Back To Top
AK Parti nereye?

AK Parti nereye?

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 08:04
- A +

Mahalli seçimlerde AK Parti büyük çapta oy kaybetti, elindeki 14 il muhalefete geçti. En dramatik kayıpları büyükşehirlerde yaşadı. Kazanacağına inanarak tekrarlattırdığı İstanbul seçimlerinden 800 bin oy geride kalarak çıktı!

Bu siyasi harita değişmesinin sebebi iktidarın kendini “iyi anlatamaması” değildir.

Çok büyük oranda görsel ve basılı medya iktidarın kontrolündeydi. İktidarın propaganda faaliyetlerine ekranlarda saatler, gazetelerde manşetler tahsis edildi.

Muhalefete ‘Yunan’ falan gibi yakışıksız suçlamalar yöneltildi.

İktidar daha nasıl kendini anlatabilirdi?

Büyük oy kapılarının sebebi AK Parti’nin temel politikalarında oluşan sorunlardır.

Bunları iki başlık altında toplamak mümkün: Biri, parti politikalarında sistematiğin, tutarlılığın, dolayısıyla inandırıcılığın aşınmış olması… Öbürü eski sivil görüntü yerine ‘devlet’ görüntüsünün ağır basması…

 

EL YORDAMIYLA

PANORAMA-TR adlı araştırma kurumu, seçimlerden yirmi gün önce “23 Haziran İstanbul Seçimleri Özel Sayısı” adlı bir rapor yayınladı. AK Parti’nin 31 Mart sonuçlarını iyi tahlil etmeden, “çalışılmış bir stratejiden öteye, el yordamıyla atılan taktiksel adımlardan ibaret” davranışlarla 23 Haziran’a hazırlandığını belirterek şöyle diyordu rapor:

“Seçimlerin yenilenmesi yüzünden ahlaki üstünlüğü İmamoğlu’na kaptıran AK Partinin, tekrarlattığı seçimleri kazanmayı sağlayacak bir hazırlık ve enerjiden yoksun olduğu görülüyor. Söylem ve adımların parçalı ve tutarsız olması, ittifak içi homurdanmalar ve parti-içi dil çatışmaları AK Parti’nin 23 Haziran seçimlerine giderken bir sinerji yakalamasını engellemiş görünüyor.

Burada bilhassa “parçalı ve tutarsız” kavramlarına dikkat.

31 Mart öncesi “beka meselesi” diye yeri göğü inletmek, 31 Mart’tan sonra bunu bırakmak…

“Kızgın demiri soğutmak”tan bahsedip ardından Yunan, Pontus suçlamalarını ateşlemek…

Muhalefeti terör örgütüyle işbirliği yapmakla suçlarken, Adalet Bakanlığı’nın 2 Mayıs’ta Öcalan’a avukatlarla görüşme izni vermesi… Seçimlere üç gün kala, 20 Haziran’da Öcalan’ın HDP’lilere “tarafsız olun” yani sandığa gitmeyin diye açıklama yapması, Bahçeli’nin bunu onaylaması… 22 Haziran’da Osman Öcalan’ın TRT Kurdi’de aynı çağrıyı yapması…

Bu tabloda tutarlı bir politik çizgi mi var, yoksa “el yordamıyla” yürütülen “parçalı ve tutarsız” taktikler mi?

İktisatçılar ve yabancı derecelendirme kuruluşları ekonomik politikalarda da parçalı ve bazen çelişkili, mesela mali disiplin derken borçlanmayı teşvik etmek gibi uygulamalar yapıldığını yazıyorlar, söylüyorlar. Ekonomi konumuzun dışında.

 

‘DEVLET’ GÖRÜNTÜSÜ

Cumhurbaşkanlığı sisteminde ‘devlet’ ve ‘parti’ başkanlıklarının birleşmesi ve daha önemlisi çok sık şekilde parti faaliyetleriyle görünmesi AK Parti’nin eski ‘sivil’ görüntüsünü azaltıp devlet görüntüsünü güçlendiriyor. Ama sadece bu değil…

Bu olguya “had bildirme” söylemleri eşlik ediyor…

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu hakkında ceza davası açılıp görevden alınabilecekleri şeklindeki ifadeler…

Elinde devlet gücü olmayan bir parti bunları söyleyebilir miydi?

31 Mart seçimlerinin iptaline ‘delil’ üretmek için polisin kapı kapı dolayıp ‘sahte seçmen’ araması… Savcıların sandık kurulları hakkında soruşturma açması bunu AA’nın ilan etmesi…

Anayasa’nın 114. Maddesine göre seçimlerden önce Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına partisiz isimler getirilir, onlar açık politik faaliyetlere katılmazlardı. Bu madde 2010’da kaldırıldı.

31 Mart İstanbul seçimlerinin YSK’ca iptalini de ancak iktidar sağlayabilirdi.

Siyasi görüşlere göre kayırmacı, ayırımcı uygulamalardan bahsetmiyorum. Yargıyı yöneten HSK’nın oluşumunda siyasetin egemen rolünden de bahsetmiyorum.

 

KARARI KENDİSİ VERECEK

Tek Parti devrinde CHP’nin devletle özdeşleşmiş olması, bu partiye yıllar boyu sırtından atamayacağı bir bagaj yüklemedi mi?

Vatandaş devletine elbette sadıktır ama söz geçiremeyeceği “devlet gücü”nden ürker.

AK Parti ‘yapısal’ diyeceğimiz bu sorunları düzeltip ilk dönemlerindeki gibi Batılı demokrasi standartlarına, bu bağlamda devlet ve iktidar partisi kavramlarının çok net olarak ayrılmasına, kuvvetler ayrılığına yönelebilir mi?

Kendini toparlaması da ekonomide yatırım için “güvenli liman” ortamı yaratması da buna bağlıdır.

Bunu yapmazsa, büyükşehirlerdeki oy kabının yayılmasını sırf üslup değişikliğiyle önlemek kolay değildir.

Nereye gideceğine AK Parti’nin kendisi karar verecek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 27 Haziran 2019 21:38
Seçim geldi geçti fakat Akp yandaşlarında seçmene küskün olduklarını bilhassa Reisin çok küskün olduğunu üstüne basa basa söyleyebilmekteler. Bu demektir ki bu Akp yandaşları İmamoglunu çalıştırmamak için her türlü komployu devreye sokacaklardir. Ne biçim.bir görev anlayışıdır belediye meclisi üyelerinin başkanı sabote etmeye giden partizan davranışları? Nedir bu kin ve nefret fışkırması? Koskoca yaşını başını almış iktidar hırsı ? Esasında bu neticeler İstanbul Belediyesi'nin seçimleri olarak kalmayıp AKP'yi kökünden sallamistir. Yoksa yandasy medya böylesine saldırganlığıni devam ettirebili
Hasan Kormaz 27 Haziran 2019 20:21
Ak parti,the end dogru gidiyor. çünkü,öyle bir miras bırakıyorlarki o mirasa kimse sahip çıkmayacak.Farkında değiller.Şeffaf bir türkiye istiyoruz.Adalet,şefaflık deyip yarıyolda bırakanlar asla kabul etmeyeceğiz.Fotbul takımı tutar gibi partili olmayacağız.82 milyon vatandaşın hakkını hukukunu koruyacak ve siyasi düşüncesi ne olursa olsun ve kim olduğu önemli olmayacaktır.Yaş 54 hep kandırıldık, çoçuklarımız ve torunlarımız için güzel bir ülke için çalışacak liyakat sahipleri kimse çıksınlar er meydanına.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:52
İşin gerçeği millet " açız " diyor Reis dalga geçti
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:26
Taha bey ,Erdogan yaptigi bir aciklamada , trumpun turkiye ye yaptirim mesalesinde , Trumptan boyle bir izlenim almadigini soylemis.Yani simdi memleketin durumu bir zar atmaya kaldi.Yahu bumudur simdiye kadar bu kadar yere goge sigdirmadigimiz .Sizin gibilerin ssyesinde parlamenter sistem ortadan kalkti.Sizim gibilerin sayesinde, Memleketin kaderi, bekasi tek adama birakildi.Geldigi yer burasi.Oyle bir sey sezmemismis.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:42
Yola çıkarkende zannettiğimiz kadar salih değilmiş insanlar Taha bey, bende yıllarca destek olup inandıktan sonra hasbelkader ihtiyaçlarımız gereği belediyelerle işimiz olunca anladım dümeni . Dümeni diyorum bilinçli olarak, çünkü bu tam bir parti dümeni ile şahsi ikbal ve hırs mücadelesidir ve bu yolda başta yola çıkılan temiz arkadaşlarda bozulmamak adına trenden indi . Ama inmek yetermiydi tarihe not düşmek gerekmezmiydi ? Belki bir sürü siyasi linçe maruz kalacaklardı ama mahkemeyi kübrada en azından Allahım ben bunlara haykırdım derlerdi neyi anlatacaksın millete gemilerimi saltanatı
Zekeriyya 26 Haziran 2019 21:54
Ak Partiye eleştirel yaklaşanan, hakperest insanlara ihtiyacı var. Kendi gazetelerini ve çevresindekile değil, Karar, M. Gazete, Yeni Asya yazarlarını va küstürdüğü, ayrılan arkataşlarını dinle doğru bulur, yanlışlarından kurtulur. Dinler mi ? Ümidim kalmadı. Ama dinlerse kendini toparlar. Görelim Mevlam neyler
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:45
0
Son cümle, görelim Tayyip neyler, olacaktı; herhalde.
AKP zoru başardı... 26 Haziran 2019 20:10
İmamoğlu'nun danışmanı Necati Özkan bu gün "Rakibimizin tek bir tane bile doğru mesajının bulunmamasının nedeni yeni bir Erol'un olmayışıdır" diyerek AKP'nin kaybetmesindeki en doğru izahatı yaptı. AKP, ilk önce bir seçimde kendini ifade edecek dili bulamadı... Hani futbolda "Bu golü kaçırmak atmaktan zordu" derler ya, AKP için bu seçimi kaybetmek kazanmaktan zordu. AKP zoru başardı... Bu yüzden Tayyip Bey, Necati Özkan'a teşekkür etmeli ve bu tespitini ciddi, ciddi dikkate almalıdır. Yenilgi için uzunca nasihatlerle de boşa zaman harcamamalıdır.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:00
0
İstanbul'u 25 yıldır, Türkiye'yi 17 yıldır yönetiyorsunuz ve ikisinde de çuvallamışsınız. Mesele, iletişimle, dille çözümlenecek kadar basit değil. Sorun derin. Sorun lider.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 06:38
0
Tam tersi, ak parti bu secimde tam ve net olarak "kendini" ifade etti. Onceki seçimlerde başardığı aslını gizleme ve maskelemeyi başaramadı. Nitekim aslı görünür olmaya başlayınca da sonuç eskisinden çok farklı oldu. Ve daha kötüsü artık görülmeyenler bir kez görülünce geriye çevrilemez. Ak parti bundan sonra tekrar umut olamaz gibi...
DoğrucuDavut 26 Haziran 2019 19:58
DP, AP, DYP, ANAP nereye gittiyse AKP de aynı yere gidecek. Benzer bir parti kurulacak ve CHP'yi 80 yıl önceki yöneticilerinin hatalarıyla suçlayacak, zihniyet aynı diyecek, ama kendisi sütten çıkmış ak kaşık olacak. İyi dümen.
Karar okuru 26 Haziran 2019 21:42
7
CHP nin değiştiğine dair,bir konuyu gösterin bakalım.Kürt sorununun çözümüne dair ne diyor,büyük bir hiç.Dış politikada ne diyor veya değişti mi hayır.Din ile ilişkisi ne alemde. Akp ile mücadele için kürtleri kullanıyor,fetö ile ortak hareket ediyor.Bu durum CHP nin fırsatçı ve taktiksel hareketleridir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:02
2
19.58, CHP sana rüküş kokana gibi her zaman taze geliyor...
Okur-yazar 26 Haziran 2019 16:22
Taha bey, sizin bu tespitlerinize harfiyen katılıyorum. Yapısal değişiklik şart diyorsunuz, el-hak doğru. Tabir-i caizse, iktidar partisinin aslında aksı kaymış. Tekrar yerine getirilebilir mi? Ufukta buna dair pek ümit de görünmüyor. Çünkü gerçek bi muhasebe yapmadıkarı, yapmayacakları anlaşılıyor da ondan.. 'Kendimizi anlatamadık' demenin başka bi anlamı yok.. Siz de size yakışanı yapıp, vicdani bi muhasebeye çağırıyorsunuz..
Karar Okuyucusu 26 Haziran 2019 23:45
3
Kürt sorunu diye bir sorun yok. Şuur altında Türk düşmanlığı bulunanların uydurduğu bir zehir.
HASAN ARSLAN 26 Haziran 2019 15:37
Taha bey CHP ile yatıp CHP ile kalkıyorsun.
Turk Genci 26 Haziran 2019 15:01
Kanun cikararak Istanbul ve Ankara Belediye baskanlarinin yetkilerini almak demek AKP kendi ayagina kursun sıkıyor demektir. Imamoglu ve Mansur Yavasin eline buyuk bir koz verildi bu Tek adma imzali kanunla. Millet itttifaki bunu cok iyi kullanip Millete sikayet ederse AKP açığa düşer. Bu gidisat hic hayra delalet etmiyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:06
0
Tüm belediyeler için geçerli değil mi?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:31
Ak Parti bir yere gitmeyecek, olduğu yerde daireler çizerek dönüp duracak. O tokadı yiyen kimsede artık sağlıklı düşünme, değerlendirme yapma becerisi kalmaz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 20:33
10
17 senedir bundan beter tokatlar yiyen CHP çok sağlıklıdır diyorsun...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:27
3
Beyler 17 yıldır 12 seçim yaptı her secimide yükselerek kazandı buda bir belediye seçimidir tabi ki hatalaŕini görecek varsa telafi edecek anlafımda 12 seçimi her sefer kaybeden chp biraz sevinsin akp ye bir şey olmaz çünķü akp bu miletin özüdür özü unutmayın
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:30
Ne yazayım herşeyin bir miadi var
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:42
8
14.30, Ama CHP'nin bir miadı yok... Sanırsın temcit pilavı mübarek...
Umut Emiroğlu 26 Haziran 2019 13:36
Başlangıçta farklı hayat görüşlerinden isimlerin de olduğu nitelikli bir kadro ve meşveret vardı. Fakat sonra, Erdoğan, meşveretten koptu. Koşulsuz itaat ister oldu. Ve Ertuğrul Yalçınbayır, Ertuğrul Günay, Abdüllatif Şener, Erkan Mumcu, Abdullah Gül, Ali Babacan, Mehmet Şimşek derken nitelikli herkes uzaklaştı. Gelinen noktada artık nitelikli kişiler AKP'de görev almaz. Çünkü özgün bir iş yapma imkanları yok. İtaat etmek ve söyleneni yapmak durumundasın.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:34
1
Yanlış söylüyorsu bazı arkadaşlar dogru amma ertugrul günayı yanlıs yazmısin meşfereden ayrılan falan yok nefsi nefsi diyenler var onlar dava kardeşleridir yine bir araya gelirler türkiyem sagolsun
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:32
AKP enaniyet,kibir,insanlara tepeden bakan,hırsız ve menfaat şebekelerinin elinde olduğu müddetçe bir daha asla seçim falan kazanamaz.
küskün vatandaş 26 Haziran 2019 13:35
Kurdun dişine kan değdi. Muhalefet galibiyeti, iktidar mağlubiyeti tattı. Şu saatten sonra ak parti toparlanamaz. Gemi batarken ne koparırsam kardır diyenler süreci hızlandıracaktır. Son darbeyi yine ak partiden doğanlar vuracak gibi görünüyor. Tekrar toparlanalım diyenler boşuna uğraşıyor. 2001'de üniversitede öğrenciyken kurulan ak parti yok artık. Bir avuç çıkar grubu var. Fetö bu milleti böldü. Ak parti hesapsız bir şekilde savunmaya geçti ve suçlu suçsuz herkesi ihraç etti , içeri attı. Halktan kopuşun bir meyvesiydi bu hareket. Ak parti ne yaparsam halk benim arkamda zannetti .
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 18:25
0
Söylerinin altına imzamı atarım
KARAR OKURU ali arsalan 26 Haziran 2019 22:38
1
Yabnılmışın aslanım ak partinin hamurunu bu millet yogurdu bu milet istemeden ona bir şey olmaz bu bir ufak ikazdır baba şevkatile 12 secimi her sefer kazanmış chp kayıp etmiş birak zavalı kemalim biraz olsun sevinsin akp de hesabını yapar 2023 güle güle chp der bu kadar
tarık 26 Haziran 2019 13:07
Biz istanbula ihanet ettik dediler şimdi istanbul bize ihanet etti diyorlar men dakka dukka
KARAR OKURU ali arsalan 26 Haziran 2019 22:40
1
Akp de kimse millete ihanet etti demez mileti yüz yıldır anlamayan chp onu yapar akp de her zaman milete hörmet saygı sevgi olur sen başkasıyla karıştırdın galiba
Karar Okuru 26 Haziran 2019 12:52
Bu işin buraya varacağı daha ilk günlerden belli idi. Bu dogmatik zihniyetlerin sosyalist, komünist, faşist, islamcı ve gerici versiyonları her rejim ve coğrafyada duvara toslasa da geri kalmış toplumlarda alıcı bulabiliyor. Ne yazık ki ülkemizde de kendini liberal, solcu, demokrat filan tanımlayan az buçuk okumuşlukla durumu idare edenlerinde bu anlayışa safça destek vermiş olduğu hatırlatılmalıdır. Demokrasi ve vesatyet, sivil demokrasi gibi kelimeleri bir sözcüğü yeni öğrenmiş, içeriğini anlamamış ve tanımamış çocuklar gibi olur olmaz tekrarladılar. Sonuç??
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 17:37
1
CHP 367'yi kınadı mı? Kınamadı ise neden?
Mehmet 26 Haziran 2019 12:21
Duşunun imamoğlu gelmeden yetkileri genelge ile elinden alınmış.Sıkıntı ne olduğu bilinmeyen başkanlık sisteminde.Adalet,liyakat ve kurumları bitirdi.Makam ve koltuğu bırakmamak için devlet bitiriliyor.Dusunun abd ve rusya toplantı yapıyor ama kalın ve setacilardan çit yok.Devlet aklı birkaç kişiye bağlanırsa işimiz zor
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:17
AKP, mazbatayı çalarak yenilettiği ve sözcülüğünü Kurtulmuş-Soylu-Öcalan biraderlere yaptırdığı, İstanbul seçiminin propaganda döneminde, vazgeçemeyeceği hiçbir ilke vei değer olmadığını o kadar açık anlattı ki… AKP’nin ne olduğunu bilenler zaten biliyorlardı, bilmeyenler de, bir daha unutmayacak şekilde öğrendiler.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:12
1
Harbiden hiçbir ilkeleri yokmuş. Menfaat için herşeyi göze alacaklarını gösterdiler. Buda devlet için en büyük tehlikedir
E.K 26 Haziran 2019 12:12
Adalet, esitlik, ozgurluk ve refah vaad ederek geldi Akp iktidara...Halk 90 larin siyasi beceriksizligi ve daginikligindan bikmisti..Birde magduriyet durumu olunce, secmen Akp'yi iktidara tasidi...Vaadler gerceklesmedi..Magdurlar, magrur oldu...Liyakatsizlik gecer akce oldu....Rant ekonomisi hakim oldu..Akp nereye isterse oraya gitsin..Ancak, daha iyi yarinlar icin ulkenin gidecegi yol farkli olmali...Resyonel ve ilkeli siyasete ihtiyac var...harika bir yazi tesekur ederiz.
KARAR OKURU ali arsalan 26 Haziran 2019 22:44
1
Haklısın 2000 yılarda kılintinin karşısında titreyen eceviti memur maşları icin birmilyon doları alamadan dönmüştü o günleri unutuk akp geldi dagları denizleri birleştirdi amma insan nankördür ben demiyorum insanı yaratan allah kuranda diyor her kes layık omdugu şekilde yönetilir beyler
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:01
Taha abi; İçişleri Adalet ulaştırma bakanlarının seçimden önce istifa etmesi 2017de değiştirildi
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:59
Gözümüzün içine baka baka ''yargı bağımsızlığı,adalet, vatandaşlara eşit davranma v.s'' süslü cümlelere artık kimse iltifat etmiyor. (kimse derken devletten nemalananlar hariç) Millet yaşadığını bilir. Yargı bağımsızlığı olmadığını, liyakata bakılmadığını,devlet imkanlarının parti ve yandaş menfaatine kullanıldığını, medyada yoğun bir karartma uygulanmasına rağmen millet görüyor ve biliyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:38
14
Örnek verir misiniz. Yargının hangi konudaki kararı? Liyakat örneği? Yandaşa örnek?başkası daha ucuza yapacaksa örnek? Medyada karartma?her türlü habere ulaşabiliyoruz.ulaşamadığımız habere örnek?
Yakup Halıcı 26 Haziran 2019 11:47
Sayın Akyol; AK Parti'de karar verecek merci kaldı mı?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 17:06
2
size şöyle örnek vereyim yargı üzerinde öyle baskı varki benim gördüğüm erdoğan istediğini içeri istediğini çıkartıyor ben böyle görüyorum okuyorum selahadin demirtaş niye içerde 2 yıldır tutuklu sesi kesildi konuşturmamak için bu kadar basit adam mı öldürdü birini mi bıçakladı somut değil soyut kavramlarla karar veriliyor bu ülkede fetö darbeside muhalif kesimi susturmak için bahane olarak kullanıldı.tüm aykırı sesler susturulmuştur.sokak röportajı izliyorum insanlar iktidarı eleştirmeye korkuyor silivri soğuktur diyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:37
REİS'İN GÖTÜRDÜĞÜ YERE.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 20:51
4
Reis yanlışa götürmez..
Muhtefi. . 26 Haziran 2019 11:34
Anlıyorum AKP ve bizlerde Eski İhtişamlı günlerimize dönmek istiyoruz niyet güzel hem de çok güzel. .ama nasıl olacak bu iş. ?..hem zor cokkkk zorr. .hem kolayyy cokk kolayyy. .:)))..herseyden evvel DÜRÜST olacağız dürüst Mert, Onurlu, Şerefli, Gururlu ve CESUR. Dürüst olunmadan Cesur olunmaz. !..Dünyada en bilinen dürüst Japonlar Semavi Dinleri de yok. !.Fakat Dürüst ve çalışkanlar. Dünyada En Dürüst, Adaletli, Çalışkan, Temiz, Cesur kim dedikleri zaman TÜRKLER Dendiği zaman Biz olduk demektir. Sonra İSLAMIYETI Anlatabiliriz .acizane
mehmet 26 Haziran 2019 11:03
ADALET ve KALKINMA milletimiz için iki sihirli kelime. İlk zamanlar büyük bir heyecanla destekledik. Hatta sandıklarda gönüllü bekçilik bile yaptık, elimizde üye kayıt forma kapı kapı dolaştık mahallede. Bugün o AK Parti değişti. FETÖ olaylarında bile adil olmadılar. gerçek failleri yurt dışında, garibanlara çöktüler, ekmeğini aşını, itibarını, umudunu elinden aldılar. ne yapıyorsanız yapın duvara dayanan insanı daha fazla zorlamayın...
ATi 26 Haziran 2019 11:05
Turkiyedeki basin, medyanin %80'i yabanci, ulke disindan talimat aliyor. Siyasiler yipraniyor, iktidardan dusuyorda, allame fosil gazeteciler neden dusmuyor, neden hep yaziyor konusuyorlar! neden susmuyor, gitmiyorlar? Pkkli ulkucu ataturkcu birbirine zit uclari feto mikrobuyla yapistirmis goruntusu vererek muazzam oy hirsizligi yapanlar cezasiz mi kalacak? Turkiyeyi disardan kusatip, icerden cokertmek isyeyen dueli muazzamaya usaklik eden satilmislar cezasiz mi kalacak? Bir gun tekrar kurulur istiklal mahkemeleri, kim kiminle ne halt yemis hesabi konur onune.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:42
1
Hep aynı hastalıklı hal. Arkadaş kabul edin milli irade tecelli etti kabul edin. Bu bos dış mihraklar lafını da bırakın. Dış mihraklar rahatca operasyon yapıyorsa sizler bu ülkeyi güçsüzleştirdiniz. Şayet bir suc varsa İç İşleri Bakanlığı yakalar yok suc varda yakalamıyorsa görevini yapmıyor demektir. Nereden tutarsa tut argumanlarınız mantıksız
masum turkel 26 Haziran 2019 10:12
teşekkürler taha bey iyiki varsınız. Ülkemizin 20 yıl öncesine göre iyiye gitmesi gerekirken dinci ideoloji ve uygulamalar nedeniyle daha geriye gitti.Ana sorun, Tüm kişilerin şirketlerin ve kurumların 'gelecek endişesi' dir. Ekonomik, siyasi ve hukuk bakımından cumhuriyetin onlarca yıllarda sağladığı çağdaş değerler ciddi oranda zarar gördü. Çağdaş demokrasinin yaşayabildiği ekosistem; liberal ekonomi, fırsat eşitliği ve kişisel hak ve hürriyetler, hukukun bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, basın özgürlüğü, adil seçimler, kamu yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirlik kavramları yok edild
KARAR OKURU ali arsalan 26 Haziran 2019 23:02
0
Masum bey iskinin pis kokusu otuz yildir çıkmiyor din sizin gibilere ne kadar düşman sizin cediniz çanakkalede yokmu kuzum onlar din için allah için vatan bayrak namus içın öldüler kaldıki dinle yönetilmiyor bu ülke demokrasi ile yönetiliyor dinle yönetilirken 600 yıl 3 kıtada at koşturdu ecdadım ama şimdi bom boş türkiye bile huzursuz şu dine dönünde kurtulun allahla savaşmayı birakın bırakı dedeleriniz savaştı tek tek gitiler sende gidecen unutma
Sessiz Güç 26 Haziran 2019 09:55
Arabanın Rotu kopmuş, Dikiz aynası yok. Şoför çok sesli koroda gerçekleri duyamıyor. Bu işi damada bıraksın o işi sıfırlar herkes rahat eder.
masum turkel 29 Haziran 2019 20:33
0
Ali bey, kimsenin dinle sorunu yok, anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Dinci siyasetle, allahın dinini milletin kutsal değerlerini kendi ikballeri, dünyalıkları, menfaatleri, tamahları hırslarına alet etmeleriyle sorunumuz var. Etrafınıza bir bakın, huzur, yardımlaşma,dürüstlük,temizlik, ahlak, saygı, sevgi, hoşgörü, adalet vicdan, eşitlik var mı? kaldı mı? Düşünüp anlamadan suçlamak bağnazlıktır. Ecdat benim de ecdadım, bu memleket için hangimizin daha fazla fedakarlık yaptığını, kimin daha dindar olduğuna siz mi karar veriyorsunuz. Yüce Allah size ve sizin gibi düşünenlere böyle bir terazi yad
MNC 26 Haziran 2019 09:42
Bu kadar sert söylemden sonra AKP nin politikalarında radikal bir değişikliğe gitmesi mümkün değil bence. Cumhurbaşkanlığı sistemi aklıbaşında herkesin önceden gördüğü üzere otokrat bir yapıya dönüştü. Bahsettiğiniz dönüşümü ancak yeni bir lider yapabilir. Ama bu da en az 4 yıl mümkün görünmüyor. Dört yıl daha patinaj görünüyor kısacası
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:43
Devleti ele geçirmek için önce fetö ile işbirliği yapıldı. Seçim kazanmak için PKK'ya her türlü taviz verildi. Son seçimde de bölücü başından medet umuldu. O zaman şu gerçeği kabul etmek gerekmiyor mu, iktidarda kalmak, gücü kaybetmemek için her yolu mübah sayan muhafazakarların inanç ve değerlere en büyük kötülüğü yaptığını.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 17:13
1
Çocuk katili terörist bölücü başı söylemiyle anılmış kendisinin talimatıyla kurulan hdp nin oylarını bölmeye çalıştı herhal?Apo tarafından kurdurulan ve her fırsatta arkasındakilerin söylemlerini dillendiren ve destekleyen hdp ile akp ye karşı durmak mübah mı?
Karar Okuru 26 Haziran 2019 09:30
CHP'yi 1940 yıllara göre suçlayanlar ve hiç değişmez geldiğinde yine ülkeyi aynı hale getirecek diye suçlayanlar, azıcık baksalar kendileri de ülkeyi aynı hale getirme yolundalar. Tarih birilerini karalama yeri değil, ders alarak aynı duruma düşmeme müzesidir. Ama nefesinizi boşa tüketiyorsunuz ve ellerinizi boşa yoruyorsunuz. 1950 de CHP'nin düştüğü yanlışa ders alınmadığı için öncekiler nasıl düştüyse bunlarda düşecek. Biz de gelişmiş bir ülke olabilme yolunda onlarca yıl daha beklemeye devam edeceğiz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:00
9
CHP önce kendi ders alsın. 367 kararı yanlış mı doğru mu? Niye gıkı çıkamıyor CHPnin?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:09
İyi ya AK Parti kan kaybederse size de alkislamak düşer. Niye kafa yorup da makale yazdiniz Taha Bey..
Bilal 26 Haziran 2019 08:58
Bu HIÇ BİTMEYEN seçimler yüzünden ulkeyi yonetmeye zaman kalmiyor. Simdi secim bitti herkes dinlenmeye tatile cekildi. Haydi gorelim bakalim ne hizmetler yapilacak? Herseyin nasil guzel olacak? YOKSA YİNE KADİM T.C.GELENEGİ OLAN bir sonra ki secime kadar yagli ihale ballu maaslar rusvet yolsuzluk halkin vergilerini 40 akraba lux icinde carcur mu edecekler.
3Y 26 Haziran 2019 08:49
AKP çelişkiler yumağı haline geldi. 3Y ile mücadele edeceğiz diye iktidara geldiler. Yolsuzluk konusunda yandaş müteahhitlere sağlanan avantalar muazzam. Sadece İstanbul havalimanında kot farkını değiştirerek ve teslim süresini uzatarak milyar € kaynak aktarımı yapıldı. Son yıllarda yoksulluk hızla artıyor. Gençlere 10 GB internet vaat edip Wikipedia'yı Yasaklayarak da o konuda zirveye çıktılar.
Demokrasi-Adalet-Eşitlik-Özgürlük-liyakat yoksa sistemin adının ne önemi var...?
Yurdumun İnsanı 26 Haziran 2019 07:31
Taha bey Ak Parti,RTE değişmez. Niye! "Ticaret Bakanlığı’nın mayıs ayında yayımladığı genelge ile artık belediye iştiraklerine yönetici atama yetkisi belediye başkanlarından alınarak belediye meclisine verildi." Kayyum atama yetmedi. Belediye Başkanlarını dahi atamak isteyen tek adam kafası ülkeyi kaosa, krize sokar.Şimdiye kadar nerede idiler. Dert kendi adamlarının elindeki şirketlerin rantını YEMEK.ATM memurunu beslemek.Yolsuzluğa devam etmek. H. Karaman yolsuzluk hırsızlık değil diye fetva verdi ya. Suriyelileri ve teröristi beslemeye devam. Bunlar ders almaz.
Musto 26 Haziran 2019 07:21
Bunların tepelerinde Ahmet Necdet sezer gibi biri lazim başka turlu bunlar zaptolmazlar.Çekirge sürüsü nasıl gittiği her yeri yok ediyor bunlarda doğa düşmanı ne hikmetse diğer yeşili çok seviyorlar.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:31
8
TC tarihinin en berbat CBnı Sezerdi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:08
6
Oturan cumhurbaşkanı diye aklımda kalmış hemşerim
MAHZUN MUHAFAZAKAR 26 Haziran 2019 13:29
0
Cumhurbaşkanı A.N.Sezer’i ben de sevmezdim. Fakat yiğidi öldür hakkını yeme. 28 Şubat cinnet döneminde ANAP-MHP-DSP koalisyonu muhafazakar memuru kolay işten (kamudan) atma yasası hazırlamıştı. (Ne hikmetse en gayretkeşlik gösteren parti de MHP olmuştu.) Sezer bu kanunu imzalamadı. Böyle bir yasayla kıyım yapılacağını gördü. Eğer imzalasa idi şimdiki A Ka Pe nin muhafazakar kadroları kamudan atılacaktı. RTE ve A Ka Pe ne yaptı yargı kararı olmadan muhafzakar memurlara kıydı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:25
2
Sezer kendi haddini ve sınırını bilen ne başkasının yetki alanına müdahale eden, ne de başkasını ( mesela Ecevit) işlerine müdahale ettiren halk adamı bir cumhurbaşkanı idi.
Musto 26 Haziran 2019 18:33
0
Sezer olmasaydı partizanlaşma liyakat hukuksuzluk yolsuzluk har vurup harman savurma sistemi 12 yıl önce başlardı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:52
0
AKP'deki yanlışları anlatmak için Ahmet Necdet Sezer'in yaptığı değersiz işleri savunmak zorunda değilsiniz...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:26
0
Sezer'in zulmü olmasaydı AKP olmazdı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:06
Gazetelerde neden ‘Sisi İstanbul belediye başkanlığına seçildi’ diye başlık atılmadı. Tam da bu söylenmemişmiydi...madem öyle idi neden seçilen gizleniyor ki? Seçimin tek kelime ile yorumu; Höttt... Halk bu benim sisim (sesim) mi dedi...daha anlayamadılar....ama şurası açıkki sisi kaybetti başlıkları çoktan hazırlanmıştı...sisi kazandıyı yazacak gazeteci daha doğmamıştı...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:03
Karar yazarları kadar okurları da uyardı, bence bu gazetedeki tüm yorumları tek tek okuyup genel bir kanıya da varabilirler, çünkü benim gördüğüm, okurlar hem içten hem gerçeği yaşamış, bir şeyleri farketmiş ya da bizzat görmüş ve sesini duyuramamış ve de iyi niyetli.. bunun kıymetini bilsinler..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 06:57
Evet bir ülkede muhalefet Hak Hukuk veADALET diye bağırarak yollara düşüyor ve Devlette bu sese kulak verecek yerde bu sesleri tıkıyor yollarına hayvan gübresi döküyor ve bu sedaları boğuyorsa orada huzur olmaz aş olmaz iş olmaz dostluklar biter toplumda bunca algıya ve gürültüye rağmen seçimde sillesini vurur daha önce CHP te vurduğu gibi özala vurduğu gibi fırsatını bekler ve iktidarlar nerede hata yapmıştık araştırmazsa AKP içinde mukadder son yakındır yapılan zulümleri ve haksızlıkları duymazsa ....
Dogan 26 Haziran 2019 11:09
6
Papaganlar ne kadar da cogaldi
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 06:19
Sn Akyol Bizimkiler artık kolay kolay kimseyle paylaşmazlar. Rantı gördüler. CHP (yıllarca bu rantı 50 ye kadar yiyen) CHP lilikten bu iktidar yüzünden kurtulacaktır. Demirel e atfedilir: Bunlar iktidara gelince kolay kolay gitmezler....Ama merak etme birbirlerinin hile ve tuzaklarını iyi bilirler bizimkiler ....
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:09
2
Bir sürü önyargıdan ibaret bir yorum. Başarılar.
Kuluçkaya yatan tavuğun altına koyulan ördek yumurtasından çıkan civciv tavuk dağa çağırdıkca inadına dereye gider
CHYPTER-X 26 Haziran 2019 05:33
İktidarin sikca her secimde AKpartililerin CHP'ye oy vermemesi için geçmiş donemi hatirlatip çöp yığınları, susuzluk, tüp kuyrukları, argümanlarıni Cumhuriyet Halk Partisi iyi degerlendirirse iktidarin kullandığı geçmiş dönem hatırlatması ileride işe yaramaz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 06:58
0
Cok iyi yerden yakalamissin +1 verdim.
KARAR OKURU Ahmedâ 26 Haziran 2019 04:42
Akp zihniyeti kimseye kızmasın. İstanbul seçimini 22 eylül 2017 tarihinde Kadir Topbaş'ın istifasıyla pardon azliyle kaybettiler. Binali Yıldırım kazansaydı onun da garantisi yoktu.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 02:25
Eskiden etrafındaki eşim dostum akrabalarım anlatırlardı demokrat parti sürekli CHP ye karşı galip geliyor bunun üzerine partililer İsmet paşa ya efendim biraz söylemlerinizde Allah kelamı çıksın bu millet dinine çok bağlı olduğu için Allah tan bahsederseniz bize hoş bakarlar bir miting olur bunun üzerine sürekli arkadan hadi paşam bahset derler paşa Allah a ısmarladık diyeceğine Allah belanızı versin der Akp lilere ders çıkarmasını soruyorlar onlar da malum Parti'nin adayı diye bahsederken adayın ismini ağzına almıyorlar birileri bunlara rüyadan uyanmalarını söylemesi lazım seçim bitti
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:22
14
Ruyada olan halk. Yakinda uyanir tekrar Akparti der merak etmeyin. Halk Akpartiye muhtactir onsuz yapamaz.
İsmail Bulmuş 26 Haziran 2019 02:23
Taha Bey, AK Partiyi, son zamanlarda KARAR'da, daha önceleri de HÜRRİYET'te defalarca uyardı. Ama, bu uyarılar, bir kulaklarından girip ötekilerden çıktı... Bu kafa ile bu parti, artık iflah olmaz...
? 26 Haziran 2019 02:18
ABD doğumuza yerleşmiş,Irak harekatını başlatıyordu.Türkiyenin Meclis kararını bile beklememişlerdi.Başbakanımız bile Müttefikimiz ile beraberlikten bahsediyordu.Ama bir el çıktı Meclisten ABD aleyhine karar çıkardı.Şimdi Iraklıların yüzüne bakabiliyorsak bu yüzdendir.Burada da bir şeyler oldu.Mantığımız almıyor Ağlayan ve sızlananlar var.Seçim sonucu Türkiye nin elini rahatlattı dışar da demokrat oluverdik.Bu bizim için seçim sonucu kadar önemli Yine bu olay sır hangi el bunu nasıl sağladı!
Krr 26 Haziran 2019 01:58
İyiler kazanır kötüleşenler kaybeder. Kibirlinin burnunu Allah yerlere sürter de akıllanmaz yine. Akıl var mantık var... Ülkeyi defalarca kendilerine emanet eden halkın varlıklarını yandaşlarına, ihalecilere, tarikatına cemaatine, taşa betona peşkeş çeken hırsız zihniyeti sahipleri eski haline dönse bile yine gücü kazanınca aynısı yapmaz mı? Böyle bir hataya asla düşülmemeli. Aman...
Brahma 26 Haziran 2019 07:22
0
Anlamakta yine zorlana bilirsiniz. Fakat tane tane okuyunca anlaya bileceğinize eminim. 1. nin cevabı parti içi demokrasi. 2. nin cevabı halkçı demokrasidir. Bir el dediğiniz şey ise maşeri vicdandır. Umarım uykunuzdan uyanır da komplo geleneğinizi terk edersiniz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:07
0
Brahma cevabı yanlış yere yazmışsın.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:59
Çok güzel bir yazı! Top çizgiyi geçince hakem golü verir. Ne kadar geçtiği önemli değil. Ancak maçın kuralını değiştirirsen seçmen daha sert vurur bu sefer gol fileleri yırtar. Hem maçtan hem de fileden olursun. Demokrasi maçlarında bu hep böyle olmuştur. Bunu daha önce kendi lehine yaşamışken bu yanlış neden? Cevap:KİBİR VE ADÂLETSİZLİK
Ali baba 26 Haziran 2019 00:58
Hani birzamanlar REIS bagirip dururdu, KOPENHAG kriterleri yerine, ANKARA kriterleriyle yola devam ederiz diyordu, Evet baśkanlik sistemi, demokrasi, adalet,hukuk,din,islamcilik, soygun,gaspçilik,talan, tamda. Devśirme TÛRK tipi ANKARA KRITERLERIYLE YOLA DEVAM
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:56
Araştırmacıların 'parçalı ve tutarsız' dediğine biz ilahi adalet diyoruz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:00
1
Ben ahlaksızlık ve omurgasızlık diyorum
Mahmut Emre Topsakal 26 Haziran 2019 00:46
Bence sorun toplumsal beklentilerin gereğinin yapılmamasına bağlı.Ekonomik sıkıntılar her dönem oldu.Fakat hic kimse şu 1-2 yıllık dönemde ki kadar haksızlıktan,mağduriyetten, yargının durumundan bahsetmedi. Özellikle feto konusunda nasıl ki vatan hainlerinin cezasız kalmaması bir elzem ise,bu yargılamalarda beraat eden insanlarinda sağda solda bekletilmeden mesleklerine geri dönmeleri o kadar elzemdir.Bu ülke, bu devlet, bu millet hepimizin birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız.Hainlerin nifaklarina fırsat verilmemeli bunun yolu ise Haktan, Hukuktan, Hukukun üstünlüğünden geçer.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:38
İleri demokraside hızını alamadı.Savrulmaya başlanınca halk ne oluyoruz dedi.Burada birincil güç benim sinyalini verdi.Ama mesajı aldıklarından emin değilim.Hala kendimizi anlatamadık modundalar.Biraz da milleti anlamaya çalışmak gerektiğini kavramakta zorluk çekiyorlar.Sayın Kahveci durumu çok iyi özetlemiş.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:11
Görelim bakalım mevlam neylerse güzel eyler. Bu seferde mevlam çok güzel eyledi.alan mevla veren mevla deneyen mevla vesselam.
Mutlu Yücel 25 Haziran 2019 23:53
Bunlara ilaveten, CHP Kılıçtaroğlu’nun, Atatürk ü beton büstlere hapseden, o büstü de kalkan olarak kullanıp“doğruyu bulamaz, cahildir bilemez” dediği halkı ok yağmuruna tutan bir zihniyette karşı, adeta siyasetin boksörü, Sinan Şamili, gibi destansı bir mücadele vermesi sonucu kazanmıştır. “CHP sözde Kemalist, özde faşist olan zihniyetten kurtulamaz, kurtarırsa o parti artık CHP olmaz” diyorduk ki Kılıçtaroğlu bizi yanılttı, o zırhı deldi, irini akıttı, CHP yi de ileri bir çizgiye çekti.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:25
4
çok doğru. kılıçdaroğlunun yaptıklarının önemi, ilerde daha iyi anlaşılacak. kılıçdaroğlunun şanssızlığı olmasa, bu ülkeye verebileceği daha fazlaydı. Kılıçdoroğlunun alevi olması, tuncelili olması, bir de, konuşma stilinin etkileyici olmaması, ülkenin kılıçdaroğlundan azami yararlanmasının önündeki engel oldu.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:06
2
Düşünce deniz Baykal’ın ya da Ecevit’in laik laik Kemalist Kemalist söyleminden sonra, doğru bir yorum..
Köroğlu 26 Haziran 2019 09:11
4
Kılıçdaroğlu konusunda ben de yanıldım. Takdiri hak ediyor. Öte yandan CHP oluyor demek için çok erken. Hala Dersim’e Dersim diyemeyen, 6 Mayıs’tan farkı olmayan 367 konusu açıldığında paralize olan bir CHP var. Kendi adıma, CHP yüksek sesle 367yi eleştirmeden CHP değişiyor demem. Bu turnusol kağıdıdır.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:29
2
CHP 367yi kınadı mı? Kınamadı ise neden?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN