Back To Top
Artık kamu reformu zamanı

Artık kamu reformu zamanı

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 09:44
- A +

Nihayet seçim maratonu bitti…

Bilen bilir. Seçim lafı işitildiği anda, kamu çalışanları el frenini çeker. İşler rölantiye alınır. Bakanlar, üst düzey yöneticiler siyasetin zirvelerine bayrak gösterme yarışına girerler. Orta düzey yöneticiler, seçim sonucuna göre pozisyon alacak şekilde sessizleşir beklemeye geçerler. Seçim sürecinde kimse, kendi iş tanımında olsa bile inisiyatif alıp tepki çekecek bir faaliyet yapmak istemez. Sıradan memurların çoğu bu yavaşlamadan memnun şekilde “tekkeyi beklemeyi” sürdürürler.

Seçimlerin kamu mekanizmalarına bir yansıması da artan “memur alımlarıdır”. Her seçimde ciddi obezite problemleri bilinen kamu biraz daha “kilo alır”.

Geçtiğimiz yıllarda hemen hepsi kader seçimi ilan edilen sandık yarışlarından biri bitti biri başladı. Özellikle geçtiğimiz on yılda neredeyse her seneye bir seçim düştü. Bunun tabii neticesi olarak devlet kurumları müthiş bir atalete sürüklendi.

Uzun uzun düşünülmesi, planlanması gerekirken “kervan yolda düzülür” mantığıyla alelacele gerçekleştirilen “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi” geçişinin sebep olduğu birçok travma da giderilmiş değil. Kadük olduğu için değiştirilmeyi bekleyen sayısız kanun, yeni ihdas edilen, adı belli ama kadrosu, mevzuatı bulunmayan kurumlar, çalışanların özlük hakları ile ilgili belirsizlikler ilgi bekliyor.

Şimdi nihayet önümüzde “seçimsiz” geçirebileceğimiz uzunca bir süre bulunuyor. Üzerine ölü toprağı serpilmiş, adeta felç olmuş devlet kurumlarının ıslahı için böylesi bir “fırsat penceresi” kolay kolay ele geçmez. Uzun zamandır yapılması düşünülen kamu reformu için daha uygun bir zaman olamaz.

Yaşanan derin ekonomik krizin de zorlayacağı istikamette bazı radikal kararların alınması gerekiyor.

Dişe dokunur hiçbir şey yapmadığı halde çok yüksek maaşlar alan bu kadar çok memuru bir kambur gibi taşımaya devam edemez devlet.

Hele hele işe bile gelmeden, “bankamatik memuru” olmayı kabullenebilmiş, çalışmadan “kazandığı” paranın haramlığını umursamayan asalak tipleri “beslemeye” asla devam edemez.

Parmak ısırtan maaşlar karşılığında devlet şirketlerinde istihdam edilen ama ne yapacaklarını, nasıl yapacaklarını planlayabilecek nitelikte yöneticileri olmadığı için bütün gününü çay kahve içip dedikodu yaparak geçiren uzmanların, mühendislerin verimsizliğine çareler üretmek zorundayız.

“Ölçemediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemez, kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz” demiş meşhur yönetim bilimci Peter Drucker. Kamu personelini ölesiye dehşete düşürse de performans ölçümü, iç kontrol, denetim mekanizmaları gibi konular tekrar ele alınmak zorunda. Âdil, istismara olabildiğince kapalı, şeffaf ve etkin kontrol mekanizmaları kurgulanmalı.

İş güvenliğini mükemmelen temin eden ama öte yandan etkin bir yönetimi neredeyse imkânsız kılan 657 sayılı devlet memurları kanunu değişmek zorunda.

Çalışacağı kimseleri seçemeyen, başarısız olan yahut kapasitesinin yetersiz olduğu anlaşılan çalışanlarına yol veremeyen idarecilerden bir şey beklenemeyeceğini artık anlamış olmamız gerekiyor.

Ne yaparsa yapsın, çalışsın ya da çalışmasın, verilen görevi yerine getirsin ya da getirmesin, bir kez kapağı memuriyete atmış herkesin maaş almaya devam etmesini garanti eden bir yapının verimsizlik ve suiistimalden başka hiçbir netice doğurmayacağı teslim edilmeli.

Devlet dairelerini, üstün performansın hiçbir karşılığının olmadığı, “madalya mı takacaklar” klişesiyle bir şeyler yapmaya çalışan her gencin azim ve idealizminin derhal köreltildiği ömür törpüsü iş yerleri olmaktan çıkartmak en önemli hedef hâline getirilmeli.

Nepotizmle mücadele bayrağı açılıp, akraba kayırmacılığının vicdanları kanatan bir ahlaksızlık olduğu herkese belletilmeli. Liyakat kriterlerinin objektif, şeffaf ve âdil biçimde belirlenip uygulandığı bir insan kaynakları rejimine geçilmeli. Bu kriterleri karşılayamayan personelin ayıklanmasının kanserli dokuların alınması gibi vücudun genel sağlığı için elzem olduğu, bahse konu operasyonda gecikilirse kanserin tüm organlara yayılacağı görülmeli.

Devletin özel sektörle haksız bir rekabete girmesine, son derece verimsiz şekilde kullandığı insan kaynağını vakumlamasına artık bir son verilmeli.

Bir an tereddüde gerek yok. Kamu reformu için gecikilen her saniye ülke adına büyük kayıptır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:35
Şimdi de memurlara mı kafayı taktınız? Yüksek memur maaaşı mı? Pardon da memur 20-30 bin alıyor da bizim mi haberimiz yok? Öyle güzelse, çay kahve içerek gidiyorsa o iş o kadar kolaysa siz de girin kpss'ye atın kapağı memuriyete!
Ahmet yıldız 30 Haziran 2019 21:46
0
Kamu reformu niye şart.Çalışan hak ettiğini almıyor.Çalışmayana müeyyide yok.Siz çalışıyorsanız rahatsız olmanıza gerek yok..
İsmail 26 Haziran 2019 01:42
tespitlerinize harfiyen katılıyoruz ama ümidimiz yok,idare devletçiliği benimsemiyor,ümmetçiliği benimsiyor ama onunda geriğini yapmıyor,işini ehline değil de yakınına veriyor..
gazanfer 25 Haziran 2019 23:08
pek güzel, pek doğru tesbitler, kutlarım sn yazar..
cemal özgüven 25 Haziran 2019 18:58
Çok güzel bir yazı. Eş, dost, akrabalarımızı (bu arada ekleyeyim, hemşehrilerimizi ve siyasi yandaşlarımızı) kayırmamızın (ve bunun neticesinde, liyakat sahibi kulların haklarını yememizin) vicdanları kanatan bir ahlaksızlık olduğunu ifade ederek, inanıyorum ki, memleketimize hizmet etmiş oldunuz. Ahlak hiyerarşimizi yeniden düzenlemediğimiz, yani ahlakın belden yukarı unsurlarını üst sıralara yerleştirmediğimiz müddetçe, hiç bir reformu kalıcı ve köklü bir biçimde yapamayız.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:39
Kim yapacak bunu?
Dr Ali Kurt 25 Haziran 2019 14:51
tamamen bir an önce yapılması kaçınılmaz konular ağzınıza sağlık
karar1 25 Haziran 2019 13:45
"“Ölçemediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemez, kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz” demiş meşhur yönetim bilimci Peter Drucker. Kamu personelini ölesiye dehşete düşürse de performans ölçümü, iç kontrol, denetim mekanizmaları gibi konular tekrar ele alınmak zorunda. Âdil, istismara olabildiğince kapalı, şeffaf ve etkin kontrol mekanizmaları kurgulanmalı."bu çok doğru bir tespit ama kendi yönetmekten aciz hale gelmişlere bırakılmayacak kadar önemli.bu yönetimden adil,iyi güzel bir sistem beklemek ölü gözünden yaş beklemektir.seneler önce sicil yönetmeliğini kaldırdılar yerine bir şey ..
Akif hoca 25 Haziran 2019 11:25
özel sektörde reform yapmadan kamuda reform yapamazsın. özelde insanların köle gibi çalıştırılıp verdikleri asgari ücretin yarısının tekrar patron tarafından alınmasına, kafasına estiği anda çalışanı kapı dışarı etmesine, deneme süresi deyip aylarca maaş vermemesine, sigortasız çalıştırılmaya engel olamazsan, özel sektörü ıslah edemezsen herkesin gözü kamuda olur. kamuda çalışmak için insanlar her yolu kullanır ve 657 'yi de değiştiremezsiniz.
Realist 25 Haziran 2019 11:10
Son seçimde gördüğümüz gibi belediyeye 200bin yeni eleman alacağim, yada belediye çalışanlarının maaşını tavan ücrete çıkaracağım vaadi tutuyorsa dediklerinizi yapacak bir siyasi irade ülkemizde malesef çıkmaz
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:18
Söylemek istemezdim ama, kamuda işler böyle gelmiş böyle gidecek yine. Umarım bir baba Yiğit çıkar ve elzem olan kamu hizmetletleri ve görevlileri için gerçek reformu yapar inşallah
takip'ciniz 25 Haziran 2019 09:32
Güzel Türkiye'mizin ,, --güzel bir seçim sistemine ihtiyacı var. --vali ve kaymakamlar her meslekten olmalı, sahil bölgelerinde vali ve kaymaklar ' turizm otelcilik ve işletmecilik mezunu ' olabilmeli,,,,Tarım bölgelerinde ' ziraat mühendisi ',, hayvancılık bölgelerinde de vali ve kaymakamlar ' veteriner olabilmeli ',, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa gibi ''sanayi '' şehirlerinde vali ve kaymakamlar ''makina mühendisi, elektronik, bilgisayar veya tekstil mühendisi olmalı''' avukat / kamu yönetimi / maliye / muhasebe /////// kumpasından kurtulmalıyız...
Mahmut 25 Haziran 2019 08:43
Çalıştığım kuruma dişe dokunur hiçbir katkı yapmayan/yapamayan bir devlet memuru olarak yapılacak reformu kesinlikle destekliyorum.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:35
Cok dogru bir yazi am a kim dinler memur alimina devam su yurtdisina sozde gorev icin giden hocasini ogertmenini atesisini durdursa turkiye kurtulur yaptiklari biseyyok ye ic Yat ne soran var ne denetim
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:10
Kim yapacak? Dediklerinizin tarihi Osmanlı'daki ıslahat çabaları kadar eski zaten. Yapmaya kalkanlar olmuştur. Ancak menfaati zedelenenlerin direnci bunu boğar. Süreçler yarım kalır, yeni gelen başka telden çalmaya başlar. Harcanan para, zaman, işgücü yanına kar kalır. Projelerin önemli kısmı da gerçek çözüm üretmez. Bunu sürekli yaşayan bir arkadaşım demişti: "Devlete hizmetimi, engelleyebildiğim projelerle yapıyorum." Çözümü ben de bilmiyorum.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:24
Bu saydiklarinizin hepsi elzem de, iktidarin bunlari yapabilecek zihniyeti ve kapasitesi var mi? Yarim yamalak da olsa varolan tum kurum ve kurallari hic edip kamuyu felc eden bir iktidardan, felc ettikleri kamu yonetimini duzeltmelerini beklemek pek gercekci degil.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 13:09
0
Sonucunun getireceği felaketten haberiniz yok sanırım! Kurumlarda 3-5 tane ne yaptığını bilen, bahsettiğiniz kriterleri taşıyan çalışkan insan var, kontrol tablosunu doldurma kapasitesi olmayan yöneticiler tarafından ölçüm adı altında postalansın, bu konuyu bir daha konuşmaya gerek kalmaz!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN