Back To Top
Bir fazilet örneği

Bir fazilet örneği

 - Son Güncelleme: 01.09.2019 Pazar 08:52
- A +

Demokrat Parti’nin Milli Eğitim ve Gümrük bakanlarından Rıfkı Salim Burçak, 31 Ağustos 1998’de vefat etmişti; yirmi bir yıl geçmiş. Kendisini rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Bugün ondan bahsedişimin sebebi, Bayar ve Menderes’e “hayır” diyebilmiş 20-30 civarındaki milletvekillerinden biri olmasıdır.

Merhum Menderes daha 1950 yılının Haziran ayından beri “bunlar ihtilal tahriki yapıyorlar” diyordu. Gerilimin zirve yaptığı 1960’ın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Bayar ve Menderes ordudan darbe beklemiyor, fakat İsmet Paşa’nın “ayaklanma başlattığını” düşünüyorlardı.

İşte öyle bir ortamda, Bayar ve Menderes’in almakta oldukları çok sıkı “tedbirler”e karşı çıkan DP milletvekillerinden biriydi Rıfkı Salim Burçak.

 

SAVAŞ MI BARIŞ MI?

Siz olsaydınız ne yapardınız? Madem kavga böylesine kızışmış… çok sıkı tedbirler alır, mesela Meclis’te iktidar milletvekillerinden oluşan bir Tahkikat Komisyonu kurarak gazete kapatma, yayın yasağı koyma hatta kısa süreli tutuklama gibi olağanüstü yetkiler mi verirdiniz?

Metin Toker’in dediği gibi o günlerde “İsmet Paşa ihtilale yeşil ışık yakmış” bulunuyordu.

Öyle bir ortamda sıkı tedbirlere karşı çıkıp “siyasi hasımlarımızla görüşelim, ortamı yumuşatalım, gerilimi büsbütün ateşleyen Tahkikat Komisyonu’na son verelim” mi derdiniz?

Kısacası, “sıkılmış yumruk” mu olurdunuz, tokalaşmak için karşı elinizi tarafa uzatır mıydınız?

Sıtkı Yırcalı, Rıfkı Salim Burçak, tarihçi Mahmut Goloğlu, Mustafa Zeren, Şevki Erker gibi DP’li 20’den fazla DP milletvekili “sıkı tedbirler”e karşı çıkıyor, yumuşamayı ve Komisyon’un kapatılmasını talep ediyorlardı.

Göze girmeyi düşünmeden doğru bildiklerini savunuyorlardı.

Bu yönde girişimleri oldu fakat sıkılmış yumrukları açamadılar, darbeyi önleyecek tokalaşmayı sağlayamadılar.

 

BURÇAK’IN KİTABI

Siyasi tarih profesörü olan Rıfkı Salım Burçak, yaşadıklarını kitaplaştırdı, fevkalade değerli tecrübelerini yeni nesillere aktardı.

En önemli eseri 700 sayfalık “On Yılın Anıları”dır.

19-08/31/ekran-resmi-2019-08-31-232135.png

Kitap çıktığında ben Ankara’da Yankı muhabiri olarak çalışıyordum, ziyaretine gittiğimde imzalayıp bana vermişti.

Prof. Burçak’ındeğerlendirmesi şudur:

“Sert tedbirler alınması lüzumunu savunanların başında Cumhurbaşkanı Celal Bayar vardı…

Demokrat Partinin 1946 ile 1950 arasındaki muhalefet döneminde mutedillerin (ılımlıların) başında bulunan Celal Bayar, iktidara geldikten sonra şimdi şahinlerin başında idi: Muhalefette mutedil, iktidarda müfrit…

Halkımız bunun izahını birbirlerini hiç sevmeyen İnönü ile Bayar’ın karşılıklı münasebetlerinde aramıştır ki bunda gerçek payı büyüktür…”

Burçak, DP’nin özellikle 1957’den sonra kendi özgürlükçü geçmişiyle çelişerek otoriterleşmeye gittiğini anlatır, bunu eleştirir. (Sf. 593-594)

Şunu da belirtmeliyim. Merhum Prof. Ali Fuat Başgil de 30 Nisan 1960 akşamı Çankaya’daki görüşmelerinde Bayar ve Menderes’e, seçim koalisyonu kurulmasını, kuvvetler ayrılığına aykırı olan Komisyon’un derhal dağıtılmasını tavsiye etmiş fakat sıkılmış yumrukları o da açamamıştı.

 

‘KAHRAMAN’ DEYİNCE

Kennedy’in “Fazilet Mücadelesi” adlı çok güzel bir kitabı vardır. Hür düşünceli insanların kendi partilerine, kendi başkanlarına, hatta seçmenlerine rağmen kendi doğrusunu savunmalarından örnekler verir.

Bağımsız düşünmenin bir fazilet olduğunu anlatır okurlarına.

Bizde ise daha  çok “sıkılmış yumruk” olmak övülür, “sürüden ayrılanın” iflah olmayacağı söylenir. Halbuki bizim tarihimizde de Atatürk’e, İnönü’ye Menderes ve Bayar’a partileri içinde “hayır” diyebilen, hür düşünme faziletine sahip insanlar vardır. 

Bu faziletli insanları yeni bir kitapta yazmak istiyorum.

Bir hafta izne çıkıyorum, haftaya görüşelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 20:06
Taha beyin,kaliteli yazılarını bekliyoruz.
Ramazan Topoğlu 09 Eylül 2019 15:42
Bilgi birikimi, analiz ve tanıtımlarla da ufkumuzu sürekli geliştiriyorsunuz. Teşekkürlerimizi sunarız.
Adem Kurt 06 Eylül 2019 06:20
Yeni kitabını sabırsızlıkla ve heyecanla bekliyorum.İyi tatiller.
Kadir inceçayır 04 Eylül 2019 12:55
Fazilet örnegi şahsiyetletle ilgili kitabı yazın Taha bey buna ihtiyaç var idare eden orta yaşlı bürokrat ve siyasilere örnek olur gençlerin kimlik ve kişilik oluşumunda ise rehber olur fikri yapılarında köşe taşı hatta temel olabilir kasti hata yapanlar hariç bir çok insan bilmedigimden hats yapar dogru yaptıgı nı sanır insanların çogunun fıtratı hak hukuk adalet barış kardeşlik hürriyet demokrasi gibi degerlerden yanadır vicdalı olma cesaretli olma dogru ve dürüst olanı tercih etmeden yanadır BU nedenle fazilet örnegi kişileri yazın ilham alalım saygılarımla
Muammer 04 Eylül 2019 11:32
Allah rahmet eylesin Adana iktisatta hocamdı Siyasi Tarih derslerine girerdi 1975 yılında hiç unutmam 12 adalar ın niye alınmadığını soran bir öğrenciye 12 adalara almak kolay değildi kendimizi savaşın içinde bulurduk 12 ada elimizde olmadığı gibi bu gün hayatta amcan dayın baban olmayabilirdi.1974 kıbrıs harekatı yeni olmuş kıbrısın yarısına yakın bölümünü almıştık.bakın dedi kıbrısın yarısı bizde tamam sizin diyeceklermi ve bu şekilde tanıyacaklarmı dedi aradan 45 yıl geçti hiç bir ülke Kuzey kıbrıs Türk Cumhuriyetini hala tanımadı müslüman ve arap ülkeleri dahil
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:48
Demek 1960 darbesindeki idamlara giden yola taş döşeyenlerden biri de buymuş. Bir el okşamasını ve dostça el sıkmasını bilmelidir ama gerektiğinde yumruk olmasını da bilmelidir. Yıllarca “dindaş” tır diyerek Fetöyü himaye eden Erdoğan, onların satılmış faşist bir güruh olduklarını anladıktan sonra onları Demir yumrukla karşılamasa idi Menderes’in akibetinde uğrayacaktı. Keşke Menderes işi daha ciddiye alıp darbeci gürûha Demir yumrukla da olsa geçit vermeseydi.
ÇARE REFAH 02 Eylül 2019 14:25
Ben onu bunu bilmem TEK ÇARE "YENİDEN REFAH PARTİSİ VE FATİH ERBAKAN" neden mi? Kuranın açıkça faizi yasak etmesine rağmen faizi açıkça reddeden tek parti. Kuranda ençok anlatılan kavim araplar değil yahudilerdir. Yahudiler neden Fatiha suresinde Allahın gazaba uğrayanlar diye geçer çünkü onlar ilahi emirleri alıyorlardı kabul ediyorlardı ama hayata geçirmiyor hatta Allah bizim ticaretimize ve nefsanı duygularımıza karışmasın diyorlardi. Yahudilere faiz haram olmasına rağmen onlar helal kabul etmişti işte şimdiki muslumanlarda aynı yahudiler gibi oldu. SİSTEMİN ÇARKI OLDU "YA REFAH YA EYVA
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:30
1
Rahmetli Erbakan'ın oğlu olmak dışında nasıl bir becerisi ve başarısı var ki bu millet kendisine oy versin? Kendisini yurt içinde yahut dışında herhangi bir alanda kanıtlamış, hakiki bir başarıya sahip mi? Geçiniz lütfen...
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 11:14
2
11.30, Mesela İmanoğlu gibi... Yurt dışında ve yurt içinde kendini kanıtlamış olması lazım... STV'de spor yorumculuğu gibi büyük başarıları var mı?
KARAR OKURU 02 Eylül 2019 00:28
27 Mayıs darbesi kadar alçak bir olay insanlık tarihinde yoktur, sanmıyorum...
Zafer Kıran 02 Eylül 2019 00:15
her yazınız güzel saygılar
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 23:57
Adil olmaya evet, aciz olmaya hayır Bu ilkeden şaşma,akıbet olsun hayır
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 19:21
Dost ikazlar fayda vermeyecek. Titanik batacak, büyük olduğu için batışı belli bir zaman alacak. Dolayısıyla insanlarda batmaz, batmayacak hissi uyanacak. Bir de bakacağız ki Titanik batmış. Titanik in kadim yolcuları yeni titanikten yer ayırtmışlar yeni maceralara yelken açıyorlar. Titanik battı, yaşasın yeni Titanik diye slogan atıyorlar.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 16:45
Muhtemel sayın Erdoğan ve Bahçeli bu anlatıklarınızdan etkileneceğini hesaba kattınız.Evet olabilir ...Az ihtimalli bir olasılık .Fakat ya iktidar ?İktidar kolay elde edilebilen bir nimet değildir.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 14:50
Demokrasiye sahip çıkmalıyız Akp oy veren hdp oy veren de vatandaştır suç varsa mahkemeler verir belediye meclisi yeni başkanı seçer kayyum darbedir
Nizam 01 Eylül 2019 14:20
Yasama, yürütme ve yargı organlarının kör topal ilerlediği bir dönemde, eleştirilerinizi ve düşüncelerinizi kitabın kenarından değil ortasından, muhattapları baz alarak yazmanızı bekleriz, sayın hocam...
Akla ziyan 01 Eylül 2019 13:23
Yumuşak olsaydı Reis, e muhtara da yok olup giderdi. E muhtarada dik duruş ve cevap, 15 Temmuzda silahlı darbede muhteşem direniş. Reis "Dik duracağız diklenmeyecegiz". Adnan Menderese sahip çıkmayan muhalefete yumusak veya ilımlı politika önerenler ve Adnan Menderesi terk eden sahsiyetlerin ihaneti yüzünden, bir Başlanan ve diger bakanlar idam edilmistir. Bu ve bunun gibiler sadakatsiz ve menfaat perestlerdi. Korkaklar zafer kazanamaz,zafer anıtı dikemezler.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:36
DP'nin 1957-60 arası icraatları son derece anti demokratik. Anayasayı askıya alan kim olursa olsun, darbecidir. Rahmetli Menderes'in de müsebbibi Bayar oldu.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:09
Ortalığı karıştırıp bombayı bırakıp gitmisiniz usta
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:01
Ne yazık ki kişisel hırslı ülkenin kaderini de yönlendiriyor, ama, ne yazık ki tarihten hiç ders alınmıyor....
KARAR OKURUMürsel 01 Eylül 2019 11:27
Sıkı değil gevşek sert değil yumuşak olsaydı; 10 yılın hesabı görülmeyecek miydi?En büyük cürüm olarak; ezanın aslına döndürülmesi yazılmıştı.( 1950).C.Madanoğlu'nun tv konuşması.Bayar; İnönü'ye karşı çıktıkları noktada ben onunla beraberim diyordu.Ama gerenlerin başını çekiyordu.Nitekim paçayı sıyırdı.İki tiran arasında Menderes şehit ve İslam kahramanı oldu.Millet nefes aldı normali buldu..
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:12
Başkanlık sistemini bu haliyle başımıza musallat edenlerin başında Burhan Kuzu gelir. Sanırım kendisine, profesörlük payesi, cehaletinin derinliği göstersin diye verilmiştir. Malum, kayınpederle damat, hazineyi, dağıttıkları seçim rüşvetleriyle boşalttılar. Ortada iş güç de yok. İş yoksa vergi de yok. Ellerindeki tek kaynak kamu mallarına zam. Dünyada doğalgaz fiyatları düşüyor, bizde her ay zamlanıyor. Burhan Efendi, diyor ki : “Doğalgaza zammı hükümet değil, Botaş yaptı.” Botaş’ın % 100’ü devletin. O kadar pişkin ki, yüzü de kızarmıyor.
musto 01 Eylül 2019 11:03
Geçenlerde yine yazmıştım bana göre sebep Celal Bayarın kurtuluş savaşı ve öncesi görevi komitacılık ve Galip Hoca olarak daima kurtuluş savaşı ve öncesi her cephede savaşmış İnönünün altında olma kompleksi.İnönüden sonra ATATÜRK'ün onu baş vekil yapması vefatından sonra iktidarı eliyle inönüye teslim etmesi Bayarda derin yaralar açmıştır komitacılık becerisiyle güçlenerek kendisine rakip olarak gördüğü İnönüyü siyaset sahnesinden silmek için bu günde olduğu gibi devlet gücünü sonuna kadar kullanmıştır.Tek yapacağı iktidarı kendisine teslim eden İnönüden ülkenin geleceği için destek almaktı.
Karar Okuru 01 Eylül 2019 09:55
Bu coğrafyanın aklından medet umana şaşmak lazım. Olacağına varır çok da sürmez. Kimsenin umudu yok gidecek yer bakıyor.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 09:49
Korkaklar vardır bunlar hep olacaktır. Sayın yazarın bahsettiği 20_30m.v.li korkaklar gurubudur. Menderesin idam edilmesi merhumu haklı kılmış ve Menderesin ruhu diğerlerini kovalamaya başlamıştır ve ebediyete kadar kovalayacaktır.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 13:32
2
Allah cc.korkmayanin cesareti olsa ne olur. Alnı secdeye gitmemiş cesaretli başvekil olsa neye yarar.O cesaretini Cezayir - Fransa savaşı olurken müslüman Cezayir yerine Fransayı desteklediginde neden göstermemis
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 09:45
Darbe, yapılanlara tepki olarak olmadi ki. Darbeye tedbir için bunlar yapıldı. Aradaki farkı lütfen atlamayalım. Yanı durduk yerde tahkikat komisyonu kurulmadı. Ama bu komisyon bile darbeye engel olamadı. Olması gereken ise o dönemde darbe ile ilgisi olacak olanların tasfiyesi olmalıydı. Bayar maalesef yumuşak davranmış ve kendi sonlarını getirmişler.
N.Y. 01 Eylül 2019 12:44
4
Yapılanları bilmeden atıp tutması ne kolay değil mi? On yılın sonuna doğru iyice yoldan çıkmış, kanun tanımayan bir despotizme dönüşmüş bir yapı. Muhalefetin halkın içine karışmasını bile yasaklayacak kadar ileri gidilmiş. İnönü kaç kez ölümden dönmüş.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 17:21
5
Bana cevap yazan Beyefendi menderesin yargı kararına bakarsan görürsün. Saçma sapan iddialar. Ve sonuç idam. Tahkikat komisyonu ile darbeyi yanyana koy ve darbe iyi komisyon kötü de. Hata yapılınca darbe mi yapılmalı. Şarkınlar. Hep böyleydiniz ve böyle kalacaksınız. Bir milim ilerleme yok.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 17:24
1
Öncesi demokrasi olsa ve bunlar despotizm yaptı desen biraz mantıklı olur. Öncesi zaten despotizmin kralı bir dönem. Bu adamlar eskisinden daha kötü değildi ki. bilakis daha iyiydi. Ama tabiki demokrasi yine tam yoktu. 70 sene sonra yine yok.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:58
2
N.Y, olan biteni bilmeyen veya çarpıtan asıl sizsiniz. Hür ve açık seçimlerin iptal edilmeyip zamanında yapıldığı bir sistemde iktidarı alaşağı etmeye kalkanlar alçak darbecidir. Bu 27 Mayıs 1960’ ta da, 15 Temmuz 2016’da da böyledir, Nokta!
Kaan 01 Eylül 2019 09:31
Bağımsız ,özgür,yapıcı şeffaflığı savunan,adil ,cesur,adamına göre değişmeyen....ülkesinini ve insanını kişisel menfaatlarından üstün tutan Mehmet Akif gibi faziletli insanlara ihtiyacımız var.Bu insanlar her mevsimde yetişir.Toplum menfaatından dolayı ya görmez yada üzerine basarak yok eder farkına bile varmaz.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 09:08
Bu yazı 15 Temmuzdan önce yazılmış dava konusu olur. Hükûmeti tehdit, darbeye teşvik gibi saiklerle Akyol yargılanır. Yargılanmalıdır ve mahkum olmalıdır demiyorum. Sadece bu tür yazılar ile darbe arasında bir mantık ve illiyet kuruluyor. Zavallı hukuk
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 08:10
Biz bu faturaların altından nasıl kalkarız kısa bir sürede yüzde 30 gibi zamı düşünüyorum
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 17:08
1
% 15 + %15= %32.25 ediyor. yani %30 değil.
Murat Doğrusöz 01 Eylül 2019 07:03
Tarihi öğrenme ve ders alma yönünden güzel bir yazı.Herkes dersini alıyor.Akp düşmanları bak DP'nin sonu ne oldu,Akp'nin de akibeti bu diyorlar.Haklılar bu adaletsizliklere,haksızlıklara devam ederse sonu hüsran.Ama geçmiş özlemcilerinin beklentilerinin bir farkıyla,Akp'nin biletini darbeciler değil,zulme ve adaletsizliğe rıza göstermeyen Millet kesecek.Ben de kendime bir bilgi ekledim,tek parti döneminde o faşistlikleri yapmasına rağmen.Türkiye'ye demokrasi getiren adam!olarak sunulan demokrat!!! Milli Şef'in nasıl darbeci olduğunu,damadı ağzından teyit ettim.GERÇEK TARİH mutlaka öğrenilmeli
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 05:58
"Kızım sana diyorum gelinim sen anla" Anlayacak anlayış nerdeee!..
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 03:36
Akli olana ders niteliğinde bir yazı... Teşekkürler!
DEMOKRAT PARTİ HALKA TEPEDEN BAKAN İNİM İNİM İNLETEN CHP ZİHNİYETİNE KARŞI YETER SÖZ MİLLETİN DEMİŞ 1950 YILINDA MİLLİ ŞEF İSMET İNÖNÜ'DEN İKTİDARI DEVRALMIŞ EZİCİ MECLİS ÇOĞUNLUĞUNUN VERDİĞİ GÜÇ SARHOŞLUĞUYLA SEÇİM KAYBETTİĞİ İLİ İLÇE YAPMIŞ TAHKİKAT KOMİSYONU KURMUŞ VEKİLLERE YARGIÇ GÖREVİ VERMİŞ MUHALİF PARTİLERİ KAPATMIŞ AKP MÜTEDEYYİN İNSANLARI EZEN ASKERİ VESAYET DÜZENİYLE OLUŞAN MAĞDURİYETLER İLE İKTİDARA GELMİŞ YARGI BAŞTA OLMAK ÜZERE DEVLETİN KURUMLARINI VE MEDYAYI ELE GEÇİRİNCE İLERİ DEMOKRASİ PALAVRASINDAN VAZGEÇİP TÜRKİYEMİZİ 70 YIL SONRA TEK PARTİ DÜZENİNE FİİLEN GERİ DÖNDÜRMÜŞTÜR
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:17
24
Şu yoruma 22 beğeni 0 anti beğeni varsa sayın yazarlar kendinizi sorgulayın karar gazetesi kimlere hitap ediyor anlayın. Yanlış yolda olduğunuzu anlayın
ARKADAŞIM NASIL YORUM YAZMAMI İSTERSİN? DEMOKRAT PARTİ VE AKP İKTİDARLARINI ÖVEYİM YAPTIKLARI İYİLİKLERİ GÖRÜP KÖTÜ İCRAATLARINI GÖRMEZDEN Mİ GELEYİM? SENİN GİBİLER KENDİ LİDERLERİNİ MELEKLEŞTİRİR SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK GİBİ GÖRÜR ŞEYTANLAŞTIRDIKLARI CEHAPELİLERE SÖVMEKTEN BAŞKA HİÇBİR ŞEY YAPMAZLAR ARAŞTIRMAYAN SORGULAMAYAN SABAH AKŞAM A HABER İZLEYEN REİSE KAYITSIZ ŞARTSIZ İTAAT EDEN SEÇMEN PROFİLİNİ ÇOK SEVERLER
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 02:16
Sayın Akyol aslında “Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla diyor”. Tabiki bu günkü iktidarın yaptıkları ile Menderes iktidarının yaptıkları arasında benzerlikler var. Menderes’in 1946-1950 arası muhalefette ilken CHP’den demokrasi konusunda bir çok talepleri var. Ama iktidar olduğu on yıl boyunca o talepleri unutmakla kalmayıp kendi iktidarını sürekli kılmak için bir çok anti demokratik uygulamalar yapmış. Mesela Tahkikat komisyonu. Bu iktidarın öyle bir komisyona ihtiyacı yok. Muhalif gazetecilere ya vergi memurlarını gönderirsin yada meydanlarda FETÖcü dersin savcılar gerekeni yapar.
hamza akyol 01 Eylül 2019 01:41
ben de çeşitli yerlerde uzun zamandır onu anlatmaya çalışıyorum. türkiyede iyi birşeyler yapabilecek olanlar, "iyi adamlar" değil, özgür düşünceli insanlardır. hani şu, içinde bir dönem bulundukları çevre tarafından "hain" ilan edilenler varya, işte umudum onlar. özgür düşünce olmadan, "iyi insan" zannediyorlar ama iyi insan olunamıyor. özgür düşünebilmesi nedeniyle hz. ömer, islam tarihinde, ahlak denilince, akla ilk gelen kişidir. yani, birey olmak, yani "ilmi hür, irfanı hür, vicdanı hür" olmak çok çok önemlidir. ama maalesef birey sayısı çok çok çok az.
Mustafa Arıkan 01 Eylül 2019 01:09
Doktora tezimi hazırlarken evinde kabul etmiş ve konumla ilgili mülakat yapmıştım. Bütün eserlerini imzalamış, hediye etmişti. Rahmetle anıyorum.
Biz de aynı döneme ait bir çok hatırat okuduk. Onlar başka şeyler anlatıyor...
Maytap geçmeyin... 01 Eylül 2019 00:47
"Halbuki bizim tarihimizde de Atatürk’e, İnönü’ye Menderes ve Bayar’a partileri içinde “hayır” diyebilen, hür düşünme faziletine sahip insanlar vardır. " Taha Bey bizimle maytap mı geçiyorsunuz?..
Adem Saracoglu 01 Eylül 2019 00:40
Keske bu faziletli insanlar arasinda sizi de görebilsek. Kayyum atamalari konundaki yaziniz tam bir hayal kirikligi.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 00:00
AnayasamızdaCumhurbaşkanı, “ Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder.” diye tanımlanır. Erdoğan’ın milleti, sadece partisinin üyeleri. Hafta boyu, Rize’de, Trabzon’da partililerine teşekkür etti. Bugün de, aynı ayrıştırıcı faaliyetini Konya’da yapacak. İmamoğlu, neredeyse iki aydır, randevu bekliyor, daha gün bile verilmedi. Rahmetli Rıfkı Salim Burçak sağ olsaydı, yanlış yapıyorsun oğlum, aynen Menderes gibi, Bayar gibi, derdi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN