Back To Top
Ekonomi nasıl düzelmez?

Ekonomi nasıl düzelmez?

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 09:57
- A +

Bu sütunlarda kaç zamandır ekonomi-politik konularda yazı yazıyor, görüşlerimizi paylaşıyoruz. İster istemez bize de hem okurlarımızdan hem de yakın çevremizden ekonomideki kötü gidişatın nasıl düzelebileceğine dair sorular geliyor.

Bu soruların yanıtları hem kolay değil hem de tek değil. Kişilerin, hükümetlerin siyasi duruşuna göre ekonomi politikaları farklılıklar gösterebilir. Liberal, sosyalist, devletçi, korumacı vs. görüşlerin ekonomi nasıl idare edilmelidir sorusuna vereceği yanıtlar farklı olacaktır.

Ama bir ülkede ekonomi nasıl düzelmez, ne yapılırsa daha da kötüye gider sorunusun yanıtı aşağı yukarı bellidir. Bu da aynı şekilde tüm ülkeler için verilebilecek bir yanıttır.

Gelin bugün kafamızda hayali bir ülke düşünelim. Bu hayali ülkenin ekonomik sorunları olsun ve bu hayali ülkede neler yapılırsa o ülkenin ekonomisi düzelmez, hatta daha da beter hale getirilir, onu konuşalım.

Her şeyden önce bu hayali ülkede piyasanın kuralları küçük kurnazlıklarla sürekli değiştiriliyorsa ekonomi düzelmez. Ekonomiyi yöneten otorite hem yerli girişimciyi hem de yabancı sermayeyi ürkütecek, güveni sarsacak kararlar alıyorsa işler yoluna girmez.

O ülke sözde serbest piyasa ekonomisi ise ama faiz oranından, kur rejimine kadar piyasa aktörlerine siyasi baskılar yapılıyorsa düzelmez. Çeşitli medya dedikoduları ile, sosyal medya fısıltıları ile kur düşüp, çıkıyorsa düzelmez.
Adı konulmamış bir fiyat kontrolü politikası varsa düzelmez. Serbest ticaretin en temel, en kabul görmüş kuralları ayaklar altına alınıyorsa düzelmez.

Bu hayali ülkenin bankaları tamamen siyasi yaklaşımlarla kredi dağıtıyorsa, normalde kredi alamayacak firmalara kaynak sağlayıp, onları ayakta tutuyorsa düzelmez. Batması gereken firmalar, zombi gibi yaşatılıp ülkede sermaye erimesine, rekabet avantajının kaybolmasına yol açılıyorsa düzelmez.

O ülkede asıl görevi ülkenin gidişatına dair eleştiri, görüş paylaşmak, fikir üretmek olan sivil toplum örgütleri tamamen siyasi iktidarın dümen suyuna göre hareket ediyorsa ekonomi düzelmez.

Meslek odaları, sendikalar görevleri yapmaz ya da yapamaz hale geldi ise düzelmez.
O ülkenin merkez bankasının yayınladığı mali tablolara güven kayboldu ise düzelmez.

Bu hayali ülkenin merkez bankasının rezervleri hakkında net bir bilgi yoksa, daha doğrusu rezervlerinin tükenmek üzere olduğuna dair dedikodular ayyuka çıktıysa ve buna mukabil ikna edici bir açıklama gelmiyorsa düzelmez.
O ülkede seçimler bile tartışmalı hale geldi ise ekonomi düzelmez.

Yargıya, bağımsız olması gereken kurullara güven zedelendi ise düzelmez.

O ülkenin eğitimli kesimleri ülkeden göç ediyorsa, ülkenin zenginleri varlıklarını yurtdışına çıkarmanın yollarını arıyorsa düzelmez.

O ülke bütün medeni dünya ile kavgalı ise, gitgide kendi kendini izole ediyorsa düzelmez.

Bu hayali ülkede demokrasi, hukukun üstünlüğü, şeffaflık gibi kavramlar erozyona uğradı ise o ülkenin ekonomisi düzelmez hatta daha da kötüye gider.

O hayali ülke rekabet ettiği ülkelerin insani gelişmişlik seviyesinin gerisinde kalıyorsa, insan haklarına, uluslararası hukuka saygı kayboldu ise ekonomi düzelmez. O hayali ülke insani gelişmeyi önemsemez hale geldi ise ekonomisi de gelişmez.

Yazının başında dediğimiz gibi ekonomi politikası nasıl olmalıdır, neler yapılmalıdır sorusunun yanıtı tek değildir, ama neler yapılmamalıdır konusunda bu hayali ülkeye bakmak yeterli olacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yapmayın 23 Mayıs 2019 23:35
Tamam anladık. Türkiye'de ekonomi zor düzelir. Benim derdim o değil. Bütün Türk dünyasında hatta akraba topluluklar dahil cevap kelimesi kullanıldığı halde "yanıt"ta ısrarınız beni çileden çıkartıyor. İkinci paragraftan sonra okumaktan vazgeçiyorum.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:55
Hayali ulkeyi buldum: yazarin ve yorumcularin (cogunun) yasadigi ulke...bir ipucu daha: o ulkede Karar gazetesi de yayinlaniyor...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 15:07
Hay Allah bilemedim. Neresi bu hayali ülke? Tam bilecegim ama çıkartamıyorum
karar 23 Mayıs 2019 17:20
0
hadi görünür bir ad verelim; Venezuella...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 14:05
Damadı basa geçirerek duzelmez
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 14:03
1milyar dolar sırf kendine borazanlık yapsın diye Kredi verdirirsen ekonomi düzelmez
osman aydın 23 Mayıs 2019 13:00
bu ülke bizim ülkemize nekadar da benziyor
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:26
İmalat sanayii güçlü olan harcamaları şeffaf olan, tasarrufu güçlü olan ülke ekonomisi geçte olsa toparlanır. Türkiye dışarı dan müdahale olmasa illaki toparlanır.
Kendi yer salkımı 23 Mayıs 2019 11:20
Bu ülkede ekonominin neden duzelmeyecegine başat bir neden olarak ta: Kendi yer salkımı ele verir talkını. Halka "ısraf etmeyin ISRAF eden IFLAS EDER "diye halka öğüt verilirken,kendileri ISRAF ve gösterisi hayat tarzı olarak benimsediginden bu ülkede ekonomi asla düzelmez...
KARAR OKURU kamil 23 Mayıs 2019 11:05
Söylediklerine aynen katılıyorum. Düşündüklerimiz yazıya dökmüş. Kalemine sağlık
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:50
En çok neye gülüyorum biliyormusunuz. Hala bu hükümetin ekonomiyi düzeltebileceği umudunu taşıyanlara gülüyorum. Hükümet bir tercih yaptı ve yaptığı o tercihten asla geri dönemez geri dönüşü olmayan bir yola girdi ve girdiği o yolda ekonomi için hiçte iyi olmayan bir yol. Tüm yandaş veya yandaş olmayan babalar umudunu kestiği için paralarını yurt dışına kaçırıyo
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:13
Ancak bu kadar net olabilirdi Tebrikler
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:55
(kötü bir )Hayaldi gerçek oldu... maaaalesef
karar 23 Mayıs 2019 03:56
o hayali ülke asla düzelmez.deveye dönmüş yamuk olmayan tarafı yok,nasıl düzelteceksin.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:50
Okçuluk sporuna para harcarsanız düzelmez
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:03
Acep bu ülke nere ola ?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:45
Uzun lafın kısası ! Sayın Mustafa Morgil, burada diyor ki ; Ak partinin,tek adam sistemi ile,Türkiye duvara tosladı...Hemde öyle böyle değil. Kör,topal giden demokrasi tökezleyince; Hukuk bitti.Ekonomi battı.
musto 23 Mayıs 2019 01:00
Dövizini hemen satabilirsin almak için bir gün bekleyeceksin nerdeyse 40 yıl önceye geri dönüyoruz rahmetli Ecevit ile alay ediyorlardı.İnsanlar o günleri mumla arar oldular esnaf ogün kasa fırlatıyordu bu gün kendini yakıyor şikayetci olanlara anında tehdit haddini bil yoksa...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:23
Harika yazdiniz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN