Back To Top
Asıl mesele: Hukuk devleti

Asıl mesele: Hukuk devleti

 - Son Güncelleme: 05.03.2019 Salı 12:46
- A +

KARAR gazetesinin pazar günkü manşeti, Türkiye’de “asıl mesele”nin hukuk ve adalet sorunları olduğunu haber veriyordu. Uluslararası “Hukukun Üstünlüğü Endeksi”nde Türkiye’nin sırası 2013’te 68 iken, 2019’da 109’a inmişti!

Dünyada 20 büyük ekonomi içinde yer alan Türkiye’nin uluslararası “Hukukun Üstünlüğü Endeksi”nde 109’uncu sıraya inmesi fevkalade önemlidir.

Bugün söz konusu indeksin verilerini tekrarlayacak değilim; okurlarımız zaten görmüştür. Başka bir açıdan, özellikle de ekonomiyle hukuk ilişkileri arasından bakmak istiyorum.

Hukuk ve ekonomi

World Ekonomic Forum (WEF) dünyaca saygın bir kurumdur. Başında “Dördüncü Sanayi Devrimi” adlı kitabın yazarı ve ünlü Davos toplantılarının düzenleyicisi Klaus Schwab bulunuyor. Her yıl “Küresel Rekabet Edebilirlik Raporu”nu yayımlıyor.

Çağımızda ülkelerin istikrarlı ve verimli kalkınabilmesi için “rekabet gücü”nün önemini belirtmeye gerek bile yoktur: Eğitim, yatırım, ihracat, verimlilik, teknoloji falan diyoruz ya, hepsi birden “rekabet gücü”nü oluşturuyor.

Hukuk da son derece önemli bir faktördür.

WEF’in 2018 raporuna göre, dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri olan Türk ekonomisi rekabet gücü sıralamasında dünyada 61’inci sıradadır.

Başarılı kalkınmanın en dikkat çekici örneği olan Güney Kore 15’inci sıradadır. Kore ve Japonya gibi Uzak Doğu modelinden esinlenen Müslüman ülkelerden Malezya 25, Endonezya 45, Tunus ise 87’nci sırada bulunuyor.

Türkiye’nin Tunus’la mukayesesi ufuk açıcı olacaktır. Tunus’ta Arap Baharı sürecinde İslamcılarla laikler 2014’te uzlaşarak birlikte anayasa yaptılar. Uzlaşma kültürü ve hukuk düşüncesi sağlamıştı bunu.

Türkiye ve Tunus

WEF’in verilerine göre, “alt yapı” sıralamasında Tunus 84, Türkiye çok daha yukarılarda 50’nci sıradadır.

Havayollarıyla seyahat yoğunluğunda Tunus 71’inci sırada iken, Türkiye bu bakımdan gelişmiş ülkeler düzeyindedir, dünyada 14’üncü sıradadır.

Karayollarında da benzer şekilde Türkiye çok ileride.

Bu tablo, Tunus’ta diktatörlük döneminde ekonominin geri kaldığını, Türkiye’de ise yılların birikimiyle ve elbette 2001-2011 arasında yoğun yabancı sermaye girişleriyle de hızlanan ekonomik büyümeyi, ileri düzeyde bir alt yapıyı yansıtıyor.

Böyle devam edebilir miyiz?

Yaşadığımız ekonomik krizin sebepleri bir tarafa, temel faktörleri görmek için madalyonun öbür tarafına bakmalıyız: Genel rekabet sıralamasında 87’nci sırada bulunan Tunus “kurumlar” sıralamasında 75’inci sıraya çıkıyor… Genel rekabet sıralamasında 61’inci sırada bulunan Türkiye ise “kurumlar” sıralamasında 71’inci sıraya iniyor!

Nedir “kurumlar” denilen kıstaslar?

Mesela “yargı bağımsızlığı”dır; Tunus 66’ıncı sıraya çıkarken, Türkiye 109’uncu sıraya inmiştir!

“Hukuki çerçevenin etkinliği” sıralamasında Tunus 53, Endonezya 50, Türkiye 109’uncu sıradadır.

Basın hürriyetinde Tunus 78, Endonezya 100, Türkiye 129’uncu sıradadır.

Kalkınmanın şartı artık hukuk

Türkiye birçok kurumsal veride, mesela “Bütçe şeffaflığı”nda ileri düzeylerdedir. Tarihimizin çeşitli dönemlerinde inşa ettiğimiz hukuki kurumsal yapılarla ve kalkınma politikalarıyla Türkiye belli bir düzeye ulaşmıştır.

Bunun ötesine geçmek için Türkiye’nin “hukuk devleti” kıstaslarında daha ileriye gitmesi zorunludur fakat rakamlarda görüldüğü üzere, geriye gidişler oldu: Yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, sistemde denetim ve denge işlevinin azalması gibi.

Kendimiz “hukuk devleti” olduğumuzu bin defa, milyon defa söyleyebiliriz ama dünyaca referans kabul edilen Venedik Komisyonu, Hukukun Üstünlüğü Endeksi, WEF ve AB İlerleme Raporları gibi kaynaklar dünyada daha etkilidir; sermaye de bu raporlara bakar.

İş dünyası ve saygın ekonomistler hep “yapısal reformlar” diyorlar ya; bunların birinci maddesi hukuk sahasındadır; kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, basın hürriyeti, kurumların güvenirlirliği, Meclis denetimi gibi…

Darbeyle, FETÖ’yle mücadele, bu ilkler yükseltilerek de yapılabilirdi.

Hükümet haklı olarak sürekli yabancı sermaye çağrısı yapıyor. Gerek yatırımlar için gerek siyasi sorunlar için “Türkiye hukuk devletidir” diye vurguluyor.

Bu vurgular bile Türkiye’nin ulaştığı “orta gelir”in ötesine geçebilmesi için “hukuk devleti” ilkelerini gerçekleştirmenin zorunlu ihtiyaç haline geldiğini gösteriyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
M.Durmuş 06 Mart 2019 00:59
Feto tehtidi ile istemeyerekte olsa akp liler görünen oki bazı mazlumlarada zulüm ediyor kuyruk acısı ile.Ne varki bilerek herkese zulmeden yargıyı yüzde 90 ele geçirmiş fetoculara bırakılsa ne sanıyorsunuz ne kadar adalet olurdu ülkemizde?
acz 05 Mart 2019 22:35
Erdoğan, Venezuella'da yaşananlara ilişkin, "Sandıktan çıkana saygı duyacaksınız. Sandıktan çıkana eğer saygı duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir. Demokrasinin mücadelesini verenlerin, dünyada demokrasi mücadelesi verenlerin ve sandıkta çıkanların yanında yer alması gerekir." dedi. Ahmet Davutoğlu da sandıktan çıkmıştı ama... Melih Gökçek...Kadir Topbaş vd. Hukuk devleti ile devletlülerin hukuku karışınca sıramız 129. Biz inanmamaya devam edelim...
KARAR OKURU 05 Mart 2019 21:52
Nişanlısının bulunduğu yurdu basan savcı, avukatı dövmeye kalkan hakim, halısahada öğretmenleri gözaltına aldıran savcı, boşanma davasına baktığı kadınla parkta öpüşürken yakalanan hakim, cinayet davasında telefonuna bakıp gülen hakim... Sonra biz niye böyle olduk diyoruz... Ne olacaktı ki?!
acz 05 Mart 2019 20:53
Adaletten ve hukuktan ayrılmanın haklı bir mazereti ve bahanesi olur mu? 15 Temmuz ihanetine verilecek en doğru cevap hukuk ve adaletti. Devlet bu şekilde korunur ve yüceltilirdi. Oysa biz duvarlarında "Adalet Mülkün Temelidir" yazan mahkemelerde hasızlık ve adaletsiz kararlarla "devleti koruduğumuz bahanesine" sığındık.Hakka ve Adalete hiç bu kadar susamamıştık.
Menderes YILDIRIM 05 Mart 2019 20:31
Taha Bey; Geç Gelen ADALETE, ADALET Denir mi? At İçeriye Çekmeye Başlasın CEZASINI, İDDİANAME Sonra ARKADAN Hazırlanır. Madem Tutuklanacak Kadar BÜYÜK SUÇ İşledi, İDDİANAME Nerede? Mahkemeye 2 - 3 Yıl Sonra İsim Tespiti için ÇIKARTILIR, Mahkeme 4 - 5 Yıl Sürer, Ayrıca Üst Mahkeme 1 - 2 Yıl Sürer. 3 - 4 Hakim Değişmeyen Neredeyse DAVA Yok Gibi. Bunun Adı HUKUK mu? Bunun Adı ADALET mi? İnsanların SUÇU KAMERA KAYDI ile SABİT, Birisini Öldürüyor, Yaralıyor, Hırsızlık Yapıyor, TUTUKSUZ YARGILANIYOR. Hakaret Ettin AT İÇERİYE.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 20:18
Arkadaşlar lütfen Hacı Murat arkadaşa ilişmeyin.O ne derse serbest.Yanlız Ak Trolleri de beraber getirmiş
Muhtefi. .. 05 Mart 2019 20:05
Hukuk evet Hukuk ne güzel bi şey. !..Hukuk. .Hak kelimesinden türemiş. Hak ise kelime kökeni **yasaya, hakikate veya bilgeliğe uygun olma; doğruluk, hakikat, yasallık**....Şimdi bunu anlayarak Biz, hepimiz, Hakkımıza riayet etsek. .Sorunlar minimize olur. Yoksa Yazalım Ciltler dolusu Kanun Kitaplari anlatalım Hak ve Hukuku. Ne olur HİÇ -BİR,, SEY ..Toplum ilk önce kendi arasinda Hukukunu Hakkaniyetli yaşayacak ve o hukuk Kanunlasacak. .hani diyoruz ya Eskiden Çek, Senet vb yoktu SÖZ vardı. .SÖZ verdi mi. .o.is olurdu..!!..
KARAR OKURU 05 Mart 2019 19:38
Burda kalsa iyi; Türkiye, kendini dış politikada da eksen kayması yaşatmakta. Sırtını Rusya’ya “ S-400 “ vererek ABD ve AB’yi NATO’yu karşısına almakta. Oysa ki, Türkler’in Batılılaşma mücadelesi 400.yılına girerken. Tekrar Doğuya yönelmesi dış politika da nasıl izah edilir doğrusu bilinmez. Ancak bilinen birşey varsa o da, Türkiye dış politikada da akıl bulanıklığı yaşıyor olduğu kesin..
KARAR OKURU 06 Mart 2019 21:23
0
Dış politika da akıl bulanıklığı yaşanılıyor tezi, tepki almış gözüküyor. İyi de, Terör devleti İran ile gerektiğinden daha fazla yakınlaştığımız gerçeği; Türkiye istemesede İran karşıtı dünyanın yarısını karşısına almış olmuyor mu? O zaman Türkiye nerde yer alıyor kalan yarı da..
KARAR OKURU 05 Mart 2019 18:57
Ya ensemizdeki ABD ne olacak Hukuk la mı korkutacaksın Ya onun maşaları “Haçlılar namusunuza bir şey yapmaz “ diyen zevata İsviçre hukuğumu uygulayalım Ortadoğu’da yaşayıp İsviçre’de yaşıyormuş gibi yapalım kanka O zaman belki İsviçreli oluruz Mesela ABD de kongre bımbalansa. Ne yaparlardı
Abdulah 05 Mart 2019 17:01
Sayın hocam; Ülkemiz'in 2001 ile 2011 yılları arasında müthiş bir ilerleme sağladığını sadece siz değil, bir çok hukukçu,ekonomist, sosyal bilimci ve siyaset bilimci dile getiriyor. 2011 yılından önce yapılan tüm reformlardan 2011 yılından sonra vazgeçilerek tekrar eski Türkiyeye dünüş yaşanmaya başlandı.Bu konuyu detaylı işlemeniz,bu reformaların kimler tarafından ve nasıl gerçekleştirildiği, neden vaz geçildiği ile ilgili bir yazıyı kaleme almanız yerinde olcaktır. Saygılar.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 18:59
13
ABD dümeninden çıkıp “one minute “ demeyecektik haklısınız
KARAR OKURU 05 Mart 2019 16:10
Abd ab ile bozusursan endeks de gerilersin.geriletirler..abd ab ile kanka olursan gazeteciyi buharlastiran eriten tandirda yakan ulkenin prensi ol seni foreign policy dergisinde DUSUNURLER LISTESINE alırlar.
Menderes YILDIRIM 05 Mart 2019 15:55
Yorum 3) Taha Bey; Karar Gazetesinde ki "HATAY VALİLİĞİ TARIM YASAĞI" Konusunda Yapacağım Bu Yorumları Yayınlama HOŞGÖRÜSÜNDE BULUNULUR ve KARAR GAZETESİ Burada Yaşayan Vatandaşlarımıza SES OLURSA Kara Gazetesine ve Bana Ne Mutlu. Bildiğim Bir Bölge - Bildiğim İnsanlar. Sadece Yapılacak Olan "KAMULAŞTIRILACAK TAŞINMAZLAR" Sınıra En Yakın Alandan Başlamak Üzere KAMULAŞTIRMA SAHASINA DAHİL EDİLMELİDİR. Buradaki İnsanlar İnanın ZOR DURUM da; Devletimiz Önce Temel Geçim Kaynakları Olan TÜTÜNÜ YASAKLADI (KOTA GETİRDİ).
İlhan Yıldırım 05 Mart 2019 15:53
Taha bey, karar da yazmaya başladığınızı yeni fark ettim. Lise de olan kızımın hukuk ve demokrasi bilincine ulaşmasına yazılarınızla yeniden katkı sağlayacağınız için teşekkür ederim.
Menderes YILDIRIM 05 Mart 2019 15:10
Yorum 4 ve SON) Taha Bey ve Sn Editör; Göstereceğiniz HOŞGÖRÜ - ANLAYIŞ için Teşekkürler. Burada Yaşayan Kendi İNSANIMIZ 1 Metreyi Aşmayan Tüm Taşınmazlarına "MAYDANOZ - TERE - NANE" mi Ekecek, Kararı Siz Verin. Burada Yaşayan Bu İnsanlarımı ile GÖRÜŞÜP - RIZALARI Alındıktan Sonra ve Uygun Bedelle KAMULAŞTIRMA Yapılarak Taşınmazlar Devletimizin KONTROLÜNE Geçirilmelidir. Kamulaştırılan Bu Yerler SURİYE' de İşler Düzeldiğinde İsteyen Eski Sahiplerine (UYGUN BEDELLE) Geri Verilmelidir. Karar Gazetesi Siz de SES OLURMUSUNUZ?
Menderes YILDIRIM 05 Mart 2019 15:04
Yorum 1) Taha Bey; yazdığım Yorum Yazınızla Ne Kadar ALAKADAR Siz ve Okuyucular Karar Verin. Karar Gazetesinde "HATAY VALİLİĞİ TARIM YASAĞI HABERİ" Mesajımı Yayınlar mısınız? Editör, Hatay da 1 Metreyi Geçen Tarım Ürünlerinin GÜVENLİK GEREKÇESİYLE EKİMİ Yasaklanmış. Elbette GÜVENLİK Kararı Doğru ve İTİRAZ ETMİYORUM. Sadece Bu Kararı Alan Yetkililer; Suriye' ye Komşu "HASSA - KIRIKHAN - KUMLU - REYHANLI - ALTINÖZÜ - YAYLADAĞI" İlçelerinde Yaşayan KENDİ İNSANIMIZIN da DERDİNE HAK - HUKUK İçerisinde ÇARE OLMALIDIR. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 05 Mart 2019 14:52
Yorum 2) Taha Bey; Başta Sizin - Editörün ve Okuyucuların AFFINIZA Sığınarak "HATAY VALİLİĞİ TARIM YASAĞI" Hakkında Burada Yaşaya İnsanların Sesi Olmak İstiyorum. Lütfen Anlayışınıza Sığınıyorum. Tarım Yasağında Yazdığım İlçeler de 1 Metreyi Aşan ÜRÜN YETİŞTİRİLMEYECEK - AĞAÇ EKİLMEYECEK Askeri Bölge ve Güvenlik Adına DOĞRU Karar. Yanlış Olan; Bu İlçelerde Yaşayan ve Sınıra 5 - 10 Km Olan ALANDAKİ Tüm Taşınmazların KAMULAŞTIRILMASI ile KENDİ VATANDAŞLARIMIZIN Mağdur Edilmesinin de Önüne Geçilmesidir. Saygılarımla
KARAR OKURU 05 Mart 2019 14:39
bir hukuk var. ama devletin değil. iktidarın hukuğu.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 14:38
kalmadı ki. hukuk mu kaldı.
Asıl mesele hukuku kim uygulayacak? Seküler güruh istiyor ki hukuku hep kendileri uygulasın, aksi olursa Mart kedisi gibi viyaklıyorlar...
KARAR OKURU 05 Mart 2019 13:23
Sayın Yazar, hırsızın hiç mi suçu yok ? 2013'e kadar bu kadrolarla bu kadar yükselebilen bu ülke, ondan sonraki devrede, sıkıştırılan kedi gibi kendini koruma iç güdüsüyle kasları gerilmiş, pençeleri açılımış alarm vaziyetinde ise bunun müsebbiblerini de anlatıverin bir zahmet.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 12:43
Hürriyet gazetesinden neden ayrıldığınız belli oldu ...Asıl meseleler hep can sıkar sevgili Taha AKYOL ...İktidarların hoşuna gitmeyeceği şeyler hep can sıkıcıdır.Bakalım KARAR ne kadar dayanacak.
Menderes YILDIRIM 05 Mart 2019 12:11
Taha Bey; Bir Ülke de MİZAH Kaybolmuşsa + ADALET Senden Benden ise + Savcının, Hakimin KUMPAS Kurduğu Daha Üst Yetkililer tarafından BİLİNÇLİ ŞEKİLDE Görmezden Gelinmişse + Sanık Sandalyesinde Oturanların KUMPAS DEMELERİ, ARAŞTIRILMA GEREĞİ Duyulmuyorsa ve Araştırılmıyorsa + Liyakat Yerine TARİKAT - CEMAAT Atamalarına İzin Veriliyorsa + Tutuklusun denildikten 2 - 3 - 4 Yıl Sonra İDDİANAME Hazırlanıyor ve Suçsuz Olduğunu Anlatmak için HAKİM Karşısına Çıkmak için Yıllar Geçiyorsa ADALETİN KAYBOLDUĞUNUN KANITIDIR. Saygılarımla
Sayın Akyol Hukuk , Hak, Adalet Kavramlarını kendisi gibi düşünmeyeni Dinsiz ve Hain yaftasını vuran AKP lilere lütfen anlatınız o partililerin sadece düşündükleri Beton , Rant Menfaat oldukları için vicdan yoksunlarını ve ötekileştrenleri uyarın lütfen Saygılar sunarım
Mehmet Ali 05 Mart 2019 11:04
Hukuk devletinde AK Parti'nin (yada diğer iktidarların, belediyelerin) yolsuzlukları sıkıntı olur hocam. Hayaller Paris, gerçekler Diyarbakır durumu.
Menderes YILDIRIM 05 Mart 2019 10:52
Taha Bey; Ben Hem Yazarları Hem de Yorumları Okuyan Birisiyim. Bir Kısmı Okuyucu Yazınızı Doğru Bulurken, Bir Kısmı Yanlış demiş. Bu ÖZGÜR İREDE dir. Yazınızı Beğenmeyen Okuyuculara Şunu Sormak İsterim. Bir Ülke de, Kişi Başı HAPİSHANE SAYISI ve HAPİSHANE YATAK SAYISI Size Ne Hatırlatıyor. ADALETİ mi? ADALESSİZLİĞİ mi? SÜREKLİ ÇIKARTILAN AF KANUNLARI Size Neyi Hatırlatıyor? ADALETİ mi? ADALETSİZLİĞİ mi? ADALET; Makamlarda Oturanlara Yapılanların + Verilenlerin, Makamlarda Oturmayan Her Bireye de AYNISININ YAPILMASIDIR. Saygılarımla
KARAR OKURU 05 Mart 2019 10:30
(HSK),Hakim,Aydın Başar’a, Balıkesir’de görevli iken,C.Başkanına hakaret’ suçundan yargılanan sanığa beraat verdi diye, yer değiştirme cezası verdi. Başar,"Yargıyı FETÖ'den kurtardınız ama Korku Cemaatine teslim ettiniz. Yargı mensupları, kendi meslekleri konusunda düşünce açıklamaktan korkuyorlar. Sizlere göre biz neyiz, tehlikeli adamlar mıyız? Düşman mıyız? Vicdanen verdiğimiz bir kararda azıcık zülfüyare dokunsak, hakkımızda soruşturma açıp sürüyorsunuz.”dedi. 3 Y(yasak Yolsuzluk,Yoksulluk)için gelmişlerdi.Yirim lan sizin 3 Y'nizi.Ve
Şerif 05 Mart 2019 09:46
Eline sağlık Sayın Akyol. Hukuk, illede hukuk, mülkün başı,hayatın başı hukuk, Evrensel anlamda, en zirve anlamda hukuk. Fazlasının hiçbir yan tesirinin olmadığı ilaç; HUKUK. Hukuksuzluğun hiçbir gerekçesi olamaz. YÜCE Allah'ın Emri HUKUK. Okuduğumuz rakamlar herşeyi anlatıyor.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 08:53
Şu durumda şeffaflık ve hesap verebilecek durumda olsak zaten problem yok 94 ruhuna dönersek belki olur
KARAR OKURU 05 Mart 2019 08:50
Yine iyiyiz. Halı sahayı bana vermediler diye öğretmenleri göz altına aldıran savcıların olduğu ülkede bence 109. sıra büyük başarı.
Karar Okuru 05 Mart 2019 08:45
Hukuksuzlugu hukuk olarak yerlestirmek kimsenin kurtulusu olamaz. Turkiye birden buyuktur.
Karar Okuru 05 Mart 2019 08:38
Biraz daha gayret ederlerse ulke parya ulkeler siralamasinda yerini alacak.
sayın yazar, dünyada insan haklarını en fazla ayaklar altına alan ülkelerde hazırlanan bu nevi sıralamalara ve değerlendirmelere ne kadar güvenilebilir? Onlar ki en aziz hak olan yaşama hakkını bile insanlara çok görüyorlar ve " ancak bizim istediğimiz şekilde yaşayabilirsiniz" diyorlar. Kendi ülkelerinde kendi insanlarına sağladıkaları göreceli refah ve parelelindeki haklar başka yerlerdeki bir takım gariban halklardan hileyle hüd'a ile bazan cebren aldıkları varlıklar üzerine bina edilmiş. Bunları görmezsek asıl haksız olanların değirmenine daha böyle
Kararsızlar 05 Mart 2019 08:33
Bu tahribatı yapan anlayışa bir zaman verdiğinizi de bir hatırlatsanız. Tipik ortadoğu klasiğidir çamura çamur katıp şikayet etmek. Bu saatten sonrası boş laf. Bizim part-time muhafazakar enteller, solcu eskisi liberaller ve kuyruk acılı eski sol pek hevesle yetmez ama evet diyorlardı. Şimdi bir kısmı hapiste ağlaşıyor, bir kısmı köşelerde mahçup pişman. E bizde soralım bari yetti mi şimdi?.?
HACI MURAT 05 Mart 2019 07:29
Türkiye'nin “Hukuki çerçevenin etkinliği” sıralamasında109’uncu, basın hürriyetinde 129’uncu sırada olmasına inanmıyorum.AB-Arap Birliği zirvesi 9 gencin idam edildiği Mısır’da düzenleniyor.Ve böyle bir dünyada Türkiye hukukta 109'uncu,basın hürriyetinde 129'uncu sırada gösteriliyor.Gel de güven bunların yaptığı sıralamaya.
Alaeddin 05 Mart 2019 10:27
22
Hacı Murat, endeks/rapor konusu her açıldığında buraya "inanmıyorum ben buna" diye yazmana gerek yok. Biz anladık senin pozisyonunu. Türkiye dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biridir denirse rapor doğrudur, gerisi yalandır. Türkiye'nin reis önderliğinde İslam dünyasını ayağa kaldırmasını kıskanan Batılıların yalanıdır.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 11:41
7
Bi kaç kuruş versek?
KARAR OKURU 05 Mart 2019 11:55
17
Haci Murat alakasiz seyleri isine geldigi gibi alakalandirmayi birak. Siralamayi da onlar yapmiyor, birazcik arastir ogren!
KARAR OKURU 05 Mart 2019 14:10
8
Alaeddin, biz de senin pozisyonunu anladık, merak etme. Ekonomik veriler matematikseldir, yani objektif olmak zorundadırlar. İnsan hakları, demokrasi, hukuk filan ise, bu verileri kullanan ülkenin yönlendirdiği kişi veya kurumların subjektif diğerlendirmeleri belirler, sabit değerler değildirler. Mesela, Türkiyede Amerika'daki gibi idam yok, Guantanamo yok. Almanya'daki gibi içindeki kadın ve çocuklarla beraber yakılan mülteci barınakları yok, yabancı avına çıkıp yıllarca ölüm kusan ve yakalanamayan nazi örgütü yok. Ama, Türkiye bu ülkelere göre hukuk açı
KARAR OKURU 05 Mart 2019 16:36
35
@14:10: Almanyada naziler sonunda yakalandı ve ceza aldılar. Türkiye'de Amerika'da gibi idam yok diyorsun, ama Erdoğan "idam idam" diye mitingler yaptı, Türkiye'de bircok "faiili mehcup" cinayetler yapıldı. Türkiye'de gazeteciler ve muhalif herkes hapisde. Nerde bu adalet?
KARAR OKURU 05 Mart 2019 17:03
30
Haci Murat bey Turkiye dunyada en fazla gazeteciyi hapse atan ulke, Cin' den ve Iran' dan bile fazla. Basin ozgurlugunde Turkiye iyi durumda mi diyeceklerdi? Hukuk'a gelince: Yildiray Ogur anlatiyor: Cumhuriyet' ten gazetecinin nasil fetoculukten ceza aldigini: gazeteci diyelim size bir pizza ismarliyor acligini gidermek icin. sizde gidip bir pizacidan pizayi alip gazeteciye veriyorsunuz. O pizaci hakkinda sonradan fetoculuktan dava aciliyor, gerci davadan birsey cikmiyor ama gazetecinin fetoculugu boylece ispatlanmis oluyor! Yani 109'uncu sira bile fazla!
KARAR OKURU 05 Mart 2019 07:24
Gözlemime göre, eleştirdiğimiz geçmiş dönemlerde, -yanlış ve asılsız gerekçelerle bile olsa- yapılanları hukuka uygunmuş gibi gösterme çabası vardı ve bu çaba hukuk devleti adına önemli idi. Hukuka uymanın şart olmadığının deklare edilmesi kritik bir kırılmadır.
HACI MURAT 05 Mart 2019 07:10
"Genel rekabet sıralamasında 87’nci sırada bulunan Tunus “kurumlar” sıralamasında 71’inci sıraya çıkıyor… Genel rekabet sıralamasında 61’inci sırada bulunan Türkiye ise “kurumlar” sıralamasında 71’inci sıraya iniyor!" Bu ifadelere göre kurumlar sıralamasında Tunus da,Türkiye de 71. sırada görünüyor.Burada bir yanlışlık mı var,yoksa aynı sırada üç beş ülke yer alabiliyor mu?Sadece soruyorum.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 11:20
23
Kafanizin basmadigi anlasiliyor bilimsel ifadelere...
KARAR OKURU 05 Mart 2019 11:38
3
Recep Altepe neden görevinden alındı?
KARAR OKURU 05 Mart 2019 04:05
Arkadaş ne bu suriyeli seviciliği, ne demek entegrasyon, ne demek gitmezler. Aç kapıları nereyi istiyorlarsa oraya gitsinler. İstemiyorlarsa zorla sınır dışı edersin. Ha sen etmiyormusun, o zaman bizde edecek kimse onu Başkan seçeriz. Ülke kimsenin babasının malı değil. Başkan oldum diye halka sormadan milyonlarca insan sokamazsın ülkeye. Nankörler bedava yiyip, içip çoğalıyorlar, sonrada Türkiyeyi kötülüyorlar. Böyle giderse biz azınlık olacağız. Gitsinler arkadaş gitsinler, o kadar !
BLACK EAGLE 05 Mart 2019 01:33
TÜRKİYEMİZDE HUKUK İFLAS ETTİ YERİNE GUGUK GELDİ BÖYLE GİDERSE ÜÇ YIL SONRA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ENDEKSİNDE 109 DEĞİL 139. SIRAYA DÜŞERİZ DURMAK YOK AKP İLE YOLA DEVAM HEDEF 2071!!!!!!!!!!
musto 05 Mart 2019 01:23
Kabile hukuku bunlar başlangıç ben yaptım oldu yarın biraz ödeme gücü olanlara 16 yıl önce şu kadar sigorta borcun var diye tebligat gelirse kimse şaşırmasın ben ödedim de istediğin kadar zaman aşımından dolayı evrakları imha ettim de kurtuluşun yok.
Askeri, ekonomi, sağlık, ulaşım gibi hadiseler somut şeylerdir. Onlarda abidik olmuyor. Bu yüzden Türkiye sırlamada doğru yerde. Hukukun üstünlüğü görece bir şey. Global sistemle hukuku üstün olanlar, hukukun üstünlüğü sırasında güzel yerlerde... Not: Bu listede ABD ve İsrail yok... Neden? Bu yüzden liste çok ciddiye alınacak bir şey değil...
KARAR OKURU 05 Mart 2019 11:42
12
Melih Gökçek neden görevinden alındı? Zor Tercih buna da yanıt ver bakalım?
KARAR OKURU 05 Mart 2019 13:22
2
listede abd var. 19ncu sırada. israil ise çad, sudan, güney sudan, orta afrika cumhuriyeti gibi bir takım tasnif dışı ülkelerle aynı ligde kabul edilerek listeye dahi alınmamış, sıralamaya dahi sokulmamış.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 18:34
1
11:42, Melih Gökçek'i sen seçmiştin herhalde ! Bu ne sevda ?
KARAR OKURU 05 Mart 2019 22:15
0
Yok ben seçmedim, oy verenler de seçmedi Reis’in seçti.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 01:02
Taha Bey gecenin 1 inde yazınızı okudum. Çok doğru yazıyorsunuz. Ama Turkiye'nin ihtiyacının artık yazmak uyarmak değil de icraata geçmek olduğunu hala görmüyor musunuz. Güç kimde ise onun dediği oluyor. Bir an önce iktidarı ele geçirmek gerekiyor. Siz buna kafa yorun. Demokrasi ve hukuk içinde nasıl iktidar olabilirsiniz bugünkü şartlarda? Bence sizin gibi düşünenler lider olabilecek kamuoyunu arkasından surukleyebilecek olanlar bir demokratik cephe olusturmalidirlar.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 11:28
19
Burada yanlış anlasilmaya mahal kalmasini istemoyorum. Biraz daha acayim. Demokratik usullerle bi parti kurarak veya kurulu bir partiye gecerek ve butun muhalefeti demokratik cephe adi altinda birleştirerek iktidara alternatif bir muhalefet ortaya koyarak bütün iktidardan memnun olmayan kaliteli insanlari küskünleri bu çatı altinda toplayarak milletin önüne bunlatla çıkıp psikolojik olarak insanlarda ha gercekten bunlar iktidara gelebilir havasi vererek gerekirse demokratik esit sartlarda seçime gidebilmek için secimleri boykot edip sinei millet ederek mucadele etmek icraata ge
KARAR OKURU 05 Mart 2019 00:49
Turkiye' de tek bir kurum kaldi: ucube baskanlik! Sonuc: uluslararasi rekabette her alanda gerilemeye devam...
KARAR OKURU 05 Mart 2019 11:43
38
Parti başkanı ve cumhurbaşkanlığı bir arada olamaz.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 12:10
7
Her seçim mağlup olan seçmen travması...
düşkün melameti 05 Mart 2019 12:14
24
son durumda Başkanlık sistemini Hak,Hukuk ,Adalet Gerçekler ışığında lütfen tartışmaya açılsın eğer ülkemiz için sorunsa doğruyu bulalım ki Ülkemiz gelişsin zarar görmesin
Okur 05 Mart 2019 00:41
Askeri, ekonomik,yollarin,hastanelerin,hava yollarinla,kûçumsediginiz tunuslu araplardan çok çok ileri olabilirsiniz,velakin,,insani,ahlaki,olarak tunuslularin gerisindesiniz,
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN