir promosyonla dunyaya duyurduk. Cumhurbaskani motoru olmayan otomobile bindi, otomobilin yaninda durup fotograflar cektirdi. Herkes bu konuda birseyler yaziyor; birkac gunlugune de olsa gundem degisti. Ya sonra?
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 07:51
0
Başka şeyler söylenir, onu alkışlarız. Biz hep alkışlarız.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 00:23
SAYIN YAZAR İNŞAALLAH BU İŞİN SONU ALTAY TANKLARI GİBİ OLMAZ. MİLLİ TANK PROTOTİPİ BÜYÜK BİR TÖRENLE ILAN EDİLDİ MİLLİ HEYECAN SON NOKTOYA GELDI. ARADAN 13 SENE GEÇTİ. SON NOKTAYI ESKİ BASBAKAN BİNALİ YILDIRIM KOYDU. BIR SORU ÜZERİNE VERDİĞİ CEVABI AYNEN YAZIYORUM...... BİZ TANK MANK YAPAMAYIZ. MOTORUNU YAPAMIYORUZ. SADECE KAPORTASINI YAPIYORUZ...... TANK ÜRETİMİ RAFA KALKTI. SAYIN YAZAR MOTOR FABRİKASI OLMADAN KAPORTA FABRİKASI KURARSINIZ.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 00:44
27
Merak etme Altay tankı Ural-Altay dağları gibi önümüze sıralanacaktır ve bize siper olacaktır. En fazla biraz geç olur, Erdoğan bu işi yapacak evelalah
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 01:51
2
00,23 Sen böyle deyince birileri çok alınıyor. Onlar bizim milli uçağımız, milli helikopterimiz, uzay araçlarımız olduğunu dünyanın bizi kıskandığını zannediyor. Onlar uyuşturulmuş hallerinden çok memnunlar, ayıltmanın gerçek dünyanın acılarını göstermenin ne anlamı var.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 06:56
2
00:44- Bir kişi etrafında şekillenen bir kalkınma modeli olabilir mi ve sürdürülebilir mi? Siz bu soruya kendinizce cevap vermişsiniz. Gerisi de bu zihniyetin sahiplerini ilgilendirmiyor zaten. Zor kalkınırız bu kafayla.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 00:12
Daha ne denir ki. Bir işi hamasetle yapıyorsan aslında iş yapmıyorsun demektir.
ÜLKESİNİ SEVEN VATANDAŞ 30 Aralık 2019 00:43
3
Acaba diyorum gelişmiş ülkelerde milli ve yerli veya bunları çaģrıştıracak sõylem varmıdır.Muhtemelen bizim gibi 3.dünya ülke lderlerinin sõylemleri bõyledir.İngiltere, Fransa ve italya nın geçmişteki işgallerini çok eleştiriyoruz ama yeri geldiğinde övünerek Viyana kapılarına dayandığızı bõbürlenek anlatıyoruz.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 01:22
21
Tayyip'te hata bulamayanlar hamaset yaftasına sarılıyor...
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 08:23
3
00.43, Viyana kapılarına dayanalı kaç sene olmuş unutamamışsın. Kanıa dokunmuş besbelli.
KARAR OKURU 30 Aralık 2019 10:33
0
08.23.Yalan büyük günahlardandır.İnsan yalan söyleyip Allahı şahit gösterirse küfür derecesine yakın günah işler. Allah şahidimdir ben bu sabah namazını müteakip devletimin birliği bütünlüğü için bayrağımızın ebedi olarak dalgalanması için Allah'a yalvarmışım .Sen ve senin gibi düşünenler sizin gibi düşünmeyenlere rahatlıkla hakaret edebiliyorsunuz. Nahl 90 .ayet;İnnalahe ya muru bil adli(Allah adaleti emreder)Benim adalet anlayışım kur an adaletidir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN