Back To Top
AYM neye karar verdi?

AYM neye karar verdi?

 - Son Güncelleme: 05.05.2019 Pazar 08:16
- A +

Anayasa Mahkemesi, tutuklanmış 9 gazetecinin başvurusunu karara bağladı. Bunlardan üçünün tutuklanmasını hukuka aykırı buldu, “hak ihlali” saydı: Kadri Gürsel, Ali Bulaç ve Murat Aksoy.

Gecikerek de olsa doğru bir karar.

Fakat 6 gazetecinin başvurusunu reddetti yani tutuklanmış olmalarını haklı buldu: Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan, Cumhuriyet gazetesinden Akın Atalay, Bülent Utku, Ahmet Şık, Murat Sabuncu...

AYM’nin bu kararı, daha önce benzer davalarda verdiği kararlarla çeliştiği için sürpriz etkisi yarattı. Pek çok hukukçu, AYM’nin yerleşik içtihatlarına bakarak bu gazeteciler hakkında da “tutuklanmaları insan hakları ihlalidir” diye karar vermesini bekliyordu.

AYM, bir çok kararında hukuk devletinde “belirlilik” ve “öngörülebilirlik” ilkelerinin geçerli olacağını belirtmişti. (Mesela  K. No: 2012/49)

AYM tutuklama ve özgürlük konularında “belirli” normlar geliştirdiği için, bu defa da fikir ve ifade hürriyeti lehine karar vermesi yönünde bir “öngörü”,  bir beklenti vardı, fakat gerçekleşmedi.

 

Tereddütsüz somut deliler

AYM, yine darbe teşebbüsüyle ilgili olarak daha önce verdiği Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararlarında, delillerin “tereddütsüz” olması gerektiğini vurgulamıştı; hukukta yazı ve sözlerin darbeye destek diye suçlanabilmesi için “tereddütsüz bir şekilde darbe çağrısı olarak nitelendirilmesi ve ... gerçekleşecek olan darbe teşebbüsünü bilerek kamuoyunu buna hazırlamak amacıyla söylediğinin”  somut delillerle ortaya konulması lazımdı. Bunun ötesine geçen “anlamlar yükleyerek” tutuklama yapılması insan hakları ihlali olurdu. (B. No: 2016/23672)

Demek ki, Ilıcak ve Altan’nın suçlu sayılması ancak FETÖ’nün sonradan ortaya çıkan gizli yönlerini ve hazırlanan darbeyi önceden bilerek desteklemiş olmaları halinde mümkündü. Bunun “tereddütsüz” delillerle ortaya konması gerekirdi.

Ben iddianamelerde böyle bir delil görmedim.

Şimdi  açıklayacağı gerekçeli kararda AYM’nin bu “tereddütsüz” somut delillerin neler olduğunu teker teker göstermesi gerekiyor.

AYM aynı nitelikteki Alpay ve Mehmet Altan davalarında böyle deliller olmadığını tespit etmiş, tutuklamanın “ihlal” olduğuna karar vermişti.

 

Ayrıntıların önemi

Ilıcak ve Altanların tutuklanmasında, darbeden bir önceki akşam yayınlanan bir TV programı çok etkili olmuştu. Programda Ilıcak ve Altanlar hükümeti çok ağır sözlerle eleştirmişti. Savcıya göre bu program, onların darbeyi bildiklerinin bir deliliydi, programda darbe çağrısı yapılmıştı...

Halbuki AYM’ye göre o TV programından böyle bir anlam çıkarılamazdı. Hatta programda “iki yıl sonra seçim var,  gidecekler” tarzında ifadelerin bulunması darbeden haberlerinin olmadığını gösteriyordu...

Hukukta ayrıntıların ne kadar önemli olduğunu görüyorsunuz Zira yüzlerce binlerce ayrıntıdan, önyargımıza uygun düşenleri seçip alt alta koyarak “işte deliller” diye düşünebiliriz...

Fakat hukukta “deliler sayılmaz tartılır.” Yani çok sayıda ya da bavullar dolusu olmasına değil, hukuken ne ölçüde ağırlıklı, değerli olduğuna bakılır.

İç yüzünü bilmek

Bütün davalar gibi FETÖ’ye ilişkin davalarda da belirleyici husus kişilerin bilerek, yani kasten hareket edip etmediğini “tereddütsüz” şekilde gösterecek delillerin olup olmamasıdır.

FETÖ’nün iç yüzünü bilerek destek vermek kesinlikle suçtur.

Öbür yanda,  teröre karşı tatbikat veya  operasyon diyerek kışladan çıkarılan, ama darbe niteliğini gördüğünde dönen asker suçsuzdur.

Hayır ve eğitim gibi duygularla “ne istedilerse” veren, kanun dışı eylemi de bulunmayan işadamı ve esnaf suçsuzdur.

Gazetecinin yüz defa bin defa eleştirel hatta “irkiltici” manşetler atması, yazılar yazması yanlış olabilir ama hukuken suç değildir, fakat kanunsuz şekilde emir alarak tek bir manşet atması, yazı yazması suç olabilir.

Sosyal ilişkiler de içeriği belli olmadıkça suç sayılmaz.

Aynı sebepten “gazetenin yayın politikası” diye suç olmaz, bu politikanın FETÖ’den gelen emirle oluşturulduğunu ispatı gerekir.

AYM’nin bu son kararlarında “hak eksenli” değil, “otorite eksenli” bir bakış olduğunu düşünüyorum. Tabii gerekçeli karar açıklandığında, fiil ve deliller hakkında AYM’nin değerlendirmelerini somut olarak göreceğiz, somut analiz yapmak o zaman mümkün olacak.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 20:40
Aym tek tek sapacak herkesi de , iste cekiniyor. Nabiz yokluyor sanki
cumhur 05 Mayıs 2019 15:02
Anlaşmazlıkların çoğunluğu menfaat çatışmasından çıkmaktadır.Güçlü olan güzsüzün sesini keser.Onu saf dışı etmeye uğraşır.Hak,hukuk, adalet güçlüden yana olursa bunun adı bellidir.Korku imparatorluğunda maalesef her şey ve herkes güçlüden yana olmaktadır.
Pabucumun hukuku... 05 Mayıs 2019 13:21
Bir cinayet, azmettiren yoksa suç sayılmaz, diyorsun. Bu mantığa kargalar bile güler...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 17:07
0
Cinayet varsa katili cezalandir Katile selam verene ne cezası vereceksin? Herkes alnında temiz kağıdı ile mı gezsin
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 19:35
0
Hayır, öyle demiyor. Elinde somut delil olmadan başvuruyu reddetmiş isen birilerinin emri altına girmişsin diyor AYM'ye kısaca. AİHM, AYM'yi iç hukuk yolu olmakta artık tanımadığını ilan ederse şaşırmayacağız artık. AİHM daha geçen hafta, bana rüşdünü ispatla dercesine bir rapor talep etti AYM'den.
Anatolyan 05 Mayıs 2019 12:47
Ahmet Altan'ın ceza alması trajikomik. Ömrünü askeri vesayet ve darbe karşıtlığı ile harcamış, karakter olarak kimseye eyvallahı olmayan, bariz bir şekilde ömrünü demokrasinin ve hukukun hakim olması için harcamış bir insanı darbeye teşebbüsten cezalandırmak! Ortada tek bir delil bile yok! Dünya bizi ciddiye almaz tabi.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 15:33
0
Birilerin tekerine çomak soktu, şimdi ödettiriyorlar.
Karar Okuru 05 Mayıs 2019 16:54
2
Düştüğü hukuksuz duruma sebep olan düzenin kurulmasındaki katkısı unutulmamalı. Şu veya bu vesayetle mücadele ediyorum diye akla zarar bir düzenin temelini kazanlarlara hararetle destek olursan o çukura düşer ve çıkamazsın. Doğru iş yanlış anlayış ve adamlarla yapılmaz. Doğru ile yanlışı ayırma işi zeka gerektirir.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 17:43
5
12.47, Bir darbe eğer kendi düşüncelerine hizmet ediyorsa darbe sayılmaz diyorsun...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 23:36
0
17:43 Allah Allah? Yazdığımdan bunu mu çıkardın?
Anatolyan 05 Mayıs 2019 12:43
Türkiye'de ezelden beri bir hukuk meselesi var. Ne Osmanlı'da ne Cumhuriyet'te ciddi bir hukuk altyapısı kuramadı ülke. Yargı eskiden orgenerallerin emrinde idi, 2010 referandumunda değişir dedik, bu sefer Erdoğan'ın emrine girdi. 2010 referandumunda CHP'nin başvurusu ile AYM'nin yine! hukuk dışı bir kararla HSYK seçim sistemini değiştirmesi sayesinde oldu bu. CHP kendi kalesine gol attı. Günün birinde yargının siyasi çekişmelerin dışına çıkabildiğini görebilecek miyiz?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 18:20
0
hukuk bir kültür, bir ahlaktır. ülke insanında hukuka zemin oluşturacak bir ahlak anlayışı, bir kültür anlayışı yoksa, sadece hakim ve savcılardan hukuk kültürü ve hukuk ahlakının olmasını beklemek abestir.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 12:28
Taha bey AYM sini intibaktak yasasındaki karardan iyi biliriz.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 12:16
Bu trollerde hiç Allah korkusu yok. Şu oylamalarla durumu maniple etme çabalarına bakar mısınız? Bu kadar mı değerli yahu kazandığınız haram paralar?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 17:44
4
Mesnetsiz haram para iddiası ancak müptezellerin işidir...
2-Bu yazarların, içeri girmeyenlerden farkı cesur olmaları ve eyyamcılıktan uzak, fikir namusunu korumaya çalışmaları. İçlerinden bir kaçının yeni ortaklık süreçleri için yapılan hesaplar adına lehlerine karar verilmesi gerekiyordu sanırım. Yoksa hepsi reddedilirdi. Böyle düşünüyorum sakıncası yoksa.
1-AYM, eskiden sıklıkla şimdiyse tamamen bir konjonktür mahkemesi gibi davranır hale geldi. Hak ihlali kararı verilen isimlerle, talebi reddedilenler arasında zerre kadar eylem söylem farkı yok. Kıyasıya hükümeti eleştirdiler. Eleştirinin hakları olduğunu düşünerek. Tek hataları buydu.
Harun 05 Mayıs 2019 11:45
Konjonktürel kararlar verdiler Sivri dilli olanları mahkum ettiler ama iktidarla takışmayan gazeteciler için hak ihlali var denildi. Konjonktürel duramlar bu ülkenin genlerinde var. Taha bey de konjonktürel yazılar yazar. Kimse yerinde ve zamanında doğru budur böyle olmalı diye yazamıyor. Zamanı geçtikten sonra mekanlar değişince eee o aslında şöyle olmalıydı, böyle olmalıydı gibi koşuyoruz ama bu konuşmaların hiçbir hükmü yok, tarih bizi çoktan mahkum etmiştir. Ne zaman olaylara ilkesel bakış geliştirebilirsek o zaman bir arpa boyu yol alabilir
Karar Okuru 05 Mayıs 2019 11:33
Bu coğrafya ve bu toplumda hiç ümit yok. Maddi ve manevi olarak kimsenin umudu iyi değil. Ortadoğulu otoriter bir ülkeye döndük. O kafa hiç bir konuda başarı sağlamadan döner durur. Maalesef o ülkeler her geçen gün nitelikli nufuslarını kaybediyorlar ve daha iyi koşullara ulaşma şansları da kalmıyor. Dünyanın da umurunda değiller
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 10:45
Hukukta ayrıntıların ne kadar önemli olduğunu görüyorsunuz Zira yüzlerce binlerce ayrıntıdan, önyargımıza uygun düşenleri seçip alt alta koyarak “işte deliller” diye düşünebiliriz... Taha Bey, yukarıdaki ifadeniz, ayrıntıların önemine değil, delilleri yorumlayan hakimlerin tarafsız ve objektif olmalarının önemine ilişkin olmalı, saygı ve hürmetlerimle
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 10:13
AYM kararları tamamen siyasi ve siyasi etki üzerine verilen ancak sureti haktan görünmek için planlanmış denge üzerine kurulu kararlardır diye düşünüyorum. Aynı Evrenin bir sagdan bir soldan...... dedigi gibi. Bir ihlal on ret.
Menderes YILDIRIM 05 Mayıs 2019 09:26
Taha Bey; HUKUK yenilen - içilen - saklanabilen META değil. HUKUK insanların yaşaması için gerekli olan Hava ve Su gibi ZORUNLULUK tur. İnsanlar için Hava ve Su gibi HUKUK da olmasa olmaz. Yıllar önce Almanya' da yaşandığı söylenen hikayedeki gibi BERLİNDE HAKİMLER var sözü, Ülkemiz de yaşadığımız şehirlerde HAKİMLER var denilecek noktada olmalıdır. Benim suçlum - senin suçlun değil, kanunlara göre suçlu denilmelidir. Taha Bey; Geç gelen ADALET, ADALET olmaktan çıkar, insanların yüreğine KOR gibi ateş olur. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 05 Mayıs 2019 09:23
Taha Bey; YARGI' ya güveniyor musunuz diye sorulsa? Ekseriyetle GÜVENMİYORUM cevabı çıkacaktır. Yargıçlarda elbette parti tutarlar, parti fikri asla kararlarında etkili olmamalı. Peki, günümüz de Yargıçlarımızın verdiği kararlar toplumda karşılık buluyor mu? KOCAMAN HAYIR. Yargıçlarımız neredeyse öleni suçlayacak şekilde kararlar veriyorlar. Olay kamuoyuna yansıyınca serbest bıraktıklarını yeniden TUTUKLUYORLAR. Madem tutuklanıyordu neden BAŞTAN tutuklamadınız? Sizler kanuna göre mi - kamuoyuna göre mi karar veriyorsunuz? Saygılarımla
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 09:13
Müsterih olun Taha bey, kurulduğundan beri hukuk dışı kararlarına alışığız AYM'nin.
Karar okuru 05 Mayıs 2019 10:55
0
O zaman boyle devam etsin diyelim de, neden Murat 124 u satip Passat aldin diye sormazlarmi Adama…
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 09:12
Sayın yazar siz TARAFSINIZ. Yazılarınızı hukuk altında tek taraflı yazıyorsunuz. İşinize geldimi hukuk gelmedimi guguk.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 11:41
1
Sayın yorumcu size " VİCDANIZI" cebinizde değil, yüreğinizde taşımanızı tavsiye ediyorum. Taha bey bu ülkede, oluşturulan algılarla, önyargılarla konuşmayan nadir hukukçulardan biridir.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 11:52
0
Hemşerim insaf...izan...feraset...pes düşüncelerine...Okuyacak tarafsız yazar kalmadı.Tv gazete kalmadı.Okuduğumuz tarafsız yazarlarından birisine iftira atmak fanatikliğin tehlikesini gösteriyor.Doğru söyleyen dostlar olmasa fanatik yalakaların gaza getirmesi esas tehlikedir.(Doğruyu kabul.Yanlışı uyarı olmalı.Ama doğru söyleyeni ......kovalarlar)
Menderes YILDIRIM 05 Mayıs 2019 09:11
Taha Bey; AYM karar verdi, elbette beğenir beğenmeyiz ama uymak zorundayız. Taha Bey izninizle, şahsım olarak A. Altan ve N. Ilıcak için şunları söylüyorum. 1) Şuan sizlere yapılanlar "YETMEZ ama EVET." diyorum. - 2) Daha önceki yıllarda ekranlarda ve kaleminizi özgür ce kullandığınız dönemlerde FETÖ nün kumpas davalarında YARGILANANLAR İçin "NE DÜŞÜNDÜYSENİZ - NE HİSSETTİYSENİZ RABBİM AYNISINI SİZLERE de NASİP ETSİN. Taha Bey; "Rabbim İnşallah TÜM KULLARINA Ektiklerimizi Sevdiklerimiz ile Biçmeyi Nasip Eder." Saygılarımla
Anatolyan 05 Mayıs 2019 12:35
1
Mesala bu yorum tipik bir kabilecilik örneği. Bu zihniyete hukuk nosyonlarını anlatamazsın
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 15:43
3
12.35, Neymiş o hukuk nosyonların. Traş losynu mu?
Karar Okuru 05 Mayıs 2019 19:43
3
Yorum doğru niye beğenilmedi anlamadım. Ahmet Altan bu haksızlığa kendi çaba ve katkılarıyla uğruyor. Bu hukuksuz ortam için çok uğraştılar. Karşı oldukları askeri vesayet döneminde bile generaller hakimlere bu ölçüde etki edemiyordu. Onlar sayesinde bugün hukuk yok seçimler bile gereksiz hale geldi. Bu insanlar ülkeye yaptık ları kötülüğün sonucunu yaşıyor. Allahın sopası yok
Anatolyan 05 Mayıs 2019 23:49
0
19:43 Arkadaş başınıza gelen onca şeyden sonra daha hala hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasi istiyoruz diyemiyorsunuz. Orgenerallerin ülkesi bugünkünden daha mı yakındı hukuka ve demokrasiye? Değildi. Elbet yıkılacaktı o rejim. Yıkıldı da. Biraz özeleştiri yapın. Yenisi de kötü. Ama daha kötü değil. Hiç olmazsa seçim kazanın iktidara daha yakın olduğu bir rejime geçtik. Bu fırsatı değerlendiremediler, hayalde yaşıyorlar, yıkılacaklar, o ayrı. Çağdaş uygarlığın ana kavramı demokrasi, laik hayat tarzı değil.
Anatolyan 05 Mayıs 2019 23:52
0
19:45 Ahmet Altan'ın tarafı hep belli idi: demokrasi ve hukuk. Ne yani orgeneralleri mi destekleyecekti? islamcılar ellerine geçen fırsatı mundar ettilerse onun suçu mu?
Faysal Demir 05 Mayıs 2019 09:04
Herkesin bildiği ama söylemediği doğruları yazmışsınız. Sağduyunuzu hiç bir durumda kaybetmediniz, iyi ki yazıyorsunuz.
Temel 05 Mayıs 2019 08:59
YSK uyelerinin gorev sureleri akp tarafindan niye uzatilmisti? Bu uyelerin ozel bir durumu mu vardi?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 08:45
Hangi kurum düzgünki bu doğru karar versin. Bi yaşıma daha girdim A.A israilde ne iş yapar acaba seçim tecrübelerini yahudileremi aktarıyor.
Mehmet Ali Kara 05 Mayıs 2019 08:22
Vicdanların sükut ettiği yerde hukuk aramak garabettetten de öte bir durum zannedersem.Maalesef insana bakışımız,hukuka bakışımız hep bir yerlerin referansına ya da şahsi aidiyetimizin kalıplarına bağlı.Ne dünyanın ortalama insani ve ahlaki, ne de evrensel hukukun değerleri ile uyuşmuyor.Konuşurken daha bir kaç gün önce bu değerlerin referansımız olması gerektiğini söyleyen AYM başkanının mahkemesi verdiği bu karar ile bahsedilen referansların sadece sözde olduğunu hakikatte böyle bir anlayışlarının olmadığını özellikle dostlarına göstermiş
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 10:12
0
Kardeşim güzel yazmışsın. Türkiyenin gerçeklerini dile getirmişsiniz de anlamadığım husus, doğruyu neden kabul etmiyoruz size menfi puan veriyorlar!
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 08:16
AYM başkanının geçen hafta hakim ve savcılara yaptığı bağımsız ve tarafsız olun mesajlı konuşmasının ne kadar boş olduğu ortaya çıktı. Fetöye her istediklerini verenler kandırıldım deme hakkına sahip ama düz halk terör örgütüne bilmeden yardım etme suçundan içeri. Bir televizyon programında yapılan bir konuşmadan dolayı ömür boyu hapis verilen bir karar için sen de kibarlık edip gerekçeli kararı beklemek lazım demişsin. Ya bu AYM üyelerinin hukuk mezunu olma, hakimlik yada avukatlık yapma şartı bile yok. Ne kadar komik değil mi?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 15:36
0
Üst düzey yönetici kontenjanı
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 08:07
Taha Bey güzel yaşmışsınız, teşekkürler. AYM en yüksek adaleti sağlayan kurum olması gerekirken, bu saatten sonra olacağına inanamıyorum. Hangi baskılara maruz kaldığı, görevli üyelerin hangi saik ile atandığı herkesin malumu. 9 ay çalışıp kpss den dereceye giren, 9 dk.da "mülakattan" eleniyor. Buna nasıl adalet deyip, vicdanımıza eğer varsa kabul ettireceğiz. Eskiler derler, yanış tartan terazi, gün gelir seni tartar. Yeter artık, bu yanlışlardan, hatalardan,vs kurtulalım. Doğru olmak, dürüst olmak bu kadar zor mu?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 08:03
Çok doğru tespitleriniz var , maalesef adalet gemisi su almaktadır ,
Yavuz 05 Mayıs 2019 07:40
Bu ülkede üstünlerin güçlünün hukuku geçerlidir gerçek fötücüler Şuan dışarda gezerken gariban çaycı öğretmen işçi memur polis ya cezaevinde ya da işinden ekmeğinden edilmiş.. elbet bir suç varsa cezası olmalı ancak bu somut delillere dayanmalıdır hukuk devleti olmanız için.hukuk hepimize ekmek kadar lazımdır. Dün 657 yi kaldırmak isteyen bu gün 657 yi güvence olarak göstermiştir bu kadar basit .hukuk devletin belkemiğidir
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 07:30
Öncelikle dünkü şehitlerimize allahtan rahmet ailelerine de sabır diliyorum.Deniliyor ki İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesi vicdanları tahatlatacaktır bu saye de Ysk da kendini aklamış olur..bir kere hukuk objektif olmalı subjektif olamaz . Örneğin halkın oylarıyla seçilmiş KHKlıların mazbatası hak etmeyenlere verildi bu konu vicdani midir vicdanlar burada gerçekten rahat mı?? Yine seçilmiş belediye başkanları iktidar tarafından istifa ettirildi bu bu vicdani midir Allah aşkına..
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 07:29
N.ılıcak ın oğlu sevinmiştir karara
Adil 05 Mayıs 2019 05:22
Akp li cumhurbaskaninin sectigi anayasa mahkemesi uyeleri nasil karar verir?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 04:34
Sayın akyol sarhoş bir yakınımın yirmi temmuzda şikayeti ve yeğeninin gönderdiği bir havaleyi ohal komisyonu teröre destek saymış ve bir yıldır mahkemelerde sürünüyoruz hem de yirmibeş yıldır ağır engelli bir kız çocuğu babası olarak hangi kararı neresinden düzelteceğiz onun için göklerden gelecek kararı beklemekten başka yol kalmadı hukuka güven nerelerde hiçmi bu ülkede yaşamıyorlar Anayasa mahkemesi iki yıl önce bireysel başvurulara ohal komisyonunu işaret etti ve bütün khklıların başvurusunu reddetti bunlarda yazılarımızda dile verirseni
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 04:20
AYM, daha once verdigi kararlari hice sayan kararlar verdi. Kendi verdigi kararlarla celisen bir mahkeme olabilir mi? Hukuk devleti kuramamis ulkelerde olur. Son birkac yilda yargi sistemimizin tumuyle iktidarin emir kulu olmasi, ulkemize cok buyuk hasar vermistir. Tamir etmek cok uzun zaman alacak. Bu hasari gelecek nesillere miras birakacagiz maalesef.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 04:12
Valla artik ben burda yasamak istemiyorum.
Yildirim 05 Mayıs 2019 04:08
Simdiye kadar kimsenin aklina saibe gelmemisti taki Akp kaybedinceye kadar. Gecmis secimlerde arastirilsin tabi akp nin meclis oylariyla reddedilmezse.
Murat 05 Mayıs 2019 01:55
Insanlar dusuncelerinden dolayi cezalandirilamazlar. Farkli fikirlerin oldugu yerde en guzel fikir ortaya cikar. Senin dusuncen daha iyiyse sen soyle seni dinleyelim. Bunu bilmek icin hukuk okumak gerekmez.
Veli Taşdemir 05 Mayıs 2019 01:35
Taha bey, yazılarınız fevkalâde. CHP sözcülerinin YSK üyelerine hakaret eden ve tehdit ihtiva eden beyanları için ne dersiniz?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 12:51
0
Basta Cumhurbaskani olmak üzere AKP"lilerin YSK"ya"emir ihtiva eden beyanlari icin sen ne dersin?
Ali baba 05 Mayıs 2019 01:00
Hani desinler tûrkiyede,de A,Y, M, var, E var iste, baskanida çay toplar
Şimdi de'' İstanbul seçimleri yenilenmelidir'' deniliyor ,hem de en üst perdeden.Acaba iptal isteğinin görüşülmesi arefesinde söylenen bu söz YSK'ya bir etki yapar mı? Ya da tamamen tarafsız olması gereken bir makamdan gelen bu tarz bir söylem 82 milyonu kuşatabilir mi?
Hersoy 05 Mayıs 2019 00:31
Bu gazeteciler AİHM’e de gidecek elbet, acaba orası da mı otorite merkezli karar verecek, bu mümkün mü dersiniz?
mihralibey 05 Mayıs 2019 07:45
10
Aihm çoktan askıya aldı adaleti. 3 milyon Suriyeli korkusundan hiçbir davaya adil yaklaşmıyorlar.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2019 14:20
0
gazetecileri bilmem ama, başvuruları ohal komisyonuna havale etmekle adalet dağıtmayı aşan bir misyonunun olduğunu belli etti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN