Back To Top
Bilimde İran’ın gerisinde kalmak!

Bilimde İran’ın gerisinde kalmak!

 - Son Güncelleme: 07.07.2019 Pazar 08:19
- A +

Uluslararası endekslere göre bilimsel yayınlarda İran’ın gerisinde kalmamız acı bir gerçektir. Son açıklanan 2018 verilerinde de İran’ın gerisindeyiz.

İlk defa, beş yıl önce Hürriyet’te yazmıştım, “Bilimde İran Türkiye’yi geçti” diye. (25 Temmuz 2014)

Karar’daki ilk yazılarımdan biri de bu konudaydı; 2017 verilerine bakarak “Bilimde İran’ın bile gerisindeyiz” diye yazmıştım. (10 Şubat 2019)

2018 verilerine göre de İran’ın gerişindeyiz, hatta sayısal bazda İran’ın performansı artmış.

SJR (Scientific Journal Rankings) adlı kuruluş, uluslararası kabul gören dergilerde yayınlanan akademik makalelerin istatistiğini yayınlıyor; bilgileri oradan aktarıyorum.

GERİDEN GELİP BİZİ GEÇTİ

2018 yılında Türkiye’de bulunan akademisyenlerin yazdığı bilimsel makalelerden 55.528’si uluslararası çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış, bu sayı ile dünyada 19. sırada yer almışız.

İran’daki bilim adamlarının ise 60.200 makalesi yayınlanmış, İran dünyada 16. sırada, bizim üç basamak üstümüzde yer almış.

Halbuki yirmi yıl önce, 1998’de Türkiye 26. sırada, İran bizim çok gerimizde 51. sırada idi!

Yirmi yılda biz 26. sıradan 19. sıraya çıkmışız, iyi elbette… Ama İran yirmi yılda 51. sıradan 16. sıraya çıkmış!

Geriden gelen İran 2011 yılında bizi yakaladı, yedi yıldır önümüzde gidiyor.

Üniversitelerde yapılan yargısız tasfiyeler, baskılar, rektör atamalarında siyasetin liyakatten önce gelmesi gibi faktörler yüzünden performansımızın daha bir düşmesinden endişe ettiğimi yazmıştım, korkarım öyle oluyor.

Bugün yazılan bir akademik makalenin yayınlanması iki, üç ve bazen dört yıl gibi bir zaman aldığı için önümüzdeki yıllarda daha dramatik bir tablo ile karşılaşabiliriz. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın standartları yükseltme ve üniversitelerimizi daha fazla “ulaslararasılaştarma” çabası bunu telafi eder mi? Mümkün ama İran’ı yakalamak öyle birkaç yılda mümkün olmaz.

İran bu performansı gösteriyor da biz niye gösteremiyoruz? Bunu iyi araştırmak lazım, ama bunun için bilimi dert edinmek lazım.

HELE DE ÇİN

Biliyorum bu göstergeler ‘her şey’ değil. Bilim hayatını ölçmenin başka kıstasları da var. Ama SJR verile de önemli bir göstergedir.

Bilimin büsbütün belirleyici olduğu bir çağda yaşıyoruz.

SJR istatistiklerine göre, 1996’da Amerika, 27 bilim dalının hepsinde birinci sıradaydı. 2017 yılında 11 bilim dalında birinciliği Çin’e kaptırdı!

Çin sadece nüfus gücüyle değil, asıl bu bilimsel ve de teknolojik atılımı sayesinde ABD ile başa güreşiyor.

URAP’ın verilerine göre, 2018 yılında Amerika’daki Çinli öğrenci sayısı 363 bindir! Kapitalist Çin, Harvard’a en çok hukuk öğrencisi gönderen ülkedir aynı zamanda!

Amerika’daki İranlı öğrenci sayısı 12.738, Türk öğrenci sayısı ise 10.520’dir.

Komünist Çin ve İslamcı İran bile yurt dışına çok sayıda öğrenci gönderiyor. Osmanlı ve Cumhuriyet modernleşmelerini yaşamış AB’a üyelik başvuru yapmış Türkiye daha çok öğrenci göndermeli, dışarıdan daha çok bilim adamı getirmelidir.

“2023 Hedefleri” tecrübesi göstermiş olmalıdır, eğitim ve bilimle desteklenmeyen yüksek hedefler havada kalıyor!

BİLİM ZİHNİYETİ

Abdülhamid döneminde eskisine göre bilimsel yayınlar arttığı gibi sadrazamları ve bakanları Tanzimat sayesinde modern eğitim almış insanlardı. Sultan Hamid’in en tanınmış sadrazamlarından Said Paşa’nın anıları iki kitap halinde yayınlandı. Bu çok zor işi başaran Mustafa Gündüz’ü kutluyorum. (KETEBE Yayınları)

Orada okudum. Sait Paşa, İbni Sina’nın “Şifa” adlı fevkalade değerli kitabından Osmanlı’da sadece iki el yazması bulunduğunu görür, kaybolmasından endişelenir, matbaada basılması için emir verir. Prova baskılar yapılır, dizgi yanlışlarını düzeltmesi için görevlendirilen zat, metni okuduktan sonra bakın ne diyor:

“Bu kitap âsâr-ı muzırradandır!”

Yani ‘zararlı eserler’den!

Kitap basılmaz, yakılır!

Sait Paşa, bugünkü Türkçeyle, “kitap matematik, doğa bilimleri ve ilahiyattan bahseder, siyasetle ne ilgisini hâlâ anlamadım” diye yazıyor. (Cilt 1, s. 161)

O devirleri çoktan geride bıraktık, başarılarımızı küçümsemeyelim. Ama hâlâ ideoloji ve siyaseti bilimden ve hukuktan üstün tutuyoruz. Halbuki siyasetin amacı bilimi geliştirmek ve hukuk devletini gerçekleştirmek olmalıdır. Bu çağda Türkiye için başka yol yok.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 00:25
Taha bey bilim, bilimsel çalışmalar ilim adamlarıyla olur.. eften püften meselelerle kendi insanını fişleyen.. Elinde berat kararı olmasına rağmen üniversiteden atılan bir ülkede.. İlim Adamı Nasıl yetişsin?. "kızım çalıştığı üniversitenin atıldı.. yargılandı berat etti.." Hala görevine dönemdi.. ikisi üniversite, biri ilkokulda üç çocuk okutuyor.. Bu Feto belası yüzünden eşinden ayrıldı.. Şimdi babaevinde elimden geldiğince ben yardımcı oluyorum.. Allah İslamin bayraktarlığını yapmış bu aziz milletin asker-polisine kurşun sıkan fikri bozuk Fetocu alçak hainlarin belasını versin..Ne bilelim bi
Yazınızı ilgi ile okudum. Bireylerin: 1. Özgün fikir üretmeleri 2. Yaratıcı metot ve teknik geliştirmesi gerekiyor. Bunun için doktoralı kişilerin sayısının ,bilim ve teknikle uğraşanların, acilen 12000 den 100000 lere çıkarılması gereklidir. Ayrıca, bilim adamlarının motivasyonunun yüksek tutulması gereklidir. Bu yapılırsa: 1. Patent sayısı yıllık 50000 adet 2. Prototip sayısı 2000 adet 3. Ticarileşen ürün yada prosesler en az 5 adet gerçekleşir. Daha sonra bu araştırma sonuçlarından her yıl öğretim üyesi başına SCI lı dergilerde 8-10 adet yayının çıkma potansiyeli vardır.
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 01:02
Bilal Erdoğan Harvard mezunu
Kadir inceçayır 07 Temmuz 2019 23:47
Özellikle temel fen ve matematik fakülteleri ile mühendislik ve tıp fakültelerinde akademik ilerlemelerde sadece performans esas alınmalı geçmişte fetö kadrolaşması çok eskilerde sol kadrolaşma vs durumlarından ders alınmalı çünkü teknik ve tıp temel fen Bilimleri siyasi görüşten bagımız gelişir sadece liyakat esas alınmalı akademik personelin kadroları hemen verilmelidir yayınlar hem maddi hem manevi olarak yeterli ölçüde teşvik edilmeli göstermelik olmamalıdır zira marifet iltifata tabidir
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 23:10
Neden İbni Sina gibi öğündüğümüz en büyük bilim insanları dine mesafeli?
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 23:11
Üniversiteleri kadın erkek diye bölünce problem kalmaz. Karma eğitim yüzünden geri kaldık. Kadınlar erkeklerin dikkatini dağıttığı için bilim yapamıyoruz. İran hala üniversiteleri kadın erkek bölemedi, biz bölünce onu kesin geçeriz.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 20:44
2000 öncesi ve sonrasını kıyaslıyamıyorsanız ya art niyetlisiniz ya da art niyetlisinizdir..
Ali rızaKARAR OKURU 07 Temmuz 2019 19:25
Sayın Akyol başkasının izinden giden iz bırakmaz , bu din yorumuyla bu mezhepçilikle aklı ve akılcılığı red eden güya islam düşünürü , alim , neyi biliyorsa , cemaat , bilimden uzak eğitim sistemi , ahlakı bırakıp ritüellerle iştiğal eden din anlayışı , kuraanı kerimi anlamama ısrarı , ki oku emri ile başlar , bu sonuç çok normal , bunuda Atatürke borçluyuz mekanı cennet olsun , dahili düşmanları da çoğaldı biliyorsunuz , münkirler
hamza akyol 07 Temmuz 2019 17:00
sorunun 3. nedeni milliyetçilik ise 4. nedeni de atatürkçülük gibi ideolojiler. Aslında bütün ideolojiler aklı hapseden unsurlar. komunizm de bu listeye adaydı, ancak, artık etkisi kalmadığı için bu sorunun nedenlerinden biri olarak sayılamıyor. Yani, bilim ve teknolojide geri kalmamızın 4 tane nedeni var. Ya da, tersinden söyleyecek olursak: gelişebilmemiz için, özellikle bu 4 engeli aşmamız gerekiyor. Tabii ki ilk önce, devleti servet dağıtıcı konumdan çıkarmak gerekiyor. bu durum, aynı zamanda ahlakı da bozuyor.
H.K. 07 Temmuz 2019 16:42
Sn #11:53, ‘orrr’layarak nefessiz kalma boşuna. Kafamın içi pırıl pırıl (paslı, örümcekli mi sandın?). Yakın tarihi okudukça siyasete merağım arttı n’etçen. Şekerim bak bizimkiler Batı hayranı bir başlangıçla (Monkey see, monkey do=Maymun gördüğünü yapar!) 100. Yıla hazırlanıyor. İran bizi 2019-1979=40 yılda geçti.Matematiği iyi kullanırsan yalan söylemez. İbniSina aynı zamanda bir matematikçiydi. Bilime katkısı nedeniyle NASA Ay’da bulunan kraterlerden 1ine o’nun ismini verdi. IbniSina 11 yaşına geldiğinde Kuran’ı ezbere biliyordu. CHP Kuran’ı yasakladı, yalan mı?
hamza akyol 07 Temmuz 2019 17:07
2
Sayın H.K.! İbni sina, birçok kişi tarafından kafir ilan edildi. Yani, sorun; kuranı bilip bilmemek değil, olaylara, olgulara, nesnelere, şeylere (tabii ki dine de) nasıl yaklaştığın sorunu. İbni sinanın 11 yaşında kuranı bilmesi, sina'yı otomatik olarak islamcı yapmaz. Zaten sıkıntımız da burda başlıyor. Yaşama, olaylara, olgulara ibni sina gibi bakabilirsek eğitimsizlik, bilgiden kaçmak gibi sorunumuz da olmaz.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 18:10
1
Imam Gazali Ibni Sina'yi kafir ilan etmisti.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 19:26
2
Tarihi okurken beni ilgilendiren öncelikle yakın tarihimiz! Gazali dönemi ayrıntılarına da elbet sıra gelir. Hamza bey,nesnelere Evrene DiNi gözlükleri takarak bakmanın hiç 1sakıncası yok. TC CHP A takımının vahim hatası tam da burada. Bu gözlükleri çıkarıp tu kaka diyceğine bunun camlarını silerek önüne bir Bilim&Teknik lensi takmaları yeter(di). Kuran bunu teşvik ediyor. CHP’nin temel hataları olmasaydı bugün Bilim-Teknikte (İran’dan) geri kalır mıydık? Akılcılık sloganıyla ortaya atılan DEiST A takımının aklı-cılık çıktı. Başaramadılar; Bilimi yaygınlaştıramadılar!
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 20:50
0
Bu 'Sn #11:53, ‘orrr’layarak nefessiz kalma boşuna.' cevabımı aldım da... kafanın içinin mermer(beyaz) olduğundan biraz ısrarcıyım. Halbuki mermer olmayıp granit(üç renkli), bazalt(siyahımsı), andezit(değişik renkli) falan olsaydı içinde biraz silis olabilirdi, kuvars kadar olmasa bile. Bu silisten de Si metali elde edilip işlemci ve hafıza çipi elde edilirdi, teknolojiye biraz katkımız olurdu. Bu işler chp den sonra(1970 ten sonraları) piyasaya çıktı ve bu dönem hükümetlerin hemen hemen hepsi ya cunta çırağı ya da liberal/ muhafazakar/mütedeyyin insanlardı. Demem bu, chp değil; tabii birde za
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 21:42
0
18.10, Yani İbn-i Sina da CHP'li sayılır diyorsun...
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 07:24
2
20:50, kafa yapın hakkında epey ayrıntıya girmişsin. Zorlama kendini. CHP Kuran'ı yasakladığında tarih 1970'ten sonraları değildi. Bir hata daha yapmışın o da silis. Silis metal değildir. Öğretmiş olayım, sen yine araştırmanı yap, tamammı canım!
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 16:27
Avucuma ne ettinde burnuna nasıl güzel koku bekliyorsun diye yerel bir deyiş vardır.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 15:47
Bilimin ilerlemesi için, araştırmaya her alanda önemli maddi kaynak ayrılmalıdır, okullardaki ders programları esnek olmalı, okullarda yeterince araç gereç, laboratuvar bulunmalı, tubitak gibi kurumlara liyakata göre atamalar yapılmalı gibi bir anlayışa sahip olmak gerekir. Ancak siz, ben eğitimsizlerin verdikleri oy sayesinde iktidarımı koruyorum, anlayışındaysanız zaten bunları yapmazsanız.
Muhtefi. . 07 Temmuz 2019 15:28
Bizde hiziplesme var Bilim,Sanat,Mimari,Medya,Akademik vb alemde. Seküler, Muhafazakar, Kemalist, Laikci yobazlık,Din Yobazligi,Mezhepçilik, Cemaatcilik, Masonluk vb Gizli Ajandalarimiz Coooook Bilim gelişmemesi için bütün önlem ve Tedbirleri almışız. !..:))))..Çünkü amaç Köse başlarıni kaptırmaylim karşı tarafa. !.Benim, Bizim olsunda gerisi önemli değil,Demogoji, Retorikler ile maskeleriz pozisyonumuzu :))..Bunu hepimiz biliyoruz.El alemde İKİ BEYİN yok. .bizde niye olmasın Bilim.?.sebebi adamım benim o makamda olsun. !..
hamza akyol 07 Temmuz 2019 15:23
Sorunun ikinci önemli nedeni ise; din anlayışıdır. Özellikle Yavuzdan sonra, eşari din anlayışının hakim olması, bilim ve teknolojideki gelişmeleri engellediği gibi, bilim ve teknolojide, diğer ülkelerdeki gelişmelerin ülkeye girişine de engel olmuştur. Normalde türkler, akılcı bir mezhep olan hanefi mezhebinden iken, yavuz ile birlikte eşari anlayış hakim oldu. hanefilik sözde kaldı.
Süleyman d. 07 Temmuz 2019 17:21
3
Sanki bilgi eksikliğiinz var. Maturidi ile Hanefi değil Eşari birbirinin alternatifidir. Hanefilik - şafilik vb. farkı ise amel konularındaki ayrımları içerir. Türküler oldum olası maturidi ve Hanefi dir. Son zamanlarda her şey gibi mezheplere de oynanmaya çalışılmış, hali hazırdaki müfredatta eskiden 4 olan mezhepler şimdilik beş e çıkarılmıştır.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 18:32
1
hamza akyol, İbrahim Kiras'ın cumartesi tefrikasını okumuş ama tam anlamamış. :) Dostum, Eşarilik bir itikadi mezheptir, Hanefilik ise ameli mezhep. Yani bu ikisi aynı ligin takımları değil.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 19:02
0
Es'arilik ne, Hanefilik ne? Kulaktan diolma veya internetten okudugun bir kaç satirla ahkam kesme birader
hamza akyol 07 Temmuz 2019 19:31
0
süleyman d. ve 18:32! konunun özünü sizin için biraz daha anlaşılmaz yapayım: o zaman hanefiliği kaldırın yerine maturidiliği koyun. belki işin özünü bu şekilde kavrarsınız.
Muhtefi. . 07 Temmuz 2019 21:17
0
Hamza Bey Surc ı lisan etmiş olabilir.samimi olarak Kendince Vatanımızın iyiliği hakkında beleşe yazıyor :)))..hepimiz gibi.Ameli ve İtikadı karıştırmis olabilir.Fakat olumluyanlar nasil fark edememiş hayret ki hayret. Beyler İslam Dini Cahillikle bir milim gidilemez.! Ortalık dolu cuppelisi, cuppesizi. İSLAM İLİM ile Icsellesir, Ozumsenir..gerisi sadece lakirdi,,İSLAM rakibini, karsisına geçeni Cahil der.! ve Ne Sihrin, hunerin varsa Ortaya at der..Hz Musa Mesreb ve Yiğitlik arar Temsilcisinden. ! .Yüce İSLAM DİNİ. Acizane.
hamza akyol 08 Temmuz 2019 00:26
0
eşarilik-hanefilik meselesi epey ilgi çekmiş anlaşılan. Belki bir fırsat olur, mezhepler, burdakilerin takıldığı noktadan da tartışılır. Fakat, konunun özü, islamın algılanış şeklindeki farklılıktır. yavuzun, şah ismaili kıskanması nedeni ile ve halifeliğin osmanlıya getirilmesi ile birlikte, osmanlıdaki dine yaklaşımın değişmesini anlatmaya çalıştım. isteyen hanefiliğin yerine maturidiliği koyup, karşısına da eşariliği koyabilir. Önemli olan nokta, birisinin akla daha bir değer veren anlayış olması, diğerinin ise, bütün sorgulamaları günah kabul eden, aklı devredışı bırakan bir anlayış olmas
hamza akyol 08 Temmuz 2019 00:31
0
çok bilen arkadaşlar için bir ilave daha: Benim dedem imamdı. ben küçükken öldü. büyüklerimizin söylediğine göre, dedem: Vadeli ölüm olduğu gibi, vadesiz ölümün de olduğunu söylermiş. Bu konuyu birkaç yıl önce ölmüş olan yaşlı bir kişi ile konuştuğumda, o da tokat müftüsü olan bir akrabalarının da benzer şeyler söylediğini anlattı bana. Bugünkü anlayış ile farkını kavrayabildiniz mi bilmiyorum. Din anlayışı, gittikçe geriye gidiyor. isterseniz, nasih mensuh meselesine yaklaşım farkına da internetten bakabilirsiniz.
Süleyman d. 08 Temmuz 2019 08:35
1
Bak hamza akyol! Kuantum fiziği hakkında yaz. Okuyalım. Yapay zeka, yahut latin Amerika liginden bahset. Bilgilerinden faydalanalım. AMA SANA TAVSİYEM BU YALAN YANLIŞ BİLGİNLE DİNİ KONULARDA AHKAM KESME! Bu işin iyi niyeti olmaz! Kendine de başkasına da zararın dokunur benden uyarması!
hamza akyol 08 Temmuz 2019 11:43
0
süleyman d.! senin yararlanmanı sağlayamadığım için inan çok üzgünüm. Atomdan falan da bahsedemiyeceğim. Fakat, yine de sana bir yararım dokunsun istiyorum. t24'de Güneç Kıyak hanım bilimsel birşeyler karalıyor. Onu takip edebilirsin.
hamza akyol 08 Temmuz 2019 12:01
1
süleyman d.! bak, ben sana güneç hanımın yazılarını tavsiye ederek yardımcı oldum. sen de bana yardım edeceksin karşılığında. eksikliğimi sayende tamamlarım. birkaç sorum olacak: Öncelikle acaba işbölümü mü yapmışlar imam hanefi ile imam maturidi? yani, "sen itikat hakkında düşün ben de amel konusunda düşüneyim" gibi bir anlaşma. ikincisi de, nasıl hanefi mezhebinden oluyorsun, nasıl maturidi mezhebinden oluyorsun. yani ne yapıyorsun bu mezheplerden olmak için? Şimdiden, yardımın için çok çok teşekkür ederim.
Süleyman d. 08 Temmuz 2019 15:23
0
Hamza, uzatma da usül öğren! Hz. Ali mescitte insanları korkutmakla meşgul olduğunu görüldüğü bir kişiye şöyle sorar:“Sen nasihi mensuh tan ayırdedecek kadar bir bilgiye sahip misin?” O: “Hayır” der. Hz. Ali adamı kulaklarından tutup kaldırarak : " bir daha mescitte kimseye fetva vermeyeceksin!" diye ikaz eder. O yüzden yine "dikkat! diyorum.
Süheyl CALISKANOGLU 07 Temmuz 2019 14:35
Dünya'nin en iyi 500 Üniversiteleri arasinda Türkiye'nin adi gecmiyor, ne yazi ki..
H.K. 07 Temmuz 2019 22:15
0
İlk 500 arasında adı geçen üniversitemiz olması iyi olabilirdi, ama bu şart değil. Universiteleri paraya boğmak ta şart değil. TC CHP özeleştiri yapıp hatalarını kabul etsin, zamanın yönetenleri ülke önceliklerini bilsin, birlik & beraberlikle herkes çalışsın toparlanıp kalkınır. Halkın çoğu dindar, bu değişmez. Bu kesim motive edilsin eğitimin internet üzerinde yaygınlaştırılmasıyla büyük gelişmeler sağlanabilir.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 14:06
İktidarda iş yok o belli de, halk da bilim nedir bilmiyor. Anadolu insanına göre bilim ateistçe bir uğraş. Öyle olunca da Allah kitap diyene gözü kapalı oy veriyor.
H.K. 07 Temmuz 2019 17:40
4
Sn 14:06, ”Halk da bilim nedir bilmiyor. Anadolu insanına göre bilim ateistçe bir uğraş” demiş. Dikkati çekmeğe çalıştığım 1konu tamamen bununla ilgili. Ancak trollerin akınına uğruyorum, mermer kafa diyorlar. İşte bu 14:06 tesbiti var ya TC CHP tarihindeki en vahim hatalardan. Tam ATEiST olmasa da o zamanki yönetimin “A takımı” DEİST. Oysa ki kurtuluş savaşı Allah Allah sesleriyle savaşan bu halk sayesinde kazanıldı. Bu dindar halkın inancına saygı duymazsan bu inançtan motivasyonla kolları sıvayacağına kopyacı zihniyetle BATI dersen böyle bir algı oluşturmuş olursun
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 14:02
Turkiye sayisal/niceliksel siralamada 19ncu. Kalite/niteliksel siralamada, yani Bilimsel uretimin Kalitesi siralamasinda cok gerilerde...
hamza akyol 07 Temmuz 2019 13:41
Sayın Akyol! böylesine önemli bir konuyu ele aldığınız için tebrik ederim. Sorunun pekçok nedeni var. Öncelikle devletin servet dağıtıcı konumda olması ile bu sorun başlıyor. devlet, servet dağıtıcı konumda olduğunda, insanlar, normal yoldan kazanmak yerine, devlet aracılığıyla haksız kazanç elde etmeye yöneliyorlar. Yani, siyaset aracılığıyla geçiniyorlar. böyle bir ortamda kimse, para kazanmak için birşeyler bilip, birşeyler yapmaya ihtiyaç duymuyor. yani eğitime ihtiyaç duymuyor. siyaset aracılığıyla bir doktordan daha fazla kazanabiliyorlar.
hamza akyol 07 Temmuz 2019 14:48
1
Sorunun ikinci büyük nedeni ise; din anlayışıdır. Din olduğunu söylemiyorum. din anlayışı olduğunu söylüyorum. bu ayrımı özellikle belirtmek gerekiyor galiba çünkü ne zaman din ile ilgili eleştirel birşeyler söylense, birileri kırmızı görmüş boğa gibi saldırma ihtiyacı duyuyor ki zaten bu davranış da eleştirdiğim din anlayışının bir yansıması. Özellikle yavuzdan sonra, osmanlı toplumundaki dinin her alana hakimiyeti, geri kalmamızda önemli bir etken oldu. Bilim ve teknolojide geri kaldığımız gibi, bilim ve teknolojinin ülkeye gelişine de karşı çıkıldı.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 13:41
Fetöcüler in iktidarı kullanarak yaptığı kıyıma ses çıkaramıyordun ama şimdi ayıklanınca tepki buda güzel
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 12:50
Taha Bey; ÇÖZÜM 1) Ülkemizde okuyan tüm öğrencilerin aldıkları KREDİLER, İVEDİLİKLE BURS' a çevrilmeli ve Öğrencilerin GERİ ÖDEME KÂBUSU bitirilmelidir. ÇÖZÜM 2) Tüm Y. Lisans ve Doktora Öğrencilerine Çalışmaları halinde ilave (2.000 TL) DESTEK verilmeli, destek verilirse, Y. Lisans ve Doktora öğrenci sayımız arttırılsın. ÇÖZÜM 3) Üniversitelerde ACİL – İVEDİLİKLE yeni Kadro açılmalı ve geleceğimiz Gençlerimiz den BİLİM adına iyi işler yapmaları sağlanmalıdır. Taha Bey, Umarım Üniversite Gençliğimiz adına SES OLMAYA DEVAM EDERSİNİZ. Sağ olun. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 13:58
1
Taha Bey; Her hangi bir gün yazınızın başlığını ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ALDIKLARI TÜM KREDİNİN BURS' a ÇEVRİLMESİ OLARAK ATARMISINIZ? Neden diyenlere? 1) Gençler okumak ve araştırma yapmaktan KORKMASINLAR diye. 2) Gençler ve aileleri gerçekten çok zorda oldukları için. 3) Türkiye için gerektiğinde canını veren - Çalıştığında Vergisini Verecek olan Gençlerimize, SURİYE' lilere tanınan haklar kadar hak tanıma adına. Ne olur Üniversite Öğrencilerinin aldıkları Kredilerin Bursa Dönüştürülerek SİLİNMESİ konusunda bir yazı yazar mısınız? Çok Yük olur diyenlere, GENÇLERE verilecek olanlar mı YÜK OL
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 12:48
Sn Akyol, yazılarınızı ilgi ile okuyorum.Kitaplarınızda çok faydalı. elimden geldiğinde yakınlarıma tavsiye ediyorum. İlber Ortaylı nın son kitabı "BİR ÖMÜR NASIL YAŞANIR" da öğrencileri ABD değil de İsrail e göndermeyi tavsiye ediyor. ABD nin sosyolojik ve ekonomik yapısının genç insan için tehlike arz ettiğini İsrail de ise hem eğitim kalitesinin daha yüksek hemde daha ekonomik olduğu,bilimsel çalışmanın İsrail de daha iyi yapıldığını ifade ediyor.
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 12:40
Taha Bey; Ülkemiz de ailelerinin KIT İMKANLARI ile okuyan öğrenciler okul bittiğinde NE YAPACAKLARINI BİLMİYORLAR. İşveren Tecrübeli İstiyor, Öğrenci Tecrübeyi Nerede Kazanacak? Öğrencilerin tamamı BURS alamıyor, aldıkları KREDİ' yi iş olmayınca NASIL ÖDEYECEKLERİNİ BİLEMİYORLAR. Öğrenciler Yüksek Lisans - Doktora - Vb. yapmaya kalkarsa işveren (KAMU hariç) İZİN VERMİYOR. Taha Bey, ÖNCELİK Üniversite Öğrencilerini YAŞADIKLARI ZORLUKLARI ANLAMAK, ardından da ÇÖZÜM ÜRETMEK ile İRAN ve diğer kelerin önüne geçeriz. Saygılarımla
Takipci 07 Temmuz 2019 12:41
A.Yesilada diyor ki: Son yillarda 750 bin ustun vasifli insanimiz Turkiyeyi terketti. (Paraanaliz, 23 Hz 2019)
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 21:45
1
Hani bizim üniversiteler kaliteli değildi... Bu 750.000 üstün vasıflı insan nerede yetişti...
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 12:26
Taha Bey; Ülkemiz de BATI - BATIL - SİYONİST Aşığı kişiler DÜŞÜNCELERİNİ aslında dışa vuruşlarında, BATI - BATIL - SİYONİST Düşmanı gibi görünürler. Aynı kişilerin GERÇEK yaşamlarına bakacak olursanız, Eğitimlerini bu ülkede yaparlar. Çocuklarını kendi parası olmasa da yakın arkadaşından BURSLU olarak bu ülkelerde yaptırırlar. Tatillerini bu ülkelerde geçirirler. Devlet görevine gelince ilk olarak üzerlerindeki MİLLİ GÖMLEĞİ çıkartıp, MİLLİ olmayan Gömlek giyerek gerçek yüzlerini gösterirler. Elbette İRAN' ın gerisinde kalırız. Saygılarımla
KARAR OKURU Cemil 07 Temmuz 2019 11:50
En iyi projeleri yürüyenleri sucu bucu diye işinden ederseniz böyle hayıflanırsınız. Zaman gösterecek...
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:47
Biz de sorguluyoruz neden oule diyorsunuz. Ari sokmasi orucu bozar mi diye merak eden beyinlerimiz var. kim sorgular boyle biseyi ? Haksizlik ediliyor insanimiza .
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 11:34
Taha Bey; Ülkemizde BATI - BATIL - SİYONİST - Vb. konular bayağı PRİM yapıyor. Bu primi kullanan POLİTİKACILAR fırsatı kaçırmıyor. Okuyucularımızdan bana bir kişi, şuan elinde kullanmakta olduğu - Bindiği - Seyrettiği - Yazdığı - Çizdiği - Vb. BATI - BATIL - SİYONİST - deyip karşı çıktıklarının yapmadıkları bir adet ÜRÜNÜ - ALETİ - MAKİNEYİ - ARACI - Vb. gösterebilir mi? Okuyucu ve Yorumcular, Mesele KARŞI ÇIKMAK değil, acı ama gerçek olanı kabul etmeliyiz. BATI -- BATIL - SİYONİST - karşı çıkanlardan daha bilgili. Kabul etseniz de, etmeseniz de. Saygılarımla
Süleyman d. 07 Temmuz 2019 11:28
TÜBİTAK'ıb başına "HAYVANAT BAHÇESİ MÜDÜRÜ" nü getirip; Sonra da ülkede bilimsel şahlanış beklemek anca bizde olur :))
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 12:06
0
Süleyman d. Bey; TÜBİTAK demişsiniz. İzninizle ben de bir şeyler ilave edeyim. AKP İktidara geldiğinde TÜBİTAK' ta 15 - 20 - 25 yıllık çalışanları benden değil diye kaldırıp kenara attı ve yeni gençler ile 1963 yılında kurulmuş kurumu idare etmeye çalıştı. Sadece benden senden diye HAYVANAT BAHÇESİ MÜDÜRÜ yetmedi, TÜBİTAK' a bugün başlatılıp, 10 gün sonra yetkili kılındılar. Süleyman d. Bey, Buna ne denir "BİLMEDİKLERİ KURUMU BİLMEDEN YÖNETMEYE KALMAK" denir. Saygılarımla
Süleyman d. 07 Temmuz 2019 15:49
0
Teknoloji üniversitesine rektör olan NİHAT HATİPOĞLU'ndan SONRA NİHAT DOĞAN 'IN YÖK BAŞKANLIĞINA HAZIRLIKLI OLMAK LAZIM!!!
Menderes YILDIRIM 07 Temmuz 2019 11:28
Taha Bey; Bugünkü yazınızın başlığı "Bilimde İRAN' ın gerisinde kalmışız" demişsiniz. Taha Bey; İmkanlarım olsa, kafalarını BAŞKALARINA KİRAYA verenlere bir çalışma yapmak ve sunmak istiyorum. BATI - BATIL Düşmanlığı yapanların aslında en fazla BATI - BATIL AŞIĞI olduğunu tek bir çalışmada sunmak isterim. Ama maalesef eğitimim olmadığı için bu çalışmaya kalkışamıyorum. BATI ve BATIL' a düşmanlık yapanların Biyografilerine bir bakacak olursak, tamamına yakının kendi veya çocukları BATI - BATIL dedikleri okullardan mezunlar. Saygılarımla
Bilim öldü 07 Temmuz 2019 11:22
Bizde maalesef ki halim olan zihniyet bilimden,okuyan ,sorgulayan ve düşünenden pek hoşlanmaz..Onlara göre bilim şeytan işidir.Ancak son model marka telefonları da kullanmaktan geri çekinmezler..Bu anlayış ne yazık ki Osmanlı’nın da çökmesine neden olmuştur
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:12
Aslında şu Batıya bir nasihat etseniz. Bilime bu kadar değer veren İran'ı rahat bıraksalar. Gazteci muhalefet yapmak için gözünü bu kadar karartırsa çarşafa dolanır.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:43
0
Kafa mermer... Bu kafa mermer...
metin p. 07 Temmuz 2019 11:15
İRANLA BİLİM VE TEKNOLOJİÜE YARIŞMAK İÇİN DEVLET LİDERLERİNİN BAŞINA NAYLON POŞET GEÇİRİP TEKNOLOJİ TESİSLERİNE HER GÜN ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRİP HALKA GÖSTERMESİ LAZIM.ÇÜNKÜ HALK HER ŞEYDE LİDERLERİ TAKLİT EDER.AYNEN İRANDA NÜKLEER TESİSLERİ ZİYARET EDEN LİDERLER GİBİ.HALK LİDERLERİN NEREDE NE YAPTIĞINI İZLER VE O TESİSİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU VAR SAYAR.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:09
Keşke son cümlede söylediğiniz, "o devirleri çoktan geride bıraktık", pratikte karşılığı olan bir ifade olsaydı. AKP “o devirleri” mumla aratmaya niyetli. Baksanıza, Erdoğan, eğitim seviyesini kadın üniversitesi açarak yükselteceğini sanan bir zihniyeti temsil ediyor. Bir dünya ansiklopedisi olan wikipedia'ya erişimi yasaklıyor. Şovmen ilahiyatçıyı, bilim ve teknik üniversitesine rektör atıyor.
metin p. 07 Temmuz 2019 11:02
AK PARTİ YÖNETİMİNİN EN BÜYÜK HANDİKAPLARINDAN BİR TANESİ DE KENDİSİNE SATAŞAN MUHALEFETİN HER BAĞIRIŞINA HER İDEOLOJİK VE SİYASİ TARTIŞMASINA KARŞILIK VERMEKÜİ.BİLİMDE GERİ KALMAMIZIN BİR SESEBİ DE BUDUR.HALBUKİ BİRİLERİ NE DESE DE KERVAN YOLUNA DEVAM ETMELİYDİ.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 10:25
Bu ülkede adam olani değil adamı olanı rekoder biyerleri gelirde asıl işin ehli gariban adamı olmadığı için acikda kalırsa dahacok gerileriz bizim üniversite hocaları ancak TV ahkam keserler
Özay İbrahimbaş 07 Temmuz 2019 10:28
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bugünkü bilimin neye hizmet ettiği ve sermayenin güdümünde bizi nereye doğru ittiği konusunda bir sorgulamaya ihtiyacımız var." dedi. Bilimi şeytanlaştırmanın ilk adımı.Haydi sorgulayın o zaman. Ve bilimin gereksizliğini ilan edin. Ya da "Yerli ve milli, hatta biraz da islami alternatif bir bilim" üretin. Hem bizi daha çok ahlaklı yapsın, hem de her derde deva olsun...
Bilal 07 Temmuz 2019 10:07
Malezya ve Suudi Arabistan'da İslami ilimler olan bir çok fakülte var. Bu üniversitelerde yapılan çalışmaları, tefsir, tecvid gibi ilim dallarındaki yayınlanan araştırmaları, ilerlemeleri görmezden gelmişsiniz. Hep batı hayranlığı.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:08
2
Demek TECVİD bir ilim dalıymış. Anlaşılan bu arkadaş, Allah'ın, Kuran'ı terennüm için, şarkılara güfte olsun için gönderdiğini sanıyor. İşte bu kafadır, bilimle, aramıza duvar ören.
Ahmedâ 07 Temmuz 2019 11:25
1
Bilal adlı arkadaş yorumunuzda yazdıklarınız ironi mi yoksa gerçek mi? İlerlemeyi islami ilimler fakültelerini İHL leri çoğaltmakta gören bir zihniyete diyeceğim hiçbir şey yok.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:26
1
Yazar bilim diyor, sen tefsir, tecvid diyorsun. Bunlar zaten ortada olan konular. İlerlemeye, güçlenmeye, kalkınmaya ne katkısı var. Adamlar tıp, uzay, robot, nano teknoloji konularında çığır açıyor. Biz 1000 yıldır hâlâ tefsir, tecvid. Bu hallerde olmayı hakediyoruz.
Demircan 07 Temmuz 2019 11:38
1
Suudiler kabenin etrafını sur gibi binalarla çevirip yemende müslüman öldürmeyi işid gibi kanlı katillere arka çıkıp konsoloslukta adam öldürüp parçalarına ayırıp fırında yakmayı acaba bu üniversitelerdeki araştırmalar sonucumu öğreniyorlar. Şu Suudi denilen bedevilerin İslama islam ruhuna ne katkıları olmuş olumsuzluktan başka.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 15:59
3
11:08, İslam ilimleri ve alimleri hususundaki cehaletiniz iman noksanlığından zannederim.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 09:55
Sizin yazılarınızı siyaset erbabı olanlar hiç mi okumazlar ki siyaset çamurunda debelenip dururlar! Yada bilmez, düşünmezler mi, bilim liyakat ile, özgür düşünce ve hakkaniyetli ortamda gelişir, serpilir. Yazık ki yazık...
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 09:53
Taha Bey, OECD'nin "The Share of people who lack basic skills" raporunu okumanızı tavsiye ederim. İlim fen o kadar süratle inkişaf ediyor ki, 20 sene evvele bakıp, halimizden memnun oluyoruz. Halbuki bütün memleketlerde ilim gelişiyor, mühim olan geride kalmamak. İlim, alim kelimelerini bile dini manada kullanıyoruz, ecnebi lisanlarda dini çalışma derler, biz din bilimleri olarak telaffuz ediyoruz. Talim Terbiye Kurulunca neşr edilen matematik, fizik kitaplarına bakın, Harry Potter büyü akademisindeki gibi konu anlatımı var.
Huseyin S. Altun 07 Temmuz 2019 09:50
250 yillik bir teknik universite olan ITU de rektor 7 yildir "agac ektim, cicek ektim, kaldirim yaptim, bisiklet evi yaptim" diyerek 2 donemini bitirmek uzere. Secilirken verdigi hicbir sozu tutmadi, birkac ornek; - Ogrenci yurdu yapicam dedi, yapmadi -Yabanci Diller bolumune Maslakta yeni bina yapicam dedi yapmadi -%100 ingilizce bolumlerin cogunu kapatti(ingilizce ders anlatmak zor) ITU Web sayfasinda yazmis; "Greenliste gore ilk 100 e giren ilk ve tek Turk universitesi" "Turkiyede bir ilk ; ITU Meslek Lisesi kuruyor" 250 yillik bir universitenin "ilk" dedigi de boyle olursa olacagi
İbrahim DİRİ 07 Temmuz 2019 09:52
Bilimle çatışmanın,kayırmacılığın,nepotizmin bir maliyeti var ve o maliyet yeni başladı,bilim üretemiyen teknoloji üretemez,teknoloji üretemiyen medeniyetini koruyamaz.
Dusunen 07 Temmuz 2019 09:51
Bilime - reformlara hic gerek yoktur !! Ilerleme var, dusunme var, arastirma var, mantik var .... Bilim, bizim degismez, degismesi bile dusunelemez..teklif edilemez inanc - din anlayisimizla tamamiyla ters dusmektedir .... Buyuk gunahtir... ahlaksizliktir , tahriktir , munafikliktir ...Satranc oynamak buyuk gunahtir....boyle masum gorunen oyunlarla ... ahlak bozulmakta , dine karsi sinsi saldiri gerceklesmekte...Yasaklanmali !
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:16
0
Hiç komik değil. Türkiye'nin bilimsel seviyesine uygun bir ironi.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 09:40
Geride kalan birşey yok sayın Akyol.Siyaset birşeyler ütmek için yapıldığı sürece iktidarda kimin olduğunun önemi yok.Ütenlerin nuhun gemisinde(batı dünyası) yerleri hazır ediliyor. Acınası yaşam ortadoğunun sanki kaderi gibi.
Süheyl CALISKANOGLU 07 Temmuz 2019 09:18
Türkiye'nin modern okullara,kalifiye ögretmenlere ihtiyaci oldugunu biliyoruz,buna karsilik Camlica'da cami insa ediliyor,bu masrafa deger mi ,bu parayla kac tane okul insa edilir di?Almanya'da Köln'de gösteris olsun diye Cami insa edildi,büyük paralar harcandi,bom bos duruyor.Almanya'da bir kac tane Türk Koleji,insa edilip Türk cocuklarina bura da iyi bir Egitim verilmelisi saglanirdi.Türkiye'nin Cami Müftü,Hoca,Müezzine ihtiyaci var mi? Yerimizde sayiyoruz sadece..
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 09:11
Hala yere çöp atan, yere tüküren milletten bilim çıkmaz. Kendi vatandaşının iradesine el koyan, milletin yarısına terörist muamelesi yapan iktidar zihniyetinin olduğu yerde asla bilim olmaz. Önce buralardan başlamak lazım.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 09:03
Lise seviyesinden düşük yüzlerce üniversite açmakla öğünenler,bırakın bilimde ilerlemeyi,ülkenin eli diplomalı cahillerle dolmasına sebep oldu. Bilim adamı olması gerekenler de siyasi iktidara tabasbus ederek menfaat sağlamanın peşinde. Ne yapsınlar bilimi,televizyonlarda gözümüzün içine baka baka iktidarın yanlışlarını doğru gibi gösterip menfaat sağlama varken! Üniversiteleri çöken toplumun geleceğine iyimser bakılamaz. Maalesef 17 yılda her kurumu dejenere ettiler. Hukuk yok,adalet yok,liyakat denen mefhumu çöpe attılar.
Adem yolcu 07 Temmuz 2019 08:45
Sağduyumuzu kaybediyoruz eğitim bilim sanat gündem olmalı ancak bir parti sekreteri konuşmasını 20tv yayınlıyor bir bilim adamı konuşmasını kaç tv yayınlar içimiz dışımız ben sen meselesi de oldu
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 08:43
Bir yumurtanın civciv olabilmesi için belli şartlar gerekir. Bizim de ülke olarak güzel fikirlerimiz vardı. Ama bir fikrin de kuluçka süresi var. Biz fikri alıp kuluçka makinesine atıyoruz ertesi gün bakıyoruz hani civciv, civciv yok demek ki fikir işe yaramıyor diyoruz. Halbuki yumurtanın civciv olabilmesi için belli bir nem oranı, çevrilmesi ve 21 gün belli sıcaklıkta kalması lazım. Üstüne üstlük son zamanlarda yumurtaları partili horozların altına koymaya başladık.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 23:08
0
Gövdesine göre minicik kafası olan C. Caretta kaplumbağası senin gibi düşünmüyor, hazret. Şartları ve zamanını ayarlayıp kuma gömüyor yumurtalarını ve çekip gidiyor. Soyunun devamını sağladığı da kaplumbağa kumsallarında görünüyor. Fikirlerini daha sade yazar mısın? Yoksa, kendimizi Kafka'nın böceği gibi görecegiz, yani.
Bilal 07 Temmuz 2019 08:38
1. İran sizin gibi 'islamcı' degil. Secim meydanlarin da kur-an sallayip sonra da abd ile bir olup tum musluman ulkeleri kan golune cevirip petrollerini çalan islamcı akp ile bir tutmayınız. İran gerçek islam kanunları ile ulkesini yönetmektedir, akp ve abdnin ortadoguya saldirmalari sonucu iran'a 3milyon Afgan gitmiş ve iran da ekononik ve asayiş biraz bozulsa da yine de ilimde bilimde sizden öndeler. Siz ler gölge etmeseniz, yeryuzunde bozgunculuk çikarmasaniz iran simdi çok daha güçlü bir ulke idi. 2. İran bilimsel yayinlarda Turkiyeyi geçti batidan kopyala/yapiştir yapmaniza ragmen.!
Muhtefi. . 07 Temmuz 2019 22:23
1
Vay, vay, vay..sen neymişsin be Abi. En güzel bilimi sen yaptın. En Güzeli Islam Kanunların Sizdeymis. ;)))..sen ne güzel bir abisin Ruhban Mollalar Diyarından.:))..1 tane adam çıkmaz Müslim, gayrimüslim (belki istisna can, mal $ için oraya gidecek) ..Tanıyor ve biliyoruz Kapiyi açsak Dolusurlar buraya. Molla Ruhbanligindan kaçan,kaçana :)))..olurlar. başKa bişey anlat bize. !..Pers ırkçılığını Şia maskesi ile.golgeleyen Paganlar. .gec bunlari..
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 08:33
Bu zihniyetle ugandanin gerisine düşersek hiç şaşırmam, örnek pisa verileri..
Karar okuru 07 Temmuz 2019 07:55
Sn Taha AKYOL! Bilim, ilim, eğitim-öğretim, öğretmen v.s. bunlar o kadar önemli değil. Önemli olan İst. Belediyesinin koltuğu...
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 12:56
0
Istanbul belediye secimleri gecersizdir !! Yok hukmundedir ...Gerekce verilen oylar tercih degilde tepki oylariydi !! AYM - YSK nicin harekete gecmiyor ? Kayyum atansin .... sn Emin Pazarcinin analizi Gazeteciler Yuksek Odulune layik..... Demokrasi manifestosu ..
Musto 07 Temmuz 2019 07:48
Bir parti sistemi sadece secim kazanmak ve yandaşlarını beslemeye kanalize ederse merak etmeyin yarin cibuti cumhuriyeti ile yarışamayız. Ornek teknoloji yatırımını bize teknoloji devi katar yapacak.Bekri mustafanin ahvali sorarlarsa bekri imam oldu dersen halimizi anlarlar.maalesef halimiz budur.
H.K. 07 Temmuz 2019 07:13
Yayın yapmak tam 1ölçü değil ama İran’ın eğitim konusunda bizi sollayacağı belliydi. Bu hızla giderse AB ülkelerini de geçebilir.Motivasyonları bizimkilerden daha iyi. İran dışarı yolladığı öğrencilerden daha fazla yararlanıyor. İslam’ın bilimi teşvik ettiğini bizimkilerden iyi biliyorlar. Köklerine İbn-i-Sina gibi Orta Asyalı bilim adamlarına saygı &sadakatle sahip çıkmış durumdalar (yeni nesle rol-model) onlar adına bilim teşvik ödülleri var. Bizde İbni Sina yeterince tanınmaz; Fransada heykeli var (Avicenna).CHP döneminde geçmişle köprülerin kırılması vahim 1hata!
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:53
1
Halen chp, halen chp; chp yahu, chp ... Yorrrrumcunun (H.K.) kafasının içi mermer, ne yapsın ki.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 07:02
Valla bu ülkeye Cübbeli Milli Eğitim Bakanı iyi gider..
KARAR OKURU Ahmedâ 07 Temmuz 2019 06:28
2018'de 5.7 milyar lira olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bütçesi 2019'da %56 azaltılarak 2.5 milyar liraya düştü. Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi ise %34 oranında arttırıldı. Anlaşılan o ki yöneticiler bilim, sanayi ve teknoloji yolunda ilerlememizi istemiyorlar.
miralay 07 Temmuz 2019 06:21
Genel itibariyle doğru yazmışsınız ama şu mühim : Üniversitelerde bir devir zulüm ve istibdat devri olarak geçti. İlk evvel o zulümlerin önüne geçip mani olmak gerektiği aşikâr. Onun için herhalde rektör vazifelendirmede sadece bilimsel kifayet değil, kafa yapısı ve fikriyatına da bakarak vazife verilmesi icap etmiştir.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 04:57
Çekirge sürüsü çekilince hasata bakacağız.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 11:15
0
Hasatlik birşey birakirlarsa tabi.
Munur-1 07 Temmuz 2019 04:55
Taha bey, Yazdiginiz yazi ciddi anlamda hatalar iceriyor. Guzel bir konuya deginmisiniz ama bazi bilgileri yeniden kontrol etmenizi tavsiye ederim. 1. Makalelerin kabul alma suresini neye gore yazdiniz? Benim alanimda ya da muhendislik alaninda kabul alan makalelerin bircogu 1 yilinda altinda kabul aliyor. 2. Cin`in yurtdisina cok sayida ogrenci yolladigi dogrudur ama Iran icin ayni sey gecerli degil. Iranli ogrenciler kendileri disari atip bir yerlere gitmek icin ugrasiyor. Turkiye`de kac tane Iranli ogrenci var sayisini hic arastirdiniz mi?
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 03:29
İbni Sina üzerine en uzman akademisyenlerin İsrail'de olduğunu öğrenince... Müslüman olarak neden bu halde olduğumuz dank etti.
ozru kabahatinden... 07 Temmuz 2019 03:13
yarim asirdir yazan sizlerin ne kusuru olabilir? Kabahat dagdaki cobanda
pelit 07 Temmuz 2019 03:06
sizin gibi Bati ozentisi, her konunun uzmani allame gazetecilerimiz var ya! bize ne bilimden? siz dedikodu, fitne fesad uretmeye devam..
KARAR OKURU Demkr hukukçu 07 Temmuz 2019 14:11
1
El insaf be kardesim. Lütfen biraz ilime ve insana saygi. Allahtan kork. Fitne mi üretiyor adam yoksa fitneye son vermek mi istiyor? Dedikoduyu esas yapan sensin. Kendine bak.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 02:29
O devirleri çoktan geride bıraktık cümlesi gerçeği yansıtmıyor bence o devirler günümüzden daha ileride bu çağda Ya rejimin ye kemalizmin ya laiklerin ya da dincilerin bağnaz tutucu taassupları yüzünden daha da 50 sene yerimizde sayarız sayacağız Hiç mi Hiç ümidim yok maalesef. Amacım o dönemi temize çıkarmak değil bu çağda ne kadar geri kaldığımızı vurgulamak.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 01:27
Her zaman demokrasi ile bilim arasında doğru orantı kuran "Karar Kafasına" göre İran Türkiye'den daha demokratik bir ülke olmuş oluyor...
Kararlı okuyucu 07 Temmuz 2019 00:42
Yurt dışında doktoramı yaptım, 1997 yılında hizmet için ülkeme döndüm. Aradan geçen 20 yıla rağmen, İçine düştüğüm "ters kültür şoku"nu hala atlabilmiş değilim. Yapılan yanlışlar, izlenen politikalar ve ülkenin Temel Milli Eğitim Politikası dikkate alındığında, bu başarı bile bana göre sürpriz. Paralı ve alt sıralardaki dergiler devre dışı bırakıldığında, aslında Türkiye'nin sırası çok daha aşağılara düşebilir. YÖK'ün sözde uluslararasılaşma çabaları ise türbinlere oynamaktır. Üniversitelere atanan rektörlerin bilimsel yetkinliği buradaki samimiyetsizliğin en büyük göstergesidir.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 22:54
0
'türbin' 'türbin'; tribün tribün, iyi doktoralar...
? 07 Temmuz 2019 00:31
Bilim ortak havuzdur.Bundan gücün kadar alırsın. İran ın elinde devasa petrol ve doğal gaz var.Elde ettiği gelirle,teknolojide transfer eder,Öğrencilerini yurt dışına eğitimine de gönderir.Türkiye nin de farklı imkanları var.Almanya,İngiltere de pek çok ülkede, o ülke vatandaşı olan Türk yaşıyor oraların üniversitelerinde okuyorlar.Eğer bir şey yapmaya karar verilirse onlardan yararlanmak mümkün.
KARAR OKURU??? 07 Temmuz 2019 00:16
Bilimsel ilerleme için düşünce ve ifade hürriyeti temel şartlardandır. İlkin bunu sağlamalıyız. Yazılarınızı düzenli olarak okuyorum. Size bu istifadeli yazılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Siz hep hürriyetçi oldunuz. Maalesef Türkiye’de düşünce ve ifade hürriyeti bakımından hep daha geriye gidiyoruz. Dikkat etmişsinizdir burada bile yorum yaparken ismimizi yazamıyoruz. Kemal Gözler makale yazdı hukuk dergileri yayınlayamadı. TÜBİTAK’a Fransaya gitmek için başvurdum ama reddedildi. Yanancı dil olmadan uluslararası makale yazılamaz. YÖKDİL ile makale mi yazacağız? Zihniyet değişmeli.
Okur ve sorar 07 Temmuz 2019 00:11
Bilimde ilerlemek mi dediniz ?! Soru sormayan, ideolojiden ve siyaset cihetinden gelen her düşünceyi, her söylemi gökten zembille inmiş gibi sorgulamadan kabul eden bilimde nasıl ilerleyecek ?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN