Back To Top
Avrupa'da Bir Hayalet Dolaşıyor

Avrupa'da Bir Hayalet Dolaşıyor

- A +

Karl Marx ve Friedrich Engels’in yazdıkları Komünist Manifesto bu cümle ile başlar: Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor, komünizmin hayaleti. Bu satırlar yazıldıktan sonra, yaklaşık bir buçuk asır boyunca komünizmin ama kendisi ama hayaleti gerçekten de Avrupa topraklarında dolaştı. 1991’de Sovyetler Birliği’nin (SSCB) dağılması ile, Doğu Avrupa ülkeleri SSCB boyunduruğundan kurtuldular ve komünizm hayaleti de Avrupa’dan çıkarılmış oldu.

Ancak son birkaç yıldır Avrupa’da başka bir hayalet dolaşmaya başladı. Popülizm diye kısaca özetlenen, yabancı düşmanlığı, AB karşıtlığı ve içe kapanma politikaları taraftarı aşırı sağın hayaleti…

Öncelikle adeta bu akımın sembolü olmuş olan Brexit konusu ile başlayalım. 2016’den beri yılan hikayesine dönmüş olan Brexit ile…

Daha önce 29 Mart 2019 olan saptanmış olan Brexit tarihi, AB ile İngiltere arasında bir türlü bir anlaşma sağlanamadığı için sürekli erteleniyor. Önce Nisan 2019’a ertelenmiş olan Brexit daha sonra şimdiki tarihi olan 31 Ekim 2019’a kadar ötelendi.

Bu noktada sorun, anlaşma sağlanamaması kadar her iki tarafın muhtemel bir anlaşmaya olan yaklaşımları. Boris Johnson, İngiltere’nin ne pahasına olursa olsun AB’den çıkacağını, artık erteleme istemediğini söyledi. O kadar ki kendi ölümüne bile razı olduğunu ima eden sözler sarf etti. Bu karşılık AB ise İngiltere’nin istediği şartları, özellikle İskoçya ve İrlanda sınırları ile ilgili olanları, kabul etmek istemiyor.

Bizim görüştüğümüz kaynaklar AB’nin -özelde Almanya ve Fransa’nın- İngiltere’ye deyim yerinde ise bir ders vermek istediklerini söylediler.  Bir üye ülkenin talep ettiği tüm şartları ve avantajları elde ederek birlikten ayrılmasının, ayrılmayı düşünen ya da düşünecek diğer ülkelere kötü örnek olacağını düşünüyorlar. “AB’den ayrılmak İngiltere gibi bir ülkenin başına bile ne işler açtı, siz diğer ülkeler sakın böyle bir işe kalkışmayın” mesajı verilmek isteniyor.

Başka bir yazının konusu olmakla beraber AB için bir mesele de Brexit sonrası AB’nin genel gidişatının ne olacağı? Birlik, sorun çıkaran üye İngiltere ayrıldıktan sonra daha işlevsel bir hale mi gelecek yoksa Brexit ile beraber bir gevşeme mi başlayacak?

Daha önce ekonomik kriz zamanında Yunanistan’da, şu an İtalya’da Euro bölgesinden ayrılmak; göçmen krizi yüzünden de Macaristan ve bazı Doğu Avrupa’daki üye ülkelerde Schengen vize bölgesinden çıkmak tartışma konusu olmuştu.

Bu ve bunun gibi örnekler Avrupa’da yazının başında bahsettiğimiz içe kapanmacı ve AB karşıtı hareketlerin gücünü göstermekte.

Avrupa’da dolaşan bir hayalet de göçmen karşıtlığının hayaleti. Gerçi bu artık hayalet değil, gayet gerçek bir vaka ve maalesef etkisini giderek artırıyor. Eylül ayı içerisinde Almanya’da iki eyalette seçimler yapıldı, Brandenburg ve Saksonya. Her iki seçimde de AfD (Almanya için Alternatif) adlı aşırı sağcı, yabancı ve göçmen düşmanı parti oylarını artırdı. Birinci parti olamadı ama ikinci sıraya yükseldi, oy ve eyalet meclislerindeki sandalye sayısını oldukça artırdı. Şu anda eski Doğu Almanya topraklarında bulunan eyaletlerde oldukça güçlü bir parti konumunda.

Almanya’nın AB’nin lokomotif ülkesi olması bu durumu daha da ilginç yapıyor. AfD, Almanya’nın AB üyeliğine karşı değil. Ancak “yumuşak AB karşıtlığı” olarak da adlandırılan Euro para birimine, AB ortak seçimlerine ve Schengen’deki sınırsız dolaşım özgürlüğüne karşı. AfD’nin bu seçim başarısı kalıcı olur hatta daha da büyür mü, bilemeyiz. Ancak AB’nin en güçlü, en merkez ülkesinde bunların olması işin vahametini ortaya koymak açısından ilginç.

Yine geçtiğimiz haftalarda İtalya’da AB karşıtı, göçmen karşıtı 5 Yıldız Hareketi hükümete katıldı ve başbakan yardımcısı bu partiden seçildi. İtalya zaten İngiltere’den sonra AB’den olmasa da eurodan çıkma ihtimali olan ikinci ülke olarak görülüyor. 5 Yıldız’ın başarısı bu açıdan ilginç.

Aynı şekilde de Fransa’da da Marine Le Pen’in başını çektiği Front National cumhurbaşkanlığı seçimlerinden %33’e yakın oy alabilmişti. Le Pen de tıpkı AfD gibi AB’ye değil ancak onun bu kadar geniş yetkili ve ulus devletler üstü konumuna karşı.

Tüm bunlar, bir üst aşama olan Avrupa Birleşik Devletleri ve Ortak Avrupa Ordusu hayalinin şu an için çok uzakta olduğunu bize gösteriyor. Bırakan o hayali, Euro para birimi ve Schengen bölgeleri bile tartışmalı hale gelmiş durumda. Bu durum Türkiye’yi de etkileyecektir. Zaten iyice çıkmaza girmiş olan AB üyeliği maceramız Avrupa’daki bu aşırı sağ-popülist partilerin yükselişinden daha da zarar görecektir.

Bizce, Türkiye bütün bunlara rağmen iki yüz yıllık batı macerasından vazgeçmemeli, AB ülkeleri ile siyasi-ekonomik ilişkilerini daha da güçlendirme yolunu seçmelidir. Belirsiz ve aşırı riskli bir avrasyacılık macerası bu iki yüz yıllık birikimi heba edebilir. Türkiye için çok büyük bir kayıp olur.

Bakalım komünizm hayaletini defetmeyi başarmış olan Avrupa, bu yeni popülist-aşırı sağcı hayaletten de kurtulmayı başarabilecek mi? Yaşayıp, göreceğiz…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 20:17
Sudiler yemeni mahvetti kendi başlarına gelince ürmeye başladılar.
Sabahattin 19 Eylül 2019 11:37
Hukuk, demokrasi ve refah Avrupa'da. Devleti kontrol eden ülkücü-islamcı oligarşi hukuktan ve demokrasiden rahatsız. İktidarlarına bir tehdit bu iki kavram. O yüzden Avrupa'dan kopmak istiyorlar. Öte yandan ortalama bir Türkiyeli için Türkiye'nin yüzünü başka bir tarafa çevirmesi ahmaklık olur. Türkiye olabildiği kadar Avrupa ile sıkı ve yakın ilişki içinde olmalı. Ayrıca son 150 yıldır hem ekonomik hem siyasi olarak Türkiye'yi ayakta tutan Avrupa'dır.
Kamil özyanız 19 Eylül 2019 10:21
Bekleyelim görelim
okur 19 Eylül 2019 09:15
"İstanbul’un Bağcılar ilçesinde çok sayıda göçmen, mahallelinin de yardımıyla gözaltına alındı." Bağcılar halkı Suriyeliyi istemiyor. Avrupa halkı çalışıp göçmenleri besliyor. Canlı şahidiyim. Bizim kadar kendini beğenen başka bir millet daha yoktur. Hep biz haklıyız. Kumarda kaybetsek iskambil kartını icat edeni suçlarız.
Karar okuru 19 Eylül 2019 03:40
Mustafa Bey , Avrupa'da yaşıyorum. Bütün samimiyetimle söylüyorum ben Avrupalı olsam inan ki sağ partilere yönelirim. Korna çalan, yayanın üzerine aracını süren, düğün konvoyuyla otoban kapatan, yerlere tüküren hep göçmenler. Göçmen Avrupalıya şöyle söylüyor: "Benim yoz kültürümü burada yaymama engel olamazsın, bu ırkçılıktır." Nazari olarak göçmen biçare ama pratikte hiç öyle değil. Burada aklı başında Türk gidip göçmen mahallesinde oturmuyor. . İstanbul, İzmirde Suriyeli neyse burada da göçmen o. Aylak Avrupalı yok gibi ama göçmenlerin yarıdan çoğu çalışmadan yaşar.
Bence Türkiye bu 200 yıllık batı macerasına artık bir son vermeli, ama elbette karşılıklı çıkarlar çerçevesinde ilişkilerini sürdürmeli. Geçmişe objektif olarak bakıldığında AB üyeliğinde ısrar hep Türkiye'nin aleyhine gelişmelerle sonuçlanmış. Üstelik batı bizi istemiyor, istenmediği yere girmek için bu aşağılatıcı ısrar niye? Üstelik biz batılı hristiyan vs değiliz. Kendimizi bu kadar da küçük düşürmemeliyiz. Kendimi bildim bileli türkiye "beni Ab'ye al" diye yalvarıp duruyor, AB ise almamak için bin dereden su getiriyor. Yeter ya bıktık artık.İyisi mi bir referandumla halka sorulsun..
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 12:25
0
AB üyeliğinde ısrar ettiği için Türkiye'nin aleyhine sonuçlanan gelişmelere bir örnek verebilir misiniz?
KARAR OKURU Mehmet Yılmaz 20 Eylül 2019 01:47
0
O kadar çok ki. En yenilerinden 1kaç örnek: TCyi göçmen deposuna çeviren AB ile geri kabul anlaşması, tüsiad dahil ticaretle uğraşan her kesimin aleyhimizde dediği gümrük birliği anlaşması. Yenilenmesini bile kabul etmiyor AB. AKP iktidara gelir gelmez yasalarda AB uyumu çerçevesinde yapılan değişikliklerle zanlıların 1 günde salıverilmesi, stk'lara dış ülkelerden para kabulüne imkan verilmesiyle sorosçu, batıcı stk'ların çevirdiği iç barışı bozucu ayaklanma vb girişimleri, pkk'ya, fetö'ye verilen destek...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN