Back To Top
Adalet Akademisi, evet ama...

Adalet Akademisi, evet ama...

 - Son Güncelleme: 03.05.2019 Cuma 08:40
- A +

Adalet Akademisi 2003 yılında kanunla kurulmuş, fakat 15 Temmuz hain darbe girişimi üzerine kapatılan kuruluşlar arasında yer almıştı; şimdi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden kuruldu, hayırlı olsun.  

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e göre, Akademi, “yargının insan kaynağını nicelik ve nitelik olarak yükseltme hedefimize büyük katkı sağlayacaktır.”  

Son yıllarda FETÖ’cü suçlamasıyla yargıda çok büyük tasfiyeler yapıldığı için, sınavlarda düşük puanlarla hakim ve savcı alındığını, bunun da kaliteyi düşürdüğünü sayın Gül de söylemişti. 

Mülakatlarda siyasi tercihle hakim ve savcı alınması ayrı bir sorundur. 

Akademi, mesleki eğitim yoluyla elbette kaliteyi bir ölçüde yükseltebilir, fakat… 

‘Evrensel hukuk’ nerede? 

Eskiden yargıda mesleki eğitim, Adalet Bakanlığı tarafından yapılırdı ve bu kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırıydı. 

AB sürecinde, Ak Parti iktidarı 2003 yılında çıkardığı kanunla “bilimsel, idari ve mali özerkliğe” sahip Adalet Akademisi’ni kurdu. Aynı özerklik kavramları yeni Kararname’de de geçiyor ama ‘ruhu’ farklı… 

2003 yılındaki kanunda “inceleme, araştırma ve yayın” başlığı atında, evrensel hukuku amaçlayan şöyle bir madde vardı: 

“Uluslararası kurum ve kuruluşların hukuk ve adalet alanındaki gelişmelerle ilgili yayınlarını takip etmek, gerekli görülenleri tercüme ettirerek yayımlamak; Türk hukuk ve adalet alanında faydalı olan yabancı eserler için hukuk fakülteleri, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Noterler Birliği ve diğer ilgili kurum, kuruluş ve kurullarla işbirliği yaparak çeviri plânı hazırlamak…” (Madde 3/c) 

Ama Adalet Akademisi’ni yeniden kuran kararnamede bu bölüm ve bu madde yok. 

Kararnamede sadece, “kurs, seminer, sempozyum, konferans ve benzeri etkinlikleri düzenlemek, bilgi bankası ve kütüphane kurmak” gibi genel bir ifade var. 

Türkiye’ye etkileri 

Adalet Bakanı Sayın Gül, 19 Mart’taki konuşmasında, Adalet Akademisi’ni “reforme ederek” yeniden açacaklarını söylemişti; işte açıldı… Ama “uluslararası kurum ve kuruluşların hukuk ve adalet alanında” ortaya koydukları felsefi ve içtihadi gelişmeleri Türk yargısının bilgisine sunmayı amaçlayan o maddeyi yeni düzenlemenin dışında bıraktı. Bu “reforme etmek” olabilir mi?! 

Tabii Kararname’de yazmasa da bu izleme ve bilgilendirmenin yapılacağı söylenebilir. Ama bunu bir “görev” saymakla tercihe bırakmak aynı şey mi? 

Son altı, yedi yılda Türkiye siyasi söylemiyle, hukuk düzeniyle, Merkez Bankası gibi bağımsız kurumsal yapılarıyla ve dış politikalarıyla Batı’dan adım adım uzaklaşma tarzında bir görüntü veriyor. 

Adalet Akademisi’yle ilgili yeni düzenleme, böyle bir perspektifte daha bir önem ifade ediyor. 

Varsın olsun denilebilir ama bu yöneliş ülke içinde hukuka zarar veriyor. Mahkemelerimizin “yargı kararlarının meşruiyetini” tartışmaya açan kararlar verdiğini bizzat Sayın Gül söylemedi mi? 

İki Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘Anayasa Mahkemesi bizi bağlamaz’ anlamında kararlar verdiğini, delilsiz tutuklamalar yapıldığını, bunların siyasi sorunlara yol açtığını… Dahası, bu sorunların uluslararası raporlara yansıdığını hiç akıldan çıkarmamalıyız. 

Yatırım sermayesi 

Word Economic Forum’un 2018 yargı bağımsızlığı indeksinde Türkiye maalesef 103. sıradadır.  

Merkez Bankası’nın bağımsızlığının zayıfladını hemen bütün uluslararası ekonomik raporlar ve akademik araştırmalar yazıyor. 

Biz içeride yargıdan şikayetlere kulak asmayabiliriz, eleştirileri kısabiliriz. Uluslararası raporların bize düşmanlık ettiğine kitleleri inandırabiliriz… 

Ama Londra’lara, Washington’lara gidip Türkiye’ye gelmelerini istediğimiz yatırımcı kuruluşlar bu raporlara bakıyor. 

AK Parti iktidarı AB sürecinde evrensel hukuk istikametinde reformlar yaparken Türkiye’ye yılda 20 milyar dolar yapıtım geliyordu. İbrahim Kahveci’yle göre o dönemde Türkiye’ye giren toplam yabancı sermaye 650 milyar dolar. 

AK Parti bugün övündüğü bütün iktisadi gelişmeleri evrensel hukuka yöneldiği, ekonomiyi de iktisadi rasyonalizmle yönettiği o dönemde, yabancı sermayenin büyük katkısıyla başardı. 

Yeniden aynı evrensel hukuk ve iktisadi rasyonalizm yoluna girmeliyiz; hem de iktisadi kriz reel sektörde daha fazla hasar yapmadan. 

Bu vatan bizim, hepimizin. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hakan Can 07 Mayıs 2019 00:28
Sayın Taha Akyol Beyefendi mukayeseli üstünlükler bakımından Mısır ve İran'dan 1980'ler sonrası çok daha hızlı yol aldık.Şimdi Mısır ve İran'ın yaptığı hataları yapma yolunda ilerliyoruz. Hep hayalim ülkemizin Almanya,İngiltere ve Fransa gibi kalkınmış bir ülke olmasıydı.Olamadık! Güzel ve yalnızlaştırılan ülkemden göç edeceğim. Sizler iyi ki varsınız. Sizden çok şey öğrendim. Allah sizden razı olsun. Size sağlık, huzur dolu bir yaşam diler, ellerinizden öperim çok değerli büyüğüm, üstadım.
Hakan Can 07 Mayıs 2019 00:19
Sayın Taha Akyol Beyefendi bir gün sizinle karşılaşırım diye ümit ettim ama bu mümkün olmadı. Buradan yazma gereği duydum. Cevdet Paşa, Ali Fuat Başgil gibi büyük Hukukçularımızı, Cumhuriyetimizin ilk Hukuk Fakültesinde öğrenmiştim, değerlerini sizin sayenizde daha fazla idrak ettim. Sizin CNN Türk'ten koparılmanıza çok üzüldüm. Şahsım için Taha Bey Türkiye'dir. Millet sevginiz, adalete, hukuka bağlılığınızı örnek alıyorum. Ülkemizde sizin gibi her alanda 1000 aydınımız olsa, ülkemiz hiç kuşkusuz her alanda çok daha kalkınmış olurdu
Sayın hocam Adelet akademisi iyi güzel hoşta acaba mülakatla ilgili bi şeyler anlatılıyormu mesela hadi kpss de yüze yakın puanalar alıp devlet memurluguna alınmayan o kadar çok şey duyulmuşkiii efenim bi sürü hakim ve savcı alındı değil mi neye göre alındı adalet ve vicdana göre mii partili karta göre mi.Böyle Adeletsizliğe haksızlıklaraa ve hukuksuzluklara yaziklar olsun.Bizim ülkemizin en önemli problemi kırk elli yıldır Demokrasiyi otutadığımız değil mi.Adelet ve Kalkınmadaki en önemli sıkıntılardan atlamak için cuma günleri camiye gidildiğide
necaf 03 Mayıs 2019 19:47
Allah senden razı olsun iyi ki hala yazıyorsun
Fahrettin Özdemir 03 Mayıs 2019 17:00
Sayın Taha Bey,Hakimlerimiz,savcılarımız çok iyi üniversiteleri bitirebilir,kendilerini çok iyi yetiştirebilir;siyasi boyutu bir tarafa ,vicdan meselesini ne yapacağız?Biraz önce camiden çıktım-bunu mecburen ortamı belirtmek için yazdım-kimsenin adaletimize güveni yok.Bence asıl sorun bu.Hakim de savcı da kendisini zaman içinde yetiştirebilir,ama bu güveni nasıl tesis edeceğiz.Yabancılardan önce kendi insanımızı nasıl ikna edeceğiz?
musto 03 Mayıs 2019 15:58
Biraz önce sigara aldım 13 tl verdim abi 15 tl oldu yıllar önce RTE Neşat Ertaşa tavsiye veriyor sigarayı bırak neşat ertaş bırak fukaranın sigarasıyla uğraşmayı Sigara dimağı çalıştırır içmeyen sadece yemeği düşünür çok şükür ekiminide yasakladı amerikan çifçisinden madalya alır. Bıraksanda kendi tütünümüzle zehirlenseydik.Bunlar vatansever bizler zilletiz.
Mehmet Fatih Algur. 03 Mayıs 2019 14:59
Taha bey hukuk konusunda yazdığınız ve demokrasinin önemini vurguladığınız tüm yazılarınızı dikkatle okuyor ve önemsiyorum.Ama demokrasi ve hukukun mabedi olarak yıllarca bize tanıtılan ABD İngiltere Fransa Almanya gibi batılı ülkelerin iç hukuklarındaki uygulamalarını başka. Ülkelere uygulamadıkları gibi özellikle başta ülkemiz olmak. üzere gözüne kestirdiği ülkeleri kayıtsız şartsız kendilerine uymaya uymazsa devşirme akademisyen asker sanatçı vs aracılığıyla o ülkeleri içten demokrasi ayağını kullanarak yıkmaya çalıştığını u
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 18:25
0
Kendini idare edemeyen ve içinden hep bir vesayet üreten az gelişmiş ülkeler daima başka gelişmiş ülkelerin baskısına uğrar. Bunda hep eksikleri nedeni ile kendilerinden kaynaklı zaafiyet içinde olan ülke ve toplumun kusuru büyüktür. Petrol zengini Arap ülkeleri şamar oğlanına dönmüşken yine petrol zengini küçük Norveç kimseye fırsat vermez. Kimse kaplana semer vurmaya kalkmaz
Adalet üzerine konuşma ve çay içme kursu gibi galiba..
E.K 03 Mayıs 2019 12:29
Evrensel hukuk degerleri gecerli olmadan hukuk kor ve topal olur. Arabistan'da da hukuku var..! Evrensel olcek gecerli olan. Evet vatan sadece Akp'lilerin degil, herkesin. Demorkrasi, hukuk gibi kavramlar biat kultur ve geleneginden gelmisler icin anlasilmasi zor kavramlar sanki. Akp donemi bunu gosterdi. Nalinci keseri gibi, kendi islerine gelince demokrasi. Aksi halde, ser, illet, terorist, fasist...AB bunlari overken iyi, elistirdiginde ser guc, dusman. Komedi gibi..
Menderes YILDIRIM 03 Mayıs 2019 11:39
Taha Bey; Ülkemiz de "DEMOKRASİ ve HUKUK anlayışı" Uluslararası KURALLAR yerine, partilere ve kişilere göre değiştirilmesinin sonucudur. Canım istedi kapattım, canım istedi açtım. KHK değil, TEK ADAMLIK sisteminin ne kadar zararlı olduğunun son kanıtıdır. 2015 yılından beri KHK ile birçok Kurum ve Kuruluş Kapatıldı. Adalet Akademisi de bunlardan birisiydi. Kapatmak yerine kapatmaya sebep olan kişiler cezalandırılmalıydı. İşte TEK ADAMLIK ve TBMM nin ve Yargının Bağımsızlığının kaldırılmasının sonucudur. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 03 Mayıs 2019 11:37
Taha Bey; Ülkemiz de "DEMOKRASİ' nin ve HUKUK' un" AMAÇ yerine ARAÇ olarak görülmesi neticesinde, gelinen son NOKTA bu. Adalet Akademisini 2003 yılında Kuranlar, 2015 yılında kapatanlar oldu. Asıl sorulması gereken Adalet Akademisi FETÖ kontrolüne geçtiğinde YÖNETİCİLERİMİZ tatildeler miydi? CAHAPE ile PİNPON maçı mı yapıyorlar dı? Adalet Akademisinin FETÖ kontrolüne geçtiğini GERÇEKTEN GÖRMEDİLER mi? Yoksa Adalet Akademisini de FETÖ ye, FETÖ istediği için mi verdiler? İNANALIM mı? Saygılarımla
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 10:34
Mevcut iktidar nedense daha önce kendisinin reform ya da ilerleme adına yaptığı bütün herşeyin şu anda aksini savunuyor ve ilk yaptığı herşeyi şu an hainlik sayıyor. Nevrim dönüyor
Karar Okuru 03 Mayıs 2019 09:48
İktidarın yargının yanlılığından şikayeti yok ancak kendi anlayışının destekçisi yargı mensuplarındaki liyakat o denli düşük ki basit usul konularında dahi çuvallıyorlar. İktidar bu rezilliği görebiliyor. Yazarında - hangi akla hizmet? Bu anlayışı bir zaman desteklediğini hatırlatmak gerek. Bugün şikayet edenlerin bir kısmı “ yetmez ama evet” diye zıplıyorlardı. Yanlış işler yanlış kafa ile düzelmiyor. Bu kumaş artık dikiş tutmaz her kesim kendi başının çaresine bakmalı. Biz PKK bölücülüğünden korkuyorduk sağolsun bunlar ülkeyi zi
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 09:22
Evet bu vatan yani topraklar bizim yalnız devlet, iktidar ve para akp taraftarlarınındır. Kimseylede paylaşmaya niyeti yok
Takıpcı 03 Mayıs 2019 08:45
Adalet kalmadi, Akademisini verelim...
Hasyobaz 03 Mayıs 2019 08:39
Torpil olmadan tek bir insanın bile hakim veya savcı yapılmadığını sağır sultan bile biliyor. Torpil ve kayırma ile hakim veya savcı yapılan biri yalnızca yancı olur; onun için bir milyon tane akademi açsanız bile, o adaletin zerresini bile yerine getirmeyecektir. Geçmişte fetö fedaileri vardı; şimdi ise ak parti ve mhp militanları var. Kendinizi kandırmayın. Siz de bunların gönüllü sözcüsüsünüz.
Mehmet 03 Mayıs 2019 07:08
Kazandıkça sandığı gösteren, kaybedince sandığı sorgulayan bir anlayışla hukuk, adalet olabilir mi?
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 06:15
Önceki TAA, bahsettiğiniz kanun uyarınca kaç tane eseri tercüme ettirmiş. Keşke her şey lafla olsaydı
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 06:16
Eski İstanbul belediyesi 2018 raporunda dernek ve vakıflara aktarılan para(857 milyon) ile ilgili mahkemeden jet hızla erişim engeli çıkmış..bu bir devlet sırrı değil bu gönül belediyeciliği!!
2-Ama maalesef son 30 yılda Türkiye ekonomisi ve nüfusu büyürken hukuki ihtilaflar ve davalar da artti. Ancak buna paralel olarak yargı da kemiyet olarak biraz olsa da keyfiyet olarak büyümemedi. Daha da önemlisi yargının altı gerekli reformlarla doldurulamadi. Toplum ve sistem bir bütündür. Bozulan veya aksayan bir parça diğerini de etkiler ve neticede yapı (sistem) çöker. İnsanımızın ahlâki yozlaşması her alana sirayet etti. Hükümetler de palyatif çözümler ürettiler. Netice geldiğimiz noktadir. Biz buyuz. Ancak bu kadarını başarabildik. Büyük Türk
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 12:31
0
Aslında biz bu bile değiliz. Cahil topluluklar arttıkça iş daha nozulacak
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 05:57
Bü ülke insanları çok daha güzel şeyleri hak ediyor ama bu akp ile olmaz akp Türkiye’yi çok geri götürdü artık sandıkla gitmeli
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 11:03
5
Şirazlı Sadi demiş ki, “Kökü çürük olan ağaç, sağlam meyve vermez”. Kusura bakma ama, bu ülkeye birçok güzelliği ak parti getirdi. Ancak bu çürük insanlar yüzünden o da aslına döndü. AK Parti geçmişte tüm devleti fetöye arpalık yaptığında çok iyiydi, dimi?
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 05:53
Bu ülkede adalet mi bıraktılar akademisi kurulsun...Akp son birkaç yıldan beri Türkiye’yi ayrıştırmaktan fakirleştirmekten Kabil’e devleti haline getirmekten başka bişi yapmadı yapamayacaktır da
1-Yargıyı bagimsızlastırıp kalitelileştirmek ve hızlandırmak yargi açısından bir gereklilik ve çözümdür. Ancak bu Turkiye'nin adalet sorununu tek basina çözemez. Bunun için yarginin altının da doldurulması yani yargıya hizmet eden kurum ve kuruluslarin da ıslah edilmesi, yargıya gidilmeden bazi sorunların mahallinde çözülmesi ve nihayetinde insanlarin eğitilerek ve devlet gücüyle caydırıarak yargınin iş yükünün azaltılması gerekir. Öyle bir ekonomik, sosyal ve siyasal sistem kurmalısıniz ki insanlar yargıya gitme ihtiyacını mümkün oldugu kadar du
musto 03 Mayıs 2019 01:25
Erden general olacakmış askerliği'de oyuncak ettiler kurmaylık sınıfı kalkıyor Osmanlıda Alaylı ve okullu sınıfı vardı yavaş yavaş askerimiz alaylı olacak.Gatalar yok edildi fetö bahanesiyle Diyaneti kapat en çok fetöcü oralardan çıktı eskiden mahkemeler ağır aksak ilerlerdi çoğunluk karardan memnundu. Hakimleri öyle canının istemediği kararı verdi diye bir yerden bir yere atayamazdın.
Karar Okuru 03 Mayıs 2019 01:24
Bugün ortadoğulu iktidarlar tipik olarak içte iktidar ve menfaatlerini kollarken, dışlarındaki güçlerede el altından onların istediğini verir. Bu içerdeki içerdeki iktidarı garanti eder. Dış güçler de memnundur istediklerini alır. Millet de faturayı öder.
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 01:16
Taptuk Emre Hazretleri ne güzel söylemiş: ADALET SUÇU YA DA SUÇLUYU ARAMAK DEĞİL, SONUNA KADAR MASUMİYETİ ARAMAKTIR. Bu ilkeyi düstur edinmiş hakim ve savcıların yetiştirilmesi temennisiyle hayırlı olsun!
KARARLI KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 01:13
Ülkeyi isminin yarısı adalet olan bir parti yönetiyor. Ne gerek var adalet akademisine!!!!! Cennet asa bir memlekette, güllük gülistanlık yaşayıp gidiyoruz işte. Hem yabancılar bize özeniyor, bizi kıskanıyorlarmış. Nazara mı geliyoruz neeee......
Karar Okuru 03 Mayıs 2019 00:38
Bu zihniyetin hiç bir zaman daha adaletli gelişmiş bir düzen gibi kaygıları olmadı. ABD, AB, yerli taklit liberaller ve solcular hepsi kendine göre sebepler ile rejim ve devlet yapısında kendi menfaat ya da kuyruk acısı ile AKP ile karşılıklı bir aldatmacaya girişti. AKP kendi çekirdek zihniyeti hiç örtüşmeyen göstermelik reformlar ile muhataplarını oyalarken içten içe kendi yolunu yaptı, bugün düşman olduğu kim varsa onlar ile paslaştı. Onlarda kendi işlerini yaptı. Ekonomi batıllara geçti, iktidar da AKP ye onlarda menfaatlerini topladılar tabi. Olan ü
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 00:18
Adalet yok bu ülkede.Ortak doğruları bulalım önce. Menfaate göre şekillenmiş doğrular sayesinde uçuruma doğru gidiyoruz.Bu ülkenin insanlarının kendine özgü erdemleri vardı,onlarıda kaybettik.
KARAR OKURU 03 Mayıs 2019 00:14
Adalet akademisi yeniden kurulsa nolacak? Türkiye de "referans"ı olmadan atanabilen hakim ve savcı var mı ki? Başında adalet bakanı olan ve üyeleri CB il TBMM tarafından atanan HSK istediği hakimi ordan alıp oraya atayabiliyor istediği hakime disiplin soruşturması açıyor, arka planda başka ne olduğu da bilinmiyor. Türkiye’de yargıdan 30-40 yıldır memnun olan var mı acab
Hikmet 03 Mayıs 2019 04:07
0
2010 yılından sonra ( referandumdan sonra) yargıya güven hızla azaldı. Bu günlerde yüzde yirmilerde. Sürekli beceriksizliğimizi örtmek için hep kabahati eskilerde aramayalım 30 - 30 yıl önce en güvenilir kurumlar olarak asker 1. yargı da 2. sırada idi. Güvenirlilik oranları da 70-80 lerden aşağıya düşmüyordu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN