Back To Top
‘Sünnisiyle Alevisiyle bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız’

‘Sünnisiyle Alevisiyle bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız’

 - Son Güncelleme: 11.09.2019 Çarşamba 11:39
- A +

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü Malatya mitinginde Suriye bağlamında son gelişmeleri değerlendirirken şöyle bir cümle kurdu: “Milletimizin zenginliği olarak gördüğümüz farklılıklarımıza saldırıyorlar. Türkiye’yi tekrar kendi içine kapatmak istiyorlar. Bizde Sünnilik Alevilik diye bir ayrım var mı? Sünnisiyle Alevisiyle bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Bizi bölmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.” 

Hakkını vermek gerekir ki Erdoğan geçmişte bu ülke için imkansız denen pek çok şeyin konuşulmasına vesile oldu. Amalı cümlelerden hoşlanmam ama pek çok konuda maalesef geriye gittik. Bizde Sünnilik Alevilik ayrımı yok demek kolay ama bunu sahaya yansıtmak hiç de kolay değil. Nitekim Ak Parti iktidarlarının en başarısız olduğu konulardan biridir Alevilerin taleplerinin karşılanması. 

Bir sürü çalıştay yapıldı. Önce Alevilerin bölünmüşlüğünden dem vuruldu ama Aleviler ortak taleplerle geldiler. Ortak taleplerle gelince bu kez de Sünniler ne der noktasına gidildi. Alevilere atılan her gülücük maalesef ya seçim ya da referandum süreçlerine kurban verildi. Evdeki bulgurdan olmamak için Alevilerin talepleri hep ötelendi, en sonunda da buzdolabına konuldu. Hatırlayın “Alevi Çalıştayları Nihai Raporu” bile süreç neredeyse tamamen kapatıldıktan sonra kamuoyuna açıklandı. 

Bugünlerde de zaman zaman dillendirilen Gezi Sürecinde Alevilerin neden fazlasıyla aktif olduğunu iktidar hiçbir zaman anlamak istemedi. Statükocu, vesayetçi Kemalist reflekslerle Alevilerin tepkileri aynı kapta değerlendirme kolaycılığına kaçıldı. 

Ve bunca yıllık iktidar sürecinden sonra Aleviler devlet kapılarının kendi çocuklarına kapalı olduğunu düşünüyor, ekonomik olarak dışlanmış hissediyor, bir zamanlar dindarların kendilerini merkezin dışında gördüğü gibi hissediyorsa bunun tek suçlusu Alevilerin kendilerini Ak Partiden soyutlamaları değildir herhalde! Bunca yıllık iktidar birkaç tane bile olsa yüksek rütbeli Alevi kökenli bürokrat çıkaramamışsa bu bir ayıp değil midir? Ne Alevi Vali ne de Milli Eğitim Müdürü adı bile telaffuz edilemiyorsa burada bir sıkıntı yok mudur? Hakimi, savcısı, genel müdürü, şube müdürü??? 

*** 

Fazla derinlere inmeden basit bir karşılaştırma yapacağım, o oldu bu oldu demeden. Bu ülkede Şeb-i Aruz Törenleri her yıl en üst düzey devlet protokolü katılımları ile yapılırken ve bu özel günü TRT bir kere bile unutmazken Muharrem ayı TRT tarafından zoraki hatırlanıyorsa burada bir sorun yok mudur? 

Pazartesi günü 10 Muharremdi ve Aleviler için derin bir yası ifade ediyordu. TRT ise Muharrem ayını pazartesi gecesi saat 23:15’de, herhalde herkes yatıp uyusun da izlemesinler diye “Ehl-i Beyt Aşkına” adlı bir programla geçiştirdi. 

Siz bu ülkedeki milyonlarca insanın inancında çok önemli bir yer işgal eden günü ve ayı hem de onlardan alınan vergilerle finanse edilen bir kurumda öylesine geçiştiriyorsanız bunun “bir olacağız diri olacağız” söylemiyle uyuşur bir tarafı olmadığı çok açıktır. 

Bakın bu hafta okullar da açıldı ve hala 12 Eylül Darbecilerinin Anayasaya sokuşturdukları “zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri”ne dokunulduğu yok. İktidar ha bire bu zorunlu DKAB derslerinin saatlerini arttırmakla meşgul. 

Alevilerin inananı inanmayanı aynı şeyi söylüyor yıllardır; “din dersine değil, çocuklarımıza Sünnilik öğretilmesine karşıyız!” Çok makul bir istek ve diyorlar ki “biz çocuklarımıza bu derslerin verilmesini istemiyoruz. Darbecilerin dayatmasından önceki gibi seçmeli olsun. İsteyen alsın.” 

AİHM kararlarına rağmen hala biz inat ediyoruz. İçerik değiştirerek göz boyamakla meşgulüz. Denge kuralım diye DKAB kitaplarına serpiştirilen Alevilik-Bektaşilik bölümlerinden ne okutan memnun ne de asıl muhatapları. Halbuki işler sahada hala eski tas eski hamam devam ediyor. 

Ve işin can alıcı noktasına gelelim; bu ülkede hiç kimse –küçük bir azınlık hariç- demokrasi, özgürlük ve eşitlik istemiyor. Talep edilen kendi düşünce ve inanç dünyalarının egemen olması ve diğerlerine dayatılması. 

Bir olalım, iri olalım, diri olalım mı demiştik? 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yazı oturmamış. Ilk önce ARASTIRACAKSİNİZ. İç siyaset, politika üstü. Gömlek bile alırken İnceliyoruz. Beden ölçülerine bakıyoruz vb.Alevilik, Sunnilik deyip çıkıyorsunuz işin içinden Çalıştay oldu falan;filan. .Sünni deyince hepsi Aynı mı. Alevi denince hepsi ayni mi.?Adam Aleviyim Beseri İdeolojiler, sadece felsefe ile hayata bakıyor. Hz Ali.k.v. Niye,Neye karşı Savaştı .Sünniyim diyor. Vehhabi kafa Dogmatist ideolog vb bunlari ayırmak lazım. Politikacının cozegi konu değil. İlim, Hikmet Aşk lazım. ! Arif,Ehil insan gerek .acizane.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 02:41
0
Felsefe yapmışsiniz, adam ne güzel gerçekleri anlatmış, anlayana!
Ne felsefesi 40 türlü Alevilik var. Onlarca anlayış Sünni Mantığı var. Neyi, nasıl ayiracaksin. Kolaydı yaz, çiz geç. !..Felsefe üstü bu konular..İstikametin Dibacesi yok daha ortada. .herkesler atıp, tutuyor. .kim ne istediğini bilmiyor. (Ütopik görüşle revacta )
Erzincanli 11 Eylül 2019 16:33
Iste budur -totatiler fasizm -
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 14:04
Sayın yazar, Aleviler önce ne olduklarına ve ne istediklerine karar vermelidirler . Alevilik İslam içinde bir inanç yolu ise, neden okullardaki din derslerini kendileri için yorumlama yoluna gitmiyorlar da, din düşmanı Kemalistlerin yaptığı gibi buna topyekün karşı çıkıyorlar ? Ayrıca, ilk defa Ak parti zamanında Cemevleri dahil birçok olumlu gelişme yaşadıkları halde neden yine aynı din karşıtı refleksle Ak partiyi karşılarına almaya devam ediyorlar? Bu psikolojiyi yenmeden ne kazanabilecekleri şüpheli maalesef!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 21:37
1
'......ilk defa Ak parti zamanında .............. dahil birçok olumlu gelişme yaşadıkları halde.......', bu olumlu gelişmeler Mars'ta mı oldu, kutuplarda mı oldu da sen biliyorsun, başka bilen? Ayrıca Aleviler ne olduklarına galiba bindörtyüz yıl önce karar vermişler de senin kiralık ve karanlık beynin hala kavrayamamış. Güzel güzel uyu yavrum, iyi uykular; Adem evladısın sonuçta... Ha bak, AKP'yi eski kurucuları da karşısına almış, habarın varm'ola!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 09:14
Çağı yakalama..Aklı kullanma..Bilimi esas almaya Kemalist düşünce sistemi diyorsak..Bundan neden nefret ediyorsunuz...Ulus bilincine düşmanlıgı hangi kör kuyularda bellettiler..
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 14:46
3
09:14, “ Çağı yakalama..Aklı kullanma.. Bilimi esas alma..” Her kasaba meydanına sanatsal değeri sıfır olan bir Atatürk heykeli ve her okula tebeşir ve kara tahtadan önce alçıdan bir Atatürk büstü koymak mıdır ?
Allah Kulu 18 Eylül 2019 10:18
0
Çağı yakalama..Aklı kullanma..Bilimi esas almaya Kemalist düşünce diyen yalnızca kemalistlerdir. oluşturulmak istenen ulus bilinci değil faşizmdir.
müslüm 11 Eylül 2019 07:59
Cumhurbaşkanının söylemi farklı icraatı farklı.Tek bir alevi bakan yok.İllerde vali,ilçelerde kaymakamlar,milli eğitim müdürleri,emniyet müdürleri içinde aleviler yok.AKP li belediyelerde daire müdürleri içinde aleviler yok.Aleviler potansiyel suçlu olarak görülüyor.Diğer alevilerle ilgili konulara girmeye gerek yok.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:29
0
Olmaz ki şimdi, adamlar kendi avanelerine istikbal hazırlamayıp ta seni mi doyursunlar... Sonuçta GSMH belli, kar oranı belli, kime yedireceklerini iyi biliyorlar, bundan önceki her askeri darbenin arkasındaki güçler belli (24 Ocak kararlarını hatırla! Pasta büyüyecekti de otlakçılığa ortaklık artacaktı ya...), dış-iç güçler belli, olanlar belli... Hala mı polyannacılık? Otur olduğun yerde (!).
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 14:41
2
Kendisine oy vermeyeni birde bakan yaparak ödüllendirsin mi yani ? Nerede o bolluk ? Üzüm üzüme baka baka kararır !
Takipci 11 Eylül 2019 07:47
'Bir olalim, iri olalim, diri olalim' demissiniz, guzel bir dilek. Basimizdakilerin zehirli dili varken nasil olacak bu is?
musto 11 Eylül 2019 01:28
Geçen gün bir programda yargı tartışılıyor islamcı bir yazar zamanın Adalet bakanının yargıyı,alevi hakim ve savcılarla doldurduğunu anlatıyor bizde rövanşı aldık diyor.Durmadan ağızlarında bu tür bölücü,söylemler dolaşıyor yav kardeşim,sen adil ol kimsenin sizden inayet beklediği yok.Nabza göre şerbet vermeyi bırakın ülkenin her karış toprağında aynı dili konuşun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN