Back To Top
Adaylar ekranda tartışacak

Adaylar ekranda tartışacak

 - Son Güncelleme: 11.06.2019 Salı 08:28
- A +

Evet siyaset böyle güzel; ülkeyi kutuplaştıran siyaset değil, böyle oturup konuşan, farklı görüşleri tartışan medeni siyaset…

Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu TV’de tartışacaklar. İsmail Küçükkaya da gazetecilik kalitesiyle ‘moderatör’ olarak iyi isim.

Göreceksiniz Sayın İmamoğlu da Sayın Yıldırım da ağırbaşlı ve rasyonel konuşacaklar.

Genelde miting kalabalıkları hatipleri öfke ve aşırılığa itmektedir. Böyle yüz yüze tartışmalar ise tarafları daha dikkatli konuşmaya yöneltiyor. Zaten olgunlaşmış demokrasilerde büyük kalabalıklarla, hamasi nutuklarla yapılan mitingler çoktan gerilerde kaldı.

ECEVİT’İN NEZAKETİ

Bizde kendimizi mutlak doğru, rakip tarafı hain gösterme hastalığı ezelidir ama liderlerin TV’de tartışması ve TV programlarına muhalif gazetecilerin de çağrılması gibi güzel bir geleneğimiz vardı; 17 yıl öncesine kadar.

1970’li yıllardaki kanlı kutuplaşma döneminde ana muhalefetteki CHP lideri merhum Bülent Ecevit, 9 Mart 1980’de TRT’de açık oturum düzenledi. O zaman TRT muhalefete bugünkü kadar kapalı değildi.

Ecevit’in davet ettiği gazetecilerden biri MHP’nin yayın organı Hergün gazetesinin yazarı Taha Akyol’du.

Tabii ki ‘eleştirel’ sorular sormuştum.

Ecevit, yayından sonra bana o gün matbaadan çıkmış olan “Sömürü Düzeninde Yeni Aşama” adlı kitabını imzalayıp armağan ederek beni onurlandırmıştı:

19-06/11/ekran-resmi-2019-06-11-002126.png

O dönemde sosyoloji asistanı Ertuğrul Özkök, Bülent Ecevit’in yakın danışmanıydı. Yıllar sonraki bir sohbetimizde o zamanki yazılarımı Ecevit’in önem vererek okuduğunu söylemişti.

12 Eylül’den sonraki dönemde Halil İnalcık’ın Osmanlı klasik çağıyla ilgili kitabını, merhum Ecevit’in kütüphanesinden ödünç alarak okumuştum, fotokopisi hâlâ kitaplığımdadır.

Ecevit bazı bölümleri işaretlemiş, altlarını çizmiş, kenarlarına notlar düşmüştü. Anlaşılan, Osmanlı timar sistemiyle “Orta’nın Solu” arasında tarihsel bir temellendirme yapmak istemişti.

KUTUPLAŞMAYI AŞMAK?

12 Eylül’e giden yıllarda kutuplaşma o kadar keskindi ki uzlaşma girişimleri kutuplaşmayı aşamamıştı.

1977 seçimlerinde Ecevit liderliğindeki CHP birinci parti olmuştu. Meclis başkanı seçmeye sayısı yetmiyor, Meclis’teki oylamalar nafile turlar halinde sürüp gidiyordu.

Türkeş Ecevit’e “ılımlı bir CHP’liye oy verebiliriz” diye haber göndermiş, Ecevit de ılımlı Cahit Karakaş’ı aday göstermişti. Meclis’te yapılan 38’inci tur olmamda, MHP’nin destek oylarıyla CHP’li Karakaş Meclis başkanı seçilmişti!

1980’de Cumhurbaşkanı seçmek için 100’den fazla tur oylama yapılmış; MHP’li merhum Gün Sazak’la CHP’li merhum Vedat Dalokay’ın yürüttüğü uzlaşma görüşmeleri CHP’deki radikallerin tepkisi üzerine sonuç vermemişti.

Keşke uzlaşma kültürümüz güçlü olsaydı, daha büyük uzlaşma girişimleri yapılabilseydi, değil mi?

BUGÜN KUTUPLAŞMA

O zaman bizler komünizme ve Rus emperyalizmine karşı Türkiye’yi savunduğumuza, soldaki Ecevit iktidarının onlara yarayacağına inanıyorduk. Solcular ise faşizme ve emperyalizme karşı Türkiye’yi koruduklarına, Demirel hükümetinin ve MHP’nin onlara yarayacağına inanıyordu.

Elbette görüşler farklıydı ama politikacıların bir cumhurbaşkanı seçemeyecek kadar, gençlerin de birbirine kurşun sıkacak kadar kutuplaşması korkunçtu.

Bugün görülmesi gereken gerçek şudur: Zıt taraflar doğru yaptıklarına inanarak elbirliğiyle sistemin işlemesini tıkamışlar, ülke bundan ağır zarar görmüştü!

Kimse unutmasın, sonraki yıllarda Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel’in görev süresini uzatmaya çalışacaktı…

Tarih niye yaşanır? Kavgaları sürdürmek için mi, ders alıp rasyonel davranmak için mi?

Kutuplaşma, yani kendimizi mutlak doğru, rakibimizi hain sanmak… Taraftarlarımızı motive etmek için korku, nefret, hayranlık gibi duygularını körüklemek…

Bunlar, partili hayata geçtiğimiz 1908’den beri iki de bir tutulduğumuz siyasi hastalıklarımızdır.

16 Haziran’da TV’de yapılacak tartışma programının, hamasetten ve husumetten arınmış medeni bir tartışma örneği olmasını diliyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 21:24
Hoca sen yöneteydin be
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 21:17
Temenninize can-ı gönülden inanmak istiyorum. Buna ihtiyacımız var.
cumhur 11 Haziran 2019 20:41
Taha bey çok eskilerden beri sizin yazılarınızı okurum.Gençliğininde daha cesur yazılar yazardınız.Şimdilerde biraz çekingen olmuşsunuz.Gerçi biz sizin kadar da söyleyemiyoruz gerçekleri!Sebebini tahmin edersiniz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık...
ali namlı 11 Haziran 2019 19:04
İngilterede yazılı anayasa yoktur.Bizde ise var olduğu halde üzerinde anlaşamıyoruz ,herkes kendine doğru eğip büküyor. ( AYM nin 367 kararı ve KHK lerle ilgili iki ters kararı vs..) İyi niyet olmadıktan sonra anayasa da yasa da olsa uzlaşma sağlanamaz; bu konu tam da işte medeniyet göstergesidir .Ne söylesen boş !
Taha bey sen önden git ben arkandan gelirim diyor.Ver gazı.
HASAN ARSLAN 11 Haziran 2019 18:52
Sayın Akyol İmamoğlu'nun vali ile ilgili sözleri için yazılacak bir sözün yok mu?
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 21:38
7
Ben söyleyeyim, İmamoğlu valiye karşı (bas)itlik yaptı...
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 16:20
Sayın yıldırım sanırım istanbul için yapılan yatırımların gündeme gelmesi ve bunların kendisi tarafından yapıldığını anlatabilmek için tv programını kabul etti. Bence imamoglunun işi çok zor. köprüleri havaalanlarını yolları tünelleri metroları yapan adama ne diyecek. Bunlar kötü mü diyecek. Bunlar az mı diyecek. Bunlar bütçeye zarar mı diyecek. Aslında diyecek çok şey var da bunu halka nasıl anlatacak. Bizim halkımız yapılana bakar sadece. Maliyetmiş zararmış bakmaz. Bence yapılanı eleştirmek en büyük hata olur.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 00:11
1
İstanbul’a ihanet ettik.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 16:16
Bence E. İ buyuk bir tuzağı kendi eliyle kendi ayağına doladı. Zaten B.Y anketlerde geride olduğu ve gündemde olamadığı için tv tartışmasını kabul etti ve ipleri eline aldı. Soldan birini moderetör olarak ileri sürmesi de yine ona puan kazandırdı. Tv de de ağır tok ve yavaş üslubu ile sayın yıldırımın avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Sayın imamoğlu basit iki soruya cevap veremeyecek. Fark 29 ninden 13 bine niye düştü. Demekki oylar çalınmış. Cevabı basit ama durum okadar siyasallaştı ki hukuki cevap olan maddi hata halkı ikna edemeyecek. İmamoğlu tv de avantaj kaybedecek. Iddialıyim.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 15:53
Sayın yazar 1908 inde gerisine gittik. Daha da gidiyoruz. Bakalım avrupanın ortaçağına ulaşabilecek miyiz. Bırakın ifade özgürlüğünü insanların inanç kanaat ve vicdan özgürlüğü bile yok. Oralar da zaptı rapt altında. İnançlar bile hainlik tehtidi altında hizaya giriyor. Yazar gibi ben de nekadar isterdim ümitli olmayı. Ümitvar olunuz diyen bediüzzaman umarım yanılmamıştır.
Abdulah 11 Haziran 2019 15:52
Yanılmıyorsa İstanbulda Belediye Başkanlığı için 4 parti yarışacak. Sadece iki büyük parti adayının ekranlarda tartışmaya davet edilmesi gerçekten demokratik teammüllere uymasada yinede hiç yoktan daha iyidir. Ak Parti oyunu artırdıkça diğer partileri yok sayarak, ekranlarda tartışmaktan kaçındı, diğer partileri görmezden gelerek mümkün olduğu kadar medyadan uzak tutmaya çalıştı.Sayın ERDOĞAN da diğer parti liderleriyle medeni cesaretini göstererek TV lerde adil bir moderator ün hakemliğinde tartışma programlarına katılmasını umuyoruz.
Mustafa ALSANCAK 11 Haziran 2019 15:45
Gerçekten anlaşılır gibi değil! Önümüzde nerdeyse tüm Türkiyemizin Merakla beklediği bir İstanbul Belediye başkan seçimi hazırlığı ve aynı bekleyiş içinde olduğumuz 16 Hazirandaki tv açık oturumunun nasıl başlar ve nasıl biter şeklindeki tahminleri gırla giderken neden acaba insanlar dini konuları bu politik atmosfere sokma peşindedirler diye sormadan edemiyoruz.Dini konuları politikaya karıştırmak memleketin kimyasını sarsmaktadır. Şu anda bütün düşünceler İstanbul seçiminin neler getireceği noktasında toplanmaktadır. Temennimiz odur ki millet tekrar YSK’nın azizlisine uğratılmasın.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 15:25
Sayın hocam, Moderatörlüğü sizin yapmanızı canı gönülden isterdim. Kısmet değilmiş, hayırlısı olsun. Asır başkalaştı, insanların değer yargısı değişti. Bu helaket ve felaket asrında sizin gibi mümtaz şahsiyetlerin maalesef kadir-kıymeti bilinmiyor! Esenlikler diliyorum. Allah istikametten ayırmasın. Amin.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 15:14
İstanbul seçimleri için Binali Bey'den çok içişleri bakanı konuşuluyor. Söyledikleri, yaptıkları, hareketleri her şeyiyle mücadele ediyor görüntüsü veren hatta koruma kollama iç güdüsünün yansıması gibi gösteren içişleri bakanı; hem Cumhurbaşkanı'na hem de Binali Bey'e çok zarar veriyor hem de çok...
Taha bey hiç kimse benim takım kötü demiyor.yaşım 73 eskiden beri yazılarınızı okurum bazen size kızıyorum cevap yazayım diyorum başka okunacak yazıyı piyasada çok az buluyorum bir sonraki yazınızda benim söyleyeceklerimi buluyorum.Eleştirmek güzel ama bizler için önce ülkemiz.kızma sansımız yok doğduğumuz ve doyduğumuz ülkemize borcumuz var.kimsenin milliyetçilik tekelinde olamaz bence milliyetçilik ırkçılık deyil ülkesini sevmektir.allah yolunuzu açık etsin.kırmadan eleştirmek daha makbuldür.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 15:56
0
Eleştiri yapmak güzel şey ve önce ülkemiz demenin de en güzel yolu.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 13:49
Taha bey saygın bir yeriniz var bu toplumda.Peygamberimiz(S.A.S.)buyurur ki;Zui zan(Başkaları hakkında kötü düşünmek)günah olarak size yeter."Henüz adaylar karşılaşmamışlar.Önceden hüküm vermek dürüst bir davranış değildir.Böyle yapanlar sınıfta kaldı.Bunu her iki taraf için söylüyorum.Pehlivanlar mindere çıkıp güreşsinler.Sonucu görelim.Ondan sonra yorum yapalım.Amma insaflı olalım.İyi olan kazansın.Şahsen benim gönlüm Binali beyden yana.Lâkin Ekrem bey daha hayırlı olacaksa(Bunu en iyi Allah bilir.)Allah hayırlısıyla kolaylıkla nasip etsin.Siz bunu diyebiliyormusunuz,gönül rahatlığıyla!
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 16:07
0
Yazar da halk da göreceğini gördü ve görüyor da zaten. Yazarın vicdanına da mı müdahale. Tipik bir istibdat huyu. Herşeye karışma hastalığı. Herşeyin hayırlısı olsun demek yetiyorsa bu gayret bu çalışma niye. Bedir uhut hendek mute yermük niye. Sanki yazar herşeyin kötüsü olsun diyormuş gibi ukalaca soruyor; 'Sen de diyebiliyor musun diye.'
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 15:36
0
Allah gönlüne göre versin kardeşim. Ruzi mahşerde ulul emir sancağı altında toplananlardan eylesin. Zaten hesap da yokmuş, kurtuluş nedeniymiş. Öyle diyorlar.
Menderes YILDIRIM 11 Haziran 2019 13:15
Taha Bey; AKP tarafından AKREDİTE Uygulanan ve yasaklı olan FOX TV ve Yorumcuları İsmail Bey, Birden ÖNE ÇIKMASI NORMAL mi? Yıllarca THY ye + Kamu Kurumlarına + Saraya ve Bakanlıklara + Vb. alınmayan FOX Tv nin gündeme gelmesi işin içinde AKP varsa İNANDIRICI olabilir mi? 31 Mart seçimlerinde Ön Plandan çıkmayan Tayyip Bey, 23 Haziran da geri planda kalması NORMAL mi? Bana göre AKP Yönetimi, Ya 16 haziran akşamı veya 23 haziran akşamı ÇAMURA YATMAK için HAZIRLIK YAPIYORLAR diye düşünüyorum. Bekleyelim Görelim. Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 12:40
Sizin getirdiğiniz yoruma göre ABD olgunlaşmış bir demokrasiye sahip değil demek ki
Mustafa ALSANCAK 11 Haziran 2019 12:33
2”) Günlük politikalarını tv de tartışmaya cesaretleri olmadığı anlaşılıyor. İmamoğlunun belediyecilik hususundaki tecrübeleri Yıldırımın köprü ve yolyapımı hususundaki bileğilerinin üstüne çıkacağı için madem konu İstanbul’a hizmet işidir yapılacak vaatler halkı rahatlatacaktı. İmamoğlunun varlığı ile kısa bir zaman içinde İstanbul’da su fiyatlarında ve öğrencilerin paso fiyatlarında indirime gidilmiş olması memnuniyet vericidir. Şimdi tek üzüntü verici durumun Sn. B.Yıldırımın uzun seneler devlet hizmetinde bulunduktan sonra sonucu kazanamama gibi şimdiden belli sayılan seçime sokulmasıdır
Mustafa ALSANCAK 11 Haziran 2019 12:15
1) Bu yapılacak olan B. Yıldırım- E. İmamoğlu arasındaki tv buluşması bütün Türkiye tarafından merakla bekleniyor. Tek korkumuz B. Yıldırım’a konu hazırlayıp arka tarafında bekleyecek olan yardımcıları ortamı ateşlemek için Yıldırımın önüne İmamoğlu hakkında hakaret mahiyetinde ipe sapa gelmez şeylerle hücum ettirmeyi deneyeceklerdir. İmamoğlunun çok sakin olup ağırbaşlı bir şekilde cevaplar vermesi gerekir. Aksi halde arzu edilen bu tv buluşması kördöğüşüne dönebilir. Zaten sn.Yıldırım da soruların İstanbul ile ilgisi dışında olmaması hususunda çok israrcı görünüyor.
E.K 11 Haziran 2019 11:36
Yazar guncel bir konuyu yazmis..Iki siyasi rakibin bir tv programinda karsilikli konusmasi mesele..Asagidaki bazi yorumcular bu yazidan nasil dini mevzulara uzanip, cahilce, hoyratca baskalarina yol gosterme gerek ve curretini gosteriyorlar, anlamak zor...Editorunde bu sacmaliklari, yaziyla hic ilgisi olmamasina ragmen yayinlamasi ayri bir garabet...Sn Akyol tecrubelerinizi bizimle paylastiginiz icin tesekur ederiz...Evet maalesef uzun 100 yili askin demokrasi deneyimimizde kutuplasmadan bir turlu kurtulamiyoruz..Umariz daha iyiye gideriz..Cok fazla bedel odemeden..
Alİ ER 11 Haziran 2019 11:06
Türk Aydınının en BÜYÜK seviyesizliği BAtılılara ve BATICILARA yani, MATERYALİST dini kıtlara HAYRAN Oluşudur. PROF bir Aile'nin Profesör Çocuğu İSTANBUL EFENDİSİ Necmettin ERBAKAN ve Erbakanlara bir gün olsun ISINAMADINI: Çünkü içinizde ŞEYTANİ bir KURTLUK var. İslimı bir GARNİTÜR, AKSESUAR Görme CEHLİNİZ var. Erbakanları anlıyamadınız, bari MEZHEP İMAMLARİMIZI ibret gözü ile bir sefer daha okuyun da anlamıya çalışın. Kuzu ömrü kadar, ömrünüz var. Ne çare, Allah Hidayet etmezse, PEYGAMBER ne yapabilir ki.
Bir Not: 11 Haziran 2019 11:26
1
Dam ustunde saksagan vur beline kazmayi...Yaziyla ne ilgisi var..Burasi Erbakani sevenler klubu degil...Senin en buyuk seviyesizligin sanirim Turk aydinini bilmiyor olman...Cahil cesur olur diye buna derler. herhalde.
Menderes YILDIRIM 11 Haziran 2019 12:23
2
Ali Er Bey; N. Erbakan, 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesi'nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve tecrübesini artırmak üzere Almanya'ya + Oğlu Muhammet Ali Fatih Erbakan mezun olduktan sonra yüksek lisans için İngiltere‘ye gitti. Londra‘da Royal Holloway Koleji'nde işletme alanında yönetim ve organizasyon doktorasına başladı, Annesinin vefatı ile geri dönmüş. Ali Bey, BATIL' ı Kötülersiniz ama BATIL dan vazgeçmezsiniz. Bindiğiniz Araba - Kullandığınız Telefon - Cebiniz deki Para - Hep BATIL, Hep BATIL. İşte Sizler. Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 10:57
İslâm medeniyetine sırtını dönüp,batının kokuşmuş,pis,murdar,temeli şirk ve küfür olan sözde medeniyetine dört elle sarılan ve kucak açan CHP ziyniyetinden ne bekliyorsunuz,Müslüman bir Türk olarak bilmem ki!Şimdi diyeceksiniz ki her şeyi dine dayandırıyorsunuz.Bizi yaratan Allah'tır.Nasıl bir hayat yaşamamız gerektiğini elçileri vasıtasıyla kullarına bildirmiştir.Kur'an ve Sünnet terazisinden daha hassas ve adil tartan başka hangi terazi var.Bunu eksik bulan birisi müslümanlığını sorgulasın.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 23:55
0
müslümanlığı sizden öğrenecek değiliz .bence siz kendi müslümanlığınızı sorgulayın işine gelene helal gelmeyene haram diyenlerdensiniz.islam medeniyeti ile batı medeniyetini birleştirebilmek her yiğidin harcı değildir
KARARLI KARAR OKURU 11 Haziran 2019 10:45
Müslüman fakihler gibi “Benim görüşlerim yanlış ihtimali olan bir doğrudur; benim gibi düşünmeyenlerin görüşü doğru ihtimali olan bir yanlıştır.” diyebilsek tarih boyunca düştüğümüz müzmin kutuplaşma ve kamplaşma yanlışlarımızdan kurtulacağız.
Süheyl CALISKANOGLU 11 Haziran 2019 09:30
Sayin yazar,yazinizin son cümlesi ,TV'de yapilacak tartismanin hasametten,ve husumetten arinmis olmasini diliyorsunuz,cok iyimsersiniz, ak partiyi tanimiyormusunuz onlarin attiklari tohumlarTürkiye'yi sarmasik gibi sardi,hamaset,husumet,katakullinin nimetlerinden faydalaniyorlar,her firsatta..Bu defa da böyle olacagindan eminim!..
Mehmet Ali Kara 11 Haziran 2019 08:41
Bir zihniyet var ki ülkede her şeye ak ve kara diye bakıyor.Her kesimin geneli bu anlayışın tesirinde.Bu yüzden de siyasetçi için en ucuz kullanım bu hissin kullanılması olduğu için hitabeti güçlü olan bu duyguları en iyi kullanan oluyor.Tabi %99'u müslüman olan ülkede en iyi kullanılabilecek duygu islami hissiyatların dürtüklenmesidir.Bir de buna klasik İslam anlayışının hukuk vaazını eklersek kimsenin bu ''ecnebi kanunları'' hukuk diye kabullenmesini beklemememiz gerekir.Şeriat diye bir sihirli kelime ile bu günkü modern hayatın gereklerini reddetmek çok daha kolay olmaktadır.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 08:37
Kindar bir nesil ve kindar bir parti tabanı arzulayanlar uzlaşıyı tesis edemez. Nasılsa sayıca üstünüz, kavga çıkarsa ezer geçeriz, diye düşünenler yangına benzin döker. Maalesef Ecevit, Demirel, Türkeş, Özal, E. İnönü gibi siyasetçileri mumla arar olduk.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 07:43
İmamoğlu bu ılımlı hava için CHP yi getirdiği nokta ortada lakin buna karşılık AKP nin de chp nin bağnaz ve saldırgan tutumuda ortada iken normalleşme her halde buzdolabına kalkar gibi geliyor bana inşallah ben yanılırım milletim kazanır
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 06:28
Sayın Taha Akyol;Sizin nazarınızda Bediüzzaman Said Nursi kimdir? Makalenizdeki beklentileriniz, bizimde beklentilerimizdir.Uzlaşı kültürü güzel bir şey.Bir şey sorgusuz,sualsiz kabullenmek yanlış olduğu gibi.Karşı tarafı ebediyyen mahkum etmekte yanlış.Asgari müştereklerimiz olmalı.15 Temmuz ihaneti karşısında tek vücut olmamız gerekirken bu günkü CHP ziyniyetinin zikzaklarını görüyorsunuz.AK Partiyi eleştirin.Ama insaflı olsun eleştileriniz.Birinin damarına basarsanız daha da radikalleşir.Siz böyle yapmıyorsunuzdur umarım,AK Partiye karşı inşallah.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 09:18
2
Ne alaka şimdi Bediüzzaman
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 11:55
0
Sizin yorum da fazla zikzaklı olmuş. Taha Beyi bilmem ama benim için Said Nursi zamanında kitaplarını biraz karıştırıp ilgimi çekmediği için bıraktığım bir şahıs.
Muhammet Ünal 11 Haziran 2019 16:33
2
Miadí dolmuş bir şahsiyettir,hurūfîlîkte level atlamış mitosu logosa tercih etmiş bir zattır.
H.K. 11 Haziran 2019 03:05
"Kendimizi mutlak doğru,rakip tarafı hain" görmek Mutlak O'lanı tanımadığımızdandır.O'nu yeterince tanıyanlar, kendilerinin izafeten "sıfır" olduğu kabulüne ulaştıklarından diğerlerini ne hain görürler ne de onlara karşı silahı ellerine alırlar.İzafi hakla ülkeye zarar verenler,Mutlak Hakka izafeten inananlara da zarar verdiler.İş kan davasına dönüştü,adeta."Allah'ın düzeni çetin" ayeti gereğince izafi de olsa "Hak" arayışı devam edecektir. Şiddete yönelmemek için sağlıklı bir “iletişim” hattı tesis edilmelidir.Umalım ki 16Haziran buna iyi bir örnek olur.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 02:14
Taha bey bu yazınızda belirttiğiniz konuların altına imza atarım. Ama bugun ülkemizi yönetenler ne yazik ki yazınızdaki olguların farkında değil. 31 mart öncesi ile sonrası arasındaki farklar eminim sizinde dikkatini çekmiştir. Bu değişimin nedeni demokrasi inancı değil kaybetme korkusudur. 31 marttan önce " neyi konuşacağız mitinglerde her şeyi anlatıyoruz " diyenler baktılar germek kutuplastirici konuşmak puan kaybettiriyor kabul ettiler tv de bir araya gelmeyi . Demokrasiyi tramway olarak görenlerle demokrasiyi ve dolaylı olarak ülkeyi ileri götürmek mümkün değil. Siyasi islam bitti .
İbrahim DİRİ 11 Haziran 2019 01:30
Malesef yazılı ve görsel medyada geçmişten ders çıkaran,hukukun üstünlüğü,ifade hakkı,sandık meşruiyetini önceleyen yazarda,siyasetçi de kalmadı gibi,umudum yok,adayların açıkoturumu beklenen faydayı inşallah verir.Toplumun aklına mukayet kesimi gayretinizi not ediyor teşekürler.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 01:33
Taha bey Atatürk'ün birinci meclis konuşmasında kürdistan dediği söyleniyor bu doğrumu açıklık getirirmisiniz?
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 00:52
Taha Bey iyi ki varsınız. İyi ki yazmaktan vazgeçmediniz. Yazılarınızla nefes alıyoruz.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 00:29
Televizyondaki yarışma medeni olur ama ertesi gün yandaş basındaki yorumların medeni olmayacağından emin olabilirsiniz.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 09:16
5
Ya diğer basın
bizim apdi 11 Haziran 2019 00:24
evet. bu gün gibi hatirliyorum. mart 1980 deki ecevit.in tv programini. taha akyol.un elestirel sorularinida. amma, rencide edici. kücük düsürücü. art niyetli sorular degildi. bu günkü, ahmet hakan, turgay güler, nagehan alci.lari görünce, o günkü gazetecileri özlüyorum
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 00:17
Sayin yazar Ecevit'in meclis kürsüsünden bir hanimafendiye nasıl bağırdığını hala unutmadık. En azindan bır bayan olarak korku filmini andıran o sahne hafizamda çok taze .istediğiniz övgüyü yazın çizin. Evet millet iktidara bayağı kırgın. Biraz ayar verir ama sola oy vermez bu eller. Imaminiz tek başına yüzdelik çeyreğinde kalır. Gerçi yorumlarim yayımlanmiyor ama yinede yazıyorum işte. Evet iktidar mağduruyum lakin asla kata sola oy vermem. Biz bu tuglalari tek tek ördük alnimizin terini harç yaptık. Evet solda da sağda da herkes partisine sahip çıkaçaktir heyecanlanmayiniz.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 01:24
2
Ecevit konusunda haklısınız.Merve Kavakçı'ya yaptığı saygısızlıktı.Ama 17 yılda fazla değil mi?Hayatımda hiç sola vermedim.2015'e kadar AK Parti'ye oy attım.Ama 23 Haziran'da İmamoğlu'na oy vermekten başka çaremiz yok.Hakkın yanında yer almalıyız,sevmediğimiz biri olsa da.31 Mart'ta seçimi İmamoğlu 13 Bin yola aldı,Yıldırım "çaldılar" diyor.Hey gidi AK Parti hey!Nereden nereye geldi.2002 AK Parti'si nerede,2019 AK Parti'si nerede!
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 02:21
1
Sola oy vermem demek elbette hakkınız ama demokrat olmayana haksızlık yapana oy veririm demekte aybiniz olur nokta
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 09:21
0
Hangi tuğlaları ördünüz
Ahlak önemli 11 Haziran 2019 09:53
1
Sola oy verin diyen yok - zaten CHP sol değil, milliyetçi bir parti. Keyfi bir kararla seçimi iptal edip, ülkenin düzeninin altına dinamit koyanlara oy vermeyin diyoruz. Öyle bir ceza alsınlar ki kimse bir daha böyle bir hukuksuzluğu aklına bile getiremesin. Bir kere keyfiliğe yol verirsek arkasını toparlayamayız. Ülke dikiş tutmaz. Hukuk önemli. Ahlak önemli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN