Back To Top
19 Mayıs 1919

19 Mayıs 1919

 - Son Güncelleme: 19.05.2019 Pazar 11:54
- A +

Birinci Dünya Savaşı’nın son günleri… Sadrazam Ahmet İzzet Paşa kabinesinin 16 Ekim 1918 günlü toplantısında Albay Nuri Bey askeri vaziyeti anlatıyor:

“Memleketimizin hiçbir noktasını müdafaa edecek yeterlikte kuvvet yoktur... Birkaç gün içinde belki İstanbul’a, Boğazlar’a, İzmir’e hücum edecekler... Bir avuç eşkıyanın bile memleketi işgal edebileceği hale geldik.”

Çaresiz, 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandı… Cephelerdeki kumandanlar İstanbul’da toplanıyordu.

UMUT ANADOLU’DA

Şevket Süreyya’nın “geleceğin kadrosu” dediği öncü isimler artık İstanbul’dadır: Mustafa Kemal Paşa, Albay İsmet Bey, Fevzi Paşa, Kazım Karabekir Paşa, Ali Fuat Paşa, Refet Paşa, Rauf Bey, Kara Vasıf Bey, Nureddin Paşa, Kemalettin Sami Paşa, Mersinli Cemal Paşa, Adnan Adıvar ve diğerleri.

Siyasi faaliyetleriyle öne çıkanlar Mustafa Kemal ve Rauf Bey’dir. Vatansever Ahmet İzzet Paşa hükümetinde Mustafa Kemal’in Harbiye Nazırı olması için yürütülen siyasi çalışmalar…

Harbiye nazırı, o zaman fiilen başkumandan demekti.

3 Mart’ta Damat Ferit’in sadrazam olmasıyla artık İstanbul’da bir şeyler yapma ümidi kalmamıştır.

Mustafa Kemal artık Anadolu’da “fevkalade yetkili” bir görev elde etmeyi düşünmektedir.

Daha önce, milli mukavemet düşüncesiyle Ali Fuat Paşa 19 Şubat’ta Ankara’ya, Kazım Karabekir Paşa 13 Mart’ta Erzurum’a atamalarını yaptırmışlar, yola çıkmadan önce Şişli’deki evinde Mustafa Kemal’i ziyaret ederek Anadolu direnişini görüşmüşlerdir.

VAHDETTİN VE MUSTAFA KEMAL

Olayların gelişimi şöyledir:

29 Nisan: Harbiye Nazırı Şakir Paşa Mustafa Kemal’e “Ordu Müfettişi” sıfatıyla Anadolu’ya atanacağını duyurdu.

30 Nisan: Vahdettin, Mustafa Kemal’in müfettiş olarak atanmasını onayladı.

1 Mayıs: Damat Ferit, Mustafa Kemal’i çaya davet etti, “her arzunuzu doğrudan bana yazabilirsiniz., derhal yapılacağından emin olunuz” dedi.

11 Mayıs: Damat Ferit konağında Genelkurmay Başkanı Cevat Paşa ve Mustafa Kemal Paşa’ya yemek daveti verdi. Müfettişlik görevi konuşuldu.

14 Mayıs: Sabah İzmir’de Yunan işgali başladı. M. Kemal Genelkurmay binasında Cevat ve Fevzi Paşalarla görüştü, Anadolu direnişini konuştular.

16 Mayıs: Vahdettin’in Mustafa Kemal’e sözleri: “Paşa paşa, şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin. Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir, tarihe geçmiştir... Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden mühim olabilir, devleti kurtarabilirsin!”

16 Mayıs: Cuma günü saat 14.50’de Bandırma vapuru ile Karadeniz’e açıldılar.

‘’DEVLETİ KURTARMAK’

Trabzon ve çevresinde Pontus davasına kapılan Rumlarla Müslümanlar arasında çatışmalar tırmanıyor. Vahdettin, bu bahaneyle İngilizlerin oraları da işgalinden endişelidir. Vahdettin’in beklentisi, Mustafa Kemal’in düzeni sağlayarak, İzmir’in ardından Doğu Karadeniz’in de işgalini önlemesidir.

Öyle bir durumda Ermenistan projesini de uygulayabilirlerdi.

Vahdettin, Mustafa Kemal’e bunları önlemesi anlamında “devleti sen kurtarabilirsin” diyordu ve bunda samimi idi.

Mustafa Kemal bu gerçekten zor görev için “fevkalade yetkiler” istedi. Bu yetkiler, Rumlarla çatışma olmayan yerleri de kapsıyordu. İzzet Paşa, Mustafa Kemal’e verilen yetkilerin Osmanlı tarihinde hiçbir kumandana verilmediğini belirtir.

Mustafa Kemal Anadolu’da İstanbul’un güvenini sürdürmek için saltanat ve hilafete sadakat vurgusunu ihmal etmedi fakat bu yetkileri Milli Mücadele’yi örgütlemek için kullandı…

LİDER VE BAŞKUMANDAN

Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Haziran gününe kadar bir ay içinde çeşitli makam ve sivil gruplara yazdığı telgrafların sayısı 79’dur. Bazı telgraflar cemiyetlere yazıldığı için muhatapları sayıca daha fazladır.

Yoğun telgraf iletişimiyle Anadolu’daki ordu birliklerini, idare âmirlerini, zaten başlamış olan milli direniş hareketlerini ve milli cemiyetleri Milli Mücadele ve kendi liderliği altında örgütlemeye koyuldu.

Müfettişlik niteliğini aşan faaliyetleri belirginleştikte İstanbul’la arası açıldı, görevden azil ve hakkında idam kararları geldi…

9. Kolordu Kumandanı Kazım Karabekir’in Mustafa Kemal’e verdiği kayıtsız şartsız destek, İstanbul’un emirlerini etkisiz hale getirdi.

Milli Mücadele’nin lideri ve başkumandanı, herkesin kabulüyle Mustafa Kemal Paşa oldu. Yunan ordusunun Ankara önlerine geldiği en sıkıntılı zamanlarında bile kimse ‘çekil, başkası yapsın’ demedi. Çok eleştirildi ama kimse liderliğini tartışmadı. 

Milli Mücadele askeri, siyasi, diplomatik, hatta iktisadi yönleriyle çok şey öğreneceğimiz muazzam bir kitaptır.

NOT: Okurlarım Milli Mücadele konusunda kitap soruyor. Benim “Türk’ün Ateşle İmtihanı” adlı kitabımı tavsiye ederim. Daha fazlasını isteyenler kitabın kaynakçasında çok uzun bir liste bulacaklardır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
M. Ç 21 Mayıs 2019 07:38
En çok dogma İnkılap tarihinde var sanırım. Tanzimatla başlasak incelemeye yerine oturur hain kahraman. Milli mücadelenin en büyük zaferi bana kalırsa ekonomik bağımsızlık. Vahdettin de, Mustafa Kemal de devletin iyiliğini istiyordu. Fark, biri Anadolu'daki mukavemetin başarısına, diğeri de bunun imkansızlığına ve devleti yıkıma götüreceğine inanıyordu. Latin alfabesi önceden de tartışılıyordu, Hatta, laiklik falan da biliniyordu münevverlerce.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 23:22
100 yıl önce İttihat ve Terakki Cemiyeti, Şimdi Ak Parti aynı hataları yapıyor.
Türklerin yakın tarihi Türklere çok uzak... Bir asırdır boş boş konuşup duruyoruz...
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 20:23
Vahdettinin vatanı kurtarabilirsin sözünü bence çok sığ bir değerlendirmeye almışsınız. Hem de görülmemiş yetkiler verilmişken. Hem de herkesle mücadele ve direnişi konuştular demişken. Belliki iyi polis kötü polis oynanmış. Halen de oynanıyor ama siz oyunculardan değil tarafsız gazetecisiniz. Gücenmez iseniz verdiğiniz tarihi somut bilgilerle vardığınız sonucun çelişkili olduğunu ifade etmek isterim.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 20:23
Yalanları ile ünlü, tarihçi olmayan (Tarih eğitimi almadan Tarihçi ünvanı kullanılmaz) Rıza Nur, neden yazdığı kitabı öldükten sonra yayınlanmak üzere İngiltere'ye emanet etti? Yalanlara devam eden, tarihçi olmayan Fesli Kadir, neden 80 sonrası İngiltere'ye iltica etti? Nedir bu Avrupa hayranlığı?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 20:16
Atatürk onu niye böyle yapmış, bunu niçin yapmamış ya da geç yapmış diye yorum yazan arkadaşlar, bir zahmet Nutuk okuyun, orada hepsinin yanıtı var. Büyük bir samimiyetle, nasıl bir taktik politika izlediğini açıklıyor Nutuk'ta. İngiliz işgali altındaki İstanbul'dan Samsun'a, İngiliz vizesi ile gitti Atatürk. Kurtuluş Savaşı'nı başlatacağını belli etseydi, sizler bugün bu gazeteye değil, Daily Mirror'a yorum yazıyor olabilirdiniz, Taha Bey de maaşını İngiliz sterlini olarak alıyor olabilirdi.
Süheyl CALISKANOGLU 19 Mayıs 2019 18:59
Herkes plan yapabilir,ancak sadece bir büyük adam tarih yazabilir. Bu adam da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür.Nokta..
Muhtefi. .. 19 Mayıs 2019 18:46
19 mayıs 1919 sadece ve sadece Özgür ve Cesur irade olarak Türk Milletine Hizmeti Örgütlenme adımıdır .o.zaman Mustafa Kemal Vardı. Bugünde sen,ben yarın oglumuz, kızlarımız bu Kıyamete kadar gider TÜRK MİLLETİ zihni ve bedeni Esaretı kabullenemez. !...ama çok çalışmalıyız Ahlak,Adalet ile Tarihi Manevi ve Maddi degerlerimize sahip çıkarak Dünyaya Örnek Olan Millet olmalıyız. ..Satu Buğra Handan bu tarafa başlayarak en son Terör kurşunuyla ŞEHİD OLAN ve Eceliyle Göçen Devlet Buyuklerimizin RUHLARI ŞAD OLSUN. ..
Ahmet 19 Mayıs 2019 15:16
Savaşta çiğnetmedim hilal düşmana barışta düştü üstüme gölge gölge haç diyordu Yavuz Bülent Bakiler!
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 16:33
3
senin çok sevdihin osmanlı nın torunları ingilterede malikanelerde yaşıyorlar hemde haçlı dedigin ingilterede. neberrrrrrrrrrr
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 00:30
2
16.33 Kadir Mısıroğlu "Osmanoğullarının Dramı", Murat Bardakçı "Son Osmanlılar" kitabını okudum "osmanlı nın torunları ingilterede malikanelerde yaşıyorlar" ifadenin koca bir YALAN olduğu ortaya çıkıyor naberrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 03:34
0
16.34, Ayıptır.
Atatürk'ü, Viyana'da siroz tedavisi görürken İstanbul'a çağırıp, Milli Mücadelenin başlatılması için Samsun'a gönderen Vahdettin. Hain de Vahdettin?... Bu zokayı yutan milletten bir cacık olmaz...
Bozoklu 19 Mayıs 2019 13:28
Karabekir Paşa İstanbul Hükümetinin isteği doğrultusunda Erzurum'daki M. Kemal Paşayı tutuklasaydı Mustafa Kemal'in Milli Mücadele liderliği başlamadan biterdi. Kolordu komutanı olarak bunu yapabilirdi gücü de vardı. Ama o M. Kemal Paşayı lider olarak tanıyıp ona itaat etti. 1923 ten sonra Karabekir sürekli polis takibinde kaldı, evi gözetlendi, idamla yargılandı, Atatürk'ün ölümüne kadar süründürüldü. Hani vefa? Her alanda BÜYÜK olan Atatürk Karabekir'den bu vefayı neden esirgedi?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 14:06
9
Karabekir, İnönü tarafından, korundu. Başka bir ifadeyle, Karabekir’in korunmasına İnönü memur edildi. İnönü onu idam sehpasından aldı. Atatürk, Karabekir’in idamını gerçekten istese idi, İnönü mani olabilir miydi? İnönü döneminde her seçimde milletvekili yapıldı. Öldüğünde de meclis başkanı idi. Atatürk'le arasındaki ihtilafın kökeninde "din" olduğunu söyleyenlerin, İnönü ile arasına “din”in niye girmediğine; Paşa’nın Demokrat Parti'ye niye katılmadığı, ömrünün sonuna kadar İnönü'nün CHP'sinde kaldığına, cevapları var mı
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 17:04
0
Karabekir’in idamına ordu içindeki subayların razı olmaması idamı önlemiştir.
ali namlı 19 Mayıs 2019 12:31
Hocam ,konuyu çok kısa tutmuşsunuz;yeriniz mi tahditli yoksa siz mi kısa tuttunuz .Keşke biraz ayrıntıya girseydiniz .
M Boyacı 19 Mayıs 2019 12:17
1919 Yılında ne olmuştu? Bizi Dünya Savaşı'na sokan ve CHP'nin geçmişi olan darbeciler, savaş kaybedilince ülkeden kaçmışlardı. Osmanlı padişahı olarak tahta yeni oturan 2.Abdülhamit'in ağabeyi Vahdettin, ilk ve son hayırlı icraatı olarak Mustafa Kemal Paşa'yı Anadolu'da görevlendirmişti. Mustafa Kemal Paşa da; Anadolu'da, ATM kuyruklarına girmemiş olanlarla İstiklal Savaşı'na girmişti. İstiklal Marşı da böyle yazılmıştı.
Anatolyan 19 Mayıs 2019 10:46
Gerçeklik ile dürüst bir ilişki kurmalıyız. Kendimizce tercihlerimiz, hedeflerimiz olabilir. Bu hedeflere ulaşmanın başlangıç noktası gerçeklikle dürüst ilişki kurmaktır. İşimize gelen mitolojiye inanmak değil. Doğu bunu beceremiyor.
Takipci 19 Mayıs 2019 10:41
Islam dunyasi son 400 yilda, hic bir alanda pek seckin 'adam' yetiştirememiştir. Yetistirebildiklerinin tamamini toplasaniz iki elin parmaklarini geçmez, M.Kemal bunlarin içinde acik ara birinci olandir.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 14:21
15
10.41, Atatürk İslam Dünyasına mı aittir? Hiç sanmam..
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 20:01
0
14:21, kimsenin imanını ölçmeye, kimsenin gücü yetmez.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 21:52
0
20.01, İman ölçmüyorum, Atatürk Batıcı biridir.
Fesli deli Kadir ne zirvalamisti;Atatürk'ü sevenler cenazeme gelmesin, Bu günde Atatürk düsmanlari bu sayfada zirva yorum yapmasinlar,hücrelerine kapansilar "gölge etmesinler'hic degilse ,bu günde.Atatürk olmasaydi bu gün hayatta olacaklarmiydi, birazcik düsünmeye gayret etsinler..(!)
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 14:36
19
Evet kardeşim M. Kemal olmasaydı da hayatta olurduk. O liderlik etmeseydi, Karabekir ederdi, Cafer Tayyar ederdi, vs... Koskoca bir milletin kaderini tek bir adamın kaderiyle nasıl eşitliyorsunuz. Hiç mi rasyonel düşünceden nasibinizi almadınız? Fesli, "bu Kemalistlerde akıl, muhakeme yoktur" da diyordu. İşte bu yazdıklarınız adamı haklı çıkarıyor. İstersen senin gibilerin anlayacağı şekilde bir daha yazayım. M.KEMAL OLMASAYDI DA OLURDUK!!! Hatta, bütün cehaletine rağmen sen de olurdun merak etme:):):)
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 16:18
3
Ne kuvvayi milliyenin ne de Türkiye'nin kurulmasının M.Kemal ile bir ilgisi yoktur. M.Kemal olmasa da Türkiye diye bir ülke olacaktı. Sınırları aşağı yukarı bugünkü ile aynı olacaktı.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 21:04
2
14:36, "Liderlik etmek" tanımlamasını, Atatürk'ün rolünü küçümsemek için kullanıyorsun. Böyle ucuz demagojiyi hak etmiyoruz biz. Tarihte liderin rolü üzerine okursan kendine iyilik yapmış olursun. Sokakta toplanan futbol taraftarlarına amigo gibi liderlik etmekten bahsetmiyoruz, Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı'nı başlatan, yöneten ve kurtuluşu sağlayan bir dehadan söz ediyoruz.
KAFKASYALI 20 Mayıs 2019 09:53
1
14:36, bu kendisini "Çağdaş uygarlık düzeyine yükselme" hedefine adadığını iddia eden batıcı, Kemalist kesimin en yaman çelişkisi de budur zaten. M Kemal'in ilah olduğu yerde Kemalizm'in din olması da kaçınılmaz oluyor haliyle. Ve bütün köy okullarına kara tahta ile tebeşirden önce alçıdan Atatürk büstü konulması da aynı zavallılığın dışa yansımasıdır.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 19:16
1
Süheyl Bey, Bu mlletin varlığını tek kişiye bağlayarak hakikaten zırvalıyorsun. Bu millet Atatürk'ten önce de var idi Atatürk'ten sonra da var olacaktır.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:44
0
10.22, Adam çağdaş olunca her şeyi söylemesi serbest...
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:51
1911-1918 arasında ülkeyi felaketten felakete sürükleyen 1.DS’ındaki yenilginin baş sorumlusu başarısız ve beceriksiz askeri kadronun savaştan sonra ülkede iktidarı ele geçirmesi türkiye için talihsiz oldu. 1913 askeri darbesi ile başlayan asker hakimiyetinden kurtulamadı ülke.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 18:02
3
İttihatçıların A kadrosu Enver-Cemal-Talat öncülüğünde imparatorluğu batırdı. B kadrosu da M. Kemal önderliğinde İngilizlerin izin verdiği alanda cumhuriyeti kurdu. O günkü koşullarda yapacak başka birşey yoktu. İngiltere süper güçtü. Tarihimizi objektif bir şekilde ele almamız gerekir. Hamasi demagojiyle, yok yüz yılda bir gelir, o da bize geldi, yok yedi düveli yendik, yok tüm dünya bize hayran mavallarıyla kendi kendimizi kandırırız.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:43
Milli Mücadele’den kastedilen nedir? Sonuçta saldırgan taraf olarak girdiğimiz 1. DS kaybedilmiş. Dönemin süper gücü BK her türlü askeri üstünlüğe sahip. Osmanlı’nın istediği yerini işgal etmiş, işine gelen yerini de Rusya faktörünü hesaplayarak Türklere bırakmış. Hedefi ne idi Milli Mücadele’nin?
ati 19 Mayıs 2019 09:04
ah o resmi tarih kitapları! ah o kitapları yazan ve yayınlayan eller! yatacak yeriniz yok!
Bilal 19 Mayıs 2019 07:53
M.kemal'in yetkilerini aşan işler yapmasini hemencecik bir cirpida soyediniz ustunde hic durmadiniz. Misal en vahşi kanunu şapka giymek istemeyen vatandaşların idam edilmesi. Yani madem dusman dort yanındamizi sarmiş niye M.kemal ezani kur-an'ı yasaklamaya halkin binlerce yillik gelenegini degistirmeye alfabeyi kaldirmaya tam mesai harcamiş? Ustelik devletin tum imkanlarini boşa harcamiş, ilimden bilimden geri kalma pahasina. Bugun yerli ve milli bir telefon, araba, ucak, bilgisayar vesair hiç bir markaniz yok, NEDEN? Çunku M.kemal halkin kilik kiyafeti ile ugraşti da ondan.
Ekrem 19 Mayıs 2019 13:24
19
Kimse şapka gitmediği için asılmadı. Kuvay-ı Milliyecilerin katli vaciptir diye fetva hazırladığı için, işgalcilerle el ele verdiği için ve savaştan sonra yıkıcı faaliyetlerine devam ettiği için asıldı. Alfabe zaten bizim alfabemiz değildi, 2 yıl önce bütün Türk dünyası bu alfabeye geçtiği için, okuması-yazması kolay olduğu için geçildi. Kuran yasaklanması halk anlasın diye Türkçe'ye çevrildi. Ezan yasaklanması, İmam Azam'ın fetvası gereği halkın anlayacağı dilde okundu. Toplu iğne bile üretemeyen ülkeyi fabrikalarla donattı. Uçak bil
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 22:23
1
Ekrem Bey kimse şapka gitmediği için asılmadı diyorsun ya, gariptir ki şapka yüzünden kadın bile asıldı bu memlekette.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 05:51
Taha bey o dönemi anlatan kaynak kitapları da yeri geldikçe verirseniz değerli kaleminize kıymet katarsınız, okuyucu da istifade eder. Sağlık ve huzurla...
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 04:32
2.23'de yazan okur. M.Kemal savaştan sonra Vahdettin'e ihanet etmemiş. Aldığı yetkileri kurtuluşu örgütlemek için kullanmış. Bunu gören padişah da hemen görevden almış, tutuklayıp gönderin diye Anadolu'ya emirler vermiş, idam kararı çıkarmıştır. Neyse ki Kazım Paşa ve diğer vatanseverler buna uymamış "Paşam emrinizdeyim." demişlerdi. Vahdettin bu çalışmaları engellemek için elinden gelen her şeyi yapıyor ama işgali görenler M. Kemal'i seçiyor. Vahdettin de tarafını seçiyor. O yüzden Kemal Paşa'nın yaptığı ihanet değildir.
Habele-Hubele 19 Mayıs 2019 09:17
10
2.23 soru sormuyor. O, M. Doğan’ın,M. Armağan’ın ve Mısıroğlu’nun talebesi. O, saltanatçı. Saltanat mı vatan mı desen, vatanın bir kısmı gitsin saltanat kalsın der. Laik cumhuriyet mi, İngiliz mandasında İslami rejim mi desen, ikincisi der. Çünkü bazı ahmak laisizmciler gibi o da din ile laiklik arasında mutlak çatışma varsayar. Saltanatı da hilafeti de sanki dinin emri, olmazsa olmazı.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 10:35
10
"İşgali gören" ne demek? kemalisteler hep 1.DS yaşanmamış gibi konuşuyor. Sanki Türkiye diye kendi halinde bir ülke vardır. Derken "düşmanlar" gelip ülkeyi işgale kalktılar. M. Kemal de onları kovdu. Öyle bir şey yok, masal bu.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 10:36
0
Osmanlı/Türkiye 1.DS'ına saldırgan taraf olarak, Almanya'nın kuyruğunda girdi. Kaybetti. Hezimetle kaybetti. Ordusu dağıldı. Askeri gücü sıfırladı. Kazanan ülkeler, başta BK, Osmanlı'yı kafalarına göre böldüler. Türkler'e de işlerine gelen bir yer bıraktılar. Tıpkı Almanya'ya, Avusturya'ya, Bulgaristan'a yaptıkları gibi. Bu temel durum değişmedi "Milli Mücadele" sırasında. Bir tek en büyük Yunan şehri olan İzmir Yunanistan'a kalacak iken yeni kurulan Türkiye'ye kaldı. Bir de hristiyanların yağmalanan malları müslümanlarda kaldı.
karar okuru 19 Mayıs 2019 13:03
3
Kazım Karabekir’in bu emre itaatsizlik tutumuna karşı İstanbul hükümeti Kazım Karabekir'e herhangi bir yaptırımda bulunmuş mudur?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 04:20
1-Mondros Anlaşması'nın 7. maddesine göre bir yerde karışıklık çıkarsa orayı işgal etme hakkı vardır. Adamlar bu maddeyi istedikleri yeri işgal etmek için koydurmuşlardı. Azınlıklar işgal gerçekleşsin diye silaha sarıldı, Türkler karşılık verdi. Padişah karışıklıkları önlesin, Türk'lerin silahlarını toplasın diye Kemal Paşa'yı geniş yetkilerle gönderdi. O, bu yetkileri kurtuluşu örgütlemek için kullandı. Ne yapsaydı? Padişah görevden alınca kuzu kuzu gitse miydi?
Krr 19 Mayıs 2019 02:59
100 yıldır bu topraklara düşman hücum edemediyse bilin ki o aziz ruhun bizlere bıraktığı fikir ve düşünce sayesindedir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu topraklara hizmet etmiş tüm gazi ve şehitlerimizi şükranla ve minnetle anıyoruz. Allah onlardan razı olsun.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:42
12
Öyle değil. Uluslararası dengeler ve NATO sayesinde sınırlar sorgulanmıyor. Mesala 1946 da SSCB çok rahat saldırabilirdi. M.Kemal’in kendine ait bir düşüncesine de rastlamadım. 19. Yüzyıldan beri Osmanlıda tartışılagelen fikirlerden farklı bir fikri yok.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 13:02
3
30 yıldır ülkede yaşadığımız düşük yoğunluklu savaşa ne diyorsun?
Mehmet Ali Kara 19 Mayıs 2019 02:46
Bir millet kendi yakin tarihini nasil olur da ya hiç bilmez ya da dedikodulari tarih zan eder insanin akli almiyor.Tarihçiler ve belgeler yerine merdiven alti hurafeleri ve hakikat kabul ediyor.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:27
6
Ya bırak yakın tarihi, salyasını sümüğünü yemek için "şeyhlerin" peşinde sürünüyorlar- hatta biri darbe bile yapmaya kalktı, ve hala devletin pek çok kademesi bu şeyh tapınıcılarıyla dolu!
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:38
14
Kemalistler bilinçli olarak bilgiyi saklıyor/çarpıtıyor.
karar okuru 19 Mayıs 2019 02:30
19 Mayıs: Cuma günü saat 14.50’de Bandırma vapuru ile Karadeniz’e açıldılar.” Çocukluğumuzda bize İngilizlere yakalanmamak için gece karanlığından istifade ile İstanbul’dan kaçtı diye öğretilmişti.
Habele-Hubele 19 Mayıs 2019 09:13
10
Bize hiç öyle öğretilmedi. Bir yere kaçtı ifadesinden belli zaten kaynağın okul olmadığı. Belki de tarikat yurtlarında veya evlerinde ‘yalan söyleyen tarih utansın’ adı altında Mustafa Kemal’e sövülürken kulağınıza çalınmıştır.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:34
0
Hakikaten öyle! Ama anlamış değilim, yani o şekilde yola çıkmazsa Atatürk'ün yaptığı işin muhteşemliğine halel mi düşecek? Neyin kafasıymış bu?!
ati 19 Mayıs 2019 11:57
1
bize öğretilen tarih değil!
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 12:42
4
O anlatı, birilerinin 'YALAN SÖYLEYEN TARİH'iydi. Mesela, TRT'nin (=Erdoğan'ın) Abdülhamid'i, mesela feslinin anlatıları da başka birilerinin 'YALAN SÖYLEYEN TARİH'i. Kafamızı kumdan çıkartırsak, gerçek tarihi öğrenme imkanımız da var. Şarlatanların yanında "tarihçi"ler de var bu ülkede.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 16:15
0
09.34 O şekilde yola çıkmazsa Atatürk'ün yaptığı işin muhteşemliğine halel mi düşecek? Sorunuza cevabım hayır düşmeyecek olacaktır. Olayı egzotik hale getirmeden olduğu gibi anlatsak daha iyi olmaz mıydı? M. Kemal’in Samsun’a gideceğinden İngilizlerin haberi var saklanarak gitmesine gerek yok üstelik M. Kemal’in boğazdan geçiş belgesinde İngilizlerin geçiş izin mührü var. Vapur çürük çarık değil, gemide pusula da var, kaptan Karadeniz’in acemisi de değil Karadeniz’i iyi bilen usta bir kaptan.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:21
"Mustafa Kemal Anadolu’da İstanbul’un güvenini sürdürmek için saltanat ve hilafete sadakat vurgusunu ihmal etmedi fakat bu yetkileri Milli Mücadele’yi örgütlemek için kullandı…" Sayın Akyol bu cümlenin manası nedir biliyor musunuz?..
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 03:57
2
2.21' de yazan arkadaş! Yetkileri alınmadan kurtuluş için ne yapılması gerekiyorsa onu yaptı demek. Aklın gereğini yaptı demek. Görevden alınmayı geciktirerek bu sırada verdiği emir yetkisini direniş faaliyetleri için kullanması demek. Zaten Kemal Paşa'nın amacı anlaşılınca padişah tarafından görevden alınmış hakkında idam kararı verilmiştir. Ne yapsaydı, Samsun'a gelir gelmez Padişahı da mı karşısına alsaydı?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 05:44
0
Taha beyin yerine cevaplayayım, haddim olmayarak. Kemal paşa Vatanı kurtarmak adına takiye yapmış, amacını saklamış. İyi de yapmış. Paşa paşa yatmamış yani. Taha bey de bunu söylüyor.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 10:12
1
Vahdettin zafer sonrası gizli bir araştırma yaptırmış ve halkın kendisini istemediğini öğrenince ülkeyi terk etmiş. Herhalde şimdiki taraftarı o zamankinden fazladır. Ne kadar saltanat meraklısı varmış. Dördüncü kuşaktan torunlarına bile sultanım muamelesi çekiyorlar. Bu arada Onun hain olduğuna inanmıyorum. Zor zamanda gelmiş bahtsız bir adamdı.
Murat 19 Mayıs 2019 10:35
1
Bu milletin özgürlüğü için padişah kandırılmış çok mu önemli? Ben de olsam ben de kandırırdım ama tabii ki siyasi ve askeri bir deha olmadan da bu pek işe yaramazdı.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 13:00
1
03.57 İstanbul’un güvenini sürdürmek için saltanat ve hilafete sadakat vurgusunun görevlen alınmasının sonrasında (hatta Ankara'da açılan BMM konuşmalarında bile) devam etmesini nasıl yorumluyorsun?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:19
Bugün 19 Mayıs, konu ile ilgili kimler yazmış diye baktım ama tablo pek içaçıcı değil. Milli konularda ortak bir Karar olmalı diye düşüyorum. Yazı ve hassasiyetiniz için teşekkür ederim.
Mustafa Arıkan 19 Mayıs 2019 02:10
16 Mayıs Cuma günü, sehven 19 Mayıs yazılmış.
Karar Okuru 19 Mayıs 2019 02:11
Ataturk'u yadsiyanlari ben de toptan yadsiyorum. 19 Mayis'i Ataturk'suz kutlamaya calisanlar benim icin yok hukmundeler.
karar okuru 19 Mayıs 2019 01:42
9. Kolordu Kumandanı Kazım Karabekir’in Mustafa Kemal’e verdiği kayıtsız şartsız destek, İstanbul’un emirlerini etkisiz hale getirdi. Kazım Karabekir’in bu emre itaatsizlik tutumuna karşı İstanbul hükümeti Kazım Karabekir'e herhangi bir yaptırımda bulunmuş mudur?
karar okuru 19 Mayıs 2019 01:35
Müfettişlik niteliğini aşan faaliyetleri belirginleştikte İstanbul’la arası açıldı, görevden azil ve hakkında idam kararları geldi… İstanbul hükümeti neredeyse ülkenin yarısına hem askeri hem de sivil makamlara emir verme aşırı yetkisini niçin vermiştir? Tezat bir durum yok mu? İstanbul’un işgal altında oluşu görevden azil ve hakkında idam kararları alınmasında etkili olmuş mudur?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 04:05
0
1.35' de yazan arkadaş. O yetkiler, yazarın da belirttiği gibi, Pontusçu Rumlar ve Ermenilerle Türkler arasındaki çatışmaları yatıştırsın, işgale bahane unsuru kalmasın diye verildi. Çünkü işgalciler anlaşma şartlarına, bir yeri karışıklık çıkarsa işgal etme hakkımız vardır, maddesi koydurmuşlardı. İşgale kılıf hazırlama maddesi buydu. Osmanlı'nın en çok korktuğu madde de buydu. O yüzden bu maddenin sebeplerini ortadan kaldıracak kişiye olağanüstü yetkiler verilmesi normal.
karar okuru 19 Mayıs 2019 01:24
Mustafa Kemal Anadolu’da İstanbul’un güvenini sürdürmek için saltanat ve hilafete sadakat vurgusunu ihmal etmedi fakat bu yetkileri Milli Mücadeleyi örgütlemek için kullandı… İstanbul’u kandırdı, takiyye mi yaptı demek istiyorsunuz?
Habele-Hubele 19 Mayıs 2019 09:08
0
Elbette, zira İstanbul ve daha sonra Ankara’yı merkez haline getirecek mücadelenin amaçları ayrıydı. İstanbul saltanatın devamı karşılığında tavizlere hazırdı. Mustafa Kemal Milli Mücadeleyi halk ile götürdü ve sonra da halka ait bir rejim getirdi. Milli Mücadele akışı içinde rejimin karakteri ortaya çıkmıştı. Bu yüzden İstanbul ayak sürüdü. Mustafa Kemal gerçek bir savaşın içinde hileye başvurdu. Bu durum, O’nu küçültmez aksine yüceltir.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 09:38
1
Vatanı kurtarmak için gerek savaşta gerek diplomasi de herşeyi yaptı! Senin takiyye dediğini bugün paraları cukkalayanlar yaptı!
musto 19 Mayıs 2019 01:07
Öyle bir zamanda yaşıyoruz Atatürksüz çanakkale ve kurtuluş savaşı empoze ediliyor. Dahada ileri gidiliyor kurtuluş savaşının olmadığı gayri müslümlerin mülklerinin paylaşılması için savaştığımız açıkca yorumlarımıza yazılıyor ne kadar nefret duygusu aşılansada sevgisi çığ gibi büyüyor.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 01:43
17
Öyle bir zamanda yaşıyoruz Atatürksüz çanakkale ve kurtuluş savaşı empoze ediliyor. Çanakkale ve kurtuluş savaşını Mustafa Kemal tek başına kazanmıştır düşüncesi kadar yanlış bir düşüncedir.
Oku. Düşün 19 Mayıs 2019 02:17
4
BUNLAR VE DAHA FAZLASI. NUTUK TA YAZILI SEVGİLİ KARDEŞİM. OKUYANA ..! AMA HERŞEY GÜZEL OLACAK. YENİDEN BİSMİLLAH. SAYGILARIMLA...
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:23
20
Ben makaleden bunu anlamadım. Taha Bey açıkça Atatürk'ün, kendisini olağanüstü yetkilerle donatıp desteklediği Vahdettin'e, savaştan sonra ihanet ettiğini yazmış.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 10:32
3
köktendinciler, dinleri sorgulandığında rahatsız oluyorlar. erdoğandan nefret edenler söylemi ile kemalden nefret edenler söylemi ne kadar aynı. oysa sorgulamadan başka bir şey yok.
musto 19 Mayıs 2019 10:38
0
Napolyon Waterloo savaşını kaybeder komutanlarına neden kaybettiklerini sorar Barutumuz bitti derler yapacak bir şey yok der.Atatürk kaçan askerlere sorar niye kaçıyorsunuz mermimiz bitti düşmandan kaçılırmı takın süngünüzü ben size ölmeyi emrediyorum biz ölürken geçen zamanda yerimize takviye gelecektir o ışıltıyı gören asker geri döner ve şehit olur. Tarihte hiç bir komutan böyle bir emir vermemiştir bu emir Amerikan askeri akademilerinde yıllarca ders olarak okutulmuştur.
musto 19 Mayıs 2019 10:51
1
Vahdettin yorgun bitkin penceresinin önünde yüzlerce işgal gemisi bombardıman için hazır o korku ile yat kalk ağır bir anlaşma var git sükuneti sağla diyor akrabalardan birisi bu yetkilerle ilerde devletin başına bela olur diye Vahdettini uyarıyor cevabı hangi devlet devletmi kaldı der. sn Akyol anladığım kadar Hilafetin kalmasından yanaydı.
musto 19 Mayıs 2019 11:04
1
İmparatorluk yorgun halk asker umutsuz Ülkenin ileri gelenleri başta Halide Edip Rauf Orbay ve yüzlercesi Amerikan Başkanı Wilsona mektup yazarlar 30 ila 40 yıl arası bir sürede bizi koru Mandalığa kabul et ufak tefek Müdafaa cemiyetleri kurulmuş işte bunları toparlayacak ve ya istiklal ya ölüm diyen bir komutan ATATÜRK.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 00:40
Derin bir minnattarlik ve saygiyla...cok calismak azmiyle...
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 11:19
10
Neden Cumhuriyyet osmanlı tarihini ve birikimini tümüyle inkar ediyordu. Şayet hilafet iyi bir şey değilse niye batı ısrarla bunu terk etmemiz için baskı yapıyordu. İşgal edilen ıstanbul neyin karşılığında geri verilmiş. Neden islam adına ne varsa hepsine savaş açılıp yasaklamış? Yokmu bunun bir izahı?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 22:44
0
Prof. Dr. Teoman Duralı: “Bedeninizi size bırakalım, ruhunuzu verin” dediler, bütün özelliklerimizden vazgeçtik. En önemli vazgeçişlerimiz, laiklikle dinden vazgeçmemiz, asker millet olma özelliğinden vazgeçmemiz, en hayati öneme sahip olan da dilden, Türkçe’den vazgeçmemiz. Bunu medeniyeti değiştirmemiz için yaptılar. Bütün kültür genetiği dilde saklıdır, kültür genetiğinin DNA’sı dildir. O dil bozulduğu anda geçmişle bütün köprüler atılır. İstediğiniz kadar mimariniz olsun, yemekler kalsın, o dil bitti mi her şey biter.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN