Back To Top
Adalete güven?

Adalete güven?

 - Son Güncelleme: 02.02.2020 Pazar 07:23
- A +

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Sayın Haşim Kılıç, kendisiyle yaptığım mülakatta yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının ölçüleceği yeri şu sözlerle ifade etmişti:

“Yargının tarafsızlık ve bağımsızlığının test edildiği yer kuşkusuz siyasi davalardır. Diğer davalarda sorunlar daha çok teknik içeriklidir.”

Öyle ya, siyasi güç siyasi davalara müdahale etmek ister…

Nitekim tutuklama, tahliye, tahliyenin reddi, AİMH ve AYM kararlarına uyulup uyulmaması gibi konular tamamen mahkemelerin yetkisindedir ama siyasi davalarda bu tür kararları siyasi gücün açıkladığına dair pek çok örnek vardır.

TÜRKÖNE DAVASI

Mümtazer Türköne’nin tahliyesinin bir türlü gerçekleşmemesi ve bireysel başvurusunun da AYM’de “İkinci Bölüm” tarafından reddi ilgi çekicidir.

Aynı davada yargılanmış olan Şahin Alpay ve Mehmet Altan dosyalarını AYM Genel Kurul’unun, Türköne’ye ise ikinci Daire’nin bakması ilginç değil mi?

Altan ve Alpay elbette haksız olarak tutuklanmıştı. Zaten Mehmet Altan’ın davası tamamlandı, beraat etti! Üç yıl hapisten sonra!

Mehmet Altan ve Şahin Alpay dosyalarında AYM’nin evrensel hukuku yansıtan şu iki tespiti fevkalade önemlidir: (B. No: 2016/1692)

• Evvela ‘zor’ yani cebir şiddet faktörü:

“Suçlamaya konu yazılarda hükumetin görevden zorla uzaklaştırılması gerektiği yönünde bir ifade yer almamaktadır…” (Paragraf 98)

Türköne’nin yazılarında da aynen böyledir ama çoğulcu, rızaya ve katılıma dayanan bir iktidar denklemi çıkacak” diye yazması bile darbe teşvikçiliği gibi gösterilmiştir!

• Peki, 17/25 Aralık’ı desteklemek gibi iktidar karşıtı sert yazılar ‘darbeye hazırlık’ olabilir mi? AYM şöyle diyor:

“Kamuoyunun bir kısmının ve muhalefet liderlerinin dile getirdiklerine benzer görüşlere yer verdiği yazılarının FETÖ/PDY’nin amaçlarına hizmet etmek için yazıldığının kabulünü gerektiren nedenler iddianamede somut olgularla açıklanmamıştır. Bu görüşlerini Zaman gazetesinde yazması FETÖ/PDY’nin amaçları bilinerek ve bu amaçlar doğrultusunda kaleme alındığına dair tek başına yeterli bir olgu olarak değerlendirilemez. (Paragraf 1000)

Türköne’nin başvurusunu reddedenler bu hukuki gerçekleri dikkate almamıştır.

KAVALA DAVASI

AİHM kararında “derhal tahliye” denildiği halde, Osman Kavala ikinci duruşmada da tahliye edilmedi. Mahkeme tabii “AİHM bizi bağlamaz” diye bir gerekçe göstermedi; böyle bir şey büsbütün skandal olurdu.

Mahkeme “AİHM kararı kesinleşmedi” şeklinde yeni bir gerekçe yarattı. Çünkü Adalet Bakanlığı üç ay içinde AİHM kararına itiraz edebilir; ondan sonra da AİHM’deki süreç bir yıla yakın zaman alabilir.

Evvela; ‘kesinleşmedi’ diyerek AİHM kararlarının uygulanması ertelenemez. Adalet Bakanlığı ‘kesinleşmedi’ diye AİHM kararının uygulanmasının reddedildiğine dair dünyadan bir emsal gösterirse hepimiz aydınlanmış olacağız!

Anlaşılan, AİHM kararının uygulanmaması istenmiş, bula bula ‘kesinleşmedi’ gerekçesi bulunmuş!

Kaldı ki “kesinleşmedi” demek, AİHM’nin “derhal tahliye” kararını siyasetin yani Adalet Bakanlığının takdirine bırakmaktır!

Kavala hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nin hükmünü açıkladığında AİHM kararı ‘geride kalmış’ olacak! AİHM’ye yeni başvuru gerekecek!..

Düşünülen de bu galiba!

GÜVEN VEREN ADALET?

Adalet Bakanı Gül Temmuz 2018’de “güven veren bir adalet” vaadinde bulunmuştu.

Bakan’ın çabasını anlıyorum. İşte, paketler hazırlandı, Beştepe’de görkemli törenlerle, hakim ve savcıların alkışları arasında “reform stratejisi” açıklandı… “Etik Kurallar” ilan edildi…

Gayet isabetli ‘teknik’ bazı düzenlemeler de yapılıyor ama yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı için bir adım atılmadı…

Belli ki iktidar hem iç ve dış dünyaya “reformist” görüntü vermek istiyor, hem elindeki kudretten, yargıyı etkileme kudretinden adalet lehine fedakarlık etmek istemiyor.

Nitekim resmen partili olmuş, partiden milletvekilliği için aday gösterilmiş isimler yeksek yargıya atanabiliyor. Bunlar şahsen çok değerli olabilir ama yargı konusunda ‘siyasi’ görüntüden sakınmak için dikkatli olmak gerekmez mi?

Normal başkanlık sisteminde bu atamalar yasama organının denetiminden geçer. Bizde “Gazi Meclis”e bu yetki verilmedi!

Tablo ortada, “güven veren adalet” sözde kalıyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Şubat 2020 00:13
peki hepinizin medyatik linc- yargisiz infaz -yasayi zorlayarak uydurmak sembolu olan BANKALAR operasyonunda ""HORTUMCU" linci yapiginiz ve 20 yildir suren BANJA DAVALARINDA hala SIYASI/HORMONLU yargilamalarin devam ettigini, pekcok masum maasli personelun magdur edildigini, BILMIYORMUSUNUZ? Tek derdiniz FETO davalarimi? Simdi adil hukukcumu oldunuz? birifingli yargi mensuplari referans mi.oluyor
Karar okuru 02 Şubat 2020 23:34
İnsanımız kıymetlidir.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 22:26
Berat Albayrak Trabzonspor’u haksız bir şekilde şampiyon yapacakmış.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 19:13
Bu serveti abd ve yurt dışına yatırma neymiş orada müslüman gençlere okul yani kafa yıkamak daha fazla cihatçı üreme merkezleri gerekli, rte nin derdi türkiyedeki halk değil derdi islamiyet üzerinden oy devşirme ve bir taraftanda cebini yandaşlarını sistematik olarak devleti soyuyor. Ben 30 yıldır iskandinavyadayım bu memlekette vergi devleti var bakın laik monarşi din başbakan cumhurbaşkanı hiç Önemli değil bu memleketlerde vergi dedikleri zaman ödleri kopar sistem birileri için çalışmıyor ,vakıfmış örtülü ödenekmiş kardeşim TC devlet yokmu var peki bu vergi neden bunların tepesine binmez?
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 18:29
Taha Bey ne oluyor ki bu millete, ayetten yazıyorum, Allаh kelamı diyorum, hemen kırmızıyı basıp hoşnutsuzluklarını izhar ediyorlar? El insaf! Sözün bittiği yerdeyiz. İnsanoğlu bu kadar nankör olamaz! Bu oyunu oynayanların gözünü siyaset kör etmiş. Yapacak bir şey yok, lokomotif nereye arkadaki vagonlarda kayıtsız şartsız oraya.
KARAR OKURU EK 02 Şubat 2020 18:10
Adaletin yıllarca uzaması bile başlı başına eziyettir. Bazen beş dakikalık davalar bile yıllarca devam ediyor. Bence bu, Batıdan bize geçmiş uygulamadır. Ben hâkim olsam günlük karar verirdim. Eskiden hukuk kitaplarını okuyup, karar vermek zordu. Şimdi internet var, bütün kanun ve yönetmelikler elinizin altında, çok kısa sürede kanun maddesi bulmak kolay. Geriye vicdanla karar vermek kalıyor. Ben emekli öğretmenim. Görevdeyken yazılı kağıtları okumadan ve not vermeden isme bakmazdım. Hiç kimsenin emir-ricasına bakmazdım. Merdivenleri hızla çıkmadım. Hâkim de öyle karar vermeli. Eden, bulur !..
İsmail 02 Şubat 2020 16:45
Kızılay ve Ensar, 7 milyon 925 bin dolarlık bağış ile ABD'de yurt açtıklarını söylüyor. Türkiye Cumhuriyeti, 2016 yılında yurtdışında FETÖ ile mücadele için Maarif Vakfı'nı kurdu. Vakfın bir çok ülkede öğrenci yurdu var. Doğrudan bağış da alıyor. Neden Maarif değil de, Ensar?
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 17:53
3
16.45, Sen maarif vakfına yardım et. O da iyidir.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 20:01
1
Daha havalı, New York Manhattan’daymış. Trende uygun...!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 22:32
0
17:53 yolsuzluk, vergi kaçırma hırsızlık değildir hooop sen daha müslüman olurken bir imamhatipli daha deist oldu.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 23:17
0
AKP yarın Ensarı da terör örgütü ilan eder mi? Tavsıyem din adına para ısteyenden kaçın, ya da resmı olarak verip makbuz almayın:)
Sayın Akyol Ergenekon davası için 6.8.2013'te diyordu ki: "Bu dava ile ilgi AİHM kararı vardır. AİHM, 13 Aralık 2011 günlü kararında, bu davanın “kuvvetli delillere dayandığına”, suçun işlenmiş olabileceğine dair “yeterli şüphe sebeplerinin bulunduğuna” karar vermiştir. (Başvuru No: 15869/09) Her halde AİHM’nin “faşist, yandaş, cemaat” falan olduğu söylenemez. Bu davanın açılmasını haklı kılan hukuki sebepler vardır." AİHM cemaat yanlısı kararlar alıyor. Sayın Akyol Batı adına sürekli yanılıyor...
Adalet ve Kalkınma, Yalnız Saray ve Hanedan için geçerli.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 14:29
Adalet mülkün temelidir, denir fakat, mülkte adalet var mıdır ???
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 17:02
1
14.29, Desene ülkenin yüzde elli ikisi saray ve hanedan...
Az bile! 02 Şubat 2020 14:21
Millet hak ettiğini yaşıyor.AZ BİLE!Arada ezilen masumlar Allahın imtihanı diyecek çünkü cennet laylaylom ile kazanılmaz.Öncekilerin yaşadığını yaşamadan cennete girilemeyeceği bir ayettir(bakara 214)!Hz.Yakup a.s. önce Hz.Yusufu sonra diğer oğlunu yitirince tek duası“bana sabır düşer”demekti.Allahtan umudunu kesmedi.Sonra ALLah ona Yusufu devletin hazinesiyle birlikte geri verdi.Müslüman olmak böyle birşey.Kardeş kardeşe neler yapmış!hükümetin zulmü sadece bir sinek vızıltısı.Sebep olanlar azabildikleri kadar azsınlar ve hesapları ahirete kalsın!adaletsizlik,yolsuzluk,yoksulluk anlayana ibret
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 17:21
0
Ama gözlerini kaybetmişti. Bu ilahi adalet olamaz
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 21:19
0
17.21, Tanrı sana sorarsa öyle dersin...
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 14:03
İstiklal mahkemelerinden farkınız yok eyyy Türk adaleti. İlahi adalet sizin içinde geçerli olacak!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:45
Herkese her kesime bütün haksızlıklara karşı çıkmadan ülkemiz in düzelme şansı yok
Torunlar şirketinin Türgev Ensar Kızılay üçgeniniyle yaptığı bağış görünümlü şeysinin sebebi geriye dönük tüketim zammının tahsil yetkisi deniyor!Adaletin haberi var mı?Şirket vakfa yaptığı bağışın parasını Ankara halkından fazlasıyla çıkarmış. Olan doğal gaz zamları altında inim inim inleyen halka olmuş!İlgili Yönetmeliğin değilikliği karar tarihi;”29 Temmuz 2018 Pazar,Resmi Gazete”. Şirketin suçu olmayabilir diyelim ama çıksın ve mertçe bu bağışı kendisinden kim istemiş açıkca söylesin. Adam iş yaparken hakkını aramışsa ve önüne şart konulmuşsa mecbur kalabilir.TORUN SUÇSUZ İSE İTİRAF ETSİN!
ÖTÜKENLİKURT 02 Şubat 2020 13:40
Sayın yazar bir hukukçu olarak sayın bakanın iyi niyetli çabalarını takdir etmekle beraber sonuç alınamayacağını çok iyi biliyordum. Çünkü ben ülkeyi yöneten ekolü 1970 li yıllardan tanıyorum. Demokrasi, insan hakları, bağımsız ve tarafsız yargı onlar için çok zararlıdır! Onlar halkı sürü kendilerini çoban görürler! Tipik Arap bakışı! Nitekim sevgili dostum Metin Feyzioğlu da safça balıklama atladı ama havasını aldı. Ağzını bıçak açmıyorşimdi! Bizim 50 yıllık tecrübemiz var, herkesin ciğer röntgeni hafızamızda! Bu Arap bozması ekol, ülke yönetiminden gitmeden bağımsız yargı hayal!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:02
Çanakkale Biga PTT’de çalışan Adalet isminde bir sınıf arkadaşım var, o kıza çok güvenirim.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:46
Sayın Akyol, toplumlar bir kap içerisindeki süt gibidir. Bu sütün bir kısmının bozulup, diğer kısımlarının bozulmaması, temiz kalması mümkün değildir. Bir kısmında başlayan bozulma, kısa sürede sütün tamamına sirayet eder. Bu durum bizim toplumumuz için de geçerli. Şu varki; bozulma bazı kesimlerde fazlaca dikkat çekici ve yıkıcı olmaktadır, yargı sisteminde olduğu gibi. Öte yandan yine bazı kesimler bozulmaya daha meyillidir, kaymak tabakası(siz bunu siyasetçiler, gücü elinde tutanlar, sendikacılar hatta bazı durumlarda gazeteciler olarak okuyun) gibi. Ne yazık ki durumumuz bu.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:41
Kamuoyu tarafından tanınan -bilinen insanlar adaleti sorgulanan yargılamalara muhatap olabiliyorsa,isimsşzler-sahipsizler-kimsesizler ne haldedir hiç düşünemiyorum..güçlülerin- sözünün geçtiği mekanizmaya hukukmu denir,böyle nizama sistem mi denir..hak aramak- suçsuzluğu delillendirmek nasıl olabilir..masumiyet karinesi evrensel hukukun üstünlüğü ile mümkün olabilir..devletin varlığının göstergesi;güçsüz-zayıf-mazlum olanların haklarını korumak ile ortaya çıkar..adalet olmazsa devlet yaşamaz-yazık oluyor güzel ülkeme....
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:21
Adalet 15 Temmuz öncesine göre çok daha güvenilirdir. Bunun aksini söyleyen Fetöcü hainlerin yargılanmasından rahatsız olanlardır.
KARAR OKURU EK 02 Şubat 2020 12:56
21
Suçlu olan bütün FETÖ'cülerin vs. işten veya hapse atılmasını anlarım. Ama, önceden zenginin malına ve parasına el konulmasını anlamam. Maalesef onları savunmak bana düştü. Adalet budur işte. Vesselam.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:38
8
12.56, Önceden zenginin malına el konulmadı. Zenginliğini Fetöye sermaye edenin malına el konuldu.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:44
1
Adalet 15 temmuz sonrası daha güvenilirdir demek,15 temmuzun yaşanmasına neden olan kişi ve kurumların yaptığı hataları görmekten rahatsız olmaktır..Çünkü senin daha güvenilir dediğin adalet bir tane siyasi sorumlu bulamadı..
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 14:06
1
İstiklal mahkemeleri için de, adnan menderesi yargılayan mahkemeler için de, 80 darbesi mahkemeleri için de aynısını söylemişlerdi! Bugün herkes o günlere lanet okuyor! Cesaretin varsa kimliğinle ilan et bu söylediğini ilerde adın anılsın!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 14:08
2
Okyanus otesine selam iletenler. Feto denildiginde senin adinla dalga gecseler hosuna gider mi derhal ozur dile diyen fetocular niye elini kolunu sallayarak geziyor. Cunku bir kesim icin adalet daha guvenli sadece.
Tasmasi elimde... iyidir... 02 Şubat 2020 15:18
0
Adalet tasması elinizde olduğu icin daha güvenli bulabilirsiniz, aynı adaletin tasmasi yarin başkadinin eline gecsin ve sizin tarafa dogru dişlerini göstersin... gör bakalim ciyaklamanin nirvasini...
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 16:46
1
13.44, Kasım Gülek'ten başlayıp Ecevit'ten çıkmak lazım...
Karar okuru 02 Şubat 2020 11:20
Rusya ve İran, Astana ve Soçi mutabakatları diyerek, Suriye'de yapacaklarını gizleyerek bizi oyaladılar. İdlip de güvenli bölge için kurduğumuz on iki nokta da bize kurulan bir oyalamaydı. Berlin deki Libya toplantısı da Sarraçla yaptığımız antlaşma sonrası yine bize yapılan bir oyalamaydı. Adalet ve hukukta yapılıyor veya yapılacak denen düzenlemelerde, galiba içeride adalet bekleyenlere bir oyalamadan ibaret.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 11:12
Toplumun nitelikli vatandaşlarının sayısı neyse seçtiği politikacının sayısı da onunla orantılı oluyor. Olduğundan fazlasını beklemek hayaldir.
musto 02 Şubat 2020 10:31
Yargı sadece bir kaç,gazeteciyi tutuklamak,muhalefete yapılan linç girişimlerini basitleştirmek dışında,ana bir görev üstlenmiştir.İktidara yakın,kişi kurum,kuruluş,bakan belediye başkanı parti temsilcisi, üyesi vd yaptıkları yolsuzluk suç kabahati duymayacak görmeyecek kör ve sağır olacak.Partili olmayan her tür vatandaşın kabahatleri,olumsuz harektleri anında, yayın organları parti yöneticileri tarafından linç edilerek polis ve yargı tarafından yıllarca yargısız, hapishanelerde misafir edilecek.Fetönün ve Özal dönemi benzeri vergi müfettişleri tarafından muhalif iş dünyası terbiye edilecek.
Hanefi Server 02 Şubat 2020 10:00
Herkes kendisi ve kendisi gibi olanlar için adalet ve demokrasi istiyor. Alevi birisi Sünni için de demokrasi ve adalet istemeli veya tam tersi. Kürt bir Türk için de kendisi için istediğini istemeli. Örnekler çoğaltılabilir. İnsanları sokağa çağıran ve 50 den fazla insanımızın hayatını kaybetmesinde rolü olan Demirtaş için yapılan kampanyanın onda biri masum olarak hapiste yatanlar için yapılmadı.
KARAR OKURU EK 02 Şubat 2020 09:49
Mazlumları biz anlarız, geçmiş olsun. Ancak, FETÖ dedikleri Cemaat, bir Devlet projesidir. Bütün iktidarlar destek vermiş veya göz yummuştur. Ne kadar iyi olursa olsun, bütün halkların hakkını o beyaz Türklere verilmesi âdil değildir. Cumhuriyet boyunca bir Kürt Alay hatta İlçe Komutanı olmamış. Bütün Kürtler geri zekalı mı? Ayrıca, 17.500 faili meçhul cinayet işlenmiş, kime sorsan, valla ben yapmadım o yaptı, diyor. Işkencecilere kimse hesap sormuyor. Mururu zamana uğramışmış...Sözkonusu vatansa gerisi teferruattır, deniyor. Zulme rıza zulümdür. Herkes her zulme karşı çıkarsa adalet gelir...
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 09:26
Şark kültürlerinde herkes vasat ve vasatın altı kalitede buluşmuştur. Çünkü kültür öyledir. Kimse ne üstüne başına özenir, ne oturduğu yapının estetiğine, ne de kaldırımının nizamına. Merak etmez, okumaz, öğrenmez. Kültür böyledir çünkü. Bu kültürdeki toplumlarda her kurumda ve hayatın her alanında aynı kalitesizlik seviyesi hakimdir. Fas’tan Pakistan’a kadar böyledir.
Mevlüt KILINÇKAN 02 Şubat 2020 08:27
Taha Bey, sizi objektif olmaya çalıştığınızdan dolayı sevip sayar,görüşlerinize değer verir, takdir eder, okurum. İstifade ederim. Ancak bir “Gazi Meclis” ifadeniz beni öfkelendirdi. Ne “Gazi Meclis”i sayın Hocam? Sizin “Gazi Meclis” dediğiniz meclis tarih oldu tarih! Her halde ünlemi (!) unuttunuz. Yanlışsa lütfen beni uyarınız.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 08:11
Adalete güven sadece politik gazeteci davalarında değil her kesimden fakir, zengin FETO yargılamalarında da test ediliyor ve maalesef yargı sınıfta kalıyor. Müebbetle yargılanan General M. İyidil serbest bırakılıp tekrar tutuklandı. Aynı durumda olan FETÖ nun atama listesinde TRT nin başına geçecek, daha önce FETÖ nün 34 masum köylünün Uludere de bombalanarak öldürülmesi ilede suçlanan, hızlı bir kariyer ilerlemesine sahip Gen. Yıldırım Güvenç serbest bırakıldı ve şu anda tutuksuz yargılanıyor. Sayın Yıldıray Oğur Gen. İyidil den sonra umarım bu konuda da bir araştırmacı gazetecilik yapar.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 07:49
Diğer türlü yargıya "al papazı ver papazı pazarlığı yaparız" diyerek ABD'li bir rahibi tutuklayın, işler sarpa sarınca bırakın nasıl denecek ki?
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 07:49
Kalsın benim davam mahşere kalsın
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 07:07
Törküne, altanlar, ılıcaklar gibi kişilerin yazılarını okuyanlar ceza almış bir kısmı da içeride yatıyor. Dayısı ve parası olanlar serbest bırakılmış, kimsesizler içeride yatıyor. Bizler bu yazarların tahliyesini konuşuyoruz. Adelet, herkes için ama herkes için adalet istiyoruz.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 10:19
2
İskender Öksüz’ün bir önceki yazısına ne yorum yaptınız? Yapmadıysanız şimdi yapın. Bakalım, anlayalım, gerçekten adalet istiyor musunuz?
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 05:51
Bir vatandaş olarak, Türkiye'de adaletin marazlı olduğuna inanıyorum. O büyük harflerle duvarlarda yazılan "Adalet Mülkün Temelidir" ve "Türk Milleti Adına" sözcüklerinin, slogandan ibaret olduğuna kanaat ediyorum. Şimdiye kadarki yapılanlar, uygulananlar bundan sonra da yapılacağının göstergesidir. Görünen köy kılavuz ister mi? Halbuki dinimiz adaleti emretmesine rağmen, ısrarla bundan kaçınmak neye delalettir?
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 10:04
6
Adalet falan olmaz bu ülkede. Size rağmen sağlanamaz. O kadar çoksunuz ki... Kendi yazdığınız yorumu bir daha okuyun, anlamazsanız bir daha... Daha da anlamazsanız çevrenize sorun. Bulana kadar... Neden mağdur olduğunu gerçekten öğrenip anlayanların sayısı toplumun çoğunluğu olacak, o zaman adaleti görürüz.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 05:47
Süper yazı kaleminize sağlık hocam.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 05:01
Hukuk adamları bir ortak duyuru yaparak bu sorunları tek tek ilan etmeliler. Protesto etmeliler. Çünkü adalet herşeyin temeli. Ancak iktidar adaletli olmayı bıraktık normal hukuki kurallara bile uymuyor. Eğer adalet ve hukuk sistemi bu şekilde bir hiç haline getirilirse vatandaşın güvencesi nedir? Nerede hakkını ve hukukunu arayacaktır? Türkiye’de bulamıyor AİHM’e gidiyor hak verildiği için. Oradan verilen kararı da tanımıyor yönetim ve mahkemeler. Çok berbat bir durum gerçekten. Buna dur demek her vicdanlı aydının ve vatandaşın görevi. Ülkenin temelleri ile oynuyorlar.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 04:41
Birikerinin içerde yatması birilerinin tahliyesi kanunları doğru uygulamakla ilgili bir şey değil. Eğer Nazlı Ilıcak gibi boyun eğersen tahliye edilirsin ama Ahmet Altan gibi diklenirsen tekrar içeri tıkılırsın... yani bildiğiniz muz cumhuriyetinde yaşıyoruz.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 02:08
Allah'ım bu ülkeyi yetim hakkı yiyenlerden, yardım parasını çarçur edenlerden koru.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 01:56
Bu memleketin evladıyım. Kimsenin canını acıtmadım, burnunu kırmadım..suç teşkil edebilecek bir eylemim olmadı, cumhurbaşkanına kadar tüm insanları yanıltan, kandıran bir örgüt tarafından kandırıldım, bedelini de ağır ödedim. Başından beri devletimin yanında olduğumu belirttim. Görevime döndürülmedim ama özel sektörde mesleğimi niçin yapamıyorum, öğretmenlik mesleğimi özel sektörde yapmak istiyorum, buna çok ihtiyacım var. Doktora verilen hak, öğretmene de verilsin, lütfen..
Taha bey Türkiye'nin son 50 yılını, yaşanan olağanüstü dönemleri en iyi bilen hukukçulardan birisisiniz. Sizce; "bu at izi-it izi ne zaman ayrılır? Bakanlar kurulu kararı ile kurulan bankaya-sendikaya üye olmak ihraç sebebi sayılmalı mı? Bir de hiçbir kritere uymadığı halde, işinden çıkarılan-dava açılanlar var. Sizin bir öngörünüz var mı?
Muhtefi.. 02 Şubat 2020 01:38
Neşeli, Muzip CENAZE ARABASI şoförüne sormuştum. Hic kötü birisine rastgeldin mi.?..Yooo dedi gidenler hepsi iyiymiş.! Peki bu kötüler nereye gitti dedim..bilmen ki.! Dedi..:)))..
Trollere gidin yorumlara her gün kırmızı işaretleyin diye görev verenler çok büyük hata yapmış!Yandaş medya dışında dünyadan haberi olmayan bu koyun beyinliler yorumları okudukça biraz doğru bilgi sahibi olacaklar.Yalanlarla kafa bir milyon trollere fazla gerçek ağır gelebilir.ACI Gerçek çarpması olabilirler!Evladım sizin memlekete yapabileceğiniz başka hayırlı hiç işiniz yokmu.Bu emri size verenler ahirette sizi kurtaramayacak aksine sizden uzağa kaçmak isteyecekler. Şahitliğinizden tir tir titreyecekler çünkü siz de onları suçlayacaksınız kurtulmak için. EĞER İNANDIĞIN NİR ALLAH VARSA YAPMA!
Ali Paşa 02 Şubat 2020 16:42
0
Zor işleri hem iktidarın yediği hurmalardan haberdar ol, hemde hazmedip muhalefeti engellemeye devam et. Siyasi cehalet böyle bişey işte. Hazreti Ali'yi, Osman'ı da şehit edenler de "Allah rızası için!" bu işi yapmışlardı zaten.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 00:54
Ortada bir adalet olacak ki güven olsun...son depremde görüldüğü üzere zaten ekonomik krizde olan vatandaşın elindeki üç beş kuruşa göz dikilmesi yıllardır toplanan deprem vergilere rağmen daha ilk dakikalarda halktan yardım istenmesi sonra ortaya çıkan milyon dolarlık vergiden kaçınma olayı bize gösteriyor ki durum çok vahim çok...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN