Back To Top
Adalet özlemiyle bir yıl daha

Adalet özlemiyle bir yıl daha

 - Son Güncelleme: 31.12.2019 Salı 08:42
- A +

Karar gazetesinde ilk yazım 23 Ocak 2019'da çıkmıştı. Bir yıldır beraberiz.

Karar’da İlk yazımın başlığı “Hukuk yolunda” idi.

Doldurduğumuz 2019 yılında “hukuk yolunda” ne kadar mesafe aldık?

Anayasa Mahkemesi’nin ve Yargıtay 16. Ceza dairesinin kararlarından evrensel hukuka uygun olanları saymazsak, iktidar icraatı olarak bu bir yılda “hukuk yolunda” ilerlemeler kaydettiğimizi söylemek zordur.

Evet, iktidar gösterişli toplantılarla “Yargı Reform Stratejisi” paketlerini açıkladı ama yargının işleyişinde belirgin bir etkisi olmadı.

Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri hakkında FETÖ suçlamasıyla bu “paket”lerden önce davalar açılmıştı; bu paketler açıklandıktan sonra mahkumiyet kararları verildi!

Ne değişmiş?..

İbrahim Okur’a verilen haksız 10 yıl hapis cezası da bu “paketler” açıklandıktan sonradır! Göreceksiniz, nihayet AİHM’den dönecektir!

Hele “KHK mağduriyetleri” yargısız siyasi infazlardır.

 

SİYASETİN ADALETİ

2019’da Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararlarına direnerek, Anaya Mahkemesi’nin ve AİHM’nin “ihlal” kararlarını yok sayarak mahkumiyetler de verildi!

Son örnek, Osman Kavala hakkında AİHM “derhal tahliye” (immediate release) kararı verdi; üstelik tutuklamanın “siyasi” olduğunu da belirtti… Dünya âleme ilan etti.

Mahalli mahkeme AİHM’nin bu kararına uyacak yerde, topu Adalet Bakanlığına attı!

Siyasi bir makam olan Adalet Bakanlığı AİHM kararını ‘temyiz’ edecek miymiş, karar kesinleşecek miymiş?..

Siyaset bu kadar etkili olursa…

Hele de gazeteci Deniz Yücel’in tahliye edileceğini Berlin’de Merkel’e siyaset açıklamışsa… Demirtaş için “tahliye edemeyiz” diye mahkemeden önce siyaset karar vermişse…

Ve de yeni sistemde yargı yönetimi siyasi iradenin tercihlerine tevdi edilmişse…

Hangi “yargı töreni” ile yargımızın siyasi müdahaleden uzak olduğuna dünyayı inandırabiliriz?

Onun için umut verici işaretler siyasetten değil, AYM’nin ve Yargıtay 16. Ceza Dairesinin evrensel hukuka uygun kararlarından geliyor.

Siyasetin adaleti hukuka göre değil, siyasi güce göre oluyor!

 

REFORM KİMLİĞİ?

Mesele sadece hukukun zayıf kalmasının vatandaşlarda yarattığı ağır sıkıntılardan, geniş haksız tutuklamalar ve Yargıtay kapısında bekleyen mahkumiyetlerden ibaret değil. Yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına güvenin sarsılması büyük sorunlar yaratıyor.

Adalet Bakanı Gül, Deniz Zeyrek’e “reform aynı zamanda bir iklimdir” demiş, reform ortamının oluşmasıyla iyileşmeler olacağını söylemişti. (3 Haziran 2019)

Doğrudur fakat siyasi irade öyle bir “iklim” yaratmadı, reform paketleri uygulamadaki ağır sorunları etkilemedi.

Dışarıda da inandırıcı olmadı.

Adalet Bakanı Gül’ün “Yargı etik kurallarını” açıklamasından sonra, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Temsilcileri Frederica Mogherini ve Johannes Hahn’a canlı yayında şöyle diyordu:

“Türkiye’nin tekrar reformcu kimliğine dönmesi AB tarafından da görülmeli ve desteklenmelidir.” (15 Mart 2019)

Ama, açılan paketler zayıftı, siyasi iradenin reform “iklimi” yaratmak gibi bir tavrı da yoktu, uygulamada pek bir şey değişmedi.

 

YARGIDAKİ ‘ZİNCİR’

Bunları yazmayalım mı?.. Ama Türkiye hakkındaki AİHM kararları, Venedik Komisyonu ve Avrupa Hakimleri Kurumu (MEDEL) raporları, İlerleme Raporları Türkiye’nin hukuk ve adalet sorunlarıyla doludur. Dünyanın gözleri önündedir.

Adalet Bakanlığı da bunlara mukabil raporlarla cevap vermedi.

Düşünün ki “yolsuzlukla mücadele yasalarını niye çıkarmıyorsunuz” diye Avrupa Birliği Ankara’yı zorluyor!

Ülkemizin önde gelen ceza hukukçularından Prof. Adem Sözüer, yargıda bir “zincir” olduğundan bahisle, temeldeki adalet sorununu şöyle tasvir etmişti:

Adlî sistem dışından bu zincire talimat veriliyor. Bu zinciri oluşturan her halkada hâkim savcılar âdil bir yargılama değil, daha baştan suçlu olarak damgaladıkları kişiyi mahkum etmek için hareket ediyor.” (1 Ekim 2018)

Anayasada da değişiklikler yaparak bu “zincir”i ortadan kaldırmadan, korkarım ki, bir sene sonra yargıda şu iyileşmeler oldu diye iyimser bir yazı yazmam pek kolay gözükmüyor.

Yine de 2020’nin iyilikler getirmesini yürekten diliyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 22:20
Bu kafayla, bu yapıyla değil 2020, 2999 yılı da olsa yargının düzeleceğini, adaleti tesis edeceğni, bağımsız olacağına kattiyyen imkan ve ihtimal veremiyorum. Akp gider chp gelir değişen bir şey olmaz. Kurt gövdeye girmiş artık, geçmiş olsun.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 20:05
Diliyorum yolumuz açık olur...
halil ibrahim beyter 31 Aralık 2019 19:05
sayın akyol hep adalet hukuk insan hakları diyorsunuz bunların gerçekten ülkemize geleceğine siz inanıyormusunuz başkanlık sistemini ülkemize getirenlerin böyle bir derdi varmı sizce öyle savruk politikalar izliyoruz ki aklım almıyor kim takar AB yi kim takar venediği biz Türk tipi hükümet sistemimizle mutluyuz Üst akıl bize ne kadar hürriyet demokrasi hukuk gerekiyorsa verir sizde artık gerçekleri ona yazsanız
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 18:30
Kişi kendine yapılan haksızlık karşısında adeletten bahsetmektedir. Oysa adalet herkese lazım. Yeniyılın hakkın adeletin hukukun uygulandığı bir ülke olması dileğiyle
Anadolulu 31 Aralık 2019 17:14
Bence şu reform denen şeyler artık bir tarafa bırakılmalı. Sadece garibanların yakasından düşsünler yeter. Bunun dışında adaletin geleceği yok bari sürekli yeni mazlumlar yaratmayalım. Yazıktır bu millete.
AKP ve hukuk ilk günden beri ne ise odur. Sadece Haşhaşiler tasfiye oldu. Amerikanın 40 yılda kurduğu tuzağı bu millet bir gecede yerle bir etti. Bunun bedelini ödüyoruz. Bedel ödemek zor gelenler istemeye istemeye muhalefet yapıyor... İşin hukukla mukukla lakası yok... Kimse iyi çocuk numarası yapmasın.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 19:45
0
Hadi ordan, hadiiii. Sen onu külahıma anlat. Bir dünya insanın suçlu suçsuz ayırımı yapılmaksızın tamamını suçlu saymak neyin nesi?
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 16:43
Şu soruyu sormak lazım. Açılan paketlerdeki esas amaç; adliye mekanizmasının hukuk kurallarına uymasını sağlamak mı ? Yoksa hukuk kurallarını fiili duruma uygun hale getirmek mi?
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 15:10
Gençliğimiz İslam'ın güzelliklerine ilişkin nasihatları dinleyerek geçti. Bugün ise o zaman İslam'ın güzelliklerini bizlere nasihat edenlerin iktidarı ellerine geçirince geldikleri yer ortada. İnsanalar bu islamcı karektere bakarak yavaş yavaş İslam'dan soğmaya devam ediyorlar. Yoruma ve söze gerek olmaksızın her şey ayan beyan ortada. Adalet mi? Ondan söz etmeye bile gerek yok. Yerlerde sürünüyor.
KARAR OKURU 02 Ocak 2020 15:28
0
Tam 12 den vurdunuz en kahrolduğum konu oysa ne umutlarla oy vermiştim bunlara
Süheyl CALISKANOGLU 31 Aralık 2019 15:00
AKP gidecek,Adalet gelecek,Türkiye'nin baska bir cikis yolu yok,gerisi laf-i güzaftir..
Mehmet 31 Aralık 2019 14:57
Adaletten korkan insanin kesinlikle adaletsizliği ve korktuğu birşeyler vardır.Sigasiler ve yorumcular tv de konuşurken ak parti giderse bizi asarlar diyebiliyorsa adaletsizliğin ne halde olduğu ortada.Devlet adaletle ayakta durur. Yoksa torpil,liyakatsizlik,hırsızlık,yolsuzluk vs bitmez.Dusunun mercedes gibi aracı tasarlayan türk genç liyakat olmadığı için memlekette çalışmak istemiyor
Bay Meçhul 31 Aralık 2019 14:39
KHK faciadır, doğru da değildir. At izinin it izine karıştığı, Anadolu'nun masum çocuklarının abudik gubudik bahanelerle devletten tasfiye edildiği yargısız siyasi infazlardır. Aynı kriterlere sahip milyonlarca insan devlet memurluğu görevini yaparken yüzbinlerce insanın KHK marifetiyle hayatı karartılmıştır. Adalet özlemiyle bir yıl daha...
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 14:11
Diline yüreğine sağlık yürekli ve onurlu insan. Seni tanımasam bütün dindarlardan nefret edebilirdim. Ama yazılarını okuyunca nadir de olsa dindarlardan da hak ve hukuku bilen ve savunanlar var deyip kendimi kandırıyorum
Karar okuru 31 Aralık 2019 14:05
Hz. Aliye sormuşlar, devletin dine ne ?diye,ADALET demiş.Islamciyiz diyenlerin Adeletine bakıyoruz, Laiklerinkinden, kâfir dediklerinden daha geri kalmış.Biri bizi gene kandırıyorum mu ne?
Okuyucu 31 Aralık 2019 11:59
Yargı erki tamamıyla bağımsızlığını sağlamadığı müddetçe zor.
at izi..iti izi.. 31 Aralık 2019 11:58
KHK mağduriyetlerini dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz..şimdiye kadar hiçbir siyasi iktidar kendi tabanına böyle mağduriyet yaşatmamıştır...iktidarda CHP olsaydı sözde "muhafazakar" kesim nasıl tepki verirdi acaba? merak etmiyorum tabii..
Bozoklu 31 Aralık 2019 11:22
Hukuksuzluktan, adaletsizlikten herkes şikayetçi. Acaba eskiden hukuk saat gibi işliyordu da son 20 yılda mı bozuldu? Yoksa eskiden de adaletsizlik had safhada mı idi? Demem o ki devletimiz kurulduktan sonra hukukla ilgili hatalı şeyler yapıldı da bu hatalar günümüze kadar düzeltilemedi mi? Dedelerimizden öyle şeyler dinledik ki bir tahsildar, bir memur veya bir "cenderme" bütün köylüyü tek ayak üstünde dikebiliyor muş. Temelde bir yanlışlık vardır da eğrilik bu güne kadar mı geldi? Hukuk hepimize lazım. Hukuklu günler dileğiyle...
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 13:53
2
Hukuk bugün 40-50 hatta 100 yıl önceye göre daha kötü ve güvenilmez durumdadır. Eskiye bakarak bugünü mazur çıkaramazsınız.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 14:14
2
61 yaşımdayım iki tane bir tane de muhtıra gördüm. Hiç birisi bu günkü hukuksuzlukların eline su dökemez.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 15:30
3
Kısa cevap, eskide yargıya güven askerlerden hemen sonra yüzde 70 lerde idi şimdi yüzde otuzlar da. Üstelik ülkenin yarısının AKP ye oy verdiği bir dönemde...
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 17:23
6
14.14, Senin gözlerin katarakt olmuş. 28 Şubat'ı bile görememişsin.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 18:08
0
Muhakkak, adalet eskiden de iyi durumda değildi. Ama dahada iyi hale getirileceği umuduyla çıkılan yoldan ayrılıp, eskisinden daha kötü hale geldiği için eleştiriliyor.
KARAR OKURU 02 Ocak 2020 15:33
0
Kötü kötüye örnek olamaz.
Ülkemizin önde gelen ceza hukukçularından Prof. Adem Sözüer, yargıda bir “zincir” olduğundan bahisle, temeldeki adalet sorununu şöyle tasvir etmişti: “Adlî sistem dışından bu zincire talimat veriliyor. Bu zinciri oluşturan her halkada hâkim savcılar âdil bir yargılama değil, daha baştan suçlu olarak damgaladıkları kişiyi mahkum etmek için hareket ediyor.”
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 14:27
0
Boyle seyler hukuk devletinde asla olamaz, ama otoriter rejimlerin karakteridir!
"Düşünün ki “yolsuzlukla mücadele yasalarını niye çıkarmıyorsunuz” diye Avrupa Birliği Ankara’yı zorluyor!" Fazla zorlamasınlar benden söylemesi, bak Davutoğlu zorladı başına Seydi Ali Reis halleri geldi yani başına gelmeyen kalmadı.
KARAR OKURUYUM 31 Aralık 2019 10:42
"Siyasetin adaleti hukuka göre değil, siyasi güce göre oluyor!" Yıllarca bize İstiklal Mahkemelerinin yaptıklarını anlata anlata iktidara geldiler. Fakat yaptıkları İstiklal Mahkemelerinin yaptıklarından farklı değil. Bunlar 1920 lerde iktidar olsalardı ne yaparlardı? diye düşününce ruhum daralıyor, uykularım kaçıyor, tansiyon ve şekerim yükseliyor.
KARAR OKURU 02 Ocak 2020 15:38
0
Ve müslümanlığıda kimseye bırakmıyorlar.
Hele “KHK mağduriyetleri” yargısız siyasi infazlardır.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 10:00
Bence Türk hakim ve savcıları ile olmuyor. Nasılki yurt dışından öğretim üyesi, mühendis, CEO vs getirilip bilgi ve görgü katkısı sağlanıyorsa; Türk yargısı için de bu bitmişliğin çarelerinden birisi hakim ve savcı ithal etmek olmalı. Ütopik bir düşünce gibi gelebilir ama adalet mülkün temeli ise ve dinamitlenmiş haldeki bu temelde yer alan hakim ve savcılarımız maalesef toplumda o -sıfır- itibara sahipse bence bu düşünülmeli. Rus Japon mühendis getirip onun yapacağı nükleer santralden gocunmuyorsak bu bitik hukuk sistemine katkı sağlayacak yabancı hukuk adamlarından da gocunmamalıyız.
karar okuru 31 Aralık 2019 09:44
Kişi yaptığı işin sorumluluğunu vicdanında,boynunda yük yapmazsa,yükün değrini bilmezse,her şeyi pas tutmuşsa,1''2'3:4/5"6%yıl öteleyip,maddi adalet oluşmuyorsa,her şeyi unut gitsin.2020 umut olsun.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 09:30
Artık hukuksuzluğun önünü hükümet bile alamıyor hangi etikleri çıkarırsan çıkar yazı üzerinde kalacak çünkü hata yapan yargı mensubuna hiçbir yaptırım yok
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 09:17
ALLAH aşkına insan merak ediyor şu ülkenin karar vericilerinden bir Allah kulu şu yazdıklarınızı niye okuyup diğerlerine iletemezki ya yanlış deyin ya doğru ama izin verilmiyor deyin yirmi yıldır ibadet neşvesiyle oy verdiğimiz iktidar sahiplerine bunu sormak hakkımız yoksa sizde ( öbür dünyada biçarelerin felahı ) diyemi afaletten kaçıyorsunuz unutmayın Allah her cuma rütbesinde EY ALLAHIN KULLARI ADALETLE HÜKÜM VERİNİZ derken yoksa cumayadamı gitmiyorsunuz ? Olur ya ..
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 10:16
0
Kemal Gözler'in anayasa sitesinde islam hukukunun değeri makalesini okumanızı tavsiye ederim. Orada adalet ile ilgili söylenen sözlerin bir edebiyat olduğunu ve adaletin tarafsızlığını ve etkisini hissettirecek mekanizmalar olmadıkça gerçek adaletin tesis edilemeyeceğini çok güzel açıklıyor. yani cuma hutbesinde adalet vaaz etmekle dinleyenler adil olmaz ve ülkeye de adalet gelmez. Çünkü söyleyen de dinleyen de bunu ciddiye almıyor.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 11:25
1
Malesef camiye siyaset girdi artık böyle giderse insanlar dinden soğuttular camidende sogutcaklar
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 09:14
Taha Bey, bu coğrafyalara adalet belki bizim torunların torunları zamanında uğrayabilir. Onun da garantisi yok. Neden mi? Çünkü bu halkın %5'inin bile gerçek anlamda bir "adalet" talebi yok. Onu geçtim; yargı mensupları arasında "hukuk" talep edenlerin oranı kaç acaba? "Gavurların" gördüğü adaletsizlikler, bize göre adaletsizlik değil. Bakış şu; şayet bir haksızlık, "bize" yapıldı ise önemlidir. Karşımızdakilere yapıldı ise; peşin peşin müstahaktırlar. Yine de iyi dilekler dilemekte zarar yok. Herkese daha iyi bir yeni yıl diliyorum.
Pesimist 31 Aralık 2019 18:21
0
Çok doğru demişsiniz, biz adil olmayan bir durumda kalmadıkça ses etmiyoruz. Bu da bizi ahlaktan yoksun bir topluma dönüştürüyor maalesef.
KARAR Yasin 31 Aralık 2019 09:03
Mevcut kanunlarla da biraz olsun adalet sağlanabilir. Anayasayı ve kanunları takan yok. İnsanlar değişmeli ki adalet olsun.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 09:00
Bakanlarda biliyor ki;cumhurbaşkanı evet demedikten sonra çırpınmaları boşunadır.
FD 31 Aralık 2019 08:02
Adalete, hukuk, demokratik değerler, özgürlükler, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, kanunların herkese eşit tatbik edilmesi, idarenin şeffaf ve denetlenebilir olması....bunların hepsinin bir sınırı konulmuş...O sınır, bu ülkede kendini iktidarın tek meşru sahibi gören anlayışın hakimiyetine halel getirmeyecek sınırdır...ötesi yok
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 07:44
Reform lafları işe yaramıyor .Bıkkınlık veriyor
HACI MURAT 31 Aralık 2019 07:09
Bir insanı suçsuz yere hapse atmak,hürriyetinden mahrum etmek haksızlıktır,hatta zulümdür.Hapis cezası verirken kılı kırk yarmak gerekir. KHK "mağdurlarına" gelince.Bir insan 15 Temmuz tiyatrodur diyorsa,f.gülene hiç toz kondurmuyor ve destekliyorsa, bir gün tekrar eski gücüne erişeceğini umuyor ve temenni ediyorsa,bunu davranışları ile gösteriyorsa,kendi aralarında gizli ve şifreli yazışmalar yapıyorsa,bunun delilleri varsa,böyle birini devlet istihdam etmemekte haklıdır.Üstelik bu işleri yapacak bunca işsiz varken.Böyleleri mağdur falan da değildir.Sayın Akyol işin bu yönüne hiç değinmiyor
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 10:17
2
hiç KHK lı gördünmü etrafında hepsi saraylarda yaşıyor değilmi muhterem
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 10:52
5
Toptancı düşüncenizin yanlış olduğu mantık bilimine göre ispatlandı : İyilerle kötüleri ayırmaya çalışan Ak Parti’nin atadığı üyelerden oluşan OHAL Komisyonu görevlerinden ihraç edilen binlerce KHK’lının, kendi metodlarına göre, suçsuz olduklarına karar verdi. Ama siz, siyasi temsilcilerinizin yaptığı gibi bu kararları kabul etmeyebilirsiniz. Kabul etmeme kararınıza karşılık er geç Allah’a hesap vereceksiniz. Siz Allah’ın her şeye gücü yeteceğine inanmıyormusunuz? Siz bazı İmam Hatipliler gibi deist düşüncesine mi sahipsiniz? Siz kalpleri açıp okumaya devam edenlerden misiniz?
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 10:54
1
Çoğu Ak Parti bendeleri KHK ihraçlarının ve zulmünün partilerine oy kaybettirdiğinin farkında değiller. Farkında olanlar da artık bu saatten sonra geri adım atamıyorlar. Ak Parti’ye geçmişte oy verenlerin bir kısmı KHK mağdurlarını duyup görüp öğrendikçe verdikleri oyu sorgulamaya ve başka partilere oy vermeye çoktan başladılar. Mağduriyeti anlamasına rağmen hala Ak Parti’ye oy vermeye devam edenlerin beyinlerinde ise KHK mağdurları uru gittikçe büyüyecektir. Mağduriyetten habersiz Ak Partililere yakıştırdığım sıfat zavallı olduklarıdır.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 11:38
1
Haklarında bu saydıklarınız olanlara kimse mağdur demiyor zaten. Anlamadığınız haklarında bunların hiçbirisi olmadığı halde mağdur olanlar. Veya bunlar olduğu halde... Görmek istemeyene neyi anlatabilirsin ki.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 12:42
1
Bir insanda bu söylediklerinin HİÇBİRİ yoksa, işinden atılıp hiçbir delil olmadığı olmadığı halde tutuklanmışsa, sonrasında beraat etmiş ve hala işine iade edilmiyorsa ne demeli khk mağduru yok mu
Empati 31 Aralık 2019 19:56
0
Peki bu dediklerinizden hiçbiri yoksa....mesela bir doktorun ne verelim abime?
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 06:43
Adalet bir toplum için işten aştan bile daha gereklidir yaşamsaldır. O olmasa diğerleri olmaz . Halkın adalete olan inancının yok olmaması elzemdir . Halk ciddi anlamda zor durumda .Yerli oto kanal İstanbul halkın çok ta uğrunda olduğunu sanmıyorum ...Evet bizleri ayakta tutacak güçlü kılacak şey en başta adalettir diğerleri sonra gelir
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 06:35
Elinize sağlık. Umudumuzu yitirmeyelim, çünkü tarihe bakarsanız adaleti cigneyenler eninde sonunda adalete hesaplarini vermiştir. Hesap eninde sonunda döner. 300 yıl geçse de. O yüzden hiç kimse kendini evrensel kanunların üstünde olduğu gafletinde bulunmasin. Buna ben de dahil.
ADIN ÖNEMİ YOK 31 Aralık 2019 06:14
Prof. Adem Sözüer, yargıda bir “zincir” olduğundan bahisle, "bu zinciri oluşturan her halkada hâkim savcılar âdil bir yargılama değil, daha baştan suçlu olarak damgaladıkları kişiyi mahkum etmek için hareket ediyor.” Hele “KHK mağduriyetleri” yargısız siyasi infazlardır. Taha Bey'in yazısı o kadar net ki.. KHK ile ihraç olanları illa mahkum edebilmek için bir sürü sözde delil üretiliyor. Deliller tutmazsa bir kaç aklı kıt insanın şahitliğiyle masum insanlar sürüm sürüm süründürülüyor. Mahkemede aklanmak yetmiyor. Göreve dönebilmek için OHAL Komisyonu, İdare Mahkemesi...Tabii mecalin kaldıy
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 05:22
2020 yılı ancak iktidarlarının devamı için adaleti, hukuku, insan haklarını ve hürriyetimizi kısıtlayan, memleketimizi üçüncü sınıf Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika ülkeleri ileri aynı sınıfa düşüren bu iktidardan kurtulunursa iyilikler getirir. İnşallah 2020 tüm vatandaşlarımız için hayırlı bir yıl olur.
musto 31 Aralık 2019 03:25
Ata sözlerimize girmiş.Bana değmeyen yılan bin yaşasın.Yılan bu kardeşim bir gün bir yerde rast geleceksin,zehrini tadacaksın.Gidin Anadolu kentlerinin çoğu parti devleti ile yönetiliyor.Vatandaş sorunu oldu'mu direk partiye gidiyor her şeyin orada çözüleceğini biliyor.Machiavelli, ne demiş,İnsan o kadar saf ve zayıftırlarki aldatmak kandırmak isteyen dilediği kadar ahmağı kolayca bulur.En masum kişiyi bul, suçla ve cezalandır ki herkes korksun.
Güven mi kaldı 31 Aralık 2019 01:14
En yetkili ağızdan "at izinin it izine karıştığı" ifade edilmesine rağmen KHK mağduriyetleri devam ediyor. Aradan geçen üç yılda kim mağdur-kim suçlu ayırt edilemedi. Kanaatim o ki; mağduriyetler giderilse bile bu saatten sonra hiç bir şey eskisi gibi olmaz. Yani, yara gün geçtikçe derinleşiyor yaranın iyi olacağına dair emare de yok.
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 01:04
Güzel dileklere katılmamak ne mümkün! İnşallah kendimiz çalıp kendimiz oynamayı bırakırız. Bu karmaşadan kurtulur ülke olarak derhal tahliye oluruz...
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 00:57
2020 kralların sonu kuralların başı olacak. Tüm islam alemi ve insanlık için öze dönüş olur İnşaallah...
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 00:39
Siyaset ve iktidar ihtirasına kurban etmediğimiz hiç bir kurum değerinin kalmadı.Bizzat iktidardakiler bile yargının içler acısı halini kabul ettikleri halde, düzeltme yolunda hiçbir somut adım atmamaları sadece boş boş nutuk atmalarını anlamlı (!) buluyorum."Ayinesi iştir kişinin kafa bakılmaz."
KARAR OKURU 31 Aralık 2019 00:32
Rabbim bile isteye, muktedirlerin keyfi tahakkümüne boyun eğerek adaletin terazisini bozan başta hakim, savcı ve siyasilerin layığını versin 2020'de.
Musa 31 Aralık 2019 00:54
4
ustat bu is dua ile olsaydi, gokten .......... yagardi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN