Back To Top
Arınç’ı susturun!

Arınç’ı susturun!

 - Son Güncelleme: 08.11.2019 Cuma 16:31
- A +

Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi de olsa susacak bir insan değil; onun doğruları, yanlışları tartışılabilir ama inandığı doğruları söylemekten geri kalmadığı da bellidir.

“KHK bir faciadır” derken “Kanun Hükmünde Kararname” kavramını değil, “KHK mağdurlarını” kastettiği de açıktır.

KHK gibi idari-siyasi bir tasarrufla işini ve itibarını kaybeden, ama haklarında soruşturma bile açılmayan ya da yargıda beraat eden onbinlerce insan var; bunu kim inkar edebilir?

Maalesef “sorun odaklı” ve rasyonel düşünmek yerine “siyaset” odaklı ve tarafgir düşünüyoruz. İyiler ve doğrular “siyasi” tercihlerimize göre oluşuyor! İyileri ve doğruları hukuk, hakkaniyet, rasyonellik gibi açılardan düşünmüyoruz.

Böyle olduğu için değil midir ki, yüz yıldır çözemediğimiz sorunlar var.

 

‘MERHAMET’ İYİDİR

KHK ile insanların delilsiz, yargılamasız işten atılmalarını, ekmek ve onurlarıyla oynanmasını doğru bularak “susturun” diyenler çıksın, bunun doğru olduğunu savunsun. Hukuktan, anayasadan, toplumsal barış ve aidiyet gibi ilkelerden gerekçeleri her neyse göstersinler.

Elbette 15 Temmuz şehitlerinin yüksek bir manevi değeri var. Fakat onların katilleri, tankla, topla, tüfekle, bombayla karadan ve havadan insanlara ve kurumlara saldıranlardı; en ağır cezalarla yargılanıyor, bir kısmı da mahkum oldu.

Ama haklarında soruşturma açmak için bırakın “delil”i, “makul şüphe” bile bulunmayan insanlar… Yahut yargılanıp beraat eden insanlar…

Bu insanları o katillerle aynı kefeye koyarak “bunlar” diye genellemek, ekmekleriyle ve onurlarıyla oynamak hangi vicdana, hangi hukuka uyar?

Bu yargısız infaz değil midir?

Camide “merhamet” diye konuşup siyaset kürsüsünde acımasızlığı savunmak çelişki değil mi?

Şemseddin Sami’nin “Kamus-ı Türki”sinden Yaşar Çağbayır’ın “Ötüken Osmanlı Türkçesi Sözlügü’ne kadar bütün muteber lügatlere bakın, “merhamet” demek, “acımak” demektir. Acıma duygusudur.

Acımasızlık İslami ve insani bir erdem olamaz.

 

AYM NE DİYOR?

Anayasa Mahkemesi’ne göre “Kamu personeli olarak görev yapan kişilerin bulundukları görevlerden alınmalarını gerektiren haklı bir neden olmadıkça görevlerine son verilememesi, hukuki güvenlik ilkesinin bir gereğidir” (Karar No: 2014/81)

15 Temmuz darbe girişimi kamu görevlerinden tasfiye için “haklı bir neden”dir elbette…

Fakat üç yılı aşkın zaman geçti, bırakın darbe eylemine katılmayı, örgütle hukuki anlamda ilişkisine dair hiç delil olmayan ya da yargılanıp aklanan insanlar için artık “haklı neden”den bahsedilemez. “İrtibat ve iltisak” gibi hukuki tanımı olmayan, bu yüzden siyasi ve kişisel suistimale açık kavramlarla bu mağduriyetleri sürdürmek hukuk devletine yakışmaz.

AYM aynı kararında, kamu görevlerini düzenlemek için kanun çıkarılabileceğini söylüyor; tabii KHK da çıkarılabilir. Fakat AYM “kazanılmış haklarını ihlal etmeyen düzenlemeler” kaydını koyuyor.

KHK mağdurları için ne “kazanılmış hak” gözetildi, ne başka bir işte çalışmalarına imkan verildi!

Sürekli olarak “bunlar” genellemesiyle darbecilerle ve örgütün illegal tarafıyla beraberlermiş gibi gösterilmeleri onları toplumda “damgalı” durumuna düşürdü, mağduriyetleri katmerli hale geldi.

 

DEVLETİN İTİBARI

Tom Hanks’in “Casuslar Köprüsü” filminden birkaç defa bahsettim. Film’de Tom Hanks bir Sovyet casusunun avukatı rolündedir. Soğuk Harbin en kızgın zamanı… Bir vatan haininin nasıl avukatı olursun diye eleştirilere maruz kalır.

Bunu diyenlere Tom Hanks Sovyetlere karşı savundukları sistemde “savunma hakkı”nın kutsal olduğunu hatırlatıyordu.

Devletin itibarı, hukuka bağlıdır. Adaletin gereği, daha çok insanı dışlamak, daha çok insanı cezalandırmak değil, “at izi ile it izini” ayırarak “adalet dağıtmak”, suçu sabit olmayan insanları topluma kazanmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’ne sadakati, bu ülkeye aidiyet duygusunu güçlendirmenin en önemli yollarından biri devletin adil olmasıdır. Hukukun üstün olmasıdır.

Hakkaniyetin gözetilmesidir.

Bu bakımından mağduriyetleri gidermek hukuki ve insani bir görev olduğu gibi ülkenin uzun vadede hukuki sağlamlığını güçlendirmek için de zorunludur.

 Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu ile Ortak Akıl'ı izlemek için:

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 10:16
Bülent Arınç kesinlikle haklıdır. Suçlu suçsuz aayıklanmalıdır. Yoksa sorumlu olanlar büyük bir vebal altındadırlar.Bunun hesabını Yüce ALLAH bu dünyada da Ahiret de kat be kat ödetir. Eğer biraz olsun vicdanı sorumluluk taşıyorlarsa gerçek adaleti uygulasınlar.Alkah aşkına. Mazlum çocukların ahı indirir şahı. Dağılan yuvalar,intiharlar, daha hangisini anlatsak ki durum vahim vesselam.
Muhtefi. . 09 Kasım 2019 00:27
Aynanın karşısına geçelim ve kendimizi sorgulayalim. Biz ne yaptik/yapıyoruz. .!...Suratle ADALET ilk önce kendi nefsimizde ve çoluk, çocuğumuzda Uygulayalım. Baska cikar yol yoktur. Arkamıza bakmadan ADALET illa ADALET diyelim ve pratiginde olalım. Adalet sahibini, Adaletli Devleti yıkacak Guc YOK-TUR. .olmadi,olamaz, olamayacaktır. Gündüz Mumla aradığımız Hal/ler budur. Laf kalabalığı yapmayalım örtmek icin zevahiri :)).
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 23:45
Taha bey, 30 yıl süren kamu hizmetim sırasında ülke menfaatleri, yetim hakkı ve ahirette hesap verme endişesi ile çalışıp, 8 takdirname almış, her dönem siyasetçilerin ehliyet ve liyakat karşıtı taleplerini reddederken, şimdi terorist iddiası ve hapis... Üzüntümü hiç iltifat gideremez. Ben yaşadıklarımı Allah'a havale ettim....
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 22:05
Sayın Akyol bu konuda ciddi yanılıyorsunuz. Ne Sayın Arınç'ın, ne de Ak Partinin anlattıklarınızla alakalı bir gündemi yok.
Je suis arinc 08 Kasım 2019 21:38
Je suis Arinc, ich bin Arinc, hepimiz Arınç’ız
cumhur 08 Kasım 2019 20:23
Tüm yetkiler tekelde olduğu müddetçe korku devam eder! Şu anda bir kişi göstermek dahi zordur,neden gelecek korkusundan,ekmek aş iş korkusundan!Yanardöner bukalemunların işi iş!Haklının mağdurun işi çok zor.Allah şüphesiz her şeyin en iyisini bilir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 18:54
Kurban olurum sana bu mükemmel hukuk ve adelet içeren yazılarınız için Devletimiz sizin gibi hukukçu ve adil insanlara çok ihtiyacı var malesef benim partinde akıl tutulması hastalığına yakalandı
BİLİRkİŞİ 08 Kasım 2019 18:47
ALLAH Sizden razı olsun....HİSLERİME VE DUYGULARİMA TERCUMAN OLMUŞSUNUZ..Yazdiğiniz her satirin altina imzami atarim
Aliş 08 Kasım 2019 17:53
ARINÇ VİCDANDIR!..ÖYLE Mİ!. Bu adamda numara, rol o biçim.YİK üyesi, ne faydası var.Millet te doğru söz edince zannediyor hak, adalet için!Değil kardeşim RTE ve Arınç birer profesyonel, tiyatro yapıyor bir malına bir mıhına vuruyorlar!Milleti kafalıyorlar!Devlet, ordu, eğitim, adalet, sosyal ve siyasi barışı bunlar dinamitlemediler mi! Kaç insanı günahı vebali var bunlarda!
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 17:22
Acımasızlık, evet bugünkü iktidarın yaptığı en büyük tahrbiat insanların vicdanlarını, acıma duygularını yok etmesidir. Şehitlere, askerlik yan gelip yatma yeri değildir, çocuk tecavüz lerine hoşgörü, kadın cinayetleri ndeki artış ve özürlü çocukların yuhalanması...Altanla Nazlı Ilıcakın tahliyesi üzerine gösterilen aşıra tepkiler. Bunlar bize has duygusuzluklar değildi, ne oldu bize, galiba dindar nesli başaramadık ama kindar nesli başardık...
Süheyl CALISKANOGLU 08 Kasım 2019 16:59
TV Kanallarinda,M.Gökcek ve B.Arinc'i gördügümde devamli "tepem atar'Sükürler olsun,M.Gökcek gitti,Bülent Arinc hala ortalarda,kanallar da konusuyor,birde bundan kurtulursak,sadaka verecegim (!)
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 16:22
Mehmet Bilgili Kendisine sorulduğunda,“KHK bir faciadır” derken “Kanun Hükmünde Kararname” kavramını kastediyorum diyecektir büyük ihtimalle.!!! bu nedenle böylesi hassas suistimal'e açık konularda basın herkese mikrofonu uzatmamalı, hukukcular'da net konuşmalı, korkmadan !!!
Rıza 08 Kasım 2019 16:07
hala soru çalmak diyorlar, kardeşim çaldırma yakaladığında gereğini yap. bu ahlaksız nesil nasıl yetişti. çalmak; inançta ve örfte yasak bir eylem. ama bugün merkezi sınavlar tasfiye oldu, mülakatlar gündeme geldi. olay dayı/ torpil işine döndü . bu nasıl adalet/hakkaniyet...
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 16:07
Haklı olan değil güçlü olan söz sahibi bu devirde. Millette bunu alkışlıyor
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 16:42
0
Uzun vadede hep haklı olan kazanır. Güç akışkandır. Kayar gider. Bugün sende yarın onda. Bugün dağ kadar, yarın fare kadar.
Cumhur TÜKEL 08 Kasım 2019 15:35
Taha bey iyi günler. Hdp 'li üç Belediye başkanının görevden alınması ile ilgili, Sayın Murat Başeskioğlu ile yapmış olduğunuz konuşmayı yazmıştınız. O yazınızı bulamadın tarihini yazarmisiniz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 15:15
Sayın Akyol; çalıştığım kurum 15 Temmuz gecesi hainler tarafından bombalanırken amirim tarafından göreve çağrıldım. Tereddütsüz gittim ve saatlerce bombaların altında bir yandan görevimi yaptım bir yandan da ölüm korkusu yaşadım. Beni göreve çağıran amir ise bombalar atılmaya başlayınca bir yolunu bulup kurumu ve görev yerini terk . Sonrasında KHK ile ihraç edildim. Suçum(!) 17/25 aralık öncesinde bir FETÖ şirketinde çalışmış olmak. OHAL Komisyonu başvurusu reddedince mahkemeye başvurdum. Mahkeme, dava ettiğim kurumdan savunma istedi. Savunmayı yazan iki kişiden biri ise beni...
Kasım Özdemir 08 Kasım 2019 14:33
Taha bey duayı ibadet bilen biri olarak söylüyorum: Elli beş yaşıma kadar Allah devlete adalet nasip etsin, diye bir dua etmemiştim. Üç yıldır duam bu. Bilmediğim melun ve karanlık bir gecenin arkasından yine bilmediğim bir şekilde silahlı terör örgütü üyesi oldum.Allah devletimizi daim adaleti kaim kılsın.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 14:24
Uzun zaman sonra gördüğüm anlamlı bir yazı..
Hasan KAYNAK 08 Kasım 2019 14:23
Sayın Taha AKYOL çok doğru yazdığınız yazı kaleminize sağlık bizler askeri öğrenci velileri olarak bu konuda gerçekten çok mağduruz devletimize güveniyoruz inşallah adalet yerin bulur bekliyoruz saygılar
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 14:09
çok haklısınız Taha bey .Onun doğruları yanlışları tartışılabilir.Fakat doğrular la yanlışları aynı ipte taşımak zor zanaat...
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 13:43
Sayın Akyol ;15 temmuzda Vatan Emniyet'in önünde askeri tankın içinden askeri giyimli eski polis şefi çıkmıştı.. Kimdi bu ;'hukuksuz 'bir şekilde görevden el çektirilen fetö bağımlısı. Keşke özel harekatı bombalayan ve 50 polisimizi şehit eden pilot ve bunun gibi nicesi de 'hukuksuz 'şekilde açığa alınsa da bu millet 15 temmuz kabusunu yaşamasaydı... Bu arada 17/25 aralıktan sonra Emniyet teşkilatında 'hukuksuz 'tasfiyeler olmasaydı 15 temmuz gecesi çok daha çetin olacaktı. Saman altından su yürüten bu sinsi ve çok yüzlü hain örgütle sadece çok ağır yürüyen hukuk yoluyla mücadele edilemez.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 16:31
1
Adalet için herşeyinizi kaybedebilirsiniz, ama haysiyetiniz, merhametiniz yaşar ve benim için en önemlisi Huzur-u Mahşerde o zor sorgulamayı kolaylaştırırsınız.FETÖ gibi hedef için kutsal değerleri bile feda etmek yerine kutsalların kutsalı imanın şartlarından sonra en kutsal olan ADALET yaşar.
KARAR OKUR 08 Kasım 2019 12:52
Selamun aleykum.herkesin kandili mübarek olsun.herkes kendine hak adelet hukuk ister.ama gercek müslûmanlar herkes icin ister.yazik oluyor bu gûzel memlekete.birine hak olan.neden baskasina degil.insanlar milletsiz dogar.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 12:39
Teşekkür ederim Taha bey
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 12:05
Senelerdir sotulari calip bizim mesleklerimize kavusmaniza engel olanlaron fetoden atilip baska is yapmasi degil haksizlik onlarin soru calmalari haksizlik sizde onlari savunuyorsunuz neden acaba arinc tabiki onlari kastediyor ve artik o gorevden atilmali
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 13:01
2
Önce Türkçe yazı yazmayı öğren bence.
KARAR OKURU EK 08 Kasım 2019 12:03
09.39' a Cevap. Sevgili Kardeşim, sözüm YAZAR' a değil, çarpıtmayın. Ben, genel bakıştan bahsettim. Yazarın şahsında, herkese hitap ettim. Ayrıca, düne kadar Hoca Efendi dedikleri zattan herkesin ilk günden haberi vardı. Şimdi yazamayacağım sebeplerden dolayı, bir günde FETÖ ilan edildi... Selamlar...
ati 08 Kasım 2019 11:35
''Devletin itibarı, hukuka bağlıdır. '' siyasetin ağzına bakan, emir alan hukuk sistemiyle sadece mafya yeşertiriz. olan da bu. yerelde her taraf küçük mafya adacıklarıyla doldu yine...
Adalet 08 Kasım 2019 11:26
Adalet her kesin hakkıdır. Fakat siyasiler hakim değildir. Herkes görevini tam yapsın başkasının görevinde sark asın. Arınç'ı susturdunuz diyelim vicdanları nasıl susturacaksınız
Adalet1 08 Kasım 2019 11:13
Devletin izin verdiği banka,sendika,dernek,okul vs gibi yasal durumlar suç unsuru olarak gösterilerek çoğu insan mağdur edildi. Bu kriterlerden dolayı ihraç edilenler bir an önce görevine iade edildmeli..Devlete,idarecilere yakışan budur adaletin tesisidir.
musto 08 Kasım 2019 11:06
Konuşan ve konuşturan aynı dil. Mağdurlara yalnız değilsiniz sabredin ilgileniyoruz,ortağımız olan partiyi yola getirene kadar bir kaç gün bekleyin.Arınçta cumhur başkanımız söyleyeceğini söyledi ağanın sözü üzerine söz söylenmez,konu kapandı arif olan anlar.
Sabahattin 08 Kasım 2019 11:02
Kuvvetler ayrılığına dayalı bir demokraside kanun hükmünde kararname olmaz - sadece idareyi ilgilendiren günlük işleri hızlandırmak için olanlar dışında. Yasama yetkisi yürütmeye verilmez. Bu temel kuraldır. Yasama yetkisinin yürütmeye verildiği sisteme demokrasi denemez.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:51
Alo Alo ...HDP Belediyelerine terrör bahanesiyle birer ikişer el konuluyor duyan varmı.
KARAR OKURU EK 08 Kasım 2019 15:08
5
Haberim var. Ama. HDP' nin iki Genel Başkanı ve Vekillerinin üçte ikisi Kürt değil. Sizin de haberiniz var mı ? Dünyadaki bütün Kurtuluş Hareketini başlatanlar, her şeyiyle kendi halkına ve inancına dayanıyor. Kürtler hariç. Zaten, onun için 40 yılda 40 metre karelik bir dükkan ele geçiremediler. Şimdi de Demokratik Özerklik istiyorlar. Peki, bunun için savaşmak ne oluyor ? Kürtçe bilmeyenler, Kürdistan kuracakmış... İlk günden beri oturup, savaşmadan kabul gören acil ve vazgeçilmez şeyler isteselerdi, kimse itiraz edemezdi. Ya şimdi ?!..
nurettin sağ 08 Kasım 2019 10:50
khk mağdurlarını tam savunamıyorsunadliye berat suçsuz tüm hakları geri verilsin demiş hükümet tekurum istemiyor diyor peki adliye kurumdeğilmi hani mülk hani adalet tesisi edemezsen devleti bölersin düz bir polis memurunun öğretmenin memurun suçu ne kime zarar vemişler
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:43
Sayin Akyol korkmaniza gerek arinci susturan yok nasilki sayin arinc elistiriyorsa baskalarininda arinci elestirme haki yokmu? Gerci konu Fetullah gülen olunca asiri derecede duygulaniyor ve merhamet akliniza düsüveriyor ülkesini bombalamak kendi cumhurbaskanini öldürmek önüne gelen halki kurusuna düzmek siradan Rutin isler degilmi? Asil siz hem milliyetci Hemde muhafazakarim diyen ve birgün olsun bunla dertlemeyen üzülmeyen her olaya Chp ve Amerika penceresinden Bakan bununla bir ömür gecirip birgün olsun kendinizi sorguladinizmi? Sanmiyorum saygilarimla
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:41
İnsanlar niçin susturulmalı? Konuşmaları boşsa zaten dinleyen olmaz, fitneyse milletin feraseti nicelerini boşa çıkardı korkmak yersiz. Ya doğruları konuşuyorsa...Tiz susturulmalı. Aynı yerli ve milli olayı gibi. Erdoğan'ın aslında gündem değiştirmek için bir ara kullandığı sonrasında onun bile anlayamadığı şekilde popülerleşen kavram. Yerli standardı ne? Kaç göbek dedesi bilinirse yerli mesela? Milli standardı ne? Milli mayo giymek mi? Milli eğitim personeli olmak yeter şart mı? Hain de bu cümleden. Onu bırak o hain. Yaa? Canım benim. Kendi sütten çıkmış ak kaşık hazret. Biz olmayız abi.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 09:55
0
Merhametten maraz doğar.Namussuz feto ve avenesi bertaraf edilmeli.onlara zamanında muhabbet besleyenler tövbe etmeli ve tüm bildiklerini savcılara anlatmalıSonra alt kademe görevlerine dönmeli ama mit tarafından sıkı takip altında olmalilar
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:37
Yazılarınız ve cesaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Rabbim hakkı söyleyen sizin gibi insanlara iki dünyada da saadet bahşetsin.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:36
Haksızlıklar her alanda var, umarız bu ciddi mağduriyetler tez zamanda giderilir...
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:31
Tarafgirlik, kin ve öfke ile adalet aranıyor. Hukuk düzeni siyasetin sopası olarak işlev görüyor. Mazlumların ahı, sinek vızırtısı gibi insanların keyfini kaçırır hale geldiyse, HELAK OLAN TOPLUMLARDAN ders çıkarmıyoruz demektir.
Sabır! 08 Kasım 2019 10:17
Taha bey,bu ülkede darbeyi yöneten adam delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.Kripto Hakimler ne yazık ki bu ülkede delili olmayanlara delil uydurdu.Delili olanlarında delilini yok etti.Bulanık suda balık avlamayı bırakalım.Her şeyi tabii seyrine bırakalım.bulanık suyu bulandırmaya devam etmezsek elbet her şey net olarak elbet ortaya çıkacak
ATHEİST 08 Kasım 2019 10:16
Arınç'ın susturulmasını isteyenlerin soy kütüğüne birde geçmişlerine bakmak lazım.Hiç kimse merhamet beklemiyor sadece ADALET bekliyor.Hukukta olmayan kriterlerle suçlanmak avukat tutamamak ateist ülkelerde bile yok.Bu müslümanlar la aynı safta olmamak için ateist oldum.ÇÜNKÜ ALLAH OLSAYDI BUNLAR YAPMAZDI.DEMEKKİ KİMSE İNANMIYOR ASLINDA
Hermes 08 Kasım 2019 10:26
2
Olmadı bu!. Eğer kendi varlığını inkar edebiliyorsan, yani yok olduğunu ispatlayabilirsen, o zaman ateist ol, aksi halde birşey varsa, onu yapan biri de var!!!. Mevlana-Mesnevi oku, çok iyi gelir.
KARAR OKURU EK 08 Kasım 2019 11:16
2
Siz, onlara kızıp, kendinize zarar vermişsiniz. Burası dünya. Herkes ne yapıyorsa karşılığını ahirette bulacak. Acele etmeyin. Her günahın cezası hemen verilseydi, bütün dünya en iyi Müslüman olurdu. Melek, Şeytan, nefis ve ahiretin manası kalmazdı. Üzülmeyin. Başınızı dik tutun. Hiçbir şey boş değil. Selamlar. Herkese hayırlı cumalar ve kandiller...
Fatih 08 Kasım 2019 20:53
0
Basit Mantık hatasına düşmüşsünüz. Ateist olmanızı Müslümanlarla aynı safta olmamak için diye açıklamışsınız,Peşine "ÇÜNKİ ALLAH OLSAYDI BUNLAR YAPMAZDI DEMEK Kİ KİMSE İNANMIYOR ASLINDA" demişsiniz. Kimse inanmıyor ise yine istemediklerinizle aynı saftasınız.
SADECE KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:04
“İrtibat ve iltisak” gibi hukuki tanımı olmayan, bu yüzden siyasi ve kişisel suistimale açık kavramlarla bu mağduriyetleri sürdürmek hukuk devletine yakışmaz. Doğru söylüyorsunuz hukuk devletine yakışmaz ama guguk devletine yakışır hem de çok yakışır.
KARAR OKURUYUM 08 Kasım 2019 10:01
Camide “merhamet” diye konuşup siyaset kürsüsünde acımasızlığı savunmak çelişki değil mi? Buna benzer öyle çok çelişki var ki, insan ister istemez "Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde?" şarkısını mırıldanmaya başlıyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:58
Tesekkurler guzel ve dogru dusundugunuz icin. Dogrulari dile getirdiginiz icin.
UZUN SÖZE GEREK YOK 08 Kasım 2019 09:57
Maalesef “sorun odaklı” ve rasyonel düşünmek yerine “siyaset” odaklı ve tarafgir düşünüyoruz. İyiler ve doğrular “siyasi” tercihlerimize göre oluşuyor! İyileri ve doğruları hukuk, hakkaniyet, rasyonellik gibi açılardan düşünmüyoruz. Böyle olduğu için değil midir ki, yüz yıldır çözemediğimiz sorunlar var.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:50
Herkesçe de bilindiği üzere idari yargının en temel prensiplerinden birisi "İdarenin yaptığı her şey yargı denetimine tabiidir." Bu prensipten hareketle KHK ile haklarında idari işlem yapılıpta, beraat veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilenlerin hakalarının iade edilmesi Hukuk Devleti olmanın bir gereğidir. "Hiç kimse başkasının günahını çekmez" çekmemelidirde
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:49
Türk siyasetinin iki yüzlülüğünü ispatlayan Arınç a tesekkürler.Gündemi değıstirme manevrasiydi.Ben böylece sizi daha iyi tanidım.Refah Partisi kapatildiginda göz yaslariniz hâlâ hafizamda ama bugün yapilan zulme ortak oluyorsunuz.
KARAR OKURU MERSİN. 08 Kasım 2019 09:44
Her zaman doğrunun ve hukukun yanındasınız.Teşekkürler sayın Akyol.Adaleeeeet!
MEMO 08 Kasım 2019 09:44
MAZLUMUN YANINDA OLUP DOĞRULARI SÖYLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
KARAR OKURUakc 08 Kasım 2019 09:44
Teşekkür ederim,Taha Bey ...
kaan 08 Kasım 2019 09:20
Yok sayalım,görmezden,duymazdan gelelim.Topluma verdiği zararına bakalım.Acı,korku,sindirilmişlik,çaresizlik ortamında ne yetişir?Merhamet,iyilik,iyi yönünden bakmak bakmak ne kazandırır.Amaç toplumu mutlu etmek mi,sürekli germek mi?İyiler,hayır konuşanlar,şifa verenler konuşsun,çoğalsın,pozitif enerji üretsin.Buna her zamankinden çok ihtiyacımız var.
KARAR OKURU EK 08 Kasım 2019 08:59
Sanıklar Türk olunca, nasıl da "merhamet" diyorsunuz. Hepsi bir tarafa, bir milletin dilini yasaklamak, soykırımdır. Bir gün dile getirdiniz mi ? Önce, Apo' yu piyasaya sürüp, sonra da onun yüzünden milyonlarca Kürde zulmetmek, hangi hukukta vardır ? Teröristin hukuku mu olur diyen sizler değil misiniz ! Özellikle darbelerden sonra Kürtlere yapılan zulümleri anlatmak bile insanın içine sinmiyor. Köy yakmalar, faili meçhul cinayetler, göç etmeler, koruculuk, ikili öğretim, kalitesiz okullar, Hepsi birer zulümdür. Diyeceksiniz ki, biz yapmadık, o yaptı. Kim yapmışsa, siz bulacaksınız.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:39
3
Gerçekten art niyetlisiniz. Yazar bu konuda da yazdı. Devletin bir zamanlar yaptığı hataları dile getirdi. İnsan hukuku adına gerekenleri anlattı. Niye yazara laf ediyorsun.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:11
5
Ağzına.Yüregi.Kalemine sağlık. Bu ülkede Kürt söz konusu olunca kanunlar söylemler daha fazla anti demokrat oluyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 08:54
Gerçek fetöcüler ya dışarıya kaçmış ya da görünmez olmuş. Çoğu kriter diye adlandırılan konulara ya hiç girmemiş veya kendilerini zor duruma sokmayacak şekilde girmişler. Olan garibanlara oldu. Taha Akyol gibi gazetecilerde olmasa bizi dile getirecek kimse yok. Kimsesizlerin kimsesine emanetiz. Birileri hep bu fırsatı beklemiş ki vurdukça vurdular ellerinden gelse sabun yapacaklar hiç acımadan. Ben ve benim gibiler masum olduğumuzu biliyoruz, Allah'ında bildiğini biliyoruz o yüzden vicdanımız rahat, ahireti bekliyoruz dört gözle.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 08:01
Castellio'yu beklerken... Keşke bu toplumun bir Castellio'su olabilseydi. Hiç kimse olamadı. Tarih bunu da yazacak zamanı gelince
e.k 08 Kasım 2019 08:00
Acımak.....! Merhamet...! gıbı duygular ınsanı . Tamam da bunlar ınsıyatıftır. Ulkenın yonetımı bırılerının ınsıyatıfıyle olmaz. Kurallarla, kanunlarlarla sorumluluklarla olur. Khk ler her acıdan facıadır. Tek kısının arzusuna gore hukukun rafa kaldırılması demek khk ler aynı zamanda. Mhp lı vekılın sozlerı aynı zamanda bu partının tıynetını gosterıyor. Sn Tayyar, gıbı ınsanların vekıl yapıldıgı bır partı ulke yonetıyor. Benım gıbı dusunmuyorsan haınsın.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:41
Gerçek şu ki herkes kendine yarar sağlayacak bir düşünceyi savunuyor.Anlayacağınız bütün bir insanlık yalana teslim.Yeter ki bir çıkar görmeyi versinler ekserisi hemen fikir değiştirir.Yetki sahiplerinin binde biri hakikati savunuyor olsaydı bugün bunca rezalet yaşanmazdı herhalde...
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:35
Tayyip Erdoğan tarafından mahkemeye verilen Şehit Annesi Pakize Akbaba: Benim oğlumun üzerinden 7 kurşun çıktı beni hakim karşısına çıkaranlara hakkımı helal etmiyorum.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:33
Keşke Taha Bey gibi Hukuk un ilkekerini hatirlatan cesaretli yazarlarimiz konuşsa.Bir ülkede Aydınlar ve Akademisyenler bunca zulm karşısında susuyorsa vay hâlimize.Batsın sizin Siyasal Islâm anlayişınız.15 Temmuz sonrası yapılanlari görünce sandığa bile gidesim kalmadı.İnançlı Müslüman zulm etmez diye düşündüm ama aldanmışım.İslâm tarihi sayisız örneklerle dolu.Halk ise cahilllll, okumaz, arastırmaz ve asparagas haberlere itibar eder.Eyyy Anadolu uyan artık kendine gel.Illa ilahî bir tokat mı yemen gerekiyor???.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:00
İhrac edilmesine rağmen hükümete,devletine,seçilmiş iktidarına,devlet büyüklerine, özellikle de Cumhurbaşkanına asla ve kata laf ettiğini ve ettirdiğini duymadım.Aldığı devlet. terbiyesi ve inandığı bu milletin sonunda doğruları göreceği duygusu her zaman Khk lı eşime güç vermiştir.Ha bu arada boş durmadı üçüncü bir dil öğrendi. Nerdeyse derceyle Üniversiteyi kazandı.Fakültesi evimizin hemen yanında.Elhamdülillah. Allahtan ümit kesmek müslümana yakışmaz.Allah aydın geçinen aydıncıklara merhamet ihsanetsin.Onlar küfretseler de biz onlara dua edelim.hala eşimden daha çok Ak partilisini görmedim.
Hermes 08 Kasım 2019 10:03
0
Stockholm sendromuna tutulduk diyorsun!!!.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 11:55
0
Muhafazakarların batıyla ilişkileri eleştirmek için kullandığı bir kavram vardı "celladına aşık olmak" diye. Ne ilgisi varsa bu yorumu okuyunca aklıma o geldi. Insan beyni işte olur olmaz yerden çağrışım yapıyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 06:48
Beraat etmiş eşimin göreve iade edilmemesinin nedwnini sorduğumuzda gayri resmi olarak. Devlet artık sizinle çalışmak istemiyor. Ama vatandaş biliyor, görüyor. Yandaş gazeteciler, internethaberin sahipleri de dahil söylüyorum. Toplumda karşılığı yok. Toplum bizi onlardan daha iyi biliyor tanıyor. Ve Arınç gibi düşünüyor emin olun. Eşim üst düzey bürokrattı. Haka görev yaptığımız ilde yaşıyoruz. Ben çalışan bie eşim. Arkadaşlarımın bana olan saygı sevgisi artarak devam etti. Hep yanımdaydılar. Eşim hala vatandaşın ve yanında çalışanların gözünde itibar görüyor. Ak partililer de dahil.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 06:47
Bu kadar ah alan kişi de sistem de ayakta vallahi kalamaz
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 06:40
Eşim bimer şikayetiyle ihrac edildi. Abileri esnaf, derneklerine üyeydiler. Husumetli bir akrabaları abileriyle birlikte eşimin adını da Zikrederek şikayet ediyor. Sonrası malum. Sonra delillendirmeye gidiliyor. Banka yok, sendika yok, dijitürl iptali yok. Çocuk okutmak yok. Dersane yok. Gazete üywliği yok. Bylok yok. Amerikaya girme yok. Yok oğlu yok. 11 gün gözaltı. Mahkeme sonrası beraat.olanları da söyleyeyim bu arada. Evde 200 e yakın kitap var içlerinden birisi Ahmet Taşgetirenin de yazdığı,peygamber efendimizi anlatan Kaynak yayınlarından çıkmış 4 kitap. Ama göreve iade yok.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:32
0
Gerekçeye gerek yok. Gözümüzün üstünde kaş olması yeterli. Neticede kendilerine oy vermeyenler bile illet zillet hain oldu bu ülkede. Sonra niye Erdoğan'a niye kiziyorsunuz. E kime kizalim. Herşeye o karar veriyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 12:00
2
09:32 ben artık erdoğana kızmıyorum, göre göre bile bile hala oy verenlere kızıyorum.
Karar Okuru 08 Kasım 2019 06:38
Ne bu coğrafyadan ne de bu coğrafyanın kültüründen bir yere Varacak akıl ve izan çıkmaz. İyisi boşa kürek çekmemek. Gerçek sebebi söylemek suç oluyor. Bu coğrafyanın ve benzerlerini kimselerin sevmediği gelişmiş batı ülkelerİ ile kıyaslayınca acı gerçek belirgin hale geliyor. Sonuçta bu kumaştan elbise çıkmaz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 04:57
Binlerce insanı, o melun gecede silah kullanan eli kanlı katillerle aynı kefeye koyan irade neyi amaçlıyor acaba? Bunca yıldır bu zulmü yaşayan insanın bir aidiyeti kalır mı? Benim hayatımın en az üç yılı çöp oldu da siz ne kazandınız peki? Eğer sizden geriye kalırsam 'iyi bilmezdik' diyeceğim.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 04:49
Ne günlere kaldık Allahım. Gazeteciler, muhafazakar parti yöneticilerine İslami değerleri hatırlatmak zorunda kalıyor. Halbuki sadece hukuku uygulasalar, bu bile yeterdi.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 04:06
Problemlerimiz var...devlet yönetmeyi bir türlü becemeremiyoruz...Her grup her klik yönetim katmanlarina geldigi zaman tüm sistemi kendinin zannediyor.15 temmuz da olan buydu....Ben yönetecegim...benim olacak...vb...Secimlere girme ...parti kurma ben yönetecegim...bu nasil olacak.Şu andaki sıkıntının kaynagi bu...Grup adami devlete bir kapak atti mi...sistem benim diyor...Ama dısarida yeni mezun veya 5..6 yillik milyon rakip arkadasinin oldugunu unutuyor. Mesele 10 bin 20 bin khk li olayindan cok büyük...
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 03:09
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine atanan Bülent Arınç, maaşıyla ilgili tartışma açanları “Edepsizler” diye azarlamış ve “Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) mağdur olan binlerce kişi var” diyerek aldığı maaşın yarısını “KHK mağdurlarına” vereceğini açıklamıştı
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 02:33
Arınç, hakkındaki istifa iddialarını da yalanlayarak, “böyle bir şey yok” dedi
Hamdi Dökücü 08 Kasım 2019 02:14
Sn. Akyol, Nazlı Ilıcak gibi yazarların defalarca köşelerinde yazdıklarıyla söndürdükleri hayatların bedeli olmayacakmı. Ben sizi 70'li yıllardan tanırım gerek kitaplarınızdan gerekse köşe yazılarınızdan takip ederim. Cemat(fetö, haşhaşi) sizi niye aldatamadıda kimi Türk devletine, kimi iktidara kininden veya güce ve paraya tapanlar ABD güdümlü bir yapıda yerlerini aldılar.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 02:13
Gercegi soyleyenlere cok kiziyorlar. Hele kendi cenahlarindan biri kalkip da ozelestiri yaparsa kiyameti kopariyorlar. Gercegi kendileri de biliyor ve en korktuklari sey gercegi soyleyenlerin cogalmasi. Ortaligi en cok velveleye veren de Devlet Bahceli. iktidar'in ortagi olmus, bir daha boyle bir firsat eline gecmez, bunun farkinda. Elinden gelse Bulent Arinc'i hapse attirir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 02:05
Şans işte, bazıları “kandırıldık” diyerek yırtıyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:03
0
Allahın sevgili kulları, n'aaparsınız.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 01:51
Akp'nin ve başta Erdoğan'ın yaptığı en büyük kötülük şudur: 1. Suçlu olmayan binlerce insanı hain ilan ederek, onları işsiz bırakarak, çalışma imkanlarını engelleyerek, pasaportlarını alarak, yaşam umutlarını körelterek, devletine düşman olma noktasına getirmek. 2. Kayyum atamaları ile legal bir seçimde oy veren vatandaşın hakkını elinden almak suretiyle devlete menfi bakmasına sebep olmak. 3.Ekonomide hergün yalan söyleyerek vaziyeti idare etmek. Bütün bunlar bir gün patlar. Böyle gitmesi doğanın akışına aykırı.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 05:30
25
Erdogan degil de "şapkasini alip giden" gibi biri başta olsaydi, ulken isgal edilmis, Irak, Suriye gibi 3'e 4'e bolunmus içsavaş yaşıyor olurdu şimdiye! Kendil ol! Duzgun insan ol cevreni de duzlt. Her seyi bir Erdogan'dan bilmek, beklemek hem akla mantiga aykiridir hem de şirktir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:18
3
05.30 her şeyi Erdoğan'dan bilmek şirktir demişsin. Yani Allaha eş koşmaktır. Ne diyelim Allah Hidayet nasip etsin size.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 01:45
Bulent Arinc bazen dogruyu soyler ama tepki gorunce "ben oyle demek istememistim, hata ettim yanlis soyledim" diye U donusu yapar. Bu U donuslerini daha once de defalarca yapmistir...Benim merak ettigim birsey var: Feto'nun siyasi ayagini arastirma komisyonunun raporu ne oldu? Bu rapor neden aciklanmiyor? Neden ortadan kaldirildi?
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 08 Kasım 2019 02:13
0
ARINÇ AYNI ZAMANDA ''ÜÇ KONUŞULUR SONRA UNUTULUP GİDER'' DE DER
Ah merhamet 08 Kasım 2019 01:40
Akil, merhamet bunu>>: Fakat üç yılı aşkın zaman geçti, bırakın darbe eylemine katılmayı, örgütle hukuki anlamda ilişkisine dair hiç delil olmayan ya da yargılanıp aklanan insanlar için artık “haklı neden”den bahsedilemez. “İrtibat ve iltisak” gibi hukuki tanımı olmayan, bu yüzden siyasi ve kişisel suistimale açık kavramlarla bu mağduriyetleri sürdürmek hukuk devletine yakışmaz." Der de, Devlet ucurumdan dondu, fevkalede zamanlarda fevkalede uygulamalar mecburidir' demez mi? Yasin yanisira kuru da yanar' demez mi merhamet? Fetoculer belki af olunur AMA siz fitneci mikserler siz suphelisiniz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:44
2
Tabi tabi. Parti devleti, ya da devletin partisisiniz ya. Sizden başka herkes şüpheli; hatta şüpheli ne demek kesin suçlu.
Ali baba 08 Kasım 2019 01:25
k,h,k bir faciadir diyen canbaz, kulagi çekilince bôyle dememeliydim diyor, yakinda aglarsa šaširmayin,tam bir tiyatro,seyircisi var, biletler bedava
KHK bir faciadır, bende oy verdim zamanında ellerim öbür dünyada yanacak biliyorum ve sayın Erdoğan’da bir facia oldu gitti başımıza devam ediyorum olmayan muhalefettin temsilcisi yedek teker adayı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’da büyük bir faciadır tıpkı sarayın birinci fiskiyesi sayın değerli Devlet Bahçeli bu büyük facialara dahildir benim nazarımda facia olmayan tek bir Mert insan vardır oda Sayın Abdullah Gül’dür tek facia olmayan
zor 08 Kasım 2019 01:04
Ama haklarında soruşturma açmak için bırakın “delil”i, “makul şüphe” bile bulunmayan insanlar… Yahut yargılanıp beraat eden insanlar.. Bu insanları o katillerle aynı kefeye koyarak “bunlar” diye genellemek, ekmekleriyle ve onurlarıyla oynamak hangi vicdana, hangi hukuka uyar?" Cok yakindan tanidigim, fetocu olduklarini bildigim devlet memuru 2 kisi, "bilmem nerede isimler var" denilerek memuriyetten atildilar. ikiside, 'magduruz' diye agliyor, bir yandan da bin yilin munafigi Pensilvanya papazinin yolunu gozluyorlar. zerre kadar pismanlik, tovbe yok. Bunlar gibi binlerce var, bu da 1gerc
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 00:47
Hak ve hukuktan bahsedenler cikarlara göre hüküm verirse hicbir inandiriciligi kalmaz.15 Temmuz hafife alinmamali lakin Komisyonun raporu dahi örtbas edildi.Dorgusuz sualsiz sayidiz insan iceri tikildi bunlarin ahi birgün indirir Şahı.Ahhh!Keske vb. söylemler care olmaz derdinize.Biz sadece bu âleme değil bizi yoktan var edenin öbür âlemine de inaniyoruz.Birilerinin hakkını gasbederek Dindar Nesil değil sadece Kindar Nesil yetistiriliyor.Azıcik vicdan.Azicik merhamet.Suclu ile sucsuzun ayirt edilmesi cokk basit.Masum sayisiz gazeteci ve insanlar icerde bosuna tutuluyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 00:31
Darbeci katillerin elbette Allah cezasını versin. Ancak darbeyle, yasadışı örgütlerle en ufak bağı olmayan insanlara 3 yıldır yaşatılan bu eziyet gerçekten de insanlığa sığmaz. Yazıktır, vebaldir. Teşekkürler Taha bey.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 00:29
Hepimiz Arınç'ız.
Pori 08 Kasım 2019 00:22
Hayır bu devletin itibarı hukuka bağlı değil efendim. Tek bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak kelimeye bağlıdır. Zül olarak da bu yeter bence.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN