Back To Top
Erdoğan tehlikenin farkında da!

Erdoğan tehlikenin farkında da!

- A +

Yeni sistem için meydanlarda koalisyonlar devri bitecek diye daha dün nutuklar atarken bugün nurtopu gibi iki büyük koalisyonumuz var artık…

Cumhur İttifakı’nın yanında şimdi de Millet İttifakı var, ülkemize her iki ittifak da hayırlı uğurlu olsun.

Bir de dışlanan HDP ve Kürtler var. Bu konuya kısmetse daha sonra döneriz ancak şimdiki meselemiz başka.

***

Yeni sistemin eksiklerini daha önce yazdık, söyledik. O günlerde kimse uyarılamızı anlamak istememiş ve daha çok suçlamayı tercih ederek bize ‘laga luga yapma’ ‘cart curt etme’ diyerek ayar çekmeye çalışanlar da olmuştu.

Merak ediyorum bu rahatsız tipler şimdi ne düşünüyor!

Referandum öncesi yazdığım bir yazıdan uzun bir alıntı yapmak istiyorum: (1 Şubat 2017, Artıları ve Eksileri ile)

“Bu sistemde bir adayın başkanlığı için yüzde 51 gerekirken partisi daha az oy alabilir hatta mecliste yasama çoğunluğunu elde etmesine bile gerek yok.

***

Başkana o kadar geniş bir yetki alanı verilmiş ki yürütme ile ilgili atamalarının hiçbirisinde meclis onayına ve dolayısıyla da desteğine ihtiyacı yok. ‘Mevcut yetkiler bana yeter’ diyen bir başkan meclissiz ülkeyi beş yıl yönetebilir. Bu durum bürokratik vesayeti belki kıracaktır ama tepe nokta ve kadroların daha doğrusu Başkanın icraatlarının denetlenmesinde ciddi bir sıkıntı doğuracak. Sistemin belki de en çok tartışılması gereken noktası bu. Meclisin, Başkanı ve uygulamalarını denetleme olanağı daha fazla olmalıydı. Var gibi görünenler ise çok zayıf.

Bu nedenle ‘Evet’ derken bu yetkileri kullanacak CHP, MHP ya da HDP’li bir başkanın aynı şekilde kullanmasına rıza gösterip gösteremeyeceğimizi de düşünmemiz gerekiyor.

***

Çok zor olmakla birlikte, başkan kanunla belirlenmiş alanlarda kararname çıkaramayacağı için meclis -koşullar oluşursa- başkanı kısıtlayan kanunlar çıkararak başkanı baypas etme yoluna gidebilir. Yasama organınca baypass edilen bir başkan bu durumu ya sineye çekecek ya da seçime gidecektir.”

Tabii ki o günlerde bu tür ihtimalleri kimse çok da fazla görmüyordu.

Bugün için ise görünürde Cumhur İttifakı seçimi kazanmaya yakın gözükse de sandıkta beklenmedik sürprizlerin yaşanma ihtimali var. Çünkü geçmişteki hiçbir seçim öncesinde yaşamadığımız bir hava var ve bu havanın neye gebe olduğu da meçhul.

Cumhur ittifakının kazanması halinde bile havanın yeterince durulmama ihtimali var.

Sebeplerini açacak olursak:

Ak Parti-MHP ittifakı (BBP’yi saymıyorum) Bahçeli faktörü nedeniyle çok da güvenilir bir ortaklık hissi vermiyor.

MHP gibi küçük ama her daim derin devletin iki partisinden (diğeri CHP) biri gibi hareket eden bir parti var işin içinde. Böyle bir partinin gelecekte Erdoğan’ı yarı yolda bırakmayacağının bir garantisi yok.

Hemen hatırlatalım: 2002’de ülkeyi erken seçime götüren ve yol arkadaşlarını da baraj altına iterek siyasi tarihimizden silinmesine yol açanın MHP ve Bahçeli olduğunu eskiler çok iyi bilir.

Yakın geçmişte gündemden düşmüşken ‘haydi başkanlığa geçelim’ diyerek birden bire yeni sistemi kucağımıza bırakan da MHP ve Bahçeli idi.

Ve son hareket, Erdoğan’ın kırmızı çizgisine rağmen ülkeyi yeniden erkenin de erkeni bir seçime götüren de yine Bahçeli ve MHP’si oldu.

***

Hamama giren terlermiş derler. Sanırım Erdoğan da bu tehlikenin farkında ve bu nedenle partililerini “Cumhurbaşkanlığında oyumuz Erdoğan’a, milletvekilliğinde başka partiye” söylentilerine karşı sertçe uyarıyor.

24 Haziran seçimlerini Cumhur İttifakı kazansa bile Ak Parti’nin mecliste salt çoğunluğu elde edememe gibi bir tehlikesi var. Böyle bir tablonun ileride Ak Parti için büyük bir sıkıntı doğurmayacağını kim söyleyebilir?

İttifakların baraj sorunu yok; HDP’nin de barajı geçebileceğini düşünürsek işler iyice karışabilir.

Son referandumda Ak Parti-MHP ittifakının büyük şehirlerde yüzde 50’yi geçemediği düşünülürse ortaya çıkacak tablo çok sıkıntılı olabilir.

***

Erdoğan Cumhurbaşkanı olsa bile MHP ve Bahçeli’nin geçmişte sık sık yaptığı gibi ipe ne zaman un sereceği belli olmaz. Herhalde Erdoğan da böyle bir ihtimali hiçbir zaman aklından çıkarmayacaktır.

Böyle bir tablo ortaya çıkarsa iplerin koptuğu gün meclisin Erdoğan aleyhine çalışmasını kim engelleyebilir ki?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 19:12
Yazarın derdine bak!neymiş meclis reyislerini by-pass edermiymiş vıttırıvıt! Bunu mu görüyosun dert olarak? Ya bir gün utanacaksınız bu miyopluklarınızdan, yani umarım utanacak seviyeye ulaşırsınız, o bile bir seviye! Paramız devalüe olmuş, olmaya devam ediyor, nerede duracağı belli olmayan bir girdabın içindeyiz, ABD artık açıktan utanmazca ve dahi hayasızca bölgeye son ölümcül darbeyi vurmak üzere ve biz bir sürü yanlış dış politika yüzünden yalnız kalmışız, yaz yaz bitmez ve tüüüüm bunların nedeni ortak bir akıl üretememiş olmamız, tek
murat 09 Mayıs 2018 16:06
Anlayamadığım şey, milletvekilleri ilk oylamada mı seçilecek? Başkan ilk oylamada seçilemez ise daha sonraki oylamaya, mecliste azınlıkta kalan bir partinin genel başkanı olarak mı girecek? Eğer böyle ise ciddi bir güvensizlik ortamı oluşabilir.
akif 09 Mayıs 2018 15:46
ne alaka erdoğan istemese bahçelinin demesiyle seçime mi gider
işsiz eyt li 09 Mayıs 2018 15:12
eyt izlemeye devam ediyor
Seyfullah YANIK 09 Mayıs 2018 14:55
Ak Parti ve MHP nin birlikte hareket etmesinin artısı daha fazladır.Çokça menfaat azca zararı def eder.İslam hukukunun kaidesidir.2015 Haziran seçimleri sonrası en makul koalisyonAk Parti ve MHP koalisyonu idi.Sayın bahçeli gayet iyi bir hamle ile en erken ne zaman olacaksa seçim dedi ve ERDOĞAN da bunu iyi bildiği için işi yavaşdan aldı ve Ak Partinin 1 kasım zaferi ile sonuçlandı.Bu sefer DAVUTOĞLU ile ERDOĞAN baypas edilmek istendi ve zaafiyetin lüzumu üzerine değişim oldu.
Denizci Alperen 09 Mayıs 2018 12:48
Dost acı söyler derler kalemine sağlık sayın yazar bütün bunlar dikkate alınmalıydı
Korhan 09 Mayıs 2018 11:30
2017 anayasa değişikliğimiz bir sistem nasıl tasarlanmaz sorusunun cevabıdır. Ucuz hesapçılıkla, yangından mal kaçırır gibi, kendin çal kendin oyna anayasa değiştirirsen bu kadar olur.
OYLAR SAADETE 09 Mayıs 2018 10:22
Sayın Bahçeli'nin ipine sarılan veya onun zihin kafesine giren bütün siyasetçiler kaybederken Bahçeli koltuğunda oturmaya devam etmeyi başarmış bir siyasetçidir. Millet artık değişim ve huzur istiyor. Allahın izniyle Saadet partisi bu seçimlerde akp'yi siler süpürür. Oyların bölünmesini istemiyorsanız sizleri de Saadete bekleriz.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 11:11
1
tek çıkış yolumuz Saadet.İnşallah
Seyfullah YANIK 09 Mayıs 2018 15:07
20
SAADET mi? o kim,nerde,
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 09:48
Çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı teşekkürler
Fatih Kömürcüoğlu 09 Mayıs 2018 09:34
En mükemmel sistem yampiri adamların elinde yalpalar, en kötü kurgulanmış bir sistem ise bazen doğru insanların elinde düzgün işler. Ben yeni sisteme karşı değilim ama koalisyonlar tarih oluyor lafının koca bir yalan olduğunu da söylemiştim. Yeni sistem şu anki haliyle eskisinden de kötü ama yüksek yargı üyeliklerinin seçimi tamamen Meclise bırakılırsa ve dar bölge seçim sistemine geçilirse pekala uygulanabilir.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 08:38
Bir kere seçimi Tayyip Bey hem Başkan olarak hem de Meclisteki sayı olarak alacak. Bundan şüpheniz olmasın.Faraza ki Mecliste çoğunluğu alamadi.Hiçbir şey olmaz.Uzlasma ve anlaşma kendiliğinden gelecek.Ne Başkan ne de Meclis ülkeyi yeniden seçime götürmeyi göze alamaz.
N.Taskesen 09 Mayıs 2018 12:51
0
Alacak derken? Falmi baktirdin yoksa birilerinden habermi geldi
hakan temür 14 Mayıs 2018 00:35
0
n taşkesen fal bakmaya gerek yok yıllardı nalı toplayan falı baktıran sizin gibi koyunlar neyse kaybeden pehlivan güreşe doymazmış yolla DEVAM
Patavatsız 09 Mayıs 2018 08:14
koalisyon kavgaları seçim sonuna kalmaması önunde olması daha iyi değilmi düşünsene seçim oldu kurlamıyo lanet hükümet aylar geçiyor yok bi daha seçim yok hükümetii bozma tehditleri böyle iyi baştan anlaşın işte.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 15:09
1
Seçimden sonra dağılmayacağını nereden biliyoruz o ittifakların?
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 08:11
Ben bir yazılımcıyım. Herhangi bir bir kod bloğunu gören ki hayatında ilk defa görür. Zırvalamaya başlar. Bu kod çalıimaz der. Hayır zati haliyle zaten çalışıyor dersin. Ama inatlaşma devam eder. Bazı sorunlara yol açabilir der. Ne gibi dersin. Cevap yok. Peki dersin bu konuda önerin nedir? Söyleyemediğin soruna karşın çözümün nedir dersin sus pus oturur. Çözümün yok ise kapa çeneni dersin.
selman 09 Mayıs 2018 08:54
3
Yazılıma devam et sen. Ben de bir marangozum, odunu alırım, biçerim, torna, planya, ne şekle getirmek istiyorsam getiririm. Hem marangozluk yerli ve millidir, peygamber mesleğidir.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 10:29
2
Memleketin yazılımcısı böyle ise sıradan adamı ne haldedir acaba. Dön de yazıyı bir daha oku yazar neden sorun çıkacağını açıklamış.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 12:10
0
Yazılımcı arkadaş, bir de ne demek istediğini anlatabilseydin iyiydi. Umarım yazılımların da böyle değildir.
teknik eleman 09 Mayıs 2018 13:25
0
yazılımcı arkadaşımızın CPU bozulmuş. işlem yapmıyor. :-)))
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 13:36
0
Yazılım içinde sorunlar varsa sistem çalışsa bile en ufak hatada çökecektir. Kullanıcı böyle bir yazılımı para vermez. Programdaki defolar denge, denetleme ve kuvvetler ayrılığının olmamasıdır. Programdaki bu hataları düzelterek yazarsan kullanım ömrünü ve kullanıcı sayısını çok daha artırabilirsin. Kaliteli bir programı herkes alır, kalitesizi ise bir programıysa kandıra bildiklerin.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 14:06
0
Modern dünyada uzun süre kod, yazılımla uğraşanların şahitliği kabul edilmiyor. Neden dersiniz? Muhakeme yetenekleri zayıfladığı için.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 15:11
0
Her şeyin başı eğitim.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 00:49
Dışlanan HDP ve KÜRTLER derken Pkk'yı açıkça destekleyen HDP tamam da hangi Kürtler dışlanıyormuş onu da söyleseydin. PKK'da dışlanıyor. Rahatsız olan var mı?
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 13:54
0
HUDA PAR dışlanıyor.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 00:22
Koalisyonların biteceğini söyleyen kimdi acaba...Herkes biliyor ki niyet başka, bu bahane sadece işin kılıfı.
cevat karakalem 09 Mayıs 2018 00:20
Kritik nokta HDP'nin baraji gecmesi. Ben ortada goruyorum.Bekleyip gorecegiz.
Adalet Yakın 09 Mayıs 2018 15:15
0
HDP barajı rahatlıkla geçecek güneydoğu’da her yer polis her yer asker 90’lardaki gibi. AKP neredeyse hiç oy alamayacak oradan. Halk mutsuz. İYİ parti ile AkP’nin tabanı da çok geçişken, bu seçim sürprizlere gebe.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN