Back To Top
KURAMER rivayetlerinde ‘Kizbü’r-Râvi’ (yalancılık) sorunu

KURAMER rivayetlerinde ‘Kizbü’r-Râvi’ (yalancılık) sorunu

 - Son Güncelleme: 02.03.2019 Cumartesi 09:46
- A +

KURAMER (Kur’an Araştırmaları Merkezi) epey zamandan beri dinî, ilmî ve akademik alanda mafyatik yapılanma heveslisi oldukları gözlemlenen birtakım çevrelerin sürekli olarak dillerine doladıkları ve hakkında ileri geri konuştukları bir kurum olma talihsizliğine maruzdur. Bu kurum hakkında üretilen dedikodular ve asılsız iddialar tarihteki bilindik hadis uydurma geleneğini anımsatır. Ne ironiktir ki söz konusu dedikodular ve iddialar, lisans öğrenimini Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde tamamlayıp akademik unvanlarını İlahiyat-Hadis alanından devşiren ve zayıf, hatta mevzu (uydurma) olanları da dâhil İslâmî kaynaklardaki hemen hiçbir hadis ve habere kıyamayacak düzeyde titizlenen bazı isimlerin ağzından çıkmaktadır. Mesela, hadis alanında doçent unvanı taşıyan birisi Seriyye adlı dergide yayımlanan röportajında, “KURAMER (Kur’an Araştırmaları Merkezi) diye bir müessese var” dedikten sonra şu iddialarda bulunmaktadır:

Diyanet Vakfı destekliyor… Bazı firmalar destekliyor... Bu müessese Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 29 Mayıs Üniversitesi’ne bağlı bir Kur’an Araştırmaları Merkezi... Burada görev yapan akademisyenler var. Geçen sene mi, evvelki sene mi duyduğum rakam, tahkik etmedim, sadece duyum, bunun altını çizerek söyleyeyim, o akademisyenlere KURAMER binası içinde geçirdikleri her saat için takdir edilen miktar o zaman 300 liraydı. Bir akademisyen KURAMER’e gitse, 3 saat otursa, bir günlüğü 1000 lira... Otuz gün yapsa bunu 30.000 lira... Bu adam niye öğretmesin ki kardeşim? KURAMER’e niye çalışmasın ki? Ayda 30.000 lira para geliyor oradan adama... Ki bu, bizim gördüğümüz... Arkadaşlar, o baştan adını andığım uluslar üstü vakıfların, müesseselerin akıttıkları paranın haddi hesabı yok!…”

***

Hadis doçentinin rivayeti -Seriyye dergisinden harfi harfine iktibasla- aynen bu şekildedir. KURAMER hakkındaki rivayeti/haberi “semâ/işitme”(!) tarikiyle aktaran doçent, klasik hadis usulündeki ölçütlere göre râvinin adalet ve/veya zabt sıfatını ortadan kaldıran kusurlarla ilgili on başlıktan (metâin-i aşere) birincisi olan “kizbü’z-râvi” (yalancılık) vasfıyla kınanmayı hak etmektedir. Doçent râvimiz kulaktan dolma bilgileri gerçekmiş gibi aktardığı ve böylece KURAMER hakkında menfi algı yaratmaya çalıştığı için “fısku’r-râvi” vasfıyla anılmaya da layık görünmektedir. KURAMER’E dair asılsız haber uyduran ve uydurma haberleri gerçek gibi anlatan bu hadis doçenti -kendisinin de pek itibar ettiği klasik hadis tenkitçiliğine ait terminolojiyle konuşursak-, “müttehemün bi’l-kizb” (yalancılıkla itham edilesi), “müttehemün bi’l-vaz‘” (uydurmacılıkla itham edilesi), “ruknün min erkâni’l-kezib” (yalanın elebaşlarından biri), “menbau’l-kezib” (yalan kaynağı), “kezzâb” (yalancı ve sahtekâr), “vaddâ‘” (uydurmacı), “effâk” (iftiracı) gibi sıfatları da akla getirmektedir.

Uydurma rivayete konu olan meselenin aslı şu ki bilim kurulu üyesi olduğum zaman zarfında bizzat muttali olduğum üzere KURAMER bünyesinde kadrolu olarak sadece üç çalışan (genel koordinatör, idari görevli ve hizmetli) mevcuttur. Akademik düzeyde ise tam zamanlı olarak sadece yayın kurulu başkanlığı da yapan tek kişi bulunmaktadır. Bu kişiye ödenen ücret üniversitede görev yapan bir profesörün maaşının yarısı civarındadır. KURAMER’de araştırmacı olarak çalışan diğer bütün akademisyenler ise sadece ilmî projeler kapsamında ürettikleri eserlerden piyasa rayici sınırlarında telif ücreti almaktadır. Dolayısıyla KURAMER bünyesinde saatlik ücret veya maaş alan hiçbir akademisyen-araştırmacı bulunmamaktadır. Öte yandan, KURAMER hiçbir kamu kaynağı kullanmamaktadır. Daha açıkçası, KURAMER’in Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi gibi kurumlarla hiçbir mali ilişkisi bulunmamakta ve bu kurumların bütçesinden hiçbir mali kaynak kullanmamaktadır. Hâl böyleyken, pek ahlakçı râvimizin hiçbir ahlâkî kaygı gözetmeksizin, “KURAMER’de çalışanlar günde üç saat otursa saatliği üç yüz liradan ayda 30 bin TL para alırlar” gibi bir haberi/rivayeti nasıl uydurabildiğini anlamak pek mümkün değildir. Kaldı ki haber/rivayet uydurmanın da az çok bir adabının bulunması gerekir.

***

Dinî alanda sürekli olarak eskinin kıymetinden, geleneğin mübarekliğinden, ilmî ve ahlâkî dürüstlükten dem vuranlar, belli ki bu hassasiyetlerin sadece kendilerine yönelik eleştirilerde dikkate alınması gerektiğini düşünmekte, ancak kendilerinin başkalarına yönelik eleştirileri söz konusu olduğunda, -bahse konu râvimizin röportajındaki, “Cumhurbaşkanı niye falan falan konularda bizi rahatsız eden şeyler söylüyor? Niye söylemesin ki? Cumhurbaşkanı’nın yanına vazgeçemeyeceği, müstağni davranamayacağı kaç kişi koyduk da, onlar da ona doğruyu gösterdi de buna rağmen Cumhurbaşkanı yanlışta ısrar etti?” ifadesinden de az çok anlaşılacağı üzere, “Biz hem devletin hem dinin hem İlahiyat akademyasının sahibiyiz” havasına girdiklerinden-, kendilerini her türlü ahlâkî kuraldan muaf gibi görmekte, hatta yeri geldiğinde yalan söyleyip iftira üretmeyi Allah yolunda cihad gibi telakki etmektedirler. Hâsılı kelam, klasik Arapça metinlerde harf-i cerrin müteallakını bulmayı ilim sanan ve doğru düzgün şekilde üniversite havası solumamış olan “medrese kaçkını” tipleri sokaktan toplayıp akademiye doldurduğunuz zaman, akademik alanda ilmî katma değer üretmek yerine “mekrü’l-leyl ve’n-nehâr” fehvasınca sabah-akşam haset, nemime, desise gibi reziletlerle ömür tüketilip kaynak heba edilmesini yadırgamamak gerekir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 06:33
Ağzınız diliniz eliniz dert görmesin hocam bu görüpte görmezden gelen dogrulari spylemekten çekinen islam ilmi NEZAMAN birleşip bu topluma islama ve insanlığa faydalı olacak BU KAVLAKLAR samsun emin bakkal.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 07:31
Olayı medreseye bağlanmanız çok yaşıksız kalmış.
Yavuz Selim Korkut 12 Mart 2019 09:04
Yazınızda açıkça Ebubekir Sifil’i gösteriyorsunuz, araştırmaları ve konuşmaları hoşuma gittiği için bi araştırayım dedim ve Seriyye dergisinin resmî sayfasındaki röportajı sonuna kadar okudum. Yazdıklarınız ile Ebubekir Sifil’in yazısını karşılaştırıyorum BAŞINI VE SONUNU KESMİŞSİNİZ işinize yarayanı yani okurun yanlış anlayacağı şekilde yayınlamışsınız! Tenkit ettiğiniz isimlerden aynı şekilde basından özür dileyiniz. Aksi taktirde yazdıklarınızı ve Ebubekir Sifil’in röportajını benim gibi karşılaştıranlar oldukça gerçe
Hocam siz de bilirsiniz ki yazılarınızı okuyup yorum yapanların çoğunun olumsuz yorum yapma nedeni bizim insanımız güzel olan ne varsa şükr ve teşekkür etmeyi bilmez ancak şikayet ve dedikoduyu sever insanlar bile bir araya geldiğinde sadece dedikodu yapar kimse kimseyi övmez , meyve veren ağacı tabiki taşlayacaksınız şaşırmıyoruz!!
Emine ÖZDEMİR 07 Mart 2019 01:59
Değerli Hocam , Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat fakültesi mezunu bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim. Sizi üniversitede öğrenciyken değerli hocam Mustafa Yıldırım’ ın sohbetlerinde bahsederken tanıma şerefine nail olmuştum. O gün bugündür videolarınızı izler,köşe yazılarınızı ve kitaplarınızı okurum. Hastalığınız konusunda şifa bulmanızı can-ı gönülden istiyor ve her aklıma geldiğiniz zaman dua ediyorum. Allah size hayırlı ve uzun ömür versin. Sizi seviyoruz bilmeyen ne bilsin sizi bilenlere selam olsun
neden rahatsız oluyorsunuz ki! ''Kuranın tarihsel olduğu'' iddianızı kanıtlama uğruna deliller getirdiğiniz insanlar çok mu güvenilir! şu Karen Armstrong denen ve teslis inancına sahip olan rahibenin imanla ilgili görüşlerini delil alan siz değilmisiniz! tarzınız; müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor!
Karar Okuru 04 Mart 2019 18:22
Sayın hocam her hafta POLEMİKSE POLEMİK türü yazılarınız bıkkınlık getirdi.Sizden ricam mesela Tayfun Atav hocanın İslamiyette Evrim başlıklı yazısı çerçevesinde ( Kuran'da ve hadislerde Allah'ın evreni ne zaman ve nasıl yarattığına dair kayıt düşülmemiş olması ) cümlesi ve genel olarak yazının bütünüyle ilgili görüşlerinizi istirham ediyoruz.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:01
Eyvâh bu bâziçede bizler yine yandık Zîrâ ki ziyân ortada bilmem ne kazandık Ziyâ Paşa.
Muhammed 04 Mart 2019 14:09
Sn. Hocam, siz seviyenizi düşürdükçe, indiğiniz seviye ölçüsündeki kesimlerden tenkit ediliyorsunuz. Bilmem bunun farkında mısınız? Bir an önce, iki satırlık şeyler okumayla ulaşılamayacak bakış açıları ve ilmi sunmalı ve böylece karşınıza çıkan kesimin seviyesini yukarı çekmelisiniz. Böyle olmadığı sürece ne yazılarınızdan ne de yazılarınız etrafında dönen konulardan bir faide elde edemeyiz.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 06:26
bizans kuşatma altındayken meleklerin kızmı erkekmi olduğunu tartışan papazlar gibisiniz yemin ediyorum. insan yaşadığı ülkeden bu kadar bihaber olurmu ya?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 06:19
ya bu adam aydamı yaşıyor ne anlatıyor neyin kavgasını veriyor bu adam. bi etrafına bak. yşadığın ülkeye bi bak. müslümanım diyenlerin yarısı guslü bilmiyor yüzde sekseni namaz kılmıyor sen ne anlatıyorsun acaba.
yolcu 03 Mart 2019 14:45
Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Zandan sakının! Zira zan, yalanın ta kendisidir.” (Müslim, Birr, 28) “Kişiye günah olarak her duyduğunu söylemesi yeter.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 80)
KARAR OKURU 03 Mart 2019 13:49
Muhteşem yazı üstadım! Hep böyle kendi içimizde kavga ile vakit geçirelim! Polemik çok prim getirir. En güzel yolu bulmuşsunuz!
Turgay 03 Mart 2019 12:54
Bir gün bütün bu tartışmaların boşuna olduğu gerçeği ile karşılaşacağız.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 21:16
İlmi çalışmalarınızı köşenizde aktarmanız daha faydalı olacak kanaatindeyim.Polemik yazıların kimseye faydası yok.
Karar Okuru 02 Mart 2019 21:13
KURAMER,Kuran araştırmaları merkezi olarak çok iddialı bir isim ve işlevi Kuranın günümüz insanına ne dediğini anlamak ve anlatmaktan ziyade belli bir Kuran anlayışını daha derli toplu bir tarzda sunma girişimidir.Buna karşın Kuranı anlama konusu evrensel,tarihsel, modernist,gelenekçi gibi pek çok bakış açısı olan bir alan.Kuranı anlamaya dönük bu anlayışların her birinin bir gerçekliği olmakla beraber tek başına hiç birisi çözüm olamıyor.Farklı Kuran anlayışlarının her birini içine alan bir araştırma merkezine ihtiyaç var.
KARAR OKURU 03 Mart 2019 14:37
2
Niçin böyle bir kurum var yerine , niçin başka bir kurum yok diye düşünmek yerinde olur diye düşünüyorum. Eğer profesörün maaşı yerine kurandaki şu ayeti veya şu konuyu şöyle anlamak şu şu nedenlerle uygun olurdu demek daha uygun olmaz mı. Müslümana yakışan dedikodu değil hikmettir.
Mehmet 02 Mart 2019 19:05
Ağzınıza, elinize ve aklınıza sağlık sayın hocam. Bunlar gibi ya öfkesini aklının önüne geçiren ya da önyargılı düşünen ve konuşan bu insancıklar kalkıp bir de " size bir fasık haber getirirse araştırın " ayetini saatlerce anlatmazlar mı insanın çıldırası geliyor. Bu tip ilhiyatçılardan kurtulduğumuz gün sürünmekten de kurtulacağız inşaallah.
mn hc 02 Mart 2019 17:12
arapça bilen herkes alimse bedevilerden getirelim nediye uğraşıyoruz kaleminesağlık hocam
Bilge Kağan 02 Mart 2019 16:59
2)Hakikati arama derdi değil sizinki; bilmeye giden yolda bildiklerinizi, bilmiş olmayı ve dolayısıyla kendinizi sevme hali! Ve insan (özellikle pozitif bilimle uğraşan bilim insanlarında rastlanan) buldum ve bildim dediğinde (aslında sandığında) hep bu tuhaf kibir halinin rüzgarı ile kendini kökü sağlam ağaç etrafı da şuursuzca uçuşan çer çöp gibi görmeye başlar. Biz seviyoruz geleneğimizin kökü sağlam adamlarını; onlardan biri Şeyh i Ekber İbn Arabi der ki 'Akıl ve fikir Allah ın size bahşettiği yaygıdır, siz onda oturun ama yayılmayın'
Muhtefi. .. 03 Mart 2019 15:10
2
Mübarek Şeyh ul Ekber. .ibn ı Arabi **Akıl ve fikir Allah ın size bahşettiği yaygıdır, siz onda oturun ama yayılmayın'**....Vallahi te Billahi te hala bize Işık oluyorlar. Allah Sirlarini ali etsin...Sefaatlarini Nasib etsin. İnşallah. Ellerinden öperiz orada.. .O ve diger yüce Pirlerin,Bilgelerin ..onlar olmazsa Biz nerdeee Kurani ı Kerimde ve Hadislerde Bulacağız bu Hakikatlari ömrümüz yetmezdi. Bu ve benzerlerin sadece akıl ile yürüyen Hikmet ve irfan yoksunu zavallıların elinde kalırdık. Maazallah. .!.
Bilge Kağan 02 Mart 2019 16:53
1)Mezkur şahsa bu üslup ile cevap vermenizi yadırgamadığım gibi yazının 'genel muhtevası' nı da yadırgamadım! . Satır aralarında muhaddisler, gelenekçiler ve aslında ismen zikretmeseniz de size muhalif herkes; 'Ebubekir sana söylüyorum ey cahiller siz anlayın' tarzında haftalık azar ve aşağılama dan nasibini almış yine. Tam bir oryantalist tavır sizinki;bir hafta Gazali işitir azarı, bir hafta İbn Arabi 'ne dediği anlaşılmayan adam' olur, bir hafta bir şahıs bahanesi ile 'savulun ülen bre cahiller' diyerek herkes nasibi alır.
divani 02 Mart 2019 16:50
malesef bu yazıda da bir cevap yok
Yorumcu 02 Mart 2019 15:56
Hocam, yazdıklarınızı ve yazılarınıza yapılan yorumları epeydir takip ediyorum. Tıpkı benim gibi diğer birçok Karar okuru da polemik eksenli yazılarınızdan sıkıldı. Son yazılarınızda sözün şehvetine kapılıp antipatik bir üsluba büründünüz. Sizi tatmin ediyor olabilir bu tür yazılarınız ama bizi etmiyor.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 15:33
Seviyesiz adam, medrese kaçkını dediklerin asıl alimlerdir
Karar Okuru 03 Mart 2019 14:27
2
Asıl alim dediğin adamın yalan söylediği, iftira attığını söylüyor Mustafa hoca buna bir cevabın yok ama hoca yalan söyleyen, iftira atan Sifil hocayı deşifre ettiği için ona hakaret ediyorsun değil mi,? “Tencere kapak” misali hoca öğrenci bir biriniz bulmuşsunuz, yalanlarınız, iftiralarınızla birlikte haşrolun, başka ne diyeyim.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 15:27
Peki ben, gerçek İslam'ın, bütün sorunlarımıza, hatta dünyanın da bütün sorunlarına diyecek bir şeyi, gösterecek bir yolu olduğundan emin olan, bu alanda ilk ve ehil ellerden bunun temel kaynakları hakkında aydınlanmak isteyen biri kime inanacak şimdi ? Bu bilenleri, yada bilmesi gerekenleri böyle birbirinin gırtlağında görünce, bilmeyenlere yada az bilenlere ne söylenebilir ? Aynı kulvarda olması gerekenler bu denli karşıt olabiliyorsa, düşmanın karşısında kim duracak ? Allah sonumuzu hayretsin.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 14:49
Mustafa Öztürk her seferinde bir yakan ve uydurma polemik üzerinden gündemde kalmanın mücadelesi veriyor.. gündemde kalmak istersen gut Cem Yılmaz gibi komik şeyler söyle... Din üzerinden cambazlık yapma!!!
KARAR OKURU 02 Mart 2019 13:45
Allah bu seviyesiz insanlara fırsat vermesin, ve Mustafa hocamın her saniyesine, her salisesini, yazdığı her harfini misliyle mükafatlandırsın, Allah hocamın ilmini aryırsın.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 06:19
3
Allah kuranı peygamber yazdı diyen seni hocanla haşretsin
KARAR OKURU 02 Mart 2019 12:57
Mustafa Hocam sizde bilgi var, dil var azim ve hırs da var. Önce şu Islâm aleminin genel itikadi yanlışlarını ve ha gi tarihten itibaren nasil yoldan cikildigini ortaya koyup düzeltmek için bir uluslararası platform kurup tartışmaya açsanız sonra da hristiyanlık ve yahudi ligin ne zaman nerelerde ve nasıl sirati mustakimden ayrıldığını ortaya koysanız büyük bir hizmet yapmış olacaksınız. Latince ve ıbranice de öğrenmeniz veya bilenleri yanınıza almanız gerekecek. Dinler tarihi+ özelde ıslam tarihi ve akidesi+ modern hukuk ve yönetim usulleri ile felsefe
KARAR OKURU 02 Mart 2019 12:54
Saf ortalama halk olarak bu kavgadan bıktık artık.Alibabanın kecileri gibi birbirinizden nemalanıyorsunuz.BIKTIK.Gılu kalden.Elhamdülillah müslümanım.Tarihteki yasanmış tartışmaları bugüne tasımayın.Halkın sorunu iman,salih amel güzel ahlaktır.Yorulduk yahu.Kördöğüşü bırakın artık.Bakın haberlere bir.Cinayet,gasb,trafik magandalığı ,hırsızlık,boşanma oranları........Nereye gidiyoruz.Yaklaştı yaklaşmakta olan...Zerre miktarı hayr ve şerden hesab var.,..
metin p. 02 Mart 2019 12:18
kuran müfessiri sayın hocam siz de bilirsiniz ki kuran okumaya başladığımızda sadece bir kere euzü çekip okumamıza devam ederiz.siz kuranı okumayıp hala euzude kaldınız.bize ilimden bahsedin.tartışmasını değil.hem de faydasız tartışma.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 12:11
Sizde ilmi felsefeden ve demogojiden ibaret sayıyorsunuz sayın yazar. Laf kalabalığı yapıp ilginç bir şey söylüyeyim adımı duyurayım havasını estiriyorsunuz.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 12:10
Sayın Öztürk; Bu millet. - Hadis uyduranlardan, - Cennet satanlardan, -Felsefi yorumu bilim sananlardan, -Kuranı sofistike bulanlardan, BIKTI...........................
ÖTÜKENLİKURT 02 Mart 2019 11:48
KURANDAKİ DİN / UYDURULAN DİN arasındaki çatışmanın bir yansımasıdır bu! Uydurma dine inanan bir kişi değil doçent, ord. profesör bile olsa sözüne itibar edilemez! Ben KURAMER'in yayınladığı 4 kitap okudum, hepsi de mükemmel eserlerdi... Çok faydalı bir kuruluş, dilerim etkinliği sürekli artar ve bu yobazlara fazla etki alanı bırakmaz... Yolunuz aydınlık hocam, sizin gibi aydınlık fikirli hocaların sayısı arttıkça deizme kayan gençlerin sayısı azalacaktır...
KARAR OKURU 17 Mart 2019 12:11
0
İslamoğlu'nun "indirilmiş din"ine iman etmiş kardeşim selam
KARAR OKURU 02 Mart 2019 11:20
Çok haklısın üstadım.Senin ömründe zannediyorum böyle yobazlıklarla mücadele ile geçecek.Farklı bir imtihanın var..Bu zorlu yolu bilerek seçtiniz o zaman darılma yok dayanma var.Bir kere daha "HASBUNALLAHU VE Nİ'MEL VEKİL de yoluna devam et.Rabbim seni her türlü kötülüklerden muhafaza buyursun.Mehmet ŞAHİN -(Emekli)-Sorgun/YOZGAT
Karar okuru 02 Mart 2019 10:38
Bunların yararlı tartışma olup olmadığını anlamaya çalışıyorum
Malatyalı 02 Mart 2019 10:17
1978'den itibaren politize olmuş İlahiyatlardan mezun olan, üfürük dipnot akademisyenleri... Beleş umrelerde tur atarak tahsisli tv ekranları ile meşhur olup kamu bütçeli iftar sofralarında elde kürdan meslektaşı ile kayıkçı kavgasına tutuşmuş obez allameler... Tanzim satış kuyruğundaki ahali size niye kulak versin ki ? Umurun da mı !
bozeren 02 Mart 2019 10:13
bence "mevzu" hadis denmemelidir. bu kelimenin açık anlamı yazılmalı, "uydurma" hadis denmelidir. mevzu sözü türkçede başka anlam yüklenmiş olup olumlu bir durumu çağrıştırmaktadır. buradaki terim anlamındaki fecaati göstermemekte, bu da mevzu hadis meraklılarının işine gelmektedir.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 10:11
Mustafa hoca evvelki polemik nahoştu. Senin gibi bir er kişiye yakışmamıştı amma bu haftaki polemiğin hakaret yerine hakkı veciz bir uslûp ile neşretme olmuş. Güzel olmuş, hoş olmuş. İnşaallah o hadis doçenti yazıyı okur da biraz utanır kendinden. Sağlıcakla kalasın..
KARAR OKURU 02 Mart 2019 09:39
İslami bilim ve teknolojiye de ayar verecekler artık. Her şeyi biliyorlar hocam. Bir şeyi de bilmeseler şaşarım. Biz kendi cahilliğimize yanalım. Adamlar allameyi cihan. Bu hadisçinin bir benzeri, kıdemli prof., bir ilahiyat fakültesinde dünyanın düz olduğunu anlatıyor. Adamlar astronomide de uzman.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 08:59
Hadis usulünde kizbu'r-ravi, Peygamber adına yalan uydurmayı veya ravinin hadisteki yalancılığını ifade eder. Ravinin günlük hayatındaki yalancılığı ise ittihamu'r-ravi bi'l-kizb olarak ifade edilir. Kavramları yerli yerince kullanmakta fayda var.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 07:56
Herşeyin sahibi olduğunu sanan, âleme nizam vermeye çalışan, güç ellerine geçince istibdat dönemi asrîlerinden farkı olmayan, fetöden boşalan koltuğa hop diye oturan, yıllardır ağzı salyalı bugünleri beklemiş zıpçıktı bir güruh var maalesef. Yaz hocam etraflıca yaz..
Halil 02 Mart 2019 07:33
Tenkit ettiklerinizle aynı üslup ve benzer sû-i zanla yazmışsınız.Kavgayı ve didişmeyi ne çok seviyorsunuz. Sayın yazar, gerçek alimin üslubu böyle olmamalı.
......... 02 Mart 2019 09:35
3
Nasıl olmalı? Ebu Bekir sifil mesnetsiz konuşsa da, iftira atsa da sineye mi çekmeli?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 06:20
3
ne alimi yav. neyin alimi
KARAR OKUR 02 Mart 2019 07:15
Yine harika bir yazı olmuş! Eee, ne de olsa, yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Bu medrese kaçıklarından illallah!
KARAR OKURU 02 Mart 2019 07:11
Bu adam her kimse yaptığı tek kelime ile "ahlaksız"lıktır. Ancak siz de son bir aydır vahyin lafız-ilişkisi konusunda Süyûtî, Zerkeşi, Ebû Hanife ve İbn Sinâ'ya ifade etmediklerini yükleyerek aynı şeyi yapıyorsunuz. Onun için saydığınız "meta'inlerin" bir kısmı size de geçerlidir. Özellikle hadis literatüründe yer alan "tedlîs" kavramını çok iyi biliyorsunuz. Bir de adaletin iki şartından biri "kişiliğe" halel getiren şeylerden kaçınmaktır. Herkese tonlarca hakaret ederek bu sıfatınızı da kaybettiniz.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 07:55
3
İşte bu olmadı, eğer twitterde hocanın yediği küfürlerin binde birine siz muhatap olsaydınız bu yorumu yazdığınıza bile pişman olurdunuz. Ayrıca hoca vahiyle ilgili görüşünü filan alimler de savundu demedi, o alimlerin kitaplarında da bu görüş var dedi. Hem tedlis hem Müstekreh tevil yapmayalım lütfen.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 11:11
3
Dostum, şahsiyet çok önemli bir husustur. Hoca'ya hakaret eden bazılarının "tekfirci" ve "terbiyesiz" olduklarını gayet iyi biliyorum. Ancak hoca ilmi olsun veya olmasın onu eleştiren herkesi aynı kefeye koyarak tonlarca hakaret etti. "Polemikse polemik" yazısının yarısı meslektaşlarına hakarettir. Bu mudur ilmilik?
KARAR OKURU 02 Mart 2019 02:52
Ağzınıza sağlık... Az bile söylemişsiniz.
musto 02 Mart 2019 01:58
Onlar o praları alacak ve devri saadet yaşayacaklar o imkanları sağlayan şeyhlerini uçuracaklar. Gariban araştırma görevlileri , doktor vb bilim üreteceklerde karın tokluğuna çalışacak sonrada bilim ilerlemiyor yurt dışına beyin göçü oluyor diye döğünüyoruz.
KARAR OKURU 02 Mart 2019 01:36
Bunları söyleyen hadisçi. Bizim sorunumuz bu zaten hocam. Yaptığımız her işin içi boş.
Muhtefi. .. 02 Mart 2019 00:48
Hz Seyh Sadi'nin kitabında okumuştum İlme meraklı birkaç Dost duymuşlar uzak bir diyarda Din ı bütün Allahın Veli bir kulu varmış. Uzun bir yol gitmişler ac biilaç varmışlar Adam onlari eve buyur etmiş. Sohbet, Muhabbet sonra kapıya kadar ayakkabilarini cevirmis ve ugurlamis yine aç biilac yollara düşmüşler biri demiski Ulan Ensemize tokat atsaydı da bir LOKMA Bişey verseydi. .Hocanin GOZUNDEN YAŞ. .EVİNDEN AŞ çıkmaz. (İstisna kaideyi bozmaz ) ..kusura bakmayın mollalar böyledir bu. Ben demiyorum ATA SÖZÜ. ..:))))..
KARAR OKURU 02 Mart 2019 00:17
Polemikse polemik
KARAR OKURU 02 Mart 2019 00:04
Hocam bunlarda utanmaz yüz var. Yazıp da adam yerine koyma ahlaksızları
KARAR OKURU 02 Mart 2019 09:30
7
Ya hocam yaz. Ahlaksız sefilleri herkes tanısın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN