Back To Top
Bölükbaşı’yı anmak

Bölükbaşı’yı anmak

 - Son Güncelleme: 09.02.2020 Pazar 07:24
- A +

Merhum Osman Bölükbaşı 6 Şubat 2002’de vefat etmişti. Hafızalarda iyi bir halk hatibi olduğu bilinir fakat bilinçli bir özgürlük ve hukuk savaşçısı olduğu pek bilinmez.

Merhum Ali Fuat Başgil, 10 Temmuz 1961 günlü Son Havadis gazetesinde “bilhassa Bölükbaşı’ya karşı müstesna bir sevgim ve bağlılığım vardır” diyerek şunları yazmıştı:

“Bu sevgim sırf onun da benim gibi tabanlarında memleket toprağının nasırlarını taşımasından ve milletine kanıyla ve gönlüyle bağlı bir memleket evladı olmasından değildir; fakat aynı zamanda 1946’dan beri idealist arkadaşlarıyla birlikte hak ve hürriyet mücadelesinde bin bir güçlüğe, hakarete ve işkenceye göğüs germiş ve karakterinin temizliğini ispat etmiş bir adam olmasındandır.”

Bölükbaşı mücadeleleriyle demokrasi tarihimizdeki altın sayfalardan biridir.

DP İLE ANA İHTİLAF

Bölükbaşı fikirlerinden dolayı hapishaneyle ilk defa Milli Şef döneminde tanıştı. Fakat en çok hapse konulduğu dönem, Demokrat Parti iktidarı oldu.

14 Mayıs 1950 seçimlerinin ardından Adnan Menderes’in kurduğu ilk hükümetin programı Meclis’te görüşülürken kürsüye gelen Bölükbaşı, milletvekillerini “istibdadın sırtını yere getiren bir milletin mümessilleri” olarak selamladıktan sonra şöyle diyordu:

“Menderes anayasa değişikliğinden bahsetti, fakat hangi istikamette?.. Mevcut Anayasa kuvvetler birliği esasına dayanmakta ve vatandaş hak ve hürriyetlerini gereği gibi teminat altına alamamaktadır…”

Bölükbaşı aynı konuşmada, ezici çoğunlukla iktidara gelmiş olan DP’lilere soruyordu:

“Çift Meclis mi, anayasaya aykırı kanunları iptal edecek yüksek mahkeme mi kurulacaktır? Hükümet programında bu hususta hiçbir açıklık göremiyoruz…”

Bölükbaşı soruyordu çünkü, Demokrat Parti 22 Temmuz 1947’de kuvvetler birliğine bağlı olduğunu açıklamıştı!

Zaten bu tür anlaşmazlıklardan dolayı Bölükbaşı ve arkadaşları DP’den ayrılıp Millet Partisi’ni kurmuşlardı.

BÖLÜKBAŞI HAPİSHANEDE

DP iktidarı 1955’ten itibaren adım adım otoriterleşti. Bölükbaşı’ya oy veriyor diye Kırşehir’i ilçe yaptılar! Bölükbaşı da defalarca hapse konuldu:

20-02/09/9kr9osmanbulukbasi.jpg

2 Temmuz 1957; Bölükbaşı hapishane kapısında, üç aylık kızı Gönül Hürriyet’i öpüyor, sağda görülen çocuk 8 yaşındaki oğlu Deniz’dir; değerli diplomat merhum Deniz Bölükbaşı…

Muhterem eşi Mediha Hanım gazetecilerin sorusu üzerine diyor ki:

“Onun mücadelesi bana ve çocuklarıma şeref verir. Kocalarını cephelerde şehit vererek, hatıralarına ve çocuklarına ömrünün sonuna kadar bağlı kalan milyonlarca Türk anası gibi, ben de en kötü ihtimalle gönlümü razı ederek kocamın hatırasına bağlı kalacağım ve çocuklarına olan sonsuz sevgisini temsil etmekte devam edeceğim. Allah’ın ve milletin himaye kanadı altında olduğumuza inanarak müsterihiz.”

Deniz Bölükbaşı “Anadolu Fırtınası Osman Bölükbaşı” adlı değerli eserinde, beraat ve tahliye kararları veren hakimlerin başka illere atandığını, uyumlu hakimlerin Bölükbaşı’yı hapsettiğini isimlerini vererek anlatır.

TARİHİN DERSLERİ

DP iktidarı 1956’da Tek Parti devrindeki basın yasalarının benzerini getirdiğinde Bölükbaşı’nın 6 Haziran’da Meclis’te yaptığı uzun konuşma basın hürriyeti ve yargı bağımsızlığı savunusu olarak bir şaheserdir.

27 Mayıs darbesinden önce Bölükbaşı DP ile CHP arasında arabuluculuk yaparak tansiyonu düşürmeye teşebbüs etti ama maalesef DP bunun da değerini anlayamadı, 27 Mayıs felaketi önlenemedi.

Bölükbaşı 1973’te siyaseti bıraktı. CKMP liderliğine Alparslan Türkeş seçildi. Türkeş’le dosttu. Merhum Türkeş kendisine çok itibar ederdi.

Tarihe artık “bizden, sizden” at gözlüğünü atıp fikirler açısından ve dersler çıkarmak için bakmanın zamanı gelmedi mi?

Bölükbaşı’nın vefat yıldönümü, Meral Akşener’in tivitinin dışında, bu sene de sessiz sedasız geçti.

Halbuki Bölükbaşı ‘kurumlaşmış demokrasi’yi, bu alandaki eksikliklerin nelere yol açabileceğini anlamak için çok değerli bir kaynaktır. Rahmetle anıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Demirhan ASİL 11 Şubat 2020 10:17
Merhum Osman BÖLÜKBAŞI'yı rahmet ve şükranla yaad ediyorum. En azından bu sütunları okuyan tüm kardeşlerimizden BÖLÜKBAŞI ve cümle ümmet için bir fatiha istirham ediyorum. Vesselam.
Ali rıza 10 Şubat 2020 22:41
Yüm şehitlerimize rahmet ve mağfiret dilerim mekanları cennet olsun,
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 07:02
Sayın Taha AKYOL, Osman Bölükbaşı'nın siyaset hayatına bir daha bakın derim Saygılar
Demirhan ASİL 11 Şubat 2020 10:18
0
kadereş ne diyeceksen açıkça yazda bizde bilelim.
İçi dışı aynı olan insanlar siyaset dünyasında kaybediyorlar. Bölükbaşı da öylesine bir siyasetçi idi ve siyasi hayatında hep kaybetti ama namı hâlâ yürüyor. Allah rahmet eylesin. Size de bu yazınız için teşekkür ediyorum.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 21:46
Bahçelinin kktc cumhur başkanını hedefine koyması dengsizliktir, ülkenin 4 cü partisi ülkeye ayar veriyor bununla kalmıyor kıbrısada karışıyor artık bu tür zorbalıklara dur demenin zamanı geldi. kktc özgürdür isterse refarandum yapar ayrılır ve ab yede katılmak için baş vurur bari onlar bu haddi safası bitmeyen rte ve mhp nin ülkesinden yolsuzluk hırsızlıklarından kurtulur.
KARAR OKURUMehmet atay 10 Şubat 2020 15:07
0
Futbol takımı seçmiyoruz O kadar basit değil
Demirhan ASİL 11 Şubat 2020 10:22
0
Sayın okur/yorumcu; siz Anadolunun rahat uyku uymasının bir yolununda Kıbrıs'ın Türkiye ile olan bağını anlayamadıysanız ben ne yapayım. Sayın Bahçelinin siyasi duruşunu ben de tenkit edebilirim ama söz konusu Kıbrıs olunca durun bir dakika bu mesele iç siyaset meselesi olamayacak kadar önemlidir. Siyasi iktidara karşı olmak aklınızın bir karış havada olmasını gerektirmemeli. Vesselam.
zeynel çelikbilek 09 Şubat 2020 21:11
Sayın Akyol, vasıflarına hayran olduğun eşhasın değeri zat-ı âlinizi de değeryâb eylese gâm yemem. Evet Türk parlamento tarihi çok iyi hatipler tarihi olarak da okunabilir. İktidar olup da iş yapanlar pek makbul sayılmaz bizde. Zikrettiğiniz gibi asılanlar makbul olur. Şimdi isimlerini saymaya kalksam KARAR'ın değnekçi başı'nın tahsis ettiği 600 karakter heba olur desem; kahır ekserisi rahmete intikal etmiş ol muhterem zevata saygısızlık olur. İkinci bir husus bu tür siyası atraksiyonlar ile bu yaştan sonra kimseye yâr olamazsın. Yazının altındaki hakperest(!) yorumlar bana hak veriyor.
Yaşar Akbaş 09 Şubat 2020 21:06
Emekli büyük-elçi-diplomat Deniz Bölükbaşı'nın babasının hayatını anlattığı o muhteşem eseri okuyanlardanım...Merhum Adana mitinginde irticalen dört saat yirmi dakika konuşan nadide bir insandı....İnsan doğruları ile yaşar....Nur içinde yatsın...
KÜNDEKAR 09 Şubat 2020 18:21
Sayın yazar Rahmetliyi çok güzel uzay ettiniz rahmetliye yaşatılan hayat muhafazakar akp tarafından daha fazla insanlara yaşatılıyor.. sizide ilerde rahmetle vd saygıyla anlamanız güzel olmazmi..Bölücübaşına yaşatılan hayat bugün aynen devam ediyor hayatlarını yazdığınız RAHMETLI Bölük başı Alifuat Başgil Osman Yüksel Serdengecti..ilerde sizide böyle hayirla yaratmalarını istemezmisiniz..Günümüzdeki haksızlıklara zulumlere karşı nezaman sesinizi yukselteceksiniz
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 17:09
Bizde hesap hep Allah’a kalıyor... Ara sıra bütün günahların vebali başkalarının acılarını çeken bir kaç öğrenci, politikacı, yazar ve aklı başında insana yıkılıyor... Misal, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Mahir Çayan “Darağacında Üç Fidan” oldular... Sonra 1961’de “Darağacında Üç Devlet Erkanı” gördü bu millet. ÖÇ ALAN KLANLAR’ dan hiç farkımız yokmuş, hala da aynıyız... Afrika’da veya Brezilya ormanlarında yeni keşfedilen kabilelerden daha gerideyiz, bunca bilimsel gelişme ve teknolojiye rağmen...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 18:18
0
Tersini yazmışım tarihlerin. Yaşlılarınkisi, 1961 gençlerinse 1972 olacaktı. Yazarken çektiğim acıdan... Sonradan fark ettim. İçler acısı halimizin tarihleri karışmış. Önce yazılanlar sonra oldu. Aslında ne fark eder, bu ülkenin insanları, akıl ve anlayış yoksunluğundan öldü, öldürüldü, gönderildiler, gittiler işte öbür dünyaya... :((
KARAR OKURU c. 09 Şubat 2020 18:29
1
ABD İran geriliminde neden 52 İran hedefini vurabilecegini açıkladı. Tarihteki 52 rehine için. Çünkü ABD kabile devleti.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 01:54
0
ABD ne alaka, referans o mu?
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 15:20
İktidara gelen partiler devlet gücünü kullanarak rakiplerine baskı yapmaktalar. Bu dünde böğleydi bugünde böğle. Kurumlar baypas edilmekte, kuvvetler ayrılığı ilkesi tanınmamakta, anayasaya saygı duyulmamaktadır.
Mustafa ALSANCAK 09 Şubat 2020 15:16
Ne yazıktır ki muazzam bir hatip ve matematik öğretmeni olan rahmetli Bölübaşının politik mitinglerine hep binlerce dinleyici geldiğini görünce seçim sandıkları açıldığında o kalabalıkları temsil edecek oylar çıkmayınca halk beni dinlemeyi seviyor fakat oyunu DP ye veriyor derdi. Hele o hiç yorulmadan saatlerce çektiği nutuklar halkı mest ederdi. Maalesef Adnan MENDERES’in hep hışmına uğramıştır. Ne büyük rezalettir ki Kırşehir’i sırf Bölükbaşıdan intikam almak için yaz boz tahtası gibi Vilayetken ilçeye çevirmişlerdi. Fakat O da hiçbir zaman Tüm kötülüklere rağmen Menderes’e boyun eğmemiştir
Rahmetli cok iyi bir hatipti.Esprili ve cok akici bir konusma teknigi vardi. Danisman ordusu yoktu,"nutuklari'önceden yazilip kendisine servis edilmiyordu,hepsi kendi ürünüydü..Ruhu sad olsun..
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 14:11
Anayasa, millet veya birey (insan) merkezlidir. Millet merkezli anayasada yasama, yargı ve yürütme kuvveti millete aittir (kuvvetler birliği). Millet bu üç kuvveti yetkili organları eliyle kullanır. Milli olan milletin menfaatine olandır. Birey merkezli anayasada kuvvetler ayrılığı geçerlidir. Bir güruh olan topluluk “toplum sözleşmesi” yapar ve devlet bir şirkettir, toprak vatan değil coğrafyadır. Millet yoktur birey (müşteri) vardır, millilik değil evrensel değerlere bağlılık geçerlidir. Kuvvetler ayrılığını bir aileye uygulayın bakın ne oluyor.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 13:46
kudüs için tek yürek oluyoruz ama ülkemizin çar cur olmaması için tek yürek olamıyoruz, demokrasi insan hakları için tek yürek olamıyoruz, barış diyemiyoruz savaşlara hayır diye sokaklara dökülmüyoruz. Paraları sıfırlayanları darbe yapanları örtülü ödenekle ülkeyi soyup soğana çevirenler karşısında tek yürek olamıyoruz, kudüs bize uzak olduğundan dolayı SADECE kudüs diyoruz, yanıbaşımızda suriye ırak yanıyor biz kudüs diyoruz korkağız korkak demokrasi ve insan haklarından korkuyoruz hesap vermekten yarın yargılanmaktan hırsızlıklarımız yolsuzluklarımız ortaya çıkmasından korkuyoruz.
Kazım Şahoğlu 09 Şubat 2020 12:12
Osman Bölükbaşı,Kırşehir'in yiğit ve hürriyet sevdalısı evladıdır. Büyük bir hatip ve vatanseverdir. Politikacıları anlatırken kullandığı ifadeler müthiş:"Bizim ülkemizde siyasetçinin parası pul,karısı dul, kendileri de genel Başkan'lara kul insanlardır".Allah kimseyi haktan,adaletten,doğruluktan ayırmasın.Helal ve haramı bilenlerden eylesin.Nefsinin ve Arzu'larının kölesi yapmasın. Devlet hayatında ehliyet ve liyakat temel kriter olsun. Bölükbaşı'nın da mekanı cennet olsun inşaallah...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 10:59
Abdülhamit menderes hayranı. Bir nesil olarak büyüdük 12 Eylülü 28 Şubatı yaşadım gördümki Allah müslüman geçinenlerin eline fırsat vermesin günümüzde bütün dünya islamcı lardan nefret ediyor sebep ortada Abdülhamit ve menderes istibdadın dikalasını kurmuş biraz özal döneminde anapı gördük torpil ve adam kayırmaca işleri son onbeşyıldır hepsini topluca gördük geçmişteki İslamcılar sadece dışlanırdı sürgün yerdi günümüzde istibdattan rüşvete torpille ve hukuk katliamı bile hafif kaldı birde zulüm yaşanıyor insanlar akrabasının suçuyla yargılanıyor sarhoş ayyaş birisi tanık olunca bittiniz ?
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 10:40
Bir mitingde sekiz saat otuz beş dakika konuşarak rekor kırmış. Demokrat Parti yönetimini kastederek “iktidar konuşmayı yasakladı, bakışmayı da yasaklamadan önce birbirimizi doya doya süzelim” diyerek kendisini izlemeye gelen kalabalıkla uzun uzun bakışmış. O bir matematikçiymiş. Bizde zeki insanların değeri ya öldükten sonra anlaşılıyor ya da hiç anlaşılmıyor. Nobel ödüllü, eğitiminin büyük kısmını ve çalışmalarını ABD’de yapmış, aldığı ödülü ülkemize getirmiş millete teslim etmiş bilim adamımıza dahi ülke olarak sahip çıkamadık. Kimilerimiz menşeini, anadilini dahi sorguladı...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 10:19
“Osman Bölükbaşı ile İsmet İnönü aynı uçakta gidiyorlarmış. Torunu İnönü’ye elindeki parayı gösterip sormuş, ‘bunu aşağı atsam ne olur dede?’ Paşadan önce Bölükbaşı atlamış lafın üstüne, ‘parayı atsan bulan biri sevinir, dedeni at ki bütün millet sevinsin’.” Eski politikacıların birbirleriyle bir taraftan tartışmalı-kavgalı bir ilişkileri diğer taraftan kendilerine güvenleri, nüktedanlıkları ve zariflikleri varmış... Ruhu şad olsun...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 14:30
0
Olmasın mı sayın negatif...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 10:09
Allah rahmet eylesin hatırlattığınız için teşekkürler.
Mustafa 09 Şubat 2020 09:39
27 Mayıs darbesinden önce Bölükbaşı DP ile CHP arasında arabuluculuk yaparak tansiyonu düşürmeye teşebbüs etti ama maalesef DP bunun da değerini anlayamadı, 27 Mayıs felaketi önlenemedi. Bu nasıl bir iddia? Yani kabahat,menderes,de demektir bu. Sanki cuntacılar her şart dahilinde inönünün de kışkırtması ile darbe yapmayacaktı kabahat menderesde hak etti demenin bir yolu. 12 eylülde mağduriyet yaşamış taha beye hiç yakışmıyor bu sözler.
Mustafa ALSANCAK 09 Şubat 2020 18:40
0
27 Mayıs ihtilalinin göz göre göre ve uygun adımlarla oluşma safhasından rahmetli Menderes’in zaman zaman Bilgi sahibi olduğu söylenirdi.Ankara’da meydana getirilen İhtilalin önhazırlığının başta General Madanoğlu olmak üzere 7-8 subay toplanıp durum değerlenmesi yaptıklarını duymayan yoktu. Bu arada bu guruptan binbaşı SAMET KUŞÇU ADLI SUBAYIN ADNAN MENDERES’e subayların yapmakta olduğu sohbet toplantılarından Bilgi götürdüğü söylenirdi. Fakat Menderes ellerindeki TAHKİKAT KOMİSYONUNUN AZILI FRAKSİYONLARI ELLERİNDEKİ SINIRSIZ YETKİLERLE BERTARAF EDECEĞİNE İNANMIŞ OLMALIYDI Kİ BİNBAŞI SAMET K
Krr 09 Şubat 2020 08:49
ne demişti Bölükbaşı sap çok tane yok demişti seçimlerde aldığı sonuçlardan sonra doğru söyleyen doğru işler yapan bizim memlekette itibar görmez maalesef
Üfürükten teyyare 09 Şubat 2020 08:30
Altına adını yazıp imzasını attığı kararlardan dolayı nesiller boyu isminden utanicak o kadar çok insanımız varki
O. Bölükbaş'a Allah rahmet eylesin.Kişi ve toplumları ilgi duyduğu şeyler ve bunlarla kurduğu ilişkinin mahiyetine bakarak anlarız. Bölükbaşı örneğine ve günümüze bakınca BEDENEN büyüyen ama hala 10 yaş altı çocukların zihniyet, ruh ve duygusu ile davrandığımızı görürüz. Fırsat ve güç elimize geçince bu sefer biz, bize yapılanın aynını yapıyoruz. Bu "Gelişmemiş Kişilik Sarmalı" patolojik hal hayatımıza hakim olmuş. RTE 70 yıl sonra Hitlerin sünnetini takip ederek SADAT, Osmanlı Ocakları, SETA, Kahverengi Gömlekli Bekçi,Medya timi, Ak trol kurdu. Yargı, Yasama, Yürütme yerine kendi oldu.
Tarih tekerrür ediyor 09 Şubat 2020 15:27
0
Ak Troller Allah sizi islah etsin.. 2 kuruş para için düştüğünüz hale bakın.. Zavallılar.. Abdulhamit de 10 binlerce jurnalci, talancı, yalancı kiralamıştı..M.Akif rahmetlinin dediği gibi korkak baykuş 100 lerce koruma ile ancak dışarı çıkardı. Tepe taklak olduğunda sizin gibi beslemeleri işsiz kaldı..
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 19:53
0
O, bütün o negatif özelliklerine rağmen 100 yıl önce, elinde bir zanaati olan (marangozluk), başka kültürlere, onların sanat ve edebiyatına uzak olmayan biriymiş. Bugünkülerin bildiği, ne olduğu dahi belli değil. Cehalet ve açgözlülük içinde yüzen bir kalabalık...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 07:14
Ah güzel Fenerbahçe.
KaRaR oKURu 09 Şubat 2020 08:43
2
Direnen Fenerbahçem. Koç gibi maşallah.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 05:32
Yıllardır anlatılır durur, iç anadolunun bozkırı yeşerir adeta, sözcüklerin ağırlığından. Merhumlar İsmet İnönü ve Osman Bölükbaşı aynı uçakta seyahat etmektedirler. Inönü merhum Erdal İnönü' yü Bölücübaşı'na harçlık için gönderir. Erdal utangaçtır."Osman Amca bana biraz para ver, aşağı atayım da, bulanlar sevinsin" der. Bölükbaşı; "Erdal oğlum şunu cebine at da, babana deki, baba verilen parayı aşağı atsam bir kişi bulup sevinecek, iyisimi seni aşağı atıp bütün TÜRKİYE'yi sevindirecekmişiz" der. Yaşanmış mı bilmem. Rahmetli babamın bana anlattığı böyleydi.Hepsine rahmet diliy
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 09:18
1
ÖZÜR: BÖLÜCÜBAŞI, SÖZCÜĞÜ BÖLÜKBAŞI OLACAK.
Pesimist 09 Şubat 2020 01:06
Cemil Meriç ne güzel de diyor "Ülkede ilerici gerici, sağcı solcu yoktur. Namuslu namussuz insan vardır" diye. Her ikisi de nur içinde yatsın.
Karar okuru 09 Şubat 2020 01:01
"Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti, iyi insanlar iyi atlara binip gitti.." NFK. Şimdi kimden gelirse gelsin, yıllardır yitirmiş olduğumuz din ve vicdan hürriyeti, hukuk, adalet gibi güzel sözlere o kadar ihtiyacımız var ki. Ama güneş illa ki yeniden doğacaktır.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 22:05
0
Şimdiki büyüklerimiz NFK ile büyümedi mi Şikayetiniz nedir anlamadım.... Hepsi onun çizdiği yolda ilerliyor...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 00:31
Farklı bir şey yapsanız, köşenizi Bölükbaşı’nın 6 Haziran’da Meclis’te yaptığı konuşmaya ayırsanız, merhumun hem ruhu şad olur hem biz bulunmaz değerde hukuk dersi almış oluruz. Belki birileri de! Kısmen de olsa yapın lütfen.
Krr 09 Şubat 2020 00:30
İdam insani değildir. Yönetici milleti için çalışmış ama hatalar etmiştir. Menderes yargılanmalı mıydı. Evet ama sivil mahkemede ve ekonomik çöküntünün hesabını vermek, baskıcı tutumu sebebiyle yargılanmalı idi. Muhtemelen uzun yıllar hapis verilirdi yine de. Darbe ve idam zalimce olmuştur. Bugünün yöneticileri de aynı şekilde hesap vermeli, korkuları sebebiyle hukuku çignememeli. İstedigimi yaparım kibri, şiddeti ve onulmaz acıları doğurur. En çok zararı başta Erdoğan ve iktidar destekçileri görecektir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN